آخرين مطالب

بررسی علت سانحه نفتکش ایرانی/ جعبه سیاه سانچی چگونه باز و بررسی می شود؟/ آیا چینی ها کوتاهی کردند؟ مقالات

بررسی علت سانحه نفتکش ایرانی/ جعبه سیاه سانچی چگونه باز و بررسی می شود؟/ آیا چینی ها کوتاهی کردند؟

  بزرگنمايي:

راه نو- در تازه ترین خبر پیرامون سانحه نفتکش ایرانی، با حضور نماینده شرکت ملی نفتکش، جعبه سیاه کشتی نفتکش ایرانی پس از انتقال به شانگهای پلمپ شد.
جعبه سیاه کشتی نفتکش ایرانی پس از انتقال به شانگهای ، با حضور نماینده شرکت ملی نفتکش ، نماینده پاناما به عنوان صاحب کشتی و نماینده اداره ایمنی دریایی شانگهای پلمپ شد .
قرار است پلمپ جعبه سیاه تا یک ماه دیگر با حضور مراجع قانونی و نمایندگان ذی نفع باز و بررسی شود .
همچنین پیکر دو تن از ملوانان این نفتکش به شانگهای رسید. این دو پیکر به علت شدت حادثه و سوختگی ، در حال حاضر قابل شناسایی نیستند و باید بر روی آنها آزمایش دی ان ای شود.

جعبه سیاه سانچی چگونه باز و بررسی می شود؟
ماندانا منصوریان معاون نماینده دائم ایران در سازمان بین المللی دریانوردی (نهاد وابسته به سازمان ملل که مقر آن در لندن است) در این خصوص گفته است: (IMO) سازمانی است برای هماهنگی در وضع مقررات و در واقع نهادی قانونگذار است اما روندی که برای بررسی علت سانحه نفتکش ایرانی پیش بینی می شود این است که کشورهای ذی نفع در همکاری با یکدیگر باید یک کشور را انتخاب کنند تا به نمایندگی اطلاعات حاوی جعبه سیاه این نفتکش بررسی شود.
وی افزود: همچنین مصاحبه هایی با خدمه نفتکش کریستال که با نفتکش ایرانی برخورد کرد انجام خواهد شد تا علت بروز این سانحه مشخص شود.
معاون نماینده دائم ایران در سازمان جهانی دریانوردی در پاسخ به این پرسش که آیا در این نفتکش همه ضوابط و موارد ایمنی برای حفظ جان ملوانان رعایت شده بود گفت: این نفتکش تازه به بهره برداری رسیده و از فناوریهای روز برخوردار بود.
منصوریان افزود: تا زمانی که اطلاعات جعبه سیاه این نفتکش استخراج و مراحل لازم برای بررسی علت این سانحه انجام نشود نمی توان درباره علت یا علتهای بروز این سانحه ابراز نظر قطعی کرد.

آیا چینی ها کوتاهی کردند؟
«علی اصغر خاجی» سفیر ایران در چین  در مصاحبه با خبرنگاران ایرانی گفته است: بلافاصله پس از وقوع حادثه اسفناک تصادف نفتکش ایرانی ، سرکنسول ما در شانگهای و نماینده شرکت ملی نفتکش ، در صبح روز یکشنبه به سازمان دریانوردی این شهر مراجعه کردند و ضمن پیگیری موضوع ، خواستار استمداد شدند.
خاجی به مذاکره سفارت کشورمان در پکن با وزارت خارجه چین در ساعت اولیه صبح روز یکشنبه برای پیگیری موضوع اشاره کرد و افزود: در این گفتگوها با مقامات چینی برای امدادرسانی توافق شد.
وی گفت: پس از جلسه ای که همان روز در پکن برای بررسی موضوع با ارگان های ذیربط تشکیل شد مقرر شد جمع بندی و نتایج این نشست برای تسریع در عملیات امداد و نجات به ستاد بحرانی که بدین منظور در شانگهای تشکیل شده بود، منعکس شود .
وی به اعلام آمادگی مقامات چینی برای هرگونه همکاری در این مذاکرات اشاره کرد و گفت: از لحظات اولیه، سرکنسول ایران در شانگهای، در اتاق بحران مستقر شد.
خاجی با بیان اینکه روز دوشنبه برنامه عزیمت وزیر خارجه کشورمان به چین به مقامات این کشور اعلام شد ، افزود: مهمترین دستور کار این سفر ، پیگیری اوضاع نفتکش بود.
وی گفت: مقامات چین اعلام کردند که وزیر خارجه چین در خارج از کشور است و امکان ملاقات وجود ندارد .
خاجی گفت: در پاسخ به پیام وزیر امور خارجه کشورمان «وانگ یی» وزیر خراجه چین نامه کتبی به ظریف در خصوص آمادگی برای هر گونه همکاری و کمک ارسال کرد.
وی همچنین گفت: به علت حضور نداشتن وزیر خارجه چین ، مجددا نامه ای به وزارت خارجه این کشور در خصوص تماس تلفنی «اسحاق جهانگیری» با نخست وزیر چین ارسال شد اما به علت اینکه «لی که چیانگ» در خارج از کشور بود ، عملا امکان این تماس از طرف چینی فراهم نشد.
سفیر ایران در چین به ملاقات ها و مذاکرات بعدی خود در روزهای سه شنبه و چهارشنبه و پیگیری موضوع اشاره کرد و افزود: در این تماس ها و ملاقات ها با حضور مسوولان ذیربط چینی جمع بندی در خصوص اقدامات آتی انجام شد.
خاجی افزود: پس از آن برای حضور در ستاد بحران سانحه در محل و نظارت بر حسن اجرای دستورات صادره به شانگهای سفر کردم .
سفیر ایران در چین با بیان اینکه در شانگهای جلساتی با متخصصین ایرانی حاضر در ستاد بحران و نیز فرمانده چینی عملیات و رییس سازمان دریانوردی چین برگزار شد افزود: نظرات طرف ایرانی به چینی ها منتقل شد و آنان بار دیگر موافقت خود را با درخواست های ما اعلام کردند.
وی تصریح کرد: در این ملاقات ها ، مهم ترین اولویت ما که همانا اطلاع از سرنوشت ملوانان عزیزمان بود به مقامات چینی منتقل شد.
خاجی افزود: همچنین روز سه شنبه ، مذکراتی با ژاپن و کره جنوبی برای کمک انجام شد و سه کشتی ایرانی هم اطراف نفتکش حضور یافتند.
سفیر ایران در چین تاکید کرد: تلاش برای تعیین سرنوشت ملوانان ایرانی و اطفای حریق دو اقدام حیاتی برای ما بود.
خاجی تعیین سرنوشت دریانوردان ، پیگیری اعزام تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای کمک به ورود به نفتکش جهت تجسس و همکاری چین با این موضوع و استفاده از نظرات سه متخصص شرکت ملی نفتکش حاضر در اتاق بحران برای کمک رسانی را سه محور اصلی مذاکرات با مقامات چینی بیان کرد .
وی با بیان اینکه همزمان با ستاد بحران در شانگهای ، سفارت کشورمان در پکن نیز پیگیری های لازم از وزارت خارجه چین را انجام می داد ، گفت: با ورود رییس کمیته ویژه رسیدگی به وضعیت نفتکش سانچی نیز کارها برای اطفای هرچه سریع تر حریق در صورت مساعد بودن شرایط فنی و جوی و ورود به نفتکش مورد تاکید قرار گرفت.
سفیر ایران در چین گفت: وقتی اتاق بحران در شانگهای تشکیل شد ، می بایست ستاد ارتباطی در پکن به عنوان پایتخت چین نیز تشکیل می شد که این کار در سفارت ایران صورت گرفت تا پیگیری ها از مقامات چین که در پایتخت حضور داشتند، صورت پذیرد.
وی با بیان اینکه این دریانوردان ، عزیزان ما بودند ، افزود: تعیین سرنوشت این دریادلان و دستیابی به پیکر مطهر آنان ، وظیفه ما بود که تمام تلاش خود را در این خصوص انجام دادیم.
خاجی بار دیگر ضمن عرض تسلیت به ملت شریف ایران و به ویژه خانواده های داغدار این عزیزان اعلام کرد: تعیین هویت سه پیکر مطهر و انتقال آنان به میهن و بررسی علل وقوع حادثه و سایر اقدامات لازم در این خصوص کماکان با اولویت بالا در دستور کار این سفارت قرار دارد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گزینه‌های ایران برای مقابله با تحریم نفتی آمریکا

خواص آناناس در مقابله با سرطان و کاهش علائم آرتروز

گرانترین فلزات جهان کدامند و در چه کشورهایی تولید می‌شوند؟

«طشت گذاری» و «شمع گردانی»، دو آیین سوگ از خاستگاه تشیع

دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد

افشاگری عملیات روباتیک منافقین علیه ایران

بخت گشایی اینترنتی

برجستگی روی دکمه‌های کی‌بورد برای چیست؟

راهبرد واشنگتن در مورد ایران گُنگ و نامعتبر است

من قربانی شایعه شورای شهر بابل هستم!

پمپئو: توافق ایران یک توافق شکست خورده است

چطور آنتن‌دهی مودم وای‌فای را افزایش دهیم؟

انزوای ایران هدف نخستین سفر خارجی ترامپ بود

تحریم یک شرکت تایلندی به دلیل ارتباط با ماهان ایر و واکنش ایران

پروژه پاساژها؛ پاتوق‌های اروتیستی شهرهای جدید ایران

شفافیت آرای نمایندگان در حصار دوگانگی

با پول این خودروها می‌شد شرکت بنز را خرید!

بن‌بست‌شکن‌های نسل سومی

پوشک در انبار است

رسانه های اصلاح طلب و تشریح زوایای «دولت در سایه»

نوشیدن روزانه شیر موجب افزایش قد می‌شود

نکات مهم امنیتی برای کاربران اندروید

اقدامات ایران برای کاستن از تبعات تحریم‌ها بر اقتصاد

روایت اصلاح طلبان از مافیای مخالف دولت

چه کربوهیدرات‌هایی بخوریم؟

جنگ خاموش آمریکا علیه آسیا - پاسفیک

عطر محرم در کوچه‌ها و خیابان‌ها

فردین‌بازی کار دست‌مان داد

چرا کره‌ای‌ها به حرف آمریکا گوش کردند؟

21 روز تا پایان مهلت FATF باقی مانده/ لوایح در مارپیچ «مصلحت»

یک عروسی چقدر آب می‌خورد؟

انتخابات کنگره آمریکا کارزار تنبیه دشمنی به نام ترامپ

طشت‌گذاری؛ آئینی به قامت سقای نینوا

زیرساخت های صنعت کشور همچنان ناهمراه با فناوری نانو

انتظارمان تخطی ایران بود، نه آمریکا

بحران سوخت در هند در پی تحریم‌های آمریکا علیه ایران

پیش‌بینی پس‌لرزه با هوش مصنوعی

کلاهبرداری‌های ای‌میلی؛ راه‌های ساده‌تر برای فریب افراد

خون تازه در رگ‌های پیر مدیریت کشور

وقت مناسب برای غذا خوردن چه زمانی است؟

هند از قطع واردات نفت ایران سرباز می‌زند

رویای ترامپ برای توقف صادرات نفت ایران قابل تحقق است؟

نیکی هیلی: با سخنرانی روحانی در نشست شورای امنیت به ریاست ترامپ مخالفت نمی‌کنیم

سرویس های فرسوده مدارس کابوس والدین

ایران برای دور زدن تحریم‌های نفتی دست به ابتکار می‌زند

ساخت بتن‌هایی که با کمک "باکتری‌" ترک‌ها را ترمیم می‌کنند

نگاهی به قوانینِ جهانیِ استفاده از "صندلی کودک در خودرو"

بیش‌فعالی؛ اختلالی برای همه عمر

سود سکه‌های پیش‌فروش سه میلیونی شد

زهرهای کشنده، برگ برنده پیشرفت‌های پزشکی