آخرين مطالب

با خروج آمریکا از برجام،تصمیمات غیرقابل تصور می‌گیریم/رفتار غیردیپلماتیک مراکش دلیل مشخصی ندارد سياسي

با خروج آمریکا از برجام،تصمیمات غیرقابل تصور می‌گیریم/رفتار غیردیپلماتیک مراکش دلیل مشخصی ندارد

  بزرگنمايي:

راه نو- بهرام قاسمی صبح امروز در نشست خبری خود با رسانه‌ها در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از مباحثی که آمریکا در ارتباط با ماندن در برجام مطرح کرده، مهار فعالیت‌های ایران در منطقه است، از دیگر سو در روز پنج‌شنبه هفته گذشته شاهد مذاکرات ایران و چهار کشور اروپایی در مورد مسائل منطقه از جلمه یمن بودیم، آیا توافق جدیدی بین ایران و اروپا در این ارتباط صورت گرفته است؟ گفت: توافق جدیدی صورت نگرفته است و نخواهد گرفت.

وی ادامه داد: مذاکرات رم در ادامه مذاکراتی بود که در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ انجام گرفت و در این مذاکرات ایران و نمایندگان چهار کشور اروپایی آلمان، فرانسه، ایتالیا و انگلستان حضور داشتند.

قاسمی افزود: در این مذاکرات در مورد مسائل یمن و مشکلاتی که مردم این کشور با آن روبرو هستند و همچنین انجام کمک‌های بشر دوستانه به مردم این منطقه بحث و گفت‌وگو شد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد تصمیم ترامپ در ارتباط با ماندن یا خروج آمریکا از برجام در تاریخ 22 اردیبهشت، گفت: من هنوز زود می‌دانم که در این ارتباط پیش‌بینی و یا صحبتی کنیم. به نظرم کمی باید صبر کرد، ما مردم صبوری هستیم.

وی افزود: برجام ویژگی‌های خود را دارد و یک توافق چندجانبه و بین‌المللی است و خروج از برجام به سادگی امکان‌پذیر نیست.

وی تاکید کرد: آمریکا در صورت خروج از برجام باید تاوان سنگینی بپردازد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در ارتباط با تصمیم مراکش جهت قطع رابطه با ایران و علت این موضوع تصریح کرد: وزیر خارجه مراکش سه‌شنبه هفته گذشته به تهران آمد و دیداری را با آقای ظریف وزیر امور خارجه در محل وزارت خارجه داشتند. در این دیدار ایشان موضوعات و ادعاهایی را مطرح کردند که پاسخ لازم را از وزیر امور خارجه دریافت کردند. ادعاها و گفته‌های وزیر خارجه مراکش در این دیدار سرتاسر غلط، نادرست و احتمالا هدایت شده از کانون‌های مشخصی بود.

وی ادامه داد: ایشان بعد از بازگشت به مراکش اعلام کردند که مراکش رابطه خود را با ایران قطع می‌کند و سفارتخانه‌های دو کشور در تهران و رباط بسته خواهد شد.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان تصریح کرد: ما با توجه به حسن نیت خودمان پیرامون برخی از این ادعاهای غلط و بی‌ربط بررسی‌هایی را انجام دادیم و پس از این بررسی‌ها پیش از گذشته این اطمینان حاصل شد که این گفت‌وگوها بی‌اساس، دروغ و کذب بوده است و هیچ مستندی در ارتباط با آنها وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه اقدام مراکش اشتباهی فاحش و استراتژیک بود، افزود: البته این بار اول نیست که مغرب از این نوع سیاست بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران پیروی می‌کند و دفعات پیش هم ما شاهد این رفتار از سوی مغرب بوده‌ایم و آنها بعد از مدتی از رفتار خود پشیمان شدند و تلاش کردند که روابط دو کشور به حالت عادی خود بر گردد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار پرسش‌کننده که آیا می‌توان این رفتار مراکش را سیاست هماهنگ شده از سوی این کشور با برخی از کشورهای منطقه جهت اعمال فشار به ایران عنوان کرد، گفت: شاید بتوان این را مطرح کرد که این اقدام و حرکت مغرب تحت هدایت سایر قدرت‌ها و برخی از کشورهای معاند ایران صورت گرفته است چرا که هر چه مقامات مراکش در این ارتباط مطرح کردند سخنان بی‌ربطی بود و هیچ دلیل مشخصی برای این رفتار غیردیپلماتیک وجود نداشت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با بیان اینکه سفیر ایران در مراکش چند هفته قبل با توجه به اتمام ماموریتش به تهران بازگشته است، ادامه داد: با توجه به اینکه سفیر بازگشته بود، سفارت توسط نفر دوم اداره می‌شد که آنها نیز طی روزهای آینده به کشور باز می‌گردند.

وی همچنین افزود: سفیر مغرب در تهران نیز در همان روز سه‌شنبه به همراه وزیر امور خارجه کشورشان تهران را ترک کرد و به مغرب بازگشت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه آمریکا اگر تصمیم بگیرد که از برجام خارج شود باید تاوان سنگینی را در این ارتباط بپردازد، افزود: در همین چارچوب نگاه جهانیان نیز به آمریکا تغییر می‌کند گرچه بدعهدی و پیمان‌شکنی آمریکایی‌ها مساله جدیدی نیست ولی در صورتی که آمریکا از برجام خارج شود این موضوع تصویر روشن‌تری را از آمریکا ارائه می‌کند و اعتماد دیگر کشورها به آمریکا کمتر از گذشته خواهد شد چرا که آنها متوجه می‌شوند که هیچ تضمینی وجود ندارد که آمریکا به تفاهم‌ها و توافقاتی که کرده پایبند باشد و آن را ادامه دهد.

وی با بیان اینکه ایران تدابیر لازم را در ارتباط با بحث برجام اندیشیده است، گفت: در صورت خروج آمریکا از برجام، تصمیماتی که غیرقابل تصور برای آمریکا خواهد بود اتخاذ می‌کنیم و همان‌طور که گفتم در این زمینه تدابیر لازم در نظر گرفته شده است.

قاسمی تاکید کرد: ایران نخستین کشوری نخواهد بود که از برجام خارج می‌شود. ما با درایت روند تحولات را دنبال می‌کنیم و اگر برجام برای مردم ایران سودی نداشته باشد و نتواند منافع مردم ایران را تامین کند، ما قطعا تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ می‌کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه به تازگی شاهد بودیم که دادگاهی در آمریکا به صورت غیابی ایران را جریمه شش میلیارد دلاری کرده است و این بار اول نیست که چنین موضوعی از سوی دادگاه‌های آمریکا تکرار می‌شود و ایران در برابر این احکام و اقدامات چه تدابیری اندیشیده است، تصریح کرد: این موضوع جدیدی نیست و ما پیش از این شاهد برگزاری محاکم غیابی علیه ایران در آمریکا بوده‌ایم، دادگاه‌هایی که ایران در آن حضور نداشته و آنها به دلایل واهی ایران را محکوم کرده‌اند.

قاسمی با بیان اینکه قطعا وزارت خارجه با همکاری سایر نهادهای ذیربط این موضوعات را پیگیری می‌کند و نسبت به آن بی‌تفاوت نیست، گفت: این اقدامات و پیگیری‌ها تا حصول نتیجه و تحقق آنچه که خواست ماست ادامه پیدا می‌کند و ان‌شاءالله در مقطع لازم جزئیات بیشتری از این اقدامات را بیان می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی که بیشتر سوالات متمرکز بر موضوع برجام بود، در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه ایران یکی از گزینه‌های خود را در صورت خروج آمریکا از برجام، خروج از ان‌پی‌تی قرار داده است و آیا امکان دارد در این ارتباط توضیح بیشتری دهید؟ گفت: گزینه‌های بسیاری در صورت خروج آمریکا از برجام مطرح شده و از مدت‌ها قبل بر روی آن مطالعه شده و این موضوعی که شما اشاره کردید می‌تواند بخشی از مجموعه گزینه‌های ایران در این ارتباط تلقی شود که روی آن فکر شده است و سازوکار آن مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بکارگیری این گزینه‌ها بستگی دارد که آمریکا به چه شکلی بخواهد برخورد کند و از چه سیاستی در برابر ایران پیروی کند، افزود:‌ من ترجیح می‌دهم در مورد مکانیزم‌ها و گزینه‌هایی که مطرح است صحبت نکنم. بعد از 22 اردیبهشت و تصمیم احتمالی که توسط مقامات آمریکایی اتخاذ می‌شود در این ارتباط بیشتر صحبت می‌کنیم.

قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه سال گذشته ایران و افغانستان برای تدوین سند راهبردی دو کشور در طی شش ماه پنج کمیته تشکیل دادند ولی تاکنون این سند نهایی نشده است و آیا اختلافاتی بین این کمیته‌ها وجود داشته که نتوانستند اقدام به تدوین سند مذکور کند؟ تصریح کرد: من از کلمه اختلاف استفاده نمی‌کنم و از تفاوت نظر و دیدگاه‌ها صحبت می‌کنم. همان‌طور که شما اشاره کردید در سفر سال گذشته وزیر امور خارجه به کابل پنج کمیته بین مقامات دو کشور شکل گرفت و این کمیته‌ها تاکنون در مقاطع مختلف در تهران و کابل نشست‌هایی داشتند و نتایج این کمیته‌های پنج‌گانه قرار است مقدمه‌ای برای رسیدن به سند جامع همکاری‌های فیمابین ایران و افغانستان باشد. در همین چارچوب قطعا همه کمیته‌ها باید به تفاهم لازم برسند تا ما بتوانیم به موضوع تدوین سند جامع بپردازیم.

وی بیان کرد:‌ فکر می‌کنم در اکثر کمیته‌ها به تفاهمات لازم دست پیدا کرده‌ایم و به دیدگاه مرضی‌الطرفین دست پیدا کرده‌ایم و فکر می‌کنم در یک یا دو کمیته مباحث همچنان ادامه دارد و بعد از نهایی شدن کار این کمیته‌ها می‌توانیم وارد مرحله اجرایی شدن تنظیم سند همکاری‌ها بین دو کشور شویم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد نتایج انتخابات لبنان که روز گذشته برگزار شده و نظر ایران در این ارتباط، تصریح کرد: لبنان کشور مستقلی است که در آن احزاب و گروه‌های مختلف فعالیت می‌کنند و به شیوه خوبی روند دموکراتیک در این کشور در جریان است و این می‌تواند نمونه خوبی برای الگوبرداری برای برخی از کشورهای منطقه باشد که در این زمینه دارای مشکلاتی هستند.

قاسمی با تاکید بر اینکه اصل برگزاری انتخابات اقدامی مبارک است، تصریح کرد: هر آنچه که مردم لبنان انتخاب کنند و به آن رای بدهند قطعا مورد حمایت ما و طرف همکاری‌های ایران خواهد بود. ما به کسانی که توانسته‌اند اکثریت آرای مردم لبنان را به دست آورند تبریک می‌گوییم.

وی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در مورد ادعای یک نشریه آمریکایی در ارتباط با اینکه در جریان سفر ظریف به نیویورک، وزیر امور خارجه ایران با همتای سابق آمریکایی خود جان کری گفت‌وگوهایی در مورد برجام داشته است، گفت: در سفر اخیر آقای ظریف به نیویورک که برای شرکت در اجلاس عالیرتبه صلح پایدار صورت گرفته بود،‌ ایشان از این فرصت استفاده کردند و با بیش از 30 شخصیت، اندیشمند، فرهیخته و همچنین افراد سیاسی از جمله برخی از اعضای حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا و همچنین اعضای عضو برخی از اندیشکده‌های آمریکایی و تحلیلگران دیدار و گفت‌وگو داشتند و با رسانه‌های مختلف نیز صحبت کردند و به تشریح مواضع ایران پرداختند.

قاسمی با بیان اینکه افرادی که با آنها صحبت و گفت‌وگو شد طیف‌های مختلفی بودند، ادامه داد: این بخشی از دیپلماسی عمومی است که ما باید در این مسیر فعالیت بیشتری داشته باشیم.

وی همچنین با تایید دیدار ظریف با کری در جریان این سفر، تصریح کرد: آقای کری سمت دولتی ندارند ولی به عنوان یک شخصیت سیاسی که با ایران کار کرده‌اند و می‌تواند تاثیرگذار باشد صحبت و گفت‌وگو شد چرا که ما آمریکا را فقط ترامپ و دولت فعلی این کشور نمی‌دانیم. در ایالات متحده افراد مختلفی هستند که دارای نگاه‌های متفاوت نسبت به مسائل منطقه و جهان هستند و می‌توانند مورد مشورت قرار بگیرند و تاثیرگذار باشند.

قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگار پرسش‌کننده مبنی بر اینکه در این دیدار آیا در مورد برجام صحبت شده است؟ گفت: من در مورد آنچه که در این گفت‌وگوها مطرح شده صحبت نمی‌کنم و برجام نیز می‌تواند یکی از موضوعات مورد بحث باشد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در مورد برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق و تلاش برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان برای تاثیرگذاری در این انتخابات، خاطرنشان کرد: اصل برگزاری انتخابات پدیده مبارکی است و باید انتخابات را به فال نیک گرفت. امیدواریم که انتخابات در عراق به خوبی برگزار شود و آنچه که مدنظر مردم عراق است محقق شود.

وی ادامه داد: با توجه به ویژگی‌های خاص عراق، کشورهای مختلفی در مجموعه منطقه و فرامنطقه ممکن است که درصدد ایجاد اخلال و مشکل در روند تحولات عراق باشند. همانطور که دیدیم در چند سال گذشته برخی از حاکم شدن داعش در این کشور حمایت کردند و این گروه تروریستی را مورد حمایت خود قرار دادند ولی با تلاش مردم عراق، آنها توانستند بر این پدیده شوم غلبه کنند و داعش را از این سرزمین بیرون کنند.

قاسمی ادامه داد: کشوری مثل عربستان علاقه‌مند به توسعه و وجود امنیت در منطقه نیست. استمرار و حاکمیت نوجوان‌های تازه به قدرت رسیده در این کشور باعث شده که آنها بقا و استمرار خود را در ایجاد آشوب در منطقه ببینند و با همین نگاه شاهد دخالت‌های بیجا و غلط سعودی‌ها در برخی از مسائل منطقه بخصوص بحران یمن هستیم.

وی با اشاره به فجایای اقدامات عربستان در یمن، تصریح کرد: امیدواریم جامعه جهانی با تلاش بیشتری که انجام می‌دهد این زمینه را فراهم کند که هر چه بیشتر بحران در یمن به پایان برسد.

قاسمی همچنین در مورد اقدام اخیر رودی جولیانی یکی از نزدیکان ترامپ در جمع منافقین در ارتباط با برجام و پاره کردن این توافق بین‌المللی از سوی وی، تصریح کرد: تروریست‌ها و مدافعین تروریسم وقتی کنار هم جمع می‌شوند اقدامات غیرخردمندانه‌ای انجام می‌دهند و این اقدامات غیرخردمندانه و نادرست ارزش فکر کردن و پاسخ دادن ندارد. در واقع پاسخ دادن به این افراد که مسئول کشته شدن بسیاری از افراد بیگناه در نقاط مختلف شده‌اند صورت خوشی ندارد و نباید به آن توجه کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه نادر قاضی‌پور یکی از نمایندگان مجلس به دنبال جمع‌آوری امضا جهت سوال از وزیر خارجه است که چرا در جریان حمله پلیس فرانسه به خبرنگار صداوسیما، ایران سفیر فرانسه را احضار نکرده است، گفت: من از ابتدای منتشر شدن این خبر با سفارت ایران در فرانسه در ارتباط بودم و در جریان روند اتفاق‌ها قرار گرفتم. فیلمبردار صداوسیما برای تهیه خبر و فیلم از اعتراضات مردم پاریس در جمع آنها حضور پیدا می‌کند و بعد از اینکه تظاهرات به خشونت کشیده می‌شود و احتمالا درگیری‌هایی بین پلیس و مردم انجام می‌شود و در آن موقع فکر می‌کنم شیئی که احتمالا سنگ بوده است به سر فیلمبردار صداوسیما برخورد می‌کند و ایشان با جراحت مختصری روبرو می‌شوند. در همین چارچوب برای احتیاط بیشتر ایشان به بیمارستان منتقل می‌شوند تا بررسی‌های پزشکی صورت بگیرد. از همان ابتدای حضور ایشان در بیمارستان، همکاران ما در سفارت ایران در فرانسه در بیمارستان حضور پیدا می‌کنند و در جریان این موضوع قرار می‌گیرند و در نهایت خبرنگار و فیلمبردار صداوسیما از اقدامات سفارت و همکاری که با آنها انجام شده تشکر و قدردانی می‌کند.

وی با بیان اینکه سفارت ایران در فرانسه موضوع را به صورت جدی دنبال کرده و با وزارت خارجه فرانسه نیز در تماس بوده و یادداشت لازم را نیز در این ارتباط به آنها داده است، گفت: من فکر می‌کنم در برخی از رسانه‌ها این موضوع به گونه‌ای دیگر مطرح شده است و با آنچه که ما از سفارت کشورمان در فرانسه دریافت کردیم، چندان همخوانی ندارد.

قاسمی خطاب به خبرنگار گفت: در واقع من از این مساله با آن حدتی که شما مطرح کردید مطلع نیستم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا ظریف در جریان سفر اخیر خود به آمریکا با مقامات دولتی این کشور و یا مقامات کنونی وزارت خارجه آمریکا نیز دیدار و رایزنی داشته است؟ تصریح کرد: همان‌طور که اشاره کردم آقای ظریف در این سفر با افراد غیردولتی دیدار و رایزنی داشتند و با مقامات دولتی آمریکا دیدار و گفت‌وگویی انجام نشده است.

وی ادامه داد: ما با هیچ مقام رسمی و دولتی آمریکا در گذشته مذاکره نداشته‌ایم و در این سفر نیز هیچ ملاقات رسمی با مقامات دولت فعلی آمریکا صورت نگرفته است و همه آنهایی که مورد گفت‌وگو و مشورت قرار گرفته‌اند شخصیت‌های مستقلی هستند که سمت دولتی ندارند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تعیین شرایط تسهیلات تولید درصورت استنکاف بانک‌ها

مذاکره با دفتر رهبری درباره FATF

ولایتی: برخی اروپایی‌ها یکی به نعل می‌زنند یکی به میخ/ هر چه مردم عراق بپسندند، مطلوب ماست

توضیحات ظریف درباره تلاش تیم مذاکره‌کننده برای اخذ تضمین از اروپایی‌ها

تکلیف معیشتی 150 هزار کولبر مشخص می‌شود

آمادگی کره جنوبی برای تجارت با ایران در شرایط جدید

جلسه غیرعلنی‌ مجلس‌ با حضور شمخانی، کرباسیان و ظریف

رئیس جمهور دو قانون را برای اجرا ابلاغ کرد

آغاز نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی در استانبول

اروپا برای گفت وگوی تجاری با آمریکا شرط گذاشت

روحانی: آمریکا از هر زمان دیگر در جهان اسلام منفورتر است

وزارت کشور: اتفاقات کازرون جنبه تقسیماتی ندارد

رهبر معظم انقلاب اسلامی: آزادی فلسطین سنت الهی است، آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند

کشورهای اسلامی باید در اجلاس استانبول علیه ظلم و جنایت به مردم فلسطین پاسخ محکمی بدهند

رژیم صهیونیستی برای توقف جنایات خود تحت فشار قرار گیرد

رایزنی های فشرده آمریکا با اروپا برای بازگشت تحریم های ایران/اروپایی ها بدنبال دور زدن تحریم ها هستند

گزارش مذاکرات با طرف‌های برجام به کمیسیون ارائه می‌شود

بیت المقدس را نمی‌توان از مسلمانان جهان جدا کرد

لزوم تضمین حقوق ایران در برجام

امریکایی ها برای دومین بار نیز پشیمان می شوند

نتایج رایزنی های برجام ظریف در بروکسل؛ اروپا به ایران تضمین می دهد؟

مردم می‌خواهند حكومت موانع زندگی‌شان را برطرف كند/ عدم تحقق وعده‌ها اعتبار دولت را مخدوش می‌كند

اقدام ترامپ باعث بی آبرویی آمریکا شد

قدس متعلق به مسلمانان خواهد ماند

دولت جنایات اخیر رژیم صهیونیستی را شدیدا محکوم کرد

آمریکا قصد نابودی سازمان ملل متحد را دارد

ظریف:1+4 به زودی تضمین منافع ایران ذیل برجام را مشخص می‌کند

اروپا عکس العمل قاطع علیه خروج امریکا از برجام اتخاذ کند

نشست کمیته فلسطین اتحادیه بین المجالس اسلامی

واکنش به برخی موضع گیری ها در خصوص برجام

ظریف با وزیر خارجه چین دیدار کرد

برجام در صورت تضمین منافع ایران باقی می‌ماند

استقبال رسمی از رئیس جمهور سریلانکا

تضمین منافع ایران تنها شرط برقراری برجام

رییس جمهور اصلاحیه قانون بودجه سال 1397 کل کشور را برای اجرا ابلاغ کرد

تماس‌های تلفنی وزرای خارجه ژاپن و نروژ با ظریف

مهمترین نیاز امروز دنیای اسلام، وحدت و پیشرفت علمی است

رهبر معظم انقلاب در واکنش به اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا: آقای ترامپ! شما غلط می‌کنید

واکنش اعضای 1+5 به خروج آمریکا از برجام/ نشست ایران و اروپا برای ادامه برجام

واکنش ها در ایران به خروج آمریکا از برجام؛ از آتش زدن برجام و پرچم آمریکا در مجلس تا پیام تبریک فرمانده کل سپاه

اساس سیاست ما تعامل سازنده با دنیا است

بازدید رئیس جمهور از نمایشگاه صنعت نفت

با خروج آمریکا از برجام،تصمیمات غیرقابل تصور می‌گیریم/رفتار غیردیپلماتیک مراکش دلیل مشخصی ندارد

چرا آمریکا بدنبال بازبینی توافق هسته ای ایران است؟/ آیا هنوز امیدی به حفظ برجام وجود دارد؟

موافق و مخالف کلیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی/واکنش تند لاریجانی به سالک درباره برجام

محکومیت شدید رأی سیاسی دادگاه آمریکایی

436 طرح در استان خراسان رضوی افتتاح می‌شود

تامین نیازهای ایران، در صورت خروج آمریکا از برجام

رئیس جمهور فردا به خراسان رضوی سفر می‌کند

حمله جدید ترامپ به توافق هسته ای ایران/ لابی جان کری برای نجات برجام/ ترامپ پارس می‌کند ولی گاز نمی‌گیرد!