راه ترقی

آخرين مطالب

قوانین بازنشستگی ایران حامی زنان و از کار افتادگان اقتصاد

قوانین بازنشستگی ایران حامی زنان و از کار افتادگان

  بزرگنمايي:

راه نو- دیوید آرن، تحلیل گر موقعیت کشورهای آفریقای شمالی و ایران و آندریاس شوایتزر مسئول پرونده های پناهجویان از سوئیس و آره هاودناک تحلیل گر کشورها از نروژ در دیدار با جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری به بررسی قوانین و مقرات بازنشستگی و خدمات رفاهی و اجتماعی صندوق پرداختند.
در این نشست که با حضور جمعی از مدیران ارشد صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: خرسندم که شما را در ایران اسلامی، سرزمینی که مردم در کنارهم، با صلح و آرامش زندگی می کنند و در حالی که 40 سالگی نظام جمهوری اسلامی ایران را جشن می گیریم، ملاقات می کنم و خوشحالم که امروز برغم کارشکنی دولت آمریکا، دولت های دیگر در کنار جمهوری اسلامی ایران هستند.
تقی زاده ادامه داد: صندوق بازنشستگی کشوری یکی از قدیمی ترین صندوق های کشور است و دومین بنگاه اقتصادی کشور محسوب می شود که یک میلیون و 370 هزار بازنشسته را تحت پوشش قرار می دهد.
وی افزود : سرمایه های بازنشستگان در شرکت های بزرگی مثل پتروشیمی جم، فولاد اکسین ، ملی نفتکش و ... سرمایه گذاری می شود که این شرکت ها، ازجمله شرکت های برتر جهان محسوب می شوند.
مدیرعامل صندق بازنشستگی کشوری با تاکید بر اینکه درحال حاضر از جمعیت 80 میلیون نفری ایران، 9 میلیون نفر یعنی حدود 8 درصد را سالمندان تشکیل می دهند، گفت: بازنشستگان فرهیخته جزء نفرات برتر نظام بازنشستگی کشور تلقی می شوند که هر یک از آنها در جایگاه های ویژه ای مشغول خدمت بوده اند و امروز نیز بازنشستگان در بعضی از قسمت ها، در حوزه های پژوهشی مشغول به کار هستند.
تقی زاده با اشاره به افزایش امید به زندگی در دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: افزایش سن امید به زندگی در مردان 72.5 و در زنان 75.5 سال است که نشان می دهد با توجه به خدمات بهداشتی و تغییرات سبک زندگی، سن امید به زندگی هم افزایش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: اما مهمترین مسایل دوران سالمندی مراقبت از سالمندی، ایجاد امنیت روانی و مالی و ارتقای رفاه اجتماعی برای این قشر است. آمارها نشان می دهد که سالمندان در مقایسه با دیگر اقشار جامعه 3 برابر بیشتر دارو مصرف می کنند.
وی با اشاره به پایین بودن سن بازنشستگی در ایران، بیان کرد: میانگین سن بازنشستگی در ایران برای آقایان 52 سال و خانم ها 49 سال است.
تقی زاده همچنین با اشاره به قوانین و مقررات بازنشستگی در ایران گفت: در بخش بازنشستگی، افرادی که دارای 30 سال سابقه خدمت هستند بدون درنظر گرفتن شرایط سنی بازنشسته می شوند که خانم ها باداشتن 25 سال سابقه نیز می توانند بازنشسته شوند. ازکارافتادگان نیز تا هنگامی که دیگر قادر به انجام کار نباشند حتی درصورتی که یک ماه سابقه خدمت داشته باشند می توانند بازنشسته شوند.
تقی زاده ادامه داد: درصورت فوت فرد بازنشسته ، حقوق بازنشستگی وی به ترتیب به همسر، فرزندان پسر تا سن 20 سال و فرزندان دختر درصورت نداشتن همسر و شغل تعلق می گیرد و در صورتی که متوفی دارای فرزند معلول (دختر یا پسر) باشد، صندوق بازنشستگی کشوری به آنها حقوق پرداخت می کند.
وی تاکید کرد: افزایش سلامت و نشاط بازنشستگان و افراد تحت تکفل آنها یکی از مهم ترین نقش هایی است که صندوق بازنشستگی کشوری ایفا می کند و سعی می کند که در بخش بهداشت، درمان و معیشت بازنشستگان و پیشگیری از بیماری های مزمن، اقدامات ویژه ای را برای این عزیزان انجام دهد.
مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری خاطرنشان کرد : در شهرهای مختلف، مراکزی به نام خانه های امید ساخته شده که در آن تمامی بازنشستگان می توانند گردهم آمده و از برنامه های متنوع فرهنگی، آموزشی، رفاهی و درمانی بهره مند شوند.
تقی زاده اظهار داشت: به منظور ایجاد نشاط و امید به زندگی در میان بازنشستگان عزیز، تورهای سیاحتی و زیارتی درنظر گرفته شده که صندوق از طریق شرکت های مسافرتی تحت پوشش خود با پرداخت کمک هزینه سفر اقدام به اعزام بازنشستگان به تورهای سیاحتی و زیارتی می کند.
وی افزود: درحال حاضر 600 هزار نفر بازنشسته همراه خود به این تورها اعزام شده اند. همچنین صندوق همه ساله وام قرض الحسنه با حداقل کارمزد به بازنشستگان پرداخت می کند که در سال گذشته حدود 300 هزار نفر از بازنشستگان و وظیفه بگیران وام ضروری جمعاً به مبلغ 12 هزار میلیارد ریال دریافت کرده اند.
محمدعلی ابراهیم زاده، معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری نیز در این نشست، بیان کرد: درصورتی که مشترکین صندوق بازخرید شده یا استعفا دهند می توانند با پرداخت حق بیمه (کارفرما و کارمند) از خدمات صندوق بهره مند شوند و حتی می توانند براساس قوانین موجود قانون نقل و انتقالات، حق بیمه خود را به صندوق دیگر منتقل کنند.
ابراهیم زاده درباره قوانین مرتبط با مرخصی زایمان تصریح کرد: باتوجه به فرهنگ موجود در کشور، در زمینه مرخصی زایمان نیز خدمات ویژه ای برای شاغلین درنظرگرفته شده است که خانم ها می توانند از مرخصی 9 ماهه زایمان استفاده کرده و در این مدت یادشده از حقوق و مزایای کامل بهره مند می شوند و سپس تا 2 سال، روزی یک ساعت از مرخصی ساعتی برای زمان شیردهی استفاده کنند.
وی در ادامه به هرم سنی سالمندی در ایران اشاره کرد و افزود: باتوجه به سن بازنشستگی 52 سال در ایران و امید به زندگی بالا، مشکلات مالی زیادی متحمل صندوق بازنشستگی کشوری می شود تا بتواند خدماتی را ارائه دهد که این موضوع نیازمند انجام اصلاحات پارامتریک در قوانین بازنشستگی است.
معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به ارائه تسهیلات ویژه به بازنشستگان خارج از کشور و دریافت حقوق کامل آنها حتی درصورت عدم حضور خود در کشور، عنوان کرد: فرمول دریافت مستمری بازنشستگی شامل حقوق و مزایای مشمول برداشت کسور بازنشستگی در 2 سال خدمت ضربدر سنوات خدمت تقسیم بر 30 سال سابقه است.
ابراهیم زاده در پایان خاطرنشان کرد: مزایایی نیز برای افراد نیازمند به مرخصی استعلاجی کوتاه مدت و بلندمدت درنظر گرفته شده است که افراد در صورت استفاده از مرخصی تا مرز یکسال می توانند از حقوق و مزایای کامل برخوردار باشند و درصورتی که میزان مرخصی استعلاجی آنها بیشتر از یکسال باشد فقط می توانند حقوق ثابت خود را دریافت کنند.
در ادامه نشست، زهرا زاده غلام، مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به خزان جمعیتی در ایران، عنوان کرد: صندوق بازنشستگی کشوری یکی از قدیمی ترین و بزرگترین صندوق های بازنشستگی کشوری در ایران است که علاوه بر پرداخت مزایای مستمری، خدمات بیمه درمانی، تفریحی و خدمات رفاهی به بازنشستگان و اعضای خانواده آنها ارائه می نماید.
وی افزود: این صندوق از 18 سال پیش تاکنون صندوق، بیمه درمان تکمیلی را برای بازنشستگان و خانواده های آنها فراهم نموده است که بازماندگان بازنشستگان متوفی نیز تحت پوشش این نوع بیمه هستند. پرداخت هزینه های بستری ناشی از عمل جراحی تخصصی و فوق تخصصی، پرداخت کمک هزینه عینک، سمعک و عصا و همچنین بیمه عمر و حادثه از دیگر تسهیلات درمانی ارائه شده توسط صندوق بازنشستگی کشوری به بازنشستگان است.
زاده غلام ادامه داد: صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه رویدادهای فرهنگی نیز اقداماتی انجام داده است که در این خصوص می توان به برگزاری جشنواره ورزشی در رشته های تیراندازی، شنا، شطرنج، تنیس روی میز و همچنین برنامه های تکریم از بازنشستگان اشاره کرد.
وی اظهار داشت: تدوین و اجرای طرح سفیران بازنشسته داوطلب در حوزه های مختلف همچون پیشگیری از بیماری آلزایمر، ورزش در دوران سالمندی، حرفه آموزی، تغذیه، گیاهان دارویی، نخبگان و آثار ماندگار و ... سبب افزایش مشارکت بازنشستگان در جامعه و ارتقاء سطح آگاهی آنها می شود.
زاده غلام خاطرنشان کرد: صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه آموزشی نیز تفاهم نامه های همکاری آموزشی با انجمن آلزایمر، دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، وزارت ورزش و سازمان فنی و حرفه ای منعقد کرده است و دوره های آموزشی مختلفی چون پیشگیری از آلزایمر، تغذیه و ورزش در دوران سالمندی، مدیریت هزینه ها در دوران بازنشستگی و ... را در همه استان های کشور برگزار کرده است.
دیدار هیات سوییسی و نروژی با مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری
نشست "قوانین و مقررات مشمولین صندوق و خدمات رفاهی و اجتماعی" باحضور جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری و هیاتی از مدیران و کارشناسان کشورهای سوییس و نروژ در محل صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد.
در این نشست، به بررسی قوانین و مقررات و شرایط مشمولین صندوق (زنان، مردان، وظیفه بگیران و ازکارفتادگان)، آشنایی با قوانین مربوط به مرخصی زایمان، آشنایی با سیستم خدمات بهداشتی و درمانی ایران، بررسی خدمات رفاهی و اجتماعی صندوق بازنشستگی ایران به بازنشستگان و شاغلین پرداخته شد.
در پایان، دیوید آرن، تحلیل گر موقعیت کشورهای آفریقای شمالی و ایران از سوئیس، اندریاس شوایتزر مسئول پرونده های پناهجویان سوئیس و آره هاودناک تحلیل گر کشورها از کشور نروژ پرسش هایی را پیرامون قوانین بازنشستگی در ایران مطرح کردند که جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری پاسخ هایی را در این رابطه ارائه کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نیاز‌های ارزی را با قدرت تأمین می‌کنیم

بیمه اتکایی امین در لیست واگذاری‌ها قرار گرفت

افتتاح 557 پروژه صنعتی و معدنی در ایام دهه فجر

اروپا تعرفه واردات کالا از ایران را صفر کند

پابلو پیکاسو چگونه در عکاسی به ما کمک می‌کند؟

بیت‌مین، غول استخراج، پروژه‌هایش در آمستردام و تگزاس را تعطیل کرد

فروشگاه موبایل سامسونگ در مجتمع پایتخت آغاز به کار کرد

بنیانگذاران صرافی Gemini‌ از لزوم قانونی‌شدن بیت‌ کوین می‌گویند

دو مدل گلکسی اس 10‌ که تاییدیه چین را دریافت کرده‌اند، با شارژر 15 وات معرفی خواهند شد

راهنمای جامع افزایش بهره‌ وری به کمک مدیریت زمان

جعبه گشایی شیائومی می 8

بررسی اندروید باکس Minix NEO U9-H

فولکس واگن پاسات 2020 در نمایشگاه دیترویت رونمایی شد

آیپاد تاچ نسل هفتم اپل در دست توسعه است

شیرپوینت درمان قطعی آشفتگی اطلاعات سازمانی

مایکروسافت پشتیبانی رایگان از ویندوز 7 را متوقف می‌کند

اپل باتری 11 میلیون دستگاه آیفون را در سال 2018 تعویض کرده است

گوگل چگونه دنیای رابط کاربری را متحول می‌کند

ماهواره پیام در مدار قرار نگرفت

شاسی بلند مفهومی اینفینیتی QX Inspiration رونمایی شد

شاسی بلند کیا تلوراید 2020 رونمایی شد

چرا به عنوان یک کارآفرین باید خارج از چارچوب فکر کنید؟

پورشه 911 توربو با تیونینگ Gemballa معرفی شد

کوالکام از فروش تراشه مودم برای آیفون های جدید ممانعت کرده است

آئودی PB-18 E-Tron تولید خواهد شد

فروش 100 هزار دستگاه ردمی نوت 7 در کمتر از 9 دقیقه

7 دلیل متداول منتشر نشدن اپلیکیشن ها در کافه بازار چیست

CRM چیست و چرا برای کسب و کارتان حیاتی است؟

مخالفت رئیس بانک مرکزی با واردات خودرو بدون انتقال ارز

تصاویر فاش‌شده از قاب محافظ اکسپریا XZ4، دوربین سه‌گانه آن را تایید می‌کند

مدل مفهومی نیسان IMs رونمایی شد

چین و هند تا سال 2030 آمریکا را از نظر اقتصادی پشت سر می‌گذارند

2 میلیارد یورو سرمایه خارجی در بخش پالایشگاهی جذب شد

پوشش زومیت از نمایشگاه خودرو دیترویت 2019

کشف بقایای یک نهنگ درون فسیل یک نهنگ دیگر

میکروبیوم دستگاه گوارش شاخصی از سن فرد است

گوگل احتمالا پیکسل 3 لایت XL را با اسنپدراگون 710 و 6 گیگابایت رم عرضه خواهد کرد

لکسوس RC F مدل 2020 در دو نسخه استاندارد و پیست رونمایی شد

سوبارو WRX STI S209 رونمایی شد

فورد موستانگ شلبی GT500 رونمایی شد

"مالیات" بساط سفته‌بازان و سلاطین را جمع کرد؟!

آمادگی ردمی برای فروش یک میلیون دستگاه ردمی نوت 7

اپل از تأمین‌ کنندگان می‌خواهد قیمت قطعات را کاهش دهند

معرفی انیمیشن کوتاه Threads

اولین خودروی برقی کادیلاک، در نمایشگاه دیترویت 2019 رونمایی می‌شود

ثبت نام در پنجمین جشنواره فناوری ITWEEKEND دانشگاه شریف آغاز شد

عرضه گوشی های خانواده گلکسی M سامسونگ از هندوستان شروع می‌شود

گوشی تاشدنی سامسونگ احتمالا همزمان با گلکسی اس 10 معرفی می‌شود

بانک برزیلی امکان برداشت پول نقد با استفاده از واتساپ را فراهم کرد

نیویورک مرکز تحقیق و توسعه بلاک چین تأسیس می‌کند