راه ترقی

آخرين مطالب

حواشی ویزای اربعین؛ از روادید جعلی تا 41 دلاری اجتماعی

حواشی ویزای اربعین؛ از روادید جعلی تا 41 دلاری

  بزرگنمايي:

راه ترقی- مجتبی کریمی ـ رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه ـ  به رفع ابهام درباره ویزای عراق پرداخت و در توضیح نرخی که برای این ویزا در اربعین امسال تعیین شده است، اظهار کرد: وزارت گردشگری عراق معتقد است نظارت اصلی گردشگران و زوار و ساز و کار مرتبط با آن‌ها در اختیار او است بنابراین از بابت ورود هر گردشگر و زائر 10 دلار دریافت می‌کند تا هماهنگی‌ها و خدمات مربوطه را ارائه دهد. از سوی دیگر قیمت روادید عراق 40 دلار بود که اگر سهم آن وزارتخانه اضافه می‌شد، نرخ آن به 50 دلار می‌رسید، اما در مذاکره با طرف عراقی آن 10 دلار سهم وزارت گردشگری عراق به یک دلار کاهش یافت.

قیمت ویزای عراق 40 دلار است، اضافه بر آن وزارت گردشگری این کشور از هر گردشگر و زائر 10 دلار می‌گیرد که با این حساب قیمت ویزای اربعین باید 50 دلار می‌شد اما در توافق بین دو کشور سهم وزارت گردشگری عراق به یک دلار کاهش یافت و قیمت ویزا 41 دلار شداو یادآور شد: قیمت روادید عراق قبلا 30 دلار بود که اربعین سال گذشته با اضافه شدن 10 دلار سهم وزارت گردشگری این کشور قیمت آن به 40 دلار رسید، اما حدود یک سال است که قیمت روادید عراق افزایش یافته و به 40 دلار رسیده است.

وی افزود: تلاش زیادی شد قیمت روادید عراق برای اربعین کمتر شود، حتی ایران اعلام آمادگی کرد در عملی متقابل، قیمت روادید را به هر میزان که به نفع مردم ایران و عراق باشد کاهش دهد، اما طرف عراقی هنوز اعلام آمادگی نکرده و اجرای آن را به نظر هیات دولت کشورش منوط کرده است. البته این طرح را یک بار در هیأت دولت به رأی گذاشت که تنها سهم وزارت گردشگری عراق را به یک دلار کاهش دادند و در قیمت روادید این کشور تغییری اعمال نشد و قیمت روادید عراق برای اربعین 41 دلار تعیین شد.

او درباره این‌که ویزای عراق برای ایرانی‌ها به دینار محاسبه شده یا دلار، گفت: واحد پولی که مردم بابت ویزای عراق می‌دهند «ریال» است، اما نرخ این ویزا به دلار اعلام شده است. البته مذاکره‌ای با عراقی‌ها انجام شد که در اربعین هزینه ویزا به دینار یا نهایت یورو پرداخت شود، چون ایران هم در بعضی نقاط عراق مثل بغداد ویزای خود را به دینار می‌فروشد، نخست طرف عراقی موافقت کرد اما در ادامه با توجه به مراوادت مالی بین دو کشور، اعلام کرد معادل دلاری ویزا را به ریال دریافت می‌کند. ستاد اربعین در ایران نیز موافقت‌نامه‌ی بانک مرکزی را دریافت کرد که هزینه این ویزا با نرخ پایه بازار ثانویه محسابه شود.

ویزای عراق فقط 2 ماه اعتبار دارد

او متذکر شد: اعتبار روادید عراق از زمان صدور، دو ماه است که البته عراقی‌ها برای برگزاری بهتر اربعین از زوار ایران درخواست دارند در قالب مراسم منتهی به اربعین به این کشور وارد شوند؛ چرا که پس از روز اربعین امکانات خاصی وجود ندارد و ممکن است ادامه زیارت در شهرهای دیگر با کمبود امکانات همراه شود.

این مقام مسؤول در پاسخ به سوالی درباره احتمال وجود مقاومت در عراق برای اجرای رژیم لغو ویزا با ایران و یا ارزان‌سازی آن‌ که شاید ناشی از بی‌اعتمادی و یا نبود امنیت و یا تامین درآمد از این طریق است، گفت: اعتماد کاملا دو کشور وجود دارد و مقامات ایران وعراق با همدلی در این مسیر حرکت می‌کنند، اما مسائلی مانند لغو روادید و یا ایجاد سامانه ویزای الکترونیکی به زیرساخت‌ نیاز دارد و اینگونه نیست که بعد از لغو روادید، همه چیز را به حال خود رها کرد. باید زیرساخت‌ها و آمادگی‌های لازم وجود داشته باشد. به نظرم طرف عراق همچنان دنبال آماده کردن زیرساخت‌ها است، چون مواضع آن در برابر لغو روادید همیشه مثبت بوده و اعلام کرده به محض آماده شدن زیرساخت‌ها در این مسیر گام برمی‌دارد. زیرساخت‌های جمهوری اسلامی ایران نیز همیشه آماده بوده و به عراقی‌ها برای همکاری در این مسیر اعلام آمادگی کرده است.

موضع عراق درباره لغو روادید با ایران همیشه مثبت بوده، فقط زیرساخت آماده ندارداو به این پرسش که درآمدزایی از فروش روادید چقدر مانع اجرای سیاست لغو ویزا می‌شود، پاسخ داد: طبیعی است همه کشورها نیم‌نگاهی به درآمد حاصل از فروش ویزا داشته باشند، اما مساله اصلی درباره اجرا نشدن برنامه لغو روادید با عراق، آماده نبودن زیرساخت‌های طرف مقابل است.

رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه ادامه داد: از سه سال پیش انتقال دانش و طراحی مشابه سامانه صدور روادید الکترونیک، به عراق پیشنهاد شده است؛ چرا که این طرح نه تنها به مردم کمک می‌کند ویزا را از خانه سریع و آسان دریافت کنند که از جعل ویزا هم جلوگیری خواهد کرد، اما زیرساخت‌ها در عراق آماده نبود، بنابراین تا کنون نتوانسته‌ایم این پروژه را عملیاتی کنیم.

راه‌اندازی سامانه تشخیص ویزای «جعلی»

کریمی درباره دردسرهای ویزای جعلی عراق در اربعین گذشته، گفت: خوشبختانه وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی در اربعین گذشته به موقع اقدام کردند ویزاهای جعلی لطمه زیادی وارد نکرد. امسال نیز نزدیک به 20 جلسه با سفارت عراق گذاشتیم و قرار شد عراقی‌ها اطلاعات ویزا را در اختیار وزارت خارجه کشورمان قرار دهند تا روزمره به نیروی انتظامی منتقل شود و دیگر کسی نتواند با ویزای جعلی از مرز ایران خارج شود. سامانه‌ای در وزار ت خارجه ایران نیز طراحی شده که امکان تشخیص ویزای جعل شده از اصل را برای مردم فراهم می‌کند. در این سامانه امکان کنترل مشخصات ویزا وجود دارد که به محض ارائه اطلاعات از سوی عراق، در دسترس قرار می‌گیرد. نیروی انتظامی نیز ساختار مورد نیاز خود در این‌باره را آماده کرده است.

او درباره همکاری سازمان حج و زیارت در دریافت سریع ویزاهای اربعین با توجه به تاخیرهای سال گذشته در تحویل روادید و گذرنامه‌ها به مردم، اظهار کرد: عملکرد این سازمان امسال خوب بوده است، مشکلات گذشته به دفاتر زیارتی و سرعت پایین آن‌ها در تحویل گذرنامه‌ها به نمایندگی‌های عراق مربوط می‌شد که امسال با تمهیدات اتخاذ شده به نظر می‌رسد این مشکل برطرف شده است. علاوه‌بر این تعداد نمایندگی‌های عراق برای صدور ویزا از 12 واحد به 20 دفتر افزایش یافته که دسترسی را برای دفاتر زیارتی آسان‌تر کرده است.

عراق ویزای اربعین را «فوری» صادر می‌کند

وی درباره حواشی دفاتر وابسته به سفارت عراق که در اربعین سال‌های گذشته با تبلیغ دریافت ویزای فوری و ارزان بی‌نظمی‌هایی را ایجاد کردند، توضیح داد: بررسی‌های سال گذشته نشان می‌دهد قیمت ویزا و حتی مدت زمان دریافت آن در این شرکت‌ها (وابسته به سفارت عراق) با سایر دفاتر زیارتی فعال در ایران تفاوتی ندارد، با این توضیح که سفارت عراق همه ویزاها را یک روزه صادر می‌کند اما فرایند و ساختار موجود باعث می‌شود تحویل ویزاها به متقاضی، دست‌کم سه چهار روز زمان صرف کند.

کریمی درباره روادیدی که عراق صادر می‌کند را با توجه به زمان صرف شده مشابه «فوری» دانست و افزود: روادید فوری معمولا در فاصله یک تا 24 ساعت صادر می‌شود، بنابراین سفارت عراق به همه متقاضیان خود روادید فوری می‌دهد، در نتیجه تفاوتی بین دفاتر زیارتی ایران و شرکت‌های وابسته به سفارت عراق در ارائه خدمات ویزا وجود ندارد. آن چهار شرکت معرفی شده از سوی عراق حتی امسال هم قیمت‌های متفاوتی اعلام نکرده‌اند، ضمن این‌که قرار شده است از طریق سامانه «سماح» برای گرفتن ویزا اقدام کنند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ردپای ارتقای وضعیت زنان در بودجه 98

امکان پرداخت قسطی بدهی طرح ترافیک

برای ثبت‌نام کارت سوخت المثنی تنها سه روز دیگر فرصت دارید

مردم کدام هزینه ها را می پذیرند؟

لایحه رفراندوم محلی تدوین شد

وزیر بهداشت به هند سفر کرد

کاظمی: توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی نقش بسزایی در کاهش آلودگی هوا کلانشهر ها دارد

تحریم ها بر تامین داروی ایثارگران تاثیر گذاشته است

آغاز ارائه اینترنت رایگان تلفن همراه در قطارهای تهران-مشهد

توقف با چراغ قرمز و حرکت با چراغ سبز

سفر به گرجستان و فرانسه را تعلیق کنید

سالانه 4هزار نفر درکشور براثر مصرف مواد مخدر می میرند

خداحافظی 250 تن از مدیران ارشد با شهرداری تهران

بیمه تکمیلی درمان مستمری بگیران تامین اجتماعی تمدید شد

«کلاهبرداری»، بیشترین جرم در فضای سایبری

پنج مرکز بهداشتی در رفسنجان و انار افتتاح شد

تالاسمی‌ها نباید بابت دارو، پول بپردازند

برای ساختمان‌های بیش از یک طبقه آسانسور پیش‌بینی شود

شکایت شهروندان از اخذعوارض در محدوده زوج و فرد

غایبان از مزایای سربازی محروم می شوند

تعرفه های پزشکی سال 98 بعد از تصویب بودجه مشخص می شود

توزیع 20 هزار لاستیک تاکسی تا پایان آذر آغاز می شود

درخواست از وزارت امور خارجه برای رسیدگی به برخوردهای فرودگاه تفلیس

انتقاد نایب رییس شورای شهر تهران از زیاد بودن تذکرات اعضا

انتظار معلولان از مدیریت شهری بیش از حرکت‌های تبلیغی و شعاری است

قانون منع بکارگیری بازنشستگان اجرا شد

ورزشگاه شاهرود لبریز از مشتاقان روحانی است

سبدهای حمایتی در حوزه بیمه درمانی هزینه شود

سن بلوغ حداقل 2 سال کاهش یافته است

اما و اگرهای تمدید طرح جریمه غیبت سربازی در فصل بودجه‌نویسی دولت

معلولانی که هنرمندی می‌کنند

تولد نوزادان مبتلا به سندرم داون تقریبا متوقف شده است

تجدید میثاق شهردار تهران با آرمانهای امام خمینی (ره)

درخواست "هاشمی" از دستگاه‌ها برای حمایت از شهرداری تهران

هیچ چیز مرا از بین نمی برد به غیر از انگ و نگاه تبعیض آمیز مردم

فقط 20 درصد معلولان مستمری دریافت می‌کنند/ سازمان‌های امدادی برای کمک بشتابند

سی‌دی فروشی بیشتر از کارگری درآمد دارد!

نقش "سند فرهنگ سلامت" در پیشگیری و افزایش سلامت جامعه

کاهش گفتگو در میان خانواده زنگ خطر است

طرح زوج و فرد سال آینده در تهران حذف می‌شود

پیوستن400 هزار معلول به جمع مستمری‌بگیران بهزیستی در سال 97

ادای سوگند "حناچی" در جلسه یکشنبه شورا

وزیر دفاع: حمایت ایران از یمن معنوی است

سامانه ثبت ملی پرستاران آغاز به کار کرد

سال آینده سالی پویا برای پروژه‌های عمرانی کشور است

تاثیر سفر با خودروهای شخصی بر افزایش آلودگی هوا

پولشویی در بازار دخانیات؛ بازی مرگ با پول کثیف

انتصاب شهردار تهران وارد وقت اضافه شد

دولت منتظر تصویب قانون حمایت از کودکان در مجلس است

بررسی حذف پست "مشاور" و "قائم مقام " شهرداری تهران