راه ترقی

آخرين مطالب

روایت اصلاح طلبان از مافیای مخالف دولت مقالات

روایت اصلاح طلبان از مافیای مخالف دولت

  بزرگنمايي:

راه ترقی- رسانه های اصلاح طلب امروز سه شنبه بیستم شهریورماه به ادامه ماجرای پلاکاردهای جنجالی در تجمع مدرسه فیضیه قم پرداخته و به موضوعاتی چون حمایت رییس فراکسیون امید از دولت، نقش موثر «اسحاق جهانگیری» در کابینه، لایحه حق تحصیل همگانی در دوره‌های آموزش عالی و ... توجه نشان دادند.

** مافیایی علیه دولت
به گزارش روزنامه «آرمان»، در روزهای گذشته «محمد‌جواد حجتی‌کرمانی» از روحانیون نسل اول انقلاب در پی حادثه اخیر مدرسه فیضیه قم به آیت‌ا... «محمدتقی مصباح‌یزدی» هشدار داد که در حال حاضر، انگشت اتهام به سوی او و جبهه «پایداری» است و در همین راستا او را به مناظره دعوت کرد. وی همچنین در نامه‌ای به مسئولان حوزه علمیه نوشت «سؤال من از مسئولان بزرگوار حوزه مقدسه علمیه قم که باید چشم و چراغ دنیای اسلام و تشیع باشند، این‌است که اولا چرا و چگونه می‌شود چنین ناروایی‌هایی در قلمرو اداره و مسئولیت شما برادران بزرگوار پدید آید و شما دست روی دست گذاشته باشید و ثانیا در قبال حرکات زشت این عدّه که به‌نام حوزه و روحانیت انجام شده، حضرات بزرگوار چه عکس‌العملی داشته‌اید و برای تعقیب کسانی که آبروی حوزه مقدسه علمیه و عاصمه فقه و تشیع و انقلاب‌اسلامی را برده‌اند چه کار کرده‌اید؟»
در گزارش روزنامه «همدلی» با عنوان «انگشت اتهام به سوی جبهه پایداری» می خوانیم: اینکه این تجمع با هدف اعتراض به سیاست‌های دولت برگزار شد شکی نیست اما وجود یک تابلو با مضمونی تهدیدآمیز نسبت به رئیس‌جمهور، علاوه‌بر آنکه تهدیدی علیه او محسوب شد، نوعی اعتراف به فعال بودن دست‌هایی در ماجرای جان باختن مرحوم «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» در استخر نیز هست. بنابراین این باید گفت کسانی که این پلاکارد را نوشته‌اند حتما از جریان مرگ هاشمی رفسنجانی با خبر هستند از جمله حمید رسایی که طی روزهای اخیر در حساب توییتری خود ضمن تایید سخنان بالا نوشت. حمید رسایی با تکرار تهدیدهای مطرح شده در فیضیه خطاب به روحانی نوشت: «شاکی این پنج طلبه، نهاد ریاست جمهوری و استانداری قم بوده‌اند! من فقط از دورویی روحانی مانده‌ام که در جشنواره شهید رجایی، اینطور سخنرانی می‌کند اما در عمل از شعار روی یک تابلو، برای منافع سیاسی پرونده جنایی استخراج می‌کند. واقعا که استخر فرح در انتظارت»
به نوشته همدلی از قول حجت الاسلام «محمد‌تقی فاضل میبدی» عضو هیات علمی دانشگاه مفید قم، جریانی خارج از حوزه پشت این رخدادها قرار دارد که بیشتر دنبال منافع خود هستند تا اصل انقلاب. بی گمان کسانی که پشت این رخدادها هستند که هیچ اعتقادی به اصل انقلاب، مرجعیت و مسائل اساسی ندارند. چون اگر داشتند دست به چنین اقداماتی نمی‌زدند. به نظر من پشت این جریان یک جریان مافیایی است که تنها به دنبال منافع شخصی و پیشبرد اهداف خودشان هستند.
این استاد دانشگاه در تایید سخنان حجتی کرمانی گفت «من این سخن آقای حجتی کرمانی را تایید می‌کنم. به نظر می‌رسد نیروهای امنیتی مانند سپاه، نیروی انتظامی، اطلاعات و ... برخوردی قاطعانه با این گونه رخدادها انجام نمی‌دهند. مثلا در بعضی از موارد مانند مفسدان اقتصادی ورود می‌کنند و بر اساس شیوه های کاری خود و گزارشات واصله، افرادی را دستگیر می‌کنند و کمی از جزئیات را مطرح می‌کنند تا ذهنیت مردم منحرف شود، اما به نظرم این گونه برخورد های گزینشی کافی نیست و این نوع برخورد زمینه ای برای بروز چنین اتفاقاتی را فراهم می‌کند.»

** عذرخواهی برای انتقاد؟
به نوشته روزنامه «قانون» در آستانه سفر رییس جمهوری به سازمان ملل و دیدار «حسن روحانی» با روسای کشورهای مختلف، رییس مجلس خبرگان رهبری درباره احتمال دیدار رییس جمهور آمریکا با روحانی گفت: برخی به نیویورک می روند تا با ترامپ ملاقات کنند، این موضوع برای من عجیب است. »
درپی انتشار این سخنان «محمود واعظی» رییس دفتر رییس جمهوری نسبت به سخنان آیت الله «احمد جنتی» موضع گیری کرد و در مورد سفر روحانی به نیویورک چنین گفت «ممکن است هر کسی درکوچه و بازار چنین حرفی بزند ولی این که رییس مجلس خبرگان رهبری صحبتی مطرح کند که هیچ پایه و اساسی ندارد هیچ وقت هم مطرح نبوده است، برای من جای تعجب دارد. از همه بزرگان کشور می‌خواهم وقتی می‌خواهند سخنرانی یا مصاحبه کنند، بیشتر بررسی کنند تا مطالبی را که می گویند مردم بیشتر باور کنند».
درپی واکنش واعظی از طرف دفتر رییس مجلس خبرگان جوابیه ای منتشرشد که در متن آن آمده بود:« از رییس دفتر رییس جمهور انتظار می‌رود ضمن عذرخواهی و تصحیح مصاحبه خویش، ادب و متانت را در موضع‌گیری های سیاسی رعایت کند.
در ادامه واعظی نیز با اشاره به جوابیه دفتر رییس مجلس خبرگان رهبری و اظهاراتش در خصوص دیدار روحانی و ترامپ گفت که اگر به تمامی جزییات مصاحبه‌ام در حاشیه جلسه هیات دولت دقت کرده باشید صحبت‌هایم جز عزت و احترام به آیت ا... جنتی موضوع دیگری نبوده است. رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه بنده فقط حاشیه ای را که ممکن بود اثرگذاری داشته باشد از اذهان و افکار عمومی پاک کردم، افزود: همبستگی مسئولان می‌تواند کشور را به سوی انسجام، وحدت و صمیمیت هدایت کند.

**حمایت مجدد رییس فراکسیون امید از روحانی
به گزارش تارنمای «عصرایران»، «محمدرضا عارف» رییس فراکسیون امید مجلس در دیدار با اعضای حزب «همبستگی دانش آموختگان ایران» با بیان اینکه اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و 96 به درستی عمل کردند، گفت: ما در حمایت از آقای روحانی به وظیفه خود عمل کردیم و از حمایت‌هایی که از ایشان انجام دادیم پشیمان نیستیم. البته در پیگیری مطالبات مردم با هیچ کسی تعارف نداریم و وظیفه ملی و تشکیلاتی خود را انجام می‌دهیم و امیدواریم با تلاش بیشتر دولت و همکاری همه نهادها و جریانات با دولت، وضعیت اقتصادی کشور بهبود یابد.

**معاون اولی خوش فکر و توانمند
آیت الله «محسن غرویان» در گفت‌وگو با آرمان در دفاع از معاون اول رییس جمهوری گفت: آقای جهانگیری از نیروهای بسیار خوش‌فکر و فعالی هستند که نقش اساسی در دولت دارند، اما مسائل کشور را به یک یا چند نفر نمی‌توان پیوند زد. باید اتفاقات بزرگتری در کشور رخ دهد و یک انسجام بیشتری میان نیروها به وجود بیاید تا کشور از بحران عبور کند. باید گفت که در رابطه با این موضوع که آقای جهانگیری از شخصیت‌های بسیار تاثیرگذار در جناح اصلاح‌طلبان و اعتدالیون است کاملا موافق هستم. بنابراین باید از وجود آقای جهانگیری در دولت بیشتر استفاده شود. آقای جهانگیری اشاره کرده‌اند که برای مسائل سیاسی و اقتصادی کشور باید راه حل سیاسی پیدا کرد به آن معنا که پیوند سیاست با اقتصاد راه‌حل این موضوع است و این موضوع کاملا درست است. بنابراین باید مقداری شفاف‌تر و واضح‌تر آقای جهانگیری و دکتر روحانی در رابطه با این مسائل صحبت کنند تا ان‌شاءا... راه‌حل‌هایی برای مواجهه با این مشکلات مشخص شود.

**حمایت دولت از حق تحصیل برای همه
به نوشته روزنامه «اعتماد»، لایحه برخورداری از حق تحصیل همگان در دوره‌های آموزش عالی با هدف حل مشکل «دانشجویان ستاره‌دار» عصر یکشنبه در جلسه هیات وزیران به تصویب رسید. سرنوشت این لایحه می‌تواند سرنوشت دانشجویانی را که به سبب فعالیت‌های دانشجویی از حق تحصیل محروم می‌شدند، به گونه دیگری رقم بزند.
«غلامرضا ظریفیان» وزیر علوم دولت اصلاحات در گفت و گو با روزنامه اعتماد تصویب لایحه حق تحصیل همگان در دوره‌های آموزش عالی در هیات وزیران را گامی مثبت دانسته و معتقد است که پدیده دانشجویان ستاره‌دار با روح قانون اساسی و فرهنگ دوستی و علم‌دوستی نظام در تعارض است.
به گفته ظریفیان، هر چند این اقدام دولت تاخیر پیدا کرده است، اما بسیار ارزشمند است و به این مساله کمک می‌کند که خطا و مجازات در این زمینه تناسب بیشتری پیدا کند. این کار بسیار خوب است و البته باید سیر قانونی‌اش را طی کند. امیدواریم که با این لایحه فشار از روی جامعه دانشگاهی برداشته شود.»

**صمت در مسیر خدمت رسانی به مناطق زلزله زده کرمانشاه
به گزارش خبرگزاری «ایلنا» در پی درخواست استاندار کرمانشاه و موافقت وزیر صنعت معدن و تجارت برای تامین تیرآهن و میلگرد برای بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه، مقرر شد که شرکت ذوب آهن با همکاری دیگر شرکت‌ها نسبت تامین فوری مایحتاج ستاد بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه اقدام کنند.
«محمد شریعتمداری» در این‌باره گفت: با ابلاغ این دستور در روزهای گذشته و انعقاد قرارداد، در هفته جاری 5000 تن تیرآهن به کرمانشاه حمل خواهد شد و وزارت صمت آمادگی حمل تا ده هزارتن تیرآهن و میلگرد بصورت هفتگی و پشتیبانی از ستاد بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه را اعلام کرد.
وی افزود: کاستن از تالم مردم زلزله زده کرمانشاه از مسئولی‌های مهم اجتماعی وزارت صمت است و با توجه به نیاز ستاد بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه بصورت ویژه همکاری لازم برای تامین مصالح ساختمانی تا قبل از شروع فصل سرما صورت خواهد گرفت.

**راه اندازی چند پروژه در آذربایجان غربی
ایلنا در گزارشی از راه اندازی چند پروژه در آذربایجان غربی خبر داد و نوشت: با سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان آذربایجان غربی، از 5 پروژه مهم اتمام یافته در یکسال گذشته با سرمایه‌گذاری 220میلیارد تومان بهره برداری و عملیات اجرایی 3 پروژه نیز آغاز شده و تا پایان سال جاری به اتمام می رسد.
به گزارش ایلنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در یک سال اخیر، 360 سایت نسل 3 و 280 سایت نسل 4 تلفن همراه در استان آذربایجان غربی راه اندازی شده است.
با سفر وزیر ارتباطات به این استان از 150 کیلومتر فیبر نوری بین شهری برای پایداری ارتباطات استان، ایجاد امکان ارتباطی برای 615 روستای فاقد امکان ارتباطی به تلفن ثابت و اینترنت خانگی و توسعه خدمات بانکداری الکترونیکی پست بانک در 56 روستا نیز بهره برداری خواهد شد.
بر اساس این گزارش، در این سفر عملیات اجرایی ایجاد امکان ارتباطات تلفن ثابت و اینترنت خانگی برای 176 روستا، توسعه خدمات پهن باند موبایل برای 600 روستا و نیز تکمیل پوشش جاده ای برای 200 کیلومتر از جاده‌های کوهستانی فاقد پوشش با سرمایه‌گذاری 154 میلیارد تومان آغاز خواهد شد.

**رکورد تزریق ارز صادراتی در سامانه نیما شکست
به گزارش «فرارو»، بعد از تشر جدی رئیس جمهور به صادرکنندگان غیر نفتی روز گذشته میزان عرضه ارز صادراتی به شکل قابل توجهی جهش کرد. روز گذشته میزان عرضه ارز صادراتی در بازار ثانویه جهش قابل توجهی داشته و بر این اساس تنها در طی یک روز حدود 212 میلیون یورو ارز به این بازار تزریق شده است. این در حالی بود که رئیس جمهور روز شنبه هفته جاری صادرکنندگان سود جو را که حاضر نیستند ارز خود را به سامانه نیما تزریق کنند به شدت تهدید کرده بود. دکتر روحانی با بیان اینکه، «صادرکننده‌ای دولتی و خصولتی ارز صادراتی را که باید امروز در اختیار سامانه نیما قرار دهد، صبر می‌کند 48 ساعت دیرتر می‌دهد، این کار خیانت به کشور است»، تاکید کرد بود که شرکتهای متخلف به دادگاه معرفی می‌شوند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خودشناسی؛ راهی برای زندگی شادتر

شایع‌ترین بیماری ژنتیکی در غرب تا حد زیادی ناشناخته‌ است

کاهش جمعیت: بحران جدید پیش روی چین

چطور از ورم پا در سفر هوایی پیشگیری کنیم؟

افزایش قدرت امواج اقیانوس‌ها دراثرِ گرمایش زمین

وقت بیشتر و هزینه کمتر در سفر به کرمان

پارادایس، نمایشی تلخ از بهشتی که خاکستر شد

چگونه تنفس مناسب موجب تندرستی می‌شود

جنگل ها تا چه حد می توانند با تغییرات اقلیمی مبارزه کنند؟

پرستاری حلقه اصلی بهبود بیماران است

استفاده از نشاسته کاساوا برای تغذیه‌ جهان

خواب کمتر از 6 ساعت موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی می‌شود

چرا باید از مصرف خودسرانه مکمل‌های ویتامینی پرهیز کنیم؟

کفه سنگین اقتصاد در ترک تحصیل

چند راهکار برای جلوگیری از هدررفت آب

نگاهی به گرم شدن بی‌ سابقه اقیانوس‌ ها و علل آن

سطح‌ نشین قمری چین موفق به رشد پنبه روی سطح ماه شد

افزایش کربن خاک: راهکاری برای مدیریت تغییرات اقلیمی

عراق؛ ظریف و ترامپ

استفاده از مسکن ها عفونت روده را تشدید می کنند

فناوری هوشمند ما را کندذهن می‌کند؟

جهان‌های موازی و جهان‌های چندگانه: نگاهی جامع به نظریه‌ها و مفاهیم

فروپاشی یخچال‌های طبیعی: تهدیدی برای منابع آبی آسیا

نیمه‌‌ پنهان ماه و هدف فعلی از کاوش بشر روی آن

شیرین کننده‌های غیرشکری برتری مشهودی ندارند

تأثیر نامطلوب سدهای بزرگ بر جنگل‌های گرمسیری

رشد چشمگیر آمار ایدز میان نوجوانان ایرانی

با طراحی باغ عمودی مسکونی بیروت آشنا شوید

«ازدواج»؛ مشکلی با هزار درمان بی‌نتیجه

سرطان: علائم، تشخیص و درمان

گردن درد از پیامدهای نامطلوب نشستن جلوی کامپیوتر

درباره پدیده ذهن‌ آگاهی چه می‌دانیم؟

استمرار قیام عاشورا با روشنگری حضرت زینب(س)

چرا ازدواج کودکان در برخی مناطق ایران مرسوم است؟

بیماری صرع: علت‌ها، علایم و درمان

آیا دوستان فیسبوکی می‌توانند موجب بیماری فرد شوند

داستان برند: کداک، پیش‌گام دنیای عکاسی و نماد شکست در برابر تحول دیجیتال

خلق‌وخوی بد: مسئله‌ای فراتر از حالت منفی ذهن

صافی دیالیز اطفال در هلال احمر تولید شد

صفری که حذفش به قبولی در اقتصاد کمکی نمی‌کند

چگونگی درمان یک سرطان شایع زنان

دخترانی که تمایلی به "بله گفتن" ندارند...

علت تفاوت گونه‌های مختلف چیست

معاهده پاریس اهرمی برای کاهش اثرات تغییرات اقلیم

پایش «گرد و غبار» با داده های ماهواره ها

رسانه‌ها بدانند خودکشی شیوع ندارد اما واگیردار است

اگر کسب و کارتان برایتان مهم است، هفت دقیقه برایش وقت بگذارید

داستان برند: تخفیفان، تخفیفی که به گروه بودن ما گره خورده

روش‌ها و مزایای ماساژ کف پا

بیوگرافی: جان دی. راکفلر؛ تاجر نفتی و ثروتمندترین فرد تاریخ معاصر