راه ترقی

آخرين مطالب

آیا عربستان به دنبال جنگ مستقیم با ایران است؟ انديشه

آیا عربستان به دنبال جنگ مستقیم با ایران است؟

  بزرگنمايي:

راه نو- جنگ بین ایران و عربستان‌سعودی امروز بیش از هر زمان دیگری احتمال وقوع دارد. اگر تا پیش از این صحبت از موازنه قوا، جنگ نیابتی، جنگ لفظی و سد کردن نفوذ دیگری بود، تهدیدهای ولیعهد جوان سعودی، حکایت دیگری از مواجهه با ایران را به تصویر می‌کشد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از خبرگزاری فرانسه ،درک سیاست تهاجمی عربستان سعودی در یک سال اخیر را باید در چارچوب الگوی رفتار جدید سیاست خارجی این کشور تبیین کرد که ناشی از تغییر شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی است که زمینه‌های تغییر در الگوی سابق و شکل‌یابی رفتار جدید را فراهم آورده است. این رفتار جدید موجب پیام‌ها و پیامدهایی برای وضعیت بحرانی در منطقه و به‌خصوص برای جمهوری اسلامی ایران است که مهم‌ترین رقیب سعودی‌ها در نظام منطقه‌ای خاورمیانه محسوب می‌شود.
خبرگزاری آریا در خصوص امکان درگیری مستقیم نظامی ایران و عربستان با کارشناسان به گفتگو پرداخته است.

امکان درگیری مستقییم میان ایران و عربستان بسیار بعید است
صباح زنگنه تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا در خصوص تنش های فزاینده ایران و عربستان و امکان درگیری نظامی گفت:امکان درگیری مستقییم میان ایران و عربستان بسیار بعید است. بن سلمان بر اساس اظهاراتی که کرده در نظر دارد طی 10 تا 15 سال آینده عربستان  را قوی و ایران را تضعیف کند تا بتواند وارد درگیری مستقیم شود.البته مسائل در امور سیاسی نظامی به این سبک هالیودی که ایشان تصور می کند نیست و با توجه به بسیاری از جریان های داخلی و سیاسی و اقتصادی و درگیری هایی که در یمن وجود دارد ابتدا باید این چالش ها را  سروسامان دهد تا سپس به فکر تقابل با ایران باشد.
صباح زنگنه در پایان گفت:تحولات در منطقه بسرعت در حال جریان است و بسیاری از کشورهای منطقه و قدرت های فرامنطقه ای تلاش می کنند سلطه و هژمون خود را در منطقه اعمال کنند که این رفتار متعلق به قرن بیستم است و در قرن جدید شرایط دیگری حاکم است و شاهد تنوع قدرتها و بازیگران منطقه ای دولتی و غیر دولتی هستیم که شرایط را بسیار پیچیده تر کرده و بعید است یک قدرت تک قطبی در نظام نوین جهانی  شکل بگیرد بلکه جریان ها به سمت تعدد قدرت های منطقه ای و بین المللی حرکت می کند.

صهیونیست ها به دنبال به راه انداختن جنگ فرسایشی میان ایران و عربستان هستند
جعفرقنادباشی تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا در خصوص تنش های فزاینده ایران و عربستان و امکان درگیری نظامی گفت:قدرت های اروپایی و صهیونیست ها مدتهاست است که به دنبال به راه انداختن یک جنگ فرسایشی میان ایران و عربستان هستند و ایران قطعا وارد این جنگ نخواهد شد.با توجه به شرایط کنونی عربستان،این کشور جرات و ظرفیت درگیری نظامی با ایران را ندارد چون در باتلاق جنگ یمن گرفتار است اما با شیوه های گوناگون درصدد فتنه آفرینی علیه ایران خواهد بود.معربستان در سال های گذشته با حمایت ار منافین، مداخله در ایران و فرستادن گروه تروریستی در ایران، کشتار حجاج ایرانی در منا،تشکیل ائتلاف ضد ایرانی در جهان اسلام و تحریک کشورهایی مانند سودان و جیپوتی برای قطع رابطه با ایران، بمباران سفارت ایران در یمن به دنبال به راه انداختن جنگ علیه جمهوری اسلامی بوده است اما ایران با هوشمندی وارد این درگیری ها نشد.

جان بولتون عربستان را تحریک خواهد کرد وارد فاز نظامی با ایران شود
دکتر حسن هانی زاده تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا  در خصوص امکان درگیری نظامی میان ایران و عربستان گفت:اگر آمریکا اراده کند عربستان وارد پروسه نظامی با ایران می شود اما اکنون شرایط برای عربستان مهمیا نیست چون عربستان درگیر جنگ یمن است و با یک بحران داخلی مواجه است. اما عربستان از تمام ابزارهای مالی اقتصادی سیاسی و رسانه ای خود برای تقابل با جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت استفاده خواهد کرد به ویژه اینکه اکنون جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید منصوب شده و رابطه تنگاتنگی با رژیم صهیونیستی و جان بولتون دارد.جان بولتون عربستان را تحریک خواهد کرد وارد فاز نظامی با ایران شود اما ظرفیت عربستان در این حد نیست که بدون کمک آمریکا و کشورهای منطقه وارد درگیری نظامی با ایران شود. اکنون شرایط سوریه به گونه ای است که به نظر می رسد آمریکا عربستان فرانسه و انگلیس برای حمله نظامی به سوریه و محور مقاومت آماده می شوند و احتمالا یک درگیری منطقه ای میان روسیه و آمریکا شکل خواهد گرفت.

منطقه در حال عبور از جنگ سرد به جنگ گرم است
حسین کنعانی مقدم تحلیلگر مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی آریا در خصوص احتمال درگیری نظامی میان ایران و عربستان گفت:به نظر می رسد محمد بن سلمان با تفکرات  وهابی و هماهنگی با آمریکا و صهیونیست ها همان نقشه راه صدام حسین را دنبال می کندو احتمال دارد وارد یک مناقشه نظامی در خلیج فارس با ایران شود.شرایط نشان می دهد مثلث عربی-عبری -غربی تکمیل شده و آماده عبور از جنگ سرد به جنگ گرم است. تاکنون صهیونیست ها با اعمال فشار بر آمریکا به دنبال حمله نظامی به جمهوری اسلامی بودند اما اکنون درصدد هستند به سوریه حمله کنند و پایگاه های نظامی دائمی در خاک سوریه احداث کنند و در این میان عربستان نیز نقش بسیار پررنگی را ایفا خواهد کرد.

عربستان توان رویارویی نظامی با ایران را ندارد
مصیب نعیمی در خصوص امکان درگیری مستقیم میان ایران و عربستان گفت:عربستان و ایران در دو جبهه مخالف در حال حرکت هستند. عربستان یک مسیر خطا را دنبال می کند و بحث همزیستی غیرممکن است. عربستان خود را نماینده آمریکا در منطقه می داند و در سوریه و یمن فجایع به بار می آورد.سعودی ها در مسیر منطقه ای نیز دنبال تشنج آفرینی و فرافکنی است و تا زمانی که این مسیر را دنبال می کند همگرایی، تشنج زدایی و همزیستی و حمایت از حقوق ملت های منطقه و انزوای رژیم صهیونیستی امکانپذیر نخواهد بود. تا زمانی که ایران و عربستان خط مشی متضاد در مقابل هم دارند نمی توانند بر میز مذاکره بنشینند و نقطه مشترکی وجود ندارد که بخواهند درباره آن رایزنی کنند. به رغم تمام حماقت های عربستان در مسائل منطقه، سعودی ها ریسک درگیری مستقیم نظامی با ایران را نمی توانند بپذیرند.شرایط در داخل عربستان بسیار بحرانی است و آبستن حوادث و رویدادهای غیرقابل پیش بینی می باشد. آمریکا تصور می کند فتنه و اختلاف میان ایران و عربستان بسیار بهتر از یک جنگ واقعی است.لذا زمزمه جنگ و تهدید به جنگ ادامه خواهد داشت اما اینکه به یک واقعیت تبدیل شود غیر ممکن است چون آمریکایی ها هنوز تجربه جنگ شکست خورده با صدام حسین را فراموش نکرده اند.آمریکا و غرب به دنبال آن بودند سناریویی را که بر سر سوریه آوردند نیز در ارتباط با ایران  اجرا کنند اما ایران به لحاظ استراتژیک نظامی و تسلیحاتی مقتدرتر از گذشته شده است. با توجه به شرایط و معادلات موجود امکان درگیری نظامی مستقیم غیر ممکن است اما همچنان بر طبل جنگ می کوبند به ویژه آنکه روس ها هم کاملا تهدید کردند در برابر تجاوزات آمریکایی ها سکوت نخواهند کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

3 خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی عروق

لحظه ای از توطئه‌های دشمن و مشکلات مردم غفلت نمی کنیم

برپایی جشنواره بین‌المللی پروژه‌های دانش‌آموزی سینا

معافیت کارفرمایان از پرداخت حق بیمه کارکنان زن سرپرست خانوار

اجازه ندادیم افرادی از تجمعات اقشار مختلف مردم سوءاستفاده کنند

نسبتی با هیچ جریان سیاسی ندارم/برای حضور در انتخابات تصمیم نگرفتم

تاکید «لاریجانی» بر لزوم همکاری همه کشورها در مبارزه با تروریسم

راهکار رفع مشکلات اقتصادی توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان است

مکارم اخلاق را از خدا بدانید/ ژن خوب اعتباری ندارد

انتشار لیست رشته های پرطرفدار جذب هیئت علمی/ شیمی در صدر تقاضاها

سفر روحانی به عراق؛ فصل جدیدی در مناسبات تهران - بغداد

هیچکس حق دور زدن قانون را ندارد

جمالی: سفر رئیس‌جمهور به عراق راه را برای اقدامات سازنده‌تر در ابعاد مختلف باز می‌کند

عدم توجه به حفظ لسان و حرمت زبان از ابتلائات بشر در روزگار ما است

دولت خود را به خواب زده است

22 اسفند آخرین مهلت ثبت‌نام در المپیاد دانش‌آموزی نانو فناوری

لاریجانی: رسانه‌ها توجه مردم را به موضوع محیط زیست جلب کنند

بایسته های «خانه تکانی» برای گذر به سال نو

سیاست حفاظت از منابع آبی زیرزمینی نیازمند بازنگری است

معاون پارلمانی رییس جمهوری: دولت با استانی شدن انتخابات موافق است

نیمکت‌های سخت و تنگ جای خود را به میدان‌ وسیع پرورشی دهند

تولید نانوپوشش‌های ضدخوردگی با همکاری پژوهشگاه رنگ و بخش خصوصی

تشکیل جلسات فوق‌العاده برای اعلام نظر درباره بودجه 98/ کسی از اصل رفراندوم هراسی ندارد اما..

داروهای تولید داخل مجوز واردات نمی گیرند

غنی سازی آرد از تولد سالانه 50 هزار نوزاد با نقص مادرزادی پیشگیری کرد

واکنش زنگنه به تهدیدات تندروها: بگردند تا بگردیم

ظریف مورد حمایت مقامات عالی نظام است

تضمین اختیارات قانونی وزارت خارجه؛ مهمترین پیش‌شرط بازگشت «ظریف»

ایران تنها یک سیاست خارجی و یک وزیر امورخارجه دارد

ظریف: امیدوارم استعفایم تلنگری برای بازگشت وزارت خارجه به جایگاه قانونی‌اش باشد

بختیار: مردم با حضور در صحنه‌های مختلف، انقلاب را از گذرگاه‌های سخت عبور دادند

آذری جهرمی: نمی‌خواهم وارد مسائل حاشیه‌ای شوم

کنوانسیون‌هایی را که به ضرر مردم باشد، قبول نخواهیم کرد

ذوالقدر: دولت برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی اقدامی فوری و ضربتی انجام دهد

تصمیم‌گیری در خصوص آیین نامه طرح خبرنگاران در کمیسیون مشترک

افزایش وام مسکن در دستور کار نیست

صالحی: در رابطه با برجام ، لحظه ای و احساسی تصمیم نمی گیریم

منکر بزرگ، دروغ گفتن مسئولان به مردم است

تاکید آیت الله مکارم شیرازی بر لزوم کاهش سفرهای خارجی در ایام نوروز

آموزش پزشکی در وزارت بهداشت، فرزند 33 ساله

آیت الله مکارم شیرازی:تقویت بنیه دفاعی و نظامی کشور مبنای قرآنی دارد

باید قدرت نظامی خود را در مقابل دشمنان تقویت کنیم

عربستان زادگاه تروریسم تکفیری است‌

تیغ دولبه افزایش حقوق زیرگلوی تولید

ظریف: نشست های ورشو و مونیخ آوردگاه انزوای آمریکا بود

صادرات 40 محصول دانش بنیان پارک فناوری پردیس به 20 کشور

آیت الله مکارم شیرازی: تندروها مردم را از انقلاب جدا می کنند

پایان طراحی اولیه هواپیمای هشت نفره در پژوهشگاه هوافضا

نشست ورشو تاثیری در قدرت ایران ندارد

ظریف: نشست ورشو قبل از برگزاری محکوم به شکست شد