راه ترقی

آخرين مطالب

تهاجم فرهنگی با تقدس‌زدایی از عزاداری‌ها/ نوحه «ریتمیک» آسیب زاست فرهنگی

تهاجم فرهنگی با تقدس‌زدایی از عزاداری‌ها/ نوحه «ریتمیک» آسیب زاست

  بزرگنمايي:

راه ترقی- مجالس عزاداری و مداحی باید «شور» و «شعور» را با هم داشته باشند؛ ولی این مهم با مداحی‌های امروزی که اغلبشان برگرفته از اشعار و آهنگ‌هایی با ریتم تند و ضربی که اکثرا هیجانی است، مورد بی توجهی قرار گرفته است.

نفوذ سبک غربی در مداحی‌های نوحه سرایان جوان شاید یکی از چالش‌های اصلی این حوزه باشد که آفتی جدی برای مداحی اصیل و ناب ایرانی محسوب می‌شود؛ طی سال‌های اخیر اشعار و سبک های ضعیف و سخیف تا حدی به مداحی راه پیدا کرده‌اند که برخی مداحان تنها به فکر جذب حداکثری مجالسشان هستند حتی به قیمت نادیده گرفتن ارزش‌ها.

«اسیر چشم و ابروی حسینم ...»، «ارباب! برای من خدایی، نگو دوسم نداری ...»، «شب عاشقی همینه، چتر زلفای ابالفضل» و ....؛ اینها تنها نمونه‌هایی از همین اشعار سخیفی است که مشابه اینها را به وفور در نوحه برخی از مداحان می‌شنویم که در شأن و ارزش ائمه اطهار و اهل بیت (ع) نیست.

بعضی‌ها هم برای برند شدن دست به هر کاری می‌زنند حتی اگر شده قطعه‌ای از آهنگ یک خواننده بی‌هویت غربی را بازسازی کرده و صرفا به ریتم توجه دارند و شان مجالس عزاداری را تا این حد پایین می‌آورند.

استفاده از مدح‌ها و تمجیدهای بی‌معنا در مداحی‌ها موضوعی بود که مورد انتقاد رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفت و ایشان در تذکری به جامعه مداحان این اشعار سخیف را موجب پایین آوردن سطح معارف دینی دانسته‌اند.

همین موضوع موجب شده تا برخی از مداحان از اصل پیام عاشورا و ریشه معارف اهل بیت (ع) منحرف شوند و این مجالس تنها به چند قطره اشک ختم شود بدون اینکه مستمعان تشنه حقیقت و معرفت را سیراب کنند.

مداحی باید به مستمعان معرفت امام‌شناسی بدهد

محمدمهدی دستمزد مداح و ذاکر اهل بیت (ع) در مورد تاثیرگذاری مداحان گفت: یک مداح اول باید خودساخته باشد و روی تفکرات و اخلاق و رفتارش کار کند تا نفسش خدایی شود.

وی افزود: یک مداح باید بسیار متواضع شده و از لحاظ اخلاقی و معرفتی در حدی باشد تا بتواند با نفسش دیگران را به خدا و اهل بیت (ع) که اسماء خداوند هستند دعوت کند.

این مداح اهل بیت (ع) بیان داشت: مداح وقتی می‌تواند تاثیرگذار باشد که نفسش را از خدا گرفته باشد و برای رضای الهی بخواند.

دستمزد، معرفت‌شناسی امام زمان (عج) را از دیگر نکات مهم برای تاثیرگذاری یک مداحی خوب عنوان کرد و گفت: روضه‌ای که با نام امام زمان (عج) آغاز نشود نمی تواند روضه باب میل امام زمان (عج) باشد.

وی تصریح کرد: یک مداح باید همیشه روضه‌اش بوی امام زمان (عج) بدهد و چند بیت از روضه‌اش متعلق به ایشان و شناختشان باشد.

این مداح اهل بیت (ع) معتقد است که مداح باید به مستمعان معرفت امام‌شناسی را انتقال دهد و این امر در صورتی امکان‌پذیر است که در مباحث اخلاقی و معرفتی خودش مسلط باشد.

در مداحی‌های امروزی ریتم جای شعر را گرفته است

دستمزد بیان داشت: متاسفانه در مداحی‌های امروزی ریتم جای شعر را گرفته است و به ریتم شوردار بیشتر بها می‌دهند و کاری به شعر ندارند.

وی اظهار داشت: برخی مداحان شعرمحورند و برای شعرهای با معنا و مفهوم سبک ایجاد می‌کنند و برخی دیگر اما تنها به دنبال شور هستند در حالی که ممکن است شعوری در کار نباشد.

این مداح اهل بیت (ع) تصریح کرد: ما برای اینکه در تعجیل فرج امام زمان (عج) گام برداریم باید بتوانیم روی اشعار سبک‌سازی داشته باشیم نه اینکه سبک‌محور باشیم.

وی خاطرنشان کرد: بهتر است در این عرصه افرادی باشند که هم از لحاظ سواد شعری و هم سواد معرفتی در سطح بالایی باشند مثلا شاعر از صفات معصوم شناخت داشته باشد نه اینکه این شناخت صرفا به چشم و ابرو خلاصه شود.

دستمزد بیان داشت: متاسفانه با شرایط امروز جامعه جوانان به دنبال ریتم هستند و برای رهایی از این تهاجم فرهنگی باید به جلسات معرفت بخشید و از حضور واعظان سخنور هم در کنار مداحان بهره برد.

این مداح اهل بیت (ع) افزود: اغلب جوانان ما هنوز یک شناخت سطحی از امام حسین (ع) 1400 سال پیش دارند و امام زمانشان را نمی‌شناسند، امروز باید حسین زمان را بشناسیم و مردانه پایش بایستیم.

وی در توصیه به مداحان جوان نیز گفت: مداح وقتی مداح است که بلد باشد روضه بخواند ولی بسیاری از مداحان ما نمی‌توانند روضه بخوانند و فقط ریتم دارند، لذا باید روی روضه‌خوانی و معرفت‌افزایی بیشتر تاکید کنند.

دستمزد خاطرنشان کرد: مداحان حوادث آن دوران را باید به امروز تفسیر کنند و جلسات آنها به چند قطره اشک ختم نشود.

برخی‌ها از اصل مداحی دور شده‌اند

مسلم مقدسی یکی از مداحان جوان کرمانشاهی نیز  اظهار داشت: خط و ربط مداحی باید برگرفته از فرهنگ عاشورا باشد و فرهنگ عاشورا همان فریاد علیه ظلم و بیداد و دعوت به حریت است.

وی  در مورد تاثیرگذاری مراسمات عزاداری و مداحی‌ها گفت:‌ بسیاری از رزمندگان جبهه مقاومت اسلامی از پای همین منبرها و روضه ها از لحاظ معنوی رشد کردند و چه حماسه هایی آفریدند.

این مداح اهل بیت (ع) با اشاره تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد محتوا داشتن اشعار مداحان افزود: در این رابطه حضرت آقا بسیار تاکید دارند که اشعاری مورد استفاده قراربگیرد که پیام داشته باشد و نسبت به هوشیاری مردم موثر واقع شود و خود من هم در انتخاب اشعار خوشبختانه بسیار دقت می کنم.

مقدسی در خصوص استفاده برخی مداحان از روایات جعلی هم گفت: عاشورا آنقدر پر از جاذبه و عاطفه و پیام و نکته های زیباست که جفاست و قطعا نارواست اگر بخواهیم موارد جعلی و بیجایی را مطرح کنیم.

وی ادامه داد: بنده از دوجهت اول اینکه پای منبر بزرگان و خطبا و زانوی شاگردی در حضور اساتید و سوخته ها و اهل علم زدم بسیار دقت می کنم و دوم بخاطر اینکه از قشر دانشگاهی هستم نهایت ریز بینی و مطالعه را دارم که خدای نکرده مطلب یا مضمون اشتباهی را بازگو نکنم.

این ذاکر اهل بیت (ع) در خصوص سبک‌های امروزی مداحی نیز بیان داشت: بنده در باب عزاداری قایل به این مطلب هستم که هرآنچه که منطبق با شرع بود و زیبا بود مورد استفاده قرار بگیرد حالا چه قدیمی باشد چه جدید.

وی با بیان اینکه در این قضیه نظرم بر تجمیع و آمیخته ای از سبک سنتی و جدید است، ادامه داد: عزاداری سنتی زیبایی ها و ضعف هایی داشته که باید زیبای ها را گرفت و سعی در جبران نقاط ضعف داشت و عزاداری های امروز هم نکات مثبت و منفی دارد که باید در جذب خوبی ها قدم برداشت، اما متاسفانه بعضی از سبک ها را به عنوان یکی از طلایه داران سبک جدید مداحی در استان نمی توانم بپذیرم.

مقدسی تصریح کرد: سبک های مداحی نباید از سبک خواننده های بدنام و به اصطلاح لس انجلسی گرفته شود، اما متاسفانه باید گفت بعضی رعایت نمی کنند و از اصل محتوای مداحی دور شده اند.

 ورود برخی مداحان نا آشنا به این عرصه و همچنین نشستن افرادی بی‌اطلاع در مجالس آنها، قطعا موجب وارد شدن آسیب جدی به آیین‌های ناب و اصیل و ارزش‌های معنوی می‌شود که باید این موضوع به صورت اساسی توسط نهادهای فرهنگی مربوطه ریشه‌یابی و رفع شوند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کربلا در هوای انتظار

شب بود که جشنواره شلوغ شد

آنچه گردشگری را تهدید می‌کند «سیل» نیست

زمان ارسال اثر به نخستین جشنواره ملی حکمت و نیایش تمدید شد

واکاوی راه‌های ارائه آثار ادب فارسی به بازار جهانی

بازگشت آرامش پس از سیل به جاذبه‌های مهم گردشگری کشور

پویش من یک پاسدارم در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد

زیبایی‌شناسی در مطبوعات جایگاهی ندارد

رهبر انقلاب درگذشت سیدمحمود محتشمی پور را تسلیت گفتند

ردپای سیل در تعطیلی، تخریب و تخلیه 44 کتابخانه عمومی کشور

اعلام زمان ثبت‌نام بن خرید کتاب استادان حوزه و دانشگاه

استقبال بطحایی از همکاری گروه‌های جهادی در بازسازی مدارس سیل‌زده

بدرقه پیکر کمال‌الملک سینمای ایران

تلاش برای افزایش بودجه و تصویب لایحه مالکیت فکری

دیدار نوروزی وزیر فرهنگ با شفیعی کدکنی

ظریف‌ترین احساسات بشری را هنر تئاتر می‌تواند ارائه دهد

میزبانی ایران از 288 رسانه از 199 کشور

17 میلیون نفر شب اقامت در کشور ثبت شد

رییس مجلس با آیت الله العظمی میلانی و آیت الله مددی الموسوی دیدار کرد

آموزشگاه‌های کنکور به حال خود رها شده‌اند

75 درصد کتاب‌های منتشرشده در سال 97 تالیفی هستند

چهارشنبه سوری منحرف شده است

هنر انقلاب، سفارشی نیست

امکان ثبت نام در کاروان‌های فوق العاده عتبات نوروزی

رایزنی فرهنگی لازمه فرصت سازی برای اقتصاد فضای مجازی

21 میلیون نفر از موزه‌های کشور بازدید کردند

«مشتاق» را از زندگی در کرمان سیر کردند

همایش برنامه ویژه مدرسه محور بوم آغاز به کار کرد

جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور کارآفرینان اجتماعی است

بالا و پایین هزینه‌های حج/ راه‌ حل‌هایی برای کاهش هزینه‌ها

توهین به شورای عالی حوزه اهانت به مراجع و رهبری است

بطحائی خبر داد: پرداخت مطالبات حق‌التدریسی‌ها تا پایان سال

چگونه با عکس‌هایمان داستان بگوییم؟

رویکرد جدید وزارت علوم تربیت دانشجویان خودباور و خوداتکا است

افزایش سرعت واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی

فرهنگ و هنر کشور برای درخشان ماندن نیاز به زیرساخت علمی دارد

جشنواره ای در سایه

مرگ در جزیره لهجه‌ها قدم می‌زند

مردم باید زمانی که به ما می رسند احساس آرامش کنند

حضرت فاطمه(س)؛ طلایه دار دفاع از حریم ولایت

بررسی شیوه نامه‌های انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

جشن جهانی نوروز برگزار می‌شود

تیغ تحریم حوزه هنری بر گردن آشغال‌ها دوست داشتنی

بطحائی: با اجرای رتبه‌بندی، حقوق‌ تمامی فرهنگیان دو سه برابر نمی‌شود

رستم خواندن بازیگران معلول از سوی وزیر

تجربه‌هایی بدیع برای ورود به جهان تئاتر نوین

ابلاغ بخشنامه نقل و انتقالات فرهنگیان برای سال تحصیلی آینده

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده‌های بکر

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟

نمایش‌هایی از بلژیک، آذربایجان و رومانی