راه ترقی

آخرين مطالب

عندالاستطاعه کردن مهریه معقول است/ بیمه مهریه را اجرایی کنیم اجتماعی

عندالاستطاعه کردن مهریه معقول است/ بیمه مهریه را اجرایی کنیم

  بزرگنمايي:

راه ترقی- علی نجفی توانا با اشاره به مطرح شدن حذف سکه از مهریه گفت: بحث مهریه از مباحث چالش برانگیز مربوط به روابط سنتی و خانوادگی در پرتو اصول فقه و ضوابط دینی است که جز با مطالعه و بررسی کافی و لحاظ کردن شرایط اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی، تبعات منفی آن قابل حل و فصل و رفع نیست.

وی افزود: اصولا نگاه مجرد و انتزاعی برای حل مشکلات ممکلت در چارچوب تدابیر موقتی و مقطعی نه تنها در کشور ما بلکه در دنیا چاره‌ساز نیست و متاسفانه این اشکال و ایراد هم در نظام قانونگذاری و هم در نظام قضایی و هم در سیستم اجرایی ما وجود دارد و گوش شنوایی هم حال یا به علت ضعف مدیریت یا ناتوانی در برنامه ریزی و یا عدم اشنایی به اصول علمی جدید که پاسخگوی نیازهای روز جامعه باشد، کماکان حاکمیت دارد.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: بر اساس قانون، مهریه مبلغی است که با توجه به شرایط سنی و خانوادگی و فردی مانند تحصیلات و زیبایی و سایر پارامترهای مورد توجه نوع بشر بین خانواده‌ها توافق می‌شود و اصحاب عقد ازدواج یعنی زن و شوهر آن را می‌پذیرند و به عنوان تعهد مرد نه به صورت مؤجل و وعده‌دار بلکه  عندالمطالبه در صدر ازدواج و یا سایر توافقات کتبی درج می‌شود.

نجفی توانا یادآور شد: متاسفانه با تضعیف نظام ارزش‌های اخلاقی و دینی به ویژه در یک قرن اخیر در کشور ما بالاخص در دو دهه جدید، توانمندی مدیریت و چالش‌های کانون خانوادگی در نزد زوجین به حداقل رسیده و مدیریت بحران اختلاف، مورد اعمال و توجه قرار نمی‌گیرد و هر سوءتفاهم کوچکی تبدیل به یک اختلاف عمیق می‌شود و خانواده‌ها نیز مدیریت و اصول مربوط به آن را که منطبق با واقعیت‌ها و اصول منطقی باشد، اعمال نمی کنند و در نتیجه با تلنگری کوچک اختلافات به جایی می‌رسد که استفاده از ضمانت اجراهای موجود برای طرفین به عنوان تنها راه حل جلوه می‌کند.

این حقوقدان اضافه کرد: نظام مدیریت فرهنگی کشور ما و ابزارهایی مانند رسانه ملی و غیره تاکنون آموزش لازم را برای حفظ ارزش‌های خانوادگی و حفظ  کانون خانوادگی به مردم به ویژه جوانان اعطا نکرده و اگر آموزشی هم مطرح می شود مقطعی است؛ در نتیجه زن و شوهر در مقابل هم صف آرایی می کنند، مرد از امکاناتی مانند عدم پرداختن نفقه استفاده می‌کند یا زن را از منزل بیرون می‌کند یا متاسفانه در رابطه با آن فرهنگ مردسالاری اعم از خشونت کلامی، عاطفی، جنسی، اقتصادی و ... استفاده می‌کند و حتی بعضا  مبادرت به ضرب و جرح می‌کند و در نتیجه زنی که با هزاران آرزو به منزل وی آمده خود را  موظف به پاسخگویی می‌داند و تنها راه پاسخگویی طرف شکایت برای نفقه و مهریه است و حق طلاق نیز برای وی وجود ندارد، جز با شرایط خاص که آن اثبات سوءسلوک شوهر است.
 

هیج دولت و مقامی نمی‌تواند میزان مهریه را تعیین کند

نجفی توانا اضافه کرد: ما قبل از اینکه به بحث مهریه و تبعات منفی آن از جمله زندانی شدن زوج -شوهران- بپردازیم، باید ببینیم ریشه بروز این موضوع کجاست؟ البته داریم دخترانی که با برنامه قبلی ازدواج می کنند و برای دریافت مهریه و به محض انعقاد صیغه ازدواج مبادرت به استفاده از ابزار مهریه می کنند و در عین حال مردانی هستند که با برنامه ریزی ازدواجی را با حداقل مهریه صورت می دهند و در نتیجه دختری که با هزاران آرزو وارد خانه شوهر شده است این ضمانت اجراها را از دست می دهد؛ لذا از آنجا که مهریه مبلغی است عندالمطالبه و در تعهد شوهر است و یک رسم قدیمی و سنت دیرین است و یکی از ضمانت اجراهای موجود برای حفظ کانون خانوادگی است و به دلیل اینکه با حاکمیت ارادی تعیین می شود، هیچ دولت و مقامی نمی تواند میزان آن را تعیین کند؛ یعنی مداخله در امور خصوصی و روابط اقتصادی اشخاص از منطق مدیریتی به دور است.

وی با طرح این سوال که در رابطه با مهریه از چه ضمانت اجراهایی باید استفاده کنیم؟ گفت: زنی که با مردی ازدواج می‌کند و مرد  ازدواج مجدد می کند و او را مورد بی مهری قرار می‌دهد و یا او را از حقوق حقه‌اش محروم می‌کند، چه چاره‌ای برای مقابله به مثل دارد؟ البته با توجه به اینکه مهریه دین است، در تطبیق با علم حقوق استفاده از ضمانت‌های کیفری یک امر پسندیده، ممدوح، منطقی و معقول در بادی امر تلقی نمی‌شود و اصولا نه در خصوص مهریه بلکه در خصوص  سایر مطالبات نیز استفاده از این قانون که در صورت عدم پرداخت دین فرد را مجبور به الزام به پرداخت از طریق حبس کردن می کنند، باعث چالش های فراوانی در کشور شده است و صرفا منحصر و مخصوص بحث مهریه نیست و در سایر دیون نیز استفاده از قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی به نظر منطقی نمی‌رسد.

وی افزود: پیشنهادم این است که اصولا طبق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی بخشی که مربوط به مهریه است باید حذف شود و مکانیزم‌های جایگزین منطقی که در دنیا مورد اعمال و اجراست را پیش بینی کنیم. مخصوصا در خصوص چک بارها پیشنهاد کرده ایم که بانک ها برای صدور دسته چک بهتر است از شخصی که درخواست دسته چک می کند، یک تضمین کافی دریافت کنند و هر برگ چک برای مبلغ مشخصی تا یک سقفی در نظر بگیرند که هم از یک طرف تضمین در بانک وجود داشته باشد و  از طرف دیگر گیرنده با خیال راحت آن را قبول می کند زیرا می داند در صورت عدم پرداخت بانک موظف است وجه چک را تادیه کند که متاسفانه مورد قبول قرار نگرفت و کماکان ما مشکل چک و ... را داریم.

با استفاده از صنعت بیمه زوجین بیمه شوند

نجفی توانا تصریح کرد: در مورد مهریه می‌توان با استفاده از صنعت بیمه به گونه ای عمل کرد که شوهران موظف باشند در زمان ازدواج به میزانی که مهریه تعیین می‌کنند آن را در یک شرکت بیمه، بیمه کنند و صنعت بیمه آمادگی لازم را پیدا کند، ضمن اینکه به خانواده‌ها آموزش دهیم که مهریه نشان دهنده تشخص و اعتبار و امنیت زن نیست بنابراین ضمن کار فرهنگی، آموزش لازم به خانواده‌ها و زوجین داده شود.

باید بازنگری مجددی راجع به قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی داشته باشیم 

وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل برخوردهای انتزاعی و مجرد ما امروز شاهد خیل عظیم زندانیان در خصوص چک بلامحل و مهریه هستیم. در مورد مهریه باید بگویم که با توجه به وجود این قانون و اجرای آن در شرایط فعلی قابل دفاع نیست و ما باید بازنگری مجددی راجع به قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی داشته باشیم و در ضمن بحث بیمه مهریه را با مطالعات همه جانبه اجرایی کنیم و در عین حال با استفاده از مکانیزم میانجی گری در زمان بروز اختلاف و قبل از اینکه زوج بازداشت شود تا تعیین تکلیف تقنینی و استفاده از صنعت بیمه به صورت توافقی این اختلافات را به حداقل برسانیم؛ در غیر این صورت نه می توان در شرایط فعلی میزان مهریه را الزامی تعیین کرد یا مبلغ آنرا محدود کرد یا نوع آن را منحصرا به موارد خاصی کرد و نه اینکه در اجرای این قانون زوجه را مجبور کرد که از این حق خود دایر بر تعقیب شوهر خودداری کند.

وی افزود: اشکال قضیه در بحث مدیریت کشور در خصوص مسایل تقنینی و فرهنگی و اقتصادی است. ما شرایطی را برای جوانان فراهم کردیم که تحمل حداقل کنش و واکنش اندکی غیرمتعارف و غیرمتعادل را ندارند و استفاده از این ضمانت اجراها مانند استفاده از زور یک جوان زورمندی است که فاقد قدرت تحلیل کافی در مدیریت کافی و نیز تحریک پذیری بالاست و به محض کوچکترین کنش غیرمتعارف واکنش خصمانه ای از خود نشان می دهد زیرا غیر از این روش دیگری نیاموخته است؛ لذا ما باید با آموزش و پرورش نیز در این زمینه ورود کنیم و در کنار آن با لغو قانون مربوط به محکومیت های مالی و نیز  به جریان انداختن مکانیزم میانجی گری، التهاب موجود در این زمینه را به حداقل برسانیم. فراموش نکنیم شوهری که برای عدم پرداخت مهریه به علت ناتوانی مالی و عدم استطاعت به زندان افتاد دیگر نه پدر مناسب خواهد بود و نه شوهر مناسبی است.

عندالاستطاعه بودن مهریه معقول است اما...

وی در پایان گفت: یک روش دیگری که برخی از صاحب نظران پیشنهاد می کنند این است که ما پرداخت مهریه را به جای عندالمطالبه، عند الاستطاعه کنیم، این امر هم امر معقولی است اما فراموش نکنیم اجبار اصحاب عقد ازدواج به استفاده صرف از بحث پرداخت مهریه به صورت عندالاستطاعه و حذف تکلیف پرداخت مهریه به صورت عندالمطالبه امری است که با حاکمیت اراده طرفین در تعارض است و جز با فرهنگ سازی و اقبال زن و شوهر غیرممکن است و اجبار قانونی نتیجه معکوس خواهد داد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جعفری دولت آبادی: مخالف فعالیت کسب و کار در فضای مجازی نیستیم

جمعیت زنان سرپرست خانوار 3.5 میلیون نفر است

واکنش حناچی به قالیباف؛ رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر ضمیر

دستگیری عاملان سایت «یارانه» و ارسال کنندگان پیامک انبوه «سهام عدالت»

زندان ها بر مشکلات اخلاقی و اجتماعی کشور افزوده اند

واکنش میرلوحی به اظهارات شهردار اسبق تهران

رئیس‌جمهور وارد بندر لنگه شد

درآمد حاصل از طرح زوج و فرد کجا می‌رود؟

ایران 110 میلیون دلار کمک جهانی برای سل، مالاریا و ایدز دریافت کرده است

میرزایی: قیمت فعلی بنزین حفظ می‌شود

فاصله کلانشهرها با اندازه کارا و مشکلاتی که ایجاد می‌شود

قول شهرداری تهران برای افتتاح بخشی از خطوط 6 و 7 مترو تا پایان سال

چه افرادی مشمول عفو گسترده می‌شوند؟

مجرم بودن مادر، نباید به محرومیت حقوق کودکان منجر شود

تمهیدات اورژانس تهران برای راهپیمایی 22 بهمن

وزارت بهداشت را به قطار سیاست‌زدگی نخواهم بست

منشی الکترونیک در مراکز ملکی تامین اجتماعی راه اندازی می شود

هشدار درباره سامانه جعلی یارانه نقدی

گزارش دولت به مقام معظم رهبری درباره آسیب‌های اجتماعی

گلایه هاشمی از تأخیر یک ساعته اعضای شورای شهر برای تشکیل جلسه امروز

پیش فروش بلیت قطارهای نوروزی آغاز شد

اسامی مجروحان ایرانی حمله تروریستی سامرا+ جزئیات حادثه

خانواده‌های ایتام سال آینده صاحب‌خانه می‌شوند

تاثیر منفی قلیان در "باروری" مردان

جزئیات کسر خدمت سربازی فرزندان غایب ایثارگران

سالی 60هزار ایرانی به دلیل عوارض سیگار جان می‌بازند

افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های بهداری سپاه با حضور رئیس مجلس

توزیع دو «بسته حمایتی» به مددجویان بهزیستی تا پایان سال

جزئیات حادثه تروریستی نیکشهر از زبان دادستان

تکمیل پرونده الکترونیک سلامت شهروندی تا پایان سال

کار غلط یکسان‌سازی قبور شهدا

معیارهای عفو گسترده زندانیان تقدیم رئیس قوه قضاییه شد

مدگرایی ، تلاش برای دیده شدن؟

توضیحات معاون شهردار در مورد اخذ عوارض از محدوده زوج و فرد

«محمدنبی حبیبی» درگذشت

به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که متخلفان از تعزیرات حساب ببرند

رئیس مجلس درگذشت محمدنبی حبیبی را تسلیت گفت

فساد اقتصادی در بستر احساس تبعیض و به هم ریختگی هنجارها

7 هزار میلیارد تومان برای مبارزه با فقر مطلق اختصاص یافت

چند دلیل برای اصرار بر تفکیک وزارت ورزش از جوانان

هکرهای فارسی‌زبان در شبکه‌های اجتماعی مشغول شدند

حل 3 چالش شهرداری درصورت بودجه‌نویسی مناسب

جزئیاتی از «بیمه دانشجویی» تامین اجتماعی

تعداد زندانیان مهریه در گلستان تا پایان سال به صفر می‌رسد

حضور نمایندگان مجلس و دولت در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام

متولی برخورد با آلودگی‌های صوتی کیست؟

مرحله نهایی رزمایش اقتدار 97 نزاجا آغاز شد

وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

از ایده های خلاقانه همکاران برای ارتقاء خدمات به جامعه تحت پوشش استقبال می شود

افزودن "گُل" به توتون برای شادی‌آور کردن قلیان