آخرين مطالب

آسیب فضای مجازی برای نوجوانان/ارتباط بازی‌های اینترنتی خشن با خودکشی و اعتیاد مقالات

آسیب فضای مجازی برای نوجوانان/ارتباط بازی‌های اینترنتی خشن با خودکشی و اعتیاد

  بزرگنمايي:

راه ترقی- مهندس محمدرضا غفارزاده رزاقی همزمان با هفته سلامت روان با اشاره به شعار امسال "سلامت روان جوانان و نوجوانان: جهان در حال تغییر"، بر اهمیت توجه به مقوله سلامت روان میان جوانان و نوجوانان تاکید و عنوان کرد: توجه به سلامت روان جوانان و نوجوانان از این بعد دارای اهمیت است که این گروه پدران و مادران آینده کشور بوده و توجه ویژه به سلامت روان آنها نه تنها برای خود آنها بلکه برای خانواده، جامعه و نسل آینده سودمند و دارای اهمیت است.

وی با اشاره به تغییرات اساسی شرایط جامعه و جهان طی سال‌های اخیر، افزود: این تغییرات که از آنها می‌توان به تحول در نظام ارتباطات و فناوری، فعالیت گسترده این گروه در دنیای دیجیتال و فضای مجازی، استرس‌های زندگی مانند جنگ، تبعیض نژادی، فقر، گرسنگی، بیماری‌های روانی، خشونت، مصرف مواد و غیره اشاره کرد، اهمیت توجه ویژه به سلامت روان این گروه از جامعه را دوچندان کرده است.  

احتمال مواجهه با جرائم سایبری در گروه جوانان و نوجوانان

غفارزاده رزاقی همچنین با تاکید بر ضرورت خودمراقبتی سلامت روان در گروه جوانان و نوجوانان، افزود: صرف زمان زیاد این گروه در فضای مجازی، احتمال مواجهه و یا تجربه جرائم سایبری را برای آنان افزایش داده است. از طرف دیگر بازی‌های رایانه‌ای و اینترنتی با پایه خشونت بالا، میزان افکار خودکشی و مصرف مواد مخدر را در این گروه افزایش داده است.

وی با بیان اینکه این محیط باعث شده تا جوان و نوجوان بیش از گذشته احساس تنهایی را تجربه کند، ادامه داد: جوان و نوجوان در این شرایط در مواجهه با خود دچار تعارض می‌شود؛  چراکه در این سنین فرد به طور معمول در معرض آسیب‌های روانی و اجتماعی قرار دارد.

ارتقای سطح سواد سلامت روان راهکار کنترل آسیب در جوان و نوجوان

وی ارتقای سطح سواد سلامت روان را راهکاری برای کنترل و مدیریت این فرایند عنوان کرد و گفت: از طریق آموزش و ارتقای سطح سلامت روان می‌توان آموزش خودمراقبتی را سرلوحه رفتارهای جوان و نوجوان قرار داد؛  چراکه این دوره بهترین زمان قطعی برای مداخلات پیشگیرانه مانند خود مراقبتی است.

مهارت‌های ضروری برای ارتقای سطح سلامت روان جوان و نوجوان

غفارزاده رزاقی با اشاره به مهم‌ترین آموزش‌های خودمراقبتی جوانان و نوجوانان، متذکر شد: مهارت خودآگاهی، مدیریت استرس، حل تعارض، مقاومت در برابر فشار همسالان، مهارت مذاکره، قاطعیت و توانایی نه گفتن و مدیریت خشم برخی از مهارت‌های ضروری است.

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه تاکید کرد: از طریق آموزش مهارت‌های زندگی، ارتقای سطح سواد سلامت روان و آموزش‌های خود مراقبتی می‌توان این گروه از افراد جامعه را در مقابل آسیب‌ها واکسیناسیون کرد.

آمار شیوع برخی اختلالات روانی در سطح جامعه

رییس گروه تخصصی سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین با اشاره به شیوع برخی اختلالات روانی در سطح جامعه، گفت: شیوع اختلالات روانپزشکی 23.6 در هزار نفر جمعیت، شیوع اختلال کل اضطراب‌ها 15.6 ، شیوع اختلال افسردگی اساسی 12.7 و شیوع اعتیاد در جمعیت 15 تا 64 سال 5.18 اعلام شده است.

وی با بیان اینکه پس از پایان دوره کودکی فرد وارد مرحله نوجوانی شده که شرایط آن با دوره قبلی کاملا متفاوت است، گفت: نوجوانان در این دوره شرایط و نیازهای جدیدی دارند که نمی توان این دوره را با دوره قبلی یکسان دانست؛  به گونه‌ای که برخی از متخصصان علوم رفتاری، این دوره را تولدی دوباره برای فرد نامیده‌اند.

غفارزاده رزاقی، نوجوانی را انتقال از مرحله آخر کودکی به مرحله بالندگی و کمال عنوان کرد و گفت: در این مرحله دگرگونی‌های وسیعی در ابعاد مختلف جسمی، عقلی و احساسی بوجود می‌آید که تجمیع آنها شخصیت نوجوان را شکل می‌دهد.

برخی از ویژگی‌های دوران نوجوانی و جوانی

این مدرس دانشگاه با اشاره به برخی از ویژگی‌های دوران نوجوانی و جوانی، افزود: شکل‌گیری و رشد عاطفی،  پیدایش رغبت‌ها و گرایشات به سوی جنس مخالف، شکلگیری و رشد اجتماعی، رهایی از وابستگی و کنترل خانواده، شکلگیری رشد شناختی، انتخاب شغل و حرفه، صرف اوقات فراغت،  بدست آوردن فلسفه زندگی و همچنین خودشناسی و خودآگاهی را به عنوان برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های این دوره عنوان کرد.

وی سلامت روان را قابلیت ارتباط موزون و هماهنگ با دیگران، تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضادها و تمایلات شخصی به طور منطقی، عادلانه و مناسب تعریف کرد و گفت: سلامت روان یعنی تامین رشد و سلامت روانی فردی و اجتماعی، پیشگیری از ابتلا به اختلال روانی، درمان و بازتوانی.

ملاک و معیارهای سلامت روان در جوانان و نوجوانان

غفارزاده رزاقی همچنین دارا بودن احساس آرامش، امنیت و کفایت، خودآگاهی نسبت به نقاط ضعف و قوت خود، احترام به خود، پذیرش نقاط ضعف، احترام به حقوق دیگران، مسئولیت پذیری نسبت به رفتار خود، شناسایی نیازها و تلاش برای برطرف کردن، تحت تاثیر نبودن نسبت به عواطف، ترس، خشم، عشق یا گناه و همچنین استقلال و برنامه‌ریزی در خصوص آینده را از جمله ملاک و معیارهای سلامت روان در جوانان و نوجوانان عنوان کرد.

برنامه‌های دانشگاه در هفته سلامت روان

رییس گروه تخصصی سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه با اشاره به برخی از  فعالیت‌های گروه سلامت روان در هفته سلامت روان عنوان کرد: اجرای برنامه‌های آموزشی، برگزاری کارگاه آموزشی "نوجوان سالم من" برای  والدین 12 تا 17 سال، کارگاه‌های آموزشی "مهارت‌های فرزندپروری ویژه والدین دارای فرزند 2 تا 12 سال، برگزاری کارگاه‌های "توانمندسازی مهارت‌های زندگی"، اجرای برنامه "تقویت بنیان خانواده" ویژه والدین دارای فرزند 10 تا 14 سال،  سمینارهای تخصصی با حضور متخصصین علوم رفتاری، کارگاه‌های آموزشی جهت توانمندسازی گروه‌های هدف، برگزاری نمایشگاه و مسابقات و غیره برخی از برنامه‌های این معاونت در هفته سلامت روان است که اغلب آنها در طی سال نیز برگزار می‌شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روغن ماهی رشد سلول های سرطان سینه را مهار می کند

تولید قرص زعفران برای مهار سلول‌های سرطانی

ارتباط قانون منع تنبیه بدنی با کاهش خشونت در جوامع

نفت ایران، آوردگاه هند و آمریکا

فقر؛ قصه پر غصه فرودستان

انتظارات بسیار آموزشی، کودک آزاری مدرن

کاهش ضخامت صدف حلزون ها با اسیدی شدن آب اقیانوس ها

راهکار جدید برای درمان ناشنوایی

وقوع یک حمله هدفمند در سیستم عامل ویندوز در منطقه خاورمیانه

رازهای سر به مهر «آتش»

ضعف رمز عبور در حال غلبه بر امنیت

چرا برخی افراد خرافاتی هستند؟

عوامل مؤثر در وقوع فرار از خدمت بررسی شد

وزارت راه را به فردی بسپارید که گردشگری بداند

شینهوا: ایران قدرت مقابله با تحریم نفتی را دارد

لوایح چهارگانه دولت و ابهام نظارت

عدم تامین مالی دلیل کاربردی‌نشدن سیکلوترون بومی‌ برای تولید رادیوداروها/واردات درشرایط تحریم!

طرح اروپایی‌ها برای دورزدن تحریم‌ها، نشان‌دهنده عمق عصبانیت آن‌ها از ترامپ است

زنگ خطر سرنوشت خصوصی‌سازی تئاتر به صدا درآمد

از مذهب عشق تا ستیز با فقه/ قضاوت یکسان همه صوفیان ممکن نیست

راه‌ حلی تازه برای مشکل بی‌خوابی

سیاست‌های ترامپ درباره ایران، هژمونی دلار را تهدید می‌کند

گزارش یک روزنامه بلژیکی از سازوکار ویژه اروپا برای تجارت با ایران

چرا بعضی زنان، خودشان را دوست ندارند؟

شمارش معکوس برای عرضه نفت خام در بورس

`تکروی و منفعت طلبی` ایرانیان، گزاره های اروپایی

ماجرای رشد سریع مرغ در 42 روز چیست؟

فراخوان مقاله برای سمینارهای سومین کنفرانس امنیتی تهران

بهرام شفیع در کلام دوستان و همکارانش

آیا اجرای الزامات FATF دلار را ارزان می‌کند؟

آسیب فضای مجازی برای نوجوانان/ارتباط بازی‌های اینترنتی خشن با خودکشی و اعتیاد

پسرکشی به سبک «قاضی‌زاده هاشمی»

عاشقان در حبس، چشم انتظار کاهش نرخ سکه

فراخوان جهانی سازمان ملل برای مقابله با پدیده کشنده گرمایش

استقبال بازار نفت از صدور معافیت آمریکا برای تحریم‌های ایران

احتمال نرمش آمریکا درقبال خریداران نفت ایران

درمان‌های خانگی برای قارچ ناخن‌ پا

ابتلای 12 درصد شاغلان به «افسردگی»/ 23.5 درصد مردم دچار اختلالات روان

به سیاهی مرکب ...

مضرات گوشت فرآوری شده برای سلامتی

افراد خودخواه فرزند کمتری دارند

سکوت خبری غول‌های آمریکایی شکست

استاندارد تشخیص اعتیاد به اینترنت در نوجوانان

استراتژی جدید سازمان بهداشت جهانی برای کنترل دخانیات

لغو صدور روادید برای شهروندان عمانی مسافر ایران

ناموسی به نام پرچم

افزایش بهای نفت تحریم آمریکا علیه ایران را بی اثر می کند

رویترز: دولت آمریکا معافیت از تحریم‌های ایران را بررسی می‌کند

هشدار جدی به علاقمندان ته‌دیگ سیب زمینی

تهران نماد ملی همه ایرانیان است