راه ترقی

آخرين مطالب

افشاگری عملیات روباتیک منافقین علیه ایران مقالات

افشاگری عملیات روباتیک منافقین علیه ایران

  بزرگنمايي:

راه ترقی- شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی درپی تحقیقات ویژه‎ خود گزارش داد گروهک تروریستی منافقین که در آلبانی مستقر است، از شبکه‎های روباتی اینترنتی برای نشر اکاذیب علیه نظام ایران در فضای سایبری و همچنین کمک به دستورالعمل «تغییر رژیم ایران» که واشنگتن به دنبال آن است، استفاده می‎کند.
مجری برنامه «لیسِنینگ پُست» الجزیره گفت:  با توجه به خروج آمریکا از توافق هسته ای در ماه مه امسال، آن کسانی که خواستار اتخاذ سخت‎ترین مواضع علیه جمهوری اسلامی بودند تقویت شدند.
 در سوی دیگرِ این مباحثه، کسانی قرار دارند که با سیاست آمریکا در قبال ایران مخالفند. همین افراد تلاش دارند این سیاست آمریکا را که بسیاری می گویند در واقع همان سیاست «تغییر رژیم» است، به عقب رانند. این اشخاص با واکنش های برخط (آنلاینِ) بسیار منفی و آنچنان گسترده ای روبرو شده اند که شبیه آن را در گذشته ندیده اند. این در حالی است که حساب های توئیتری که به این افراد (مخالف سیاست ضد ایرانیِ آمریکا) حمله می کنند، شاید- آن چنان که جلوه داده می شود- واقعاً صداهای طبیعی و نقطه نظرات حقیقی مردم نباشند بلکه به صورت خودکار و با استفاده از نرم‎افزارهای روباتی تولید می شوند.
مجری افزود: با توجه به اتهاماتی که به هر دو طرف در خصوص دروغ پراکنی و انتشار اخبار جعلی  زده می شود، این بسیار نادر است که ما در شبکه الجزیره انگلیسی اکنون می توانیم به حقایق، مکان ها و کارکنان واقعی اشاره کنیم که طرز عملکرد و اسلوب کارکرد یک کارخانه تولید حساب های جعلی در شبکه توئیتر و امثال آن برای انجام حملات (آنلاین) با نرم افزارهای روباتی را به خوبی تشریح می کند.
ویل یانگ، خبرنگار ما این مسئله را پیگیری کرده است، ولی ردِ پای آن نه به تهران، نه به واشنگتن دی سی و نه به ریاض رسیده است، بلکه به شهر تیرانا در کشور آلبانی، محل استقرار عناصر گروهک تروریستی منافقین ختم شده است.
ویل یانگ، خبرنگار این شبکه، در ابتدای گزارشِ خود گفت: با وجودی که اسناد و شواهد مربوط  به مؤثر بودن برنامه مداخلات اینترنتی ایران اصولاً قانع کننده ومحکمه پسند نیست، شرکت توئیتر در ماه گذشته اعلام کرد حدود 800 حساب را در پایگاه اینترنتی این شرکت بسته است، زیرا گفته می شود این حساب ها در دستکاری های هماهنگ شده دخیل بوده اند و توئیتراعلام کرده است که آن حساب ها ی تعطیل شده با ایران مرتبط بوده اند.
خبرنگار افزود: اما این داستان یک جنبه‎ دیگر نیز دارد. هزاران حساب- که احتمالاً تعداد بسیار زیادی از آنان به صورت خودکار (با نرم افزارهای روباتی) عمل می کنند- وجود دارند (که تعطیل نشده اند) و این روند را تقویت می کنند که ایران را به عنوان دشمنِ سرسخت و آشتی‎ناپذیر غرب و ناقض حقوق مردمِ خودش جلوه دهند.
آزاده معاونی، محقق در اندیشکده «نیو آمریکا»، در مصاحبه با خبرنگار این شبکه گفت: در واقع نقطه‎ی عطف، انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا بود. از همان بدو امر، روشن شد که دشمنی آمریکا با ایران بالا خواهد گرفت. از آن پس، با وفور حساب های جدید اینترنتی و حساب های ناشناس (آنلاین) روبرو شدیم که تنها هدف شان انجام حملات هدفمند به کسانی بود که با ظرافت درباره ایران مطلب می نوشتند.
شبکه الجزیره انگلیسی در این بخش تصاویری از حملات توئیتری به «شورای ملی ایران-آمریکا» و همچنین به شخص آزاده معاونی را پخش کرد. این توئیت ها آزاده معاونی را متهم کرده بودند که صرفاً یکی دیگر از عروسک های خیمه شب بازی حاکمان ایران است. در آن پیام های توئیتری به کسانی که در مقالات‎شان به حکومت ایران حمله نمی‎کنند، اتهام خیانت و مزدوری زده شده و به آنان خطاب شده است: شرمتان باد!
آزاده معاونی افزود: اکثریت این پیام های توئیتری (علیه من و امثال من) حاوی فحاشی، بدنام کردن، افترا و حملات شخصی است و هدف اصلیِ آن ساکت کردن ما است.
تریتا پارسی، نویسنده ایرانی تبار در آمریکا که پایه‎گذار و رئیس کنونی شورای ملی ایران-آمریکا است، در گفتگو با خبرنگار این شبکه گفت: با توجه به مشکلاتی که خبرنگاران غربی برای دسترسی به ایران دارند، اکثریت خبرنگاران از توئیتر به عنوان منبع کسب اطلاعات استفاده می کنند تا متوجه شوند مباحثات به چه سمت و سویی می روند و گرایش ها و روندها چیستند. حملات توئیتری و برنامه های رسانه های اجتماعی دست کم در بدو امر موفق بوده اند که چنین برداشت اشتباهی را در میان خبرنگاران غربی ایجاد کنند که اقلیت کوچک حامی سیاست دولت ترامپ در قبال ایران، در واقع تشکیل دهنده یک اکثریت یا اکثریتِ در حال رشد است.
خبرنگار افزود: ساده ترین نوع مهندسیِ رسانه های اجتماعی چیزی بیش از بازیِ اعداد نیست. صدها یا هزاران بات (روبات نرم افزاری) را در وبگاه توئیتر می توان برنامه ریزی کرد که به صورت خودکار توئیت کنند و توئیت های مورد نظر را نیز بازنشر دهند، تا روندهای دلخواه را به صورت مصنوعی تقویت کنند. در اندازه ای کوچک‎تر، افراد یا گروه ها خودشان می توانند از چندین حساب، به صورت همزمان استفاده کنند و با نسخه برداری از سایر توئیت ها و الصاق آن به حساب های خود، آن ها را در فضای مجازی بازنشر دهند، تا تأثیرات ایده ها و عقاید خود را چند برابر جلوه دهند اما نرم افزارهای روباتی می توانند این کار را در مقیاس بسیار بزرگ‎تر و گسترده‎تر انجام دهند.
خبرنگار افزود: شرکت توئیتر در این باره به ما چیزی نگفت که با چه روش هایی متوجه می شود که برخی از حساب ها در وبگاه این شبکه به صورت روباتی و خودکار (نه از سوی اشخاص حقیقی) تولید شده اند. در عین حال، داده های انبوه که به صورت آزادانه در شبکه جهانی اینترنتی در اختیار ما قرار دارند، ما را در این زمینه راهنمایی می کند که باید به کجاها سرک بکشیم تا متوجهِ این قضیه بشویم.
مارک اوئن جونز، استاد مطالعات تاریخ خاورمیانه  در دانشگاه اکسِتِر، در گفتگو با خبرنگار این شبکه گفت: وقتی از بات‎ها (روبات های نرم افزاری) استفاده می شود، شما می توانید متوجه آن شوید، زیرا می بینید صدها یا حتی در برخی از موارد، هزاران حساب (در شبکه توئیتر و امثال آن) همگی در یک روزِ خاص ایجاد شده اند. وی افزود: اکثریت حساب هایی که پیرامون «هشتگ های» «ایرانِ آزاد» یا «تغییر رژیم ایران» از اواخر دسامبر پارسال تا ماه مه امسال، ایجاد شده اند، در یک بازه‎ی زمانیِ 4 ماهه خلق شده اند. این نشان می دهد که بسیاری از فعالیت های مربوط به «هشتگ های» «ایران آزاد» یا «تغییر رژیم ایران» توسط بات ها (روبات های نرم افزاری) انجام شده است
ویل یانگ، خبرنگار این شبکه، اضافه کرد: اما فقط مقدار محدودی از اطلاعات است که شما می توانید به صورت آنلاین کشف کنید (لذا برای کسب اطلاعات بیشتر، باید خودتان به محل مورد نظر سفر کنید). از اینرو، ما شایعاتی را دنبال کردیم مبنی بر این که یک کارخانه تولید حساب های جعلی در شبکه توئیتر و امثال آن برای فعالیت های ضد حکومت ایران در آلبانی وجود دارد.
خبرنگار افزود: بین سال های 2013 و 2016، سازمان ملل به درخواست آمریکا، حدود 2900 عضو گروهک تروریستی منافقین را به این اردوگاه در آلبانی منتقل کرد که در فاصله یک ساعت رانندگی با تیرانا، پایتخت این کشور، قرار دارد. اعضای سابق این گروه تأیید کرده اند که بخشی از این تأسیساتِ به شدت حفاظت شده، کارخانه تولید حساب های جعلی در فضای مجازی است که به دستکاری رسانه های اجتماعی در سطحی گسترده اختصاص یافته است.
حسن شهباز، عضو سابق گروهک منافقین، در گفتگو با خبرنگار این شبکه گفت: ما به صورت روزانه دستوراتی دریافت می کردیم که بر موضوعات اصلی و مشکلات جاری در ایران تأکید داشت. به عنوان مثال، گرانی ، بیکاری و فقر که ما می بایست با توئیت کردنِ آن ها، توجه جهانیان را به آن معطوف می داشتیم و تقصیرها را به هر نحوِ ممکن، به گردن نظام اسلامی می انداختیم. این وظیفه‎ی روزانهِ ما در فضای مجازی بود.
حسن حیرانی، یکی دیگر از اعضای پیشین گروهک تروریستی منافقین، گفت: مثلاً در دستورات روزانه که دریافت می کردیم، به ما درباره مقالاتی که در برخی از روزنامه ها به نفع ما منتشر شده بود، اطلاع رسانی می شد، یا از این مطلع می‎شدیم که مثلاً یک سیاستمدار، مانند جان مک‎کین یا جان بولتن در مصاحبه‎ای علیه  نظام ایران صحبت کرده است. آنگاه مسئولیت ما بود توئیت بفرستیم یا درباره آن اخبار به نحوی اظهار نظر کنیم که چنین به نظر آید که این توئیت ها و اظهار نظرها واقعاً از سوی مردم در داخل ایران ارسال می‎شود. هر نوع خبری که آنان (سرکرده های منافقین) می توانستند به نفع خود یا برضد نظام ایران از آن استفاده کنند، حکمِ طلا را داشت و دیگر هیچ تفاوتی نمی کرد که آن خبر از کجا آمده باشد؛ چه آمریکا، چه اسرائیل یا از سوی ترامپ یا از هر شخص دیگری باشد، هیچ فرقی برای آنان نداشت.
حسن شهباز افزود: موضع ما نسبت به کسانی که حتی به میزان بسیار ناچیزی طرفداری ازنظام ایران می کردند یا از سازمان ما (گروهک تروریستی منافقین) انتقاد می کردند- مانند تریتا پارسی- این بود که این افراد با نظام ایران مرتبطند یا عروسک خیمه شب بازی ایران هستند. ما به آنان لقب «سربازان صادراتی از سوی نظام ایران » لقب می دادیم که دارند در آمریکا خوش می‎گذرانند.
تریتا پارسی گفت: به علت خط مشی و اصولی که من دارم، من حملات توئیتری بسیار زیادی از این نوع (از نوع روباتی) دریافت کرده ام. البته من اصلاً در این خصوص تنها نیستم، زیرا این در حقیقت پدیده ای بسیار فراگستر است که اشخاصِ زیادی قربانی این گونه حملات می شوند، زیرا ما در آمریکا گفتگویی عاقلانه و منطقی درباره سیاست های مان در قبال ایران نداریم. ما حتی نمی دانیم در حال حاضر، شرایط در داخل ایران چگونه است.
خبرنگار افزود: در این خصوص، می توانیم به یک نمونه اشاره کنیم: در اواخر سال 2017 و اوایل امسال، یک سری تظاهرات در تعدادی از شهرهای ایران ناگهان به راه افتاد، که در پی آن «هشتگ های» حامی «تغییر رژیم» در شبکه اینترنت به شدت افزایش یافت، که طرز فکر بسیاری از خبرنگاران در رسانه های معمولی را شکل داد. ما اکنون می دانیم که اکثریت آن فعالیت های آنلاین از خارج از ایران مهندسی می‎شده است.
مارک اوئن جونز گفت: بسیاری از فعالیت ها در رابطه با اغتشاشات در ایران، از سوی هرکس که شبکه های بات را در فضای مجازی راه اندازی کرده بود، مورد بهره برداری قرار می گرفت. افرادی بودند که از ناآرامی ها در ایران برای تبلیغ و ترویج  گروهک تروریستی منافقین استفاده می کردند. وی افزود: من حساب هایی را در این خصوص کشف کرده ام که باور دارم حساب های روباتی (جعلی) است.
حسن شهباز گفت: در دستورهای روزانه، به ما می گفتند از کدام «هشتگ ها» در توئیت های خود استفاده کنیم. هشتگ های محبوبی برای ما وجود داشت، مانند: «تظاهرات ملی» یا «من براندازی خواهم کرد» به ما می گفتند از این هشتگ ها استفاده کنیم تا این نوع هشتگ ها در فضای مجازی فعال تر شوند. این وظیفه ما بود که تظاهرات را پوشش خبری دهیم و ما این کار را با گشتن به دنبال ویدیوهای تظاهرات و توئیت کردن و بازنشرِ آن ها انجام می دادیم. ما سپس نقطه نظرات خود را نیز زیر آن تصاویر ویدیویی اضافه می کردیم.
حسن حیرانی گفت: اگر بخواهیم از لحاظ  اندازه و مقیاسِ کار صحبت کنیم، باید بگویم حدود هزار الی هزار و پانصد عضو گروهک تروریستی منافقین هزاران حساب را با نرم افزارهای روباتی و به صورت خودکار مدیریت می کنند. این مسئله بسیار خوب سازماندهی شده بود و دستوراتی کاملاً روشن در این خصوص که باید چه کارهایی انجام شود، صادر می شد. هرگونه فعالیتِ دیگرِ آنلاین یا جستجوهای اینترنتیِ دیگر برای ما ممنوع بود. آنان (سرکردگان منافقین) به ما می گفتند: تجهیزاتی که سازمان برای شما مهیا کرده است، به مثابه اسلحه است و توئیت های ما نیز به منزله گلوله هایی است که ما آن ها را به سوی دشمن (منظور نظام جمهوری اسلامی ایران) شلیک می کنیم. از اینرو، چرا باید آن ها (این تجهیزات و گلوله ها) را هدر بدهیم؟
خبرنگار افزود: گروهک تروریستی منافقین که بیشتر شبیه یک «فرقه» است، از هیچ نوع حمایتی در داخل ایران (از سوی مردم این کشور) برخوردار نیست. بسیاری از مردم ایران برنامه های گسترده‎ی ترورهای داخلی را که این گروهک تروریستی در سال های پس از انقلاب به راه انداخته بود، هنوز به یاد دارند. مردم هنوز فراموش نکرده اند که چگونه عناصر این گروه در خلال جنگ ایران و عراق، در کنار صدام جنگیدند.
در عین حال، این  گروهک دوستان قدرتمندی در خارج از ایران به دست آورده است (تصاویر رودی جولیانی در حال لبخند زدن در کنار مریم رجوی نشان داده شد). انگلیس، این گروه را از فهرست سازمان های تروریستیِ خود در سال 2008 خارج کرد. اتحادیه اروپا نیز در سال 2009 همین کار را کرد. آمریکا هم در سال 2012 این کار را انجام داد. پس از آن که منافقین به زور از عراق اخراج شدند، آمریکا پا درمیانی کرد و توافقی به دست آورد که براساس آن، عناصر این گروهک در کشور آلبانی اسکان داده شدند. از آن زمان به بعد، برنامه تبلیغات رسانه های اجتماعی این گروهک علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و در حال حاضر نیز این فعالیت های شان ادامه دارد.
آزاده معاونی گفت: این فعالیت ها به میزان قابل توجهی مبتنی بر مباحثات در غرب درباره ایران است، زیرا فکر می کنم بخشی از نیت های آنان این باشد که افکار عمومی غرب را  برای هر نوع دستورالعمل «تغییر رژیم» که واشنگتن آن را دنبال می کند، آماده کنند.
آزاده معاونی گفت: اعضای  منافقین هیچ راهِ بازگشتی ندارند. آنان کاملاً مستأصل هستند و شاید متمایل باشند از هر چیزی (که سرکردگان این گروهک به آنان دستور دهند) حمایت کنند.
مارک اوئن جونز گفت: دیگر چنین نیست که هر آنچه در رسانه های اجتماعی رخ دهد، در همان رسانه ها باقی بماند، بلکه این مسائل به رسانه های معمولی نیز نفوذ می کند. از اینرو می بینیم که چقدر تبلیغات ساختگی و اخبار جعلی در این رسانه های رسمی نیز وجود دارد. به تلاش های بسیار ناچیزی نیاز است تا بتوان موجی از تبلیغات راه انداخت که چنین به نظر آید که افکار عمومیِ مردم ایران برضد حکومتشان است، که البته این تبلیغات الزاماً واقعیت ندارد.
خبرنگار این شبکه در خاتمه تأکید کرد: گروهک منافقین با درخواست ما برای انجام مصاحبه موافقت نکرد و ادعا کرد: توطئه هایی وجود دارند که مأموران ایرانی در آن ها دخیل هستند و خود را به عنوان خبرنگار جا می‎زنند و از اینرو هرگونه تماس ما با شما غیرممکن است. خبرنگار اضافه کرد: به همین دلیل، ما فقط توانستیم با فراری هایی (اعضای سابق این گروهک) که در آلبانی سرگردان مانده اند، مصاحبه کنیم تا آنان این حکایت را برای ما نقل کنند که چگونه «جنگجویانِ صفحه‎کلیدِ رایانه» از رسانه‎های اجتماعی «استفاده» و «سواستفاده» می‎کنند تا دستورالعمل «تغییر رژیم» را ترویج و تبلیغ کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تاثیر ویتامین D بر توقف رشد سلول‌های سرطانی روده

ارتباط موثر؛ اولین قدم برای مراقبت از بیماران هموفیلی

طبقه متوسط در حال محو شدن است!

آمارهای «باروری نکاحی» و «بیکاری» دهه شصت و هفتادی‌ها

ساخت اولین ژنوم باکتریایی با استفاده از کامپیوتر

تکمیل پازل یک باتلاق

فرصت از دست رفته آمریکا در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان ایرانی

تماس با طبیعت موجب کاهش سطح هورمون استرس می‌شود

دستکاری آب‌وهوا؛ آیا بارندگی‌های اخیر ایران عمدی است؟

تولید ابرگیاهان باکمک دانش نانو مواد

تلاش موسسات مردمی در کاهش آسیب های اجتماعی

بیماری «ارتفاع» چیست و چگونه درمان می‌شود؟

هرآنچه باید درمورد سقوط هواپیماهای بوئینگ 737 مکس بدانید

تایید بی‌خطر بودن قرص مردانه پیشگیری از بارداری

مغز نوزاد خود را قربانی آرامش نکنید

بازیابی بینایی در بیماران مبتلا به سکته مغزی

قبای آیینی کهن بر تن متکدیان!

خوشی و ناخوشی های چهارشنبه آخر سال

بی‌وزنی بر نحوه تصمیم‌گیری فضانوردان تأثیر می‌گذارد؟

دوازده فایده و زیان موادغذایی تراریخته را بشناسید

روند افزایش دما در قطب شمال از کنترل خارج شده است

دانشمندان با نور و صدا، پلاک‌های مرتبط با بیماری آلزایمر را پاک کردند

داستان برند نستله؛ بزرگ‌ترین شرکت صنایع غذایی جهان

تشریح نحوه‌ی تاثیر امواج بر بدن انسان به تفکیک مضر یا غیر مضر

فواید مواد خوراکی حاوی پتاسیم بر سیستم عصبی و قدرت عضلات

ظرفیت حمل‌ونقل ریلی کشور به کمک فناوری افزایش می‌یابد

جوانان بی‌تجربه یا کهنه‌کاران باتجربه؟

از بیماری تا "توهم" بیماری

این پیامک‌ها را با دقت بیش‌تری بخوانید

چهارشنبه سوری از اصالت تا بدعت

آسیب به جنین از بدو شکل‌گیری بر اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار

فوائد مصرف روزانه سه عدد خرما برای سلامت

خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته

چطور می‌توان در دنیایی ناامیدکننده، شاد بود؟

مصرف غذاهای ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان

ورزش روزانه از بروز سنگ کلیه جلوگیری می کند

زنان در خانواده فقر را بیشتر از سایر اعضا درک می کنند

ماهی‌های قرمز در قفس‌های بلورین

وقتی سرمای شدید و سوزان دریاچه‌ی بالاتون را به سرزمین یخی تبدیل می‌کند

درمان آلزایمر، دیابت و کلسترول در دست پژوهشگران ایرانی

اگر فیسبوک نباشد چه اتفاقی می‌افتد

استفاده از حیوانات اصلاح ژنتیکی‌شده برای کاهش فقر در آفریقا

آیا رژیم غذایی وگان برای حفظ سلامت قلب بهتر است؟

آیا کم‌خوابی منجر به افزایش دردهای بدن می‌شود؟

ایران ایر از کجا و چگونه شکل گرفت؟

تأثیر مخرب ترس از پشیمانی روی زندگی

احتمال پیش‌بینی نجات بیماران مبتلا به سرطان تخمدان با هوش مصنوعی

برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های انسانی برای تولید انسولین

پیشگیری از افسردگی گاهی اوقات ممکن است

چگونه استونی جای پای خود را در عرصه‌ تولید علم محکم کرد