آخرين مطالب

طرح جدید ترافیک تهران مشکلات جدی دارد مديريت

طرح جدید ترافیک تهران مشکلات جدی دارد

  بزرگنمايي:

راه نو- متن کامل این یادداشت بشرح ذیل است:
1-طرح جدید ترافیک تهران که قرار است از نیمه ی فروردین 97 اجرا شود. مشکلات جدی درساختار همچنین زمینه دارد. منظور از مشکلات زمینه‌ای که به مراتبط  از مشکلات ساختاری مهم ترند آن است که نگاه بسیاری از مردم و حتی فعالان حوزه اجتماعی به این طرح موقتی است و حس می کنند شاید چندان دوام نداشته نداشته باشد. ترافیک یک شهر، پدیده ای بسیار پیچیدهبوده و غیراز مسایل رفت و آمدی، متاثر از سبک زندگی و مسایل انسانی است. مردم برای آن که خود را با طرح جدید ترافیک تنظیم کنند، باید سبکزندگی خود  راتغییر دهند و این یعنی باید خیلی آن را جدی بگیرند، اتفاقی که تا این لحظه به هیچ وجه رخ نداده است.
از طرف دیگر، مشکلات ساختاری این طرح، آن را در نگاه کارشناسان به شدت زیر سوال برده و محورهای اصلی انتقادات  در دو حوزه  ناکارآمدی اجرایی و عدالت است. ضمن آنکه طرحی آلودگی هوا را کاهش دهد که بتواند با  توسعه حمل و نقل عمومی،میزان استفاده از خودرو شخصی را کاهش دهد، چرا که صرف تغییر قیمت ها موجب کاهش تردد های غیر ضروری نمی شود. همان طور که در سال 87 با سهمیه‌بندی شدن بنزین، تردد خودروهای شخصی به صورت موقتی کاهش یافت اما پس ازمدت کوتاهی دوباره به روال سابق بازگشت. دلیل اصلی این موضوع هم همان فرهنگ و  رفتار ترافیکی است که در این طرح ها تغییر جدی نمی‌کند.
2-این طرح از نظر من نه تنها کاهش آلودگی را، همراه نخواهد داشت، بلکه موجب درآمدزایی جدی هم نمی شود. در حال حاضر، طرح ترافیک سالانه 350 میلیارد تومان درآمد برای شهرداری تهران ایجاد می‌کند که معاون حمل و نقل ترافیک شهردار تهران پیش بینی کرده که به 500 میلیارد تومان در سال 97 برسد. نکته عجیب آنجاست که اعلام کردند میزان افزایش این درآمد را صرف توسعه مترو و ناوگان اتوبوس تندروی شهری خواهند کرد که به  نظر می آید بیش از آنکه سخنی جدی باشد، نمایشی برای اغنای افکار عمومی است. تنها یک کیلومتر مترو برای احداث به 240 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد در حالی که میزان افزایش درآمد شهرداری از طرح جدید، تازه اگر مطابق پیش بینی طراحان آن جلو بروند، سالانه 150 میلیارد تومان است. این یعنی تمام درآمد افزایشی طرح جدید ترافیک، تنها برای احداث حدود 600 متر مترو  کافی است و این میزان در  برابر خطوط فعلی مترو دوهزارم یعنی تقریبا صفر است.
3-اعمال  هزینه برای استفاده از خودروی شخصی در بسیاری از شهرهای دنیا کار مرسومی است به شرط آن که زیر ساخت های حمل و  نقل، عمرانی و اقتصای آن فراهم باشد. در حال  حاضر سوالی که بسیاری از کارشناسان می پرسند آن است که مگر در ماه های گذشته تحولی در  مترو، بی آرتی و سایر زیر ساخت‌های حمل و نقل عمومی اتفاق افتاده است که به یکباره چنین طرحی پیاده شود؟ از طرف دیگر، به  دلیل ضعف جدی زیرساخت های اقتصادی، زندگی و معیشت بسیاری از مردم از طریق وسایل نقلیه اعم از تاکسی های غیر رسمی و موتور سیکلت ها تامین می شود، به عنوان نمونه  طبق آمار های موجود هدف  70 درصد از سفرهای موتورسیکلتی در شهر تهران، امرار معاش است. حال با اجرای چنین طرحی، بخشی از مسافرکش های شخصی، با مشکل جدی در تامین هزینه های زندگی رو به رو می شوند، بدون آنکه جایگزین مناسبی داشته باشند. برداشت من این بود که شاید با  روی کار آمدن شهرداری همسو با دولت که پیش از این عضو کابینه رئیس جمهور فعلی هم بوده می تواند موجب وصول حداقل بخشی از بدهی 16 هزار میلیاردی دولت به شهرداری تهران در حوزه حمل و نقل عمومی شود، اتفاقی که تا به حال رخ نداده است.
4- اگر چه به علت آن که در مجموع طرح ترافیک جدید پولی تر شده و به قولی به نفع پولدارهاست، اما من موافقم که طرح ترافیک باید برای خودروهای هیبریدی  و کم مصرف امتیاز قائل شود و استفاده از این خودروها باید روز به روز افزایش یابد. اگر چه در حال  حاضر این  خودروها گران  هستند، اما گریزی از آن نیست. نکته دیگر تناقض های موجود در طرح است به عنوان مثال طرح ترافیک خبرنگاران حذف  شده و تنها به خبرنگارانتخفیف تعلق می گیرد. مطلبی که با شعار تحصیل گردش آزاد اخبارو اطلاعات  در تضاد است. 
5- جدا از اینکه پولی کردن استفاده از پل ها و تونل ها درست است یا نه چنین طرح هایی آن هم  در این وضعیت نامناسبراقتصادی، در واقع ندیدن مردم ضعیف بوده و یادآور همان تفکر تکنوکرات هاست که ضعفا باید زیر چرخ توسعه له شوند تا شهر و کشور آباد شود. نمونه دیگر این موضوع تعیین قیمت 1500 تومانی برای هر لیتر بنزین در بودجه 97 است که  البته مجلس شورای اسلامی تا این لحظه در مقابل  آن ایستادگی کرده است.
6-بنای من قضاوت در مورد عملکرد یک به یک معاونان شهردار تهران نیست. من اقدامات را نقد می کنم نه افراد را. برآورد اینجانب از چنین طرحی عجولانه بودن، غیرکارشناسی بودن و مغایر با عدالت شهری بودن است. غیر از این موضوعات، برخورد مکانیکی و سخت افزاری با موضوع است. درحالی که رفتار ترافیکی مردم یک شهر ریشه های فرهنگی و سبک زندگی دارد و این جنبه اصلا دیده نشده است. جدای از این موارد شهرداری تهران در دوره جدید عملکردی از خود نشان داده که مردم خیلی آن را جدی نمی‌گیرند که بخواهند خود را با طرح هایش تنظیم کنند. نمونه این موضوع انتصاب قائم مقام و معاون امور اجتماعی و فرهنگی در آبان ماه امسال و رفتن او در دی ماه است. چنین اقدامات و روندی باعث می‌شود مردم گمان کنند طرح های شهرداری عمر چندانی نیابند فلذا آن ها را جدی نمی‌گیرند که در نهایت به شکست طرح منجر می شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مشکل فساد فقط با قانونگذاری حل نمی‌شود/عده‌ای کالا احتکار می‌کنند

10 شهریور آخرین مهلت پاسخگویی رییس جمهور به سوالات نمایندگان

850 نفر برای تخلفات ارز و سکه احضار شدند

واردات داروی مورد نیاز یک سال آینده تا مهر/عدم امکان گران‌فروشی دارو

نرخ بیکاری 40 درصدی در زنان و فارغ التحصیلان

مذاکره با ارمنستان و آذربایجان برای صادرات برق به روسیه

معافیت واحدهای تولیدی از مالیات بر ارزش افزوده

ممنوع‌الخروج شدن مدیران پنج شرکت ارزی

بازداشت و ممنوع‌الخروجی چند دریافت کننده ارز دولتی

نصب فیبر نوری در مرز ایران و عراق /افزایش کیفیت ارتباط زائران ایرانی در اربعین

اگر تخم‌مرغ را ارزان نکنند وارد می‌کنیم

واکنش کدخدایی به ابقای جنتی در شورای نگهبان: قانون منعی در نظر نگرفته است

مکمل‌ تغذیه‌ای و ورزشی، کالای اساسی نیست

هشدار وزیر صنعت به واردکنندگان خودرو با ارز 4200 تومانی

جهرمی: سطح تشعشات آنتن های مخابراتی مرتب پایش می شود

راهکارهای صرفه‌جویی مصرف آب در اماکن ورزشی

جاسمی: امروز صبح عده‌ای از نمایندگان در حال معامله با وزیر بودند

استیضاح ربیعی آغاز شد

متقاضیان استیضاح حاضر به صحبت در مخالفت با وزیر کار نشدند

وزیر ورزش درباره بحران در استقلال و تراکتورسازی به مجلس پاسخ خواهد داد

تصویب کلیات طرح اصلاح قانون چک در مجلس

دریافت مالیات بر عایدی سرمایه در دستور کار دولت است

ذوالقدر: طرح سربازی دختران از طرف فراکسیون زنان مطرح نشده است

واکنش سراج به اظهارات رییس پلیس فتا درباره تکذیب هک شدن سایت وزارت صنعت

تشریح آخرین نتایج جلسات سران قوا در جلسه غیرعلنی مجلس

گزارش رئیس مجلس از آخرین اقدامات شورای عالی هماهنگی اقتصادی در جلسه غیرعلنی

حضور متهم ردیف سوم پرونده ثامن الحجج در دوازدهمین جلسه دادگاه

بررسی روند ثبت سفارش کالا در کمیسیون صنایع

نامه 190 نماینده به رییس قوه قضاییه برای تسریع در مجازات اخلالگران اقتصادی

موافقت مجلس با تشکیل وزارت میراث فرهنگی/افزایش نیروی انسانی در این وزارتخانه ممنوع است

ضوابط برخورد با اخلالگران اقتصادی تا شنبه اعلام می شود

تحریم، فرصت طلایی برای کسب‌وکارهای نوپا

آغاز جلسه علنی مجلس/ بررسی عملکرد دستگاه‌ها در کمک به مردم زلزله‌زده در دستور کار

تکمیل 600 پروژه حوزه بهداشت و درمان در استان زنجان در دولت تدبیر و امید

تغییر مدیران بانکی ادامه دارد

ثابت ماندن قیمت‌ مواد غذایی ممکن نبود

درآمد صادراتی بنیاد مستضعفان به حدود یک میلیارد یورو رسید

اموال زمینه ساز کودک آزاری ضبط می شوند

واکسن آنفلوانزا در کشور تولید می شود

نامه هشدارآمیز رییس لاهه پیروزی دیپلماتیک ایران است

اخذ مالیات از خریداران سکه به کجا رسید

لاریجانی: مجلس در این شرایط با تغییر تشکیلات دولت موافق نیست

کیفیت خدمات و محصولات نسبت به قبل از تحریم‌ها تغییر نخواهد کرد

واردات گوشت روسی به ایران 4 برابر شد

افزایش قیمت نان در دستور کار نیست

ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در انتظار نظر شورای نگهبان

فناوری جدید کوانتوم در زمینه مخابرات امن رونمایی شد

تلاش می‌کنیم دچار کمبود دارو نشویم

تشریح روند انتخاب تنها گزینه نامزدی ریاست کمیسیون اصل 90 مجلس توسط لاریجانی

مجلس تعاریف سوء رفتار و بهره کشی اقتصادی از کودکان را تعیین کرد