راه ترقی

آخرين مطالب

تاثیر لباس فرم مدارس در نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف فرهنگی

تاثیر لباس فرم مدارس در نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف

  بزرگنمايي:

راه ترقی- علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در برنامه شامگاه گذشته تلویزیونی پرسشگر که با موضوع «چالش های پوشش مدارس» روی آنتن رفت، با بیان اینکه یکی از اولویت های ویژه ما توسعه فرهنگ حجاب و عفاف است گفت: بنا داریم کارهای خوبی در این زمینه انجام دهیم. عضو کارگروه ساماندهی مد و لباس هستیم و طبیعتا وظایفی که به ما محول شود دنبال می کنیم و درباره موارد مطرح در شورا نظر می‌دهیم.

وی افزود: پوشش را نمی‌توان از فرهنگ یک جامعه جدا کرد. علاوه بر آن لباس نقش جدی در آرامش روحی و روانی و آراستگی دارد و بیانگر نگرش درونی افراد در حوزه سبک زندگی است و بسیاری باورهای انسان ها از طریق پوشش قابل دریافت است.

کاظمی با بیان اینکه در آموزش و پرورش چگونگی انتخاب پوشش در مدارس را به عنوان تکلیف در قوانین و آیین نامه های اجرایی مدارس دنبال می‌کنیم عنوان کرد: مسئله فرهنگی پوشش و توسعه فرهنگ عفاف و حجاب نیز مطرح است و هدف غایی ما در پوشش و الگوهای پوششی همین است.

وی ادامه داد: اکنون در آموزش و پرورش از مهمترین استراتژی هایی که داریم اجرای متوازن سند تحول بنیادین است. 351 برنامه ذیل شش زیر نظام دیده شده که از این تعداد حدود 40 برنامه مرتبط با حوزه پرورشی است و چهار برنامه به حجاب و عفاف برمی گردد یعنی 10 درصد برنامه ها به مقوله حجاب و عفاف برمی گردند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون برنامه های مهمی را در همین راستا در دستورکار قرار دادیم، اظهار کرد: تدوین ویژگی های پوشش مناسب، متنوع، زیبا، آراسته و مبتنی بر فرهنگ ایرانی و اسلامی و مراحل رشد دانش آموزان و متناسب با تفاوت های فرهنگی را در دست طراحی داریم.

کاظمی افزود: تعیین رنگ و نوع لباس در اختیار شورای مدرسه است و تنوع رنگ را کاملا مشاهده می کنید. اما درباره قیمت و هزینه تمام شده، شورای مدرسه رعایت حال عموم دانش آموزان را می‌کند وگرنه به ویژه بچه های ضعیف تر آسیب می‌بینند.

وی با اشاره به وجود کارگروه فرم مدارس در مناطق آموزش و پرورش گفت: این کار گروه‌ها با همکاری اتحادیه پوشاک، اصنافی که قابلیت تولید دارند را شناسایی می‌کنند و سبدی از جنس و مدل در رنگ های متفاوت ارائه می‌دهند ولی به هرحال باید به سمتی برویم که ذائقه دانش آموزان را ببینیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در واکنش به این گفته که فرم مدارس از عوامل حجاب گریزی در دانش آموزان است، گفت: اتفاقا تنها جایی که در آن دانش آموزان با حجاب انس می‌گیرند در مدرسه و در قالب همین پوشش و فرم مدرسه است. معتقدم لباس فرم مدارس در نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف اثر دارد. قبول دارم ممکن است لباس باب طبع برخی دانش آموزان به لحاظ جنس نباشد اما حجاب گریز نیست. به جز مدرسه کجا می‌توان حجاب را یاد داد و تعمیق کرد.

کاظمی افزود: البته قبول داریم باید الگوهای جدیدتر و مناسب تری مناسب با زیستگاه و محل سکونت و فرهنگ بومی بچه ها انتخاب کنیم تا انس و الفت را با حجاب بیشتر کنیم. یکی از برنامه هایی که داریم توجه به همین امر است.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه های ما که رونمایی خواهد شد برپایی نمایشگاه‌های مدرسه ای حجاب و عفاف است عنوان کرد: علاوه بر این امسال در 1500 مدرسه ابتدایی، هر هفته یک روزنامه دیواری رونمایی و نصب می‌شود و 25 روزنامه دیواری داریم که الگوها و داستان ها و نمادهای خوبی در آن ارائه شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش افزود: جشنواره مد و لباس را هم حتما با کمک معاونت آموزشی و کاردانش که تولیدکننده بخشی از لباس فرم مدارس اند دنبال می‌کنیم و اگر بتوانیم جشنواره مد و لباسی ایجاد کنیم که مدارس از مدل‌های موجود استفاده کنند.

کاظمی با بیان اینکه مجلس با حمایت های معنوی و مادی خود در کنار آموزش و پرورش بوده است، بیان کرد: مجلس در عرصه های مختلف ظرفیت هایی دارد که یکی از آنها منابع مالی است و ما همیشه برای فعالیت فرهنگی نیاز به منابع داشته ایم. تقاضای وقت از کمیسیون فرهنگی کرده ایم تا بتوانیم اقدامات را به شکل بهتری دنبال کنیم.

وی افزود: امسال آمار دانش آموزان به بیش از 14 میلیون رسیده است. دانش آموزان در مراحل رشد هستند و ممکن است لباس فرم سال بعد کوچک شود. این مسئله از حیث اقتصاد خانواده مهم است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به گلایه برخی دانش آموزان از خوش پوش نبودن برخی معلمانشان گفت: فکر نمی کنم کسی باشد از شیک پوشی بدش بیاید. امیدوارم معیشت معلمان به سطحی برسد که هر هفته یک کت و شلوار شیک بپوشند. با همه اینها باز هم معلمان الگوهای ماندگار در گفتار و پوشش و کردار دانش آموزان هستند و پایگاه‌های مرجع آنها هستند. هرچند این موضوع را نمی‌توان جدای از اقتصاد فرهنگیان تحلیل کرد.

وی با بیان اینکه امروز جامعه ما دچار تعارضات متعدد است و یکی از دلایل بدحجابی ناشی از همین تعارضات در فضا و نهادهای خانواده، مدرسه و جامعه است، گفت: به شدت به کمک خانواده ها در این زمینه نیازمندیم. در حوزه حجاب همیشه دچار افراط و تفریط شدیم که ناشی از فقدان درک درست از مسئله حجاب هم هست. در فضای داخل مدارس مسئله پوشش و حجاب مثل هنجاری چون نماز، یک مسئله درونی بوده و طبیعتا اجبار بردار نیست. اگرچه در جایی که ساختارها و هنجارهای جامعه خدشه دار شود قانون برخورد می‌کند اما معتقدیم روش های اقناعی، پرهیز از بایدها و نبایدها و توجه به سلیقه دانش آموزان و زیبایی و توجه به پوشش بومی و منطقه ای باید مورد توجه قرار گیرد.

کاظمی افزود: تحقیقات نشان می‌دهد بی حجابی و فقدان پوشش مناسب عامل 75 درصد برخی آسیب های اجتماعی و بیش از 70 درصد مزاحمت ها برای خانواده هاست.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اولین همایش رسمی بدلکاران تلویزیون ‌و سینما برگزار شد

اختتامیه‌ی دومین سوگواره «اربعین در آیینه‌ی رسانه» فردا برگزار می‌شود

مسیر هنر، جز سیر باطن به ظاهر نیست

رقابت نشر خصوصی در مصاف با ماشین عظیم بخش دولتی

آغاز پیش‌فروش بلیت جشنواره فیلم فجر

واکاوی سهم تئاتر ایران در بازارهای جهانی

نقش برجسته هخامنشی، منتقل کننده ارزش معنوی و میراثی به نسل آینده

امنیت؛ خط قرمز آموزش و پرورش در اردوهای راهیان‌نور

معاون وزیر تعاون: یارانه کودکان فقیر محروم از تحصیل افزایش می یابد

توضیحات سیاوشی از پیگیری‌هایش برای ثبت روز ملی لباس‌های محلی در تقویم ملی

76 اثر راهی جشنواره تجسمی فجرشد

بطحائی: اصلاحات ساختاری وزارتخانه به تبع دستورات دولت انجام می‌شود

افت و خیز زبان عربی در مدار یادگیری

انتشار فراخوان جشنواره‌ داستان کوتاه «تابش»

اقامتگاه‌های بوم‌گردی درجه‌بندی می‌شوند

دروس پیش‌نیاز در دبیرستان حذف شد

هوش مصنوعی دارای حسگر، صداهای درون خانه را تشخیص می‌دهد

کارشناس امور دینی:خیانت در امانت، مردم را نسبت به دین و حکومت بدبین می‌کند

حرمت ابدی زن و شوهر جوان به دلیل جهل به احکام شرعی

جشنواره فیلم فجر، اکران نوروزی و چند داستان دیگر

انصاریان:تعدادی از منبری‌ها معرفت به امور را به مردم انتقال نداده‌اند

ضرورت اختصاص ساعاتی برای رفع شبهات دینی در مدارس

مردم آمریکا چطور کتابخوان شدند؟/مروری بر انقلاب کتاب‌های جیبی

اسلام پاسخگوی نیازهای بشریت است/اخلاص و علمیت شرط به ثمر نشستن کارهای تبلیغی است

لایحه رتبه‌بندی معلمان تا پایان سال تقدیم مجلس می‌شود

دستگاه فقاهت، ستون فقرات حوزه است/ قلب حوزه نباید از استقلال خود فاصله بگیرد

وصله‌های ناجور بر راسته کتابفروشان انقلاب

«نگهبانان تاج محل» در تهران / «تئاتر دانشگاهی را جدی بگیرید»

بودجه کتاب؛ کاهشی در نگاه کلان و افزایشی با هدف کارایی

نحوه اجرای رتبه‌بندی معلمان درسال 98/سرانه غذایی 3500 تومانی دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی!

شهر سوخته؛ مظهر مدنیت و شهرنشینی در دوره‌های باستان

برترین عکس‌های ثبت‌شده پهپادها در سال 2018

خانه آیلتس آفرینش؛ مرکز تخصصی برگزاری دوره‌های آیلتس در کشور

تنگناهای مالی دولت مانع رشد بودجه فرهنگ و هنر نشده است

فقط برای تئاتر یا کنسرت به تالار وحدت نروید!

عملیات «کربلای4» از نگاه آمریکایی‌ها

زوم‌اپ: Drops؛ یادگیری زبان به‌شکلی سرگرم‌کننده

نگاهی به پنج سکانس برتر فیلم Mission Impossible: Fallout

کشف یکی از بزرگ‌ترین اسرار همانندسازی DNA

تقدیر از بطحایی

ثبت نام متقاضیان سفر به عتبات عالیات آغاز شد

دعوتنامه خودمانی ایران برای جهانِ درگیرِ بابانوئل

مدیریت جزیره‌ای، مهمترین آسیب برنامه‌های تئاتری صدا و سیما است

تاثیرات وحدت‌آفرین مشارکت مردم حول موضوعات قومی و ملی از زبان ساعی

جریان‌سازی رادیو در حوزه تئاتر نیازمند برنامه‌ریزی مستمر مدیران است

مراسم اولین شب ارتحال آیت‎الله هاشمی شاهرودی برگزار شد

رسانه‌‌های مجازی جایگزین رسانه‌‌های سنتی شده‌اند

آموزش روش‌های ارزش‌گذاری استارتاپ

بهترین آموزشگاه زبان

برگزاری رویداد دریبل میت‌ آپ، اولین دورهمی طراحان دیجیتال تهران