راه ترقی

آخرين مطالب

رشد ناهنجاری‌ها و آسیب‌های درون خانوادگی؛ زنگ خطری برای اجتماع انديشه

رشد ناهنجاری‌ها و آسیب‌های درون خانوادگی؛ زنگ خطری برای اجتماع

  بزرگنمايي:

راه ترقی- دکتر مهرشاد شبابی  گفت: خانواده در ساختار شخصیت افراد و جامعه تأثیر بسزایی دارد و تمامی دستگاه‌ها و نهادها باید اهمیت خاصی را برای این نهاد مقدس‌قائل باشند.


این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به افزایش آمار طلاق طی بیست سال گذشته تصریح کرد: افزایش آمار طلاق و رشد انواع ناهنجاری‌ها و آسیب‌ها درون خانواده‌، زنگ خطری برای اجتماع است و برای مقابله با این تهدید روزافزون، نیازمند کار علمی هستیم تا بر این اساس نوع، میزان و علل آسیب ها را بیابیم و برای رفع آنها برنامه ریزی کنیم.


وی در تشریح اقدامات و فعالیت‌های کلینیک های حقوقی زنان و خانواده اظهار کرد: کلینیک‌های حقوقی زنان و خانواده که مربوط به کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی است، از جمله مراکزی است که با هدف کمک به حفظ و استحکام خانواده‌ها و ارائه انواع خدمات حقوقی به زنان و کودکان اقشار آسیب پذیر، از سال 1385 راه اندازی شده است.

شبابی ادامه داد: رویکرد کلینیک‌های حقوقی زنان و خانواده کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی رویکرد آموزشی، پژوهشی و مشاوره محور است و خانواده‌ها و افراد متقاضی در سه سطح در این کلینیک ها خدمات دریافت می‌کنند.


رییس کلینیک‌های حقوقی زنان و خانواده با بیان اینکه مشاوره پیش از ازدواج یک فرایند کمک کننده برای اتخاذ بهترین تصمیم از سوی زوجین است افزود:
نخستین سطح ارائه خدمات در کلینیک های حقوقی زنان و خانواده، ارائه آموزش و برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های مهارت‌افزایی پیش از ثبت رسمی ازدواج است. بخش دوم خدمات ما ارائه انواع مشاوره‌های حقوقی به صورت تلفنی وحضوری برای رفع اختلافات و جلوگیری از افزایش پرونده‌های قضایی در موضوعات «حضانت، فسخ نکاح، ملاقات فرزند، مهریه، گواهی انحصار وراثت، ضرب و شتم، کودک آزاری، جرائم منافی عفت و موارد مشابه» است.


وی در تشریح سومین حوزه فعالیت کلینیک های حقوقی زنان  خانواده دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: زمانی که محرز شود ریشه اختلاف و تنش درمیان زوجین آنقدر عمیق است که نمی‌توان با مشاوره، زمینه صلح و آشتی را برقرار کرد و زوجین برای جدایی یا پیگیری حقوقی اصرار دارند، و یا ظلم آشکار و سلب حقوق مسلم یکی از اعضای خانواده در میان باشد و همچنین در پرونده‌ها و مواردی که زنان و کودکان اقشار آسیب‌پذیر نیازمند کمک هستند، این کلینیک‌ها با تهیه لایحه و دادخواست، مکاتبه با مراجع قضایی توسط گروه مشاوران حقوقی و تامین وکیل برای افراد محروم و کم درآمد که برای دفاع از حق خود نیازمند به وکیل هستند، به آنها کمک می‌کنند.


شبابی افزود: کارکنان کلینیک حقوقی زنان و خانواده بر اساس احساس مسئولیت و تعهد اجتماعی به صورت داوطلبانه و رایگان و با تکیه بر تجارب، دانش و همت بلند وکلا، حقوق دانان، مددکاران اجتماعی، مشاوران و رواشناسان در جهت حفظ و ارتقای سلامت حقوقی،روانی و اجتماعی افراد جامعه که دچار انواع مشکلات و ناهنجاری های خانوادگی هستندگام بر می دارند. 


وی با بیان اینکه کلینیک‌های حقوقی زنان و خانواده در حوزه پژوهش و انجام تحقیقات کاربردی نیز فعال است اظهار کرد: این کلینیک‌ها فضایی واقعی را برای تجربه‌اندوزی و مهارت آموزی دانشجویان دانشگاههای مختلف فراهم آورده‌اند تا بامشاهده و تماس با افراد وخانواده‌هایی که به انواع مشکلات درونی دچار هستند، به صورت عینی و مؤثر نحوه ارائه خدمات به مراجعان را بیاموزند و خودشان در آینده هم قالب ارتباطات میان فردی و هم در قالب حضور در چنین کلینیک هایی، مسئولیت اجتماعی خود را ادا کنند.


شبابی اضافه کرد: کارشناسان و اساتید رشته های مختلف هر ماه اطلاعات به دست آمده در کلینیک ها و انواع مشکلات خانواده ها را آنالیز و بررسی می‌کنند تا علل فردی و اجتماعی تزلزل خانواده‌ها را به صورت علمی شناسایی و راهکارهای مواجهه با آنها را بیابند.


مدرس دانشگاه امام صادق(ع) اظهار کرد: در دسترس بودن مشاوران حقوقی یک فرهنگ عامه‌ای برای جامعه ما نیست و گاهی بخاطر هزینه‌هایی که دارد برای بخشی از جامعه مشکل است و ما در این کلینیک‌ها به صورت رایگان مشاوره تلفنی ارائه می‌کنیم و اعتقاد داریم مشاوره‌های بهنگام می تواند از آمار طلاق و سایر پرونده های قضایی بکاهد.


 شبابی افزود: در قوانین مربوط به خانواده، نفوذ اخلاق بسیار مهمتر از حقوق است بنابراین مشاوران حقوقی با وارد شدن از دریچه اخلاق، رحمت و مودّت که مورد تأکید قرآن است سعی می کنند به مناقشات خانواده پایانی بدهند و اخلاق را در جامعه مستقر کنند.


وی با تشریح پرونده های حقوقی کلینیک های حقوقی زنان و خانواده افزود: در سال قبل بالغ بر 600 مورد مراجعه در این کلینیک ها ثبت شده و پاسخگوی نیازهای حقوقی بودیم. در یکی از کلینیک ها 1250 نفر مورد آموزش های پیش از ثبت رسمی ازدواج قرار گرفتند. در سال گذشته کلینیک حقوقی برای اتباع راه‌اندازی کردیم چون حضور مهاجرین افغانی و عراقی یک واقعیت عینی است و مشکلات آنها مشکل کل جامعه خواهد بود بنابراین باید به مسائل آنها هم رسیدگی شود و این کلینیک‌ها توسط خود مهاجرین تحصیل کرده افغانستانی، انجام می شود.


عضو هیئت علمی دانشگاه با تأکید بر مؤثر بودن ارائه انواع مشاوره به خانواده‌ها تصریح کرد: این مشاوره دادن‌ها به ویژه اگر در اوایل ایجاد اختلافات انجام شود، مفید خواهد بود و ما در کلینیک‌های حقوقی خودمان توانستیم حدود 20 درصد بین طرفین به صورت کامل سازش ایجاد کنیم و حدو 15 درصد از پرونده های دیگر نیز اگرچه به سازش کامل منجر نشد اما زوجین از پیگیری پرونده های خود در مراجع قضایی منصرف شدند. 


رییس کلینیک های حقوقی زنان و خانواده کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی در پایان تأکید کرد: معتقدیم که خانواده سالم، زیربنای جامعه‌ای مترقی و بانشاط است و اگر بنیان خانواده‌های ایرانی استحکام خود را از دست بدهد، قطعاً طیف گسترده‌تر و خطرناک‌تری از مشکلات اجتماعی گریبان جامعه ما را خواهد گرفت، بنابراین برای استحکام نهاد مقدس خانواده، همه باید بکوشند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ظریف : پیشنهاد امضای تعهدنامه عدم تجاوز به کشورهای حاشیه خلیج فارس را دادیم

امسال 68 هزار شغل شناسنامه دار ایجاد خواهیم کرد

شورای عالی انقلاب فرهنگی فراخوان بورسیه برگزار می کند

لاریجانی: امیدواریم بتوانیم مشکلات مردم در زمینه‌های اقتصادی را برطرف کنیم

ایران سومین تولیدکننده کیت اتوکین پی ار پی جهان است

واکنش نوبخت به انتخاب علی ربیعی به عنوان سخنگوی دولت

روانچی: با شرایط موجود، کدام ملت عاقلی به پیشنهاد آمریکا برای گفت‌وگو اعتماد می‌کند؟

علوم پزشکی تهران با فنلاند همکاری های علمی خود را آغاز کرد

دکتر امیر محبیان: با بازشدن باب همه‎پرسی، شیرازه امور از دست دولت خارج می‎شود

دانش‌بنیان‌ها واستارتاپ‌ها واحدهای اقتصادی انکارناپذیرهستند

عرضه 80 هزار مترمربع کاشی و سرامیک نانویی به بازار از سوی محققان کشور

پاسخ مجازی به هذیانِ «پایان ایران»

سخنگوی وزارت خارجه حادثه تروریستی در مسیر راه آهن خواف - هرات را محکوم کرد

سنگ هایی که پیش از بنای پارلمان اصلاحات باید واکند

پیام معاون گردشگری کشور به‌مناسبت روز ایران‌شناسی و ایران‌گردی

شفافیت پادزهر فساد سیستماتیک

تبریک وزیر ارتباطات به استارتاپ‌های ایرانی: رقبا را پشت سر گذاشتید

هشدار درباره مصرف «قرص شب‌امتحانی»

انتظار برای ابلاغ آیین‌نامه ژن‌درمانی

مهاجرت استارتاپ‌ها

کمال خرازی: آمریکا سیستم بانکی و مالی دنیا را گروگان گرفته است

لاریجانی: نمایندگان مجلس چشمان قوه قضاییه هستند/ عدلیه تکیه‌گاه مردم است

وزیر ارتباطات: جنگ امروز، جنگ اراده‌هاست

نخستین اطلاعیه ستاد بزرگداشت امام راحل منتشر شد

خواستار رفتاری منطقی از اتحادیه اروپا هستیم

تلاش 20 ساله محققان دانشگاه تهران در تولید 8 رقم انگور بی‌دانه حبه درشت صادراتی

پنجره‌ای در حال بسته شدن برای برگرداندن اوضاع در اختیاردارید

پایان ساعت شنی صبوری ایران در برابر بدعهدی

رئیس مجلس حلول ماه مبارک رمضان را به رؤسای مجالس کشورهای اسلامی تبریک گفت

اعلام وصول دو سوال از وزیر آموزش و پرورش

دولت ترامپ تخریب امید اجتماعی را در دستور کار قرار داده است

هدف مسوولان آمریکایی سردرگمی بین المللی است

رحمانی فضلی: مانور قدرت و شعور سیاسی را در سالگرد انقلاب به رخ دنیا کشیدیم

بیانیه گام دوم انقلاب را باید سرلوحه اقداماتمان قرار دهیم

ظریف در «تدکس امیر کبیر » با چه موضوعی سخنرانی کرد ؟

دشمنان به دنبال تسلیم شدن ملت ایران مقابل خواسته‌های خود هستند

بیانیه گام دوم انقلاب به گفتمان عمومی دانشگاه‎ها تبدیل شود

دشمنان ایران و افغانستان مشترک هستند

جهانگیری: باید تلاش کنیم ننگ فساد از دامان جمهوری اسلامی پاک شود

موافقان و مخالفان استانی شدن انتخابات

مذاکره با آمریکا سهل اندیشی و اشتباه راهبردی است

ریل خدمات الکترونیک سلامت تا پایان خرداد 98 تکمیل می شود

دستاوردهای علمی خود را با کشورهای اسلامی به اشتراک می‌گذاریم

آذری‌جهرمی: رها کردن ریشه‌ جنایات و مقصرسازی فضای مجازی ساده‌انگارانه است

تداوم حیات به شرط سازگاری علمی با تغییر اقلیم

سخنگوی اتحادیه اروپا: به تعهداتمان برای لغو تحریم‌ها پایبندیم

حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری از دهها پروژه و ارائه دیپلماسی انرژی

آغاز دور دوم رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان

امکان فریز کردن و تصویربرداری از ذرات بسیار ریز با سرعت‌های مافوق صوت در کشور

جامعه به علوم ‌انسانی میدان دهد