راه ترقی

آخرين مطالب

محسن هاشمی: پدر متروی تهران نیستم مديريت

محسن هاشمی: پدر متروی تهران نیستم

  بزرگنمايي:

راه ترقی- محسن هاشمی امروز در نشست خبری که به منظور تشریح عملکرد کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای شهر تهران برگزار شد، با بیان اینکه من پدر متروی تهران نیستم گفت: متروی تهران تاریخ پرفراز و نشیبی را از سر گذرانده است؛ چراکه در سال 52 مشاور فرانسوی برای طراحی متروی تهران استخدام شد و آن زمان مقرر شد که 146 کیلومتر مترو در قالب شش خط طی 11 سال افتتاح شود.

وی با بیان اینکه ترافیک تهران وضعیتش بسیار بد بود و در آن زمان هم درآمدهای نفتی خوب بود و تصمیم گرفته شد که پروژه‌های بزرگ آغاز شود، ادامه داد: البته انقلابیونی نیز وجود داشتند که مخالف ساخت مترو بودند و می‌گفتند که مترو برای هدر دادن پول است که چیزی شبیه دلواپسان امروز بودند و ساخت پروژه مترو را در اوایل انقلاب متوقف کردند و حتی به عنوان یک حرکت انقلابی از آن یاد می‌شد.

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه به یاد دارم آقایان جاسبی و الویری آن زمان مخالف مترو بودند و به نوعی دلواپس آن موقع بودند و در راستای عدم ساخت مترو کارهای زیادی انجام دادند گفت: در حالی انقلاب شد که 300 متر از تونل ساخته شده بود و حدود 100 میلیون تومان پول هم خرج شده بود.

وی با بیان اینکه بعضی مواقع حرف‌هایی گفته می‌شود که آدم می‌ترسد در مورد آن صحبت کند تصریح کرد: مترو در آن زمان شبیه اینگونه مسائل بود و حرفی از آن زده نمی‌شد و حتی در دولت هم ساخت آن رد شده بود تا اینکه آیت الله هاشمی مجبور شدند که در نمازجمعه خطبه معروف مترو را قرائت کنند تا مساله مترو و لزوم آن به سطح مردم برود و مترو تنها پروژه‌ای بود که رئیس مجلس به هیات دولت رفت و درمورد آن صحبت کرد و آیت الله هاشمی به مهندس موسوی که نخست وزیر آن موقع بود، گفتند که اجازه بدهید تا من درمورد مترو در جلسه هیات دولت توضیح دهم و سرانجام در حالی مترو با رأی ناپلئونی و بدون رأی وزرای اقتصادی و عمرانی تصویب می‌شود که در آن زمان شعار این بود که چرا ما باید همه پول‌ها را در تهران خرج کنیم.

وی با بیان اینکه آن زمان برای مترو پنج میلیارد تومان وام از بانک تجارت و ملت دریافت شد، ادامه داد: حتی آیت الله هاشمی نزد امام خمینی می‌رود و می‌گوید که لازم است هرکجا که تراکم فروخته می‌شود، 50 درصدش به مترو برسند و ایشان هم دستور می‌دهند و حالا براساس دستور ما شرکت مترو از شهرداری طلب دارد.

هاشمی با بیان اینکه برخی‌ها می‌گویند که خط 6 و 7 آماده است اما چرا آن را افتتاح نمی‌کنند،‌ گفت: خط 6 و 7 که به شما خبرنگارها گفته‌اند که بالای 90 درصد پیشرفت دارند؛ از نظر آمادگی زیر 50 درصد است و نمی‌توانیم آن را افتتاح کنیم مگر اینکه خط را افتتاح کنیم و مسافر را جابه جا نکنیم.

وی با بیان اینکه 3000 میلیارد تومان پول در این دو خط خرج شده اما هیچ کاری نمی‌توانیم کنیم افزود: ما معتقدیم که باید ایستگاه به ایستگاه خط مترو را افتتاح کنیم نه اینکه کل آن آماده باشد اما حالا با اینکه 3000 میلیارد تومان در این دو خط خرج شده نمی‌توانیم کاری کنیم.

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه در جلسه‌ای که درمورد مترو بود یکی از دلایل عصبانیت من این بود که متاسفانه اشتباهی در مترو انجام شده و 700 میلیارد تومان را در یکسال اخیر بدون در نظر گرفتن اولویت‌ها خرج کردند و در کل خطوط پخش کردند گفت: این اقدام نباید انجام می‌شد بلکه ما باید اولویت‌بندی می‌کردیم و ایستگاه به ایستگاه مترو را تکمیل کرده و افتتاح می‌کردیم نه اینکه حالا با وضعیتی روبرو شویم که حتی نتوانیم یک ایستگاه را افتتاح کنیم.

وی افزود: نمی‌توانیم به سبک و سیاق گذشته که  22 کیلومتر را افتتاح کرده و قطار را با جرثقیل وارد خط کردند و بدون هواکش، مترو را افتتاح کردند، این کار را انجام دهیم.

هاشمی درمورد تاثیرات تحریم در مترو با بیان اینکه اثرات تحریم در مترو کم است چراکه عمده تجهیزات بومی است، اظهار کرد: البته تحریم‌ها اثر ندارد اما نمی‌توانیم از ارز 13 هزار تومانی برای مترو استفاده کرده و باید از ارز 3900 و نه حتی 4200 برای مترو که تاثیر زیادی در کاهش ترافیک، آلودگی هوا و همچنین اشتغال دارد، استفاده کنیم.

وی در ادامه درمورد تأمین اعتبارات درمورد مترو گفت: از چند جهت می‌توانیم برای مترو تامین اعتبار کنیم که یکی از آنها استفاده از بودجه شهرداری است.

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه نمی‌توانیم اولویت یکمان را مترو بگذاریم اما با پول شهرداری باغ پرندگان و برج میلاد بسازیم و برای مترو از بانک شهر وام بگیریم گفت: نباید با پول شهر اتوبان بسازیم و از مترو غافل شویم.

وی با بیان اینکه براساس قانون 50 درصد هزینه‌های مترو به خصوص در حوزه تجهیزات باید از طریق دولت انجام شود، افزود: یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد مجتمع‌های ایستگاهی هستند که براساس بررسی‌های انجام شده مشخص شد که ایجاد هر مجتمع ایستگاهی می‌تواند هزینه ایستگاه و تونل مربوطه را تامین کند.

هاشمی با بیان اینکه متاسفانه شهرداران ما مترومحور نبودند گفت: نه آقای قالیباف، نه آقای احمدی نژاد و نه آقای کرباسچی به مترو اهمیت نمی‌دادند فقط آقای ملک مدنی بود که به مترو توجه داشت و حتی می‌گفت که حاضر است ساختمان اصلی شهرداری را بفروشد تا مترو بسازیم اما طول مدیریتش بیشتر از 9 ماه نشد.

وی با بیان اینکه وزارت نفت نیز باید از محل صرفه جویی در سوخت به شهرداری پول بدهد اما حتی یک ریال هم نداده است، ادامه داد: البته وزارت نفت عنوان کرده که با راستی آزمایی پول می‌دهد اما تا حالا نداده و این در حالی است که باید سالانه 90 میلیون دلار بابت صرفه جویی در مصرف سوخت به شهرداری بدهد که نداده است.

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه روزانه حدود 12 میلیون لیتر سوخت در تهران مصرف می‌شود گفت: با یک محاسبه ساده رقم بدهی وزارت نفت به شهرداری مشخص می‌شود.

وی با بیان اینکه به دلیل بدهی، بانک‌ها به شهرداری پول نمی‌دهند اظهار کرد: باید شهردار تهران از طریق شورای پول و اعتبار این مسائل را پیگیری کند؛ اما متاسفانه پیگیری‌های لازم انجام نمی‌شود و این نمی‌شود که برای مترو دو دقیقه وقت بگذارند اما برای دوچرخه پنج ساعت و دست آخر هم کلاه سرشان بگذارند و عکس بگیرند.

هاشمی با بیان اینکه در دولت خاتمی برای مترو به ما ارز دادند گفت: اما در دولت احمدی نژاد با اینکه همه کارها را انجام داده بودیم، وی  به من به عنوان مدیرعامل شرکت مترو ارز نداد اما وقتی که من رفتم به مدیرعامل بعدی ارز داد اما در دولت روحانی نیز هنوز به مترو کمک نشده است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پارسایی: اظهارات اخیر ظریف ایجاد امیدواری برای مقابله با فساد است

یکشنبه بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه CFT با حضور ظریف و علوی

بازنشسته های شاغل از 15 آذر به دادگاه معرفی می شوند

طرح «نظام جامع مشاوره» برگشت خورد

باران‌ پاییزی کم‌آبی‌ها را جبران نمی‌کند

کاهش شاخص طلاق و آسیب های اجتماعی در حوزه نزاع و سرقت

قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان اجرا می شود

استان خوزستان یکی از کانون‌های امن منطقه است

زندانی کردن مرد در اختلافات خانوادگی، کمکی به زن نمی‌کند

نظر نهایی مجلس درباره بازنشستگان فدراسیون فوتبال

تاکید رییس قوه قضاییه بر استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس از سوی قضات

ایران از آمریکا به سازمان بین المللی دریانوردی شکایت می کند

دولت لایحه رتبه‌بندی معلمان را هر چه سریع‌تر به مجلس ارائه کند

هوشمندسازی ماموریت جدید حوزه بنادر و دریانوردی

انبارها پُر است

واکنش معاون عملیات ارتش به تهدید نفتکش‌های ایرانی

ارز صادرکنندگان به چرخه اقتصاد می‌آید

27 آبان، آیین پایانی جشنواره کتاب و رسانه

دستگاه ها از استادان خارج از کشور حمایت کنند

برگزاری سی‌ویکمین جلسه از گفتگوهای راهبردی با سخنرانی علی مطهری

ده سال حبس برای حجت الله یازرلو قاضی متخلف

بازدید «ذوالقدر» از شرکت قطعه‌ساز خودرو و بررسی مشکلات صنعتگران

ظرفیت تولید برق خورشیدی تا پایان دولت دوازدهم به 4هزار مگاوات می‌رسد

میزان مالیات سهام عدالت متوفیان اعلام شد

دستگیری 700 توزیع کننده اینترنتی داروهای تقلبی در عملیات پانجیا

850 صندلی ورزشگاه آزادی سهم زنان از فینال لیگ قهرمانان

تغییرات یکساله بازار کار/یک میلیون و 313هزار فارغ‌التحصیلان بیکار

با رانت واردات مقابله شود!

بختیار: دولتمردان کارهایی را که انجام می‌دهند به اطلاع مردم برسانند

دروغ آشکار آمریکایی‌ها درباره عدم تحریم دارویی ایران

بیماران SMA از پرداخت فرانشیز معاف شدند

واعظی و جنتی مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان هستند

وقت دور زدن خودتحریمی

با مستندات، حمله سایبری روز گذشته را از مراجع بین‌المللی پیگیری می‌کنیم

مجلس با مستثنی کردن همه شهرداران از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان موافق نیست

بخشی از ایرادهای شورای نگهبان به CFT قابل رفع است

مرزبانان ربوده شده به نزدیک مرز افغانستان منتقل شده اند

تودیع و معارفه شریعتمداری و رحمانی با حضور جهانگیری

موفقیت طرح کاهش در گام‌های نخست

گزارش تخلفات ثبت سفارش خودرو به قوه قضاییه ارجاع شد

تصویب لایحه عضویت دولت ایران در همکاری‌های تایید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا - اقیانوسیه

نظرات شورای نگهبان درباره CFT در مهلت قانونی به مجلس ارسال شده است

وزارت خارجه نسبت به اخراج برخی از سفرا از کشورهای اروپایی اقدام متقابل انجام دهد

آغاز جلسه علنی مجلس/ ظریف به سوالات پاسخ می‌دهد

تکذیب افزایش یک میلیون تومانی حقوق بازنشستگان در سال آینده

یک فوریت طرح ادغام معاونت‌های شهرداری رأی نیاورد

ناظران مجلس در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشخص شدند

ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح «قانون چِک» رفع شد

جلسه غیرعلنی مجلس برای ارایه توضیحات لاریجانی درباره نشست شورای هماهنگی اقتصادی

کمک خرجی دولت به کارکنان چطور واریز می‌شود؟