آخرين مطالب

ملی پوش بسکتبال بانوان: کشورهای آسیایی نمی‌خواهند ما احساس قدرت کنیم ورزشی

ملی پوش بسکتبال بانوان: کشورهای آسیایی نمی‌خواهند ما احساس قدرت کنیم

  بزرگنمايي:

راه ترقی- معصومه اسماعیل‌زاده ملی پوش بسکتبال ایران درباره عملکرد تیم‌های ملی بسکتبال بانوان در مدتی که مجوز بازی با پوشش اسلامی از طرف فدراسیون جهانی بسکتبال صادر شده است، گفت: در شروع کارمان و از نظر نتیجه هیچ وقت فکر نمی‌کردیم مقابل تیم‌هایی مثل ژاپن خوب بازی کنیم. ما در کاپ آسیا به استرالیا 21 بر 3 باختیم، نتیجه‌ای که همه می‌گفتند دخترها ضعیف هستند و اصلا تیمشان را اعزام نکنید اما در جام جهانی با اینکه باختیم ولی از آمریکا 9 امتیاز و از  روسیه 11 امتیاز گرفتیم. عملکردمان پله به پله خیلی بهتر شد. بازیکنان  زیر 23 سال و 18 سال هم در مسابقاتی که اعزام شدند، نتایج خوبی گرفتند. تیم‌هایمان هرچه در بازی‌های بیشتری  شرکت کنند بهتر می‌شوند. چون سایر تیم‌ها هم که از اول خوب نبودند، مثلا چین در بازی‌های مختلف شرکت کرد  تا الان نتیجه می گیرد بنابراین ما هم می‌توانیم.

اسماعیل زاده به مسابقات آسیایی بسکتبال سه نفره که تیم بزرگسال ایران در جایگاه چهارم قرار گرفت اشاره و بیان کرد: در این مسابقات خستگی بر ما غلبه کرد.  بازی با ترکمنستان را هم فکر می‌کنم خودمان باعث شدیم ببازیم نه اینکه کم کاری کرده باشیم بلکه ترکمنستان  را دست کم گرفتیم. بسکتبال سه نفره همین است  تا سرت را برمی‌گردانی متوجه می‌شوی زمان کمی باقی مانده و جبران اختلاف امتیاز سخت است. اما در مورد تیم آستانه که میزبان بود، داوری نمی‌گذاشت این تیم را ببریم. انگار هنوز با ما کنار نیامده اند مخصوصا در سه به سه که حالت فان و نمایشی دارد نمی‌خواهند ما احساس قدرت کنیم چون به عنوان تیم اول گروهمان به مرحله بعد صعود کردیم و اصلا  باورشان نمی شد. جدای از سیاست هنوز نمی‌خواهند ما قوی شویم چون یک سال است که به رقابت ها اعزام می‌شویم و تیمی هستیم که با حجاب در این مدت خوب کار کردیم. 

او در مورد وضعیت بسکتبال پنج نفره گفت: نظم و استایل پنج نفره با سه نفره متفاوت است اما در این بخش حتی هنوز سرمربی هم مشخص نشده و  بر اساس رنگینگ تا در مسابقات دسته دو شرکت نکنیم نمی‌توانیم به دسته‌های بالاتر برویم  چون در هیچ مسابقه برون مرزی شرکت نکردیم و انگار وجود خارجی نداشتیم. در نتیجه باید ببینند که چه رویدادهایی دارد و  تیم را جمع کنند.  چون تیم پنج نفره نسبت به سه نفره اعزامی نداشته بیشتر به سه نفره توجه شده است اما امیدوارم به زودی تیم را ببندند.

 اسماعیل زاده در  ادامه افزود: همه فکر می‌کنند چون بسکتبالیست هستند و شوت بلدند،  می‌توانند در سه نفره و پنج نفره بازی کنند،  در صورتی که من چون در این مدت به بازی‌های سه نفره اعزام شدیم  روزهای اولی که در تمرین تیم پنج نفره باشگاهی‌ام شرکت کردم سخت بود و به مرور زمان بهتر شدم. اما تیم های خارجی  در این دو رشته بازیکن های مخصوص به خود را دارند. ما هم  باید بازیکن ها را جدا کنیم اما الان  که این اتفاق نیفتاده بهترین‌ها را انتخاب می‌کنند و هر سرمربی نظری دارد مثلا اگر کسی من را انتخاب می‌کنداز نظرش در برخی قابلیت‌ها بهتر هستم اما  بانوان ما چون بازی برون مرزی نداشتند عجله دارند و می‌خواهند یک شبه راه صد ساله را بروند. به این فکر نمی‌کنند که مجوز بازی ما یک سال و نیم است که از طرف فیبا صادر شده و در این مدت رویدادها  در سه نفره  بیشتر بوده و این موضوع به تدریج درست می‌شود.

اسماعیل زاده در پاسخ به این سوال که آیا تمرکز فدراسیون بر بسکتبال سه نفره باعث ایجاد ابهاماتی در این مورد که بازیکن‌ها را گزینه ای  انتخاب می‌کنند نشده است؟ بیان کرد:  از این موارد خیلی بوده است. در  همین مسابقات آسیایی تا زمانی که به عنوان تیم اول بالا آمدیم هیچ حرف و حدیثی نبود نه آفرینی می‌گفتند و نه انتقاد می‌کردند، اما  به محض اینکه برابر ترکمنستان باختیم به ساعت نکشید که انتقادها شروع شد و می‌گفتند چون تنها سه نفر را انتخاب می کنند و فلان بازیکن خوب نبود و غیره این نتیجه به دست آمد. می‌خواهم این را بگویم که بعضی دنبال دستاویز و بهانه هستند و به این فکر نمی‌کنند که بعد از چهل سال ورود کردیم. البته  من هیچ وقت اهمیت نمی‌دهم و معتقد هستم  هر تلاشی که بتوانم انجام می‌دهم و اگر بازیکن بهتری از من باشد حتما او را انتخاب می‌کنند. 

ملی پوش بکستبال ایران در پاسخ به این سوال که در صورت جدایی بسکتبال سه نفره از پنج نفره کدام را انتخاب می‌کند، گفت: بسکتبال سه نفره را خیلی دوست دارم چون در پنج نفره و در دفاع بازیکنان راحت‌تر می‌توانند دزدی کنند و اگر بازیکنی اشتباه کند دیگری او را پوشش می‌دهد. اما در سه نفره بیشتر قابلیت ها و تکنیک‌های  انفرادی مشخص و هیجان بازی زیاد است. البته نه اینکه پنج  نفره را دوست نداشته باشم ولی چون تا الان بیشتر به بازی‌های سه نفره اعزام شدیم،  بیشتر لذت بردم.  تنها تجربه‌ام در پنج نفره لیگ ایران است و شاید اگر در این رشته هم اعزام شوم نظرم عوض شود.

اسماعیل زاده در مورد عملکرد تیم ملی بسکتبال سه نفره دختران زیر 23 سال ایران در  جام جهانی این رشته گفت: دختران زیر 23 سال بازیکنان خیلی خوبی هستند و یکی از نکات مثبت برایشان همزمانی برخی از اردوهایشان با تیم بزرگسالان بود که از نظر تجربه‌ای به آنها کمک  کرد. علاوه بر این مربیان و تمرین‌های خوبی داشتند. انتظار معجزه خیلی بزرگی نداشتیم  اما امیدوار بودیم که نتیجه خیلی خوبی بگیرند.  هر نتیجه خوبی که تیم‌های ایران بگیرند در خانواده بسکتبال تاثیر دارد.

او در  مورد انتخاب و جابه جایی بازیکنان در تیم زیر 23 سال اظهار کرد: به نظرم از یک نظر خوب است و به بقیه هم  فرصت بازی داده می‌شود. چون  بحث تجربه در تیم بزرگسالان و اینکه بگوییم آنها را به مسابقات مختلف ببریم که تجربه‌شان بیشتر شود درست نیست. این حرف‌ها از کسی که 28  سالش است گذشته اما  در تیم زیر 23 سال در صورت امکان به صورت چرخشی یا با تعویض دو بازیکن باید به ترکیب اصلی برسند.  در مورد تیم زیر 18 سال هم همینطور، آنها هنوز فرصت برای بازی کردن  دارند. بدی بسکتبال سه نفره همین است چون تعداد بازیکنان کم است اگر بخواهند  همان تعداد را به مسابقات مختلف ببرند فرصت به بقیه  نمی‌رسد.

 این ملی پوش به حس خود از اعزام به  مسابقه های مختلف برون مرزی اشاره و بیان کرد: یک بازیکن وقتی تمرین و تلاش می‌کند ، وقت می‌گذارد و برای بازی مقابل کشورهای دیگر به بازی‌های برون مرزی اعزام می‌شود از دیدن نتیجه زحماتش مقابل تیم‌ها و بازیکنان خوب احساس غرور می‌کند و دائم به دنبال بالاتر رفتن است.  وقتی در مسابقات غرب آسیا اول شدیم و تیم‌هایی مثل سوریه و لبنان را بردیم خیلی حس خوبی داشت. حالا فکر کنید در  مسابقات جهانی مقام بیاوریم. همین مسائل است که به ورزشکار انرژی می‌دهد که تمرین کند و انگیزه داشته باشد. برای ما که چند اعزام بود و گذشت اما امیدوارم برای بازیکن‌های کم سن و سالمان این روند ادامه داشته باشد چون واقعا حیف است بازیکنان خوبی داریم.

 اسماعیل زاده که به تازگی برای حضور در لیگ برتر بسکتبال بانوان به تیم نامی نو اصفهان پیوسته است در مورد انتخاب این تیم گفت: همیشه دوست داشتم با یک تیم در اصفهان که اسپانسر هم داشته باشد کار کنم، امسال شرایط برای حمایت نامی نو فراهم شد و در صحبتی که با آنها داشتم همه امکانات مهیا بود در نتیجه قرارداد بستم. البته پیشنهادهایی از تیم‌های دیگر داشتم اما ترجیح دادم در اصفهان بمانم. 

این بازیکن با بیان اینکه قراردادش با تیم اصفهانی یک ساله است به سایر بازیکنان این تیم اشاره و بیان کرد: مژگان خدادادی و ساغر آجیلی هم که سال گذشته با هم در پالایش نفت آبادان بودیم امسال با نامی نو قرارداد بستند اما سایر بازیکنان بومی هستند یعنی افراد هیئت بسکتبال سال قبل هستند در نتیجه نسبت به تیم های بازیکنان بومی و جوانی داریم.

 اسماعیل زاده در پایان و در مورد برنامه نامی نو در ورزش بانوان اظهار کرد: اصفهان پتانسیل بالایی دارد و ما فقط از نظر نبود اسپانسر اذیت می شدیم سال گذشته تیم خانه بسکتبال که خود هیئت بسکتبال اسپانسرش بود با اینکه بازیکنانش  را افراد نوجوان و جوان بومی تشکیل می‌دادند اما بین 6 تیم اول جدول قرار گرفت. امسال شرایط برای حمایت نامی و نو ایجاد شده وبرنامه اش طولانی مدت است چون  در بخش مردان از پایه کار می‌کنند و به دنبال این است که آنها را بالا بیاورد و تیمی لیگ برتری ببندد.  یعنی به دنبال جذب بازیکن از تیم‌های دیگر و امتیاز گرفتن نیست در نتیجه برنامه ای بلند مدت دارند و به دنبال حضور قوی در لیگ برتر هستند. حالا باید وارد مسابقات شویم و ببینیم  وضعیت سایر تیم ها چگونه است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اولتیماتوم به ملی‌پوشان شاخص تیروکمان؛ همه باید در انتخابی مسابقه دهند

بازگشت خارجی ها به تمرین استقلال

تمرین سرخپوشان برگزار شد/ ایگور دروازه‌بان جدید پرسپولیس!

پرسپولیس، اینستاگرام، توییتر و هزاران ابهام/ ماجرا چیست؟

امیدهای پرسپولیس باز هم زیر ذره‌بین ایوانکوویچ می‌روند

تمهیدات مترو برای تماشاگران فوتبال "ایران و بولیوی"

18 رشته یونیورسیاد دانشجویان جهان مشخص شد

رئیس فدراسیون گلف: رشته گرانی نیستیم

بازگشت باشکوه کاروان خودباوری و امید از پاراآسیایی 2018

ارز ثانویه رسید/ کشتی ایران با ترکیب کامل در رقابت‌های جهانی

شمس: تصمیم گیرنده اصلی فدراسیون فوتبال «کی روش» است

وزنه بردار دسته سنگین وزن ایران طلا گرفت

مربی دوومیدانی: بدون حقوق و اعزام چه انگیزه ای می ماند

بخاطر آمادگی برابر پرسپولیس/ 4 بازیکن السد اردوی قطر را ترک کردند

منش پهلوانی یادگار ورزشکاران معلول ایرانی در جاکارتا

تمرین امروز پرسپولیس با 16 بازیکن برگزار شد

لاریجانی موفقیت کاروان ورزشی ایران در بازی‌های پاراآسیایی را تبریک گفت

ایران با رکوردشکنی در رده سوم پاراآسیایی ایستاد

قهرمانی بسکتبال با ویلچر ایران در پاراآسیایی ٢٠١٨

قهرمان ایرانی، مایکل فلپس آسیا، شاهین ایزدیار

رحیمی و ظریف طلا گرفتند/ مهدوی کیا و خسروانی برنز

جام بین قاره‌ای فوتبال ساحلی/ ایران با آمریکا، روسیه و تاهیتی هم‌گروه شد

«جنگجویان آرام» به دنبال اولین برد برابر ایران/جدال دو مرد محبوب!

اعضای کمیته فنی پیکارهای جوانان و بزرگسالان معرفی شدند

درخشش شطرنج‌بازان نابینای ایران در جاکارتا/ کسب سه طلا، سه نقره و دو برنز تیمی و انفرادی

شوک فدراسیون فوتبال به تیم ملی فوتسال/ سفر به برزیل لغو شد!

طلای پرتاب دیسک و رکورد آسیا به ایران رسید

بتول جهانگیری: پیش‌بینی مدال طلا را می‌کردم/ سطح مسابقات خیلی بالا رفته است

برانکو: همیشه می‌بریم اما ما را زیر سوال می‌برند/ رضاییان؟ شیری را گرفته‌ایم

پدیده طلایی ایران بار دیگر بر سکوی نخست آسیا ایستاد

مهلت 30 روزه فیفا به باشگاه شهرداری بندرعباس

حال خوب دوومیدانی زنان با افزایش تیم ها و ورزشکاران

سومین روز پاراآسیایی با 2 برنز برای ایران آغاز شد

صعود سه بانوان تیرانداز ایران به فینال تپانچه بادی 10 متر/ سمیرا ارم رکوردار مرحله مقدماتی

ملی پوش بسکتبال بانوان: کشورهای آسیایی نمی‌خواهند ما احساس قدرت کنیم

قلعه‌ناصری: فکرش را نمی‌کردم طلا بگیرم/ رقابت با هموطنان سخت بود

وزیر ورزش: قانون بازنشسته‌ها در ورزش هم لازم‌الاجراست

شجاعی چهارمین طلای کاروان ایران را بر گردن آویخت

قدوس: روز به روز در آمیان احساس بهتری می‌کنم

زهرا برناکی در پرش طول بانوان سوم شد

دومین طلای کاروان ایران به نام عرفان سیفی‌پور شد

فدراسیون کشتی منتظر اجرای توافق وزارت ورزش و بانک مرکزی

جهان آبادی رکورد شنای ایران را شکست

استارت بانوان گلبال ایران با تساوی مقابل تایلند

برانکو: فراموش نکنید السد چطور در آزادی استقلال را برد/ از نظر من دالیچ بهتری مربی سال بود

زارعی: دروازه‌بان ایران در جام‌جهانی 2022 خواهم بود/ کی‌روش کارم را دوست دارد

ترکیب تیم کشتی آزاد روسیه مشخص شد/ رونمایی از حریف اصلی ایران

مهرزاد؛ نماد غلبه ورزش بر طرد اجتماعی

سرمربی بسکتبال با ویلچر بانوان: قطعا به دور دوم پاراآسیایی صعود می‌کنیم

اسامی بازیکنان تیم ملی فوتسال اعلام شد