راه ترقی

آخرين مطالب

تاخت و تاز قاتل نامرئی با شروع سرما اجتماعی

تاخت و تاز قاتل نامرئی با شروع سرما

  بزرگنمايي:

راه ترقی- مرگ 5 هزار و 544 ایرانی طی 6 سال گذشته در پی گازگرفتگی و مسمومیت با گاز مونوکسید کربن آماری تکاندهنده است که در پی غفلت و بی توجهی، کانون گرم هزاران خانواده را به سردی کشانده و بسیاری را داغدار کرده است.
حوادثی که نقش انسان و غفلت و بی توجهی او در آن بسیار برجسته است و به قولی لحظه ای غفلت و عمری پشیمانی را در پی دارد، چه بسیار آنان که در غفلت نه تنها خود که دیگران را هم قربانی کرده اند.
غفلت و بی توجهی به جزئی ترین مباحث در استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی فقط نیازمند حساسیت و وسواس افراد در بهره گیری از این وسائل است.
در پنج ماه نخست امسال نیز 177 نفر در سطح کشور به دلیل گازگرفتگی جان خود را از دست داده و در این میان تهران با 36 نفر و خراسان رضوی با 20 نفر بیشترین تعداد فوت شدگان ناشی از گازگرفتگی را به خود اختصاص داده اند.

* استانداردهای ایمنی
مسمومیت شدید و گازگرفتگی پنج مسافر در پی استنشاق گاز مونوکسید کربن در کمپ غدیر مشهد و مرگ چهار نفر در فریمان در پی گازگرفتگی از حوادث تلخ سال جاری است که در پی بی احتیاطی و عدم رعایت استانداردهای ایمنی رخ داد.
معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد در این باره گفت: اولین گام برای پیشگیری از گازگرفتگی استفاده از تجهیزات استاندارد است.
آتشپاد دوم مهدی رضایی افزود: ساختمان های قدیمی نیز فاقد اصول ایمنی هستند و در برخی مناطق مشهد ساختمانها و مجتمع هایی وجود دارد که اصول ایمنی در آنها رعایت نشده و مسیرهای دودکش و خروج گاز مونوکسید کربن، اصولی و مطابق با ضوابط ایمنی نیست به طوریکه پارسال در یکی از این ساختمانها چهار عضو یک خانواده قربانی گازگرفتگی شدند.
وی اظهار داشت: نصب وسایل گرمایشی باید توسط افراد متخصص انجام شود و تمام وسائل گازسوز نیز باید دارای خروجی گاز مونوکسید کربن باشد.
وی گفت: مسیر لوله های بخاری و وسایل گرمایشی باید قبل از نصب بررسی شود، مسدود بودن مسیر دودکشهای دیواری از عوامل مهم ایجاد مسمومیت و گازگرفتگی است.
معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد افزود: باید در پشت بام ها از کلاهک H استفاده و از نصب لوله و کلاهک غیراستاندارد پرهیز شود.
آتشپاد دوم رضایی اظهار داشت: استفاده مشترک از یک دودکش نیز بسیار خطرناک است، هر وسیله گرمایشی باید دارای یک خروجی باشد همچنین دودکشهای فلزی باید در مسیر خود با بستهای مخصوص محکم شده باشد به نحوی که از جدا شدن اتصالات جلوگیری شود.
وی گفت: سردرد، سرگیجه، احساس خستگی و تهوع از علائم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن است، درصورتی که افراد به این حالت دچار شدند باید به سرعت به محیط باز رفته و پس از آن مسیرهای خروجی گاز مونوکسیدکربن و وسایل گرمایشی را بررسی کنند.
وی با اشاره به انجام بازدیدهای دوره ای ایمنی از اماکن مختلف عمومی در طول سال توسط کارشناسان آتش نشانی، افزود: برخی از اماکن از ورود آتش نشانان ممانعت می کنند.
رضایی اظهار داشت: صاحبان اماکن و مجتمع های مختلف باید به صورت دوره ای و مستمر موارد ایمنی در زمینه وسایل گرمایشی را کنترل کنند و در صورت درخواست از آتش نشانی، این کنترل توسط کارشناسان سازمان انجام می شود.

*رشد 130 درصدی قربانیان
مدیرکل پزشک قانونی خراسان رضوی نیز در این باره  گفت: طی نیمه نخست امسال 25 نفر در این استان به علت گازگرفتگی جان خود را از دست دادند.
دکتر سید آریا حجازی افزود: این رقم در مدت مشابه پارسال 11 نفر بود که بیانگر رشد 130 درصدی تعداد قربانیان گاز مونوکسید کربن است.
وی اظهار داشت: تعداد گازگرفتگی در نیمه دوم سال با شروع فصل سرما بیشتر می شود و به رغم تاکیدات مکرر باز هم بی احتیاطی و غفلت همچنان زمینه جولان قاتل نامرئی را فراهم می کند.
وی گفت: علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شبیه سرماخوردگی است به طوریکه فرد دچار آبریزش بینی، سردرد و سوزش چشم می شود ولی با توجه به اینکه بسیاری از گاز گرفتگی ها در شب و هنگام خواب اتفاق می افتد، افراد متوجه این علائم نمی شوند.
به گفته متخصص سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گازگرفتگی از شایع ترین مسمومیت های شیمیایی منجر به فوت در خراسان رضوی است.
دکتر رضا افشاری گفت: سردرد، احساس خستگی، تهوع و استفراع از علائم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن است و تداوم گازگرفتگی منجر به تشنج، بیهوشی و مرگ می شود.
وی افزود: مسمومیت با گاز مونوکسید کربن بسته به شدت آن عوارض مختلف بر روی مغز، کبد، کلیه، جریان خون و سیستم تنفسی فرد بر جای می گذارد.
وی اظهار داشت: مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در زمره مسمومیت های اتفاقی قابل پیشگیری است، این گاز رنگ و بو ندارد ولی از روی علائم بالینی در بیمار می توان به مسمومیت وی پی برد.

* آموزش های ایمنی
مدیر عامل سازمان آتش نشانی مشهد نیز در این باره گفت: آموزش از اصول اصلی در مباحث ایمنی است.
آتشپاد حسن جعفری افزود: غفلت و عدم رعایت اصول ایمنی از عوامل اصلی گازگرفتگی است لذا این سازمان برای ارتقای دانش ایمنی شهروندان و کاهش حوادث ناشی از گازگرفتگی برنامه های مختلف نظیر آموزش های ایمنی برای گروه های سنی مختلف، توزیع بسته های ایمنی و آموزش های چهره به چهره در طول سال برگزار می کند.
وی اظهار داشت: طی نیمه نخست امسال 102 هزار و 660 نفر ساعت آموزش شهروندی توسط کارشناسان این سازمان ارائه شد.
وی گفت: ارائه آموزش ایمنی در مدارس مشهد با عنوان طرح زنگ ایمنی مدارس، برگزاری جنگ ها و نمایشگاه های ایمنی به مناسبت های مختلف، آموزش ایمنی به مسئولین مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی در مرکز تخصصی ایمنی مهد کودک و پیش دبستانی این سازمان و تهیه پیام های ایمنی برای آموزش به شهروندان در قالب موشن گرافی و اینفوگرافی از دیگر اقدامات آتش نشانی مشهد در راستای ارائه برنامه های آموزشی است.
مدیر عامل سازمان آتش نشان مشهد افزود: همچنین طی نیمه نخست امسال بیش از 14 هزار بازدید پیشگیرانه در سطح شهر مشهد انجام شد.
وی اظهار داشت: غفلت، سهل انگاری و بی اطلاعی از مهمترین علل افزایش مرگ و میر ناشی از گازگرفتگی است در حالی که با کمترین هزینه و ارتقای سطح دانش ایمنی خانواده ها می توان از وقوع این حوادث تلخ جلوگیری کرد.
وی گفت: بی‌ احتیاطی بهای سنگینی دارد و پشیمانی نیز هیچگاه سودی نداشته است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افشانی: تهران طرح جامع پسماند ندارد

ایران برای گردشگران امن است

بدهی دولت پرداخت نشود صندوق‌های اجتماعی با مشکل مواجه می‌شوند

آیا به کاریابی های مجازی می توان اعتماد کرد؟

نامه‌نگاری وزیر بهداشت برای ممنوع شدن تبلیغ 36 کالا

تردیدها در کارآمدی مهریه برای حفظ حقوق زنان

واکنش شورا به برنامه های آخوندی/ 4 پرسش از وزیر سابق راه

استفاده از ظرفیت رسانه‌ای برای آگاهی بخشی و فرهنگ سازی جامعه

کشت پور از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف داد

امضای تفاهم‌نامه بین سازمان اسناد و شورای شهر

تشریح برنامه های 5 کاندیدای شهرداری تهران امروز در شورا

8 میلیون ایرانی مبتلا به دیابت هستند/دیابتی‌ها صاحب بیمه تکمیلی می‌شوند

638 میلیون ریال، سازش در شورای حل اختلاف شهرستان پردیس

پیک موتوری، پوشش سارق حساب شهروندان

هر گردشگر، 30 بشکه نفت

5 گزینه شهرداری تهران چقدر شانس پیروزشدن دارند؟

محدودیت‌های تردد در مسیرهای منتهی به ورزشگاه آزادی

مراکز نگهداری معلولان با کمبود لوازم بهداشتی رو به رو هستند

اینترنت 128 کیلویی هم اینترنت است؟!

پرفشاری خون قاتل خاموش

امیدوارم آخرین انتخاب شهردار در شورای پنجم باشد

پرونده موسسه مالی ثامن الحجج، به دیوان عالی کشور رفت

بهترین سن برای عاشق شدن چند سالگی است؟

اطلاعیه بتاجا درباره سهامدارن پهنه B پروژه چیتگر

پنج کاندیدای شهرداری تهران انتخاب شدند

نرخ بیکاری در مردان جوان افزایشی و در زنان کاهشی بود

لیست 30 نفره 13 نفری شد/انتخاب برای 5 نفر

«ام‌اس» با طب سنتی درمان نمی‌شود

کمیسیون آموزش شکایات احتمالی و نتایج آزمون استخدامی آموزش‌وپرورش را بررسی می‌کند

اگر افشانی به دیوان عدالت اداری می رفت ماندگار می‌شد؟

اعضای شبکه هرمی نوظهور` ورد واید انرژی` دستگیر شدند

فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می توانند تابعیت ایرانی بگیرند

بیمه سلامت، خدمات اقامتی معتادان را پوشش نمی دهد

نابرابری آموزشی در کشورهای ثروتمند

تبلیغ «لاتاری» و فروش ویزای آمریکا، کانادا و شینگن ممنوع است؟

قیمت گذاری داروهای بدون نسخه به سندیکا واگذار شد

نرخ بیکاری 12.2 درصد شد

احتساب سوابق بیمه‌شدگان به صورت یکپارچه آغاز شد

هاشمی: اختلاف در شرایط فعلی خنجر زدن به انقلاب و کشور است

باور نقش مردم، گره‌های اقتصادی را باز می‌کند

مردم را نسبت به پدافندغیرعامل، آموزش دهیم

مراسم راهپیمایی 13آبان تا ساعتی دیگر آغاز می‌شود

تمهیدات ترافیکی راهپیمایی 13 آبان در تهران اعلام شد

«مستثنی شدن شهردار تهران از قانون منع بکارگیری بازنشستگان» در انتظار نظر مجلس

بیانیه سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون کشور به مناسبت 13 آبان

انتخاب پنج گزینه تصدی پست شهرداری تهران به تعویق افتاد

درخواست اعتبار 15 هزار میلیاردی برای همسان‌سازی حقوق‌ بازنشستگان

توقف فرایند انتخاب شهردار تهران در شورای شهر

اختصاص بسته حمایتی دولت به 95.5 درصد بازنشستگان کشوری

وزیر بهداشت: دولت تعرفه خدمات پزشکان را اصلاح کند