راه ترقی

آخرين مطالب

سرریز نقدینگی به خیابان حافظ اقتصاد

سرریز نقدینگی به خیابان حافظ

  بزرگنمايي:

راه ترقی- نگاهی به نوسانات شاخص و بازدهی آن در 20 سال اخیر نشان می‌دهد هرگاه شرایط سرمایه‌گذاری در بازارهای موازی مانند بازار ارز و طلا با ریسک‌های بالایی همراه بوده، نقدینگی سرگردان به سمت بورس حرکت کرده و این در حالی است که رشد شاخص همواره به معنای بازدهی مثبت برای سهامداران نیست؛ اما مانع از سقوط بیشتر ارزش دارایی آنها شده است.

طی سال‌های 76 تا 84، اگرچه بازده 29 درصدی برای بورس محاسبه شده بود اما بازدهی واقعی سهامداران به‌طور متوسط سالانه 5/ 13 درصد بوده که عملکردی مطلوب به شمار می‌آید.

با این حال، در دولت های نهم و دهم با وجود بازدهی اسمی سالانه حدود 18 درصد و با آنکه حجم وسیعی از خصوصی‌سازی در این سال‌ها انجام شد، اما با توجه به نرخ تورم آن زمان، سهامداران زیان بیش از 2 درصدی را تجربه کردند.

در دولت یازدهم گرچه بازدهی اسمی شاخص بورس 15 درصد بوده، اما در مقایسه با تورم، سود واقعی بیش از 2 درصدی عاید سهامداران شده است. با این وجود تغییرات نرخ ارز و افزایش تورم در ماه‌های گذشته سبب شده تا بازده واقعی بورس دوباره منفی شود. البته رشد شاخص تا حد زیادی بازده منفی را جبران کرده، اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد با فرض ثابت‌بودن قیمت دلار و تورم، سهامداران زمانی می‌توانند منتظر بازدهی مثبت در بورس باشند که شاخص سد 190 هزار واحدی را پشت سر گذارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد رشد شاخص در چند هفته اخیر بیشتر تحت تاثیر پتروشیمی‌ها و معدنی‌ها بوده است. اقبال سرمایه‌گذاران به سهام این صنایع و هدایت نقدینگی به سمت رشد شاخص بورس را رقم زده است.

**پیش‌بینی رشد 50 درصدی شاخص بورس
عباسعلی حقانی‌نسب، کارشناس بورس، با اشاره به رشد شاخص بورس در هفته‌های اخیر گفت: در شرایط فعلی و بدون در نظر گرفتن تغییراتی که ممکن است در شرایط سیاسی پیش آید، با توجه به متغیرهایی که وجود دارد، شاخص برای یک سال آینده می‌تواند رشدی 50 درصدی را تجربه کند.

وی با اشاره به اینکه عرضه اولیه هیچ نقشی نداشته چون عرضه اولیه‌ای انجام نشده است، گفت: با این حال هر مقدار عرضه اولیه بیشتری اتفاق بیافتد بر شاخص بورس موثر است. اما در حال حاضر تغییراتی که در بازار روی داده، متاثر از عرضه اولیه نیست زیرا حجم عرضه‌های اولیه بسیار کم است.

حقانی‌نسب ادامه داد: علت رشد فعلی بازار سرمایه این است که بورس تنها بازاری است که از تغییرات نرخ ارز و تغییرات نرخ تورم و شرایط روز جا مانده و هنوز تاثیر کامل نوسانات نرخ ارز بر این بازار مشهود نیست؛ چرا که این بازار متناسب با سایر بازارها رشد نکرده است.

وی افزود: از جمله این دلایل می‌توان به این نکته اشاره کرد که افزایش نرخ محصولات شرکت‌های بورسی و تغییرات تسعیر ارز هنوز در صورت‌های مالی شرکت‌ها وارد نشده است.

**شروع اصلاح قیمت‌ها دربورس
این کارشناس بورس با اشاره به اینکه پیش‌بینی سود اعلام نمی‌شود، گفت: از همین رو بازار به این نتیجه می‌رسد که شرکت‌ها افزایش سودآوری، نرخ فروش و تولید خود را متناسب با شرایط تعدیل کنند.

به عقیده وی با توجه به تغییرات در بازارهای مختلف، بازار سرمایه برای اصلاح قیمت‌ها و افزایش نرخ شاخص سرمایه در اول راه است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی این است که اگر وضعیت نرخ ارز در بازار ثانویه در این سطوح حفظ شود و دولت مداخله‌ای در بازار و قیمت‌گذاری نداشته باشد، حوزه تولید‌کننده سهامی عام که همین بازار سرمایه است، می‌تواند نفع برده و شرایط بازدهی مناسبی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند.

**بازده بورس 190 هزار واحدی مثبت می‌شود
حقانی‌نسب با اشاره به اینکه در حال حاضر با توجه به نرخ ارز و تورم، با وجود رشد شاخص، بازدهی منفی است، گفت: بازدهی در جهت حفظ ارزش نتوانسته سرمایه سرمایه‌گذاران را حفظ کند اما به مرور که نقدینگی از بازارهای دیگر به سمت بازار سرمایه هدایت شود، می‌توان این جای خالی را پر کرد تا سرمایه‌گذاران بازدهی مثبتی را تجربه کنند.

به گفته حقانی‌نسب در صورت هدایت نقدینگی به سمت بورس، علاوه بر آنکه ارزش پول وسرمایه حفظ می‌شود، شاهد بازدهی مثبت نیز خواهیم بود.
وی گفت: با توجه به تغییرات بخش واقعی نرخ ارز، شاخص باید به بالای 190 هزار واحد برسد تا سهامداران شاهد بازدهی مثبت باشند.

**اصلاح نظام بانکی با کمک شرکت‌های سبدگردانی
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه ایجاد شرکت‌های سبدگردانی که کارکرد بانک سرمایه‌گذاری دارند، مردم را به صورت غیر مستقیم وارد این بازار می‌کند، ادامه داد: از این طریق افراد بیشتری از بازدهی که در این بازار برای یک سال آتی وجود دارد منتفع می‌شوند.

وی افزود: بخش بزرگی از نقدینگی که اکنون در غالب سپرده بانک‌ها و یا در غالب پس‌اندازی که به سمت بازار سکه و ارز رفته است، می‌تواند به سمت بازار سرمایه هدایت شود که در این مسیر شرکت‌های سبدگردان و تامین سرمایه نقش مهمی دارند که همین امر زمینه را برای اصلاح نظام بانکی نیز فراهم خواهد کرد.

**جهش قیمت دلار، بورس را بالا کشید
همچنین محمودرضا خواجه‌نصیری، مدیر سابق نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس  با اشاره به اینکه مهمترین عامل افزایش شاخص بورس در هفته‌های اخیر، ورود نقدینگی به این بازار است، گفت: دلیل افزایش شاخص بورس در این روزها، ورود نقدینگی و رشد سود برخی شرکت‌ها ناشی از افزایش قیمت ارز و ارزیابی مجدد سرمایه است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت مسئله اصلی، هدایت نقدینگی به این بازار است.

وی ادامه داد: در حال حاضر از آنجا که سرمایه‌گذاران در سیستم بانکی احساس می‌کنند به دلیل افزایش قیمت ارز دارایی‌هایشان با کاهش ارزش روبروست، به دنبال فرصت سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری هستند.

**فرصت بازار سرمایه برای خصوصی‌سازی واقعی
خواجه‌نصیری افزود: سرمایه‌گذاری در بورس امن بوده و آسان‌تر از سایر بازارهاست، از سوی دیگر افراد هر روز شاهد رشد آن هستند و از همین رو به عنوان به عنوان یک گزینه مطرح می‌شود تا حتی افرادی که با بورس آشنایی کمتری دارند به بورس نزدیک شوند. همین امر تقاضا برای سهام را افزایش داده و قیمت‌ها رشد کرده‌اند.
وی با بیان اینکه نباید تنها بر روی رشد شاخص برای ورود به بازار سرمایه تمرکز کنیم، گفت: شرایط فعلی زمان مناسبی برای عرضه سهام شرکت‌های دولتی، نیمه‌خصوصی و عرضه‌های اولیه در بازار است و از این محل سرمایه‌گذاران فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری به دست می‌آوردند و بحث‌های خصوصی‌سازی تسریع می‌شود. از سوی دیگر این عرضه‌ها سبب می‌شود به جای آنکه بازار شتابان رشد کرده و هیجانات بر آن غالب شود، واگذاری سهام با قیمت‌های معقول‌تری انجام شود تا سرمایه‌گذاران نگاه بلند‌مدت داشته باشند.

این کارشناس بورس تاکید کرد: اگر نگاه سرمایه‌گذاران این باشد که وارد بازار شده و در یک دوره یک ماهه سود کنند و از آن خارج شوند باید منتظر ریسک‌های بزرگی نیز باشند. زیرا بورس در کنار آنکه مزیت و چشم‌انداز مثبتی برای سرمایه‌گذاری است، همچنین می‌تواند ریسک بزرگی را به سرمایه‌گذار تحمیل کند.

**بازده واقعی بورس منفی است
به گفته وی تا زمانی که نقدینگی در بورس وارد شود، روند رشد ادامه پیدا خواهد کرد اما نکته مهم این است که این نقدینگی چه زمانی و با چه سیگنالی از بازار خارج می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران باید بدانند این بازار همیشه افزایشی نیست، افزود: به دلیل اتفاقاتی که در صنعت می‌افتد ممکن است نقدینگی از ادامه حضور در بورس پا پس کشد و از همین رو حفظ ثبات این سطح قیمتی با کاهش مواجه شود.

خواجه‌نصیری با بیان اینکه بازده بورس امسال مثبت بوده، ادامه داد: اما کلیت بازار سرمایه نشان می‌دهد بازده حقیقی نسبت به تورم، نرخ ارز و رشد دلار منفی است، زیرا افزایش قیمت دلار بیشتر از شاخص بورس بوده است. با این حال در این بازه زمانی در بورس صنایعی داشتیم که بازده آن بیشتر از بازده رشد دلار بود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا 400 هزار تومان برای همه کارکنان واریز نشد؟

لغو معافیت های نفتی ایران تبعاتی برای بازارهای جهانی دارد

راهکار یک اقتصاددان برای رها شدن زنجیری که لای چرخ تولید گیر کرده

2.5 میلیون تُن کالای اساسی در بنادر و گمرکات

شاخص بورس در هفته نخست اردیبهشت ماه به کدام سو می رود؟

نوبخت: 7 هزار میلیارد تومان بابت خسارت به سیل زدگان اعطا می شود

جزئیات عملیات بازار باز و برنامه بانک مرکزی

بررسی حذف صفر از پول ملی در کمیسیون اقتصاد دولت ادامه دارد

ریزش قیمت نفت شدت گرفت

بارندگی ها تولید برق نیروگاه های آبی را 5هزار مگاوات افزایش داد

دلار 100 تومان ارزان‌تر شد

بیش از 4.4 میلیون تن فولاد خام صادر شد

هند به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد

مدیرکل ردمی ساخت گوشی مجهز به اسنپدراگون 855 را تأیید کرد

نخستین پرتاب تجاری راکت فالکون هِوی اسپیس ایکس به پنجشنبه موکول شد

اسپاتیفای، اپل را شرکتی انحصارطلب می‌داند

ژاپن در تدارک اعزام ناوگان روباتیک ساخت‌‌و‌‌ساز به کره ماه

پرفروش‌ترین خودروهای سال 2018 در کشورهای مختلف جهان

تصویربرداری مستقیم از هاله غبارآلود اطراف سیاهچاله برای نخستین‌بار

استانبول و مکان‌های ناشناخته‌ای که باید ببینید

راهنمای جامع بازاریابی برای استارتاپ‌ها

وزارت ارتباطات برنده جایزه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی شد

نابودی محتوا؛ چرا گذشته در‌‌ اینترنت ناپدید شده است؟

هشدار: جاسوس‌ افزار قدرتمند در کمین آیفون‌های اپل

احتمال بازنشستگی لوئیس همیلتون از فرمول یک و حضور در فرمول E

کمک 5 میلیارد ریالی ایرانسل به سیل‌زدگان اهدا شد

قبل از خارج‌کردن درایو USB در ویندوز 10، دیگر لازم نیست آن را Eject کنید

تنظیم صحیح کوله پشتی و نکاتی برای مراقبت از آن

ضرر نمایندگی‌های خودرو در آمریکا برای اولین بار در 10 سال گذشته

قبل از آغاز حیات، احتمالا DNA و RNA همراه هم روی زمین وجود داشته‌اند

تمایل پژو سیتروئن برای خرید یا ادغام جگوار لندرور

آیا خیره شدن به صفحه نمایش قبل از خواب روی سلامت نوجوانان تأثیر دارد؟

انویدیا پلتفرم AI Clara را در خدمت رادیولوژیست‌ها قرار می‌دهد

اطلاعات اولیه پردازنده‌های نسل سوم Threadripper و Epyc Rome به نرم‌افزار Aida64 افزوده شد

لودینگ 47: 25 سالگی الدر اسکرولز، جالب ترین دروغ های سیزده و همه چیز درباره Borderlands 3

شفافیت در کسب‌وکار؛ پنج راه برای ساختن اعتماد

سامسونگ از پایان کار رسمی سری گلکسی J خبر داد

گلکسی A80 با ماژول دوربین کشویی-چرخشی فردا رونمایی می‌شود

فروش مودم 5G هواوی به اپل؛ شایعه یا حقیقت؟

آیا پیوند عضو حیوان به انسان محقق خواهد شد؟

کارت گرافیک انویدیا GeForce MX250 در دو مدل عرضه خواهد شد

دریافت عوارض در نیویورک برای تردد در مناطق شلوغ تصویب شد

سوءاستفاده تبلیغاتی از امکانات مخابراتی ویژه اطلاع‌رسانی در مواقع بحران و هشدار

نوجوانان تایلندی محبوس در غار، پس از نجات چگونه درمان شدند

عکس‌نوشته برای عکس پروفایل در توپ‌تاپ

در خواست کمک فیات کرایسلر از تسلا برای اجرای استاندارد آلایندگی اروپا

مک بوک 15 تا 17 اینچی نیمه اول 2021 راهی بازار می‌شود

بپرس، اپلیکیشن پرسش و پاسخ آنلاین

نسخه آزمایشی مایکروسافت اج کرومیوم منتشر شد؛ چطور دانلود کنیم؟

تصاویر کیس وان پلاس 7، بریدگی دوربین سلفی پاپ آپ را نشان می‌دهد