راه ترقی

آخرين مطالب

تهاجم فرهنگی با تقدس‌زدایی از عزاداری‌ها/ نوحه «ریتمیک» آسیب زاست فرهنگی

تهاجم فرهنگی با تقدس‌زدایی از عزاداری‌ها/ نوحه «ریتمیک» آسیب زاست

  بزرگنمايي:

راه ترقی- مجالس عزاداری و مداحی باید «شور» و «شعور» را با هم داشته باشند؛ ولی این مهم با مداحی‌های امروزی که اغلبشان برگرفته از اشعار و آهنگ‌هایی با ریتم تند و ضربی که اکثرا هیجانی است، مورد بی توجهی قرار گرفته است.

نفوذ سبک غربی در مداحی‌های نوحه سرایان جوان شاید یکی از چالش‌های اصلی این حوزه باشد که آفتی جدی برای مداحی اصیل و ناب ایرانی محسوب می‌شود؛ طی سال‌های اخیر اشعار و سبک های ضعیف و سخیف تا حدی به مداحی راه پیدا کرده‌اند که برخی مداحان تنها به فکر جذب حداکثری مجالسشان هستند حتی به قیمت نادیده گرفتن ارزش‌ها.

«اسیر چشم و ابروی حسینم ...»، «ارباب! برای من خدایی، نگو دوسم نداری ...»، «شب عاشقی همینه، چتر زلفای ابالفضل» و ....؛ اینها تنها نمونه‌هایی از همین اشعار سخیفی است که مشابه اینها را به وفور در نوحه برخی از مداحان می‌شنویم که در شأن و ارزش ائمه اطهار و اهل بیت (ع) نیست.

بعضی‌ها هم برای برند شدن دست به هر کاری می‌زنند حتی اگر شده قطعه‌ای از آهنگ یک خواننده بی‌هویت غربی را بازسازی کرده و صرفا به ریتم توجه دارند و شان مجالس عزاداری را تا این حد پایین می‌آورند.

استفاده از مدح‌ها و تمجیدهای بی‌معنا در مداحی‌ها موضوعی بود که مورد انتقاد رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفت و ایشان در تذکری به جامعه مداحان این اشعار سخیف را موجب پایین آوردن سطح معارف دینی دانسته‌اند.

همین موضوع موجب شده تا برخی از مداحان از اصل پیام عاشورا و ریشه معارف اهل بیت (ع) منحرف شوند و این مجالس تنها به چند قطره اشک ختم شود بدون اینکه مستمعان تشنه حقیقت و معرفت را سیراب کنند.

مداحی باید به مستمعان معرفت امام‌شناسی بدهد

محمدمهدی دستمزد مداح و ذاکر اهل بیت (ع) در مورد تاثیرگذاری مداحان گفت: یک مداح اول باید خودساخته باشد و روی تفکرات و اخلاق و رفتارش کار کند تا نفسش خدایی شود.

وی افزود: یک مداح باید بسیار متواضع شده و از لحاظ اخلاقی و معرفتی در حدی باشد تا بتواند با نفسش دیگران را به خدا و اهل بیت (ع) که اسماء خداوند هستند دعوت کند.

این مداح اهل بیت (ع) بیان داشت: مداح وقتی می‌تواند تاثیرگذار باشد که نفسش را از خدا گرفته باشد و برای رضای الهی بخواند.

دستمزد، معرفت‌شناسی امام زمان (عج) را از دیگر نکات مهم برای تاثیرگذاری یک مداحی خوب عنوان کرد و گفت: روضه‌ای که با نام امام زمان (عج) آغاز نشود نمی تواند روضه باب میل امام زمان (عج) باشد.

وی تصریح کرد: یک مداح باید همیشه روضه‌اش بوی امام زمان (عج) بدهد و چند بیت از روضه‌اش متعلق به ایشان و شناختشان باشد.

این مداح اهل بیت (ع) معتقد است که مداح باید به مستمعان معرفت امام‌شناسی را انتقال دهد و این امر در صورتی امکان‌پذیر است که در مباحث اخلاقی و معرفتی خودش مسلط باشد.

در مداحی‌های امروزی ریتم جای شعر را گرفته است

دستمزد بیان داشت: متاسفانه در مداحی‌های امروزی ریتم جای شعر را گرفته است و به ریتم شوردار بیشتر بها می‌دهند و کاری به شعر ندارند.

وی اظهار داشت: برخی مداحان شعرمحورند و برای شعرهای با معنا و مفهوم سبک ایجاد می‌کنند و برخی دیگر اما تنها به دنبال شور هستند در حالی که ممکن است شعوری در کار نباشد.

این مداح اهل بیت (ع) تصریح کرد: ما برای اینکه در تعجیل فرج امام زمان (عج) گام برداریم باید بتوانیم روی اشعار سبک‌سازی داشته باشیم نه اینکه سبک‌محور باشیم.

وی خاطرنشان کرد: بهتر است در این عرصه افرادی باشند که هم از لحاظ سواد شعری و هم سواد معرفتی در سطح بالایی باشند مثلا شاعر از صفات معصوم شناخت داشته باشد نه اینکه این شناخت صرفا به چشم و ابرو خلاصه شود.

دستمزد بیان داشت: متاسفانه با شرایط امروز جامعه جوانان به دنبال ریتم هستند و برای رهایی از این تهاجم فرهنگی باید به جلسات معرفت بخشید و از حضور واعظان سخنور هم در کنار مداحان بهره برد.

این مداح اهل بیت (ع) افزود: اغلب جوانان ما هنوز یک شناخت سطحی از امام حسین (ع) 1400 سال پیش دارند و امام زمانشان را نمی‌شناسند، امروز باید حسین زمان را بشناسیم و مردانه پایش بایستیم.

وی در توصیه به مداحان جوان نیز گفت: مداح وقتی مداح است که بلد باشد روضه بخواند ولی بسیاری از مداحان ما نمی‌توانند روضه بخوانند و فقط ریتم دارند، لذا باید روی روضه‌خوانی و معرفت‌افزایی بیشتر تاکید کنند.

دستمزد خاطرنشان کرد: مداحان حوادث آن دوران را باید به امروز تفسیر کنند و جلسات آنها به چند قطره اشک ختم نشود.

برخی‌ها از اصل مداحی دور شده‌اند

مسلم مقدسی یکی از مداحان جوان کرمانشاهی نیز  اظهار داشت: خط و ربط مداحی باید برگرفته از فرهنگ عاشورا باشد و فرهنگ عاشورا همان فریاد علیه ظلم و بیداد و دعوت به حریت است.

وی  در مورد تاثیرگذاری مراسمات عزاداری و مداحی‌ها گفت:‌ بسیاری از رزمندگان جبهه مقاومت اسلامی از پای همین منبرها و روضه ها از لحاظ معنوی رشد کردند و چه حماسه هایی آفریدند.

این مداح اهل بیت (ع) با اشاره تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد محتوا داشتن اشعار مداحان افزود: در این رابطه حضرت آقا بسیار تاکید دارند که اشعاری مورد استفاده قراربگیرد که پیام داشته باشد و نسبت به هوشیاری مردم موثر واقع شود و خود من هم در انتخاب اشعار خوشبختانه بسیار دقت می کنم.

مقدسی در خصوص استفاده برخی مداحان از روایات جعلی هم گفت: عاشورا آنقدر پر از جاذبه و عاطفه و پیام و نکته های زیباست که جفاست و قطعا نارواست اگر بخواهیم موارد جعلی و بیجایی را مطرح کنیم.

وی ادامه داد: بنده از دوجهت اول اینکه پای منبر بزرگان و خطبا و زانوی شاگردی در حضور اساتید و سوخته ها و اهل علم زدم بسیار دقت می کنم و دوم بخاطر اینکه از قشر دانشگاهی هستم نهایت ریز بینی و مطالعه را دارم که خدای نکرده مطلب یا مضمون اشتباهی را بازگو نکنم.

این ذاکر اهل بیت (ع) در خصوص سبک‌های امروزی مداحی نیز بیان داشت: بنده در باب عزاداری قایل به این مطلب هستم که هرآنچه که منطبق با شرع بود و زیبا بود مورد استفاده قرار بگیرد حالا چه قدیمی باشد چه جدید.

وی با بیان اینکه در این قضیه نظرم بر تجمیع و آمیخته ای از سبک سنتی و جدید است، ادامه داد: عزاداری سنتی زیبایی ها و ضعف هایی داشته که باید زیبای ها را گرفت و سعی در جبران نقاط ضعف داشت و عزاداری های امروز هم نکات مثبت و منفی دارد که باید در جذب خوبی ها قدم برداشت، اما متاسفانه بعضی از سبک ها را به عنوان یکی از طلایه داران سبک جدید مداحی در استان نمی توانم بپذیرم.

مقدسی تصریح کرد: سبک های مداحی نباید از سبک خواننده های بدنام و به اصطلاح لس انجلسی گرفته شود، اما متاسفانه باید گفت بعضی رعایت نمی کنند و از اصل محتوای مداحی دور شده اند.

 ورود برخی مداحان نا آشنا به این عرصه و همچنین نشستن افرادی بی‌اطلاع در مجالس آنها، قطعا موجب وارد شدن آسیب جدی به آیین‌های ناب و اصیل و ارزش‌های معنوی می‌شود که باید این موضوع به صورت اساسی توسط نهادهای فرهنگی مربوطه ریشه‌یابی و رفع شوند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اولین همایش رسمی بدلکاران تلویزیون ‌و سینما برگزار شد

اختتامیه‌ی دومین سوگواره «اربعین در آیینه‌ی رسانه» فردا برگزار می‌شود

مسیر هنر، جز سیر باطن به ظاهر نیست

رقابت نشر خصوصی در مصاف با ماشین عظیم بخش دولتی

آغاز پیش‌فروش بلیت جشنواره فیلم فجر

واکاوی سهم تئاتر ایران در بازارهای جهانی

نقش برجسته هخامنشی، منتقل کننده ارزش معنوی و میراثی به نسل آینده

امنیت؛ خط قرمز آموزش و پرورش در اردوهای راهیان‌نور

معاون وزیر تعاون: یارانه کودکان فقیر محروم از تحصیل افزایش می یابد

توضیحات سیاوشی از پیگیری‌هایش برای ثبت روز ملی لباس‌های محلی در تقویم ملی

76 اثر راهی جشنواره تجسمی فجرشد

بطحائی: اصلاحات ساختاری وزارتخانه به تبع دستورات دولت انجام می‌شود

افت و خیز زبان عربی در مدار یادگیری

انتشار فراخوان جشنواره‌ داستان کوتاه «تابش»

اقامتگاه‌های بوم‌گردی درجه‌بندی می‌شوند

دروس پیش‌نیاز در دبیرستان حذف شد

هوش مصنوعی دارای حسگر، صداهای درون خانه را تشخیص می‌دهد

کارشناس امور دینی:خیانت در امانت، مردم را نسبت به دین و حکومت بدبین می‌کند

حرمت ابدی زن و شوهر جوان به دلیل جهل به احکام شرعی

جشنواره فیلم فجر، اکران نوروزی و چند داستان دیگر

انصاریان:تعدادی از منبری‌ها معرفت به امور را به مردم انتقال نداده‌اند

ضرورت اختصاص ساعاتی برای رفع شبهات دینی در مدارس

مردم آمریکا چطور کتابخوان شدند؟/مروری بر انقلاب کتاب‌های جیبی

اسلام پاسخگوی نیازهای بشریت است/اخلاص و علمیت شرط به ثمر نشستن کارهای تبلیغی است

لایحه رتبه‌بندی معلمان تا پایان سال تقدیم مجلس می‌شود

دستگاه فقاهت، ستون فقرات حوزه است/ قلب حوزه نباید از استقلال خود فاصله بگیرد

وصله‌های ناجور بر راسته کتابفروشان انقلاب

«نگهبانان تاج محل» در تهران / «تئاتر دانشگاهی را جدی بگیرید»

بودجه کتاب؛ کاهشی در نگاه کلان و افزایشی با هدف کارایی

نحوه اجرای رتبه‌بندی معلمان درسال 98/سرانه غذایی 3500 تومانی دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی!

شهر سوخته؛ مظهر مدنیت و شهرنشینی در دوره‌های باستان

برترین عکس‌های ثبت‌شده پهپادها در سال 2018

خانه آیلتس آفرینش؛ مرکز تخصصی برگزاری دوره‌های آیلتس در کشور

تنگناهای مالی دولت مانع رشد بودجه فرهنگ و هنر نشده است

فقط برای تئاتر یا کنسرت به تالار وحدت نروید!

عملیات «کربلای4» از نگاه آمریکایی‌ها

زوم‌اپ: Drops؛ یادگیری زبان به‌شکلی سرگرم‌کننده

نگاهی به پنج سکانس برتر فیلم Mission Impossible: Fallout

کشف یکی از بزرگ‌ترین اسرار همانندسازی DNA

تقدیر از بطحایی

ثبت نام متقاضیان سفر به عتبات عالیات آغاز شد

دعوتنامه خودمانی ایران برای جهانِ درگیرِ بابانوئل

مدیریت جزیره‌ای، مهمترین آسیب برنامه‌های تئاتری صدا و سیما است

تاثیرات وحدت‌آفرین مشارکت مردم حول موضوعات قومی و ملی از زبان ساعی

جریان‌سازی رادیو در حوزه تئاتر نیازمند برنامه‌ریزی مستمر مدیران است

مراسم اولین شب ارتحال آیت‎الله هاشمی شاهرودی برگزار شد

رسانه‌‌های مجازی جایگزین رسانه‌‌های سنتی شده‌اند

آموزش روش‌های ارزش‌گذاری استارتاپ

بهترین آموزشگاه زبان

برگزاری رویداد دریبل میت‌ آپ، اولین دورهمی طراحان دیجیتال تهران