راه ترقی

آخرين مطالب

رایزنی های فشرده آمریکا با اروپا برای بازگشت تحریم های ایران/اروپایی ها بدنبال دور زدن تحریم ها هستند سياسي

رایزنی های فشرده آمریکا با اروپا برای بازگشت تحریم های ایران/اروپایی ها بدنبال دور زدن تحریم ها هستند

  بزرگنمايي:

راه نو- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بیانیه‌ای منتشر کرده و از رایزنی‌های فشرده او با همتایان خود در انگلیس، فرانسه و آلمان درباره ایران طی روزهای اخیر خبر داد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خبر داده که وزیر خارجه این کشور در روزهای اخیر، چندین بار با وزرای خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان درباره ایران و مقابله با رفتارهای ثبات‌زدای این کشور رایزنی کرده است.

آمریکا: اروپایی ها دو انتخاب بیشتر ندارند!
در همین حال نشریه نیویورک تایمز (امریکا)، در گزارشی نوشت: اروپایی ها باید به زودی میان تسلیم یا ایستادن در برابر تصمیم ترامپ برای اعمال دوباره تحریم های علیه ایران، یکی را انتخاب کنند. ممکن است تصمیم بگیرند درباره توافقی جدید مذاکره کنند.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، گفت اروپایی ها باید می دانستند با وجود ماه ها مذاکره برای نجات برجام، ترامپ از آن کنار می رود.
وی گفت با وجود پافشاری کامل ترامپ روی مخالفت خود با توافق، برخی از جمله جان کری فکر می کردند ما از توافق کنار نمی رویم. برای همین اکنون در اروپا برخی از خروج ما از توافق و ازسر گیری تحریم های سخت غافلگیر شده اند.
سخنان بولتون موجب آزرده تر شدن اروپایی ها شد. اروپایی ها بر این باور بودند که روی اصلاحات مورد نظر ترامپ برای ماندن وی در توافق کار کرده اند.
پومپئو درچهارم مه به همتایان اروپایی خود گفته بود اگر چند روز بیشتر زمان برای مذاکره وجود داشت، دو طرف احتمالاً به توافق می رسیدند. پومپئو طرفدار اصلاح توافق بود.
اما بسیاری از حامیان و منتقدان توافق بر این باورند احتمال کنار آمدن ترامپ با اصلاح توافق وجود نداشت. ترامپ به علت حمایت تیلرسون از توافق هسته ای و اختلاف با او در همین موضوع وی را از سمت وزارت امور خارجه برکنار کرد.
اروپایی ها باید به زودی میان تسلیم یا ایستادن در برابر تصمیم ترامپ برای اعمال دوباره تحریم های علیه ایران، یکی را انتخاب کنند. ممکن است تصمیم بگیرند درباره توافقی جدید مذاکره کنند.

بدون حضور آمریکا برجام را حفظ می کنیم
وزیر امور خارجه آلمان گفت: این (توافق هسته ای) به نفع منافع امنیتی آلمان است و بنابراین ما تلاش خواهیم کرد تا بدون حضور آمریکا این توافق را حفظ کنیم.
به گزارش شبکه تلویزیونی فونیکس آلمان، هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان، یک روز بعد از نخستین نشست وزرای خارجه سه کشور آلمان، انگلیس، فرانسه و نیز مسئول هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیر امور خارجه ایران در بروکسل، با حضور در پارلمان سراسری فدرال آلمان (بوندس تاگ) در حضور نمایندگان پارلمان کشورش اظهار داشت: ما به کمک شرکای اروپایی مان توافق کردیم در این توافقنامه باقی بمانیم و ظرف هفته ها و ماه های گذشته با فرانسوی ها و انگلیسی ها از این موضع، حمایت و همزمان در واشنگتن، لندن، پاریس و برلین برای این منظور مبارزه کردیم. ما حتی تلاش کردیم که آمریکا در این توافق باقی بماند و من می خواهم در اینجا بگویم که چرا دستیابی به این هدف اینقدر مهم است.
وی افزود: اکنون ما تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا بدون حضور آمریکا این توافق را حفظ کنیم. برای من بهتر بود است این توافق را به شکلی دیگر داشته باشیم اما پیش شرط ما آن است که ایران بار دیگر، برنامه اتمی یعنی برنامه نظامی(!) اتمی خود را از سر نگیرد و این برنامه را دوباره برای خود فعال نکند. به همین علت است که من فکر می کنم تحقق این خواست برعهده سیاست خارجی ما است.

بازگشت تحریم های ضد ایران در دستور کار نیست
از سوی دیگر دبیرکل سازمان ملل گفت: انتظار نداریم در آینده نزدیک طرحی جدید در شورای امنیت سازمان ملل درباره تحریم های ایران ارائه شود.
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس خبری مشترک با ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا گفت انتظار نداریم در آینده نزدیک طرحی جدید در شورای امنیت سازمان ملل درباره تحریم های ایران ارائه شود.
در این نشست خبری از گوترش سؤال شد: «واقعاً چقدر اطمینان دارید که تلاش (اتحادیه اروپا) برای نجات توافق هسته ای ایران موفقیت آمیز باشد، و اینکه آیا نگران این نیستید آمریکا بخواهد برای اعمال دوباره تحریم های سازمان ملل علیه ایران، (موضوع) تحریم ها را دوباره در شورای امنیت مطرح کند؟
وی در پاسخ گفت: «برایم دشوار است حدس بزنم کشورهای عضو چه خواهند کرد. اما هیچ ابتکاری را در شورای امنیت درباره تحریم ها در آینده نزدیک پیش بینی نمی کنم.

اروپایی ها بدنبال دور زدن تحریم ها هستند
محقق ارشد آکادمی علوم روسیه معتقد است: متحدان اروپایی واشنگتن در تلاشند راه هایی برای دور زدن تحریم ها بیابند.
 به گزارش اسپوتنیک،  واشنگتن با اعلام از سرگیری تحریم های ضد ایرانی، خود را در شرایط بدی قرار داد چون سرمایه گذاران چینی و اروپایی از پیش در تلاش بودند تحریم های آمریکا را دور بزنند. با سو گیری به سمت یوآن، یورو، و روبل، در تجارت با ایران آنها می توانند بر دلار آمریکایی غلبه کنند. ایوان دانیلوف تحلیل گر اقتصادی روس می گوید متحدان اروپایی واشنگتن در تلاشند راه هایی برای دور زدن تحریم ها بیابند.
وی می افزاید: واقعیت این است که تهدیدهای آمریکا برای جریمه کردن و قطع کردن ارتباط تجاری شرکت های اروپایی با چرخه دلار، این حس را در آنها ایجاد می کند که چنانچه جایگزینی برای ارز آمریکا نداشته باشند متضرر می شوند. به هر حال آغاز نخستین تبادل نفتی با یوان توسط چین که بیست و ششم مارس در تبادلات ارزی بین المللی انرژی در شانگهای انجام گرفت و همچنین نقش جهانی یورو، ممکن است بازی را در طرح تجدید تحریم های ترامپ تغییر دهد. به گفته این تحلیل گر اقتصادی، بازیگران اقتصادی آمریکا با تبادلات ارزی برای با غلبه یوان، ناآشنا هستند.
از سوی دیگر ایرینا فیودورووا Irina Fyodorova محقق ارشد موسسه مطالعات شرقی آکادمی علوم روسیه می گوید چین تجربه دور زدن تحریم های آمریکا را با استفاده از روش های خاص دارد. وی به عنوان نمونه به طرح تغییر ارز تبادلی از دلار به یورو برای خرید نفت ایران اشاره می کند. در این بین، اعضای اتحادیه اروپا در تلاشند راه هایی برای کاهش خطر ارتباط با ایران همزمان با از سر گرفته شدن تحریم های ضد ایرانی بیابند چرا که با این تصمیم ترامپ، تجارت بیست میلیارد دلاری سالانه اروپا با ایران به خطر می افتد.
خاویر بلاس Javier Blas خبرنگار ارشد امور انرژی در شبکه خبری بلومبرگ در صفحه توئیترش نوشت: فرانسه در تلاش است ابزار اقتصادی اروپا را برای دور زدن تحریم های آمریکا ضد ایران به کار گیرد و پیشنهادهایی همچون استفاده از بانک سرمایه گذاری اروپایی، بانک مرکز اروپایی یا دیگر ابزارها را ارائه داده است.بنا به اعلام شبکه فرانس 24 برخی کشورهای اروپایی از ژانویه 2018 اقداماتی برای دور زدن تحریم های ضد ایرانی آمریکا به کار بسته اند.دانیلوف می گوید هم تجارت نفت با یوان و هم تبادلات ارزی با یورو، قادرند از قدرت جهانی دلار آمریکا بکاهند. وی می گوید استفاده از یوان،‌ ین، یورو و روبل برای تبادلات خارجی از طریق بانک های مخصوص یا متعلق به دولت ها ممکن است به معنی پایان تحریم های آمریکا برای تنبیه کشورها باشد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لایحه اصلاح قانون انتخابات در هیات دولت تصویب شد

عقب‌نشینی آمریکا از تمرکز ضدایرانی نشست لهستان

این همه بانک یعنی این همه رباخواری

لاریجانی: اعلام دریافتی مدیران موجب ایجاد آرامش می‌شود

لاریجانی: نشست ورشو کنفرانس بازی دشمنان است

لایحه پالرمو در کمیسیون امنیتی مجمع تشخیص بررسی شد

درخواست استرداد یک لایحه از سوی دولت

معاون وزیر خارجه لهستان گفت‌وگو با مقامات ایران را سازنده خواند

مصائب سیاست ورزی جریانی

سخنگوی وزارت خارجه حمله انتحاری در کابل را محکوم کرد

روحانی: با خواست عمومی نمی توان مبارزه کرد

بازدید رییس‌جمهور از نمایشگاه «کسب و کارهای آینده»

اصلاح‌طلبان خواستار اهتمام بیش‌تر دولت و مجلس برای رفع مشکلات اقتصادی شدند

رفتار آمریکا نسبت به خبرنگار پرس تی وی نمونه سیاست ورزی دروغین آنهاست

لایحه پالرمو به کمیسیون های مجمع تشخیص ارجاع شد

دادگاه آمریکا: مرضیه هاشمی به هیچ جرمی متهم نیست/ مجری پرس تی وی همچنان در بند

حضور ظریف در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

پیام اروپا به ایران در نشست دیپلمات‌های اروپایی با مقامات ایرانی در تهران

همراهی نکردن اروپا با آمریکا بر سرنشست ضدایرانی لهستان

بی انصافی به هاشمی از قبل انقلاب تاکنون ادامه دارد

چهل سالگی فجر انقلاب با افتخار به گذشته، امید به آینده

پیشنهادهای صادق خرازی به جهانگیری

ظریف: شریک مطمئنی برای همه شرکا و اقلیم کردستان عراق هستیم

روحانی: ترسی از تحریم نداریم

ظریف و نیچروان بارزانی دیدار کردند

پیام تسلیت معاون اول رییس‌جمهور در پی سانحه هواپیمای نیروی هوایی ارتش

افتتاح مرکز تروما و اورژانس 152 تختخوابی شهید نبوی گرگان

ظریف وارد اربیل شد

نمایندگان اقوام و ادیان مختلف عراق با وزیر خارجه ایران دیدار کردند

قاسمی: برای پرتاب ماهواره معطل نظر و خواست دیگران نخواهیم بود

دولت از انتقاد سازنده و راهگشا صمیمانه استقبال می‌کند

روحانی: ماهواره پیام به‌زودی به فضا پرتاب می‌شود

رییس جمهوری وارد گلستان شد

ظریف: روحانی اسفندماه به عراق سفر می‌کند

رییس جمهوری فردا عازم استان گلستان می شود

وزیر امور خارجه تهران را به مقصد بغداد ترک کرد

برنامه‌های ظریف در سفر به عراق

کاردار لهستان به وزارت امور خارجه فراخوانده شد

علت انتقادات و دلخوری این روزهای اصلاح طلبان از آقای رئیس جمهور/ واعظی باعث جدایی روحانی از اصلاح طلبان می شود؟

ظریف فردا عازم عراق می شود

جهانگیری فردا به کاشان می رود

شهروندان ایرانی تا اطلاع ثانوی به گرجستان سفر نکنند

در جهاد بی‌نیاز کردن کامل کشور از بیگانگان پیشگام باشید

فلاحت‌پیشه: آمریکا به‌دنبال جنگ روانی است/ایران با لهستان برخورد قاطع کند

گزارش برجامی وزارت خارجه 26 دی به مجلس ارائه می شود

جـزئـیـات طـرح اسـتـانـی شـدن انـتـخابـات مـجلـس و مـزایـا و مـعـایـب آن

تعادل بودجه و منطق حکمرانی

دمکرات های سنای آمریکا لایحه تحریم جدید علیه ایران را تایید نکردند

اشتغال جوانان و معیشت مردم دو اولویت دولت است

در مقابل توپ و تشر های آمریکا و اروپا بایستید