راه ترقی

آخرين مطالب

انتخابات کنگره آمریکا کارزار تنبیه دشمنی به نام ترامپ مقالات

انتخابات کنگره آمریکا کارزار تنبیه دشمنی به نام ترامپ

  بزرگنمايي:

راه ترقی- انتخابات کنگره آمریکا در حالی درششم نوامبر 2018 ( 15آبان) برگزار می شود که بخشی از آن مربوط به رقابت برای 35 کرسی سنای آمریکا است. از این تعداد، 26 کرسی در اختیار دمکرات ها و تنها 9 کرسی مربوط به جمهوریخواهان است.
دستیابی به کمینه 8 کرسی، باعث حفظ بیشینه شکننده 51 - 50 جمهوریخواهان(با در نظر گرفتن حق رأی معاون رئیس جمهوری) می شود اما دمکرات ها باید 28 کرسی را کسب کنند تا بتوانند اکثریت را در این مجلس به دست گیرند.
دو طرف برای در اختیار گرفتن سهم بیشتر از کرسی های سنا، رقابت ها را به تهاجم کشانده و نقاط ضعف طرف مقابل و ظرفیت ها و توانایی های جناح خود را به رخ می کشند.
جمهوریخواهان از رشد 4.2درصدی اقتصاد و همچنین افزایش نرخ اشتغالزایی در دوره کوتاه 2 ساله می گویند و اینکه آمریکا توانسته است به دوران اقتدار خود باز گردد و دمکرات ها هم پرونده دخالت روسیه در انتخابات، رسوایی جنسی، فساد مالی ستاد انتخاباتی ترامپ، سیاست خارجی در قبال متحدان و خروج از پیمان های بین المللی را دستاویز تاخت و تاز انتخاباتی خود قرار داده اند.
با نزدیک تر شدن به انتخابات، حامیان مشهور دمکرات بیش از گذشته وارد عرصه شده اند تا جایی که باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا که در مدت حدود 2 سال گذشته نسبت به تمام اظهارات مخرب ترامپ علیه خود سکوت کرده بود، به اظهار نظر پرداخته است.
وی اظهار داشت: ما شاهد رفتارهای بی سابقه ای در کاخ سفید هستیم که عرف و عادت معمول در میان دمکرات ها و جمهوریخواهان را نقض کرده است. اگر شما رای دهندگان جوان نگران اتفاقاتی هستید که طی دو سال گذشته در کاخ سفید رخ داده است، تنها راه نظارت بر این رفتار آن است که کنگره و مقام هایی داشته باشیم که برای ارزش ها و ایده آل های آمریکا به پا می خیزند.
اوباما در ادامه انتقادهایش از رئیس جمهوری آمریکا گفت: ما می بینیم عادات و اصولی که طی دهه ها در خدمت ما بوده است، نقض می شود. همچنین سیاست هایی اتخاذ شده که به نفع ثروتمندان و قدرتمندان بوده است.
رئیس جمهوری پیشین آمریکا با انتشار پیام ویدئویی از جوانان خواست در انتخابات میاندوره ای ماه نوامبر شرکت کنند.
وی همچنین روز جمعه در سخنانی در دانشگاه ایلینوی به نفع نامزدهای دمکرات در انتخابات میاندوره ای سخن گفت و از آنچه که «گرم گرفتن با روسیه» و «تضعیف اتحادهای جهانی» خواند، انتقاد کرد.
اوباما بااشاره به انتخابات آتی کنگره آمریکا و اینکه ترامپ «خود بیماری است نه نشانه آن» اظهار کرد:دو ماه دیگر، این شانس را داریم که خردورزی را به صحنه سیاسی کشور بازگردانیم.
وی ازآمریکای لاتین تبارها خواسته است تا دربرابرجمهوریخواهان که از آنها به عنوان«دشمن»یاد کرده رای دهند و می افزاید: اگر آمریکای لاتینی ها به جای حرف زدن به پای صندوق های رای بیایند،درآن صورت ما دشمن خود را تنبیه و به دوستانمان جایزه داده ایم که با ما در مسایلی ایستاده اند که برایمان بسیار مهم است.
نکته ای که اوباما و دمکرات های دیگر بر روی آن دست گذاشته اند به سیاست های مهاجرتی و نژادپرستانه ترامپ باز می گردد، آنها با حمایت از نامزدهای رنگین پوست و طرح مکرر خروج «اومروسا منیگالت» مشاور رنگین پوست ترامپ از کاخ سفید به دلایل نژاد پرستانه، به دنبال آن هستند تا رای جامعه آمریکای لاتین و آفریقایی تبارها را جذب کرده و آنها را بیش از پیش وارد انتخابات سازند.
اوباما در سخنرانی خود به حادثه شالروتزویل که منجر به کشته شدن چندین نفر شد و همه بر نژادپرستانه بودن آن تاکید داشتند، اشاره کرد و از اینکه ترامپ نخواست آن را محکوم کند اینگونه به ترامپ حمله کرد که «گفتن اینکه نازی بد است چقدر می تواند سخت باشد؟»
ازسوی دیگر، ترامپ که ازابتدای روی کار آمدن خود،جنگ رسانه ای را با پیام های توئیتری آغاز کرد،در طول نزدیک به دو سال گذشته با نام گذاری «فیک نیوز» بر خبرهای رسانه های مخالف خود، همچنان خود را در صدر موضوعات رسانه های داخلی و خارجی قرار داده است.
این موضوع البته چالش های فراوانی راازسوی این رسانه ها به ویژه سی ان ان و روزنامه نیویورک تایمز برانگیخته است که نمونه اخیر آن یادداشت این روزنامه درباره شکل گیری جبهه مخالفت با دستورات رئیس جمهوری در کاخ سفید است.
در این یادداشت به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید آمده است: من گرچه برای رئیس جمهوری کار می‌کنم، اما به همراه دیگر کارکنان هم‌فکر عهد کرده‌ایم که مانع اجرای بخش‌هایی از برنامه‌ها و بدترین تمایلات او شویم.
مخالفت‌ با سیاست‌های ترامپ در دستگاه‌های دولتی آمریکا چندان موضوع تازه‌ای نیست؛ اما نفوذ مخالفان به نزدیک‌ترین حلقه‌ مشاوران و معتمدان وی و تشکیل جبهه‌ای منسجم برای کارشکنی در سیاست‌های او، شوکی به دولت و حامیانش بود.
طرح این موضوع وموضوعات مشابه که پیشترتوسط «مایکل کوهن» وکیل و معتمد سابق ترامپ با انتشار یک فایل صوتی ازاظهارات رئیس جمهوری آمریکا که به صورت مخفیانه ضبط شده بود، فضای رقابت انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا را برای جناح موافق ترامپ سخت کرده است.
علاوه بر آن «باب وودوارد» روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی هم کتابی به نام «هراس» را منتشر کرد که در آن ادعاهای مشابهی از بی‌اعتمادی و انتقاد نزدیکان ترامپ به سیاست‌ها و عقاید او آمده است.
این موارد در کنار فشار جناح مخالف در کنگره که در مقاطع مختلف اعم از بودجه سالانه، لوایح اصلاحی مورد تقاضای ترامپ، بررسی صلاحیت نامزد معرفی شده برای دادگاه عالی آمریکا که شاید بتوان گفت تاکنون بی سابقه بوده است، کارزار انتخاباتی را برخلاف تلاش های ترامپ و مایک پنس معاون اول وی، پیچیده و دشوارتر از گذشته ساخته است.
با این وجود، نظر به اینکه دمکرات ها به تلاش بیشتری برای تصاحب اکثریت سنا نیاز دارند، انتظار می رود با نزدیک شدن به ششم نوامبر، کارزار انتخاباتی بیش از پیش تهاجمی شود. کارزاری که این انتخابات را برای تداوم دولت ترامپ تا 2020 و پس از آن سرنوشت ساز کرده است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارش شهابی جوزایی و انقلاب زمستانی در انتظار آسمان آذر

چرا قاچاق سوخت کاهش یافت؟

تصادفات رانندگی علت 20 درصد «بی‌سرپرست» شدن خانواده‌ها

پس‌انداز سلامتی در اولین دقایق زندگی

چرا همسرتان به شما شک دارد؟

سگ و گربه نگه ندارید؛ مریض می‌شوید

هشدار معضل جهانیِ بهداشت عمومی در "روز جهانی توالت"

دور زدن معاینه فنی با کاتالیست اجاره‌ای!

لباس عروس از کی سفید شد؟

چرایی گرایش زنان به موادمخدر

زنگ خطر بیخ گوش تنها اثر جهانی پایتخت

در فضای مجازی قربون صدقه‌ هم نروید

کارهایی که نباید در خودرو انجام داد

هشداربه متقاضیان دریافت سبد کالا:فریب پیامک ها رانخورید

زعفران؛ فرصت طلایی رونق اقتصاد

مدارک جعلی که مثل قارچ در اینترنت سبز می‌شوند

رویترز گزارش داد: واشنگتن به دنبال اتحاد اعراب برای مقابله با ایران است

رژیم‌غذایی که به حفظ کاهش وزن کمک می‌کند

تاثیر حمام آب گرم بر سوخت‌وساز بدن

چاقی در نوجوانی و خطر ابتلا به سرطان پانکراس در بزرگسالی

بی‌توجهی روحانی به آفریقا/نادیده گرفتن ظرفیت‌های برخی از همسایگان

اگر والدین خطرات بازی‌های رایانه‌ای را بدانند...

چهار دروغ بزرگ به نام علم!

واگذاری سرخابی‌ها منتظر مصوبه هیات وزیران

چرا اضافه وزن به افسردگی منجر می‌شود؟

پنج پیشنهاد برای خروج مسکن از رکود

کارکرد محافظتی مولکول ضدپیری

شتر؛ گنجی در دل کویر

بازی دو سر باخت، نتیجه بلوف نفتی عربستان علیه ایران

بزرگترین چالش‌ شهرهای هوشمند چیست؟

کودکان در فضای مجازی به چه محتوایی نیاز دارند؟

"دارو" در کشاکش ارز، نقدینگی و تحریم

گام اول برای تامین رضایت مردم ایجاد احساس عدالت است

مردم ایران هدف تحریم هستند

حواشی شغلی به نام "خانم جلسه‌ای"

«غذای ایرانی» عامل تقویت روابط فرهنگی ایران و اسپانیا

چرا کشورها ذخایر طلایشان را برمی‌گردانند؟

جو روانی، بازار داروهای تقلبی را گرم می کند

خطرات مصرف محصولات بدنسازی را جدی بگیرید

بن‌بست عاطفی از علل خودکشی جوانان

آب کرفس چه خواصی برای سلامتی دارد؟

اختراع دو دانش آموز ایرانی برای سالمندان

برای کاهش خطرات امواج موبایل چه کنیم؟

تاثیر مصرف خشکبار بر کاهش وزن

کاهش وزن؛ اساسی‌ترین اقدام درمانی کبد چرب

علت «افسردگی» در فصول پاییز و زمستان چیست؟

شینهوا: آمریکا به دنبال مشکل تراشی برای اقتصاد ایران است

چرا غلات کامل برای سلامتی مفیدند؟

حضرت محمد(ص)؛ مروج گفتمان آزادگی و هدایت گر سعادت ابدی

تحلیلگر آمریکایی: ترامپ هیچ راهبرد واقعی درباره ایران ندارد