آخرين مطالب

قوانین بازنشستگی ایران حامی زنان و از کار افتادگان اقتصاد

قوانین بازنشستگی ایران حامی زنان و از کار افتادگان

  بزرگنمايي:

راه نو- دیوید آرن، تحلیل گر موقعیت کشورهای آفریقای شمالی و ایران و آندریاس شوایتزر مسئول پرونده های پناهجویان از سوئیس و آره هاودناک تحلیل گر کشورها از نروژ در دیدار با جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری به بررسی قوانین و مقرات بازنشستگی و خدمات رفاهی و اجتماعی صندوق پرداختند.
در این نشست که با حضور جمعی از مدیران ارشد صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: خرسندم که شما را در ایران اسلامی، سرزمینی که مردم در کنارهم، با صلح و آرامش زندگی می کنند و در حالی که 40 سالگی نظام جمهوری اسلامی ایران را جشن می گیریم، ملاقات می کنم و خوشحالم که امروز برغم کارشکنی دولت آمریکا، دولت های دیگر در کنار جمهوری اسلامی ایران هستند.
تقی زاده ادامه داد: صندوق بازنشستگی کشوری یکی از قدیمی ترین صندوق های کشور است و دومین بنگاه اقتصادی کشور محسوب می شود که یک میلیون و 370 هزار بازنشسته را تحت پوشش قرار می دهد.
وی افزود : سرمایه های بازنشستگان در شرکت های بزرگی مثل پتروشیمی جم، فولاد اکسین ، ملی نفتکش و ... سرمایه گذاری می شود که این شرکت ها، ازجمله شرکت های برتر جهان محسوب می شوند.
مدیرعامل صندق بازنشستگی کشوری با تاکید بر اینکه درحال حاضر از جمعیت 80 میلیون نفری ایران، 9 میلیون نفر یعنی حدود 8 درصد را سالمندان تشکیل می دهند، گفت: بازنشستگان فرهیخته جزء نفرات برتر نظام بازنشستگی کشور تلقی می شوند که هر یک از آنها در جایگاه های ویژه ای مشغول خدمت بوده اند و امروز نیز بازنشستگان در بعضی از قسمت ها، در حوزه های پژوهشی مشغول به کار هستند.
تقی زاده با اشاره به افزایش امید به زندگی در دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: افزایش سن امید به زندگی در مردان 72.5 و در زنان 75.5 سال است که نشان می دهد با توجه به خدمات بهداشتی و تغییرات سبک زندگی، سن امید به زندگی هم افزایش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: اما مهمترین مسایل دوران سالمندی مراقبت از سالمندی، ایجاد امنیت روانی و مالی و ارتقای رفاه اجتماعی برای این قشر است. آمارها نشان می دهد که سالمندان در مقایسه با دیگر اقشار جامعه 3 برابر بیشتر دارو مصرف می کنند.
وی با اشاره به پایین بودن سن بازنشستگی در ایران، بیان کرد: میانگین سن بازنشستگی در ایران برای آقایان 52 سال و خانم ها 49 سال است.
تقی زاده همچنین با اشاره به قوانین و مقررات بازنشستگی در ایران گفت: در بخش بازنشستگی، افرادی که دارای 30 سال سابقه خدمت هستند بدون درنظر گرفتن شرایط سنی بازنشسته می شوند که خانم ها باداشتن 25 سال سابقه نیز می توانند بازنشسته شوند. ازکارافتادگان نیز تا هنگامی که دیگر قادر به انجام کار نباشند حتی درصورتی که یک ماه سابقه خدمت داشته باشند می توانند بازنشسته شوند.
تقی زاده ادامه داد: درصورت فوت فرد بازنشسته ، حقوق بازنشستگی وی به ترتیب به همسر، فرزندان پسر تا سن 20 سال و فرزندان دختر درصورت نداشتن همسر و شغل تعلق می گیرد و در صورتی که متوفی دارای فرزند معلول (دختر یا پسر) باشد، صندوق بازنشستگی کشوری به آنها حقوق پرداخت می کند.
وی تاکید کرد: افزایش سلامت و نشاط بازنشستگان و افراد تحت تکفل آنها یکی از مهم ترین نقش هایی است که صندوق بازنشستگی کشوری ایفا می کند و سعی می کند که در بخش بهداشت، درمان و معیشت بازنشستگان و پیشگیری از بیماری های مزمن، اقدامات ویژه ای را برای این عزیزان انجام دهد.
مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری خاطرنشان کرد : در شهرهای مختلف، مراکزی به نام خانه های امید ساخته شده که در آن تمامی بازنشستگان می توانند گردهم آمده و از برنامه های متنوع فرهنگی، آموزشی، رفاهی و درمانی بهره مند شوند.
تقی زاده اظهار داشت: به منظور ایجاد نشاط و امید به زندگی در میان بازنشستگان عزیز، تورهای سیاحتی و زیارتی درنظر گرفته شده که صندوق از طریق شرکت های مسافرتی تحت پوشش خود با پرداخت کمک هزینه سفر اقدام به اعزام بازنشستگان به تورهای سیاحتی و زیارتی می کند.
وی افزود: درحال حاضر 600 هزار نفر بازنشسته همراه خود به این تورها اعزام شده اند. همچنین صندوق همه ساله وام قرض الحسنه با حداقل کارمزد به بازنشستگان پرداخت می کند که در سال گذشته حدود 300 هزار نفر از بازنشستگان و وظیفه بگیران وام ضروری جمعاً به مبلغ 12 هزار میلیارد ریال دریافت کرده اند.
محمدعلی ابراهیم زاده، معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری نیز در این نشست، بیان کرد: درصورتی که مشترکین صندوق بازخرید شده یا استعفا دهند می توانند با پرداخت حق بیمه (کارفرما و کارمند) از خدمات صندوق بهره مند شوند و حتی می توانند براساس قوانین موجود قانون نقل و انتقالات، حق بیمه خود را به صندوق دیگر منتقل کنند.
ابراهیم زاده درباره قوانین مرتبط با مرخصی زایمان تصریح کرد: باتوجه به فرهنگ موجود در کشور، در زمینه مرخصی زایمان نیز خدمات ویژه ای برای شاغلین درنظرگرفته شده است که خانم ها می توانند از مرخصی 9 ماهه زایمان استفاده کرده و در این مدت یادشده از حقوق و مزایای کامل بهره مند می شوند و سپس تا 2 سال، روزی یک ساعت از مرخصی ساعتی برای زمان شیردهی استفاده کنند.
وی در ادامه به هرم سنی سالمندی در ایران اشاره کرد و افزود: باتوجه به سن بازنشستگی 52 سال در ایران و امید به زندگی بالا، مشکلات مالی زیادی متحمل صندوق بازنشستگی کشوری می شود تا بتواند خدماتی را ارائه دهد که این موضوع نیازمند انجام اصلاحات پارامتریک در قوانین بازنشستگی است.
معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به ارائه تسهیلات ویژه به بازنشستگان خارج از کشور و دریافت حقوق کامل آنها حتی درصورت عدم حضور خود در کشور، عنوان کرد: فرمول دریافت مستمری بازنشستگی شامل حقوق و مزایای مشمول برداشت کسور بازنشستگی در 2 سال خدمت ضربدر سنوات خدمت تقسیم بر 30 سال سابقه است.
ابراهیم زاده در پایان خاطرنشان کرد: مزایایی نیز برای افراد نیازمند به مرخصی استعلاجی کوتاه مدت و بلندمدت درنظر گرفته شده است که افراد در صورت استفاده از مرخصی تا مرز یکسال می توانند از حقوق و مزایای کامل برخوردار باشند و درصورتی که میزان مرخصی استعلاجی آنها بیشتر از یکسال باشد فقط می توانند حقوق ثابت خود را دریافت کنند.
در ادامه نشست، زهرا زاده غلام، مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به خزان جمعیتی در ایران، عنوان کرد: صندوق بازنشستگی کشوری یکی از قدیمی ترین و بزرگترین صندوق های بازنشستگی کشوری در ایران است که علاوه بر پرداخت مزایای مستمری، خدمات بیمه درمانی، تفریحی و خدمات رفاهی به بازنشستگان و اعضای خانواده آنها ارائه می نماید.
وی افزود: این صندوق از 18 سال پیش تاکنون صندوق، بیمه درمان تکمیلی را برای بازنشستگان و خانواده های آنها فراهم نموده است که بازماندگان بازنشستگان متوفی نیز تحت پوشش این نوع بیمه هستند. پرداخت هزینه های بستری ناشی از عمل جراحی تخصصی و فوق تخصصی، پرداخت کمک هزینه عینک، سمعک و عصا و همچنین بیمه عمر و حادثه از دیگر تسهیلات درمانی ارائه شده توسط صندوق بازنشستگی کشوری به بازنشستگان است.
زاده غلام ادامه داد: صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه رویدادهای فرهنگی نیز اقداماتی انجام داده است که در این خصوص می توان به برگزاری جشنواره ورزشی در رشته های تیراندازی، شنا، شطرنج، تنیس روی میز و همچنین برنامه های تکریم از بازنشستگان اشاره کرد.
وی اظهار داشت: تدوین و اجرای طرح سفیران بازنشسته داوطلب در حوزه های مختلف همچون پیشگیری از بیماری آلزایمر، ورزش در دوران سالمندی، حرفه آموزی، تغذیه، گیاهان دارویی، نخبگان و آثار ماندگار و ... سبب افزایش مشارکت بازنشستگان در جامعه و ارتقاء سطح آگاهی آنها می شود.
زاده غلام خاطرنشان کرد: صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه آموزشی نیز تفاهم نامه های همکاری آموزشی با انجمن آلزایمر، دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، وزارت ورزش و سازمان فنی و حرفه ای منعقد کرده است و دوره های آموزشی مختلفی چون پیشگیری از آلزایمر، تغذیه و ورزش در دوران سالمندی، مدیریت هزینه ها در دوران بازنشستگی و ... را در همه استان های کشور برگزار کرده است.
دیدار هیات سوییسی و نروژی با مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری
نشست "قوانین و مقررات مشمولین صندوق و خدمات رفاهی و اجتماعی" باحضور جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری و هیاتی از مدیران و کارشناسان کشورهای سوییس و نروژ در محل صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد.
در این نشست، به بررسی قوانین و مقررات و شرایط مشمولین صندوق (زنان، مردان، وظیفه بگیران و ازکارفتادگان)، آشنایی با قوانین مربوط به مرخصی زایمان، آشنایی با سیستم خدمات بهداشتی و درمانی ایران، بررسی خدمات رفاهی و اجتماعی صندوق بازنشستگی ایران به بازنشستگان و شاغلین پرداخته شد.
در پایان، دیوید آرن، تحلیل گر موقعیت کشورهای آفریقای شمالی و ایران از سوئیس، اندریاس شوایتزر مسئول پرونده های پناهجویان سوئیس و آره هاودناک تحلیل گر کشورها از کشور نروژ پرسش هایی را پیرامون قوانین بازنشستگی در ایران مطرح کردند که جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری پاسخ هایی را در این رابطه ارائه کرد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ابلاغ مقررات جدید ارزی برای واردات موقت کالا

کاهش 700 میلیون مترمکعبی روان آب‌های استان تهران

جزئیات پرداخت دو مرحله‌ای حقوق کارکنان دولت

تلاش دولت بر زدودن فقر از جامعه متمرکز است

اعلام آمار ترانزیت سال 96/ رشد ادامه یافت

دلار 4200 تومانی تکان خورد

مردم نمی‌دانند عسل می‌خرند یا آب‌نبات ذوب شده!

گرانی ارز صادرات را رونق نمی‌دهد

پیشنهاد نرخ‌های جدید مرغ به سازمان حمایت

شتاب زده وارد بازار مسکن نشوید

150 هزارتن قارچ سالانه در کشور تولید می شود

آغاز روند اجرای مقررات مسدودکننده اروپا در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران

ایران و اوراسیا توافقنامه ایجاد محدوده آزاد تجاری امضا کردند

آغاز طرح نظارت بر موادغذایی پرمصرف از فردا

تغییرات اقلیمی، نظام تولید محصولات شیلاتی را تهدید می کند

افزایش قیمت خرده‌فروشی 9 گروه کالایی

بومی سازی یک قلم از کالاهای راهبردی صنعت نفت

کاهش نرخ 28 ارز

زنگنه با وزیر اقتصاد بلغارستان دیدار کرد

نفت برنت از مرز 77 دلار عبور کرد

تاکید وزیر صنعت بر نظارت و ثبات بازار

نرخ ارز ثابت ماند

دغدغه‌ای جدید به نام خروج ذخایر طلا !

قوانین بازنشستگی ایران حامی زنان و از کار افتادگان

افزایش 9.3 درصدی اجاره مسکن

توانمندسازی تعاونی ها و ایجاد زنجیره های تولید در بخش کشاورزی لازم و ضروری است

آغاز توزیع سکه‌های پیش فروش از امروز

شرایط ترخیص کالاهای وارداتی به روش بدون انتقال ارز

تغییرات نرخ 39 ارز

خروج آمریکا از برجام اثر محسوسی بر اقتصاد ایران ندارد

نوبخت: بازار واقعی ارز در کوچه پس‎کوچه‎ها نیست

پیش فروش سکه متوقف شد

استفاده از کالاهای داخلی اولویت‌ شرکت ملی حفاری است

نشست مشترک با تیم ارزی دولت برگزار می‌شود

اشراف بر بازار ارز با سامانه نیما محقق می شود

روابط ایران و کرواسی در بخش نفت و انرژی گسترش می یابد

مبادلات بانک‌های کرواسی و ایران فعال می‌شود

اگربازار مسکن درست مدیریت نشود، قیمت مسکن تا 35 درصد افزایش پیدا می کند

تولید گاز از نخستین سکوی فاز 14 پارس جنوبی آغاز شد

نداشتن امنیت شغلی؛ کاهش بهره ?وری کارگران

تولید 13 خودرو سبک و سنگین با درجه کیفی 4 ستاره

کاهش نرخ 20 ارز

طرح ملی تولید پوشاک در روستا‌های 5 استان اجرا می‌شود

هیأت تطبیق به موضوع افزایش حقوق کارکنان ورود کند

مجلس برای افزایش حقوق کارمندان در سال 97 اصلاحیه می‌دهد

هم‌اندیشی وزیر راه و شهرسازی با تشکل‌های حمل‌ و نقل و مسکن

مهار بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در 22 استان کشور

گزارش بانک مرکزی از ارزانی و گرانی مواد غذایی

هشدار آخوندی به اروپا درباره عواقب ادامه همراهی با آمریکا

ایرانی‌ها سالی چقدر آدامس می‌جوند؟