راه ترقی

آخرين مطالب

تهاجم فرهنگی با تقدس‌زدایی از عزاداری‌ها/ نوحه «ریتمیک» آسیب زاست فرهنگی

تهاجم فرهنگی با تقدس‌زدایی از عزاداری‌ها/ نوحه «ریتمیک» آسیب زاست

  بزرگنمايي:

راه ترقی- مجالس عزاداری و مداحی باید «شور» و «شعور» را با هم داشته باشند؛ ولی این مهم با مداحی‌های امروزی که اغلبشان برگرفته از اشعار و آهنگ‌هایی با ریتم تند و ضربی که اکثرا هیجانی است، مورد بی توجهی قرار گرفته است.

نفوذ سبک غربی در مداحی‌های نوحه سرایان جوان شاید یکی از چالش‌های اصلی این حوزه باشد که آفتی جدی برای مداحی اصیل و ناب ایرانی محسوب می‌شود؛ طی سال‌های اخیر اشعار و سبک های ضعیف و سخیف تا حدی به مداحی راه پیدا کرده‌اند که برخی مداحان تنها به فکر جذب حداکثری مجالسشان هستند حتی به قیمت نادیده گرفتن ارزش‌ها.

«اسیر چشم و ابروی حسینم ...»، «ارباب! برای من خدایی، نگو دوسم نداری ...»، «شب عاشقی همینه، چتر زلفای ابالفضل» و ....؛ اینها تنها نمونه‌هایی از همین اشعار سخیفی است که مشابه اینها را به وفور در نوحه برخی از مداحان می‌شنویم که در شأن و ارزش ائمه اطهار و اهل بیت (ع) نیست.

بعضی‌ها هم برای برند شدن دست به هر کاری می‌زنند حتی اگر شده قطعه‌ای از آهنگ یک خواننده بی‌هویت غربی را بازسازی کرده و صرفا به ریتم توجه دارند و شان مجالس عزاداری را تا این حد پایین می‌آورند.

استفاده از مدح‌ها و تمجیدهای بی‌معنا در مداحی‌ها موضوعی بود که مورد انتقاد رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفت و ایشان در تذکری به جامعه مداحان این اشعار سخیف را موجب پایین آوردن سطح معارف دینی دانسته‌اند.

همین موضوع موجب شده تا برخی از مداحان از اصل پیام عاشورا و ریشه معارف اهل بیت (ع) منحرف شوند و این مجالس تنها به چند قطره اشک ختم شود بدون اینکه مستمعان تشنه حقیقت و معرفت را سیراب کنند.

مداحی باید به مستمعان معرفت امام‌شناسی بدهد

محمدمهدی دستمزد مداح و ذاکر اهل بیت (ع) در مورد تاثیرگذاری مداحان گفت: یک مداح اول باید خودساخته باشد و روی تفکرات و اخلاق و رفتارش کار کند تا نفسش خدایی شود.

وی افزود: یک مداح باید بسیار متواضع شده و از لحاظ اخلاقی و معرفتی در حدی باشد تا بتواند با نفسش دیگران را به خدا و اهل بیت (ع) که اسماء خداوند هستند دعوت کند.

این مداح اهل بیت (ع) بیان داشت: مداح وقتی می‌تواند تاثیرگذار باشد که نفسش را از خدا گرفته باشد و برای رضای الهی بخواند.

دستمزد، معرفت‌شناسی امام زمان (عج) را از دیگر نکات مهم برای تاثیرگذاری یک مداحی خوب عنوان کرد و گفت: روضه‌ای که با نام امام زمان (عج) آغاز نشود نمی تواند روضه باب میل امام زمان (عج) باشد.

وی تصریح کرد: یک مداح باید همیشه روضه‌اش بوی امام زمان (عج) بدهد و چند بیت از روضه‌اش متعلق به ایشان و شناختشان باشد.

این مداح اهل بیت (ع) معتقد است که مداح باید به مستمعان معرفت امام‌شناسی را انتقال دهد و این امر در صورتی امکان‌پذیر است که در مباحث اخلاقی و معرفتی خودش مسلط باشد.

در مداحی‌های امروزی ریتم جای شعر را گرفته است

دستمزد بیان داشت: متاسفانه در مداحی‌های امروزی ریتم جای شعر را گرفته است و به ریتم شوردار بیشتر بها می‌دهند و کاری به شعر ندارند.

وی اظهار داشت: برخی مداحان شعرمحورند و برای شعرهای با معنا و مفهوم سبک ایجاد می‌کنند و برخی دیگر اما تنها به دنبال شور هستند در حالی که ممکن است شعوری در کار نباشد.

این مداح اهل بیت (ع) تصریح کرد: ما برای اینکه در تعجیل فرج امام زمان (عج) گام برداریم باید بتوانیم روی اشعار سبک‌سازی داشته باشیم نه اینکه سبک‌محور باشیم.

وی خاطرنشان کرد: بهتر است در این عرصه افرادی باشند که هم از لحاظ سواد شعری و هم سواد معرفتی در سطح بالایی باشند مثلا شاعر از صفات معصوم شناخت داشته باشد نه اینکه این شناخت صرفا به چشم و ابرو خلاصه شود.

دستمزد بیان داشت: متاسفانه با شرایط امروز جامعه جوانان به دنبال ریتم هستند و برای رهایی از این تهاجم فرهنگی باید به جلسات معرفت بخشید و از حضور واعظان سخنور هم در کنار مداحان بهره برد.

این مداح اهل بیت (ع) افزود: اغلب جوانان ما هنوز یک شناخت سطحی از امام حسین (ع) 1400 سال پیش دارند و امام زمانشان را نمی‌شناسند، امروز باید حسین زمان را بشناسیم و مردانه پایش بایستیم.

وی در توصیه به مداحان جوان نیز گفت: مداح وقتی مداح است که بلد باشد روضه بخواند ولی بسیاری از مداحان ما نمی‌توانند روضه بخوانند و فقط ریتم دارند، لذا باید روی روضه‌خوانی و معرفت‌افزایی بیشتر تاکید کنند.

دستمزد خاطرنشان کرد: مداحان حوادث آن دوران را باید به امروز تفسیر کنند و جلسات آنها به چند قطره اشک ختم نشود.

برخی‌ها از اصل مداحی دور شده‌اند

مسلم مقدسی یکی از مداحان جوان کرمانشاهی نیز  اظهار داشت: خط و ربط مداحی باید برگرفته از فرهنگ عاشورا باشد و فرهنگ عاشورا همان فریاد علیه ظلم و بیداد و دعوت به حریت است.

وی  در مورد تاثیرگذاری مراسمات عزاداری و مداحی‌ها گفت:‌ بسیاری از رزمندگان جبهه مقاومت اسلامی از پای همین منبرها و روضه ها از لحاظ معنوی رشد کردند و چه حماسه هایی آفریدند.

این مداح اهل بیت (ع) با اشاره تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد محتوا داشتن اشعار مداحان افزود: در این رابطه حضرت آقا بسیار تاکید دارند که اشعاری مورد استفاده قراربگیرد که پیام داشته باشد و نسبت به هوشیاری مردم موثر واقع شود و خود من هم در انتخاب اشعار خوشبختانه بسیار دقت می کنم.

مقدسی در خصوص استفاده برخی مداحان از روایات جعلی هم گفت: عاشورا آنقدر پر از جاذبه و عاطفه و پیام و نکته های زیباست که جفاست و قطعا نارواست اگر بخواهیم موارد جعلی و بیجایی را مطرح کنیم.

وی ادامه داد: بنده از دوجهت اول اینکه پای منبر بزرگان و خطبا و زانوی شاگردی در حضور اساتید و سوخته ها و اهل علم زدم بسیار دقت می کنم و دوم بخاطر اینکه از قشر دانشگاهی هستم نهایت ریز بینی و مطالعه را دارم که خدای نکرده مطلب یا مضمون اشتباهی را بازگو نکنم.

این ذاکر اهل بیت (ع) در خصوص سبک‌های امروزی مداحی نیز بیان داشت: بنده در باب عزاداری قایل به این مطلب هستم که هرآنچه که منطبق با شرع بود و زیبا بود مورد استفاده قرار بگیرد حالا چه قدیمی باشد چه جدید.

وی با بیان اینکه در این قضیه نظرم بر تجمیع و آمیخته ای از سبک سنتی و جدید است، ادامه داد: عزاداری سنتی زیبایی ها و ضعف هایی داشته که باید زیبای ها را گرفت و سعی در جبران نقاط ضعف داشت و عزاداری های امروز هم نکات مثبت و منفی دارد که باید در جذب خوبی ها قدم برداشت، اما متاسفانه بعضی از سبک ها را به عنوان یکی از طلایه داران سبک جدید مداحی در استان نمی توانم بپذیرم.

مقدسی تصریح کرد: سبک های مداحی نباید از سبک خواننده های بدنام و به اصطلاح لس انجلسی گرفته شود، اما متاسفانه باید گفت بعضی رعایت نمی کنند و از اصل محتوای مداحی دور شده اند.

 ورود برخی مداحان نا آشنا به این عرصه و همچنین نشستن افرادی بی‌اطلاع در مجالس آنها، قطعا موجب وارد شدن آسیب جدی به آیین‌های ناب و اصیل و ارزش‌های معنوی می‌شود که باید این موضوع به صورت اساسی توسط نهادهای فرهنگی مربوطه ریشه‌یابی و رفع شوند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جشنواره تئاتر کودک، یک تیر و دو نشان

جبران کاهش سرمایه؛ بهانه گرانی کتاب

تقریب مذاهب و گفت‌وگوی ادیان مانع از افراطی‌گری و خشونت است

اسطوره ایرانی که آخر زمانی است

کشف اولین آثار خوارزمشاهی منطقه آذربایجان در گرمی

سوادآموزی در مهدکودک ممنوع است

اجتماع عظیم عزاداران اردو زبان در حرم مطهر رضوی برگزار شد

رئیس جدید سازمان سینمایی تا آخر هفته مشخص خواهد شد

چرا برخی به "طالع‌بینی" علاقه‌مندند؟

آمارهایی از میزان تحصیلات زنان

همدان میزبان بزرگترین رویداد گردشگری جهان در سال 2018

برگزاری جشن بهار مهربانی در سراسر ایران

همایش فلسفه علم کلام برگزار می‌شود

مدارس هفته‌ای دو ساعت فیلم پخش می‌کنند؟

دبیر کل UNWTO را با چه توجیهی به دیدن غار علیصدر می‌برند؟

آموزش و پرورش ساعت تدریس معلمان را افزایش می‌دهد؟

حضور مددجویان کانون اصلاح و تربیت در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

سازو کارهای رونق اقتصاد مطبوعات با تغییر مدیران فراموش نشود

مربیان مهدهای کودک درجه بندی می شوند

عمده‌ترین وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اجرای برنامه‌های فرهنگی است

اجلاس دبیران کل ملی آیسسکو امروز در شیراز برگزار می‌شود

همصدایی هنرمندان علیه تحریم‌ها

وزیر فرهنگ: نفوذ تمدنی ایران از طریق زبان فارسی انجام می‌شود

سهمیه مناطق محروم آزمون دستیاری پزشکی بدون قید و شرط اعمال شود

آموزش و پرورش گستره وسیعی برای تحقق حقوق شهروندی است

مرگ آرام تئاترهای کوچک

میراث فرهنگی برنده طرح مسکوت شد؟

کمبود موقوفات در راستای ترویج قرآن و حل مشکلات اجتماعی

انتظار برای حج به ١٤سال رسید/ 1,200,000 ایرانی در نوبت سفر به خانه خدا

جشنواره دستاوردهای کانون های فرهنگی تربیتی برگزار می شود

اخبار حماسه اربعین باید به صورت جهانی منعکس شود

ویژه‌برنامه‌های آستان قدس رضوی به مناسبت دهه آخر صفر اعلام شد

پایان کشمکش‌ها؛ تاثیر «معدل» در کنکور 98 مثبت شد

هزینه برای تئاتر دینی سرمایه‌گذاری فرهنگی است

تکریم مرجعیت و احترام به ارکان حوزه ضروری است

دولت به مشکلات درمانی جانبازان و ایثارگران ورود جدی کند

کاظم صدیقی خطیب این هفته نمازجمعه تهران

ایثار و رشادت شهدای دانش آموز در کتاب های درسی بیشتر تحلیل شود

توفیق زنگ تئاتر؛ در گرو تامین زیرساخت‌های نمایشی مدارس

دق‌الباب هفت درب مسجد از کجا نشات می‌گیرد؟

برگزاری رویداد کارآفرینی ویژه اندیشمندان و دانشمندان جوان در پارک تهران

وزیر اطلاعات: ما بسیار بیشتر از دشمن حقوق بشر را رعایت می‌کنیم

علمای اهل سنت از سراسر کشور به مشهدالرضا سفر کردند

فراخوان عمومی برای تکمیل اطلاعات دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج

برگزاری مراسم سوگواری آخر ماه صفر در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع)

دانش آموزان تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی را مطالعه کنند

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی

همدان میزبان ‌اجلاس اعضای وابسته به سازمان جهانی گردشگری

دوازدهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های غدد درون‌ریز برگزار می‌شود

تشریح اقدامات برای تکریم، آمد و شد، اسکان و امنیت زائران دهه آخر صفر مشهد