راه ترقی

آخرين مطالب

ایران و آمریکا در انتظار یک رای سياسي

ایران و آمریکا در انتظار یک رای

  بزرگنمايي:

راه ترقی- دولت جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 25 تیرماه 1397 و در واکنش به اقدام دولت آمریکا در اعمال مجدد تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه علیه تهران ، متعاقب تصمیم 8 می 2018 دولت  واشنگتن  جهت خروج یک طرفه از برجام  ،شکایتی را علیه این کشور با استناد به نقض مفاد عهدنامه 1955 مودت ، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین دو کشور ،نزد دیوان بین المللی دادگستری به عنوان رکن اصلی قضایی سازمان ملل متحد مطرح و ثبت کرد .

دولت جمهوری اسلامی ایران هم زمان با ثبت این شکایت از دیوان بین المللی دادگستری درخواست کرد با توجه به آثار مخرب زیان بار و جبران ناپذیر تصمیم 8 می 2018 دولت آمریکا در اعمال و تشدید تحریم های یک‌جانبه که  نقض صریح مفاد و ترتیبات عهدنامه 1955 به شمار می‌آیند، با صدور قرار موقت خطاب  به  آمریکا ،این دولت را ملزم به توقف اجرای تصمیم غیرقانونی خود تا زمان صدور رای نهایی کند .

شکایت دولت جمهوری اسلامی ایران علیه ایالات متحده آمریکا نزد دیوان از این رو صورت گرفته است که در عهدنامه 1955 تصریح شده است که هر یک از طرفین می توانند اختلافات ناشی از تفسیر یا اجرای این عهدنامه را به دیوان بین المللی دادگستری ارجاع دهند، چراکه عهدنامه مذکور کماکان معتبر است و هیچ یک از طرفین تاکنون از ترتیبات پیش‌بینی شده در آن جهت  فسخ عهدنامه استفاده نکرده اند  به عبارتی عهدنامه تا زمانی که یکی از طرفین فسخ آن را اعلام  نکنند ،معتبر باقی خواهد ماند.

عهدنامه 1955 برای طرفین معاهده متضمن تعهداتی در حمایت از اتباع یکدیگر در قلمرو سرزمین طرف دیگر از جمله در زمینه واردات و صادرات، نقل و انتقالات پولی ،رعایت حقوق و منافع مکتسبه  و منع رفتار  تبعیض‌آمیز و همچنین آزادی تجارت بین دو سرزمین است.

پیش از این ایالت متحده آمریکا در دعوای مربوط به تسخیر لانه جاسوسی در تهران(1358) و جمهوری اسلامی ایران در دعوای سکوهای نفتی 1371مبنای شکایت خود را از نامه مذکور  اعلام کرده بودند و دیوان نیز بر مبنای آن ،ضمن احراز صلاحیت خود به دعوای طرفین رسیدگی کرده است. ایران همچنین در سال 2016دعوایی را علیه متحده آمریکا به دلیل ضرب و توقیف اموال بانک مرکزی به استناد عهدنامه مذکور مطرح  کرده که فرآیند قضایی  آن در مرحله احراز صلاحیت است و طبق برخی از اخبار منتشر شده در ماه جاری جلسه استماع دعوی ایران در ارتباط با مصادره اموال بانک مرکزی از سوی دولت واشنگتن در این دادگاه بین‌المللی برگزار می شود .

از آنجایی که رسیدگی ماهوی به شکایت مطروحه دیوان بین‌المللی دادگستری و بعضا طولانی و زمان‌بر است هر یک از طرفین دعوا می توانند به منظور حفظ حقوق خود که ممکن است تا  رسیدگی ماهوی به دعوا و صدور رای نهایی در معرض خطر قرار گیرد، از دیوان درخواست قرار موقت  کنند و  دیوان نیز بر اساس ماده 41 اساسنامه خود می تواند به منظور حفظ حقوق طرفین یا یکی از طرفین دعوا به طور موقت و تا رسیدگی ماهوی به دعوا و صدور رای نهایی تکالیفی را برای طرفین به یکی از طرفین دعوا تعیین کند.

جمهوری اسلامی ایران در درخواست قرار موقت خود با اشاره به «صلاحیت اولیه» دیوان بین‌المللی دادگستری و فوریت و ضرورت صدور قرار موقت و همچنین پیامدهای غیرقابل جبران تحریم از دیوان درخواست کرد که دستور دهد دولت آمریکا فورا تصمیم 8 می 2018 خود را تعلیق کند و از اجرای تحریم‌های ناشی از آن، از جمله  تحریم های دارای آثار فراسرزمینی و همچنین تحمیل یا تهدید به اعمال تحریم های بیشتر و اقداماتی که ممکن است موجب تشدید اختلاف گردد خودداری کند.دولت آمریکا باید فورا اجازه دهد که قراردادهایی را که قبلا اوفک (اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا) مجوز آنها را صادر کرده  از جمله فروش هواپیمای مسافربری  و قطعات آن به طور کامل اجرا شود  علاوه بر این دولت آمریکا باید از هرگونه اظهار نظر یا اقدامی که نهادهای آمریکایی و غیرآمریکایی را از فعالیت اقتصادی با ایران اتباع و شرکتهای ایرانی منصرف  می کند . خودداری کند .

بر اساس رویه دیوان بین‌المللی دادگستری در صدور قرار موقت، بایستی صلاحیت اولیه دیوان برای رسیدگی به ماهیت اختلاف، باورپذیری حقوق ماهوی(پیوند کافی بین اقدامات متخلفانه طرف مقابل و نقض حقوق درخواست کننده و همچنین بین اقدامات درخواستی و حقوق ماهوی طرف درخواست کننده )ضرورت و فوریت صدور  دستور موقت و وارد آمدن زیان های غیر قابل جبران در صورت عدم اتخاذ اقدامات موقتی از سوی دیوان احراز  شود .

درمواردی که یکی از طرفین دعوا از دیوان بین المللی دادگستری درخواست صدور قرار موقت می کند سه سنایور برای تصمیم دیوان قابل تصور است الف) دیوان با توجه به شرایط و استدلالات طرفین یه این نتیجه برسد  که درخواست مطروحه شرایط لازم را برای صدور قرار موقت ندارد و بنابراین درخواست را رد  کند . ب) به منظور جلوگیری از تشدید اختلاف  و حفظ حقوق طرفین ، از هر دو طرف دعوا درخواست کند  که اقداماتی را موقتا انجام دهند و ج) به منظور حفظ حقوق درخواست کننده صدور قرار موقت از طرف دیگر دعوا درخواست کند  موقتا اقدامات یاتصمیماتی را اتخاذ کند  .

قرار موقت صادره از سوی دیوان بین المللی دادگستری همانند آرای آن برای طرفین دعوا الزامی و لازم الاجرا است. درصورت عدم اجرای دستور دیوان توسط هر یک از طرفین دعوا ، ارجاع موضوع به شورای امنیت از سوی طرف دیگر قابل بررسی است.

 در پایان باید به این نکته توجه داشت که تصمیم دیوان بین المللی دادگستری در خصوص درخواست قرار موقت مطروحه از سوی جمهوری اسلامی ایران به هر نحوی از سه سناریو مورد اشاره باشد این ، به معنای پایان یافتن دعوا نخواهد بود و پس از آن، رسیدگی معمول به این پرونده آغاز خواهد شد که همانند سایر رسیدگی های دیوان زمان‌بر است و مدت اعلام رای نهایی دیوان بستگی به عوامل مختلف به ویژه درجه همکاری اطراف دعوا دارد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تاکید بر ادامه حمایت از برجام و ضرورت حفظ صلح و ثبات در منطقه

آمریکا دو فرد و یک نهاد ایرانی را تحریم کرد

به اصرار اروپا در برجام مانده‌ایم/ ترامپ راه به جایی نمی‌برد

پزشکیان: همه مشکلات با همدلی و همکاری قابل حل است

توافق اتحادیه اروپا برای تحریم ایران با ادعای ارتباط با طرح‌های سوءقصد در اروپا

تمایل داریم رابطه‌مان با ایران در سطح منطقه و جهان ادامه یابد

ظریف: تحریم‌ کسی را به میز مذاکره برنمی‌گرداند

منتقدان سخنان ظریف درمورد پولشویی به استیضاح روی آوردند

ایران‌هراسی اعتیاد دیرین نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل است

ظریف: اروپا برای برای انتخاب میزبان سازوکار مالی با چالش مواجه است

بررسی تحریم‌ها و سهمیه‌بندی بنزین در نشست سه فراکسیون سیاسی مجلس با لاریجانی

افتتاح یک بیمارستان 225 تختخوابی در خوی با حضور روحانی

قائم مقام وزیر کشور ترکیه به ایران می آید

عراقچی: اروپا ناتوان از ثبت ساز و کار مالی است/ تا زمانی که به نفع‌مان باشد در برجام می‌مانیم

آغاز رایزنی وزیر امور خارجه انگلیس و ظریف در تهران

پروژه‌های مهمی در سفر به آذربایجان غربی افتتاح خواهد شد

برگزاری نشست بعدی ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه در قزاقستان

روحانی وارد آذربایجان غربی شد

در شرایط کنونی چگونگی تبادلات بازرگانی بین ایران و استرالیا حائز اهمیت است

وزیر خارجه انگلیس وارد تهران شد

واعظی: مردم را نسبت به آینده نااُمید نکنیم

نظارت مجمع تشخیص مصلحت در دوره آیت‌الله هاشمی نیز اعمال می‌شد

قوای سه گانه به دنبال حل مشکلات مردم هستند

برهم صالح: برای تقویت همکاری‌های اقتصادی با ایران تلاش خواهیم کرد

جهانگیری فرارسیدن روز ملی عمان را تبریک گفت

پایان کار شهرداران بازنشسته اعلام شد

ایران یکی از موضوعات گفت‌وگوهای موگرینی در سفر به ترکیه

واکنش آمریکا به سازوکار ویژه مالی اروپا؛ از انکار تا تهدید

امنیت کامل و توسعه عراق به نفع دو کشور و منطقه است

رییس جمهور در آذربایجان‌غربی به چه سئوالاتی پاسخ می‌دهد؟

ظرفیت های بالایی برای توسعه روابط ایران و عراق وجود دارد

استقبال رسمی روحانی از رئیس جمهور عراق

زنگنه برای پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس به بهارستان می‌رود

افزایش اعتماد آژانس به ایران به خاطر همکاری "فعالانه" و "به موقع"

مذاکرات جامع ایران و اسپانیا در مادرید برگزار شد

خوشرو خواستار موضع‌گیری گوترش علیه آمریکا شد

رییس‌جمهور عراق در راه تهران

روحانی: به آمریکایی ها فهماندیم نفت مان را می فروشیم

بررسی گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور از کلیات بودجه سال 98

انتخاب استانداران همدان، کرمان، زنجان و سیستان در هیات دولت

ظریف درباره موضوع پولشویی به کمیسیون امنیت ملی توضیح می‌دهد

مشکلات اقتصادی حل خواهد شد

کسی از «نواصولگرایی» خبر ندارد!

اظهارات ظریف درباره پولشویی بیان صادقانه یکی از مشکلات کشور است

جزئیات بسته پیشنهادی مجلس برای مقابله با تحریم‌ها

متن کامل سیزدهمین گزارش آژانس درباره ایران

با سوء ظن نمی‌توان با مردم برخورد کرد

دیدار سفیر ایران در لبنان با عضو ارشد حزب ملی-اجتماعی سوریه

جهانگیری:کارهایی که برای توسعه کشور انجام شده بی سابقه است

تصویب اصلاح تقسیمات کشوری در استان‌های مرکزی و آذربایجان شرقی