آخرين مطالب

آیا عربستان به دنبال جنگ مستقیم با ایران است؟ انديشه

آیا عربستان به دنبال جنگ مستقیم با ایران است؟

  بزرگنمايي:

راه نو- جنگ بین ایران و عربستان‌سعودی امروز بیش از هر زمان دیگری احتمال وقوع دارد. اگر تا پیش از این صحبت از موازنه قوا، جنگ نیابتی، جنگ لفظی و سد کردن نفوذ دیگری بود، تهدیدهای ولیعهد جوان سعودی، حکایت دیگری از مواجهه با ایران را به تصویر می‌کشد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از خبرگزاری فرانسه ،درک سیاست تهاجمی عربستان سعودی در یک سال اخیر را باید در چارچوب الگوی رفتار جدید سیاست خارجی این کشور تبیین کرد که ناشی از تغییر شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی است که زمینه‌های تغییر در الگوی سابق و شکل‌یابی رفتار جدید را فراهم آورده است. این رفتار جدید موجب پیام‌ها و پیامدهایی برای وضعیت بحرانی در منطقه و به‌خصوص برای جمهوری اسلامی ایران است که مهم‌ترین رقیب سعودی‌ها در نظام منطقه‌ای خاورمیانه محسوب می‌شود.
خبرگزاری آریا در خصوص امکان درگیری مستقیم نظامی ایران و عربستان با کارشناسان به گفتگو پرداخته است.

امکان درگیری مستقییم میان ایران و عربستان بسیار بعید است
صباح زنگنه تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا در خصوص تنش های فزاینده ایران و عربستان و امکان درگیری نظامی گفت:امکان درگیری مستقییم میان ایران و عربستان بسیار بعید است. بن سلمان بر اساس اظهاراتی که کرده در نظر دارد طی 10 تا 15 سال آینده عربستان  را قوی و ایران را تضعیف کند تا بتواند وارد درگیری مستقیم شود.البته مسائل در امور سیاسی نظامی به این سبک هالیودی که ایشان تصور می کند نیست و با توجه به بسیاری از جریان های داخلی و سیاسی و اقتصادی و درگیری هایی که در یمن وجود دارد ابتدا باید این چالش ها را  سروسامان دهد تا سپس به فکر تقابل با ایران باشد.
صباح زنگنه در پایان گفت:تحولات در منطقه بسرعت در حال جریان است و بسیاری از کشورهای منطقه و قدرت های فرامنطقه ای تلاش می کنند سلطه و هژمون خود را در منطقه اعمال کنند که این رفتار متعلق به قرن بیستم است و در قرن جدید شرایط دیگری حاکم است و شاهد تنوع قدرتها و بازیگران منطقه ای دولتی و غیر دولتی هستیم که شرایط را بسیار پیچیده تر کرده و بعید است یک قدرت تک قطبی در نظام نوین جهانی  شکل بگیرد بلکه جریان ها به سمت تعدد قدرت های منطقه ای و بین المللی حرکت می کند.

صهیونیست ها به دنبال به راه انداختن جنگ فرسایشی میان ایران و عربستان هستند
جعفرقنادباشی تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا در خصوص تنش های فزاینده ایران و عربستان و امکان درگیری نظامی گفت:قدرت های اروپایی و صهیونیست ها مدتهاست است که به دنبال به راه انداختن یک جنگ فرسایشی میان ایران و عربستان هستند و ایران قطعا وارد این جنگ نخواهد شد.با توجه به شرایط کنونی عربستان،این کشور جرات و ظرفیت درگیری نظامی با ایران را ندارد چون در باتلاق جنگ یمن گرفتار است اما با شیوه های گوناگون درصدد فتنه آفرینی علیه ایران خواهد بود.معربستان در سال های گذشته با حمایت ار منافین، مداخله در ایران و فرستادن گروه تروریستی در ایران، کشتار حجاج ایرانی در منا،تشکیل ائتلاف ضد ایرانی در جهان اسلام و تحریک کشورهایی مانند سودان و جیپوتی برای قطع رابطه با ایران، بمباران سفارت ایران در یمن به دنبال به راه انداختن جنگ علیه جمهوری اسلامی بوده است اما ایران با هوشمندی وارد این درگیری ها نشد.

جان بولتون عربستان را تحریک خواهد کرد وارد فاز نظامی با ایران شود
دکتر حسن هانی زاده تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا  در خصوص امکان درگیری نظامی میان ایران و عربستان گفت:اگر آمریکا اراده کند عربستان وارد پروسه نظامی با ایران می شود اما اکنون شرایط برای عربستان مهمیا نیست چون عربستان درگیر جنگ یمن است و با یک بحران داخلی مواجه است. اما عربستان از تمام ابزارهای مالی اقتصادی سیاسی و رسانه ای خود برای تقابل با جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت استفاده خواهد کرد به ویژه اینکه اکنون جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید منصوب شده و رابطه تنگاتنگی با رژیم صهیونیستی و جان بولتون دارد.جان بولتون عربستان را تحریک خواهد کرد وارد فاز نظامی با ایران شود اما ظرفیت عربستان در این حد نیست که بدون کمک آمریکا و کشورهای منطقه وارد درگیری نظامی با ایران شود. اکنون شرایط سوریه به گونه ای است که به نظر می رسد آمریکا عربستان فرانسه و انگلیس برای حمله نظامی به سوریه و محور مقاومت آماده می شوند و احتمالا یک درگیری منطقه ای میان روسیه و آمریکا شکل خواهد گرفت.

منطقه در حال عبور از جنگ سرد به جنگ گرم است
حسین کنعانی مقدم تحلیلگر مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا در خصوص احتمال درگیری نظامی میان ایران و عربستان گفت:به نظر می رسد محمد بن سلمان با تفکرات  وهابی و هماهنگی با آمریکا و صهیونیست ها همان نقشه راه صدام حسین را دنبال می کندو احتمال دارد وارد یک مناقشه نظامی در خلیج فارس با ایران شود.شرایط نشان می دهد مثلث عربی-عبری -غربی تکمیل شده و آماده عبور از جنگ سرد به جنگ گرم است. تاکنون صهیونیست ها با اعمال فشار بر آمریکا به دنبال حمله نظامی به جمهوری اسلامی بودند اما اکنون درصدد هستند به سوریه حمله کنند و پایگاه های نظامی دائمی در خاک سوریه احداث کنند و در این میان عربستان نیز نقش بسیار پررنگی را ایفا خواهد کرد.

عربستان توان رویارویی نظامی با ایران را ندارد
مصیب نعیمی در خصوص امکان درگیری مستقیم میان ایران و عربستان گفت:عربستان و ایران در دو جبهه مخالف در حال حرکت هستند. عربستان یک مسیر خطا را دنبال می کند و بحث همزیستی غیرممکن است. عربستان خود را نماینده آمریکا در منطقه می داند و در سوریه و یمن فجایع به بار می آورد.سعودی ها در مسیر منطقه ای نیز دنبال تشنج آفرینی و فرافکنی است و تا زمانی که این مسیر را دنبال می کند همگرایی، تشنج زدایی و همزیستی و حمایت از حقوق ملت های منطقه و انزوای رژیم صهیونیستی امکانپذیر نخواهد بود. تا زمانی که ایران و عربستان خط مشی متضاد در مقابل هم دارند نمی توانند بر میز مذاکره بنشینند و نقطه مشترکی وجود ندارد که بخواهند درباره آن رایزنی کنند. به رغم تمام حماقت های عربستان در مسائل منطقه، سعودی ها ریسک درگیری مستقیم نظامی با ایران را نمی توانند بپذیرند.شرایط در داخل عربستان بسیار بحرانی است و آبستن حوادث و رویدادهای غیرقابل پیش بینی می باشد. آمریکا تصور می کند فتنه و اختلاف میان ایران و عربستان بسیار بهتر از یک جنگ واقعی است.لذا زمزمه جنگ و تهدید به جنگ ادامه خواهد داشت اما اینکه به یک واقعیت تبدیل شود غیر ممکن است چون آمریکایی ها هنوز تجربه جنگ شکست خورده با صدام حسین را فراموش نکرده اند.آمریکا و غرب به دنبال آن بودند سناریویی را که بر سر سوریه آوردند نیز در ارتباط با ایران  اجرا کنند اما ایران به لحاظ استراتژیک نظامی و تسلیحاتی مقتدرتر از گذشته شده است. با توجه به شرایط و معادلات موجود امکان درگیری نظامی مستقیم غیر ممکن است اما همچنان بر طبل جنگ می کوبند به ویژه آنکه روس ها هم کاملا تهدید کردند در برابر تجاوزات آمریکایی ها سکوت نخواهند کرد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فراکسیون امید دوشنبه آتی با روحانی دیدار می‌کند

ایران در جمع 15 کشور برتر دنیا از نظر تولید علم قرار گرفت

چرا رقص رابه قلم قاضی نسبت می‌دهند/بزرگنمایی پلیس درخبرسلطان سکه

آمریکا توان حمله نظامی به ایران را ندارد

مراتع ایران به قطری‌ها اجاره داده شده است؟

سایه سنگین مافیا، از واردات تا توزیع مواد نیروزا در کشور

سپاه، حامی مواضع استکبار ستیزی دولت

برپایی جشنواره بزرگ دختران شهر

«روحانی» قدرت حل مشکلات کشور را دارد

«بیراهه» به بی‌راهه رفت؟

بازاریان در مسائل مختلف آگاهانه و با تدبیر عمل کردند

پاسخ ما به تهدیدات نفتی آمریکا، بستن تنگه هرمز است

طرفدار خشونت در امر حجاب نیستیم/ تشکیل ستاد مردمی "عفاف و حجاب" از 19 تیر

اتحادیه اروپا به زودی از برجام خارج خواهد شد

هشدار بانک آمریکا درباره تبعات قطع صادرات نفت ایران

دولت با سیاست غلط ارزی 250هزارتومان از جیب هر ایرانی برداشت کرد

تغییرات در کابینه دولت به وقتش صورت می گیرد

مطهری: وزارت خارجه باید سفیر فرانسه را احضار کند

موافقت شریعتمداری با اعلام لیست کامل شرکت‌های خودروسازی که ارز دولتی گرفتند

همزمانی سفر رئیس جمهور به اروپا و ادعای کشف یک توطئه!

تاکید بر وحدت همه قوا و جریانات سیاسی در جهت حمایت از دولت

واکنش بعیدی‌نژاد به ناکامی نامزد آمریکایی برای دبیر کلی سازمان بین‌المللی مهاجرت

لزوم قاطعیت مقابل بدخواهان و تواضع، دلسوزی، محبت و تفاهم با مردم

پاسخ آمریکا به درخواست اتحادیه اروپا درباره تحریم های ایران/ انتقاد روسیه از بیانیه کشورهای غربی درباره برجام

قدردانی لاریجانی از تیم ملی فوتبال

هیچ مشکلی برای تماشای مسابقه ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی وجود ندارد

شورا با تغییر زمان بندی برنامه سوم شهرداری موافقت نکرد

پهباد دیده بان جاده‌ها طراحی شد

سفیر ایران در مادرید: در مورد بازی با اسپانیا رویاپردازی نمی‌کنیم/ جوانمردانه می‌جنگیم

غرب به دنبال خروج ایران و حزب الله از خاک سوریه است/روس ها موضع دوگانه ای در بحران سوریه اتخاذ نکرده اند

دستور کار تیم ترامپ پس از توافق آمریکا با کره شمالی؛ اعمال فشار بیشتر بر ایران

سفر جابری انصاری به ژنو

آخرین تلاش های اروپا برای حفظ برجام/ ایران: زمان اندک است

هجمه‌ها به کمیته امداد امام خمینی، ناحق است

اظهارات سردار سلیمانی درباره دخالت سعودی‌ها در انتخابات لبنان

هشدار ­رئیس سازمان پزشکی قانونی درباره افزایش خسارت انسانی تصادفات

پذیرش توافق قرن وجلوگیری از ائتلاف اردن با ایران هدف نشست مکه است

فساد‌های کوچک را نباید نادیده گرفت

جهان نیازمند آموزه “گفتار نیک”، “کردارنیک” و “پندارنیک” زرتشت است

تلگرام بدون فیلتر نداریم

روزنامه نگاری پهپادی چیست؟

سناریوهای آمریکا برای مقابله با ایران

با هر جریان که بخواهد امنیت کشور را بهم بریزد برخورد می‌کنیم/خانواده‌ها مراقب فرزندان خود باشند

گرانی لبنیات تخلف است

اعلام نکرده‌ایم 210 یا 198 مدیر دوتابعیتی وجود دارد

واکنش ظریف به راهبرد جدید امریکا در قبال ایران

لاریجانی: «پمپئو» لیاقت نداشت پاسخ بشنود

جلسه هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت

ظریف خواستار تحقیقات بین المللی درباره جنایات صهیونیست ها شد

نخست وزیر هلند: اروپا برجام را حفظ می کند