راه ترقی

آخرين مطالب

تاثیر لباس فرم مدارس در نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف فرهنگی

تاثیر لباس فرم مدارس در نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف

  بزرگنمايي:

راه ترقی- علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در برنامه شامگاه گذشته تلویزیونی پرسشگر که با موضوع «چالش های پوشش مدارس» روی آنتن رفت، با بیان اینکه یکی از اولویت های ویژه ما توسعه فرهنگ حجاب و عفاف است گفت: بنا داریم کارهای خوبی در این زمینه انجام دهیم. عضو کارگروه ساماندهی مد و لباس هستیم و طبیعتا وظایفی که به ما محول شود دنبال می کنیم و درباره موارد مطرح در شورا نظر می‌دهیم.

وی افزود: پوشش را نمی‌توان از فرهنگ یک جامعه جدا کرد. علاوه بر آن لباس نقش جدی در آرامش روحی و روانی و آراستگی دارد و بیانگر نگرش درونی افراد در حوزه سبک زندگی است و بسیاری باورهای انسان ها از طریق پوشش قابل دریافت است.

کاظمی با بیان اینکه در آموزش و پرورش چگونگی انتخاب پوشش در مدارس را به عنوان تکلیف در قوانین و آیین نامه های اجرایی مدارس دنبال می‌کنیم عنوان کرد: مسئله فرهنگی پوشش و توسعه فرهنگ عفاف و حجاب نیز مطرح است و هدف غایی ما در پوشش و الگوهای پوششی همین است.

وی ادامه داد: اکنون در آموزش و پرورش از مهمترین استراتژی هایی که داریم اجرای متوازن سند تحول بنیادین است. 351 برنامه ذیل شش زیر نظام دیده شده که از این تعداد حدود 40 برنامه مرتبط با حوزه پرورشی است و چهار برنامه به حجاب و عفاف برمی گردد یعنی 10 درصد برنامه ها به مقوله حجاب و عفاف برمی گردند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون برنامه های مهمی را در همین راستا در دستورکار قرار دادیم، اظهار کرد: تدوین ویژگی های پوشش مناسب، متنوع، زیبا، آراسته و مبتنی بر فرهنگ ایرانی و اسلامی و مراحل رشد دانش آموزان و متناسب با تفاوت های فرهنگی را در دست طراحی داریم.

کاظمی افزود: تعیین رنگ و نوع لباس در اختیار شورای مدرسه است و تنوع رنگ را کاملا مشاهده می کنید. اما درباره قیمت و هزینه تمام شده، شورای مدرسه رعایت حال عموم دانش آموزان را می‌کند وگرنه به ویژه بچه های ضعیف تر آسیب می‌بینند.

وی با اشاره به وجود کارگروه فرم مدارس در مناطق آموزش و پرورش گفت: این کار گروه‌ها با همکاری اتحادیه پوشاک، اصنافی که قابلیت تولید دارند را شناسایی می‌کنند و سبدی از جنس و مدل در رنگ های متفاوت ارائه می‌دهند ولی به هرحال باید به سمتی برویم که ذائقه دانش آموزان را ببینیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در واکنش به این گفته که فرم مدارس از عوامل حجاب گریزی در دانش آموزان است، گفت: اتفاقا تنها جایی که در آن دانش آموزان با حجاب انس می‌گیرند در مدرسه و در قالب همین پوشش و فرم مدرسه است. معتقدم لباس فرم مدارس در نهادینه شدن فرهنگ حجاب و عفاف اثر دارد. قبول دارم ممکن است لباس باب طبع برخی دانش آموزان به لحاظ جنس نباشد اما حجاب گریز نیست. به جز مدرسه کجا می‌توان حجاب را یاد داد و تعمیق کرد.

کاظمی افزود: البته قبول داریم باید الگوهای جدیدتر و مناسب تری مناسب با زیستگاه و محل سکونت و فرهنگ بومی بچه ها انتخاب کنیم تا انس و الفت را با حجاب بیشتر کنیم. یکی از برنامه هایی که داریم توجه به همین امر است.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه های ما که رونمایی خواهد شد برپایی نمایشگاه‌های مدرسه ای حجاب و عفاف است عنوان کرد: علاوه بر این امسال در 1500 مدرسه ابتدایی، هر هفته یک روزنامه دیواری رونمایی و نصب می‌شود و 25 روزنامه دیواری داریم که الگوها و داستان ها و نمادهای خوبی در آن ارائه شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش افزود: جشنواره مد و لباس را هم حتما با کمک معاونت آموزشی و کاردانش که تولیدکننده بخشی از لباس فرم مدارس اند دنبال می‌کنیم و اگر بتوانیم جشنواره مد و لباسی ایجاد کنیم که مدارس از مدل‌های موجود استفاده کنند.

کاظمی با بیان اینکه مجلس با حمایت های معنوی و مادی خود در کنار آموزش و پرورش بوده است، بیان کرد: مجلس در عرصه های مختلف ظرفیت هایی دارد که یکی از آنها منابع مالی است و ما همیشه برای فعالیت فرهنگی نیاز به منابع داشته ایم. تقاضای وقت از کمیسیون فرهنگی کرده ایم تا بتوانیم اقدامات را به شکل بهتری دنبال کنیم.

وی افزود: امسال آمار دانش آموزان به بیش از 14 میلیون رسیده است. دانش آموزان در مراحل رشد هستند و ممکن است لباس فرم سال بعد کوچک شود. این مسئله از حیث اقتصاد خانواده مهم است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به گلایه برخی دانش آموزان از خوش پوش نبودن برخی معلمانشان گفت: فکر نمی کنم کسی باشد از شیک پوشی بدش بیاید. امیدوارم معیشت معلمان به سطحی برسد که هر هفته یک کت و شلوار شیک بپوشند. با همه اینها باز هم معلمان الگوهای ماندگار در گفتار و پوشش و کردار دانش آموزان هستند و پایگاه‌های مرجع آنها هستند. هرچند این موضوع را نمی‌توان جدای از اقتصاد فرهنگیان تحلیل کرد.

وی با بیان اینکه امروز جامعه ما دچار تعارضات متعدد است و یکی از دلایل بدحجابی ناشی از همین تعارضات در فضا و نهادهای خانواده، مدرسه و جامعه است، گفت: به شدت به کمک خانواده ها در این زمینه نیازمندیم. در حوزه حجاب همیشه دچار افراط و تفریط شدیم که ناشی از فقدان درک درست از مسئله حجاب هم هست. در فضای داخل مدارس مسئله پوشش و حجاب مثل هنجاری چون نماز، یک مسئله درونی بوده و طبیعتا اجبار بردار نیست. اگرچه در جایی که ساختارها و هنجارهای جامعه خدشه دار شود قانون برخورد می‌کند اما معتقدیم روش های اقناعی، پرهیز از بایدها و نبایدها و توجه به سلیقه دانش آموزان و زیبایی و توجه به پوشش بومی و منطقه ای باید مورد توجه قرار گیرد.

کاظمی افزود: تحقیقات نشان می‌دهد بی حجابی و فقدان پوشش مناسب عامل 75 درصد برخی آسیب های اجتماعی و بیش از 70 درصد مزاحمت ها برای خانواده هاست.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کربلا در هوای انتظار

شب بود که جشنواره شلوغ شد

آنچه گردشگری را تهدید می‌کند «سیل» نیست

زمان ارسال اثر به نخستین جشنواره ملی حکمت و نیایش تمدید شد

واکاوی راه‌های ارائه آثار ادب فارسی به بازار جهانی

بازگشت آرامش پس از سیل به جاذبه‌های مهم گردشگری کشور

پویش من یک پاسدارم در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد

زیبایی‌شناسی در مطبوعات جایگاهی ندارد

رهبر انقلاب درگذشت سیدمحمود محتشمی پور را تسلیت گفتند

ردپای سیل در تعطیلی، تخریب و تخلیه 44 کتابخانه عمومی کشور

اعلام زمان ثبت‌نام بن خرید کتاب استادان حوزه و دانشگاه

استقبال بطحایی از همکاری گروه‌های جهادی در بازسازی مدارس سیل‌زده

بدرقه پیکر کمال‌الملک سینمای ایران

تلاش برای افزایش بودجه و تصویب لایحه مالکیت فکری

دیدار نوروزی وزیر فرهنگ با شفیعی کدکنی

ظریف‌ترین احساسات بشری را هنر تئاتر می‌تواند ارائه دهد

میزبانی ایران از 288 رسانه از 199 کشور

17 میلیون نفر شب اقامت در کشور ثبت شد

رییس مجلس با آیت الله العظمی میلانی و آیت الله مددی الموسوی دیدار کرد

آموزشگاه‌های کنکور به حال خود رها شده‌اند

75 درصد کتاب‌های منتشرشده در سال 97 تالیفی هستند

چهارشنبه سوری منحرف شده است

هنر انقلاب، سفارشی نیست

امکان ثبت نام در کاروان‌های فوق العاده عتبات نوروزی

رایزنی فرهنگی لازمه فرصت سازی برای اقتصاد فضای مجازی

21 میلیون نفر از موزه‌های کشور بازدید کردند

«مشتاق» را از زندگی در کرمان سیر کردند

همایش برنامه ویژه مدرسه محور بوم آغاز به کار کرد

جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور کارآفرینان اجتماعی است

بالا و پایین هزینه‌های حج/ راه‌ حل‌هایی برای کاهش هزینه‌ها

توهین به شورای عالی حوزه اهانت به مراجع و رهبری است

بطحائی خبر داد: پرداخت مطالبات حق‌التدریسی‌ها تا پایان سال

چگونه با عکس‌هایمان داستان بگوییم؟

رویکرد جدید وزارت علوم تربیت دانشجویان خودباور و خوداتکا است

افزایش سرعت واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی

فرهنگ و هنر کشور برای درخشان ماندن نیاز به زیرساخت علمی دارد

جشنواره ای در سایه

مرگ در جزیره لهجه‌ها قدم می‌زند

مردم باید زمانی که به ما می رسند احساس آرامش کنند

حضرت فاطمه(س)؛ طلایه دار دفاع از حریم ولایت

بررسی شیوه نامه‌های انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

جشن جهانی نوروز برگزار می‌شود

تیغ تحریم حوزه هنری بر گردن آشغال‌ها دوست داشتنی

بطحائی: با اجرای رتبه‌بندی، حقوق‌ تمامی فرهنگیان دو سه برابر نمی‌شود

رستم خواندن بازیگران معلول از سوی وزیر

تجربه‌هایی بدیع برای ورود به جهان تئاتر نوین

ابلاغ بخشنامه نقل و انتقالات فرهنگیان برای سال تحصیلی آینده

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده‌های بکر

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟

نمایش‌هایی از بلژیک، آذربایجان و رومانی