آخرين مطالب

آیا عربستان به دنبال جنگ مستقیم با ایران است؟ انديشه

آیا عربستان به دنبال جنگ مستقیم با ایران است؟

  بزرگنمايي:

راه نو- جنگ بین ایران و عربستان‌سعودی امروز بیش از هر زمان دیگری احتمال وقوع دارد. اگر تا پیش از این صحبت از موازنه قوا، جنگ نیابتی، جنگ لفظی و سد کردن نفوذ دیگری بود، تهدیدهای ولیعهد جوان سعودی، حکایت دیگری از مواجهه با ایران را به تصویر می‌کشد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از خبرگزاری فرانسه ،درک سیاست تهاجمی عربستان سعودی در یک سال اخیر را باید در چارچوب الگوی رفتار جدید سیاست خارجی این کشور تبیین کرد که ناشی از تغییر شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی است که زمینه‌های تغییر در الگوی سابق و شکل‌یابی رفتار جدید را فراهم آورده است. این رفتار جدید موجب پیام‌ها و پیامدهایی برای وضعیت بحرانی در منطقه و به‌خصوص برای جمهوری اسلامی ایران است که مهم‌ترین رقیب سعودی‌ها در نظام منطقه‌ای خاورمیانه محسوب می‌شود.
خبرگزاری آریا در خصوص امکان درگیری مستقیم نظامی ایران و عربستان با کارشناسان به گفتگو پرداخته است.

امکان درگیری مستقییم میان ایران و عربستان بسیار بعید است
صباح زنگنه تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا در خصوص تنش های فزاینده ایران و عربستان و امکان درگیری نظامی گفت:امکان درگیری مستقییم میان ایران و عربستان بسیار بعید است. بن سلمان بر اساس اظهاراتی که کرده در نظر دارد طی 10 تا 15 سال آینده عربستان  را قوی و ایران را تضعیف کند تا بتواند وارد درگیری مستقیم شود.البته مسائل در امور سیاسی نظامی به این سبک هالیودی که ایشان تصور می کند نیست و با توجه به بسیاری از جریان های داخلی و سیاسی و اقتصادی و درگیری هایی که در یمن وجود دارد ابتدا باید این چالش ها را  سروسامان دهد تا سپس به فکر تقابل با ایران باشد.
صباح زنگنه در پایان گفت:تحولات در منطقه بسرعت در حال جریان است و بسیاری از کشورهای منطقه و قدرت های فرامنطقه ای تلاش می کنند سلطه و هژمون خود را در منطقه اعمال کنند که این رفتار متعلق به قرن بیستم است و در قرن جدید شرایط دیگری حاکم است و شاهد تنوع قدرتها و بازیگران منطقه ای دولتی و غیر دولتی هستیم که شرایط را بسیار پیچیده تر کرده و بعید است یک قدرت تک قطبی در نظام نوین جهانی  شکل بگیرد بلکه جریان ها به سمت تعدد قدرت های منطقه ای و بین المللی حرکت می کند.

صهیونیست ها به دنبال به راه انداختن جنگ فرسایشی میان ایران و عربستان هستند
جعفرقنادباشی تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا در خصوص تنش های فزاینده ایران و عربستان و امکان درگیری نظامی گفت:قدرت های اروپایی و صهیونیست ها مدتهاست است که به دنبال به راه انداختن یک جنگ فرسایشی میان ایران و عربستان هستند و ایران قطعا وارد این جنگ نخواهد شد.با توجه به شرایط کنونی عربستان،این کشور جرات و ظرفیت درگیری نظامی با ایران را ندارد چون در باتلاق جنگ یمن گرفتار است اما با شیوه های گوناگون درصدد فتنه آفرینی علیه ایران خواهد بود.معربستان در سال های گذشته با حمایت ار منافین، مداخله در ایران و فرستادن گروه تروریستی در ایران، کشتار حجاج ایرانی در منا،تشکیل ائتلاف ضد ایرانی در جهان اسلام و تحریک کشورهایی مانند سودان و جیپوتی برای قطع رابطه با ایران، بمباران سفارت ایران در یمن به دنبال به راه انداختن جنگ علیه جمهوری اسلامی بوده است اما ایران با هوشمندی وارد این درگیری ها نشد.

جان بولتون عربستان را تحریک خواهد کرد وارد فاز نظامی با ایران شود
دکتر حسن هانی زاده تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا  در خصوص امکان درگیری نظامی میان ایران و عربستان گفت:اگر آمریکا اراده کند عربستان وارد پروسه نظامی با ایران می شود اما اکنون شرایط برای عربستان مهمیا نیست چون عربستان درگیر جنگ یمن است و با یک بحران داخلی مواجه است. اما عربستان از تمام ابزارهای مالی اقتصادی سیاسی و رسانه ای خود برای تقابل با جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت استفاده خواهد کرد به ویژه اینکه اکنون جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید منصوب شده و رابطه تنگاتنگی با رژیم صهیونیستی و جان بولتون دارد.جان بولتون عربستان را تحریک خواهد کرد وارد فاز نظامی با ایران شود اما ظرفیت عربستان در این حد نیست که بدون کمک آمریکا و کشورهای منطقه وارد درگیری نظامی با ایران شود. اکنون شرایط سوریه به گونه ای است که به نظر می رسد آمریکا عربستان فرانسه و انگلیس برای حمله نظامی به سوریه و محور مقاومت آماده می شوند و احتمالا یک درگیری منطقه ای میان روسیه و آمریکا شکل خواهد گرفت.

منطقه در حال عبور از جنگ سرد به جنگ گرم است
حسین کنعانی مقدم تحلیلگر مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا در خصوص احتمال درگیری نظامی میان ایران و عربستان گفت:به نظر می رسد محمد بن سلمان با تفکرات  وهابی و هماهنگی با آمریکا و صهیونیست ها همان نقشه راه صدام حسین را دنبال می کندو احتمال دارد وارد یک مناقشه نظامی در خلیج فارس با ایران شود.شرایط نشان می دهد مثلث عربی-عبری -غربی تکمیل شده و آماده عبور از جنگ سرد به جنگ گرم است. تاکنون صهیونیست ها با اعمال فشار بر آمریکا به دنبال حمله نظامی به جمهوری اسلامی بودند اما اکنون درصدد هستند به سوریه حمله کنند و پایگاه های نظامی دائمی در خاک سوریه احداث کنند و در این میان عربستان نیز نقش بسیار پررنگی را ایفا خواهد کرد.

عربستان توان رویارویی نظامی با ایران را ندارد
مصیب نعیمی در خصوص امکان درگیری مستقیم میان ایران و عربستان گفت:عربستان و ایران در دو جبهه مخالف در حال حرکت هستند. عربستان یک مسیر خطا را دنبال می کند و بحث همزیستی غیرممکن است. عربستان خود را نماینده آمریکا در منطقه می داند و در سوریه و یمن فجایع به بار می آورد.سعودی ها در مسیر منطقه ای نیز دنبال تشنج آفرینی و فرافکنی است و تا زمانی که این مسیر را دنبال می کند همگرایی، تشنج زدایی و همزیستی و حمایت از حقوق ملت های منطقه و انزوای رژیم صهیونیستی امکانپذیر نخواهد بود. تا زمانی که ایران و عربستان خط مشی متضاد در مقابل هم دارند نمی توانند بر میز مذاکره بنشینند و نقطه مشترکی وجود ندارد که بخواهند درباره آن رایزنی کنند. به رغم تمام حماقت های عربستان در مسائل منطقه، سعودی ها ریسک درگیری مستقیم نظامی با ایران را نمی توانند بپذیرند.شرایط در داخل عربستان بسیار بحرانی است و آبستن حوادث و رویدادهای غیرقابل پیش بینی می باشد. آمریکا تصور می کند فتنه و اختلاف میان ایران و عربستان بسیار بهتر از یک جنگ واقعی است.لذا زمزمه جنگ و تهدید به جنگ ادامه خواهد داشت اما اینکه به یک واقعیت تبدیل شود غیر ممکن است چون آمریکایی ها هنوز تجربه جنگ شکست خورده با صدام حسین را فراموش نکرده اند.آمریکا و غرب به دنبال آن بودند سناریویی را که بر سر سوریه آوردند نیز در ارتباط با ایران  اجرا کنند اما ایران به لحاظ استراتژیک نظامی و تسلیحاتی مقتدرتر از گذشته شده است. با توجه به شرایط و معادلات موجود امکان درگیری نظامی مستقیم غیر ممکن است اما همچنان بر طبل جنگ می کوبند به ویژه آنکه روس ها هم کاملا تهدید کردند در برابر تجاوزات آمریکایی ها سکوت نخواهند کرد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پورمختار: در کنار اصل رسیدگی، موضوع رسانه‌ای شدن دادگاه‌ها مدنظر قرار گیرد

جوانه زدن بذر امید در دل دانشجویان ستاره دار

رییس شورای شهر تهران: امام حسین (ع) به دنبال هدایت بود

فضای منفی برای حضور روحانی در مجمع عمومی ایجاد نکنیم

عراق خبر درگیری میان زائران ایرانی و شهروندان عراقی را تکذیب کرد

آتشفشان دماوند نیازمند پایش دائم است

مجلس با رفع توقف ثبت سفارش خودرو موافقت نمی‌کند

قانون «منع به‌کارگیری بازنشستگان» زودتر اجرا شود

تلاش برای راه اندازی سامانه رصد

حسینی: اجرای قانون جدید بازنشستگان گام خوبی برای حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی است

تولید نانونقره از ریشه و برگ یک نوع گیاه دارویی بومی

دولت در خط مقدم مبارزه با فساد است

افزایش تعداد نیروهای حریم بان در محرم و صفر/ شهروندان هرگونه تخلف را به 137 اطلاع دهند

کلاهبرداری از بیماران با عنوان «نقشه برداری از مغز»

مجالس عزاداری به محل تسویه‌حساب تبدیل نشوند

قانون منع به کارگیری بازنشستگان نباید به دست فراموشی سپرده شود

انتقام اخیر سپاه از تروریست‌ها؛ پیام معنادار برای دشمنان

دانشمند ایرانی امواج مغزی را رمزگشایی کرد

طرح عفو عمومی؛ بازتنظیمی در رابطه دولت و جامعه مدنی

تحریم‌های ضد ایرانی ترامپ قیمت نفت را از 100 دلار فراتر می‌برد

توزیع «بن کالا» تا پایان شهریور

مذاکره ایران با آمریکا از نظر سیاسی غیرممکن است

مبارزه قاطع با مفسدان اقتصادی

در این شرایط اقتصادی پولدار پولدارتر و فقیر فقیرتر می‌شود

برخورد با دانه درشت‌ها در رفع مشکلات اقتصادی راهگشاست

جان بولتون دادگاه لاهه را مرده و نامشروع توصیف کرد

مصباحی مقدم: دولت جلوی امضاهای طلایی را بگیرد

سفیر آمریکا در اراضی اشغالی: به افزایش فشار بر ایران باور داریم

تکه‌تکه شدن آموزش عالی در کشور/زمان جنگ، ارز دولتی دریافت می‌کردیم

تشکیل ستاد ویژه آموزش و پرورش برای حمایت از کالای ایرانی

ظرفیت‌های قانون اساسی مورد استفاده قرار نگرفته است

توضیح وزیر ارتباطات درباره امضاهای طلایی

پیشنهاد شارژ کارت‌های یارانه برای کوپن کالا

با افزایش نرخ ارز نمی‌توان از تولید حمایت کرد

ظریف: اصلاح ساختار وزارت خارجه ضروری بود

عراقی‌ها دخترانمان، ایرانی‌ها سرزمین‌مان را بردند

سخن گفتن آمریکا از حقوق بین الملل، طنز مضحک است

اگر اسلام را حذف کنیم، ارزش انقلاب اسلامی از دست می‌رود

طرح تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی مجددا به کمیسیون مربوطه ارجاع شود

تولید نانو نخ‌های با قابلیت نشر پرتو فروسرخ برای بهبود سوخت‌وساز بدن

لاریجانی قطع کمک‌رسانی آمریکا به آنروا را محکوم کرد

اولویت‌های دوران «جنگ اقتصادی» از دید جمنا

پخش فیلم "کودک گوش بریده کار در شورا/ عذرخواهی فراهانی از مردم تهران

هورالعظیم را آتش می‌زنند تا پول برق ندهند

مجلس به هیچ‌وجه اجازه افزایش قیمت بنزین را به دولت نمی‌دهد

غرضی: پیری یا جوانی مدیران اهمیتی ندارد/ کشور نیازمند مدیران توانمند است

گرفتاری این است که نابسامانی‌ها را به پای رهبری می گذارند/ترامپ می‌خواهد با روحانی دیدار کند

حاج‌رضایی: کی‌روش بی‌ثباتی فکری دارد/ او نمی‌خواهد دوباره در جام‌ملت‌ها ناکام شود

448 بنگاه دولتی در دولت تدبیر و امید به بخش خصوصی واگذار شد

بازار ثانویه، بازار ثالثیه را به وجود می‌آورد