راه ترقی

آخرين مطالب

اسناد معتبری در رابطه با وجود حضرت رقیه(س) ‌در کربلا وجود دارد فرهنگی

اسناد معتبری در رابطه با وجود حضرت رقیه(س) ‌در کربلا وجود دارد

  بزرگنمايي:

راهترقی- حجت الاسلام والمسلمین کریم مومنی  عنوان کرد: کسانی که اخیرا به وجود حضرت رقیه(س) شبهه وارد می کنند، تعداد محدودی هستند که هیچ کدام در زمینه کلام و مسائل تاریخی، تخصص ندارند و تنها ادعاها و شبهاتی بی اساس را در این خصوص مطرح می کنند.

وی با بیان اینکه تعداد اسناد معتبر در رابطه با وجود حضرت رقیه(س) و حضور ایشان در کربلا بسیار زیاد است، گفت: این اسناد، جای هیچ گونه شک و شبهه ای را در رابطه با این مسئله باقی نمی گذارد؛ کلیه ی کتب تاریخی معتبر و مقاتل، گواهی وجود شخصیت حضرت رقیه(س) و حضور این دختر سه یا 4 ساله در کربلا است.

تعدد اسامی و القاب، علتی جهت ایجاد برخی شبهات است

مومنی تصریح کرد: یکی از عللی که برخی در رابطه با این گونه شخصیت ها، دچار شبهه می شوند، تعدد القاب و اسامی است؛ در فرهنگ آن زمان گاهی یک شخص بیش از یک اسم و لقب داشته است، همچنان که در مورد حضرت رقیه(س)، نام هایی همچون فاطمه صغیره نیز در تاریخ به کار رفته است.

این کارشناس مذهبی خاطر نشان کرد: در بسیاری از موارد مادرِ یک شخص، به بیش از یک اسم و لقب در میان مردم شهرت داشته است و همین امر باعث به وجود آمدن برخی شبهات در رابطه با یک شخصیت می شود؛ چراکه در کتب تاریخی، هر نویسنده از یکی از القاب مادرِ آن شخصیت جهت معرفی او استفاده می کرده است.

وی با تاکید براینکه، طبق نظر متخصصان تاریخ، تعدد اسامی و القاب یک شخص در تاریخ، وجود او را زیر سوال نمی برد، گفت: این مسئله در رابطه با حضرت علی اصغر(ع) نیز مشهود است؛ چنانکه در برخی مقاتل از این بزرگوار با نام عبدالله یاد کرده اند و دیگر مقاتل نام علی اصغر(ع) را برای ایشان به کار برده اند، اما در اصل قضیه، هیچ خللی وارد نمی کند زیرا که همه مقاتل، وجود طفل شیرخواره شش ماهه ای که در کربلا و در آغوش پدرش، امام حسین(ع) به شهادت رسید را گواهی می دهد.

کلیه اسناد معتبر تاریخی، وجود حضرت رقیه(س) در کربلا را ثابت می کند

مومنی با اشاره به اینکه، تمامی مقاتل و کتب تاریخی شیعه و سنی، وجود دختر 3 یا 4 ساله ی امام حسین(ع) و حضور ایشان را در کربلا گواهی می دهند، افزود: گاهی در کتب تاریخی از این کودک 3 یا 4 ساله با نام رقیه(س) و گاهی با نام فاطمه صغیره یاد کرده اند اما وجود این بزرگوار را همه‌ کتب معتبر تاریخی اثبات می‌کنند.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه قدمت یک کتاب تاریخی، عامل مهمی جهت اعتبار سخن آن است، خاطر‌نشان کرد: در کتاب "کامل بهایی" که یکی از کهن ترین کتب تاریخی به شمار می رود، تمامی ماجرای مربوط به حضور حضرت رقیه(س) در کربلا، داستان اسارت این کودک 4 ساله و همچنین ماجرای خرابه شام و شهادت این بزرگوار به طور مفصل‌ بیان شده است.

وی گفت: جزئیات زندگی حضرت رقیه(س) همچون نام مادر او(ام اسحاق) و چگونگی وفات این مادر نیز در کتب معتبر تاریخی نقل شده است؛ بنابراین با وجود چنین جزئیاتی دراسناد معتبر تاریخی، چگونه می توان وجود حضرت رقیه(س) و حضور ایشان در کربلا را زیر سوال برُد؟!

مومنی تصریح کرد: نویسنده ی "مقتل ابی مخنف" که یکی از اصحاب امام محمد باقر(ع) است نیز در کتاب خود وجود این دختر سه یا چهار ساله امام حسین(ع) و حضور او را در واقعه کربلا نقل می کند؛ نکته قابل تامل اینکه امام محمد باقر(ع) نیز کودک 4 ساله ای بودند که در واقعه کربلا همنشین حضرت رقیه(س) بودند و وجود این دختر 4 ساله امام حسین(ع) را، "ابن مخنف" که خود از اصحاب امام باقر(ع) است، در کتاب خود تایید می کند.

مشخص نبودن مزارِ یک شخص، دلیلی بر انکار وجود او نیست

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه گاهی، محل آرامگاه حضرت رقیه(س) مورد شک و شبهه افراد قرار می‌گیرد، تاکید کرد: اینکه محل دفن یک شخص دقیقا در کجا قرار گرفته، دلیلی بر انکار وجود یک شخصیت نیست؛ هم چنانکه در زمان رسول الله(ص)، شخصی نزد ایشان آمد و گفت "من نذری کرده ام تا به فلان مقام از بهترین مقام های بهشت، دست یابم، برای رسیدن به آن باید چه کاری انجام دهم؟" پیامبر(ص) فرمودند " برو و پای پدرت را ببوس و چنانچه پدرت در قید حیات نیست بر مزار او برو پایین پای مزار پدرت را ببوس" در این هنگام، آن شخص گفت: " پدرم در سفری فوت کرد و دوستانش او را در همان محل دفن کرده اند، مزار او برای ما مشخص نیست" حضرت محمد(ص) در پاسخ او فرمودند " صورت قبری به یاد مزارِ پدرت بساز و پایین پای همان قبرنمادین را ببوس، تو با این کار به مقامی از بهترین مقام های بهشتی خواهی رسید".

وی بیان کرد: چنین داستانی در تاریخ و مواردی شبیه به این امر، ازجمله مشخص نبودن قبرِ مطهر حضرت زهرا(س) همگی نشان از این مطلب دارد که عدم مشخص بودن آرامگاه، وجود یک شخصیت را در تاریخ انکار نمی کند؛ همچنانکه امروزه نیز برای برخی از شهدای گمنام دفاع مقدس و به یاد آن شهیدان، مقبره ای نمادین می‌سازند.

مومنی در پایان خاطر‌نشان کرد: حضرت ام البنین(س) نیز پس از واقعه ‌کربلا، به یاد چهار پسرش که در روزعاشورا به شهادت رسیده بودند، در مدینه صورت چهار قبر را در بقیع درست کردند و به یاد فرزندان شهیدش سوگواری می کرد؛ این امر در زمانی بود که امام سجاد(ع) در مدینه حاضر بوده و از این ماجرا آگاهی داشتند و در صورتی که چنین چیزی با مبانی اسلام و مذهب شیعه در تضاد بود، امام زین العابدین(ع) سکوت نمی کردند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کربلا در هوای انتظار

شب بود که جشنواره شلوغ شد

آنچه گردشگری را تهدید می‌کند «سیل» نیست

زمان ارسال اثر به نخستین جشنواره ملی حکمت و نیایش تمدید شد

واکاوی راه‌های ارائه آثار ادب فارسی به بازار جهانی

بازگشت آرامش پس از سیل به جاذبه‌های مهم گردشگری کشور

پویش من یک پاسدارم در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد

زیبایی‌شناسی در مطبوعات جایگاهی ندارد

رهبر انقلاب درگذشت سیدمحمود محتشمی پور را تسلیت گفتند

ردپای سیل در تعطیلی، تخریب و تخلیه 44 کتابخانه عمومی کشور

اعلام زمان ثبت‌نام بن خرید کتاب استادان حوزه و دانشگاه

استقبال بطحایی از همکاری گروه‌های جهادی در بازسازی مدارس سیل‌زده

بدرقه پیکر کمال‌الملک سینمای ایران

تلاش برای افزایش بودجه و تصویب لایحه مالکیت فکری

دیدار نوروزی وزیر فرهنگ با شفیعی کدکنی

ظریف‌ترین احساسات بشری را هنر تئاتر می‌تواند ارائه دهد

میزبانی ایران از 288 رسانه از 199 کشور

17 میلیون نفر شب اقامت در کشور ثبت شد

رییس مجلس با آیت الله العظمی میلانی و آیت الله مددی الموسوی دیدار کرد

آموزشگاه‌های کنکور به حال خود رها شده‌اند

75 درصد کتاب‌های منتشرشده در سال 97 تالیفی هستند

چهارشنبه سوری منحرف شده است

هنر انقلاب، سفارشی نیست

امکان ثبت نام در کاروان‌های فوق العاده عتبات نوروزی

رایزنی فرهنگی لازمه فرصت سازی برای اقتصاد فضای مجازی

21 میلیون نفر از موزه‌های کشور بازدید کردند

«مشتاق» را از زندگی در کرمان سیر کردند

همایش برنامه ویژه مدرسه محور بوم آغاز به کار کرد

جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور کارآفرینان اجتماعی است

بالا و پایین هزینه‌های حج/ راه‌ حل‌هایی برای کاهش هزینه‌ها

توهین به شورای عالی حوزه اهانت به مراجع و رهبری است

بطحائی خبر داد: پرداخت مطالبات حق‌التدریسی‌ها تا پایان سال

چگونه با عکس‌هایمان داستان بگوییم؟

رویکرد جدید وزارت علوم تربیت دانشجویان خودباور و خوداتکا است

افزایش سرعت واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی

فرهنگ و هنر کشور برای درخشان ماندن نیاز به زیرساخت علمی دارد

جشنواره ای در سایه

مرگ در جزیره لهجه‌ها قدم می‌زند

مردم باید زمانی که به ما می رسند احساس آرامش کنند

حضرت فاطمه(س)؛ طلایه دار دفاع از حریم ولایت

بررسی شیوه نامه‌های انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

جشن جهانی نوروز برگزار می‌شود

تیغ تحریم حوزه هنری بر گردن آشغال‌ها دوست داشتنی

بطحائی: با اجرای رتبه‌بندی، حقوق‌ تمامی فرهنگیان دو سه برابر نمی‌شود

رستم خواندن بازیگران معلول از سوی وزیر

تجربه‌هایی بدیع برای ورود به جهان تئاتر نوین

ابلاغ بخشنامه نقل و انتقالات فرهنگیان برای سال تحصیلی آینده

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده‌های بکر

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟

نمایش‌هایی از بلژیک، آذربایجان و رومانی