راه ترقی

آخرين مطالب

تاخت و تاز قاتل نامرئی با شروع سرما اجتماعی

تاخت و تاز قاتل نامرئی با شروع سرما

  بزرگنمايي:

راه ترقی- مرگ 5 هزار و 544 ایرانی طی 6 سال گذشته در پی گازگرفتگی و مسمومیت با گاز مونوکسید کربن آماری تکاندهنده است که در پی غفلت و بی توجهی، کانون گرم هزاران خانواده را به سردی کشانده و بسیاری را داغدار کرده است.
حوادثی که نقش انسان و غفلت و بی توجهی او در آن بسیار برجسته است و به قولی لحظه ای غفلت و عمری پشیمانی را در پی دارد، چه بسیار آنان که در غفلت نه تنها خود که دیگران را هم قربانی کرده اند.
غفلت و بی توجهی به جزئی ترین مباحث در استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی فقط نیازمند حساسیت و وسواس افراد در بهره گیری از این وسائل است.
در پنج ماه نخست امسال نیز 177 نفر در سطح کشور به دلیل گازگرفتگی جان خود را از دست داده و در این میان تهران با 36 نفر و خراسان رضوی با 20 نفر بیشترین تعداد فوت شدگان ناشی از گازگرفتگی را به خود اختصاص داده اند.

* استانداردهای ایمنی
مسمومیت شدید و گازگرفتگی پنج مسافر در پی استنشاق گاز مونوکسید کربن در کمپ غدیر مشهد و مرگ چهار نفر در فریمان در پی گازگرفتگی از حوادث تلخ سال جاری است که در پی بی احتیاطی و عدم رعایت استانداردهای ایمنی رخ داد.
معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد در این باره گفت: اولین گام برای پیشگیری از گازگرفتگی استفاده از تجهیزات استاندارد است.
آتشپاد دوم مهدی رضایی افزود: ساختمان های قدیمی نیز فاقد اصول ایمنی هستند و در برخی مناطق مشهد ساختمانها و مجتمع هایی وجود دارد که اصول ایمنی در آنها رعایت نشده و مسیرهای دودکش و خروج گاز مونوکسید کربن، اصولی و مطابق با ضوابط ایمنی نیست به طوریکه پارسال در یکی از این ساختمانها چهار عضو یک خانواده قربانی گازگرفتگی شدند.
وی اظهار داشت: نصب وسایل گرمایشی باید توسط افراد متخصص انجام شود و تمام وسائل گازسوز نیز باید دارای خروجی گاز مونوکسید کربن باشد.
وی گفت: مسیر لوله های بخاری و وسایل گرمایشی باید قبل از نصب بررسی شود، مسدود بودن مسیر دودکشهای دیواری از عوامل مهم ایجاد مسمومیت و گازگرفتگی است.
معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد افزود: باید در پشت بام ها از کلاهک H استفاده و از نصب لوله و کلاهک غیراستاندارد پرهیز شود.
آتشپاد دوم رضایی اظهار داشت: استفاده مشترک از یک دودکش نیز بسیار خطرناک است، هر وسیله گرمایشی باید دارای یک خروجی باشد همچنین دودکشهای فلزی باید در مسیر خود با بستهای مخصوص محکم شده باشد به نحوی که از جدا شدن اتصالات جلوگیری شود.
وی گفت: سردرد، سرگیجه، احساس خستگی و تهوع از علائم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن است، درصورتی که افراد به این حالت دچار شدند باید به سرعت به محیط باز رفته و پس از آن مسیرهای خروجی گاز مونوکسیدکربن و وسایل گرمایشی را بررسی کنند.
وی با اشاره به انجام بازدیدهای دوره ای ایمنی از اماکن مختلف عمومی در طول سال توسط کارشناسان آتش نشانی، افزود: برخی از اماکن از ورود آتش نشانان ممانعت می کنند.
رضایی اظهار داشت: صاحبان اماکن و مجتمع های مختلف باید به صورت دوره ای و مستمر موارد ایمنی در زمینه وسایل گرمایشی را کنترل کنند و در صورت درخواست از آتش نشانی، این کنترل توسط کارشناسان سازمان انجام می شود.

*رشد 130 درصدی قربانیان
مدیرکل پزشک قانونی خراسان رضوی نیز در این باره  گفت: طی نیمه نخست امسال 25 نفر در این استان به علت گازگرفتگی جان خود را از دست دادند.
دکتر سید آریا حجازی افزود: این رقم در مدت مشابه پارسال 11 نفر بود که بیانگر رشد 130 درصدی تعداد قربانیان گاز مونوکسید کربن است.
وی اظهار داشت: تعداد گازگرفتگی در نیمه دوم سال با شروع فصل سرما بیشتر می شود و به رغم تاکیدات مکرر باز هم بی احتیاطی و غفلت همچنان زمینه جولان قاتل نامرئی را فراهم می کند.
وی گفت: علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شبیه سرماخوردگی است به طوریکه فرد دچار آبریزش بینی، سردرد و سوزش چشم می شود ولی با توجه به اینکه بسیاری از گاز گرفتگی ها در شب و هنگام خواب اتفاق می افتد، افراد متوجه این علائم نمی شوند.
به گفته متخصص سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گازگرفتگی از شایع ترین مسمومیت های شیمیایی منجر به فوت در خراسان رضوی است.
دکتر رضا افشاری گفت: سردرد، احساس خستگی، تهوع و استفراع از علائم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن است و تداوم گازگرفتگی منجر به تشنج، بیهوشی و مرگ می شود.
وی افزود: مسمومیت با گاز مونوکسید کربن بسته به شدت آن عوارض مختلف بر روی مغز، کبد، کلیه، جریان خون و سیستم تنفسی فرد بر جای می گذارد.
وی اظهار داشت: مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در زمره مسمومیت های اتفاقی قابل پیشگیری است، این گاز رنگ و بو ندارد ولی از روی علائم بالینی در بیمار می توان به مسمومیت وی پی برد.

* آموزش های ایمنی
مدیر عامل سازمان آتش نشانی مشهد نیز در این باره گفت: آموزش از اصول اصلی در مباحث ایمنی است.
آتشپاد حسن جعفری افزود: غفلت و عدم رعایت اصول ایمنی از عوامل اصلی گازگرفتگی است لذا این سازمان برای ارتقای دانش ایمنی شهروندان و کاهش حوادث ناشی از گازگرفتگی برنامه های مختلف نظیر آموزش های ایمنی برای گروه های سنی مختلف، توزیع بسته های ایمنی و آموزش های چهره به چهره در طول سال برگزار می کند.
وی اظهار داشت: طی نیمه نخست امسال 102 هزار و 660 نفر ساعت آموزش شهروندی توسط کارشناسان این سازمان ارائه شد.
وی گفت: ارائه آموزش ایمنی در مدارس مشهد با عنوان طرح زنگ ایمنی مدارس، برگزاری جنگ ها و نمایشگاه های ایمنی به مناسبت های مختلف، آموزش ایمنی به مسئولین مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی در مرکز تخصصی ایمنی مهد کودک و پیش دبستانی این سازمان و تهیه پیام های ایمنی برای آموزش به شهروندان در قالب موشن گرافی و اینفوگرافی از دیگر اقدامات آتش نشانی مشهد در راستای ارائه برنامه های آموزشی است.
مدیر عامل سازمان آتش نشان مشهد افزود: همچنین طی نیمه نخست امسال بیش از 14 هزار بازدید پیشگیرانه در سطح شهر مشهد انجام شد.
وی اظهار داشت: غفلت، سهل انگاری و بی اطلاعی از مهمترین علل افزایش مرگ و میر ناشی از گازگرفتگی است در حالی که با کمترین هزینه و ارتقای سطح دانش ایمنی خانواده ها می توان از وقوع این حوادث تلخ جلوگیری کرد.
وی گفت: بی‌ احتیاطی بهای سنگینی دارد و پشیمانی نیز هیچگاه سودی نداشته است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بخشنامه نیروهای حجمی شهرداری تهران به دنبال ایجاد عدالت است

«مد و فشن» آلوده‌ترین صنعت دنیا بعد از نفت

امیدوارم شهرداری تهران برنامه سوم توسعه را اجرا کند

880 هزار نفر از تسهیلات وام ازدواج استفاده کردند

بازداشت خبرنگار پرس تی وی نقض آشکار آزادی بیان است

آلودگی و ترافیک مهم ترین معضلات تهران از دید شهروندان است

تجمیع بیمه های درمانی به صلاح کشور نیست

اختلال در حرکت قطارهای خط 5 مترو

برف و باران بیشتر مناطق کشور را در بر می گیرد

آیت الله سبحانی: مبارزه با فساد تنها بر عهده دولت نیست

سرقت رتبه دوم جرایم کشور را دارد

راننده اسنپ مسافرش را از دست آدم ربا نجات داد

حناچی: بیمه و شهید خواندن آتش‌نشانان در حال پیگیریست

فریب قیمتهای کذایی مسکن در سایت‌ها را نخورید!

پیکر 15 جانباخته هواپیما به پزشکی قانونی منتقل شد

مخالفت استانداری با پولی شدن معابر و تونل‌های پایتخت

گلایه آموزش و پرورش از وزارت نیرو

معاون شهردار تهران: خبر پولی شدن تونل ها حاوی 3 دروغ است

دریافت عوارض از شهروندان خارج از وظایف معاونت حمل و نقل و ترافیک

شریعتمداری خبرداد: احصای اطلاعات حدود 130 هزار کودک بیرون مانده از مدارس

تاکید بر گسترش تعاملات و همکاری‌ها بین شهرداری تهران و ایروان

اخذ عوارض از تونل‌های شهری واقعیت ندارد

تهران برفی می‌شود

زیرساخت لازم برای کاهش آسیب های اجتماعی فراهم نیست

13 میلیون مجرد و 220 هزار مجرد قطعی در کشور

آغاز موج اول آنفلوآنزا و توصیه به مردم

20 کشوری که کم سرعت‌ترین اینترنت جهان را دارند

دعوت حناچی از دانشجویان برای حضور در سه‌شنبه‌های بدون خودرو

مطالبات معلولان از رئیس جدید سازمان بهزیستی

شکایت از عضو شورای شهر تهران به دلیل "توئیت‌هایش"

بازگشایی درهای "میدان مشق" ثمره مذاکره ظریف و حناچی

منشا بو در تهران همچنان در هاله ای از ابهام!

ارایه فرصت سرمایه‌گذاری به شهروندان تهرانی با راه‌اندازی سامانه مشارکت و سرمایه گذاری

مخالفت با افزایش تعرفه‌های اماکن ورزشی تحت مدیریت شهرداری تهران

طرح افزایش سن ازدواج طبق اصول علمی و روانشناسی تنظیم گردد

آغاز بررسی سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران در کمیسیون فرهنگی شورای شهر

صدور حکم پرونده شهرام جزایری در دادگاه بدوی

نمایندگان در چند فرسخی قانون «تشدید مجازات اسیدپاشی»

مذاکره شهرداری با شرکت‌های دانش بنیان برای تولید دوچرخه‌های باطری دار

سه پیشنهاد خوشمزه برای تجربه سفر با تورهای آسیایی

برترین رخدادهای فضایی سال 2019

مقایسه اوبر و لیفت در خدمات تاکسی آنلاین

واریز مبلغ «بسته حمایتی» به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی

معاون وزیر:استعفای وزیر بهداشت فقط به موضوع بودجه سلامت مربوط نیست

راهنمای جامع ویزای شینگن

تصاویری خیره‌کننده از طوفان‌های تندری کثیف

چطور با نت برگ اکسترا از خرید تخفیفی خود اطمینان حاصل کنید

سند راهبردی طب عمومی کشور تدوین می شود

تجمع دانشجویان بلاتکلیف علوم پزشکی دانشگاه آزاد مقابل مجلس

بصیرت همواره مورد نیاز جامعه است