راه ترقی

آخرين مطالب

اعلام آمادگی ایران برای تامین انرژی پاکستان سياسي

اعلام آمادگی ایران برای تامین انرژی پاکستان

  بزرگنمايي:

راه نو- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در همایش بازرگانی ایران و پاکستان ،آمادگی کامل ایران را برای تامین نیازهای انرژی پاکستان اعلام کرد.
وزیر امور خارجه ایران که به پاکستان سفر کرده است در نخستین برنامه کاری خود در دومین روز از سفر به اسلام آباد در جمع تجار برجسته ایرانی و پاکستانی در گردهمایی بازرگانی دو کشور در اسلام آباد گفت: در هفتادمین سالگرد برقراری روابط دو کشور، خرسندم در جمعی حضور یافتم که می تواند نقش مهمی در ارتقاء و توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری ایران وپاکستان ایفا کند.
وی افزود: دو کشور با داشتن شرایط فرهنگی، قومی، مذهبی و داشتن بهترین روابط مسالمت‌آمیز طی سالیان طولانی و نیز برخورداری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی فراوان، می توانند مکمل و تامین کننده نیازهای یکدیگر در عرصه های مختلف تجاری بازرگانی و حتی صنعت گردشگری باشند.
وی تاکید کرد: با توجه به هدف گذاری مقامات عالی دو کشور در سال 2016 برای رساندن مبادلات بازرگانی دوجانبه تا سقف 5 میلیارد دلار طی 5 سال، باید تلاش‌های مضاعفی برای دستیابی به این راهبرد از سوی دو طرف صورت گیرد.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: حجم روابط تجاری ایران و پاکستان قابل تحسین است، اما نسبت به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در دو کشور به مراتب می تواند بیش از این افزایش یابد که البته مهمترین عامل عدم بهره‌گیری از این ظرفیت، فقدان مراودات بانکی میان دو کشور است، لذا اولین اولویت در بحث توسعه مناسبات اقتصادی باید برقراری رابطه بانکی میان دو کشور باشد.
وی با اشاره به حجم تبادلات تجاری دوجانبه گفت: ناگفته نماند به رغم تمامی موانع و مشکلات همچون عدم رابطه بانکی و برخی مشکلات گمرکی، حجم مبادلات اقتصادی از 860 میلیون دلار در سال 2015 با رشد 35 درصدی در سال 2016 به یک میلیارد و 160 میلیون دلار و در 9 ماه اخیر با رشد 50 درصدی به 982 میلیون دلار رسید.
وی افزود: این افزایش حاکی از ظرفیت قابل ملاحظه و وجود پتانسیل های متعدد در حوزه همکاری‌های بازرگانی دو کشور است که در صورت برقراری روابط بانکی و دستیابی به موافقتنامه تجارت آزاد، حجم مبادلات تجاری دو کشور به مراتب چشمگیرتر خواهد شد.
«محمد جواد ظریف» با ابراز تمایل عمیق ایران برای تقویت روابط دوجانبه با پاکستان گفت: ایران درخصوص افزایش همه جانبه مناسبات با پاکستان از جمله رابطه تجاری و اقتصادی با تمام توان وارد عرصه شده و در انتظار پاسخ مثبت دوستان پاکستانی است .
وی افزود: پاکستان هشتمین مقصد صادراتی ایران در ده ماه اخیر بوده است و حضور هیات بلندپایه اقتصادی متشکل از بخش‌های خصوصی به همراه اینجانب حاکی از عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه بیش از پیش مناسبات بازرگانی با کشور دوست و برادر پاکستان است.
وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام آمادگی ایران برای کمک به پاکستان گفت: مایلم مجدداً اعلام کنم ما همچنان آماده ایم تا نیازهای انرژی پاکستان از جمله در زمینه نفت، گاز و برق را در هر حجمی از نیاز در اسرع وقت تامین کنیم.
وی با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای ساخت خط انتقال گاز به پاکستان گفت: در راستای عمل به تعهدات خود در زمینه قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان ما تاکنون بیش از 2 میلیارد دلار برای احداث این خط لوله هزینه کرده‌ایم. لذا منتظر اقدامات عملی از سوی دوستان پاکستانی برای عمل به تعهدات شان در قرارداد خط آی پی هستیم.
«محمد جواد ظریف» در مورد کوریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان گفت: ایران از پیوستن به هر طرحی که موجب افزایش رفاه مردم و منطقه ای که در دهه های اخیر دچار فجایعی همچون جنگ های تحمیلی و تنش های فرقه ای بوده، از جمله طرح کوریدور اقتصادی چین و پاکستان استقبال می‌کنند.
وی خاطر نشان کرد: ایران با توجه به موقعیت ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک خود در منطقه می تواند نقطه اتصال کوریدور اقتصادی چین پاکستان به بازار عظیم آسیای میانه، روسیه و قفقاز و به تبع آن اروپا بوده و عاملی برای تقویت کوریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان باشد.
وی گفت: پیوستن ایران به این طرح به موضوع مکمل یکدیگر شدن بنادر گوادر و چابهار کمک خواهد کرد و دیگر کسی به این بنادر به عنوان دو بندر رقیب نخواهد نگریست.
وی با دعوت از سرمایه گذاران پاکستانی برای سرمایه گذاری در کشورمان گفت: ایران از هرگونه حضور و مشارکت سرمایه‌گذاران و شرکت‌های پاکستانی در منطقه آزاد چابهار استقبال می‌کند.
ظریف با اعلام آمادگی کشورمان برای همکاری های تجاری در بخش های مختلف گفت: تجارب ایران در زمینه های مختلف علمی، صنعتی، فناوری عالی، نانو تکنولوژی، ساخت سد، جاده، بزرگراه و نیروگاه‌های عظیم و خدمات فنی و مهندسی می تواند در روند اجرای پروژه های عمرانی و صنعتی در پاکستان و نیز طرح کوریدور اقتصادی به طور قابل توجهی کمک کند و ما آمادگی کامل داریم تا این توانایی و تجارب را در اختیار برادران پاکستانی خود قرار دهیم.
«محمد جواد ظریف» برای گسترش روابط سیاسی تجاری ایران و پاکستان در صدر هیات تجاری اقتصادی 30 نفره به اسلام آباد سفر کرده است.
سرپرستی هیئت تجاری و اقتصادی از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران را که به همراه وزیر امورخارجه به اسلام آباد سفر کرده است«حسین سلاح‌ورزی» نایب رئیس اتاق ایران ، بر عهده دارد.
ترکیب اقتصادی هیئت اتاق ایران درباره موضوعاتی همچون مواد شیمیایی، محصولات پتروشیمی، کشاورزی، برق، نمایشگاه‌های بین المللی، مواد شوینده-بهداشتی، دارو، مکمل‌های دارویی و پوشاک نساجی است.
سفر «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه کشورمان به پاکستان به دعوت «خواجه محمد آصف» وزیر امورخارجه پاکستان و در پاسخ به سفر شهریورماه امسال او به ایران انجام شده است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سفیر جدید ایران در چین با رئیس‌جمهور دیدار کرد

توطئه‌های دشمنان در تحریم‌ها را با شکست مواجه می‌کنیم

رهنمود رهبری درباره بودجه 98 /ممکن است اصلاحاتی در بودجه سال آینده انجام شود

تکذیب ادعای انتساب مهمات مکشوفه در غزنی به جمهوری اسلامی ایران

وزارت خارجه درخصوص سفر به فرانسه هشدار داد

تحریم آمریکا علیه ایران موثر نخواهد بود

دشمن در تهاجم به معنویات نیز همچون جنگ سخت، شکست خواهد خورد

مدیرکل روابط عمومی دادستانی کل کشور منصوب شد

پزشکیان: طوری عمل کنیم که اگر کسی خلاف کرد همان لحظه تاوان کار خود را ببیند

می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

معاون اول رییس‌جمهور وارد بندرعباس شد

روشنفکر واقعی به استقلال کشور می‌اندیشد

حمل و نقل در شرایط تحریم نقش برجسته ای دارد

آمریکا نمی‌تواند سیاست‌های خود را بر دیگران تحمیل کند

نشست رییس جمهوری با وزیر و معاونان وزارت راه آغاز شد

تذکرات کتبی نمایندگان به مسؤولان اجرایی کشور

ادامه بررسی اظهارات ظریف درباره پولشویی در کمیسیون امنیت ملی

اگر جلوی صادرات نفت ایران در خلیج فارس گرفته شود نفتی صادر نخواهد شد

عراقچی با وزیر امور خارجه پاکستان دیدار کرد

ظریف: اطلاعات مثبتی از طرف اروپایی برای ثبت اس‌پی‌وی دریافت کرده‌ایم

رئیس جمهوری وارد شاهرود شد

قطعنامه‌های سازمان‌ملل علیه رژیم صهیونیستی نشان‌ دهنده نقض قوانین توسط این رژیم است

دیار دارالمرحمه آماده میزبانی از رئیس دولت تدبیر و امید

تجمع جمعی از سپرده‌گذاران موسسه کاسپین مقابل مجلس

اطمینان‌بخشی ظریف به هنیه

لاریجانی: نگاه مجلس دهم حل چالش‌ها بوده تا قانون‌گذاری

کدخدایی: شورای نگهبان نهادی حقوقی است نه باشگاه سیاسی

ظریف سطح دیپلماسی ایران را ارتقا داد

انتقاد «فلاحت‌پیشه» از بودجه دفاعی سال 98

پاسخ ظریف به ادعای همتای آمریکایی‌اش در مورد نقض قطعنامه 2231 از سوی ایران

وزارت کشور مسئولیت قانونی در تعیین مناطق جنگی و محروم ندارد

استیضاح ظریف به مصلحت نیست

بیانیه ١٦٠ نفر از نمایندگان در خصوص اجرای نظام رتبه بندی معلمان

توضیحات ظریف در خصوص پولشویی در فراکسیون امید قانع‌کننده بود

قاسمی: هیچ قطعنامه‌ای برنامه موشکی و یا آزمایش‌های موشکی ایران را ممنوع نکرده است

حضور ظریف در جلسه فراکسیون امید/ حمایت امیدی‌ها از وزیر خارجه

استیضاح یا ماهی گرفتن از آب گل‌آلود

روادید میان ایران و عراق لغو شود/ تاکید بر توسعه روابط اقتصادی

تلاش برای تضعیف ظریف اقدامی ناصواب و بر خلاف مصالح و منافع کشور است

رئیس مجلس امشب با مردم گفت‌وگو می‌کند

مجلس نمایندگان آمریکا طرحی برای تحریم ایران تصویب کرد

جهانگیری: توسعه علمی رمز بقای کشور و نظام است

ناوشکن پیشرفته «سهند» به ناوگان نیروی دریای ملحق شد

نامه ایران به شورای امنیت درباره توطئه‌های عربستان علیه امنیت و اقتصاد ایران

اعتراض ایران به توطئه‌های آمریکا علیه ایران

معاون اول رییس جمهوری وارد کرمانشاه شد

دفاع نمایندگان ملت از نماد دیپلماسی کشور

کاری کنید دشمنان حتی جرأت تهدید ملت ایران را نداشته باشند

تولید، اشتغال، کنترل تورم و حمایت از اقشار کم‌درآمد محورهای اصلی بودجه 98

واعظی: حکم حناچی امروز صادر می شود