راه ترقی

آخرين مطالب

لزوم آگاهی حجاج ایرانی از وضعیت اسکان در مدینه فرهنگی

لزوم آگاهی حجاج ایرانی از وضعیت اسکان در مدینه

  بزرگنمايي:

راه نو- حمید محمدی در همایش کارگزاران‌، مدیران و عوامل اجرایی استان تهران به تشریح عملیات حج تمتع 97 پرداخت و اظهار کرد: باید با آمادگی بیشتری از سال قبل در این مراسم حضور یابیم و رضایت حداکثری زائران برای ما حائز اهمیت خواهد بود.

وی با اشاره به برگزاری مطلوب حج تمتع 96 خاطرنشان کرد: سال قبل یکی از مهمترین دغدغه‌های زائران و مردم، بحث امنیت حجاج بود که خوشبختانه با لطف خدا و شرایط فراهم شده این مهم به خوبی محقق شد و امسال نیز امنیت حجاج یک اصل مهم است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: دغدغه‌ها، نظرات و خواسته‌های حجاج امسال با حجاج سال گذشته متفاوت است بنابراین امسال ضمن برنامه‌ریزی و اجرای دقیق باید در تمامی مسائلی که احتمال نگرانی و حساسیت حجاج را در بردارد، آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی صحیحی صورت گیرد.

محمدی با بیان اینکه از بهمن ماه سال 96 برنامه‌ریزی‌ها همانند اسکان حجاج آغاز شده است، گفت: هیئت‌های مسکن سازمان حج و زیارت دائما در رفت و آمد به کشور عربستان بوده‌اند تا هیچ مسئله و مشکلی بر سر راه ارائه خدمات مناسب به زائران حج تمتع 97 پیش نیاید.

وی نقش مدیر کاروان را در فرآیند حج تمتع بسیار حیاتی و مهم دانست و تاکید کرد: به طور قطع بخش مهمی از وظایف به عهده مدیر کاروان و بخشی به عهده مدیر مجموعه است چون زائران با مدیران کاروان در ارتباط مستقیم هستند، بنابراین مدیران کاروان ها نقش بسزایی در کسب رضایت زائران در حج تمتع دارند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: مدیران کاروان‌ها باید تمامی مطالب مرتبط با سفر حج و وضعیت جاری حج را به شکلی درست و در زمانی مقتضی به زائران منتقل کنند؛ انتقال و تبیین درست شرایط کلی سفر حج موجب می‌شود تا زائران در زمان حضور خود در مدینه یا مکه و مشاعر دچار مشکل نشوند.

وی با تاکید بر این نکته که حج تمتع با عمره کاملا متفاوت است، گفت: حج تمتع با هیچ سفری حتی با عمره قابل قیاس نیست بنابراین باید تمامی برنامه‌های پیش‌رو در فرآیند حج تمتع با دقت به زائران منتقل شود.

به گفته محمدی، نقاط حساسیت‌زا و حتی اعتراض‌برانگیز باید شناسایی و برای حجاج عزیز کشورمان تبیین شود.

وی موضوع اسکان در مدینه را یکی از مسائل و مشکلات مهم دانست و گفت: مدیران کاروان‌ها باید در خصوص نامناسب بودن وضعیت مسکن در مدینه، اطلاع‌رسانی لازم را به زائران انجام دهند.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: تعداد هتل‌های مدینه به دلیل تخریب هتلهای این شهر، کاهش یافته است بنابراین سطح و فضای هتل‌ها در مدینه نسبت به مکه پایین‌تر است و این مسئله برای حجاج همه کشورها صدق می‌کند.

محمدی تصریح کرد: با وجود تلاش های صورت گرفته برای تامین هتل‌های مناسب، بازهم کیفیت هتلهای مدینه و میزان فضای آن نسبت به هتل‌های مکه کمتر است و حجاج باید نسبت به این مهم آگاه باشند.

وی همچنین با اشاره تعطیلی حمل و نقل درون شهری در یک بازه زمانی گفت: حجاج از هم‌اکنون باید بدانند که طبق برنامه وزارت حج عربستان، حمل و نقل درون شهری برای حجاج تمامی کشورها، از تاریخ 5 تا 14 ذی‌الحجه در شهر مکه مکرمه تعطیل است.

رئیس سازمان حج و زیارت بر زمانبندی لازم تاکید کرد و افزود: زمانبندی برای خروج از عرفات هم یکی از نکات ضروری است که مدیران مجموعه‌ها و کاروان‌ها باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند و دقیقا بر طبق آن عمل کنند.

محمدی تاکید کرد: تمامی دستورالعملها، ابلاغیه‌ها، جداول زمانبندی و ... که پیش از سفر و در طول فرآیند حج صادر می شود، باید جزء به جزء مورد توجه جدی قرار گیرد؛ حج جمهوری اسلامی ایران و حجاج کشورمان به لحاظ نظم و انضباط زبانزد همه حجاج بوده و هستند و به دست آمدن این مهم نیز حاصل لطف خداوند و تلاش مدیران و عوامل اجرایی است که امیدواریم امسال نیز این رویکرد بیش از پیش اجرایی شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با تاکید بر لزوم توجه به جدول زمانبندی گفت: تمامی کاروان ها باید طبق جدول زمانبندی در روز دهم از چادرها خارج شوند و به سمت جمرات حرکت کنند.

محمدی گفت: باید به سلامت و امنیت زائران توجه شود بنابراین توجه به زمانبندی و همچنین نظم از ضروریات است؛ جدول زمانبندی برای قربانی هم مطابق جدول عزیمت به جمرات است که باید با دقت مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه نظم و انضباط حجاج ایرانی باید همانند همیشه زبانزد همه دنیا باشد، گفت: حجاج ایرانی سمبل نظم و نظافت هستند و باید این مهم در منا و زمان حلق نیز مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: حجاج ایرانی نماینده فرهنگ ایران اسلامی و سفیران کشور محسوب می شوند بنابراین باید از لحاظ نوع رفتار، پوشش، آراستگی و نظم و نظافت مانند همیشه زبانزد قرار گیرند.

محمدی از آمادگی کامل برای تامین ضروریات حجاج در روز دهم و در منا و جمرات خبرداد و گفت: مجموعه مدیران کاروان ها و مجموعه ها در روز دهم در منا آمادگی کامل را برای خدمات دهی به زائران دارند؛ در مسیر جمرات نیز واحد امداد و راهنمای حجاج به طور کامل به فعالیت می پردازند.

وی افزود: باید آگاهی کامل در خصوص مشاعر و عرفات و منا به زائران منتقل شود تا نسبت به شرایط آن ایام آگاه و روشن باشند؛ زائران باید بدانند که فضای عرفات و منا چادرهای تعیین شده برای حجاج همه کشورها محدود است و در این شرایط محدود نیز بهترین امکانات برای آنها فراهم شده است که امیدواریم تمامی این نکات حساس و مهم به درستی و به سرعت به زائران منتقل شود.

محمدی اظهار کرد: امیدواریم با همت و پشتکار همه عزیزان شاهد حجی عزتمندانه‌، با امنیت و در کمال آرامش باشیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تجربه‌هایی بدیع برای ورود به جهان تئاتر نوین

ابلاغ بخشنامه نقل و انتقالات فرهنگیان برای سال تحصیلی آینده

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده‌های بکر

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟

نمایش‌هایی از بلژیک، آذربایجان و رومانی

دو‌ کنسرت با یک بلیت

آموزش و پرورش باید با شجاعت موانع راه نشاط را کنار بزند

«هنر» تماشاگه چگونه زیستن یک ملت است

قدرت نمایی هنرمندان استانی در تئاتر خیابانی جشنواره فجر

بطحائی: به برخی اظهاراتم برچسب سیاسی می‌زنند

شرایط پذیرش دانشجوی بورسیه جهت تصدی منصب قضا

کرشندو «فرهت» در رپرتوار موسیقی فجر 97

حق التدریس‌ها نمی‌توانند معلم شوند

خاطره بازی با 37 دوره جشنواره تئاتر فجر

چهار هزار جایزه جهانی در 40 سال تاریخ سینمای بعد از انقلاب

85 درصد داوطلبان بدون تاثیر نمره کنکور وارد دانشگاه شدند

فیلم‌هایی به رنگ خون؛ تماشاگرانی در برزخ جشن و عزا

اسامی رشته‌های بدون کنکور امروز اعلام می‌شود

می‌توان مشکلات کشور را با اتکا به دین حل کرد

بطحائی: همچنان با ایده‌آل‌های بودجه‌ای فاصله‌ داریم

آموزش‌ مهارتی دانشجویان حقوق موجب تکامل دستگاه قضائی می‌شود

امام و رهبری حامیان اصلی اقلیت‌های دینی ایران بوده‌اند

بازگشت جشنواره فیلم فجر به بنیاد سینمایی فارابی

اعلام 10 فیلم برتر ارای مردمی جشنواره فیلم فجر بدون اولویت

اجرای "روزهای بی قوام" در اصفهان

سال عجیبی برای هنر تئاتر بود

نماینده زرتشتیان: شورای فرهنگ عمومی به مناسبت‌های ایرانی توجه کند

دهه دوم؛ غلبه هنرمندان حوزه هنری در عرصه انقلاب و دفاع مقدس

داشتن حق آزادی بیان، مسئولیت‌آور است

از بی انصافی سینما تا نقش فروشی و چند داستان دیگر

پوشاک ایرانی در تسخیر صفر و یک‌ها

داود آزاد صدا و موسیقی نرمینه است/ یک سال‌ونیم گشت‌وگذار در یک دیوان شعر

بخشنامه «اضافه تدریس معلمان» ابلاغ شد

36 برگزیده داخلی و خارجی جشنواره فارابی تقدیر شدند

شهرداری قانون شوراها را اجرا نمی کند

برای رهایی از عذاب قبر چه کنیم؟

مصوبات شورا انعطاف لازم برای اجرایی‌شدن و امکان بازنگری را داشته باشند

بلوغ جشنواره تجسمی فجر در چهل سالگی انقلاب

تبلیغات کنکور با مخاطبانشان صادق باشند

وزارت ارشاد برای آزمون استخدامی فراخوان داد

علت اختلاف در تاریخ شهادت حضرت زهرا(س)چیست؟

چراغ سبز وزارت علوم برای حذف کنکور تحصیلات تکمیلی

آموزگار: قریب بر قله افتخار فرهنگ ایران نشسته است

اولین همایش رسمی بدلکاران تلویزیون ‌و سینما برگزار شد

اختتامیه‌ی دومین سوگواره «اربعین در آیینه‌ی رسانه» فردا برگزار می‌شود

مسیر هنر، جز سیر باطن به ظاهر نیست

رقابت نشر خصوصی در مصاف با ماشین عظیم بخش دولتی

آغاز پیش‌فروش بلیت جشنواره فیلم فجر

واکاوی سهم تئاتر ایران در بازارهای جهانی

نقش برجسته هخامنشی، منتقل کننده ارزش معنوی و میراثی به نسل آینده