راه ترقی

آخرين مطالب

نزدیک شدن به فرصت نهایی پرداخت جریمه غایبان خدمت وظیفه گفتگو

نزدیک شدن به فرصت نهایی پرداخت جریمه غایبان خدمت وظیفه

  بزرگنمايي:

راه ترقی- دوران سربازی علاوه بر تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح، دورانی برای تقویت و تکامل شخصیت فرد است و زمینه ای را فراهم می کند تا جوانان کشور برای ایفای نقش مثبت و سازنده در زمینه های فردی و اجتماعی آمادگی لازم را در خود ایجاد کنند؛ همچنین آموزش کار دسته جمعی و تقویت قوای جسمی جوانان با اجرای برنامه های ورزشی و رزمی از دیگر دستاوردهای خدمت سربازی است.

براساس گزارش‌ها حدود 30 درصد شهدای 8 سال دفاع مقدس از سربازان وظیفه هستند و بدنه اصلی نیروهای مسلح کشور را همین سربازان تشکیل می دهند. خدمت سربازی در بسیاری کشورها اختیاری است اما چه در کشورهایی که سربازی اختیاری دارند و چه کشورهایی که سربازی در آنها اجباری است، خدمت سربازی به عنوان امری مقدس شمرده می شود که تاثیر به سزایی در اقتدار ملی و توان نیروهای مسلح آن کشور دارد. در کشور ما نیز به دلیل ماهیت وطن پرستی و دین داری جوانان، خدمت سربازی مایه مباهات برای هر جوانی است؛ با این حال به دلایل گوناگون از دلایل خانوادگی گرفته تا موضوعات شغلی، تحصیلی و ... برخی جوانان موفق به گذراندن دوره خدمت سربازی در زمان مقرر نمی شوند و مشخصات این افراد به عنوان مشمولان غایب یا فراری در سامانه های سازمان نظام وظیفه ثبت می شود.

ارسال 4.5 میلیون پیامک برای غایبین

غایبان خدمت سربازی در ایران از برخی خدمات اجتماعی محرومند. به عنوان مثال براساس اعلام جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا، با هماهنگی بانک مرکزی این افراد امکان دریافت وام بانکی را ندارند. همچنین سازمانها و دستگاههایی که اقدام به استخدام غایبان یا سربازان فراری کنند، از 5 تا 15 میلیون تومان جریمه می شوند. سردار ابراهیم کریمی، جانشین سازمان وظیفه عمومی  در همین باره  گفت: به زودی سامانه نظام وظیفه به سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متصل می شود و پس از آن به راحتی موضوع استخدام و به کارگیری مشمولان غایب و فراری در سازمانها شناسایی و با متخلفان برخورد می شود. همچنین در قانون پیش بینی شده که مشمولان غایب از طریق کلانتری‌ها تحت تعقیب و پیگرد قرار بگیرند اما در حال حاضر به دلایل مختلف از جمله روند مناسب اعزام مشمولان و اجرای طرح جریمه غیبت، از این ظرفیت کمتر استفاده می شود؛ با این حال اطلاعات مشمولان غایب را در اختیار داریم. سال گذشته 4.5 میلیون پیامک برای مشمولان غایب سربازی ارسال کردیم تا آنها بدانند ما اطلاعات مربوط به آنها را داریم و اگر لازم باشد می‌توان نسبت به تعقیب و اعزام آنان به سربازی اقدام کرد اما در حال حاضر به مشمولان این فرصت داده شده تا خودشان در مهلت مقرر نسبت به تعیین تکلیف سربازی خود اقدام کنند.

اگرچه کارشناسان معتقدند باید فرقی باشد بین کسی که خدمت کرده و کسی که این دوره را نگذرانده و در عوض به کسب و کار مشغول شده و منبع درآمدی برای خود تهیه کرده است، اما مساله ممنوعیت صدور گذرنامه خروج از کشور مشمولان غایب و فراری و دهها چالش دیگر در زندگی این افراد، نهادهای تصمیم گیرنده در کشور را بر آن داشت که برای رفع این مساله اقدامی کنند؛ مشمولانی که حالا سالها از غیبتشان گذشته، در بیشتر موارد صاحب شغل و کسب و کار پایدار و همسر و فرزند یا فرزندانی هستند. در همین راستا بود که طرح جریمه مسئولان غایب به تصویب رسیده و اجرایی شد. طرحی که براساس آن مشمولانی که 8 سال از غیبت آنها گذشته می توانند با مراجعه به سازمان وظیفه عمومی، ثبت نام در طرح و گذراندن مراحل اداری، با پرداخت جریمه ای متناسب با میزان تحصیلات و ... وضعیت خود را تعیین تکلیف کنند.

کسانی که تا تاریخ 29/12/97 مدت غیبت آنان به بیش از 8 سال تمام می رسد در شمول این مقررات قرار می گیرند و می توانند با پرداخت جریمه، سربازی خود را تعیین تکلیف کنند. ملاک محاسبه برای شروع غیبت مشمولین وظیفه با بیش از 8 سال غیبت، مطابق قانون مصوب سال 1363  (18 سال تمام) است.

ثبت نام 600 هزار نفر برای پرداخت جریمه فرار از خدمت

سردار بهرام نوروزی رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در مورد میزان جریمه مشمولان غایب گفت: در حال حاضر و براساس تصویب مجلس شورای اسلامی مبلغ جریمه مشمولان غایب برای افراد زیر دیپلم 100 میلیون ریال، دیپلم 150 میلیون ریال، فوق‌دیپلم 200 میلیون ریال، لیسانس 250 میلیون ریال، فوق‌ لیسانس 300 میلیون ریال، دکترای عمومی علوم پزشکی 350 میلیون ریال، دکترای تخصصی غیرعلوم پزشکی 400 میلیون ریال و دکترای تخصصی علوم پزشکی و بالاتر 500 میلیون ریال تعیین شده است. همچنین بر اساس این بند، به ازای هر سال غیبت مازاد بر 8 سال، 10 درصد به مبالغ جریمه پایه، اضافه و مدت غیبت بیش از 6 ماه، یک سال محسوب می‌شود.برای اعمال تخفیف در مبالغ تعیین شده برای مشمولان غایب متاهل، ملاک محاسبه دارا بودن همسر دائم و فرزندان قانونی خواهند بود. برای مشمولان متأهل 5 درصد و برای مشمولان دارای فرزند به ازای هر فرزند، 5 درصد از مجموع مبلغ جریمه کسر می شود.

به گفته جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا، با گذشت 4 سال از زمان اجرایی شدن طرح جریمه خدمت مشمولان غایب، تاکنون بیش از 600 هزار نفر برای پرداخت جریمه غیبت سربازی، ثبت‌نام کرده و از این میان، 444 هزار نفر فرآیند پرداخت جریمه را تکمیل وضعیت خدمت خود را تعیین تکلیف کرده اند و بیش از 300 هزار نفر با پرداخت جریمه ریالی از انجام خدمت سربازی معاف شده‌اند.

سردار کریمی با بیان اینکه اجرای این طرح تا پایان سال 97 ادامه خواهد داشت، گفت: با تصمیمات اتخاذ شده از ابتدای سال 98 طرح جریمه ریالی مشمولان غایب سربازی قطعا متوقف شده و دیگر اجرا نخواهد شد. بنابراین آن دسته از مشمولانی که تا پایان سال 97، هشت سال غیبت یا بیشتر از آن داشته باشند می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس+10 ثبت نام کرده و نسبت به بهره‌مندی این طرح اقدام کنند. در غیر اینصورت از سال آینده می‌بایست به سربازی اعزام شوند. به عبارت دیگر شرط بهره‌مندی از این معافیت این است که حتما تا پایان سال 97 یعنی 29 اسفندماه امسال، مبلغ جریمه به طور کامل پرداخت شده و تسویه صورت بگیرد.

اقساط جریمه باید تا پایان سال 97 پرداخت شود

بنا بر اعلام سازمان وظیفه عمومی افرادی که می‌خواهند از این معافیت بهره‌مند شوند باید توجه داشته باشند که هر چه زودتر باید اقدام کنند، چرا که اقساط جریمه باید تا پایان امسال به طور کامل پرداخت شود و صورت بگیرد. در صورت اقساطی بودن، 30 درصد پرداخت اولیه است و بقیه تا پایان سال 97 باید تکمیل شود.

سردار کریمی درباره روند صدور کارت‌های معافیت هم  گفت: با ثبت درخواست، سازمان وظیفه عمومی ناجا اقدام به راستی آزمایی کرده و سپس برای واجدین شرایط که جریمه ریالی خود را پرداخت کرده‌اند کارت معافیت از خدمت صادر خواهد کرد. گام اول  پیش ثبت نام جریمه مشمولان غایب توسط دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10 ) سراسر کشور است. در گام دوم تطبیق مدارک ارائه شده با ضوابط، ابلاغیه ها و دستورالعملها انجام می شود.

ارسال پیامک واریز وجه جریمه  به مشمولان با سامانه پیامکی  به شماره 1100 از طریق سازمان وظیفه عمومی ناجا سومین گام صدور کارت معافیت برای مشمولان غائب است. در گام چهارم مشمولان متقاضی پس از دریافت پیامک سازمان وظیفه عمومی می بایست ظرف مدت  پنج روز  به همان دفتر پلیس +10 که درخواست  آنها در آن ثبت شده، مراجعه و میزان مبلغ مشخص شده، شماره حساب، بانک و شناسه واریزی  مورد نظر  و همچنین  فرم تعهد نامه محضری را دریافت کنند.

عدم واریز وجه ظرف 10 روز به منزله انصراف تلقی می‌شود

گام پنجم به ارائه مدارک تکمیل شده از قبیل  تعهدنامه محضری مبنی بر صحت مدرک تحصیلی و فیش واریزی ظرف مدت 10 روز به همان دفتر پلیس +10 و ثبت در سامانه وظیفه عمومی (عدم ارائه مدارک مورد نظر در زمان مقرر به منزله انصراف از درخواست است) مربوط می شود. گام ششم ثبت مدارک تکمیل شده متقاضیان در سامانه وظیفه عمومی و ارسال این سوابق از طریق همان دفتر پلیس +10 به وظیفه عمومی محل سکونت است.

در گام هفتم بررسی و تایید مدارک ارسال شده توسط حوزه وظیفه عمومی محل سکونت و ارجاع پرونده به معاونت وظیفه عمومی استان جهت تایید نهایی انجام می شود و در گام هشتم صدور کارت معافیت در مورد پرونده های متقاضیانی که دارای تاییدیه واریز در سامانه هستند اقدام می شود و در نهایت در گام نهم کارت هوشمند معافیت از خدمت وظیفه عمومی صادر و به نشانی متقاضیان ارسال می شود.

تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت‌های مشمولان مذکور، به حساب درآمد عمومی کشور، موضوع ردیف 150128 نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در خصوص میزان درآمد دولت از محل جریمه غیبت سربازی گفت: طی این مدت حدود 5 هزار میلیارد تومان از محل پرداخت جریمه‌های غیبت سربازان به حساب خزانه واریز شده است. براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی دولت مجاز است تا سقف مشخصی از این درآمد را برای تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح اختصاص دهد.

عدم تمدید طرح برای سال 1398

اگرچه اجرای طرح جریمه مشمولان غایب از ابتدا مخالفانی هم داشت اما به گذشت 4 سال از اجرا، تاکنون حدود 400 هزار نفر از این تسهیلات استفاده کرده اند. موضوعی که به گفته مسئولان سازمان وظیفه عمومی ناجا تنها تا پایان امسال اعتبار دارد و این طرح برای سال 98 تمدید نخواهد شد. تمدید یا پایان طرح جریمه مشمولان غایب موضوعی است که باید در نهادهای تصمیم گیرنده همچون ستاد کل نیروهای مسلح، سازمان وظیفه عمومی ناجا و به ویژه در مجلس شورای اسلامی در مورد آن تصمیم گیری شود اما مسئولان نظام وظیفه معتقدند افراد مشمول در این طرح سرنوشت خود را با اما و اگرها گره نزنند و هرچه زودتر برای تعیین تکلیف وضعیت خدمت خود به مراجع ذی ربط مراجعه کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقش یک «ژنِ» خوب در قراردادی که با جان مردم بازی می‌کند!

نماینده رزن: زیرساخت‌های لازم برای استانی شدن انتخابات مجلس فراهم نیست

استانی‌شدن انتخابات از رای آوردن با «پول» و «شام» جلوگیری می‌کند

کاظم‌زاده: استانی‌شدن انتخابات، جایگاه مجلس را ارتقا می‌دهد

توضیحات دادستان تهران درباره سلطان کاغذ/ سه متهم اصلی به خارج کشور فرار کردند

فرصت‌سازی 6هزار میلیارد تومانی برای خصوصی‌ها در بخش فضایی

رحیمی: با استانی شدن انتخابات، مجلس در اختیار صاحبان قدرت و ثروت قرار می‌گیرد

افزایش مشارکت و کاهش هزینه تبلیغات از آثار مثبت استانی‌شدن انتخابات مجلس

مدل کارمزد خدمات پرداخت در ایران نیازمند جراحی است

اصلاح‌طلبان معتقدند تا روز آخر باید از روحانی حمایت کنند

دولت در بودجه 98 به دنبال کاهش فاصله طبقاتی است

طرح تحول سلامت با تغییر وزیر بهداشت هم با قوت اجرا می‌شود

داروهای فشار خون در ایران سرطانزا نیست

لاهوتی: طرح موضوع «فتنه ٩٨» منجر به ترغیب بیشتر دشمن برای ایجاد فتنه است

محدودیت های بانکی عملا دارو را هم تحریم کرده است

نقوی‌حسینی: فتنه 98 فتنه اقتصادی است/ مسئولان هوشیار باشند

نشست مجمع 51 نفره امید با شهردار و استاندار تهران برگزار می‌شود

هشدار پارسایی نسبت به حضور افراد ذی‌نفوذ در هیئت مدیره یک شرکت خودروسازی

ذوالنوری: ارتباط بیشتر بین طالبان و دولت افغانستان به نفع ایران خواهد بود

مجلس در جایگاه واقعی خود نیست

وضعیت حوزه سلامت بعد از استعفای وزیر/هزینه ها باید کنترل شود

مهمترین عوامل خروج آمریکا از سوریه از نگاه یک عضو کمیسیون امنیت ملی

ساعی:‌ ترویج افکاری همچون «نامزدی با شهدا»، زنگ خطری برای متولیان فرهنگی است

ظریف خطاب به مخالفانش: دمتان گرم!

حصر سران فتنه کمترین برخورد نظام با آنها بود

انتصاب آیت‌الله آملی لاریجانی به ریاست مجمع به جا بود/ رد مصوبه تبدیل میراث‌فرهنگی به وزارتخانه

اصلاح طلبان طراحی عجیبی برای خانه احزاب در پیش گرفتند

مدارس از مقطع ابتدایی ذهن دانش‌آموزان را با رعایت حقوق شهروندی آشنا سازند

قول جهانگیری به نمایندگان غرب کشور و یک گلایه از آنها

تهاتر فرش در قبال واردات کالا برای حفظ بازارهای صادراتی

احتمال افزایش گرنت 2.5 میلیاردی وزارت علوم برای قراردادهای تجاری‌سازی

میرزایی نیکو: حقوق شهروندی باید جایگاه خود را در بین مردم پیدا کند

در شرایط اضطرار با آمریکایی ها مذاکره نمی‌کنیم/منتظر اروپایی هانیستیم

دولت بعد از حادثه دانشگاه آزاد باید اعلام عزای عمومی می‌کرد

بازدید کمیسیون فرهنگی از بنادر شهید بهشتی و چابهار در استان سیستان و بلوچستان

نماینده مجلس: باید دست از مسلسل استیضاح برداشت

45 ماه انتظار برای تصویب قانون مدیریت بحران در مجلس

افزایش سطح درآمد مردم شرط لازم برای آزادسازی قیمت سوخت

سه ایراد "شهرداری‌" به لایحه بودجه 98

رفتار نمایندگان در شان مجلس نبود

نمی‌شود به مردم از تحریم بگوییم و خودمان «شاسی‌بلند» سوار شویم

کشور با فاجعه مدرک گرایی روبرو است

وعده روحانی به نمایندگان استان خوزستان/ مسئله آب را بررسی می‌کنیم

قراری که در طرح کودک همسری محقق نشد

درخواست یک نماینده برای ورود سازمان بازرسی کل کشور به پرونده سکه ثامن

تلاش برای به حرکت درآوردن چرخ قانون تسهیل ازدواج جوانان

آیت الله هاشمی شاهرودی علائم حیات دارد/برای شفای ایشان دعا کنید

نخستین کمیته پیگیری اجرایی سازی توافقنامه چابهار برگزار شد

بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در کمیسیون مشترک

نقوی‌حسینی: مافیای مباحث آموزشی به پیش دبستانی‌ها ورود کرده‌اند