آخرين مطالب

قوانین بازنشستگی ایران حامی زنان و از کار افتادگان اقتصاد

قوانین بازنشستگی ایران حامی زنان و از کار افتادگان

  بزرگنمايي:

راه نو- دیوید آرن، تحلیل گر موقعیت کشورهای آفریقای شمالی و ایران و آندریاس شوایتزر مسئول پرونده های پناهجویان از سوئیس و آره هاودناک تحلیل گر کشورها از نروژ در دیدار با جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری به بررسی قوانین و مقرات بازنشستگی و خدمات رفاهی و اجتماعی صندوق پرداختند.
در این نشست که با حضور جمعی از مدیران ارشد صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: خرسندم که شما را در ایران اسلامی، سرزمینی که مردم در کنارهم، با صلح و آرامش زندگی می کنند و در حالی که 40 سالگی نظام جمهوری اسلامی ایران را جشن می گیریم، ملاقات می کنم و خوشحالم که امروز برغم کارشکنی دولت آمریکا، دولت های دیگر در کنار جمهوری اسلامی ایران هستند.
تقی زاده ادامه داد: صندوق بازنشستگی کشوری یکی از قدیمی ترین صندوق های کشور است و دومین بنگاه اقتصادی کشور محسوب می شود که یک میلیون و 370 هزار بازنشسته را تحت پوشش قرار می دهد.
وی افزود : سرمایه های بازنشستگان در شرکت های بزرگی مثل پتروشیمی جم، فولاد اکسین ، ملی نفتکش و ... سرمایه گذاری می شود که این شرکت ها، ازجمله شرکت های برتر جهان محسوب می شوند.
مدیرعامل صندق بازنشستگی کشوری با تاکید بر اینکه درحال حاضر از جمعیت 80 میلیون نفری ایران، 9 میلیون نفر یعنی حدود 8 درصد را سالمندان تشکیل می دهند، گفت: بازنشستگان فرهیخته جزء نفرات برتر نظام بازنشستگی کشور تلقی می شوند که هر یک از آنها در جایگاه های ویژه ای مشغول خدمت بوده اند و امروز نیز بازنشستگان در بعضی از قسمت ها، در حوزه های پژوهشی مشغول به کار هستند.
تقی زاده با اشاره به افزایش امید به زندگی در دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: افزایش سن امید به زندگی در مردان 72.5 و در زنان 75.5 سال است که نشان می دهد با توجه به خدمات بهداشتی و تغییرات سبک زندگی، سن امید به زندگی هم افزایش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: اما مهمترین مسایل دوران سالمندی مراقبت از سالمندی، ایجاد امنیت روانی و مالی و ارتقای رفاه اجتماعی برای این قشر است. آمارها نشان می دهد که سالمندان در مقایسه با دیگر اقشار جامعه 3 برابر بیشتر دارو مصرف می کنند.
وی با اشاره به پایین بودن سن بازنشستگی در ایران، بیان کرد: میانگین سن بازنشستگی در ایران برای آقایان 52 سال و خانم ها 49 سال است.
تقی زاده همچنین با اشاره به قوانین و مقررات بازنشستگی در ایران گفت: در بخش بازنشستگی، افرادی که دارای 30 سال سابقه خدمت هستند بدون درنظر گرفتن شرایط سنی بازنشسته می شوند که خانم ها باداشتن 25 سال سابقه نیز می توانند بازنشسته شوند. ازکارافتادگان نیز تا هنگامی که دیگر قادر به انجام کار نباشند حتی درصورتی که یک ماه سابقه خدمت داشته باشند می توانند بازنشسته شوند.
تقی زاده ادامه داد: درصورت فوت فرد بازنشسته ، حقوق بازنشستگی وی به ترتیب به همسر، فرزندان پسر تا سن 20 سال و فرزندان دختر درصورت نداشتن همسر و شغل تعلق می گیرد و در صورتی که متوفی دارای فرزند معلول (دختر یا پسر) باشد، صندوق بازنشستگی کشوری به آنها حقوق پرداخت می کند.
وی تاکید کرد: افزایش سلامت و نشاط بازنشستگان و افراد تحت تکفل آنها یکی از مهم ترین نقش هایی است که صندوق بازنشستگی کشوری ایفا می کند و سعی می کند که در بخش بهداشت، درمان و معیشت بازنشستگان و پیشگیری از بیماری های مزمن، اقدامات ویژه ای را برای این عزیزان انجام دهد.
مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری خاطرنشان کرد : در شهرهای مختلف، مراکزی به نام خانه های امید ساخته شده که در آن تمامی بازنشستگان می توانند گردهم آمده و از برنامه های متنوع فرهنگی، آموزشی، رفاهی و درمانی بهره مند شوند.
تقی زاده اظهار داشت: به منظور ایجاد نشاط و امید به زندگی در میان بازنشستگان عزیز، تورهای سیاحتی و زیارتی درنظر گرفته شده که صندوق از طریق شرکت های مسافرتی تحت پوشش خود با پرداخت کمک هزینه سفر اقدام به اعزام بازنشستگان به تورهای سیاحتی و زیارتی می کند.
وی افزود: درحال حاضر 600 هزار نفر بازنشسته همراه خود به این تورها اعزام شده اند. همچنین صندوق همه ساله وام قرض الحسنه با حداقل کارمزد به بازنشستگان پرداخت می کند که در سال گذشته حدود 300 هزار نفر از بازنشستگان و وظیفه بگیران وام ضروری جمعاً به مبلغ 12 هزار میلیارد ریال دریافت کرده اند.
محمدعلی ابراهیم زاده، معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری نیز در این نشست، بیان کرد: درصورتی که مشترکین صندوق بازخرید شده یا استعفا دهند می توانند با پرداخت حق بیمه (کارفرما و کارمند) از خدمات صندوق بهره مند شوند و حتی می توانند براساس قوانین موجود قانون نقل و انتقالات، حق بیمه خود را به صندوق دیگر منتقل کنند.
ابراهیم زاده درباره قوانین مرتبط با مرخصی زایمان تصریح کرد: باتوجه به فرهنگ موجود در کشور، در زمینه مرخصی زایمان نیز خدمات ویژه ای برای شاغلین درنظرگرفته شده است که خانم ها می توانند از مرخصی 9 ماهه زایمان استفاده کرده و در این مدت یادشده از حقوق و مزایای کامل بهره مند می شوند و سپس تا 2 سال، روزی یک ساعت از مرخصی ساعتی برای زمان شیردهی استفاده کنند.
وی در ادامه به هرم سنی سالمندی در ایران اشاره کرد و افزود: باتوجه به سن بازنشستگی 52 سال در ایران و امید به زندگی بالا، مشکلات مالی زیادی متحمل صندوق بازنشستگی کشوری می شود تا بتواند خدماتی را ارائه دهد که این موضوع نیازمند انجام اصلاحات پارامتریک در قوانین بازنشستگی است.
معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به ارائه تسهیلات ویژه به بازنشستگان خارج از کشور و دریافت حقوق کامل آنها حتی درصورت عدم حضور خود در کشور، عنوان کرد: فرمول دریافت مستمری بازنشستگی شامل حقوق و مزایای مشمول برداشت کسور بازنشستگی در 2 سال خدمت ضربدر سنوات خدمت تقسیم بر 30 سال سابقه است.
ابراهیم زاده در پایان خاطرنشان کرد: مزایایی نیز برای افراد نیازمند به مرخصی استعلاجی کوتاه مدت و بلندمدت درنظر گرفته شده است که افراد در صورت استفاده از مرخصی تا مرز یکسال می توانند از حقوق و مزایای کامل برخوردار باشند و درصورتی که میزان مرخصی استعلاجی آنها بیشتر از یکسال باشد فقط می توانند حقوق ثابت خود را دریافت کنند.
در ادامه نشست، زهرا زاده غلام، مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به خزان جمعیتی در ایران، عنوان کرد: صندوق بازنشستگی کشوری یکی از قدیمی ترین و بزرگترین صندوق های بازنشستگی کشوری در ایران است که علاوه بر پرداخت مزایای مستمری، خدمات بیمه درمانی، تفریحی و خدمات رفاهی به بازنشستگان و اعضای خانواده آنها ارائه می نماید.
وی افزود: این صندوق از 18 سال پیش تاکنون صندوق، بیمه درمان تکمیلی را برای بازنشستگان و خانواده های آنها فراهم نموده است که بازماندگان بازنشستگان متوفی نیز تحت پوشش این نوع بیمه هستند. پرداخت هزینه های بستری ناشی از عمل جراحی تخصصی و فوق تخصصی، پرداخت کمک هزینه عینک، سمعک و عصا و همچنین بیمه عمر و حادثه از دیگر تسهیلات درمانی ارائه شده توسط صندوق بازنشستگی کشوری به بازنشستگان است.
زاده غلام ادامه داد: صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه رویدادهای فرهنگی نیز اقداماتی انجام داده است که در این خصوص می توان به برگزاری جشنواره ورزشی در رشته های تیراندازی، شنا، شطرنج، تنیس روی میز و همچنین برنامه های تکریم از بازنشستگان اشاره کرد.
وی اظهار داشت: تدوین و اجرای طرح سفیران بازنشسته داوطلب در حوزه های مختلف همچون پیشگیری از بیماری آلزایمر، ورزش در دوران سالمندی، حرفه آموزی، تغذیه، گیاهان دارویی، نخبگان و آثار ماندگار و ... سبب افزایش مشارکت بازنشستگان در جامعه و ارتقاء سطح آگاهی آنها می شود.
زاده غلام خاطرنشان کرد: صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه آموزشی نیز تفاهم نامه های همکاری آموزشی با انجمن آلزایمر، دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، وزارت ورزش و سازمان فنی و حرفه ای منعقد کرده است و دوره های آموزشی مختلفی چون پیشگیری از آلزایمر، تغذیه و ورزش در دوران سالمندی، مدیریت هزینه ها در دوران بازنشستگی و ... را در همه استان های کشور برگزار کرده است.
دیدار هیات سوییسی و نروژی با مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری
نشست "قوانین و مقررات مشمولین صندوق و خدمات رفاهی و اجتماعی" باحضور جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری و هیاتی از مدیران و کارشناسان کشورهای سوییس و نروژ در محل صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد.
در این نشست، به بررسی قوانین و مقررات و شرایط مشمولین صندوق (زنان، مردان، وظیفه بگیران و ازکارفتادگان)، آشنایی با قوانین مربوط به مرخصی زایمان، آشنایی با سیستم خدمات بهداشتی و درمانی ایران، بررسی خدمات رفاهی و اجتماعی صندوق بازنشستگی ایران به بازنشستگان و شاغلین پرداخته شد.
در پایان، دیوید آرن، تحلیل گر موقعیت کشورهای آفریقای شمالی و ایران از سوئیس، اندریاس شوایتزر مسئول پرونده های پناهجویان سوئیس و آره هاودناک تحلیل گر کشورها از کشور نروژ پرسش هایی را پیرامون قوانین بازنشستگی در ایران مطرح کردند که جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری پاسخ هایی را در این رابطه ارائه کرد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

طلا ارزان‌تر خواهد شد

رویارویی ایران با عربستان در جلسه آینده کمیته نظارتی اوپک

رشد ماهانه واردات نفت کره جنوبی از ایران

لاریجانی: بخش صنعت نیاز به مراقبت ویژه دارد

پیشنهادات دولت برای حمایت منطقی از پیمانکاران

آینده بازار صادرات نفتی ایران/ نباید در محاصره نفتی دشمن قرار بگیریم

لزوم هوشمندی ایران در برابر «ترنس کاسپین»/زنگ خطر برای صادرات گاز

کمپوت های آناناس تقلبی در انبار پتروشیمی

کاهش هزینه روادید زائرین اربعین

رشد 15 درصدی صادرات غیرنفتی در 4 ماهه امسال

شفافیت و پاسخگویی شستا ضروری است و باید بیش از گذشته نهادینه شود

تولید ماهانه نفت ایران به 3.73 میلیون بشکه رسید

افزایش قیمت نفت در پی کاهش تولید عربستان

راشاتودی: پنج سلاح روسیه برای مات آمریکا در جنگ تحریم‌ها

سکه طرح جدید 32هزار تومان گران شد/نرخ:سه میلیون و 736 هزار تومان

درآمدزایی ترامپ برای فرش دستباف ایرانی

سود در بانک‌ها بالا رفت/ 18 درصد یکساله

وزیر اقتصاد آلمان: به رغم فشار واشنگتن، آلمان و متحدانش به حمایت از شرکت‌های طرف معامله با ایران ادامه می‌دهند

حسینی‌شاهرودی: برای اعتمادسازی نیازمند شوک ارزی به بازار هستیم

بازار طلا چرخید/ سکه ارزان شد

هنوز توتال بطور رسمی از قرارداد نفتی باایران خارج نشده است

جابجایی اشخاص تاثیری ندارد؛سیاست ها تغییر کند

اجرای مطالعات جامع ازدیاد برداشت در 20 میدان نفتی

تولید کنسانتره مس سرچشمه افزایش می یابد

موضع بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در برابر تحریم‌های آمریکا

خارجی‌ها از آمدن به ایران منصرف نمی‌شوند؛ مگر به شروطی

بانک مرکزی سکه را 2.8 میلیون تومان قیمت‌گذاری کرد

هشدار آژانس بین المللی انرژی به آمریکا درباره ایران

دود حذف نفت ایران در چشم جهان می‌رود

ارز مسافرتی هم‌قیمت بازار شد!

جزئیات توزیع کالاهای اساسی

روند کند تخصیص ارز برای واردات کاغذ

قیمت هفتگی نفت کاهش یافت

واردات معدن 50 درصد افزایش یافت!

پرداخت 1300 میلیارد تومان جوایز صادراتی در حوزه فرش

افزایش پلکانی مالیات برای مالکان خانه راه‌حلی برای کنترل اجاره‌بهاست

قانون نظام صنفی 2 ماه دیگر تقدیم دولت می شود

ارائه روشی برای کاهش هرزروی مواد معدنی با "نانو حباب‌ها"

صادرات به شدت اقتصادی و مقرون به صرفه است

افزایش نرخ 20 ارز رسمی/ دلار 4200 تومان ماند

دلخوش: بسته جدید ارزی بخشی از مشکلات را حل می‌کند

واردات کولر گازی و دستگاه‌های برودتی ممنوع شد

صرافی‌ها منتظر دستور بازگشایی

همتی: بازار ارز و سکه را به ثبات می‌رسانیم

دلار 4200 تومانی برگشت

ذرت دامی و برنج بیشترین واردات به کشور

کاهش قیمت سکه و طلا در بازار پس از رونمایی از بسته ارزی دولت

قیمت دلار ثابت ماند/ کاهش نرخ رسمی یورو و پوند

کنسرسیوم آسیایی 7 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری می کند

شریعتمداری: لیست کالاهای اساسی رسما اعلام می‌شود