راه ترقی

آخرين مطالب

رشد ناهنجاری‌ها و آسیب‌های درون خانوادگی؛ زنگ خطری برای اجتماع انديشه

رشد ناهنجاری‌ها و آسیب‌های درون خانوادگی؛ زنگ خطری برای اجتماع

  بزرگنمايي:

راه ترقی- دکتر مهرشاد شبابی  گفت: خانواده در ساختار شخصیت افراد و جامعه تأثیر بسزایی دارد و تمامی دستگاه‌ها و نهادها باید اهمیت خاصی را برای این نهاد مقدس‌قائل باشند.


این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به افزایش آمار طلاق طی بیست سال گذشته تصریح کرد: افزایش آمار طلاق و رشد انواع ناهنجاری‌ها و آسیب‌ها درون خانواده‌، زنگ خطری برای اجتماع است و برای مقابله با این تهدید روزافزون، نیازمند کار علمی هستیم تا بر این اساس نوع، میزان و علل آسیب ها را بیابیم و برای رفع آنها برنامه ریزی کنیم.


وی در تشریح اقدامات و فعالیت‌های کلینیک های حقوقی زنان و خانواده اظهار کرد: کلینیک‌های حقوقی زنان و خانواده که مربوط به کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی است، از جمله مراکزی است که با هدف کمک به حفظ و استحکام خانواده‌ها و ارائه انواع خدمات حقوقی به زنان و کودکان اقشار آسیب پذیر، از سال 1385 راه اندازی شده است.

شبابی ادامه داد: رویکرد کلینیک‌های حقوقی زنان و خانواده کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی رویکرد آموزشی، پژوهشی و مشاوره محور است و خانواده‌ها و افراد متقاضی در سه سطح در این کلینیک ها خدمات دریافت می‌کنند.


رییس کلینیک‌های حقوقی زنان و خانواده با بیان اینکه مشاوره پیش از ازدواج یک فرایند کمک کننده برای اتخاذ بهترین تصمیم از سوی زوجین است افزود:
نخستین سطح ارائه خدمات در کلینیک های حقوقی زنان و خانواده، ارائه آموزش و برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های مهارت‌افزایی پیش از ثبت رسمی ازدواج است. بخش دوم خدمات ما ارائه انواع مشاوره‌های حقوقی به صورت تلفنی وحضوری برای رفع اختلافات و جلوگیری از افزایش پرونده‌های قضایی در موضوعات «حضانت، فسخ نکاح، ملاقات فرزند، مهریه، گواهی انحصار وراثت، ضرب و شتم، کودک آزاری، جرائم منافی عفت و موارد مشابه» است.


وی در تشریح سومین حوزه فعالیت کلینیک های حقوقی زنان  خانواده دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: زمانی که محرز شود ریشه اختلاف و تنش درمیان زوجین آنقدر عمیق است که نمی‌توان با مشاوره، زمینه صلح و آشتی را برقرار کرد و زوجین برای جدایی یا پیگیری حقوقی اصرار دارند، و یا ظلم آشکار و سلب حقوق مسلم یکی از اعضای خانواده در میان باشد و همچنین در پرونده‌ها و مواردی که زنان و کودکان اقشار آسیب‌پذیر نیازمند کمک هستند، این کلینیک‌ها با تهیه لایحه و دادخواست، مکاتبه با مراجع قضایی توسط گروه مشاوران حقوقی و تامین وکیل برای افراد محروم و کم درآمد که برای دفاع از حق خود نیازمند به وکیل هستند، به آنها کمک می‌کنند.


شبابی افزود: کارکنان کلینیک حقوقی زنان و خانواده بر اساس احساس مسئولیت و تعهد اجتماعی به صورت داوطلبانه و رایگان و با تکیه بر تجارب، دانش و همت بلند وکلا، حقوق دانان، مددکاران اجتماعی، مشاوران و رواشناسان در جهت حفظ و ارتقای سلامت حقوقی،روانی و اجتماعی افراد جامعه که دچار انواع مشکلات و ناهنجاری های خانوادگی هستندگام بر می دارند. 


وی با بیان اینکه کلینیک‌های حقوقی زنان و خانواده در حوزه پژوهش و انجام تحقیقات کاربردی نیز فعال است اظهار کرد: این کلینیک‌ها فضایی واقعی را برای تجربه‌اندوزی و مهارت آموزی دانشجویان دانشگاههای مختلف فراهم آورده‌اند تا بامشاهده و تماس با افراد وخانواده‌هایی که به انواع مشکلات درونی دچار هستند، به صورت عینی و مؤثر نحوه ارائه خدمات به مراجعان را بیاموزند و خودشان در آینده هم قالب ارتباطات میان فردی و هم در قالب حضور در چنین کلینیک هایی، مسئولیت اجتماعی خود را ادا کنند.


شبابی اضافه کرد: کارشناسان و اساتید رشته های مختلف هر ماه اطلاعات به دست آمده در کلینیک ها و انواع مشکلات خانواده ها را آنالیز و بررسی می‌کنند تا علل فردی و اجتماعی تزلزل خانواده‌ها را به صورت علمی شناسایی و راهکارهای مواجهه با آنها را بیابند.


مدرس دانشگاه امام صادق(ع) اظهار کرد: در دسترس بودن مشاوران حقوقی یک فرهنگ عامه‌ای برای جامعه ما نیست و گاهی بخاطر هزینه‌هایی که دارد برای بخشی از جامعه مشکل است و ما در این کلینیک‌ها به صورت رایگان مشاوره تلفنی ارائه می‌کنیم و اعتقاد داریم مشاوره‌های بهنگام می تواند از آمار طلاق و سایر پرونده های قضایی بکاهد.


 شبابی افزود: در قوانین مربوط به خانواده، نفوذ اخلاق بسیار مهمتر از حقوق است بنابراین مشاوران حقوقی با وارد شدن از دریچه اخلاق، رحمت و مودّت که مورد تأکید قرآن است سعی می کنند به مناقشات خانواده پایانی بدهند و اخلاق را در جامعه مستقر کنند.


وی با تشریح پرونده های حقوقی کلینیک های حقوقی زنان و خانواده افزود: در سال قبل بالغ بر 600 مورد مراجعه در این کلینیک ها ثبت شده و پاسخگوی نیازهای حقوقی بودیم. در یکی از کلینیک ها 1250 نفر مورد آموزش های پیش از ثبت رسمی ازدواج قرار گرفتند. در سال گذشته کلینیک حقوقی برای اتباع راه‌اندازی کردیم چون حضور مهاجرین افغانی و عراقی یک واقعیت عینی است و مشکلات آنها مشکل کل جامعه خواهد بود بنابراین باید به مسائل آنها هم رسیدگی شود و این کلینیک‌ها توسط خود مهاجرین تحصیل کرده افغانستانی، انجام می شود.


عضو هیئت علمی دانشگاه با تأکید بر مؤثر بودن ارائه انواع مشاوره به خانواده‌ها تصریح کرد: این مشاوره دادن‌ها به ویژه اگر در اوایل ایجاد اختلافات انجام شود، مفید خواهد بود و ما در کلینیک‌های حقوقی خودمان توانستیم حدود 20 درصد بین طرفین به صورت کامل سازش ایجاد کنیم و حدو 15 درصد از پرونده های دیگر نیز اگرچه به سازش کامل منجر نشد اما زوجین از پیگیری پرونده های خود در مراجع قضایی منصرف شدند. 


رییس کلینیک های حقوقی زنان و خانواده کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی در پایان تأکید کرد: معتقدیم که خانواده سالم، زیربنای جامعه‌ای مترقی و بانشاط است و اگر بنیان خانواده‌های ایرانی استحکام خود را از دست بدهد، قطعاً طیف گسترده‌تر و خطرناک‌تری از مشکلات اجتماعی گریبان جامعه ما را خواهد گرفت، بنابراین برای استحکام نهاد مقدس خانواده، همه باید بکوشند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تولید پسته امسال از مرز 180 هزار تن گذشت

تحریم‌های ظالمانه بر سلامت مردم ایران تاثیر منفی دارد

دولت برای بازار نابسامان کاغذ و کتاب فکری کند

جلوگیری از خونریزی با بندآورنده‌های نانوالیاف پپتیدی

جزییات شناسایی صدها نرم افزار موبایلی آلوده به بدافزار

امکان عکاسی سه بعدی با دستگاه تولید محققان ایرانی

چه کسی وزیر را بازخواست کرد؟

ایران، یکی از بزرگترین کشورهای پناهجوپذیر

ترمیم مثانه با استفاده از چارچوب ابریشمی

تولید داروی ضد سرطان پوست از جلبک‌های جزیره قشم

تاکید یک نماینده بر ضرورت بیان مطالب کارشناسی از تریبون‌ها

برای هوشمندسازی شهر باید هوشمندانه تصمیم بگیریم

طرح سوال های کنکور با واژه های مصوب فرهنگستان ادب فارسی

زنگ پژوهش هفته آینده به صدا در می آید/ معرفی برترین محققان کشور

مسئولان باید صدای دانشجویان را بشنوند

نوآفرین با ویرایش جدید می آید

انصاری: حلقه مفقوده نظام مدیریتی ما، شجاعت و جسارت است

حمایت از تشکل‌های غیردولتی فعال در امور معلولان به طوری جدی در دستور کار دولت است

ابطحی: اظهارات ظریف درباره پولشویی فرار رو به جلو است

برقراری اولین تماس ویدیویی 5G در کره جنوبی

ایران نیازی به پایگاه نظامی در سوریه ندارد

چالش صندوق‌های بازنشستگی از نگاه رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس

قانونگذاری در انحصار مجلس و تعیین مصلحت در اختیار مجمع تشخیص مصلحت

در فاز اول فقط مدیریت سوخت مطرح است نه افزایش قیمت

منتجب‌نیا از تشکیل حزب جدید گفت

تاکید نماینده ساوه بر نقش آموزش، مهارت و کار بر نشاط و امید در جامعه

استیضاح ظریف به صحن مجلس کشیده نمی شود

پورحسین: چرا کنترل و نظارت در برابر گرانی‌های لجام‌گسیخته وجود ندارد؟

شریعتمداری: جزئیات همه معاملات را علنی می کنیم

مطهری: دولت به اجرای قوانین مربوط به معلولین توجه کند

ارایه برنامه سوم اصلاح شده شهرداری به شورا بزودی

پورابراهیمی: به افزایش قیمت کالاهای اساسی نظارت شود

راهکار شریعتمداری برای حل مشکل اشتغال

ایجاد هماهنگی بین حوزه های میان رشته ای اصلی ترین چالش کشور

دانشگاهیان می‌توانند با مسئله‌یابی درست، مشکلات را مرتفع کنند

رئیس جمهور، احکام بازنشستگان صندوق بیمه روستایی را اعطا کند

طرح استیضاح وزیر خارجه در شرایط فعلی به هیچ‌وجه پسندیده نیست

ظریف منطق نیرومندی برای دفاع از حرف های خود دارد

میرزایی‌نیکو: اجرای حقوق شهروندی از اصول اساسی برای بازگرداندن امید به جامعه است

آگاهی از وضعیت سلامت مهمترین راهکار مقابله با ایدز

اجرای تعهدات توافقنامه پاریس هزینه بر نیست

ایران به لیست کشورهای پیشرو در زمینه درمان سرطان مغز پیوست

استیضاح وزرا در این شرایط به صلاح نیست

اجرای طرح‌های مطالعاتی مرتبط با صنعت راهداری در دانشگاه امیرکبیر

راهکار جدید دانشگاه امیرکبیر برای همکاری با بخش‌های صنعتی

نیکفر: چاره حل مشکلات روی آوردن به اقتصاد مقاومتی است

80 درصد تهرانی ها الگوی مصرف را رعایت می کنند

چرخ انتقال دانش در شرکت های دانش بنیان نمی چرخد

انتقاد نمایندگان استان‌های یزد و اصفهان از وضعیت آب شرب

مناظره مجازی ازغدی و آشنا بر سر یک عکس