آخرين مطالب

رایزنی های فشرده آمریکا با اروپا برای بازگشت تحریم های ایران/اروپایی ها بدنبال دور زدن تحریم ها هستند سياسي

رایزنی های فشرده آمریکا با اروپا برای بازگشت تحریم های ایران/اروپایی ها بدنبال دور زدن تحریم ها هستند

  بزرگنمايي:

راه نو- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بیانیه‌ای منتشر کرده و از رایزنی‌های فشرده او با همتایان خود در انگلیس، فرانسه و آلمان درباره ایران طی روزهای اخیر خبر داد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خبر داده که وزیر خارجه این کشور در روزهای اخیر، چندین بار با وزرای خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان درباره ایران و مقابله با رفتارهای ثبات‌زدای این کشور رایزنی کرده است.

آمریکا: اروپایی ها دو انتخاب بیشتر ندارند!
در همین حال نشریه نیویورک تایمز (امریکا)، در گزارشی نوشت: اروپایی ها باید به زودی میان تسلیم یا ایستادن در برابر تصمیم ترامپ برای اعمال دوباره تحریم های علیه ایران، یکی را انتخاب کنند. ممکن است تصمیم بگیرند درباره توافقی جدید مذاکره کنند.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، گفت اروپایی ها باید می دانستند با وجود ماه ها مذاکره برای نجات برجام، ترامپ از آن کنار می رود.
وی گفت با وجود پافشاری کامل ترامپ روی مخالفت خود با توافق، برخی از جمله جان کری فکر می کردند ما از توافق کنار نمی رویم. برای همین اکنون در اروپا برخی از خروج ما از توافق و ازسر گیری تحریم های سخت غافلگیر شده اند.
سخنان بولتون موجب آزرده تر شدن اروپایی ها شد. اروپایی ها بر این باور بودند که روی اصلاحات مورد نظر ترامپ برای ماندن وی در توافق کار کرده اند.
پومپئو درچهارم مه به همتایان اروپایی خود گفته بود اگر چند روز بیشتر زمان برای مذاکره وجود داشت، دو طرف احتمالاً به توافق می رسیدند. پومپئو طرفدار اصلاح توافق بود.
اما بسیاری از حامیان و منتقدان توافق بر این باورند احتمال کنار آمدن ترامپ با اصلاح توافق وجود نداشت. ترامپ به علت حمایت تیلرسون از توافق هسته ای و اختلاف با او در همین موضوع وی را از سمت وزارت امور خارجه برکنار کرد.
اروپایی ها باید به زودی میان تسلیم یا ایستادن در برابر تصمیم ترامپ برای اعمال دوباره تحریم های علیه ایران، یکی را انتخاب کنند. ممکن است تصمیم بگیرند درباره توافقی جدید مذاکره کنند.

بدون حضور آمریکا برجام را حفظ می کنیم
وزیر امور خارجه آلمان گفت: این (توافق هسته ای) به نفع منافع امنیتی آلمان است و بنابراین ما تلاش خواهیم کرد تا بدون حضور آمریکا این توافق را حفظ کنیم.
به گزارش شبکه تلویزیونی فونیکس آلمان، هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان، یک روز بعد از نخستین نشست وزرای خارجه سه کشور آلمان، انگلیس، فرانسه و نیز مسئول هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیر امور خارجه ایران در بروکسل، با حضور در پارلمان سراسری فدرال آلمان (بوندس تاگ) در حضور نمایندگان پارلمان کشورش اظهار داشت: ما به کمک شرکای اروپایی مان توافق کردیم در این توافقنامه باقی بمانیم و ظرف هفته ها و ماه های گذشته با فرانسوی ها و انگلیسی ها از این موضع، حمایت و همزمان در واشنگتن، لندن، پاریس و برلین برای این منظور مبارزه کردیم. ما حتی تلاش کردیم که آمریکا در این توافق باقی بماند و من می خواهم در اینجا بگویم که چرا دستیابی به این هدف اینقدر مهم است.
وی افزود: اکنون ما تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا بدون حضور آمریکا این توافق را حفظ کنیم. برای من بهتر بود است این توافق را به شکلی دیگر داشته باشیم اما پیش شرط ما آن است که ایران بار دیگر، برنامه اتمی یعنی برنامه نظامی(!) اتمی خود را از سر نگیرد و این برنامه را دوباره برای خود فعال نکند. به همین علت است که من فکر می کنم تحقق این خواست برعهده سیاست خارجی ما است.

بازگشت تحریم های ضد ایران در دستور کار نیست
از سوی دیگر دبیرکل سازمان ملل گفت: انتظار نداریم در آینده نزدیک طرحی جدید در شورای امنیت سازمان ملل درباره تحریم های ایران ارائه شود.
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس خبری مشترک با ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا گفت انتظار نداریم در آینده نزدیک طرحی جدید در شورای امنیت سازمان ملل درباره تحریم های ایران ارائه شود.
در این نشست خبری از گوترش سؤال شد: «واقعاً چقدر اطمینان دارید که تلاش (اتحادیه اروپا) برای نجات توافق هسته ای ایران موفقیت آمیز باشد، و اینکه آیا نگران این نیستید آمریکا بخواهد برای اعمال دوباره تحریم های سازمان ملل علیه ایران، (موضوع) تحریم ها را دوباره در شورای امنیت مطرح کند؟
وی در پاسخ گفت: «برایم دشوار است حدس بزنم کشورهای عضو چه خواهند کرد. اما هیچ ابتکاری را در شورای امنیت درباره تحریم ها در آینده نزدیک پیش بینی نمی کنم.

اروپایی ها بدنبال دور زدن تحریم ها هستند
محقق ارشد آکادمی علوم روسیه معتقد است: متحدان اروپایی واشنگتن در تلاشند راه هایی برای دور زدن تحریم ها بیابند.
 به گزارش اسپوتنیک،  واشنگتن با اعلام از سرگیری تحریم های ضد ایرانی، خود را در شرایط بدی قرار داد چون سرمایه گذاران چینی و اروپایی از پیش در تلاش بودند تحریم های آمریکا را دور بزنند. با سو گیری به سمت یوآن، یورو، و روبل، در تجارت با ایران آنها می توانند بر دلار آمریکایی غلبه کنند. ایوان دانیلوف تحلیل گر اقتصادی روس می گوید متحدان اروپایی واشنگتن در تلاشند راه هایی برای دور زدن تحریم ها بیابند.
وی می افزاید: واقعیت این است که تهدیدهای آمریکا برای جریمه کردن و قطع کردن ارتباط تجاری شرکت های اروپایی با چرخه دلار، این حس را در آنها ایجاد می کند که چنانچه جایگزینی برای ارز آمریکا نداشته باشند متضرر می شوند. به هر حال آغاز نخستین تبادل نفتی با یوان توسط چین که بیست و ششم مارس در تبادلات ارزی بین المللی انرژی در شانگهای انجام گرفت و همچنین نقش جهانی یورو، ممکن است بازی را در طرح تجدید تحریم های ترامپ تغییر دهد. به گفته این تحلیل گر اقتصادی، بازیگران اقتصادی آمریکا با تبادلات ارزی برای با غلبه یوان، ناآشنا هستند.
از سوی دیگر ایرینا فیودورووا Irina Fyodorova محقق ارشد موسسه مطالعات شرقی آکادمی علوم روسیه می گوید چین تجربه دور زدن تحریم های آمریکا را با استفاده از روش های خاص دارد. وی به عنوان نمونه به طرح تغییر ارز تبادلی از دلار به یورو برای خرید نفت ایران اشاره می کند. در این بین، اعضای اتحادیه اروپا در تلاشند راه هایی برای کاهش خطر ارتباط با ایران همزمان با از سر گرفته شدن تحریم های ضد ایرانی بیابند چرا که با این تصمیم ترامپ، تجارت بیست میلیارد دلاری سالانه اروپا با ایران به خطر می افتد.
خاویر بلاس Javier Blas خبرنگار ارشد امور انرژی در شبکه خبری بلومبرگ در صفحه توئیترش نوشت: فرانسه در تلاش است ابزار اقتصادی اروپا را برای دور زدن تحریم های آمریکا ضد ایران به کار گیرد و پیشنهادهایی همچون استفاده از بانک سرمایه گذاری اروپایی، بانک مرکز اروپایی یا دیگر ابزارها را ارائه داده است.بنا به اعلام شبکه فرانس 24 برخی کشورهای اروپایی از ژانویه 2018 اقداماتی برای دور زدن تحریم های ضد ایرانی آمریکا به کار بسته اند.دانیلوف می گوید هم تجارت نفت با یوان و هم تبادلات ارزی با یورو، قادرند از قدرت جهانی دلار آمریکا بکاهند. وی می گوید استفاده از یوان،‌ ین، یورو و روبل برای تبادلات خارجی از طریق بانک های مخصوص یا متعلق به دولت ها ممکن است به معنی پایان تحریم های آمریکا برای تنبیه کشورها باشد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مردم باید احساس کنند ما نوکر آن‌ها هستیم

توافق در بخش امنیت دستاورد بزرگ مذاکرات خزر بود

روحانی: آمریکا خودش پل‌ها را خراب کرد

ادامه جنایات عربستان در یمن و ادعاسازی‌های موهوم علیه ایران

خلیفه ارامنه تهران اقدامات آمریکا در قبال ایران را محکوم کرد

منافع ایران در کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر رعایت شد

حاشیه های خزر و بمباران غیرمنصفانه پاستور

هفته آینده؛ بررسی طرح دعوای ایران علیه آمریکا در دادگاه لاهه در کمیسیون امنیت ملی

بعیدی‌نژاد: باید مواظب پوست خربزه‌ها بود

راه ترقی- سیاست‌های اطلاع‌رسانی برای مبارزه با جنگ روانی و اقتصادی تصویب شد

ظریف سه شنبه درباره رژیم حقوقی خزر توضیح می دهد

مدعیان برکناری دولت؛ بازیگران نقشه دشمن

دستور جلسه این هفته شورای نگهبان

مبارزه مشترک ایران و عراق با تحرکات اشرار و تروریستها

کنوانسیون رژیم حقوقی خزر در مرکز پژوهش ها بررسی می شود

ترامپ تهدید جهانی

تاکید نمایندگان دائم ایران و برزیل در وین برهمکاری‌های مشترک در چارچوب سازمان ملل

چرا ایران باید به کنوانسیون و معاهدات بین‌المللی بپیوندد؟

می‌توانیم از همه سد‌های ضد موشکی عبور کنیم

عامل کاهش ارزش ریال خارجی نیست درونی است/بناست با مفسد بدون هیچ ملاحظه‌ای برخورد قاطع صورت گیرد

«ظریف»برای توضیح کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر به کمیسیون امنیت ملی می‌رود

چرا سفر نخست وزیر عراق به ایران لغو شد؟ / آیا بغداد با تحریم های آمریکا علیه ایران همراه شده است؟

موضع گیری فرمانده ارتش آمریکا در خاورمیانه علیه سردارسلیمانی

پرسش حق مجلس است/ مراقب باشیم کشور دچار چالش جدیدی نشود

اصلاح طلبان زیرآب دولت را می زنند

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد

حیدر عبادی سفر خود به ایران را لغو کرد

اعلامیه تفسیری ایران درباره کنوانسیون رژیم حقوقی خزرمنتشر شد

منطقه خزر الگویی برای تضمین صلح و ثبات است

در کنوانسیون حقوقی خزر، تقسیم، تعیین خطوط مبدا، تقسیم بستر و زیربستر مطرح نیست

آغاز سخنرانی روحانی در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر

لاریجانی: برخی برای منافع سیاسی‌شان نقش اپوزیسیون به خود می‌گیرند

روحانی وارد آکتائو قزاقستان شد

رییس جمهوری عازم قزاقستان شد

رئیس‌جمهور: اجلاس قزاقستان یکی از اجلاس‌های بسیار مهم درباره دریای خزر است

روحانی از ربیعی تقدیر کرد

انهدام تیمی تروریستی در شمال غرب کشور/ هلاکت 10 تروریست

ظریف: خوشحالی ترامپ از فشار اقتصادی ترکیه شرم‌آور است

محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد

چین دوباره تاکید کرد: تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را نمی‌پذیریم

وزارت کشور و بانک مرکزی دستورالعمل روابط کاری امضا می کنند

ابراز امیدواری اتریش نسبت به مقابله با تحریم‌ها علیه ایران

آمریکا دولت‌ها را به دلیل پایبندی به حقوق بین‌الملل مجازات می‌کند

تأیید مصوبه منع به‌کارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان، تکذیب شد

روحانی: آمریکا به هیچ‌یک از تعهدات خود پایبند نیست

استیضاح وزیر کار رای آورد/ ربیعی از قطار کابینه روحانی پیاده شد

منتظریم ببینیم اروپایی‌ها چگونه هزینه می‌کنند

خنثی سازی اقدامات تروریستی در کردستان و خوزستان

گزارش استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجلس/ چرا لاریجانی اعلام تنفس کرد؟

طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان و لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی