راه ترقی

آخرين مطالب

شهرداری تهران با 83 ویژه برنامه به استقبال هفته کودک می رود اجتماعی

شهرداری تهران با 83 ویژه برنامه به استقبال هفته کودک می رود

  بزرگنمايي:

راه ترقی- ولی الله شجاع پوریان، ضمن تشریح برنامه های هفته ملّی و روز جهانی کودک، کودکی را آماده ترین دوران برای رشد اکتسابی و فراگیری آموزش و نظارت اجتماعی، مقررات اخلاقی و رشد اجتماعی دانست و افزود: در این دوران، کودک ضمن به دست آوردن آمادگی و توانایی فعالیت های مشارکتی، به خوبی می تواند در حیطه های مربوط به خود و محیط پیرامونی اش مشارکت جوید و از این رهگذر آگاهی ها و مهارت های لازم را بیاموزد.
وی با تاکید بر رویکرد شهر دوستدار کودک در بهره گیری از همکاری و مشارکت کودکان در طراحی مسائل مربوط به آنان و شرکت در فرآیند تصمیم گیری، افزود: موضوع کودکان و آموزش به عنوان هسته اصلی هفته ملی کودک در شهرداری تهران در جهت تحقق شعار"شهر زیست پذیر و شهروند مشارکت جو" در نظر گرفته شده که در این راستا اداره کل آموزش های شهروندی با همکاری زیر مجموعه های شهرداری تهران برنامه هایی را در بزرگداشت هفته ملی و روز جهانی کودک در دست اجرا دارد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به تقارن ایام ماه محرم با هفته کودک، خاطرنشان کرد: به منظور نهادینه کردن ارزش های تربیتی و انسان ساز عاشورا و جهاد در راه خدا در ذهن و روح کودکان و ترویج این فرهنگ در جامعه، در تدارک و اجرای ویژه برنامه های گرامیداشت این هفته، رویکرد آموزه های عاشورا مدنظر قرار می گیرد.
وی گفت: این ویژه برنامه ها با شعار «تهران، شهر دوستدار کودک» در تمام حوزه های فرهنگی، هنری ورزشی، سلامت و... در قالب جشنواره کودکان، اجرای نمایش و فیلم، مسابقه، نمایشگاه برای افراد زیر 18 سال و خانواده های آنان اجرا می شود.
وی از اجرای تئاتر و نمایش خیابانی خبر داد و گفت: در هفته کودک برنامه های تعزیه خوانی نیز با تاکید بر موضوعات آموزشی رویداد محرم برگزار می شود.
شجاع پوریان با اشاره به برگزاری مسابقات آموزشی در سطح مناطق 22گانه افزود: علاوه بر برگزاری اردوهای علمی و آموزشی، نمایشگاه از کارهای دستی کودکان در سرای محلات برپا می شود.
وی، حضور کودکان در پروژه های مدیریت شهری در سطح هر منطقه، تشکیل دبیرخانه هفته ملّی کودک در هر منطقه، اهدای هدیه به کودکان بیمار و بستری در بیمارستان های منطقه، تقدیراز کودکان هنرمند و فعال، ملاقات کودکان با مدیران ارشد شهری(شهردار منطقه، اعضای شورای شهر،معاونین مناطق و...)، برگزاری جلسات مشترک با کودکان و اخذ نظر و دریافت پیشنهاد آنان برای بهبود مشکلات شهر تهران و انجام تبلیغات شهری و اطلاع رسانی در اماکن پر تردد منطقه و سرای محلات با همکاری اداره زیباسازی را از برنامه های اداره کل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران برشمرد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، از برگزاری جشنواره مادر و کودک در قالب بازی های کودکانه مشارکتی، مسابقات نقاشی و هنری، بازی سازی و... در یکی از مجموعه های مختص بانوان خبر داد و افزود: همچنین کارگاه های آموزشی خود مراقبتی کودکان ویژه مادران دارای فرزندان کمتر از 4 سال در مناطق 22گانه برپا می شود.
وی با اشاره به برگزاری نشست های تخصصی در حوزه کودکان گفت: نشست های تخصصی حقوق کودک و نشست تخصصی در خصوص شیوه های شناخت و پیگیری بیماری های خاص کودکان و نوزادان برگزار می شود.
شجاع پوریان، همچنین معرفی اولین شهربانو تخصصی مادر و کودک و تشکیل اتاق فکر و ایده پردازی در حوزه ی کودک با همکاری و مشارکت سازمان های مردم نهاد فعال در این حوزه نیز از دیگر برنامه های اداره کل امور بانوان به شمار می رود.
وی، برگزاری ویژه برنامه های فرهنگی، آموزشی و هنری برای کودکان دارای معلولیت و خانواده آنها را از مهم ترین برنامه های اداره کل سلامت شهرداری تهران عنوان کرد و افزود: در این راستا برنامه قصه گویی توسط مادربزرگ ها و پدر بزرگ ها برای کودکان با همکاری کانون سالمندان محلات شهر تهران و کلاس های آموزشی سلامت محور ویژه والدین با موضوع تربیت فرزند نیز اجرا می شود.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ادامه داد: همچنین بازدید های رایگان کودکان و نوجوانان از مراکز فرآموز، بازدید مدیران شهری از کودکان بستری در بیمارستان ها و مدارس و مراکز نگهداری از کودکان دارای معلولیت نیز طی این هفته صورت می گیرد.
وی، برگزاری ویژه برنامه های آموزشی - تفریحی برای کودکان کار و خیابان در 17 مرکز پرتو و جشن روز ملی کودک، با حضور 1500 کودک کار و خیابان را از برنامه های مراکزخدمات رفاهی و اجتماعی اعلام کرد و افزود: برنامه های فرهنگی نیز در قالب اهدای کتاب، تجلیل از کودکان و نوجوانان، برپایی نمایشگاه، نمایش فیلم، مسابقه شعر و جشنواره بادبادک بازی و همچنین مسابقات ورزشی با عنوان جشنواره ورزش برای کودکان در سطح سرای محلات مناطق 22 گانه درنظر گرفته شده است.
وی اذعان داشت: همچنین برنامه های آموزشی در موضوعات نحوه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، قوانین و مقررات عبور و مرور، آموزش علایم راهنمایی و رانندگی، رفتار ترافیکی (الگوسازی) با تبیین نقش کودک در ترافیک، رفتار صحیح به کودکان به عنوان عابر و سرنشین خودرو، فرهنگ دوچرخه سواری، آموزش عملی دوچرخه سواری، آموزش رفتار ایمن دوچرخه سوار در شهر ازسوی معاونت حمل و نقل و ترافیک انجام می شود.
به گفته شجاع پوریان، برپایی جشنواره آموزشی کودک و پسماندهای دوست داشتنی در مناطق 2 و 5 و 6 توسط مرکز آموزش تخصصی مدیریت پسماند، برگزاری کارگاه های آموزشی کاشت گل و گیاه، بازدید کودکان از کلینیک های گل و گیاه مناطق 22 گانه، ایجاد اتاق مادر و کودک و فضای بازی کودکان در دو بازار تحت پوشش شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر از دیگر برنامه این هفته در دیگر معاونت ها و بخش های شهرداری تهران به شمار می رود.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از ایجاد شهر مشاغل در برج میلاد تهران خبر داد و گفت: تسهیلاتی نیز همراه با برنامه های ویژه کودکان و نوجوانان در شهر مشاغل برج میلاد ارائه می شود.
وی، برپایی تاتر کودک در گالری غربی گذرگاه با محوریت واقعه عاشورا، تشکیل باشگاه مخاطبین کودک برج میلاد تهران با رویکرد به روز رسانی خدمات و برنامه های ارائه شده برای قشر خاص مخاطبین کودک و نوجوان از دیگر برنامه های برج میلاد تهران به مناسبت هفته کودک است.
شجاع پوریان بیان کرد: شرکت شهر سالم نیز با برگزاری مراسم روز ملی کودک ویژه همکاران دارای کودک زیر 12سال، طراحی و همکاری درتاسیس و راه اندازی مدرسه تخصصی فوتبال ویژه کودکان کار در منطقه 17، معاینه کودکان کار از منظر حرکات اصلاحی در درمانگاه منطقه 17، انجام اپتومتری کودکان کار، آموزش بهداشت دهان و دندان و چکاپ دندانپزشکی کودکان مراکز پرتو مناطق 13 و 17 و19 به استقبال هفته کودک می رود.
وی اعلام کرد: اکران نقاشی های کودکان در سطح شهر با موضوع شهر من تهران، اجرای نمایش های خیابانی با استفاده از گروه تئاتر کودکان، چاپ کتاب مجموعه نقاشی های کودکان با موضوع شهرمن تهران، بر پایی نمایشگاه از آثار هنری کودکان با موضوع شهر و شهروند و فراخوان مسابقه ی شعر و داستان کوتاه کودکان با موضوع شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر به همت مرکزارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران انجام می شود.
شجاع پوریان با اشاره به تبلیغات هفته ملّی کودک در سطح شهر تهران و اکران نقاشی های کودکان با همکاری سازمان زیباسازی افزود: برگزاری کارگاه آموزش خانواده و آموزش کودکان، اختصاص غرفه یا فضایی در مراکز تابعه به عنوان مکانی برای معرفی و عرضه محصولات غذایی سالم و ارگانیک برای کودکان، برگزاری مسابقه در فضای مجازی، اهدای میوه به کودکان و برپایی نمایشگاه در هفته ملی کودک توسط سازمان مدیریت میوه و تره بار و فرآورده های کشاورزی صورت می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه آتش نشانی با شعار توسعه و ترویج فرهنگ ایمنی بازدید از ایستگاه های آتش نشانی، آموزش عمومی ایمنی(کارگاه وکلاس آموزشی)، برگزاری مسابقه و اجرای تئاتر نقاشی ( ایمنی- کودک- آتش نشان)/ کودک آتش نشان انجام می شود و مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار نیز پخش انیمیشن آموزشی ستاد مدیریت بحران در برنامه های کودک مناطق 22گانه، همکاری برای اجرای تمامی فعالیت های هفته ملی کودک در سطح سرای محلات، برنامه رونمایی از سند نحوه اجرا و ترویج رویکرد کودک و طبیعت با حضور دبیران کانون های محیط زیست فعال شهر تهران و تقدیر از ارایه دهندگان طرح های برتر در حوزه کودک و طبیعت را در دستور کار دارد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به روزهای بزرگداشت هفته ملّی کودک گفت: 14مهر به عنوان روز «شهر،کودک، خانواده و سبک زندگی»، 15مهر به عنوان روز «شهر، کودک، محیط زیست و میراث فرهنگی»، 16مهر به عنوان روز «شهر ،کودک، بازی، سرگرمی و آموزش»( روز ملی کودک)، 17مهر به عنوان روز «شهر،کودک، رسانه و ارتباطات و فضای مجازی»، 18مهر به عنوان روز «شهر،کودک، ایمنی، سلامت و مراقبت های اجتماعی» (توان خواهان)، 19مهر به عنوان روز «شهر،کودک، کتاب و کتابخوانی و فرهنگ مطالعه» و20مهر به عنوان روز «شهر،کودک، باورهای دینی، اخلاق و مسئولیت اجتماعی» نامگذاری شده است.
شجاع پوریان، اجرای فعالیت های مصوبه شهر دوستدار کودک با همکاری حوزه های شهرداری تهران، توجه به کودکان در راستای تقویت روحیه ی شادی، نشاط به منظور حفظ سلامت جسم و روان کودکان، توجه به کودک به عنوان سرمایه های اجتماعی و برجسته سازی اهمیت دوران کودکی، ویژگی ها، نیازها و خواسته های کودکان امروز را از اهداف ویژه برنامه های برشمرد.
16 مهر هرسال، روز جهانی کودک نام گرفته است؛ روزی که در آن پدران، مادران، مربیان و دست اندرکارانِ مسائل کودکان، فرصت می یابند تا درباره کودک و دنیای زیبای آن بیندیشند و افق های زیباتری برای آینده کودکان ترسیم کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جعفری دولت آبادی: مخالف فعالیت کسب و کار در فضای مجازی نیستیم

جمعیت زنان سرپرست خانوار 3.5 میلیون نفر است

واکنش حناچی به قالیباف؛ رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر ضمیر

دستگیری عاملان سایت «یارانه» و ارسال کنندگان پیامک انبوه «سهام عدالت»

زندان ها بر مشکلات اخلاقی و اجتماعی کشور افزوده اند

واکنش میرلوحی به اظهارات شهردار اسبق تهران

رئیس‌جمهور وارد بندر لنگه شد

درآمد حاصل از طرح زوج و فرد کجا می‌رود؟

ایران 110 میلیون دلار کمک جهانی برای سل، مالاریا و ایدز دریافت کرده است

میرزایی: قیمت فعلی بنزین حفظ می‌شود

فاصله کلانشهرها با اندازه کارا و مشکلاتی که ایجاد می‌شود

قول شهرداری تهران برای افتتاح بخشی از خطوط 6 و 7 مترو تا پایان سال

چه افرادی مشمول عفو گسترده می‌شوند؟

مجرم بودن مادر، نباید به محرومیت حقوق کودکان منجر شود

تمهیدات اورژانس تهران برای راهپیمایی 22 بهمن

وزارت بهداشت را به قطار سیاست‌زدگی نخواهم بست

منشی الکترونیک در مراکز ملکی تامین اجتماعی راه اندازی می شود

هشدار درباره سامانه جعلی یارانه نقدی

گزارش دولت به مقام معظم رهبری درباره آسیب‌های اجتماعی

گلایه هاشمی از تأخیر یک ساعته اعضای شورای شهر برای تشکیل جلسه امروز

پیش فروش بلیت قطارهای نوروزی آغاز شد

اسامی مجروحان ایرانی حمله تروریستی سامرا+ جزئیات حادثه

خانواده‌های ایتام سال آینده صاحب‌خانه می‌شوند

تاثیر منفی قلیان در "باروری" مردان

جزئیات کسر خدمت سربازی فرزندان غایب ایثارگران

سالی 60هزار ایرانی به دلیل عوارض سیگار جان می‌بازند

افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های بهداری سپاه با حضور رئیس مجلس

توزیع دو «بسته حمایتی» به مددجویان بهزیستی تا پایان سال

جزئیات حادثه تروریستی نیکشهر از زبان دادستان

تکمیل پرونده الکترونیک سلامت شهروندی تا پایان سال

کار غلط یکسان‌سازی قبور شهدا

معیارهای عفو گسترده زندانیان تقدیم رئیس قوه قضاییه شد

مدگرایی ، تلاش برای دیده شدن؟

توضیحات معاون شهردار در مورد اخذ عوارض از محدوده زوج و فرد

«محمدنبی حبیبی» درگذشت

به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که متخلفان از تعزیرات حساب ببرند

رئیس مجلس درگذشت محمدنبی حبیبی را تسلیت گفت

فساد اقتصادی در بستر احساس تبعیض و به هم ریختگی هنجارها

7 هزار میلیارد تومان برای مبارزه با فقر مطلق اختصاص یافت

چند دلیل برای اصرار بر تفکیک وزارت ورزش از جوانان

هکرهای فارسی‌زبان در شبکه‌های اجتماعی مشغول شدند

حل 3 چالش شهرداری درصورت بودجه‌نویسی مناسب

جزئیاتی از «بیمه دانشجویی» تامین اجتماعی

تعداد زندانیان مهریه در گلستان تا پایان سال به صفر می‌رسد

حضور نمایندگان مجلس و دولت در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام

متولی برخورد با آلودگی‌های صوتی کیست؟

مرحله نهایی رزمایش اقتدار 97 نزاجا آغاز شد

وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

از ایده های خلاقانه همکاران برای ارتقاء خدمات به جامعه تحت پوشش استقبال می شود

افزودن "گُل" به توتون برای شادی‌آور کردن قلیان