راه ترقی

آخرين مطالب

تقویت بن مایه های دینی با سیاست زدایی از مجالس مذهبی فرهنگی

تقویت بن مایه های دینی با سیاست زدایی از مجالس مذهبی

  بزرگنمايي:

راه ترقی- با نزدیک شدن به ایام عزاداری سیدالشهدا(ع) و فرارسیدن ماه محرم، بار دیگر ضرورت نظارت بر نحوه برپایی هیات مذهبی و مطالب مطرح شده در سخنرانی ها آشکار شده است. در این زمینه هشدارهای آیت الله مکارم شیرازی مبنی بر لزوم سیاسی نشدن جایگاه مداحی را می توان مورد توجه قرار داد، وی در توصیه هایی به مداحان کشور، بیان کرد: «امروزه مداحی نسبت به سابق گسترده تر شده است؛ به همین دلیل باید مراقبت های ویژه ای در این خصوص صورت گیرد؛ نباید به نام مداحی کارهای سیاسی و جناحی کرد؛ خطبای محترم نیز باید مراقبت های لازم را داشته باشند.»

نهادینه سازی اخلاق در تمام تعامل های اجتماعی به خصوص در برگزاری مراسم مذهبی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و در این میان در سال های گذشته ورود برخی از مداحان به وادی سیاست و بازی های جناحی، آسیب های بسیاری را به این حوزه وارد ساخت، مداحی ها و سخنرانی هایی که حتی با هتاکی و توهین به شخصیت‌ها و مسوولان کشور، این مجالس را به تجمع‌های سیاسی و باندی، تبدیل کرده اند تا ضمن دور ساختن این مراسم از اصالت فرهنگی و دینی خود، بستر بهره برداری های مخالفان و دشمنان کشور را از این فضا نیز فراهم آورند.

فرارسیدن ماه محرم و ضرورت اجتناب مداحان از بیان کردن مسایل سیاسی در هیات های مذهبی بهانه گفت وگو پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا با «فاطمه ذوالقدر» نایب رییس اول کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی شد.

**استفاده ابزاری از تریبون های مذهبی و دلزدگی معنوی جوانان
با نزدیک شدن ماه محرم و برپایی مجالس عزاداری سید و سالار شهیدان که یادآور حماسه ماندگار از رشادت، شهامت، آزادگی و شهادت امام حسین(ع) و یاران با وفای ایشان است، صاحبان تریبون اعم از وعاظ، مداحان، عزاداران و جریانات سیاسی، حزبی و جناحی باید مراقب افرادی که در این روزهای مقدس با اظهارنظرهای خاص، نیشدار و تفرقه افکنانه به دنبال مطامع سیاسی و سوء استفاده هستند، باشند.

آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب بارها تاکید کرده‌اند که هیات عزاداری نمی توانند به سیاست ورود نکنند و فرموده اند که هیات‌های مذهبی نباید سکولار باشند، ورود در بحث سیاست اجتناب ناپذیر است اما پرداختن به سیاست با سوء استفاده سیاسی و هتک حرمت، بازی با آبروی افراد، توهین و تهدید دیگران و بی اخلاقی و خروج از مدار انصاف، نزاکت و ادب و اخلاق و شرع، آن هم در مجالس و محافل دینی و مذهبی وهن به شعائر دینی محسوب می شود. به هرحال جمعی از مردم که زندگی شان متأثر از سیاست های اتخاذی دستگاه حاکمه است خواهان شنیدن همصدایی از طرف سخنرانان هستند اما اینکه این مراسم ابزاری برای جریان های حزبی و جناحی شود و افراد به دنبال منفعت طلبی و غرض ورزی باشند، آن هم در فضای معنوی که مردم در آن به دنبال التیام روح و تقویت بعد معنوی زندگی شان هستند نه تنها مقبول نیست، بلکه شایسته شان و منزلت چنین محافل و مجالس معنوی نیز نخواهد بود.

متأسفانه برخی مداحان و سخنرانان هیات مذهبی گاهی با قضاوت های عجولانه و جبهه گیری های شخصی و خودمحور، مسایلی را طرح می کنند که مشکلات را حل نمی کند بلکه بستر نفاق و التهاب فضای سیاسی و اجتماعی کشور را نیز فراهم می آورد، اگر چه با گذر زمان مردم و بسیاری از دلسوزان کشور از چنین رفتارهای ناشایست اعلام انزجار کرده اند اما به هرحال موجب بهره برداری بیگانگان می شود.

هیچ فردی با نقد سالم و سازنده مخالف نیست اما اینکه فردی با برخورداری از موهبت الهی مثل صدای خوب و اجرای هنرمندانه در مدح و ثنای اهل بیت(ع) و در اختیار داشتن تریبون تا آنجا پیش رود که خود را کارشناس مسایل سیاسی فرض کند و در نهایت حتی به خود اجازه توهین و تهدید افراد را بدهد پذیرفتنی نیست. گاهی ممکن است مردم نیز تحت تأثیر این هیجانات نادرست قرار گیرند و آزرده شوند و چه بسا این آزردگی بر هر مبنا، آنان را از این مجالس دور کند.

**آگاه سازی جوانان و رسالت خطیر سخنرانان
هیات‌ مذهبی دارای ویژگی هایی هستند که آنها را از دیگر تشکل‌ها جدا می‌سازد چرا که به وسیله مردمی که علاقه‌مند به اسلام و ائمه‌‌ اطهار(ع) هستند اداره می ‌‌شوند و بر محور عشق به این بزرگواران تشکیل شده‌‌اند، همچنین هزینه‌های این هیات را خود مردم تأمین می‌ کنند و این مراسم برای زنده نگه داشتن دین و آشنایی مردم به خصوص جوانان با سیره اهل بیت(ع) است.

رسالت این مراسم سوق دادن نسل جوان در عمل به دین و شریعت و ندایی برای آزاده بودن و پاک زیستن به شمار می رود امام خمینی(ره) فرموده اند این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است و این مناسبت ها سبب احیای سنت های دینی و مذهبی و همچنین فرصتی برای تطهیر روح و روان فرد و جامعه محسوب می شود و این فرصت را نباید از دست داد البته بسط شعائر دینی و احیای مناسک اسلامی و مذهبی باید به درستی و به صورت مستند و پرهیز از انحراف، خرافه گویی و مشکل تراشی انجام شود و رعایت این موارد به خصوص برای جوانان به وسیله سخنرانان و مداحان ضروری است و می بایست در اولویت باشد تا اعتبار این مراسم بر اثر سهل انگاری برگزار کنندگان، کم رنگ نشود.

این مجالس همواره الگوی اخلاقی برای جامعه است و نباید از آن به عنوان پایگاهی برای تبلیغ و تخریب افراد بهره برد زیرا سلایق سیاسی افرادی که در این مجالس شرکت می کنند به طور معمول یکسان نیست و تحمیل گرایش های سیاسی خود به دیگران، سبب فاصله گرفتن مردم از این نوع جلسه ها می شود.

**هم افزایی و تعامل برای برون رفت از بی نظمی در برگزاری مراسم مذهبی
این مراسم، مردمی برگزار می شود، بنابراین نقش برگزار کنندگان و حاضران در این مراسم بسیار مهم است و انتظار می رود تا این افراد شرایط جامعه را درک کنند و اجازه ندهند که عده ای عجولانه با ایجاد فضای ناسالم و رفتار سرشار از خشم زمینه التهاب جامعه را فراهم آورند. همچنین برخی افراد صاحب نفوذ و دلسوز جامعه نیز می توانند از چهره های شناخته شده در این عرصه دعوت به عمل آورند و در جلسه های غیررسمی در خصوص ساماندهی به برگزاری این گونه مراسم به تبادل افکار بپردازند و یادآور شوند که پند، اندرز و توصیه به تقوا و شعائر دینی، مذهبی و سیاسی بودن برای سالم سازی و تنویر جامعه با تخریب، توهین و تهدید تفاوت دارد.

**تخریب دولت و بهره برداری های دشمنان
تلاش در مسیر تخریب دولت منتخب ملت و مورد تنفیذ رهبری و حمله و نقد همراه با تخریب سیاست های اجرایی کشور به اصلاح امور منجر نمی شود، بلکه باعث گسترش ناامیدی، یاس، تفرقه در میان مردم و جامعه از یک طرف و ازجهت دیگر امیدواری دشمنان ایران خواهد شد. این اتفاقات هم مردم را در جناح های مختلف بیشتر در برابر هم قرار می دهد و هم آنان را از مسوولان، دور و نسبت به کلیت مجموعه بی اعتماد می سازد. با بی اعتمادی و جبهه گرفتن به طور مسلم اخلال در امنیت ملی به وجود می آید و این امر به حفظ انسجام ملی، خدشه وارد می کند و سبب طمع بدخواهان منطقه ای و فرامنطقه ای کشور در ضربه زدن به کشور می شود.

اینکه جلسات مذهبی رنگ و بوی سیاست به خود بگیرد و مردم در کنار شنیدن معارف اعتقادی و احکام دینی و اخلاقی، حرف دل خود را به خصوص این روزها در امور معیشتی و اجتماعی بشنوند اجتناب ناپذیر است و چنانچه گفته شد در برخی موارد، روشنگری باید صورت پذیرد اما اینکه این مجالس درگیر مسایل حزبی و جناحی شوند و با زیر پا گذاردن اخلاق، انصاف به توهین، تهدید و هتک حرمت افراد حقیقی و حقوقی بپردازند، به طور قطع نمی تواند مورد تایید هیچ فردی باشد.

ما نمی توانیم سلایق سیاسی خود را بر قشرهای گوناگون تحمیل کنیم. در مجالسی که بسیاری از مردم و جوانان در آن شرکت می کنند، اصرار بر طرح گرایش های سیاسی سبب می شود برخی افراد از ادامه حضور در آنها خودداری کنند به خصوص جوانانی که در فضای التهاب آور امروز مردد و دچار ابهام شده اند و بیش از پی باید از این مراسم در جهت تعالی خویش بهره ببرند. البته تاکید بر این نکته نیز لازم است که افرادی که معارف صحیح اعتقادی و اخلاقی را آموخته اند در مسیر سیاسی صحیح حرکت می کنند و نیازی به جهت دهی ندارند و امید است این مجالس هم محلی برای انتقال آموزه های صحیح اعتقادی، مذهبی، اخلاقی، الهی و سیاسی باشد تا موجب جذب بیشتر جوانان و نسل دوم و سوم انقلاب شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جشنواره تئاتر کودک، یک تیر و دو نشان

جبران کاهش سرمایه؛ بهانه گرانی کتاب

تقریب مذاهب و گفت‌وگوی ادیان مانع از افراطی‌گری و خشونت است

اسطوره ایرانی که آخر زمانی است

کشف اولین آثار خوارزمشاهی منطقه آذربایجان در گرمی

سوادآموزی در مهدکودک ممنوع است

اجتماع عظیم عزاداران اردو زبان در حرم مطهر رضوی برگزار شد

رئیس جدید سازمان سینمایی تا آخر هفته مشخص خواهد شد

چرا برخی به "طالع‌بینی" علاقه‌مندند؟

آمارهایی از میزان تحصیلات زنان

همدان میزبان بزرگترین رویداد گردشگری جهان در سال 2018

برگزاری جشن بهار مهربانی در سراسر ایران

همایش فلسفه علم کلام برگزار می‌شود

مدارس هفته‌ای دو ساعت فیلم پخش می‌کنند؟

دبیر کل UNWTO را با چه توجیهی به دیدن غار علیصدر می‌برند؟

آموزش و پرورش ساعت تدریس معلمان را افزایش می‌دهد؟

حضور مددجویان کانون اصلاح و تربیت در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

سازو کارهای رونق اقتصاد مطبوعات با تغییر مدیران فراموش نشود

مربیان مهدهای کودک درجه بندی می شوند

عمده‌ترین وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اجرای برنامه‌های فرهنگی است

اجلاس دبیران کل ملی آیسسکو امروز در شیراز برگزار می‌شود

همصدایی هنرمندان علیه تحریم‌ها

وزیر فرهنگ: نفوذ تمدنی ایران از طریق زبان فارسی انجام می‌شود

سهمیه مناطق محروم آزمون دستیاری پزشکی بدون قید و شرط اعمال شود

آموزش و پرورش گستره وسیعی برای تحقق حقوق شهروندی است

مرگ آرام تئاترهای کوچک

میراث فرهنگی برنده طرح مسکوت شد؟

کمبود موقوفات در راستای ترویج قرآن و حل مشکلات اجتماعی

انتظار برای حج به ١٤سال رسید/ 1,200,000 ایرانی در نوبت سفر به خانه خدا

جشنواره دستاوردهای کانون های فرهنگی تربیتی برگزار می شود

اخبار حماسه اربعین باید به صورت جهانی منعکس شود

ویژه‌برنامه‌های آستان قدس رضوی به مناسبت دهه آخر صفر اعلام شد

پایان کشمکش‌ها؛ تاثیر «معدل» در کنکور 98 مثبت شد

هزینه برای تئاتر دینی سرمایه‌گذاری فرهنگی است

تکریم مرجعیت و احترام به ارکان حوزه ضروری است

دولت به مشکلات درمانی جانبازان و ایثارگران ورود جدی کند

کاظم صدیقی خطیب این هفته نمازجمعه تهران

ایثار و رشادت شهدای دانش آموز در کتاب های درسی بیشتر تحلیل شود

توفیق زنگ تئاتر؛ در گرو تامین زیرساخت‌های نمایشی مدارس

دق‌الباب هفت درب مسجد از کجا نشات می‌گیرد؟

برگزاری رویداد کارآفرینی ویژه اندیشمندان و دانشمندان جوان در پارک تهران

وزیر اطلاعات: ما بسیار بیشتر از دشمن حقوق بشر را رعایت می‌کنیم

علمای اهل سنت از سراسر کشور به مشهدالرضا سفر کردند

فراخوان عمومی برای تکمیل اطلاعات دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج

برگزاری مراسم سوگواری آخر ماه صفر در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع)

دانش آموزان تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی را مطالعه کنند

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی

همدان میزبان ‌اجلاس اعضای وابسته به سازمان جهانی گردشگری

دوازدهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های غدد درون‌ریز برگزار می‌شود

تشریح اقدامات برای تکریم، آمد و شد، اسکان و امنیت زائران دهه آخر صفر مشهد