آخرين مطالب

اعلام آمادگی ایران برای تامین انرژی پاکستان سياسي

اعلام آمادگی ایران برای تامین انرژی پاکستان

  بزرگنمايي:

راه نو- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در همایش بازرگانی ایران و پاکستان ،آمادگی کامل ایران را برای تامین نیازهای انرژی پاکستان اعلام کرد.
وزیر امور خارجه ایران که به پاکستان سفر کرده است در نخستین برنامه کاری خود در دومین روز از سفر به اسلام آباد در جمع تجار برجسته ایرانی و پاکستانی در گردهمایی بازرگانی دو کشور در اسلام آباد گفت: در هفتادمین سالگرد برقراری روابط دو کشور، خرسندم در جمعی حضور یافتم که می تواند نقش مهمی در ارتقاء و توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری ایران وپاکستان ایفا کند.
وی افزود: دو کشور با داشتن شرایط فرهنگی، قومی، مذهبی و داشتن بهترین روابط مسالمت‌آمیز طی سالیان طولانی و نیز برخورداری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی فراوان، می توانند مکمل و تامین کننده نیازهای یکدیگر در عرصه های مختلف تجاری بازرگانی و حتی صنعت گردشگری باشند.
وی تاکید کرد: با توجه به هدف گذاری مقامات عالی دو کشور در سال 2016 برای رساندن مبادلات بازرگانی دوجانبه تا سقف 5 میلیارد دلار طی 5 سال، باید تلاش‌های مضاعفی برای دستیابی به این راهبرد از سوی دو طرف صورت گیرد.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: حجم روابط تجاری ایران و پاکستان قابل تحسین است، اما نسبت به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در دو کشور به مراتب می تواند بیش از این افزایش یابد که البته مهمترین عامل عدم بهره‌گیری از این ظرفیت، فقدان مراودات بانکی میان دو کشور است، لذا اولین اولویت در بحث توسعه مناسبات اقتصادی باید برقراری رابطه بانکی میان دو کشور باشد.
وی با اشاره به حجم تبادلات تجاری دوجانبه گفت: ناگفته نماند به رغم تمامی موانع و مشکلات همچون عدم رابطه بانکی و برخی مشکلات گمرکی، حجم مبادلات اقتصادی از 860 میلیون دلار در سال 2015 با رشد 35 درصدی در سال 2016 به یک میلیارد و 160 میلیون دلار و در 9 ماه اخیر با رشد 50 درصدی به 982 میلیون دلار رسید.
وی افزود: این افزایش حاکی از ظرفیت قابل ملاحظه و وجود پتانسیل های متعدد در حوزه همکاری‌های بازرگانی دو کشور است که در صورت برقراری روابط بانکی و دستیابی به موافقتنامه تجارت آزاد، حجم مبادلات تجاری دو کشور به مراتب چشمگیرتر خواهد شد.
«محمد جواد ظریف» با ابراز تمایل عمیق ایران برای تقویت روابط دوجانبه با پاکستان گفت: ایران درخصوص افزایش همه جانبه مناسبات با پاکستان از جمله رابطه تجاری و اقتصادی با تمام توان وارد عرصه شده و در انتظار پاسخ مثبت دوستان پاکستانی است .
وی افزود: پاکستان هشتمین مقصد صادراتی ایران در ده ماه اخیر بوده است و حضور هیات بلندپایه اقتصادی متشکل از بخش‌های خصوصی به همراه اینجانب حاکی از عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه بیش از پیش مناسبات بازرگانی با کشور دوست و برادر پاکستان است.
وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام آمادگی ایران برای کمک به پاکستان گفت: مایلم مجدداً اعلام کنم ما همچنان آماده ایم تا نیازهای انرژی پاکستان از جمله در زمینه نفت، گاز و برق را در هر حجمی از نیاز در اسرع وقت تامین کنیم.
وی با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای ساخت خط انتقال گاز به پاکستان گفت: در راستای عمل به تعهدات خود در زمینه قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان ما تاکنون بیش از 2 میلیارد دلار برای احداث این خط لوله هزینه کرده‌ایم. لذا منتظر اقدامات عملی از سوی دوستان پاکستانی برای عمل به تعهدات شان در قرارداد خط آی پی هستیم.
«محمد جواد ظریف» در مورد کوریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان گفت: ایران از پیوستن به هر طرحی که موجب افزایش رفاه مردم و منطقه ای که در دهه های اخیر دچار فجایعی همچون جنگ های تحمیلی و تنش های فرقه ای بوده، از جمله طرح کوریدور اقتصادی چین و پاکستان استقبال می‌کنند.
وی خاطر نشان کرد: ایران با توجه به موقعیت ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک خود در منطقه می تواند نقطه اتصال کوریدور اقتصادی چین پاکستان به بازار عظیم آسیای میانه، روسیه و قفقاز و به تبع آن اروپا بوده و عاملی برای تقویت کوریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان باشد.
وی گفت: پیوستن ایران به این طرح به موضوع مکمل یکدیگر شدن بنادر گوادر و چابهار کمک خواهد کرد و دیگر کسی به این بنادر به عنوان دو بندر رقیب نخواهد نگریست.
وی با دعوت از سرمایه گذاران پاکستانی برای سرمایه گذاری در کشورمان گفت: ایران از هرگونه حضور و مشارکت سرمایه‌گذاران و شرکت‌های پاکستانی در منطقه آزاد چابهار استقبال می‌کند.
ظریف با اعلام آمادگی کشورمان برای همکاری های تجاری در بخش های مختلف گفت: تجارب ایران در زمینه های مختلف علمی، صنعتی، فناوری عالی، نانو تکنولوژی، ساخت سد، جاده، بزرگراه و نیروگاه‌های عظیم و خدمات فنی و مهندسی می تواند در روند اجرای پروژه های عمرانی و صنعتی در پاکستان و نیز طرح کوریدور اقتصادی به طور قابل توجهی کمک کند و ما آمادگی کامل داریم تا این توانایی و تجارب را در اختیار برادران پاکستانی خود قرار دهیم.
«محمد جواد ظریف» برای گسترش روابط سیاسی تجاری ایران و پاکستان در صدر هیات تجاری اقتصادی 30 نفره به اسلام آباد سفر کرده است.
سرپرستی هیئت تجاری و اقتصادی از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران را که به همراه وزیر امورخارجه به اسلام آباد سفر کرده است«حسین سلاح‌ورزی» نایب رئیس اتاق ایران ، بر عهده دارد.
ترکیب اقتصادی هیئت اتاق ایران درباره موضوعاتی همچون مواد شیمیایی، محصولات پتروشیمی، کشاورزی، برق، نمایشگاه‌های بین المللی، مواد شوینده-بهداشتی، دارو، مکمل‌های دارویی و پوشاک نساجی است.
سفر «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه کشورمان به پاکستان به دعوت «خواجه محمد آصف» وزیر امورخارجه پاکستان و در پاسخ به سفر شهریورماه امسال او به ایران انجام شده است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استفاده از نخبگان و جوانان در ایدرو ضرورت دارد

هم اندیشی مدیران دولت با حضور رئیس جمهور

ما خادم و نوکری برای مردم هستیم

رهبر انقلاب: وزارت اطلاعات باید صد در صد انقلابی بماند

ظریف: باید منافع ایران از برجام حفظ شود

هرکجا افتخار بوده؛ نام ارتش جمهوری اسلامی نیز بوده است

دو سوال مجلس از رئیس جمهور از دستور کار خارج شد

جلسه هماهنگی سفر کاروان دولت روحانی به استان آذربایجان شرقی برگزار شد

کشف محموله مواد منفجره در مرز‌های شرقی کشور

لاریجانی: فعالیت‌های تروریستی منطقه با دخالت‌های نظامی آمریکایی آغاز شده است

قاسمی:زمان زدن و گریز و فرار برای رژیم صهیونیستی گذشته است/ برجام یک توافق بین ایران و 1+5 است

استقبال رئیس مجلس ویتنام از آقای لاریجانی

ظریف تهران را به مقصد دوشنبه ترک کرد

حمایت اتحادیه اروپا از اجرای کامل توافق هسته ای ایران/ رژیم صهیونیستی: ترجیح ما تمدید نامحدود برجام است!

یافت می‌نشود؟

روابط ایران و چین؛ سازنده و راهبردی

موضوع آب با مدیریت متمرکز پیگیری می‌شود

انتشار اطلاعیه شورای نگهبان

ماکرون: نمی توانیم توافقی را که خودمان امضا کردیم پاره کنیم

باید یک صدا از دولت شنیده شود

عوامل غیراقتصادی در تلاطم نرخ ارز موثر است

دولت مشکلی برای تامین ارز تجاری کشور ندارد

اصولگرایان هم نگران قیمت دلار هستند

دیدار فرماندهان ارشد نیروهای مسلح با رهبر انقلاب

آغاز مذاکرات روسای مجالس ایران و روسیه

آغاز مراسم رونمایی از 83 دستاورد هسته‌ای

صنعت هسته‌ای در آستانه تحوّلی بنیادین

وارد تجارت هسته‌ای شده ایم

83 دستاورد هسته‌ای فردا رونمایی می‌شود

دستگاه‌های اجرایی پیشگام استفاده محصول داخلی باشند

موضوع تلگرام در کمیسیون امنیت بررسی می‌شود

ایران مخالف هرگونه تجاوز نظامی به سرزمین سایر کشورهاست

تمام دستگاه‌ها باید پشتیبان سرمایه‌گذاران باشند

ایران دشمن کشورهای عربی منطقه نیست

وزیر دفاع برای شرکت در اجلاس بین المللی امنیتی راهی مسکو شد

همواره نگاه ایران به همکاری با مصر واحد و مستقل است

رییس جمهور به ترکیه سفر می‌کند

آخرین جلسه هیئت دولت در سال 96 برگزار می‌شود

افزایش دو برابری تولید گاز در پارس جنوبی

لغو برنامه‌های ظریف به علت کسالت

رقابت اروپا و امریکا در تحریم علیه ایران

دولت الکترونیک از فساد،‌ رانت و زیرمیزی جلوگیری می‌کند

ساختمان سابق سفارت ایران در آلمان از حضور افراد فرصت طلب تخلیه شد

به سیاست‌های امریکا نمی‌توان اعتماد کرد

مجلس یکشنبه هفته آینده جلسه علنی دارد

کوتاهی دولت انگلیس در ماجرای سفارت ایران

بررسی استیضاح وزیر جهاد کشاورزی

انتخابات هیأت رئیسه مجلس خبرگان؛ صبح فردا

روابط تهران - باکو در راستای منافع دو ملت است

امضاء 12 سند همکاری ایران با جمهوری آذربایجان