آخرين مطالب

اعلام آمادگی ایران برای تامین انرژی پاکستان سياسي

اعلام آمادگی ایران برای تامین انرژی پاکستان

  بزرگنمايي:

راه نو- «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در همایش بازرگانی ایران و پاکستان ،آمادگی کامل ایران را برای تامین نیازهای انرژی پاکستان اعلام کرد.
وزیر امور خارجه ایران که به پاکستان سفر کرده است در نخستین برنامه کاری خود در دومین روز از سفر به اسلام آباد در جمع تجار برجسته ایرانی و پاکستانی در گردهمایی بازرگانی دو کشور در اسلام آباد گفت: در هفتادمین سالگرد برقراری روابط دو کشور، خرسندم در جمعی حضور یافتم که می تواند نقش مهمی در ارتقاء و توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری ایران وپاکستان ایفا کند.
وی افزود: دو کشور با داشتن شرایط فرهنگی، قومی، مذهبی و داشتن بهترین روابط مسالمت‌آمیز طی سالیان طولانی و نیز برخورداری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی فراوان، می توانند مکمل و تامین کننده نیازهای یکدیگر در عرصه های مختلف تجاری بازرگانی و حتی صنعت گردشگری باشند.
وی تاکید کرد: با توجه به هدف گذاری مقامات عالی دو کشور در سال 2016 برای رساندن مبادلات بازرگانی دوجانبه تا سقف 5 میلیارد دلار طی 5 سال، باید تلاش‌های مضاعفی برای دستیابی به این راهبرد از سوی دو طرف صورت گیرد.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: حجم روابط تجاری ایران و پاکستان قابل تحسین است، اما نسبت به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در دو کشور به مراتب می تواند بیش از این افزایش یابد که البته مهمترین عامل عدم بهره‌گیری از این ظرفیت، فقدان مراودات بانکی میان دو کشور است، لذا اولین اولویت در بحث توسعه مناسبات اقتصادی باید برقراری رابطه بانکی میان دو کشور باشد.
وی با اشاره به حجم تبادلات تجاری دوجانبه گفت: ناگفته نماند به رغم تمامی موانع و مشکلات همچون عدم رابطه بانکی و برخی مشکلات گمرکی، حجم مبادلات اقتصادی از 860 میلیون دلار در سال 2015 با رشد 35 درصدی در سال 2016 به یک میلیارد و 160 میلیون دلار و در 9 ماه اخیر با رشد 50 درصدی به 982 میلیون دلار رسید.
وی افزود: این افزایش حاکی از ظرفیت قابل ملاحظه و وجود پتانسیل های متعدد در حوزه همکاری‌های بازرگانی دو کشور است که در صورت برقراری روابط بانکی و دستیابی به موافقتنامه تجارت آزاد، حجم مبادلات تجاری دو کشور به مراتب چشمگیرتر خواهد شد.
«محمد جواد ظریف» با ابراز تمایل عمیق ایران برای تقویت روابط دوجانبه با پاکستان گفت: ایران درخصوص افزایش همه جانبه مناسبات با پاکستان از جمله رابطه تجاری و اقتصادی با تمام توان وارد عرصه شده و در انتظار پاسخ مثبت دوستان پاکستانی است .
وی افزود: پاکستان هشتمین مقصد صادراتی ایران در ده ماه اخیر بوده است و حضور هیات بلندپایه اقتصادی متشکل از بخش‌های خصوصی به همراه اینجانب حاکی از عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه بیش از پیش مناسبات بازرگانی با کشور دوست و برادر پاکستان است.
وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام آمادگی ایران برای کمک به پاکستان گفت: مایلم مجدداً اعلام کنم ما همچنان آماده ایم تا نیازهای انرژی پاکستان از جمله در زمینه نفت، گاز و برق را در هر حجمی از نیاز در اسرع وقت تامین کنیم.
وی با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای ساخت خط انتقال گاز به پاکستان گفت: در راستای عمل به تعهدات خود در زمینه قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان ما تاکنون بیش از 2 میلیارد دلار برای احداث این خط لوله هزینه کرده‌ایم. لذا منتظر اقدامات عملی از سوی دوستان پاکستانی برای عمل به تعهدات شان در قرارداد خط آی پی هستیم.
«محمد جواد ظریف» در مورد کوریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان گفت: ایران از پیوستن به هر طرحی که موجب افزایش رفاه مردم و منطقه ای که در دهه های اخیر دچار فجایعی همچون جنگ های تحمیلی و تنش های فرقه ای بوده، از جمله طرح کوریدور اقتصادی چین و پاکستان استقبال می‌کنند.
وی خاطر نشان کرد: ایران با توجه به موقعیت ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک خود در منطقه می تواند نقطه اتصال کوریدور اقتصادی چین پاکستان به بازار عظیم آسیای میانه، روسیه و قفقاز و به تبع آن اروپا بوده و عاملی برای تقویت کوریدور اقتصادی مشترک چین و پاکستان باشد.
وی گفت: پیوستن ایران به این طرح به موضوع مکمل یکدیگر شدن بنادر گوادر و چابهار کمک خواهد کرد و دیگر کسی به این بنادر به عنوان دو بندر رقیب نخواهد نگریست.
وی با دعوت از سرمایه گذاران پاکستانی برای سرمایه گذاری در کشورمان گفت: ایران از هرگونه حضور و مشارکت سرمایه‌گذاران و شرکت‌های پاکستانی در منطقه آزاد چابهار استقبال می‌کند.
ظریف با اعلام آمادگی کشورمان برای همکاری های تجاری در بخش های مختلف گفت: تجارب ایران در زمینه های مختلف علمی، صنعتی، فناوری عالی، نانو تکنولوژی، ساخت سد، جاده، بزرگراه و نیروگاه‌های عظیم و خدمات فنی و مهندسی می تواند در روند اجرای پروژه های عمرانی و صنعتی در پاکستان و نیز طرح کوریدور اقتصادی به طور قابل توجهی کمک کند و ما آمادگی کامل داریم تا این توانایی و تجارب را در اختیار برادران پاکستانی خود قرار دهیم.
«محمد جواد ظریف» برای گسترش روابط سیاسی تجاری ایران و پاکستان در صدر هیات تجاری اقتصادی 30 نفره به اسلام آباد سفر کرده است.
سرپرستی هیئت تجاری و اقتصادی از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران را که به همراه وزیر امورخارجه به اسلام آباد سفر کرده است«حسین سلاح‌ورزی» نایب رئیس اتاق ایران ، بر عهده دارد.
ترکیب اقتصادی هیئت اتاق ایران درباره موضوعاتی همچون مواد شیمیایی، محصولات پتروشیمی، کشاورزی، برق، نمایشگاه‌های بین المللی، مواد شوینده-بهداشتی، دارو، مکمل‌های دارویی و پوشاک نساجی است.
سفر «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه کشورمان به پاکستان به دعوت «خواجه محمد آصف» وزیر امورخارجه پاکستان و در پاسخ به سفر شهریورماه امسال او به ایران انجام شده است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

6 مطالبه رئیس‌جمهور از رییس‌کل جدید بیمه‌مرکزی

گردهمایی سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور هفته آینده در تهران برگزار می‌شود

ظریف: اروپا به حرف بسنده نکند/ هدف ما و روسیه مقابله با افراط‌گرایی است

مشخص نیست چند وزیر تغییرمی‌کند/در سفر قبلی روحانی به نیویورک ترامپ هشت بار درخواست مذاکره داد

روحانیون فرماندهان جبهه های جدید مقابله با استکبار

تکمیل کارخانه روتورسازی برای تحقق 190 هزار سو

وزیر نیرو: قطع صادرات برق به عراق طبق توافقنامه بود

سه تصمیم کلیدی برای تسریع در اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری

ارتش ایران هر روز آماده‌تر از روز قبل است

پاسخ پوتین و موگرینی به درخواست های ضدایرانی ترامپ

پروین فرشچی: به عنوان سفیر پیشنهادی ایران در فنلاند معرفی شده‌ام/ دو تابعیتی نیستم

ناطق نوری: نیاز امروز کشور تعهد، تخصص و عقلانیت است

آغاز عملیات 1+4 درحوزه روابط بانکی و فروش نفت

راهکار دولت برای برداشتن بار بزرگ بدهی از دوش بنگاه های اقتصادی

دستگیری تیم تروریستی داعش در جنوب غرب

دیپلماسی گسترده غرب با روسیه/ آیا روس ها به ایران پشت می کنند؟

پیامی از طرف پوتین برای ترامپ نداریم/ امیدواریم واقع‌بینی مبنای تصمیم‌گیری مقامات عربستانی باشد

معامله قرن هرگز محقق نخواهد شد

گزارش سوال نمایندگان از روحانی تقدیم هیات رئیسه شد

دلایل رد صلاحیت احمدی‌نژاد را به موقع اعلام می‌کنیم/ حضور بانوان در ورزشگاه اشکالی ندارد

قاسمی: در مورد دیدار پوتین و ترامپ ارتباطی با روسیه نداشته‌ایم

دستور رییس قوه قضاییه به دادستان تهران درباره بازار سکه و ارز

رهبرانقلاب همچنان در وسط میدان جنگ/ماجرای 4 تدبیربرای کمک به دولت

همکاری جهانی برای ریشه کنی پدیده شوم داعش ضروری است

جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی/متخلفان را معرفی می‌کنیم

از بسته پیشنهادی اروپا رونمایی شود

مردم ایران مقابل آمریکا ایستادگی خواهند کرد

روحانی فرارسیدن روز ملی جمهوری فرانسه را تبریک گفت

روابط ایران و روسیه رو به رشد است

از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

دیپلماسی تنها راه حل مساله هسته ای ایران است

اروپا مقابل آمریکا در شطرنج برجام پیروز می‌شود؟

ابلاغ پیام رهبری و رییس‌جمهور در جلسه فردای ولایتی با پوتین

بررسی روند دستیابی به 190 هزار سو در چارچوب برجام توسط کمیسیون امنیت ملی مجلس

ماموریت ضدایرانی وزیر خارجه آمریکا در سفر به امارات/ پامپئو بار دیگر ایران را تهدید کرد

ضرورت کنارگذاشتن دلار در معاملات اقتصادی با ایران

آنهایی که ملت را غارت کردند ادب می‌کنیم

وزرای خارجه ایران و ترکیه تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند

پاسخ آلمان به درخواست ایران برای برداشت 300 میلیون یورو/ تیم ترامپ دست به کار شد

ورود معاون اول رئیس جمهور به اصفهان

وزیر خارجه روسیه : فرانسه انگلیس و آلمان با تداوم تجارت با ایران بر مبنای به غیر از دلار موافقت کردند

تعرفه آب و برق دستگاه‌های اجرایی در تابستان تغییر کرد

راه ترقی- تکذیب بلوکه شدن دارایی‌های ارزی ایران در آلمان

احتمال کاهش صادرات نفت و درآمدهای ارزی کشور

نامه به رئیس جمهور درخصوص بازار ثانویه ارز

نباید تحت عنوان برخورد با مفاسد، آرامش فعالان اقتصادی را به مخاطره انداخت

بروجردی: اروپا در زمینه برجام اقدامات عملی انجام دهد

تعیین شعبه ویژه‌ رسیدگی به پرونده بازار سکه و ارز

مطمئن هستیم جهان در برابر آمریکا ایستاده است

دولت پیگیر پرونده دانشجویان دستگیر شده در اعتراضات دی ماه 96