آخرين مطالب

اعلام آمادگی ایران برای تامین انرژی پاکستان سياسي

اعلام آمادگی ایران برای تامین انرژی پاکستان

  بزرگنمايي:

راه نو- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در همایش بازرگانی ایران و پاکستان ،آمادگی کامل ایران را برای تامین نیازهای انرژی پاکستان اعلام کرد.
وزیر امور خارجه ایران که به پاکستان سفر کرده است در نخستین برنامه کاری خود در دومین روز از سفر به اسلام آباد در جمع تجار برجسته ایرانی و پاکستانی در گردهمایی بازرگانی دو کشور در اسلام آباد گفت: در هفتادمین سالگرد برقراری روابط دو کشور، خرسندم در جمعی حضور یافتم که می تواند نقش مهمی در ارتقاء و توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری ایران وپاکستان ایفا کند.
وی افزود: دو کشور با داشتن شرایط فرهنگی، قومی، مذهبی و داشتن بهترین روابط مسالمت‌آمیز طی سالیان طولانی و نیز برخورداری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی فراوان، می توانند مکمل و تامین کننده نیازهای یکدیگر در عرصه های مختلف تجاری بازرگانی و حتی صنعت گردشگری باشند.
وی تاکید کرد: با توجه به هدف گذاری مقامات عالی دو کشور در سال 2016 برای رساندن مبادلات بازرگانی دوجانبه تا سقف 5 میلیارد دلار طی 5 سال، باید تلاش‌های مضاعفی برای دستیابی به این راهبرد از سوی دو طرف صورت گیرد.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: حجم روابط تجاری ایران و پاکستان قابل تحسین است، اما نسبت به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در دو کشور به مراتب می تواند بیش از این افزایش یابد که البته مهمترین عامل عدم بهره‌گیری از این ظرفیت، فقدان مراودات بانکی میان دو کشور است، لذا اولین اولویت در بحث توسعه مناسبات اقتصادی باید برقراری رابطه بانکی میان دو کشور باشد.
وی با اشاره به حجم تبادلات تجاری دوجانبه گفت: ناگفته نماند به رغم تمامی موانع و مشکلات همچون عدم رابطه بانکی و برخی مشکلات گمرکی، حجم مبادلات اقتصادی از 860 میلیون دلار در سال 2015 با رشد 35 درصدی در سال 2016 به یک میلیارد و 160 میلیون دلار و در 9 ماه اخیر با رشد 50 درصدی به 982 میلیون دلار رسید.
وی افزود: این افزایش حاکی از ظرفیت قابل ملاحظه و وجود پتانسیل های متعدد در حوزه همکاری‌های بازرگانی دو کشور است که در صورت برقراری روابط بانکی و دستیابی به موافقتنامه تجارت آزاد، حجم مبادلات تجاری دو کشور به مراتب چشمگیرتر خواهد شد.
«محمد جواد ظریف» با ابراز تمایل عمیق ایران برای تقویت روابط دوجانبه با پاکستان گفت: ایران درخصوص افزایش همه جانبه مناسبات با پاکستان از جمله رابطه تجاری و اقتصادی با تمام توان وارد عرصه شده و در انتظار پاسخ مثبت دوستان پاکستانی است .
وی افزود: پاکستان هشتمین مقصد صادراتی ایران در ده ماه اخیر بوده است و حضور هیات بلندپایه اقتصادی متشکل از بخش‌های خصوصی به همراه اینجانب حاکی از عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه بیش از پیش مناسبات بازرگانی با کشور دوست و برادر پاکستان است.
وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام آمادگی ایران برای کمک به پاکستان گفت: مایلم مجدداً اعلام کنم ما همچنان آماده ایم تا نیازهای انرژی پاکستان از جمله در زمینه نفت، گاز و برق را در هر حجمی از نیاز در اسرع وقت تامین کنیم.
وی با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای ساخت خط انتقال گاز به پاکستان گفت: در راستای عمل به تعهدات خود در زمینه قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان ما تاکنون بیش از 2 میلیارد دلار برای احداث این خط لوله هزینه کرده‌ایم. لذا منتظر اقدامات عملی از سوی دوستان پاکستانی برای عمل به تعهدات شان در قرارداد خط آی پی هستیم.
«محمد جواد ظریف» در مورد کوریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان گفت: ایران از پیوستن به هر طرحی که موجب افزایش رفاه مردم و منطقه ای که در دهه های اخیر دچار فجایعی همچون جنگ های تحمیلی و تنش های فرقه ای بوده، از جمله طرح کوریدور اقتصادی چین و پاکستان استقبال می‌کنند.
وی خاطر نشان کرد: ایران با توجه به موقعیت ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک خود در منطقه می تواند نقطه اتصال کوریدور اقتصادی چین پاکستان به بازار عظیم آسیای میانه، روسیه و قفقاز و به تبع آن اروپا بوده و عاملی برای تقویت کوریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان باشد.
وی گفت: پیوستن ایران به این طرح به موضوع مکمل یکدیگر شدن بنادر گوادر و چابهار کمک خواهد کرد و دیگر کسی به این بنادر به عنوان دو بندر رقیب نخواهد نگریست.
وی با دعوت از سرمایه گذاران پاکستانی برای سرمایه گذاری در کشورمان گفت: ایران از هرگونه حضور و مشارکت سرمایه‌گذاران و شرکت‌های پاکستانی در منطقه آزاد چابهار استقبال می‌کند.
ظریف با اعلام آمادگی کشورمان برای همکاری های تجاری در بخش های مختلف گفت: تجارب ایران در زمینه های مختلف علمی، صنعتی، فناوری عالی، نانو تکنولوژی، ساخت سد، جاده، بزرگراه و نیروگاه‌های عظیم و خدمات فنی و مهندسی می تواند در روند اجرای پروژه های عمرانی و صنعتی در پاکستان و نیز طرح کوریدور اقتصادی به طور قابل توجهی کمک کند و ما آمادگی کامل داریم تا این توانایی و تجارب را در اختیار برادران پاکستانی خود قرار دهیم.
«محمد جواد ظریف» برای گسترش روابط سیاسی تجاری ایران و پاکستان در صدر هیات تجاری اقتصادی 30 نفره به اسلام آباد سفر کرده است.
سرپرستی هیئت تجاری و اقتصادی از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران را که به همراه وزیر امورخارجه به اسلام آباد سفر کرده است«حسین سلاح‌ورزی» نایب رئیس اتاق ایران ، بر عهده دارد.
ترکیب اقتصادی هیئت اتاق ایران درباره موضوعاتی همچون مواد شیمیایی، محصولات پتروشیمی، کشاورزی، برق، نمایشگاه‌های بین المللی، مواد شوینده-بهداشتی، دارو، مکمل‌های دارویی و پوشاک نساجی است.
سفر «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه کشورمان به پاکستان به دعوت «خواجه محمد آصف» وزیر امورخارجه پاکستان و در پاسخ به سفر شهریورماه امسال او به ایران انجام شده است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رییس مجلس حادثه محور کاشان - نطنز را تسلیت گفت

نمایشگاه نقش وزارت امور خارجه در دفاع مقدس

پیام جدید ترامپ درباره برجام؛ ایران باید تضمین دهد/ آمانو: ایران به تعهدات برجامی خود عمل کرده است

روحانی جان باختن جمعی از هموطنان را تسلیت گفت

ظریف: منتظر اجرایی شدن اقدامات عملی اروپا هستیم/دیدارهایم با کری اعلام نشده نبوده است

حزب «اعتماد ملی» دو شقه شد

استقبال سخنگوی وزارت خارجه از توافق سوچی در مورد ادلب سوریه

حضور روحانی در سازمان ملل فرصتی برای دیپلماسی ایران است

ظریف: دیپلماسی اثر دارد

آمانو: ایران به اجرای تعهداتش در برجام پایبند است

عزاداری سیدالشهدا (ع) با حضور رهبر انقلاب

قاسمی: رییس جمهوری به سازمان ملل می رود

جهان درانتظار شنیدن مواضع ایران از زبان روحانی درنیویورک است

روحانی و آبه دیدار می‌کنند

رییس پارلمان عراق: هرگونه فشار و تحریم علیه ایران را محکوم می‌کنیم

فراکسیون ایثارگران به بنیاد شهید اولتیماتوم داد

وین تجلی گاه اعلام وفاداری جهان به برجام

رییس روس اتم: آمادگی تولید راکتورهای با توان متوسط در ایران را داریم

برخی مسئولین تصور درستی از جنگ اقتصادی آمریکا ندارند

طرح استیضاح وزیر نفت به کمیسیون انرژی نیامده است

ربیعی و حاجی‌میرزایی گزینه‌های سخنگویی دولت

پس از عبور از گردنه، ملت ایران قضاوت خواهد کرد/ هیچ کس تصور نکند با تخریب دولت می تواند در انتخابات سال 1400 رای بیاورد

ضرورت همکاری قوای سه گانه

جمالی: رییس‌جمهور از فرصت نشست سازمان ملل برای بیان مواضع ایران استفاده کند

چرا ظریف بهترین گزینه ایران، جهت رویارویی با ترامپ در جلسه شورای امنیت است؟

مذاکره؛ راهکار مساله آب میان ایران و افغانستان

تلاش ناموفق تعداد اندکی معاند ضد ایرانی برای تعرض به سفارت ایران در پاریس

وارد مصادیق قانون منع به کارگیری بازنشستگان نمی‌شویم

پمپئو در واکنش به دیدار کری با ظریف: این کار فراتر از نامناسب است

نمایندگان در عمر باقی‌مانده مجلس دهم دیدگاه ملی به مسائل پیدا کنند

ارتباطات ایران و کره جنوبی تحت تاثیر فشارهای آمریکا قرار نگیرد

پیام تبریک رئیس جمهور به مناسبت سالروز استقلال نیکاراگوا

کری خطاب به ترامپ: اگر می‌خواهی چیزی از توافق هسته‌ای یاد بگیری کتابم را بخر

فلاحت‌پیشه: ایران در عراق فقط یک رایزن اقتصادی دارد/ترکیه از ایران پیشی گرفت

تفویض مسئولیت به جوانان با طیب خاطر انجام شود

برگزاری سومین دور گفت‌وگوهای ایران و اتحادیه اروپا در ارتباط با بحران یمن

ارتباط رو در رو با مردم ضروری و جزء اولویت‌هاست

دیدار هیات پارلمانی ایران با نائب رئیس مجلس اندونزی

واکنش ایران به بیانیه کاخ سفید در مورد تحولات اخیر در عراق

ظریف هفته آتی به نیویورک می‌رود

FATF هیچ ربطی به برجام ندارد

روحانی: در برابر جنگ اقتصادی دشمن سرمشق مردم ما عاشورا است

تاکید مراجع تقلید به اتحاد و رفع مشکلات اقتصادی

سخنگوی کاخ سفید: ایران را مسئول هرگونه حمله به مواضع آمریکا در عراق می‌دانیم

واعظی وارد عشق آباد شد/ دیدار با رئیس‌جمهور و وزیرخارجه ترکمنستان

خرازی: منتظر اقدامات عملی اروپا در زمینه برجام هستیم

چرا ایران به سمت ساخت آزمایشگاه "مرجع خلاء" حرکت کرد؟

آغاز فعالیت مجدد کنسولگری ایران در بصره در ساختمانی جدید/ توافق نهایی ایران و عراق در مورد ریال

کابل، خواستار همکاری تهران در مبارزه با تروریسم شد

گامی بلند برای تامین حق تحصیل