راه ترقی

آخرين مطالب

مجالس عزاداری به محل تسویه‌حساب تبدیل نشوند انديشه

مجالس عزاداری به محل تسویه‌حساب تبدیل نشوند

  بزرگنمايي:

راه ترقی- حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیرضا پیروزمند  با تسلیت ایام عزاداری سیدالشهدا(ع) اظهار کرد:عزاداری‌های باشکوه و با توجه و بصیرت هر چه باشکوه‌تر در جامعه برگزار شود آثار فرهنگی ماندگارتری را به دنبال دارد و برگزاری و اهمیت این مجالس همواره در طول تاریخ مورد توجه تمام علما، بزرگان و مردم بوده است و همواره نیز عواملی وجود داشته است که درصدد بودند این عزاداری‌ها را زیر سوال ببرند. 

برپایی مجالس عزاداری باعث می‌شود نسل جوان به اقتدار فرهنگی برسد

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که برخی متحجران عنوان می‌کنند که برگزاری مجالس عزاداری یک امر کهن و قدیمی است و با عقلانیت مدرن سازگاری ندارد اضافه کرد: با وجود این ادعا،شاهد این هستیم که مجالس عزاداری روز به روز و سال به سال باشکوه‌تر و بسیار عظمت‌تر  از قبل برگزار می‌شوند. علت ماندگاری و اهتمام مردم و علما هم به این مراسم این است که سیدالشهدا (ع) بیش از آنچه که برخی مطرح می‌کنند هزینه‌دار باشد برای جامعه منفعت به دنبال دارد و اگر ده‌ها میلیارد هزینه برای کارهای فرهنگی و سازندگی فرهنگی انجام می‌شود که باز هم کم است اما با برپایی این گونه مجالس می‌توانیم به اقتدار فرهنگی که نسل جوان به آن نیاز دارد، راحت‌تر برسیم.

علت ماندگاری و اهتمام مردم و علما هم به این مراسم این است که سیدالشهدا (ع) بیش از آنچه که برخی مطرح می‌کنند هزینه‌دار باشد برای جامعه منفعت به دنبال دارد با برپایی این گونه مجالس می‌توانیم به اقتدار فرهنگی که نسل جوان به آن نیاز دارد، راحت‌تر برسیم.

قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان این موضوع که در عرصه فرهنگی هر چقدر هم که خرج کنیم باز هم کم است،اضافه کرد:ما با هزینه کردن در مجالس عزاداری می‌توانیم جوانان را از فتنه‌های آخرالزمان محفوظ نگه داریم چرا که در هیأت‌ها،جوانان هم با محیط ولایی اهل بیت(ع) آشنا می‌شوند و هم اینکه از نظر عاطفی می‌توانند ارتباطی عمیقی را با ائمه (ع) برقرار کنند. با حضور افراد در مجالس سیدالشهداء (ع) یک نوع خودسازی و خودارزیابی توسط فرد رخ می‌دهد.هر چقدر در عرصه فرهنگی کار کنیم هزاران برابر آن به جامعه برمی‌گردد و برای ما منفعت دارد.

او با بیان این مطلب که همین که ما حضور در جلسات ائمه (ع) را جدی نگیریم و از آن غفلت کنیم آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی به واسطه تضعیف این مجالس در جامعه رخ می‌دهد که جبران‌ناپذیر است، ادامه داد: ما در بحث هیئت‌های عزاداری باید این موضوع را در نظر بگیریم که این مجالس با حضور مردم و بانیان هیئت‌ها مدیریت می‌شوند. هیئت امنا و شوراها یک ضلع هیئت‌ها و مردم ضلع دیگر هیئت‌های مذهبی هستند. مجموعه این‌ها با یکدیگر باعث می‌شود که فعالیت‌های هیئت‌های مذهبی شکل بگیرد. اینکه ما می‌بینیم در برخی از هیئت‌ها به جای سخنران محور بودن مداح محور هستند بحث‌هایی فرهنگی است که باید به آن پرداخته شود. مردم علاوه بر اینکه باید از سخنرانی با سطح علمی بالایی برخوردار باشند باید توسل به ائمه نیز داشته باشند و این دو مکمل یکدیگر هستند.

بصیرت افزایی فرهنگی نقطه ثقلی است که متوجه روحانیون است و باید روحانیون  با مطالعه و مراقبت بیشتر در مجالس عزاداری حضور پیدا کنند. آن‌ها باید موقعیت‌های زمانی را بشناسند و به تبیین و تحلیل صحیح آن‌ها بپردازند تا هم معنویت و هم بار بصیرت اجتماعی افراد رشد پیدا کند.

قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم با اشاره به این مطلب که شاید یکی از عوامل مداح محور بودن برخی از مجالس عزاداری عامل فرهنگی باشد که شاید برخی از روحانیون بصیرت دینی را به مردم القا نمی‌کنند، یادآور شد: بصیرت‌افزایی فرهنگی نقطه ثقلی است که متوجه روحانیون است و باید روحانیون  با مطالعه و مراقبت بیشتر در مجالس عزاداری حضور پیدا کنند. آن‌ها باید موقعیت‌های زمانی را بشناسند و به تبیین و تحلیل صحیح آن‌ها بپردازند تا هم معنویت و هم بار بصیرت اجتماعی افراد رشد پیدا کند. وقتی مردم این جذابیت را در محتوا و نوع ارائه اندیشه‌ها ببینند بیشتر پای این مجالس حضور پیدا می‌کنند.

وعاظ و مداحان مجالس عزاداری را محل تسویه‌حساب قرار ندهند

پیروزمند تأکید کرد:صداوسیما نیز در این عرصه می‌تواند تأثیرگذار باشد و به وعاظ و سخنرانانی که در رسانه پخش می‌شود تنوع بدهند تا مردم احساس نکنند فقط چهار یا پنج نفر می‌توانند در عرصه مسائل دینی سخن بگویند و سایر افراد حرفی برای گفتن ندارند. باید مجالس عزاداری به نوعی باشد که به دانش و اندیشه افراد نیز اضافه شود.

ما نباید مجالس عزاداری را تبدیل به وعظ و خطابه و سلیقه خود کنیم. سیاسی نکردن مجالس به معنی این است که نباید مداحان ما و یا وعاظ از یک فرد و یا گروه خاصی حمایت کنند بلکه می‌توانند همچون حادثه عاشورا روشنگری داشته باشند.

وی با اشاره به این مطلب که واقعه عاشورا یک واقعه سیاسی و فرهنگی است،اظهار کرد:انقلاب اسلامی ما وامدار انقلاب سیدالشهداست و با الهام از عاشورا شکل گرفته است اما مداحان باید این نکته را در نظر داشته باشند که نباید در مجالس عزاداری به گونه‌ای موضع‌گیری کنند و تحلیل‌هایی را ارائه بدهند و وارد مسائل اجتماعی شوند که اصلا در خور شأن آن‌ها نیست. ما نباید مجالس عزاداری را تبدیل به وعظ و خطابه و سلیقه خود کنیم. سیاسی نکردن مجالس به معنی این است که نباید مداحان ما و یا وعاظ از یک فرد و یا گروه خاصی حمایت کنند بلکه می‌توانند همچون حادثه عاشورا روشنگری داشته باشند. نباید مجالس عزاداری را با تسویه حساب‌های شخصی و فردی اشتباه بگیرند و این گونه شأن منبرهای حسینی و یا عزاداری را کاهش بدهند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فینالیست جام ملت‌ها شویم، با وزیر ورزش در کنار ملی‌پوشان خواهیم بود

کاری کنید مردم احساس کنند نان‌ سر سفره‌شان است

باید دامن جمهوری اسلامی را از فساد پاک کنیم

خیز محققان ایرانی برای پژوهش های کاربردی

لاهوتی: راهی جز پیوستن به FATF نداریم

صنعتی‌سازی نانوکاتالیستی که "دی‌اکسید گوگرد"را به محصول ارزشمند تبدیل می‌کند

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی زادروز فردوسی بزرگ را پاس داشت

جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت، با تفکرات من در تضاد است

در گزینش دانشجو باید بهترین‌ها و عصاره را انتخاب کرد

ساخت سنسوری برای کمک به درمان ضایعات حاد نخاعی/آغاز فاز کارآزمایی بالینی

همان قلدر، همان قلدری، همان توهم

خروجی بلندمدت استانی شدن انتخابات توسعه پایدار سیاسی و پا گرفتن تحزب است

تقویت احزاب، نگاه فرابخشی و افزایش نخبگی از مزایای انتخابات استانی است

ماهواره‌بر «سیمرغ»، ماهواره «پیام» را با موفقیت به فضا پرتاب کرد

خطرات ماده غذایی دوست داشتنی/با «نمک» ها مراقب باشند

ستاری: پژوهش با پول دولتی محکوم به شکست است

در شرایط کنونی به یک مدیریت کارآمد نیازمندیم

جاسمی: هدف آمریکا براندازی نظام جمهوری اسلامی است

چرایی انتخاب لهستان برای برگزاری کنفرانس ضد ایرانی توسط آمریکا!

مراقب ورود خرافات در هیپنوتیزم باشیم

شمخانی: برگزاری اجلاس لهستان به معنای باختن قافیه است

در حوزه فرهنگی کشور ضعف داریم/ با زندانی کردن و شلاق زدن به دنبال حل مسائل فرهنگی نیستیم

واعظی: رییس جمهور و هیات دولت با جدیت از ظریف حمایت می کنند

روایت آیت الله نوری همدانی از قیام 19 دی مردم قم

لاریجانی سالروز قیام 19 دی56 قم را گرامیداشت

آیت الله مکارم شیرازی: مرجعیت حذف شدنی نیست

توسعه سیستم های تصفیه فاضلاب با جاذب های پلیمر و گرافن

تصحیح روش‌های آموزش در خانه‌های ریاضیات

ایران برای توسعه صنعت صلح آمیز فضایی از کسی اجازه نمی گیرد

تکیه به توانمندی‌های داخلی ضامن حفظ اقتدار کشور است

درمان زوج‌های نابارور با پزشکی شخصی

سامانه اطلس زنان و خانواده در مرحله نهایی است

معلولان نمی خواهند قانون روی زمین بماند

تولید نانورنگ با پایه حلال آب توسط محققان دانشگاه حکیم سبزواری

توسعه سیستم هوشمند کنترل گلخانه؛ صرفه جویی در آب و انرژی

جز بازگشت وجوه، مانع دیگری در پرونده بابک زنجانی وجود ندارد

سردار سلیمانی: کربلای 4 عملیات فرعی نبود

قلب چگونه موجب سکته مغزی می شود؟

کواکبیان: مسئولان اصلی دانشگاه درباره حادثه دانشگاه آزاد به نمایندگان توضیح دهند

آیا هیدروژن راهکار آینده خودروسازی است؟

ایران؛ رتبه نخست فیزیک و نجوم خاورمیانه

هیچ کجای دنیا آموزش و پرورش خود را دست بخش خصوصی نمی‌دهد

رمز موفقیت در چهل سال گذشته نرم افزار انقلاب است

شب علوم انسانی در باره پسااستعمارگرایی

بنزین تلویزیون در آتش کنکوری‌ها/ نسل بی‌خلاقیت و تستی تربیت نکنیم

یک فعال سیاسی: اگر گشاده‌دست نیستید، ابروگشاده باشید

وزیر علوم: رئیس جمهوری به دانشگاهیان اعتماد دارد

تاثیر زردچوبه بر داروهای شیمی‌درمانی

آیت الله شاهرودی پل ارتباط مراجع نجف، امام و انقلاب بود

برترین دستاوردهای فنی سال 2018 میلادی