راه ترقی

آخرين مطالب

تاخت و تاز قاتل نامرئی با شروع سرما اجتماعی

تاخت و تاز قاتل نامرئی با شروع سرما

  بزرگنمايي:

راه ترقی- مرگ 5 هزار و 544 ایرانی طی 6 سال گذشته در پی گازگرفتگی و مسمومیت با گاز مونوکسید کربن آماری تکاندهنده است که در پی غفلت و بی توجهی، کانون گرم هزاران خانواده را به سردی کشانده و بسیاری را داغدار کرده است.
حوادثی که نقش انسان و غفلت و بی توجهی او در آن بسیار برجسته است و به قولی لحظه ای غفلت و عمری پشیمانی را در پی دارد، چه بسیار آنان که در غفلت نه تنها خود که دیگران را هم قربانی کرده اند.
غفلت و بی توجهی به جزئی ترین مباحث در استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی فقط نیازمند حساسیت و وسواس افراد در بهره گیری از این وسائل است.
در پنج ماه نخست امسال نیز 177 نفر در سطح کشور به دلیل گازگرفتگی جان خود را از دست داده و در این میان تهران با 36 نفر و خراسان رضوی با 20 نفر بیشترین تعداد فوت شدگان ناشی از گازگرفتگی را به خود اختصاص داده اند.

* استانداردهای ایمنی
مسمومیت شدید و گازگرفتگی پنج مسافر در پی استنشاق گاز مونوکسید کربن در کمپ غدیر مشهد و مرگ چهار نفر در فریمان در پی گازگرفتگی از حوادث تلخ سال جاری است که در پی بی احتیاطی و عدم رعایت استانداردهای ایمنی رخ داد.
معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد در این باره گفت: اولین گام برای پیشگیری از گازگرفتگی استفاده از تجهیزات استاندارد است.
آتشپاد دوم مهدی رضایی افزود: ساختمان های قدیمی نیز فاقد اصول ایمنی هستند و در برخی مناطق مشهد ساختمانها و مجتمع هایی وجود دارد که اصول ایمنی در آنها رعایت نشده و مسیرهای دودکش و خروج گاز مونوکسید کربن، اصولی و مطابق با ضوابط ایمنی نیست به طوریکه پارسال در یکی از این ساختمانها چهار عضو یک خانواده قربانی گازگرفتگی شدند.
وی اظهار داشت: نصب وسایل گرمایشی باید توسط افراد متخصص انجام شود و تمام وسائل گازسوز نیز باید دارای خروجی گاز مونوکسید کربن باشد.
وی گفت: مسیر لوله های بخاری و وسایل گرمایشی باید قبل از نصب بررسی شود، مسدود بودن مسیر دودکشهای دیواری از عوامل مهم ایجاد مسمومیت و گازگرفتگی است.
معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد افزود: باید در پشت بام ها از کلاهک H استفاده و از نصب لوله و کلاهک غیراستاندارد پرهیز شود.
آتشپاد دوم رضایی اظهار داشت: استفاده مشترک از یک دودکش نیز بسیار خطرناک است، هر وسیله گرمایشی باید دارای یک خروجی باشد همچنین دودکشهای فلزی باید در مسیر خود با بستهای مخصوص محکم شده باشد به نحوی که از جدا شدن اتصالات جلوگیری شود.
وی گفت: سردرد، سرگیجه، احساس خستگی و تهوع از علائم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن است، درصورتی که افراد به این حالت دچار شدند باید به سرعت به محیط باز رفته و پس از آن مسیرهای خروجی گاز مونوکسیدکربن و وسایل گرمایشی را بررسی کنند.
وی با اشاره به انجام بازدیدهای دوره ای ایمنی از اماکن مختلف عمومی در طول سال توسط کارشناسان آتش نشانی، افزود: برخی از اماکن از ورود آتش نشانان ممانعت می کنند.
رضایی اظهار داشت: صاحبان اماکن و مجتمع های مختلف باید به صورت دوره ای و مستمر موارد ایمنی در زمینه وسایل گرمایشی را کنترل کنند و در صورت درخواست از آتش نشانی، این کنترل توسط کارشناسان سازمان انجام می شود.

*رشد 130 درصدی قربانیان
مدیرکل پزشک قانونی خراسان رضوی نیز در این باره  گفت: طی نیمه نخست امسال 25 نفر در این استان به علت گازگرفتگی جان خود را از دست دادند.
دکتر سید آریا حجازی افزود: این رقم در مدت مشابه پارسال 11 نفر بود که بیانگر رشد 130 درصدی تعداد قربانیان گاز مونوکسید کربن است.
وی اظهار داشت: تعداد گازگرفتگی در نیمه دوم سال با شروع فصل سرما بیشتر می شود و به رغم تاکیدات مکرر باز هم بی احتیاطی و غفلت همچنان زمینه جولان قاتل نامرئی را فراهم می کند.
وی گفت: علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شبیه سرماخوردگی است به طوریکه فرد دچار آبریزش بینی، سردرد و سوزش چشم می شود ولی با توجه به اینکه بسیاری از گاز گرفتگی ها در شب و هنگام خواب اتفاق می افتد، افراد متوجه این علائم نمی شوند.
به گفته متخصص سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گازگرفتگی از شایع ترین مسمومیت های شیمیایی منجر به فوت در خراسان رضوی است.
دکتر رضا افشاری گفت: سردرد، احساس خستگی، تهوع و استفراع از علائم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن است و تداوم گازگرفتگی منجر به تشنج، بیهوشی و مرگ می شود.
وی افزود: مسمومیت با گاز مونوکسید کربن بسته به شدت آن عوارض مختلف بر روی مغز، کبد، کلیه، جریان خون و سیستم تنفسی فرد بر جای می گذارد.
وی اظهار داشت: مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در زمره مسمومیت های اتفاقی قابل پیشگیری است، این گاز رنگ و بو ندارد ولی از روی علائم بالینی در بیمار می توان به مسمومیت وی پی برد.

* آموزش های ایمنی
مدیر عامل سازمان آتش نشانی مشهد نیز در این باره گفت: آموزش از اصول اصلی در مباحث ایمنی است.
آتشپاد حسن جعفری افزود: غفلت و عدم رعایت اصول ایمنی از عوامل اصلی گازگرفتگی است لذا این سازمان برای ارتقای دانش ایمنی شهروندان و کاهش حوادث ناشی از گازگرفتگی برنامه های مختلف نظیر آموزش های ایمنی برای گروه های سنی مختلف، توزیع بسته های ایمنی و آموزش های چهره به چهره در طول سال برگزار می کند.
وی اظهار داشت: طی نیمه نخست امسال 102 هزار و 660 نفر ساعت آموزش شهروندی توسط کارشناسان این سازمان ارائه شد.
وی گفت: ارائه آموزش ایمنی در مدارس مشهد با عنوان طرح زنگ ایمنی مدارس، برگزاری جنگ ها و نمایشگاه های ایمنی به مناسبت های مختلف، آموزش ایمنی به مسئولین مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی در مرکز تخصصی ایمنی مهد کودک و پیش دبستانی این سازمان و تهیه پیام های ایمنی برای آموزش به شهروندان در قالب موشن گرافی و اینفوگرافی از دیگر اقدامات آتش نشانی مشهد در راستای ارائه برنامه های آموزشی است.
مدیر عامل سازمان آتش نشان مشهد افزود: همچنین طی نیمه نخست امسال بیش از 14 هزار بازدید پیشگیرانه در سطح شهر مشهد انجام شد.
وی اظهار داشت: غفلت، سهل انگاری و بی اطلاعی از مهمترین علل افزایش مرگ و میر ناشی از گازگرفتگی است در حالی که با کمترین هزینه و ارتقای سطح دانش ایمنی خانواده ها می توان از وقوع این حوادث تلخ جلوگیری کرد.
وی گفت: بی‌ احتیاطی بهای سنگینی دارد و پشیمانی نیز هیچگاه سودی نداشته است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تماس تلفنی برای صدور کارت هوشمند بیمه سلامت، کلاهبرداری است

6 علت مهم مرگ جوانان ایرانی

نهادینه شدن مراقبت های بهداشت اولیه، نیاز ضروری جامعه

انتقاد پلیس راهور از دریافت عوارض ورود به طرح زوج و فرد

پستی و بلندی های اشتغال بانوان

خبر خوش ابتکار برای زنان زندانی

علل استفاده برخی جوانان از مشروبات الکلی

حناچی: حل مشکل تمرکز در تهران نیازمند کمک دولت است

امدادرسانی‌ها در سیل گلستان نشان داد در سختی‌ها همه کنار هم هستیم

حذف تدریجی شیر از سبد غذایی ایرانیان

امدادرسانی به سیل زدگان 5 استان کشور ادامه دارد

میانگین سنی مادران ایرانی در سال 96 چقدر بود؟

با عاملان انتشار اخبار دروغ درباره سیل اخیر برخورد می شود

رودخانه‌های تهران طغیان نکرده است

آغاز موج جدید بارش‌ها از فردا

شبکه های اجتماعی؛ بستری برای تقویت وحدت اقوام ایرانی

بخش کمک به سیل زدگان شمال کشور در سایت رهبری فعال شد

بازدید معاون عمرانی وزیر کشور از مناطق سیل‌زده خراسان شمالی

تعداد مشمولان بخشنامه عفو زندانیان از 94 هزار نفر گذشت

اطلاعاتی که رانت تولید می کند نباید داخل میز مدیران بماند

هشدار آتش‌نشانی درباره بالن‌های آرزو

چهارشنبه سوری، شبی شاد اما پر التهاب

نوروز سرد و بارانی در پیش است

زنان چهره بازار کار را تغییر می دهند؟

شهردار تهران: بالای 90 درصد درآمد بودجه ای امسال محقق شد

بهره‌مندی 92 هزار و پانصد زندانی از بخشنامه عفو رهبری

نیروی انتظامی به متخلفان رانندگی رحم نکند

وزیر کشور: قطعاً شرایط سال 98، سخت‌تر از امسال نخواهد بود

توانمندسازی دانش آموزان اولویت پیشگیری اعتیاد در سال 98 است

آیت الله مکارم شیرازی:مردم از دستگاه قضایی راضی نیستند

انداختن سفره هفت سین چه قدر آب می خورد؟

دستور مقام معظم رهبری برای رفع بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام(ره)

توضیحات "حناچی" درباره چرایی استفاده از درختان سوزنی برگ در تهران

اعلام آمادگی شورای شهر جهت تعامل با دستگاه قضایی و مبارزه با فساد

متهم پرونده پتروشیمی سال 91 فرار کرد

بخشنامه نوروزی وزیر کشور به استانداران

از ویزاهای 80 میلیونی تا بدبینی سفارتخانه‌ها به سفر ایرانی‌ها

شورای شهر تهران ایرادات فرمانداری به برنامه توسعه شهرداری را وارد ندانست

85 هزار زندانی، مشمول عفو گسترده شدند/ اجرای بخشنامه ادامه دارد

معرفی 26 پروژه برای جلب سرمایه‌گذاران در بودجه سال آینده شهرداری تهران

شورای نظارت بر خدمت رسانی به بیماران از سال 98 فعال می‌شود

توسعه مددکاری اجتماعی، هزینه‌های سلامت را کاهش می‌دهد

عفو و تخفیف مجازات 79هزار زندانی در ادامه اجرای عفو گسترده محکومان

سقف درآمدی شهرداری تهران در سال آینده 18هزار و 728میلیاردتومان به تصویب رسید

هاشمی: با انتقال پایتخت به جای دیگر مخالفیم

2 هزار و 500 واحد مسکونی مددجویان زلزله زده افتتاح شد

شناسایی 2010 ملک واگذاری شده شهرداری

محسن هاشمی: انتظار چاپلوسی از رسانه ها نداشته باشیم

تشکیل کارگروه دائمی «نشاط اجتماعی» در وزارت کشور

سال آینده از نظر بودجه‌ای برای مدیریت شهری سال پر چالشی است