راه ترقی

آخرين مطالب

اعلام آمادگی ایران برای تامین انرژی پاکستان سياسي

اعلام آمادگی ایران برای تامین انرژی پاکستان

  بزرگنمايي:

راه نو- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در همایش بازرگانی ایران و پاکستان ،آمادگی کامل ایران را برای تامین نیازهای انرژی پاکستان اعلام کرد.
وزیر امور خارجه ایران که به پاکستان سفر کرده است در نخستین برنامه کاری خود در دومین روز از سفر به اسلام آباد در جمع تجار برجسته ایرانی و پاکستانی در گردهمایی بازرگانی دو کشور در اسلام آباد گفت: در هفتادمین سالگرد برقراری روابط دو کشور، خرسندم در جمعی حضور یافتم که می تواند نقش مهمی در ارتقاء و توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری ایران وپاکستان ایفا کند.
وی افزود: دو کشور با داشتن شرایط فرهنگی، قومی، مذهبی و داشتن بهترین روابط مسالمت‌آمیز طی سالیان طولانی و نیز برخورداری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی فراوان، می توانند مکمل و تامین کننده نیازهای یکدیگر در عرصه های مختلف تجاری بازرگانی و حتی صنعت گردشگری باشند.
وی تاکید کرد: با توجه به هدف گذاری مقامات عالی دو کشور در سال 2016 برای رساندن مبادلات بازرگانی دوجانبه تا سقف 5 میلیارد دلار طی 5 سال، باید تلاش‌های مضاعفی برای دستیابی به این راهبرد از سوی دو طرف صورت گیرد.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: حجم روابط تجاری ایران و پاکستان قابل تحسین است، اما نسبت به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در دو کشور به مراتب می تواند بیش از این افزایش یابد که البته مهمترین عامل عدم بهره‌گیری از این ظرفیت، فقدان مراودات بانکی میان دو کشور است، لذا اولین اولویت در بحث توسعه مناسبات اقتصادی باید برقراری رابطه بانکی میان دو کشور باشد.
وی با اشاره به حجم تبادلات تجاری دوجانبه گفت: ناگفته نماند به رغم تمامی موانع و مشکلات همچون عدم رابطه بانکی و برخی مشکلات گمرکی، حجم مبادلات اقتصادی از 860 میلیون دلار در سال 2015 با رشد 35 درصدی در سال 2016 به یک میلیارد و 160 میلیون دلار و در 9 ماه اخیر با رشد 50 درصدی به 982 میلیون دلار رسید.
وی افزود: این افزایش حاکی از ظرفیت قابل ملاحظه و وجود پتانسیل های متعدد در حوزه همکاری‌های بازرگانی دو کشور است که در صورت برقراری روابط بانکی و دستیابی به موافقتنامه تجارت آزاد، حجم مبادلات تجاری دو کشور به مراتب چشمگیرتر خواهد شد.
«محمد جواد ظریف» با ابراز تمایل عمیق ایران برای تقویت روابط دوجانبه با پاکستان گفت: ایران درخصوص افزایش همه جانبه مناسبات با پاکستان از جمله رابطه تجاری و اقتصادی با تمام توان وارد عرصه شده و در انتظار پاسخ مثبت دوستان پاکستانی است .
وی افزود: پاکستان هشتمین مقصد صادراتی ایران در ده ماه اخیر بوده است و حضور هیات بلندپایه اقتصادی متشکل از بخش‌های خصوصی به همراه اینجانب حاکی از عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه بیش از پیش مناسبات بازرگانی با کشور دوست و برادر پاکستان است.
وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام آمادگی ایران برای کمک به پاکستان گفت: مایلم مجدداً اعلام کنم ما همچنان آماده ایم تا نیازهای انرژی پاکستان از جمله در زمینه نفت، گاز و برق را در هر حجمی از نیاز در اسرع وقت تامین کنیم.
وی با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای ساخت خط انتقال گاز به پاکستان گفت: در راستای عمل به تعهدات خود در زمینه قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان ما تاکنون بیش از 2 میلیارد دلار برای احداث این خط لوله هزینه کرده‌ایم. لذا منتظر اقدامات عملی از سوی دوستان پاکستانی برای عمل به تعهدات شان در قرارداد خط آی پی هستیم.
«محمد جواد ظریف» در مورد کوریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان گفت: ایران از پیوستن به هر طرحی که موجب افزایش رفاه مردم و منطقه ای که در دهه های اخیر دچار فجایعی همچون جنگ های تحمیلی و تنش های فرقه ای بوده، از جمله طرح کوریدور اقتصادی چین و پاکستان استقبال می‌کنند.
وی خاطر نشان کرد: ایران با توجه به موقعیت ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک خود در منطقه می تواند نقطه اتصال کوریدور اقتصادی چین پاکستان به بازار عظیم آسیای میانه، روسیه و قفقاز و به تبع آن اروپا بوده و عاملی برای تقویت کوریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان باشد.
وی گفت: پیوستن ایران به این طرح به موضوع مکمل یکدیگر شدن بنادر گوادر و چابهار کمک خواهد کرد و دیگر کسی به این بنادر به عنوان دو بندر رقیب نخواهد نگریست.
وی با دعوت از سرمایه گذاران پاکستانی برای سرمایه گذاری در کشورمان گفت: ایران از هرگونه حضور و مشارکت سرمایه‌گذاران و شرکت‌های پاکستانی در منطقه آزاد چابهار استقبال می‌کند.
ظریف با اعلام آمادگی کشورمان برای همکاری های تجاری در بخش های مختلف گفت: تجارب ایران در زمینه های مختلف علمی، صنعتی، فناوری عالی، نانو تکنولوژی، ساخت سد، جاده، بزرگراه و نیروگاه‌های عظیم و خدمات فنی و مهندسی می تواند در روند اجرای پروژه های عمرانی و صنعتی در پاکستان و نیز طرح کوریدور اقتصادی به طور قابل توجهی کمک کند و ما آمادگی کامل داریم تا این توانایی و تجارب را در اختیار برادران پاکستانی خود قرار دهیم.
«محمد جواد ظریف» برای گسترش روابط سیاسی تجاری ایران و پاکستان در صدر هیات تجاری اقتصادی 30 نفره به اسلام آباد سفر کرده است.
سرپرستی هیئت تجاری و اقتصادی از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران را که به همراه وزیر امورخارجه به اسلام آباد سفر کرده است«حسین سلاح‌ورزی» نایب رئیس اتاق ایران ، بر عهده دارد.
ترکیب اقتصادی هیئت اتاق ایران درباره موضوعاتی همچون مواد شیمیایی، محصولات پتروشیمی، کشاورزی، برق، نمایشگاه‌های بین المللی، مواد شوینده-بهداشتی، دارو، مکمل‌های دارویی و پوشاک نساجی است.
سفر «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه کشورمان به پاکستان به دعوت «خواجه محمد آصف» وزیر امورخارجه پاکستان و در پاسخ به سفر شهریورماه امسال او به ایران انجام شده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزیر اطلاعات؛ سخنران مراسم 12 فروردین در حرم امام خمینی(ره)

پیام رهبر معظم انقلاب در پی حادثه سیل ویرانگر شیراز

طعنه معنادار ظریف به اعتبار بخشی های دروغین برای دونالد ترامپ

تسلیت آمریکا در پی حادثه سیل ایران و اعلام آمادگی برای کمک‌رسانی

واکنش به اظهارات بی خردانه وزیر خارجه امریکا

لاریجانی: اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن الحاق جولان به رژیم صهیونیستی محکوم است

مزیت های سیاسی، امنیتی ایران قابل جایگزینی نیست

بودجه اختصاصی آمریکا برای «معامله قرن» و «مقابله با ایران»

تکذیب خبر دستگیری قریب الوقوع وزیر نفت

واشنگتن از تاثیر سیاسی اقتصادی سفر روحانی به عراق ناراحت است

قدردانی دفتر رییس جمهوری از استقبال صمیمی مردم استان بوشهر از کاروان دولت تدبیر و امید

ضدیت آمریکا با برجام به حفظ آن می‌انجامد

دیدار ظریف با آیت‌الله صافی گلپایگانی

سفر رئیس جمهوری به عراق گره روابط 2 کشور را باز کرد

حقوق کارگران بیش از 20 درصد افزایش می یابد

رئیس جمهوری وارد استان بوشهر شد

جهانگیری: باید منابع نفرت، خشونت و افراطی گری خشکانده شود

روحانی با آیت الله سیستانی دیدار کرد

روحانی کربلا را به مقصد نجف اشرف ترک کرد

«رئیسی» جانشین «شاهرودی» شد

رئیس جمهوری با حضور در عراق قدرت ایران را به نمایش گذاشت

ظریف، دریافت نشان ذوالفقار را به سرلشکر سلیمانی تبریک گفت

نقطه اختلافی وجود ندارد

برادری ایران در حق عراق در یادها باقی می ماند

روحانی به عراق رفت

سازمان انرژی اتمی ایران 98 دستاورد جدید علمی را به نمایش می گذارد

سفر تاریخی روحانی به عراق؛ فرصتی برای تفاهم های جدی

عربستانی‌ها پیام دادند، مسائل منطقه ربطی به ایران ندارد/ استعفایم ربطی به سفر " اسد " نداشت

برنامه‌ها و محورهای مذاکرات روحانی در سفر به عراق

رییس جمهوری روز دوشنبه به بغداد سفر می کند

دولت موافق استانی شدن انتخابات مجلس است

خبرگزاری فرانسه: بهرام قاسمی سفیر جدید تهران در پاریس می‌شود

روحانی: ما به عقب برنمی‌گردیم

رییس‌جمهور: پروژه‌های مهمی در گیلان اجرایی می شود

حسن روحانی فرا رسیدن روز استقلال غنا را تبریک گفت

عراقچی: هنوز نمی‌دانیم اینستکس چطور کار می‌کند/ اروپایی‌ها جدی‌تر عمل کنند

عراقچی عازم وین شد/ حضور در نشست کمیسیون مشترک برجام

ظریف به سوریه سفر می‌کند

رویش امید بر پهنه سبز گیلان

سیاسیون به جوانان بی‌اعتماد هستند/ نباید دچار آفت پیرشدگی شویم

حمایت برلین از برنامه هسته ای ایران

«ظریف» از سفر «بشار اسد» به تهران اطلاعی نداشت

هیات عالی رتبه اروپا درباره سازوکار ویژه مالی به ایران می آید

مقام معظم رهبری: اقتصاد کشور را به بسته‌ اروپایی موکول نکنید

قاسمی: امنیت اروپایی ها مرهون تلاش های ایران است

توضیح سخنگوی وزارت خارجه در مورد متن استعفای ظریف

ظریف: مجمع تشخیص مصلحت برای حل مشکلات اقتصادی لوایح مربوط به FATF را تایید کند

قاسمی: برخی کشورها به طرح ادعاهای واهی عادت کرده اند

سختی تصمیم گیری و تمدید تعویق پالرمو

لایحه پالرمو، همچنان ابهام در تصمیم گیری