راه ترقی

آخرين مطالب

نزدیک شدن به فرصت نهایی پرداخت جریمه غایبان خدمت وظیفه گفتگو

نزدیک شدن به فرصت نهایی پرداخت جریمه غایبان خدمت وظیفه

  بزرگنمايي:

راه ترقی- دوران سربازی علاوه بر تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح، دورانی برای تقویت و تکامل شخصیت فرد است و زمینه ای را فراهم می کند تا جوانان کشور برای ایفای نقش مثبت و سازنده در زمینه های فردی و اجتماعی آمادگی لازم را در خود ایجاد کنند؛ همچنین آموزش کار دسته جمعی و تقویت قوای جسمی جوانان با اجرای برنامه های ورزشی و رزمی از دیگر دستاوردهای خدمت سربازی است.

براساس گزارش‌ها حدود 30 درصد شهدای 8 سال دفاع مقدس از سربازان وظیفه هستند و بدنه اصلی نیروهای مسلح کشور را همین سربازان تشکیل می دهند. خدمت سربازی در بسیاری کشورها اختیاری است اما چه در کشورهایی که سربازی اختیاری دارند و چه کشورهایی که سربازی در آنها اجباری است، خدمت سربازی به عنوان امری مقدس شمرده می شود که تاثیر به سزایی در اقتدار ملی و توان نیروهای مسلح آن کشور دارد. در کشور ما نیز به دلیل ماهیت وطن پرستی و دین داری جوانان، خدمت سربازی مایه مباهات برای هر جوانی است؛ با این حال به دلایل گوناگون از دلایل خانوادگی گرفته تا موضوعات شغلی، تحصیلی و ... برخی جوانان موفق به گذراندن دوره خدمت سربازی در زمان مقرر نمی شوند و مشخصات این افراد به عنوان مشمولان غایب یا فراری در سامانه های سازمان نظام وظیفه ثبت می شود.

ارسال 4.5 میلیون پیامک برای غایبین

غایبان خدمت سربازی در ایران از برخی خدمات اجتماعی محرومند. به عنوان مثال براساس اعلام جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا، با هماهنگی بانک مرکزی این افراد امکان دریافت وام بانکی را ندارند. همچنین سازمانها و دستگاههایی که اقدام به استخدام غایبان یا سربازان فراری کنند، از 5 تا 15 میلیون تومان جریمه می شوند. سردار ابراهیم کریمی، جانشین سازمان وظیفه عمومی  در همین باره  گفت: به زودی سامانه نظام وظیفه به سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متصل می شود و پس از آن به راحتی موضوع استخدام و به کارگیری مشمولان غایب و فراری در سازمانها شناسایی و با متخلفان برخورد می شود. همچنین در قانون پیش بینی شده که مشمولان غایب از طریق کلانتری‌ها تحت تعقیب و پیگرد قرار بگیرند اما در حال حاضر به دلایل مختلف از جمله روند مناسب اعزام مشمولان و اجرای طرح جریمه غیبت، از این ظرفیت کمتر استفاده می شود؛ با این حال اطلاعات مشمولان غایب را در اختیار داریم. سال گذشته 4.5 میلیون پیامک برای مشمولان غایب سربازی ارسال کردیم تا آنها بدانند ما اطلاعات مربوط به آنها را داریم و اگر لازم باشد می‌توان نسبت به تعقیب و اعزام آنان به سربازی اقدام کرد اما در حال حاضر به مشمولان این فرصت داده شده تا خودشان در مهلت مقرر نسبت به تعیین تکلیف سربازی خود اقدام کنند.

اگرچه کارشناسان معتقدند باید فرقی باشد بین کسی که خدمت کرده و کسی که این دوره را نگذرانده و در عوض به کسب و کار مشغول شده و منبع درآمدی برای خود تهیه کرده است، اما مساله ممنوعیت صدور گذرنامه خروج از کشور مشمولان غایب و فراری و دهها چالش دیگر در زندگی این افراد، نهادهای تصمیم گیرنده در کشور را بر آن داشت که برای رفع این مساله اقدامی کنند؛ مشمولانی که حالا سالها از غیبتشان گذشته، در بیشتر موارد صاحب شغل و کسب و کار پایدار و همسر و فرزند یا فرزندانی هستند. در همین راستا بود که طرح جریمه مسئولان غایب به تصویب رسیده و اجرایی شد. طرحی که براساس آن مشمولانی که 8 سال از غیبت آنها گذشته می توانند با مراجعه به سازمان وظیفه عمومی، ثبت نام در طرح و گذراندن مراحل اداری، با پرداخت جریمه ای متناسب با میزان تحصیلات و ... وضعیت خود را تعیین تکلیف کنند.

کسانی که تا تاریخ 29/12/97 مدت غیبت آنان به بیش از 8 سال تمام می رسد در شمول این مقررات قرار می گیرند و می توانند با پرداخت جریمه، سربازی خود را تعیین تکلیف کنند. ملاک محاسبه برای شروع غیبت مشمولین وظیفه با بیش از 8 سال غیبت، مطابق قانون مصوب سال 1363  (18 سال تمام) است.

ثبت نام 600 هزار نفر برای پرداخت جریمه فرار از خدمت

سردار بهرام نوروزی رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در مورد میزان جریمه مشمولان غایب گفت: در حال حاضر و براساس تصویب مجلس شورای اسلامی مبلغ جریمه مشمولان غایب برای افراد زیر دیپلم 100 میلیون ریال، دیپلم 150 میلیون ریال، فوق‌دیپلم 200 میلیون ریال، لیسانس 250 میلیون ریال، فوق‌ لیسانس 300 میلیون ریال، دکترای عمومی علوم پزشکی 350 میلیون ریال، دکترای تخصصی غیرعلوم پزشکی 400 میلیون ریال و دکترای تخصصی علوم پزشکی و بالاتر 500 میلیون ریال تعیین شده است. همچنین بر اساس این بند، به ازای هر سال غیبت مازاد بر 8 سال، 10 درصد به مبالغ جریمه پایه، اضافه و مدت غیبت بیش از 6 ماه، یک سال محسوب می‌شود.برای اعمال تخفیف در مبالغ تعیین شده برای مشمولان غایب متاهل، ملاک محاسبه دارا بودن همسر دائم و فرزندان قانونی خواهند بود. برای مشمولان متأهل 5 درصد و برای مشمولان دارای فرزند به ازای هر فرزند، 5 درصد از مجموع مبلغ جریمه کسر می شود.

به گفته جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا، با گذشت 4 سال از زمان اجرایی شدن طرح جریمه خدمت مشمولان غایب، تاکنون بیش از 600 هزار نفر برای پرداخت جریمه غیبت سربازی، ثبت‌نام کرده و از این میان، 444 هزار نفر فرآیند پرداخت جریمه را تکمیل وضعیت خدمت خود را تعیین تکلیف کرده اند و بیش از 300 هزار نفر با پرداخت جریمه ریالی از انجام خدمت سربازی معاف شده‌اند.

سردار کریمی با بیان اینکه اجرای این طرح تا پایان سال 97 ادامه خواهد داشت، گفت: با تصمیمات اتخاذ شده از ابتدای سال 98 طرح جریمه ریالی مشمولان غایب سربازی قطعا متوقف شده و دیگر اجرا نخواهد شد. بنابراین آن دسته از مشمولانی که تا پایان سال 97، هشت سال غیبت یا بیشتر از آن داشته باشند می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس+10 ثبت نام کرده و نسبت به بهره‌مندی این طرح اقدام کنند. در غیر اینصورت از سال آینده می‌بایست به سربازی اعزام شوند. به عبارت دیگر شرط بهره‌مندی از این معافیت این است که حتما تا پایان سال 97 یعنی 29 اسفندماه امسال، مبلغ جریمه به طور کامل پرداخت شده و تسویه صورت بگیرد.

اقساط جریمه باید تا پایان سال 97 پرداخت شود

بنا بر اعلام سازمان وظیفه عمومی افرادی که می‌خواهند از این معافیت بهره‌مند شوند باید توجه داشته باشند که هر چه زودتر باید اقدام کنند، چرا که اقساط جریمه باید تا پایان امسال به طور کامل پرداخت شود و صورت بگیرد. در صورت اقساطی بودن، 30 درصد پرداخت اولیه است و بقیه تا پایان سال 97 باید تکمیل شود.

سردار کریمی درباره روند صدور کارت‌های معافیت هم  گفت: با ثبت درخواست، سازمان وظیفه عمومی ناجا اقدام به راستی آزمایی کرده و سپس برای واجدین شرایط که جریمه ریالی خود را پرداخت کرده‌اند کارت معافیت از خدمت صادر خواهد کرد. گام اول  پیش ثبت نام جریمه مشمولان غایب توسط دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10 ) سراسر کشور است. در گام دوم تطبیق مدارک ارائه شده با ضوابط، ابلاغیه ها و دستورالعملها انجام می شود.

ارسال پیامک واریز وجه جریمه  به مشمولان با سامانه پیامکی  به شماره 1100 از طریق سازمان وظیفه عمومی ناجا سومین گام صدور کارت معافیت برای مشمولان غائب است. در گام چهارم مشمولان متقاضی پس از دریافت پیامک سازمان وظیفه عمومی می بایست ظرف مدت  پنج روز  به همان دفتر پلیس +10 که درخواست  آنها در آن ثبت شده، مراجعه و میزان مبلغ مشخص شده، شماره حساب، بانک و شناسه واریزی  مورد نظر  و همچنین  فرم تعهد نامه محضری را دریافت کنند.

عدم واریز وجه ظرف 10 روز به منزله انصراف تلقی می‌شود

گام پنجم به ارائه مدارک تکمیل شده از قبیل  تعهدنامه محضری مبنی بر صحت مدرک تحصیلی و فیش واریزی ظرف مدت 10 روز به همان دفتر پلیس +10 و ثبت در سامانه وظیفه عمومی (عدم ارائه مدارک مورد نظر در زمان مقرر به منزله انصراف از درخواست است) مربوط می شود. گام ششم ثبت مدارک تکمیل شده متقاضیان در سامانه وظیفه عمومی و ارسال این سوابق از طریق همان دفتر پلیس +10 به وظیفه عمومی محل سکونت است.

در گام هفتم بررسی و تایید مدارک ارسال شده توسط حوزه وظیفه عمومی محل سکونت و ارجاع پرونده به معاونت وظیفه عمومی استان جهت تایید نهایی انجام می شود و در گام هشتم صدور کارت معافیت در مورد پرونده های متقاضیانی که دارای تاییدیه واریز در سامانه هستند اقدام می شود و در نهایت در گام نهم کارت هوشمند معافیت از خدمت وظیفه عمومی صادر و به نشانی متقاضیان ارسال می شود.

تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت‌های مشمولان مذکور، به حساب درآمد عمومی کشور، موضوع ردیف 150128 نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در خصوص میزان درآمد دولت از محل جریمه غیبت سربازی گفت: طی این مدت حدود 5 هزار میلیارد تومان از محل پرداخت جریمه‌های غیبت سربازان به حساب خزانه واریز شده است. براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی دولت مجاز است تا سقف مشخصی از این درآمد را برای تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح اختصاص دهد.

عدم تمدید طرح برای سال 1398

اگرچه اجرای طرح جریمه مشمولان غایب از ابتدا مخالفانی هم داشت اما به گذشت 4 سال از اجرا، تاکنون حدود 400 هزار نفر از این تسهیلات استفاده کرده اند. موضوعی که به گفته مسئولان سازمان وظیفه عمومی ناجا تنها تا پایان امسال اعتبار دارد و این طرح برای سال 98 تمدید نخواهد شد. تمدید یا پایان طرح جریمه مشمولان غایب موضوعی است که باید در نهادهای تصمیم گیرنده همچون ستاد کل نیروهای مسلح، سازمان وظیفه عمومی ناجا و به ویژه در مجلس شورای اسلامی در مورد آن تصمیم گیری شود اما مسئولان نظام وظیفه معتقدند افراد مشمول در این طرح سرنوشت خود را با اما و اگرها گره نزنند و هرچه زودتر برای تعیین تکلیف وضعیت خدمت خود به مراجع ذی ربط مراجعه کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فعالیت هیات ویژه گزارش ملی سیلاب با تشکیل 15 کار گروه آغاز شد

اسبقیان: درباره نامزدی سرپرستان فدراسیون ها تصمیم گیری می شود

ظریف: در مورد ادلب نگرانی جدی داریم

روش اشتباه محاسبه حقوق فرهنگیان با اجرای رتبه‌بندی

میرزایی: منافع ملی در پیوستن به FATF ملاک تصمیم قرار بگیرد نه اقدامات آمریکا

اردکانیان: حجم ذخایر آب نسبت به سال‌های گذشته 62 درصد افزایش داشته است

بررسی هیدرولوژی همه شهرها در اولین جلسه شورای عالی شهرسازی

نجفی: اقدام آمریکا علیه سپاه خلاف مقررات و حقوق بین‌الملل است

احتمالا کمیسیون قضایی 25 فروردین با رییسی دیدار می‌کند

نامه رییس جمهوری برای برداشت 2 میلیارد یورو از صندوق توسعه

فلاحت‌پیشه: ممانعت از کمک کشورها به سیل‌زدگان نفرت انسان دوستان را از آمریکا بیشتر کرد

کمیسیون عمران درباره سیل اخیر امروز جلسه ویژه تشکیل می‌دهد

آخرین وضعیت فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران فردا با حضور صالحی بررسی می شود

تداوم همنوایی دولت و دستگاه های امداد رسان با سیل زدگان

وزش باد شدید در تهران طی امروز

مرکز نسیبه و شهید چمران به قطب تربیت معلم ورزش تبدیل شود

دبیر هیات دولت: کار دولت تعطیلی بردار نیست

آتش سوزی خط سراسری انتقال بنزین در خوزستان مهار شد

جاده‌های 25 استان کشور برفی و بارانی است

اولویت ها و نیازهای فوری سیل زدگان گلستان

بیش از 2 میلیون نفر مسافر در نوروز 98 با راه آهن جابه جا می شوند

غم روزگار کاغذ

توضیح درباره جزییات اعطای مرخصی نوروزی به زندانیان

بیانیه گام دوم انقلاب، مانیفست اندیشه‌ای برای همه نهادهاست

مانند اعتبارات عمرانی که سه برابر شده حقوق معلمان را افزایش دهید

نوروز، آیین پر رمز و راز کهن

نجفی: ظرفیت‌های زیادی برای توسعه روابط بین ایران و عراق وجود دارد

کمترین حقوق‌ها در سال آینده 525 هزار تومان افزایش می‌یابد

دستیابی ایران به فناوری سیستم پرتونگارمرئی سیالات و ریز ذرات

قدرت خرید اسفند 96 را به کارگران برگردانید!

سیاست های ارزی دولت در سال 98 بازنگری شود

سرقت نوظهور پولی به روش اسکیمر

علیرضابیگی: سینما می‌تواند نقش پررنگی در ترویج شعور معنوی ایفا کند

فشارهای غرب برای دلسرد کردن مردم از مقامات کشور است

امیدواریم رئیس قوه قضائیه قبل از رفتن لایحه امنیت زنان را تایید کند

حسینی: افزایش کرسی‌های زنان در مجلس را در اصلاح قانون انتخابات دنبال می‌کنیم

تیغ کند تحریم؛ بی اثر بر توسعه طرح های نفتی

هشدار پلیس فتا: رمز کارت بانکی را حتما خودتان وارد کنید

دستمزد کارگران را شناور کنید

همتی: مواد اولیه دارو در سال آینده با ارز 4200 تومان وارد می‌شود

عید 98 هم از پیک نوروزی خبری نیست

حقوق شهروندی نیازی برای توسعه یافتگی جامعه

زمان می‌برد تا فروش نفت در بورس جا بیفتد/هرهفته عرضه می‌کنیم

فضای مثبت داخلی در تمدید مهلت FATF تاثیر گذار بوده است

سال98کمبود دارو نداریم/رقم مربوط به فرار مالیاتی پزشکان درست نیست

احتمال تعیین دستمزد کارگران بعد از عـید

شهر نباید تبدیل به کارگاه ساختمانی شود

بهشتی‌پور: جنگ آمریکا با ایران، رسانه‌ای و اقتصادی است

گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی در مورد حساب واحد خزانه به مجلس ارائه می‌شود

ایران به 15 کشور رادیودارو صادر می کند