راه ترقی

آخرين مطالب

تاثیر لباس فرم مدارس در نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف فرهنگی

تاثیر لباس فرم مدارس در نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف

  بزرگنمايي:

راه ترقی- علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در برنامه شامگاه گذشته تلویزیونی پرسشگر که با موضوع «چالش های پوشش مدارس» روی آنتن رفت، با بیان اینکه یکی از اولویت های ویژه ما توسعه فرهنگ حجاب و عفاف است گفت: بنا داریم کارهای خوبی در این زمینه انجام دهیم. عضو کارگروه ساماندهی مد و لباس هستیم و طبیعتا وظایفی که به ما محول شود دنبال می کنیم و درباره موارد مطرح در شورا نظر می‌دهیم.

وی افزود: پوشش را نمی‌توان از فرهنگ یک جامعه جدا کرد. علاوه بر آن لباس نقش جدی در آرامش روحی و روانی و آراستگی دارد و بیانگر نگرش درونی افراد در حوزه سبک زندگی است و بسیاری باورهای انسان ها از طریق پوشش قابل دریافت است.

کاظمی با بیان اینکه در آموزش و پرورش چگونگی انتخاب پوشش در مدارس را به عنوان تکلیف در قوانین و آیین نامه های اجرایی مدارس دنبال می‌کنیم عنوان کرد: مسئله فرهنگی پوشش و توسعه فرهنگ عفاف و حجاب نیز مطرح است و هدف غایی ما در پوشش و الگوهای پوششی همین است.

وی ادامه داد: اکنون در آموزش و پرورش از مهمترین استراتژی هایی که داریم اجرای متوازن سند تحول بنیادین است. 351 برنامه ذیل شش زیر نظام دیده شده که از این تعداد حدود 40 برنامه مرتبط با حوزه پرورشی است و چهار برنامه به حجاب و عفاف برمی گردد یعنی 10 درصد برنامه ها به مقوله حجاب و عفاف برمی گردند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون برنامه های مهمی را در همین راستا در دستورکار قرار دادیم، اظهار کرد: تدوین ویژگی های پوشش مناسب، متنوع، زیبا، آراسته و مبتنی بر فرهنگ ایرانی و اسلامی و مراحل رشد دانش آموزان و متناسب با تفاوت های فرهنگی را در دست طراحی داریم.

کاظمی افزود: تعیین رنگ و نوع لباس در اختیار شورای مدرسه است و تنوع رنگ را کاملا مشاهده می کنید. اما درباره قیمت و هزینه تمام شده، شورای مدرسه رعایت حال عموم دانش آموزان را می‌کند وگرنه به ویژه بچه های ضعیف تر آسیب می‌بینند.

وی با اشاره به وجود کارگروه فرم مدارس در مناطق آموزش و پرورش گفت: این کار گروه‌ها با همکاری اتحادیه پوشاک، اصنافی که قابلیت تولید دارند را شناسایی می‌کنند و سبدی از جنس و مدل در رنگ های متفاوت ارائه می‌دهند ولی به هرحال باید به سمتی برویم که ذائقه دانش آموزان را ببینیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در واکنش به این گفته که فرم مدارس از عوامل حجاب گریزی در دانش آموزان است، گفت: اتفاقا تنها جایی که در آن دانش آموزان با حجاب انس می‌گیرند در مدرسه و در قالب همین پوشش و فرم مدرسه است. معتقدم لباس فرم مدارس در نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف اثر دارد. قبول دارم ممکن است لباس باب طبع برخی دانش آموزان به لحاظ جنس نباشد اما حجاب گریز نیست. به جز مدرسه کجا می‌توان حجاب را یاد داد و تعمیق کرد.

کاظمی افزود: البته قبول داریم باید الگوهای جدیدتر و مناسب تری مناسب با زیستگاه و محل سکونت و فرهنگ بومی بچه ها انتخاب کنیم تا انس و الفت را با حجاب بیشتر کنیم. یکی از برنامه هایی که داریم توجه به همین امر است.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه های ما که رونمایی خواهد شد برپایی نمایشگاه‌های مدرسه ای حجاب و عفاف است عنوان کرد: علاوه بر این امسال در 1500 مدرسه ابتدایی، هر هفته یک روزنامه دیواری رونمایی و نصب می‌شود و 25 روزنامه دیواری داریم که الگوها و داستان ها و نمادهای خوبی در آن ارائه شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش افزود: جشنواره مد و لباس را هم حتما با کمک معاونت آموزشی و کاردانش که تولیدکننده بخشی از لباس فرم مدارس اند دنبال می‌کنیم و اگر بتوانیم جشنواره مد و لباسی ایجاد کنیم که مدارس از مدل‌های موجود استفاده کنند.

کاظمی با بیان اینکه مجلس با حمایت های معنوی و مادی خود در کنار آموزش و پرورش بوده است، بیان کرد: مجلس در عرصه های مختلف ظرفیت هایی دارد که یکی از آنها منابع مالی است و ما همیشه برای فعالیت فرهنگی نیاز به منابع داشته ایم. تقاضای وقت از کمیسیون فرهنگی کرده ایم تا بتوانیم اقدامات را به شکل بهتری دنبال کنیم.

وی افزود: امسال آمار دانش آموزان به بیش از 14 میلیون رسیده است. دانش آموزان در مراحل رشد هستند و ممکن است لباس فرم سال بعد کوچک شود. این مسئله از حیث اقتصاد خانواده مهم است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به گلایه برخی دانش آموزان از خوش پوش نبودن برخی معلمانشان گفت: فکر نمی کنم کسی باشد از شیک پوشی بدش بیاید. امیدوارم معیشت معلمان به سطحی برسد که هر هفته یک کت و شلوار شیک بپوشند. با همه اینها باز هم معلمان الگوهای ماندگار در گفتار و پوشش و کردار دانش آموزان هستند و پایگاه‌های مرجع آنها هستند. هرچند این موضوع را نمی‌توان جدای از اقتصاد فرهنگیان تحلیل کرد.

وی با بیان اینکه امروز جامعه ما دچار تعارضات متعدد است و یکی از دلایل بدحجابی ناشی از همین تعارضات در فضا و نهادهای خانواده، مدرسه و جامعه است، گفت: به شدت به کمک خانواده ها در این زمینه نیازمندیم. در حوزه حجاب همیشه دچار افراط و تفریط شدیم که ناشی از فقدان درک درست از مسئله حجاب هم هست. در فضای داخل مدارس مسئله پوشش و حجاب مثل هنجاری چون نماز، یک مسئله درونی بوده و طبیعتا اجبار بردار نیست. اگرچه در جایی که ساختارها و هنجارهای جامعه خدشه دار شود قانون برخورد می‌کند اما معتقدیم روش های اقناعی، پرهیز از بایدها و نبایدها و توجه به سلیقه دانش آموزان و زیبایی و توجه به پوشش بومی و منطقه ای باید مورد توجه قرار گیرد.

کاظمی افزود: تحقیقات نشان می‌دهد بی حجابی و فقدان پوشش مناسب عامل 75 درصد برخی آسیب های اجتماعی و بیش از 70 درصد مزاحمت ها برای خانواده هاست.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جشنواره تئاتر کودک، یک تیر و دو نشان

جبران کاهش سرمایه؛ بهانه گرانی کتاب

تقریب مذاهب و گفت‌وگوی ادیان مانع از افراطی‌گری و خشونت است

اسطوره ایرانی که آخر زمانی است

کشف اولین آثار خوارزمشاهی منطقه آذربایجان در گرمی

سوادآموزی در مهدکودک ممنوع است

اجتماع عظیم عزاداران اردو زبان در حرم مطهر رضوی برگزار شد

رئیس جدید سازمان سینمایی تا آخر هفته مشخص خواهد شد

چرا برخی به "طالع‌بینی" علاقه‌مندند؟

آمارهایی از میزان تحصیلات زنان

همدان میزبان بزرگترین رویداد گردشگری جهان در سال 2018

برگزاری جشن بهار مهربانی در سراسر ایران

همایش فلسفه علم کلام برگزار می‌شود

مدارس هفته‌ای دو ساعت فیلم پخش می‌کنند؟

دبیر کل UNWTO را با چه توجیهی به دیدن غار علیصدر می‌برند؟

آموزش و پرورش ساعت تدریس معلمان را افزایش می‌دهد؟

حضور مددجویان کانون اصلاح و تربیت در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

سازو کارهای رونق اقتصاد مطبوعات با تغییر مدیران فراموش نشود

مربیان مهدهای کودک درجه بندی می شوند

عمده‌ترین وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اجرای برنامه‌های فرهنگی است

اجلاس دبیران کل ملی آیسسکو امروز در شیراز برگزار می‌شود

همصدایی هنرمندان علیه تحریم‌ها

وزیر فرهنگ: نفوذ تمدنی ایران از طریق زبان فارسی انجام می‌شود

سهمیه مناطق محروم آزمون دستیاری پزشکی بدون قید و شرط اعمال شود

آموزش و پرورش گستره وسیعی برای تحقق حقوق شهروندی است

مرگ آرام تئاترهای کوچک

میراث فرهنگی برنده طرح مسکوت شد؟

کمبود موقوفات در راستای ترویج قرآن و حل مشکلات اجتماعی

انتظار برای حج به ١٤سال رسید/ 1,200,000 ایرانی در نوبت سفر به خانه خدا

جشنواره دستاوردهای کانون های فرهنگی تربیتی برگزار می شود

اخبار حماسه اربعین باید به صورت جهانی منعکس شود

ویژه‌برنامه‌های آستان قدس رضوی به مناسبت دهه آخر صفر اعلام شد

پایان کشمکش‌ها؛ تاثیر «معدل» در کنکور 98 مثبت شد

هزینه برای تئاتر دینی سرمایه‌گذاری فرهنگی است

تکریم مرجعیت و احترام به ارکان حوزه ضروری است

دولت به مشکلات درمانی جانبازان و ایثارگران ورود جدی کند

کاظم صدیقی خطیب این هفته نمازجمعه تهران

ایثار و رشادت شهدای دانش آموز در کتاب های درسی بیشتر تحلیل شود

توفیق زنگ تئاتر؛ در گرو تامین زیرساخت‌های نمایشی مدارس

دق‌الباب هفت درب مسجد از کجا نشات می‌گیرد؟

برگزاری رویداد کارآفرینی ویژه اندیشمندان و دانشمندان جوان در پارک تهران

وزیر اطلاعات: ما بسیار بیشتر از دشمن حقوق بشر را رعایت می‌کنیم

علمای اهل سنت از سراسر کشور به مشهدالرضا سفر کردند

فراخوان عمومی برای تکمیل اطلاعات دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج

برگزاری مراسم سوگواری آخر ماه صفر در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع)

دانش آموزان تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی را مطالعه کنند

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی

همدان میزبان ‌اجلاس اعضای وابسته به سازمان جهانی گردشگری

دوازدهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های غدد درون‌ریز برگزار می‌شود

تشریح اقدامات برای تکریم، آمد و شد، اسکان و امنیت زائران دهه آخر صفر مشهد