راه ترقی

آخرين مطالب

ملی پوش بسکتبال بانوان: کشورهای آسیایی نمی‌خواهند ما احساس قدرت کنیم ورزشی

ملی پوش بسکتبال بانوان: کشورهای آسیایی نمی‌خواهند ما احساس قدرت کنیم

  بزرگنمايي:

راه ترقی- معصومه اسماعیل‌زاده ملی پوش بسکتبال ایران درباره عملکرد تیم‌های ملی بسکتبال بانوان در مدتی که مجوز بازی با پوشش اسلامی از طرف فدراسیون جهانی بسکتبال صادر شده است، گفت: در شروع کارمان و از نظر نتیجه هیچ وقت فکر نمی‌کردیم مقابل تیم‌هایی مثل ژاپن خوب بازی کنیم. ما در کاپ آسیا به استرالیا 21 بر 3 باختیم، نتیجه‌ای که همه می‌گفتند دخترها ضعیف هستند و اصلا تیمشان را اعزام نکنید اما در جام جهانی با اینکه باختیم ولی از آمریکا 9 امتیاز و از  روسیه 11 امتیاز گرفتیم. عملکردمان پله به پله خیلی بهتر شد. بازیکنان  زیر 23 سال و 18 سال هم در مسابقاتی که اعزام شدند، نتایج خوبی گرفتند. تیم‌هایمان هرچه در بازی‌های بیشتری  شرکت کنند بهتر می‌شوند. چون سایر تیم‌ها هم که از اول خوب نبودند، مثلا چین در بازی‌های مختلف شرکت کرد  تا الان نتیجه می گیرد بنابراین ما هم می‌توانیم.

اسماعیل زاده به مسابقات آسیایی بسکتبال سه نفره که تیم بزرگسال ایران در جایگاه چهارم قرار گرفت اشاره و بیان کرد: در این مسابقات خستگی بر ما غلبه کرد.  بازی با ترکمنستان را هم فکر می‌کنم خودمان باعث شدیم ببازیم نه اینکه کم کاری کرده باشیم بلکه ترکمنستان  را دست کم گرفتیم. بسکتبال سه نفره همین است  تا سرت را برمی‌گردانی متوجه می‌شوی زمان کمی باقی مانده و جبران اختلاف امتیاز سخت است. اما در مورد تیم آستانه که میزبان بود، داوری نمی‌گذاشت این تیم را ببریم. انگار هنوز با ما کنار نیامده اند مخصوصا در سه به سه که حالت فان و نمایشی دارد نمی‌خواهند ما احساس قدرت کنیم چون به عنوان تیم اول گروهمان به مرحله بعد صعود کردیم و اصلا  باورشان نمی شد. جدای از سیاست هنوز نمی‌خواهند ما قوی شویم چون یک سال است که به رقابت ها اعزام می‌شویم و تیمی هستیم که با حجاب در این مدت خوب کار کردیم. 

او در مورد وضعیت بسکتبال پنج نفره گفت: نظم و استایل پنج نفره با سه نفره متفاوت است اما در این بخش حتی هنوز سرمربی هم مشخص نشده و  بر اساس رنگینگ تا در مسابقات دسته دو شرکت نکنیم نمی‌توانیم به دسته‌های بالاتر برویم  چون در هیچ مسابقه برون مرزی شرکت نکردیم و انگار وجود خارجی نداشتیم. در نتیجه باید ببینند که چه رویدادهایی دارد و  تیم را جمع کنند.  چون تیم پنج نفره نسبت به سه نفره اعزامی نداشته بیشتر به سه نفره توجه شده است اما امیدوارم به زودی تیم را ببندند.

 اسماعیل زاده در  ادامه افزود: همه فکر می‌کنند چون بسکتبالیست هستند و شوت بلدند،  می‌توانند در سه نفره و پنج نفره بازی کنند،  در صورتی که من چون در این مدت به بازی‌های سه نفره اعزام شدیم  روزهای اولی که در تمرین تیم پنج نفره باشگاهی‌ام شرکت کردم سخت بود و به مرور زمان بهتر شدم. اما تیم های خارجی  در این دو رشته بازیکن های مخصوص به خود را دارند. ما هم  باید بازیکن ها را جدا کنیم اما الان  که این اتفاق نیفتاده بهترین‌ها را انتخاب می‌کنند و هر سرمربی نظری دارد مثلا اگر کسی من را انتخاب می‌کنداز نظرش در برخی قابلیت‌ها بهتر هستم اما  بانوان ما چون بازی برون مرزی نداشتند عجله دارند و می‌خواهند یک شبه راه صد ساله را بروند. به این فکر نمی‌کنند که مجوز بازی ما یک سال و نیم است که از طرف فیبا صادر شده و در این مدت رویدادها  در سه نفره  بیشتر بوده و این موضوع به تدریج درست می‌شود.

اسماعیل زاده در پاسخ به این سوال که آیا تمرکز فدراسیون بر بسکتبال سه نفره باعث ایجاد ابهاماتی در این مورد که بازیکن‌ها را گزینه ای  انتخاب می‌کنند نشده است؟ بیان کرد:  از این موارد خیلی بوده است. در  همین مسابقات آسیایی تا زمانی که به عنوان تیم اول بالا آمدیم هیچ حرف و حدیثی نبود نه آفرینی می‌گفتند و نه انتقاد می‌کردند، اما  به محض اینکه برابر ترکمنستان باختیم به ساعت نکشید که انتقادها شروع شد و می‌گفتند چون تنها سه نفر را انتخاب می کنند و فلان بازیکن خوب نبود و غیره این نتیجه به دست آمد. می‌خواهم این را بگویم که بعضی دنبال دستاویز و بهانه هستند و به این فکر نمی‌کنند که بعد از چهل سال ورود کردیم. البته  من هیچ وقت اهمیت نمی‌دهم و معتقد هستم  هر تلاشی که بتوانم انجام می‌دهم و اگر بازیکن بهتری از من باشد حتما او را انتخاب می‌کنند. 

ملی پوش بکستبال ایران در پاسخ به این سوال که در صورت جدایی بسکتبال سه نفره از پنج نفره کدام را انتخاب می‌کند، گفت: بسکتبال سه نفره را خیلی دوست دارم چون در پنج نفره و در دفاع بازیکنان راحت‌تر می‌توانند دزدی کنند و اگر بازیکنی اشتباه کند دیگری او را پوشش می‌دهد. اما در سه نفره بیشتر قابلیت ها و تکنیک‌های  انفرادی مشخص و هیجان بازی زیاد است. البته نه اینکه پنج  نفره را دوست نداشته باشم ولی چون تا الان بیشتر به بازی‌های سه نفره اعزام شدیم،  بیشتر لذت بردم.  تنها تجربه‌ام در پنج نفره لیگ ایران است و شاید اگر در این رشته هم اعزام شوم نظرم عوض شود.

اسماعیل زاده در مورد عملکرد تیم ملی بسکتبال سه نفره دختران زیر 23 سال ایران در  جام جهانی این رشته گفت: دختران زیر 23 سال بازیکنان خیلی خوبی هستند و یکی از نکات مثبت برایشان همزمانی برخی از اردوهایشان با تیم بزرگسالان بود که از نظر تجربه‌ای به آنها کمک  کرد. علاوه بر این مربیان و تمرین‌های خوبی داشتند. انتظار معجزه خیلی بزرگی نداشتیم  اما امیدوار بودیم که نتیجه خیلی خوبی بگیرند.  هر نتیجه خوبی که تیم‌های ایران بگیرند در خانواده بسکتبال تاثیر دارد.

او در  مورد انتخاب و جابه جایی بازیکنان در تیم زیر 23 سال اظهار کرد: به نظرم از یک نظر خوب است و به بقیه هم  فرصت بازی داده می‌شود. چون  بحث تجربه در تیم بزرگسالان و اینکه بگوییم آنها را به مسابقات مختلف ببریم که تجربه‌شان بیشتر شود درست نیست. این حرف‌ها از کسی که 28  سالش است گذشته اما  در تیم زیر 23 سال در صورت امکان به صورت چرخشی یا با تعویض دو بازیکن باید به ترکیب اصلی برسند.  در مورد تیم زیر 18 سال هم همینطور، آنها هنوز فرصت برای بازی کردن  دارند. بدی بسکتبال سه نفره همین است چون تعداد بازیکنان کم است اگر بخواهند  همان تعداد را به مسابقات مختلف ببرند فرصت به بقیه  نمی‌رسد.

 این ملی پوش به حس خود از اعزام به  مسابقه های مختلف برون مرزی اشاره و بیان کرد: یک بازیکن وقتی تمرین و تلاش می‌کند ، وقت می‌گذارد و برای بازی مقابل کشورهای دیگر به بازی‌های برون مرزی اعزام می‌شود از دیدن نتیجه زحماتش مقابل تیم‌ها و بازیکنان خوب احساس غرور می‌کند و دائم به دنبال بالاتر رفتن است.  وقتی در مسابقات غرب آسیا اول شدیم و تیم‌هایی مثل سوریه و لبنان را بردیم خیلی حس خوبی داشت. حالا فکر کنید در  مسابقات جهانی مقام بیاوریم. همین مسائل است که به ورزشکار انرژی می‌دهد که تمرین کند و انگیزه داشته باشد. برای ما که چند اعزام بود و گذشت اما امیدوارم برای بازیکن‌های کم سن و سالمان این روند ادامه داشته باشد چون واقعا حیف است بازیکنان خوبی داریم.

 اسماعیل زاده که به تازگی برای حضور در لیگ برتر بسکتبال بانوان به تیم نامی نو اصفهان پیوسته است در مورد انتخاب این تیم گفت: همیشه دوست داشتم با یک تیم در اصفهان که اسپانسر هم داشته باشد کار کنم، امسال شرایط برای حمایت نامی نو فراهم شد و در صحبتی که با آنها داشتم همه امکانات مهیا بود در نتیجه قرارداد بستم. البته پیشنهادهایی از تیم‌های دیگر داشتم اما ترجیح دادم در اصفهان بمانم. 

این بازیکن با بیان اینکه قراردادش با تیم اصفهانی یک ساله است به سایر بازیکنان این تیم اشاره و بیان کرد: مژگان خدادادی و ساغر آجیلی هم که سال گذشته با هم در پالایش نفت آبادان بودیم امسال با نامی نو قرارداد بستند اما سایر بازیکنان بومی هستند یعنی افراد هیئت بسکتبال سال قبل هستند در نتیجه نسبت به تیم های بازیکنان بومی و جوانی داریم.

 اسماعیل زاده در پایان و در مورد برنامه نامی نو در ورزش بانوان اظهار کرد: اصفهان پتانسیل بالایی دارد و ما فقط از نظر نبود اسپانسر اذیت می شدیم سال گذشته تیم خانه بسکتبال که خود هیئت بسکتبال اسپانسرش بود با اینکه بازیکنانش  را افراد نوجوان و جوان بومی تشکیل می‌دادند اما بین 6 تیم اول جدول قرار گرفت. امسال شرایط برای حمایت نامی و نو ایجاد شده وبرنامه اش طولانی مدت است چون  در بخش مردان از پایه کار می‌کنند و به دنبال این است که آنها را بالا بیاورد و تیمی لیگ برتری ببندد.  یعنی به دنبال جذب بازیکن از تیم‌های دیگر و امتیاز گرفتن نیست در نتیجه برنامه ای بلند مدت دارند و به دنبال حضور قوی در لیگ برتر هستند. حالا باید وارد مسابقات شویم و ببینیم  وضعیت سایر تیم ها چگونه است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زاهدی فر مصاف سپاهان و پرسپولیس را قضاوت می کند

سلطانی‌فر خبر داد: 11 خرداد در حضور رییس‌جمهور پاداش مدال‌آوران اهدا می‌شود

شرط کمیته اخلاق برای حضور بیرانوند در دیدار مقابل سپاهان

اساسنامه کمیته ملی المپیک چه روندی را در دولت طی کرده است؟

آخرین وضعیت مصدومان پرسپولیس؛ از آمادگی سیدجلال و شجاع تا تلاش بیرانوند برای بازگشت به تمرینات گروهی

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال: ویلموتس سرمربی قطعی تیم ملی است

تورنمنت بلغارستان آخرین فرصت کشتی‌گیران برای المپیکی شدن

فخری: جهان به شمشیربازی ایران احترام می گذارد

عضو هیات مدیره استقلال: فوتبال را باید به اهالی آن سپرد

اعزام تیم ملی والیبال بانوان به اسلوونی قطعی شد

واکنش رسانه‌های قطری به شکست السد برابر پرسپولیس

محصص: فوتبال زنان ایران دیگر زنگ تفریح تیم های شرق آسیا نیست

مراسم تجلیل از ورزشکاران جوانمرد برگزار می شود

لیموچی: زبان آمار روایتگر توسعه ورزش زنان پارالمپیکی است

تاج: ویلموتس چند روز پس از قرارداد وارد تهران می‌شود/ سرمربی امید ایرانی است

عضو تیم ملی فوتسال زنان: تکیه گاه نداریم

شاگردان بنا در دو گروه به اردو باز می‌گردند

3 بازیکن در فهرست تیم ملی والیبال، بدون دعوت شدن به اردو

کارشکنی انگلیس در صدور ویزا برای تیم ملی تکواندو

سلطانی‌فر: فوتبال باید باعث نشاط مردم شود/ اشتباهات داوری سهوی است

سایه سنگین جنسیت زدگی بر ورزش بانوان

سابریست ایران: به خودمان ایمان داریم سهمیه المپیک را می‌گیریم

پارالمپیک؛ حسرت ورزشکاران معلول تنیس روی میز

سرمربی احتمالی تیم‌ ملی را بیشتر بشناسید/ از سنا تا جمع 8 تیم جام‌جهانی

پانادیچ: به جای حرف زدن، در زمین می‌بردند

کشتی آلیش زنان در فراز و فرود

همه چیز به هفته پایانی رسید

سرمایه گذاری های کلان؛ کلید توسعه والیبال زنان

سرمربی تیم تفنگ زنان: در جام جهانی چین فشنگ تست شده نداشتیم

سیدجلال حسینی: "پرسپولیس قهرمان شده"، این حرف از دشمنی است

سلطانی فر: سرمربی جدید تیم ملی درآینده نزدیک معرفی می شود

هادی پور: نمایشی جهانی از اقتدار تکواندو ایران خواهیم داشت

هاشمی طبا: سلطانی فر آرامش منطقی را در ورزش حاکم کرده است

ملی پوشان کشتی فرنگی برای کسب سهمیه المپیک به خط شدند

هندبال، یک فدراسیون با بیش از 4 میلیارد بدهی!

شورای فنی یا شورای سرمربیان در جودو!

عرب: مشکل پرداخت قرارداد برانکو تا حد زیادی برطرف شد

نماینده مردم تبریز: عرصه فوتبال جای مباحث کثیف نیست

مربی تیم ملی کاراته: هر رقابت گزینشی حکم فینال را دارد

سفید و خاکستری کشتی ایران در قهرمانی آسیا

مسابقات آسیایی مسیر سخت موفقیت را هموار می سازد

عرب:صحبتی ازحضور برانکو در تیم ملی نیست

توکلی: جوانگرایی دلیل حذفم از تیم ملی بود

فرهنگ سازی برای افزایش آمار ورزشکاران کافی نیست

بیرالوند: با آمادگی کامل نیامده بودم/ خوشحالم روی سکو رفتیم

کشتی زنان در انتظار انتخاب سرمربی

امکان تعلیق فوتبال آمریکا به خاطر سرایت تحریم‌ها به ورزش را داریم

آزمون و خطای مربیان جوان در لیگ آزادگان

بازتاب شکست پرسپولیس برابر الاهلی در رسانه‌های عربی

تیم ملی فوتسال زنان به مصاف سه تیم مطرح اروپایی می رود