راه ترقی

آخرين مطالب

موافقت مجلسی‌ها با رسیدگی فوری به «ازدواج کودکان» مديريت

موافقت مجلسی‌ها با رسیدگی فوری به «ازدواج کودکان»

  بزرگنمايي:

  راه نو- 67 نماینده در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در قالب طرح اصلاح ماده 1041 قانون مدنی، ضمن تشریح آسیب‌های اجتماعی، روانی، جسمی، جانی، محرومیت از تحصیل، مشکلات به وجود آمده در تربیت فرزندان و افزایش نرخ طلاق خواستار ورود سریعتر مجلس به ازدواج دختران کمتر از 13 سال و پسران کمتر از 16 سال شدند. در عین حال تعدادی از نمایندگان نیز با اشاره به موضوعاتی نظیر مغایرت طرح با شرع مقدس و اولویت مسائل اقتصادی معتقد بودند که این پرداختن به طرح اصلاح ماده 1041 اولویت ندارد.

بر همین اساس مطهره ناظری رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان با بیان اینکه زمانی که لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در مجلس مطرح بود برای تصویب این لایحه نیز این تذکر داده می‌شد که در حاضر اولویت با مسائل اقتصادی است و مساله کودکان اولویتی ندارد، گفت: اما به نظر می‌رسد این موضوع ازدواج کودکان و مسائل اقتصادی تاثیر مستقیم روی یکدیگر دارند و نمی‌توان گفت که یکی از آنها نسبت به دیگری از اولویت بیشتری برخوردار است.

ازدواج کودکان، مشکلات اقتصادی هم به بار می‌آورد

وی با اشاره به اینکه مسائل اقتصادی و اجتماعی روی یکدیگر تاثیر می‌گذارند، افزود: نباید به خاطر مشکلات اقتصادی از مشکلات اجتماعی غافل شد؛ چراکه مشکلات اجتماعی زمینه‌ساز مسائل اقتصادی بزرگتری هستند؛ برای مثال کودک همسری می تواند باعث ایجاد مشکلات اقتصادی شود. زمانیکه کودکی در سنین پایین ازدواج می‌کند برای رفع حوائج و پذیرش مسئولیت زندگی جدید مجبور به کارکردن است.

رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان با بیان اینکه اینگونه ازدواج‌ها در بسیاری موارد ریشه در فقر اقتصادی خانواده‌ها دارد، اظهارکرد: ازدواج کودکان در عین حال می‌تواند باعث مشکلات اقتصادی دیگری شود، برای مثال همین که تمام بار مالی روی دوش پسران باشد برای آنها بار روانی خواهد داشت و آنها مجبور می‌شوند وارد بازار کار غیر رسمی شوند.

ناظری با اشاره به اینکه ماده 1041 سن ازدواج برای دختران را 13 سال و برای پسران 15 سال در نظر گرفته است، تصریح کرد: درباره تبصره الحاقی این ماده واحده و افزایش سن ازدواج، اخبار متفاوتی شنیده می‌شود، اما در حال حاضر سن ازدواج در اصلاحیه قانون 1041 آمده است. با توجه به شرایط اقتصادی جدید و ورود دختر و پسر به بازار کار غیر رسمی، ازدواج کودکان باعث تولید کودک کارگران نوجوان می‌شود.

وی با اشاره به مساله سلامت جسمی دخترانی که زودهنگام ازدواج می‌کنند نیز گفت:  به ویژه در مورد دختران، باوری زودهنگام و زایمان زودرس اتفاق می‌افتد که در مواردی منجر به سقط جنین شده و با آسیب‌های جسمی و افسردگی همراه است.  از سوی دیگر ازدواج در سنین کودکی باعث می‌شود آنها از رشد اجتماعی باز بمانند.

این فعال حقوق کودکان افزود: یکی از نکات دیگر مطرح شده در مورد اولویت نداشتن تصویب فوریت بررسی این قانون این بوده است که شورای نگهبان از جهت فقهی با این طرح مخالفت خواهد کرد، این در حالی که در استفسار صورت گرفته از آیت الله مکارم شیرازی نیز گفته شده است که ازدواج دختری که به سن بلوغ عقلی نرسیده است را تجویز نمی‌کنیم و در صورتیکه قبلاً هم انجام می‌شده است، در زمان حاضر بهتر است انجام نشود.

این حقوق‌دان با بیان اینکه در کنوانسیون حقوق کودکان نیز سن ازدواج 18 سال تعیین شده است، اظهار کرد: در قانون پیش از انقلاب سن ازدواج برای دختران 18 سال و برای پسران 20 سال در نظر گرفته شده بود، این در حالی است که این قانون عمدتا اجرا نمی‌شد، اما بعد از انقلاب اسلامی تصویب چنین قانونی بسیار مترقیانه خواهد بود.

فقر اقتصادی و نداشتن امکانات؛ دو علت ازدواج کودکان

زهرا رحیمی، مدیرعامل جمعیت امام علی نیز با بیان اینکه در حال حاضر و با توجه به اوضاع اقتصادی اخیر شاهد افزایش ازدواج کودکان هستیم گفت: بیشترین کودکانی که قربانی ازدواج در سنین پایین و کمتر از 13 سال هستند. آنها عمدتا در خانواده‌هایی که سطح اقتصادی متوسط یا بالای داشته باشند نیستند، بلکه بیشتر در خانواده‌های فقیر رشد کرده‌اند و به دلیل دو معضل فقر اقتصادی و نبود امکانات کافی ازدواج می‌کنند.

وی با بیان اینکه در بسیاری از مناطق کشور، مدرسه و امکانات تحصیلی به ویژه برای دختران وجود ندارد، اظهار کرد: کمبود فضای آموزشی برای آنها مانع ادامه تحصیل آنها می‌شود، به همین دلیل بسیاری از خانواده‌ها برای اینکه از بار مسئولیت اقتصادی رها شوند فرزندان را وادار به ازدواج می‌کنند. وجود بستر قانونی اگرچه برای جلوگیری از این اتفاق کافی نیست ولی شرط لازم است.

این فعال حقوق کودکان افزود: امیدواریم شروطی که برای ازدواج در سنین  13 تا 16 سالگی گذاشته شده است رعایت شود و دادگاه‌ها حکم ازدواج کودکان بین 13 تا 16 سالگی را  نیز حتی صادر نکنند. در زمینه مسائل فقهی نیز بارها به این مسئله اشاره شده است که فقه شیعه بسیار پویاست و می‌تواند برداشت‌های متناسب با مصلحت جامعه داشته باشد، به طوریکه راه را بر هر گونه اقدامی که به ضرر جامعه است دارند ببندد.

حکایت کودکانی که باید یک عمر بسوزند و بسازند

رحیمی با بیان اینکه در مورد سن بلوغ تعدد آرای زیادی وجود دارد، تصریح کرد: گرچه بسیاری از نمایندگان مجلس معتقدند مسئله ازدواج کودکان دغدغه بسیاری از اقشار جامعه نیست، اما باید گفت که اتفاقا این نوع مسائل دغدغه بسیاری است، اما از آنجایی که کودک 11 ساله‌ای که به زور با مرد چهل ساله ازدواج می‌کند هیچ تریبونی ندارد، مسئله آنها هرگز اعلام نمی‌شود و این کودک باید یک عمر بسوزد و بسازد.

وی افزود: از آنجایی که این عزیزان ممکن است در اطرافیانشان چنین مسائلی را نبینند حس می‌کنند که نباید مطرح شود اما امیدواریم با در نظر گرفتن مصلحت کودکان مملکت، این قانون در شورای نگهبان مورد تصویب قرار بگیرد.

رحیمی با بیان اینکه در حال حاضر ازدواج کودکان 13 تا 16 سال در دادگاه منوط به شرایطی مانند نظر دادگاه، مددکار اجتماعی و پزشکی قانونی امکان پذیر و ازدواج زیر 13 سال نیز فقط با نظر دادگاه صالحه امکان پذیر است، گفت: البته مطالبات فعالان مدنی ممنوعیت ازدواج کودکان زیر 15 سال بوده اما درک می‌کینم که احتمالا برای نمایندگان مقدور نبوده است که چه سنی برای ازدواج کودکان تعیین شود .

وی افزد: در کنار مسائل قانونی از مساله فرهنگ سازی به ویژه برای دختران غافل شد. در برخی از استان‌ها ازدواج کودکان به شکل سنتی انجام می‌شود. ازدواج اجباری علاوه بر اینکه مادر را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد و آنها هیچگاه احساس رضایت نمی‌کنند. در عین حال بر مهارت‌های کافی برای فرزندپروری نیز تاثیر می‌گذارد، به طوری که شاهد فرار کودکان و کار  زود هنگام آنها هستیم.

روز چهارشنبه از مجموع 209 نماینده حاضر در جلسه 151 نماینده با رای موافق، 34 نماینده با رای مخالف و 7 نماینده با رای ممتنع با رسیدگی فوریتی مجلس به این مسئله اجتماعی موافقت کردند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تاکید رییس قوه قضاییه بر استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس از سوی قضات

ایران از آمریکا به سازمان بین المللی دریانوردی شکایت می کند

دولت لایحه رتبه‌بندی معلمان را هر چه سریع‌تر به مجلس ارائه کند

هوشمندسازی ماموریت جدید حوزه بنادر و دریانوردی

انبارها پُر است

واکنش معاون عملیات ارتش به تهدید نفتکش‌های ایرانی

ارز صادرکنندگان به چرخه اقتصاد می‌آید

27 آبان، آیین پایانی جشنواره کتاب و رسانه

دستگاه ها از استادان خارج از کشور حمایت کنند

برگزاری سی‌ویکمین جلسه از گفتگوهای راهبردی با سخنرانی علی مطهری

ده سال حبس برای حجت الله یازرلو قاضی متخلف

بازدید «ذوالقدر» از شرکت قطعه‌ساز خودرو و بررسی مشکلات صنعتگران

ظرفیت تولید برق خورشیدی تا پایان دولت دوازدهم به 4هزار مگاوات می‌رسد

میزان مالیات سهام عدالت متوفیان اعلام شد

دستگیری 700 توزیع کننده اینترنتی داروهای تقلبی در عملیات پانجیا

850 صندلی ورزشگاه آزادی سهم زنان از فینال لیگ قهرمانان

تغییرات یکساله بازار کار/یک میلیون و 313هزار فارغ‌التحصیلان بیکار

با رانت واردات مقابله شود!

بختیار: دولتمردان کارهایی را که انجام می‌دهند به اطلاع مردم برسانند

دروغ آشکار آمریکایی‌ها درباره عدم تحریم دارویی ایران

بیماران SMA از پرداخت فرانشیز معاف شدند

واعظی و جنتی مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان هستند

وقت دور زدن خودتحریمی

با مستندات، حمله سایبری روز گذشته را از مراجع بین‌المللی پیگیری می‌کنیم

مجلس با مستثنی کردن همه شهرداران از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان موافق نیست

بخشی از ایرادهای شورای نگهبان به CFT قابل رفع است

مرزبانان ربوده شده به نزدیک مرز افغانستان منتقل شده اند

تودیع و معارفه شریعتمداری و رحمانی با حضور جهانگیری

موفقیت طرح کاهش در گام‌های نخست

گزارش تخلفات ثبت سفارش خودرو به قوه قضاییه ارجاع شد

تصویب لایحه عضویت دولت ایران در همکاری‌های تایید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا - اقیانوسیه

نظرات شورای نگهبان درباره CFT در مهلت قانونی به مجلس ارسال شده است

وزارت خارجه نسبت به اخراج برخی از سفرا از کشورهای اروپایی اقدام متقابل انجام دهد

آغاز جلسه علنی مجلس/ ظریف به سوالات پاسخ می‌دهد

تکذیب افزایش یک میلیون تومانی حقوق بازنشستگان در سال آینده

یک فوریت طرح ادغام معاونت‌های شهرداری رأی نیاورد

ناظران مجلس در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشخص شدند

ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح «قانون چِک» رفع شد

جلسه غیرعلنی مجلس برای ارایه توضیحات لاریجانی درباره نشست شورای هماهنگی اقتصادی

کمک خرجی دولت به کارکنان چطور واریز می‌شود؟

زخم‌ عمیق تایرسازان از بازی شرکای خارجی تا سوء استفاده داخلی

خدمات رسانی متروی تهران به شرکت کنندگان راهپیمایی 13 آبان

سازمان بازرسی کل کشور و آمبودزمان جمهوری آذربایجان تفاهم‌نامه همکاری امضا می‌کنند

زنگنه وظریف به مجلس می‌روند/بررسی تشکیل کمیسیون مقابله باتحریم‌ها

خط تولید جت جنگنده کوثر افتتاح شد

حجتی: ستاد تنظیم بازار قیمت لبنیات را مجدد بررسی می کند

ضرورت توسعه کشت چغندر علوفه ای برای تامین خوراک دام

بررسی معیارهای استاندارد جدید پایتخت در جلسه هیات رئیسه مجمع نمایندگان استان تهران

جایگزینی بسته‌های فیبر نوری بجای ماهواره

استیضاح وزیرکشور دوشنبه آتی در کمیسیون شوراها بررسی می شود