راه ترقی

آخرين مطالب

رئیسی: آیت الله مهدوی کنی یک چهره عالم، ربانی و روشنفکر انقلابی بود فرهنگی

رئیسی: آیت الله مهدوی کنی یک چهره عالم، ربانی و روشنفکر انقلابی بود

  بزرگنمايي:

راه ترقی- حجت الاسلام سیدابراهیم رییسی تولیت آستان قدس رضوی در این مراسم گفت: آیت الله مهدوی کنی عالمی انقلابی و چهره ای مردمی و سیاستمدار آگاه بودند.
وی با اشاره به اینکه بهتر است در این مراسم از علم و عالم سخن بگوییم و تشریح کنیم علم چیست و عالم کیست؟ افزود: فقه علم به عقائد و باورها و هم علم به فضائل و هم بایدها و نبایدها است و فقیه کسی است که دین و آموزه های دینی در جانش جا گرفته باشد مگر نه فقیه کسی نیست که مسلط به علم فقه باشد . رئیسی اضافه کرد :آنچه برای فقیه مهم است که دین در همه ابعاد فقه و جامعه اجرایی شود .
تولیت آستان قدس رضوی در بخشی دیگر از سخنانش تصریح کرد : دین در تمام لایه های زندگی انسان حرف برای گفتن دارد وعالم و فقیه کسی است که دین در درون و بیرون او نقش بسته شده باشد و خدا نوری در درون او قرار داده باشد که خوب ببیند و خوب بفهمد و خوب عمل کند و بداند هر آنچه در عالم وجود دارد آفریده خداست.
حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه عالمان دین تنها خدا را در عالم موثر می داند ادامه داد : عالمان دین تنها از خدا می خواهند و فقط از خداوند می ترسد
وی افزود: آیت الله مهدوی کنی با حرکت کادرسازی خود به وسیله دانشگاه امام صادق(ع) برای تحقق نظریه حکومت اسلامی امام خمینی، به دنبال این بود که اندیشه امام را اجرا و پیاده‌سازی کند .
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه دانشگاه امام صادق اولین دانشگاهی بود که بعد از انقلاب اسلامی برای کادرسازی نظام اسلامی تاسیس شد ادامه داد :اگر به دیگر شاگردان امام توجه کنیم، متوجه خواهیم شد تمام این بزرگواران از جمله شهید آیت‌الله مطهری و شهید آیت‌الله بهشتی نیز به دنبال پیاده‌سازی اندیشه امام بودند .
وی افزود :مشکل اصلی پیش روی عالمان دین و ناهیان از منکرو آمران به معروف این است که خودخواهان در برابرشان قرار می‌گیرند، آنان کسانی اند که مانع شنیدن سخنان دین می شوند یا اینکه با محوریت دین، تحولی در جامعه رخ دهد .
رئیسی در بخشی دیگر ادامه داد: ترور شخصیت یکی دیگر از راهکارهایی است که ازطریق آن جلوی عالمان دینی گرفته می‌شود. شایع پراکنی از دیگر راهکارهای این افراد خودخواه است تا سخن دین شنیده نشود. آنان که دل مردم را خالی می کنند و مردم را برای دفاع از دین سست می کنند، امروز جریان رسانه ای دشمن، یکی از برنامه های مهم اش توی دل مردم را خالی کردن است تا ظلم پذیری بین جوامع انسانی مورد قبول واقع شود.
تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: مشکل پیش روی عالمان وظیفه شناس خودخواهان و‌مستکبران و کسانی هستند که منافعشان با ترویج دین به خطر می افتد هستند . این افراد مانع از آن می شوند تا به نام دین در جامعه تحولی ایجاد شود . در طول تاریخ هم همینطور بوده و در مورد ائمه اطهار هم همین اتفاق افتاده است.
وی اظهار داشت: یکی از مشکلات عالمان ربانی و‌ وظیفه شناس ترور شخصیت توسط مستکبران است. این یکی‌از روشهای رایج دشمنان دین بوده است . این افراد کسانی هستند که مردم از یاری دین خدا باز می دارند دلهای مردم را خالی می کنند. امروز یکی از برنامه های جریان رسانه ای دشمن همین است . آنها می خواهند فرهنگ ظلم پذیری را در جوامع بشری گسترش دهند. امروز در رسانه های دشمن و نوع فیلم هایی که می سازند می خواهند فرهنگ تسلیم شدن در مقابل خواست مستکبران را القا کنند.
رییسی گفت: جریان شایعه ساز کاری می کند تا حق بر خواص جوامع هم پوشانده شود و ان چیزی که امروز بسیار در جامعه اهمیت دارد آن است وجود روشنفکران حقیقی مانند شهدا است که خوب جامعه و نیاز آن را شناختند و به خوبی جامعه را رصد کردند . روشنفکران حقیقی کسانی هستند که نیاز جامعه را بشاند و در مواقع خط هشدادر دهد.
وی ادامه داد: آیت الله مهدوی‌کنی یک‌روشنفکر واقعی بود که در دوران ستم شاهی از مسجد جلیلی مشکلات را به خوبی شناخت و فریاد کرد . روشنفکری دعوت مردم به فرهنگ غربی نیست . دانشجوی سیاسی دانشجویی است که جامعه خود را به خوبی بشناسد و‌متناسب با آن ایفای نقش بکند .
تولیت آستان قدس ضوی با با اشاره به دوران حکومت پهلوی اظهار اشت: مرحوم‌مهدوی‌کنی از پیشتازان مبارزه با حکومت شاه و از مدافعان پیشتاز انقلاب اسلامی بودند. ایشان به دنبال اجرای دین در جامعه بودند و تاسیس دانشگاه امام صادق هم در همین راستا بود .
رییس با تاکید بر فعالیت بیشتر حوزه ها و دانشگاه ها عنوان کرد: امروز بسیاری از سوالات در حوزه فرهنگی و‌اجتماعی وجود دارد که باید توسط حوزه و دانشگاه پاسخ داده شود. ما مبتنی بر فقه تمدن ساز در مقابل هیچ سوالی بن بست نداریم . ما با تکیه بر فقه امام صادق هیچ مشکلی نخواهیم داشت . کاری که آقای مهدوی در دانشگاه امام صادق کردند کادر سازی افراد متخصص و کار آمد برای نظام و انقلاب بود .
وی افزود : هر کدام از یاران امام برای تحقق خواسته های امام کارهایی کردند و‌کار آیت الله مهدوی‌کنی کادر سازی برای انقلاب اسلامی بود. این بزرگان در مقابل فرهنگ و اقتصاد لیبرال ایستادند. امروز‌هم رهبری معظم انقلاب همین سخن را برزبان جاری می کنند. ایشان می فرمایند راه عقب نشینی دشمن اقتصاد مقا‌ومتی و مقاومت است .
تولیت آستان قدس اظهار داشت: دشمن در میدان جنگ سخت و‌ نرم از ما شکست خورد اما امروز تلفیقی از جنگ نرم و سخت را شروع کرده است. آنها می خواهند با فشار وارد کردن به ملت ها آنها را خسته کنند. بسیاری از کنوانسیون ها را کشورهای پدید آورنده آن ، آن را امضا نکردند اما از ما می خواهند از آن تبعیت کنیم.ما شاهد بودیم در قرارداد الجزایر به خاطر درست ننوشتن واژه تابعیت بارها در دادگاه لاهه محکوم شدیم .
رییسی‌ خاطر نشان کرد: عالمان ربانی مانند آیت الله مهدوی کنی نسبت تهدیدات هشدار می دهند و امروز دفاع از استقلال اقتصادی و سیاسی و فرهنگی وظیفه همه است . سند 2030استقلال فرهنگی مارا مورد تهدید قرار می داد که رهبر هشدار دادند .
وی در پایان تصریح کرد: دشمن دست بردار نیست ما باید استقلال سیاسی و فرهنگی را حفظ کنیم .عالمان ربانی مانند آیت الله مهدوی کنی نسبت به تهدیدات هشدار می دهند و امروز دفاع از استقلال اقتصادی و سیاسی و فرهنگی وظیفه همه است. سند 2030استقلال فرهنگی مارا مورد تهدید قرار می داد که رهبر درباره آن هشدار دادند

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تجربه‌هایی بدیع برای ورود به جهان تئاتر نوین

ابلاغ بخشنامه نقل و انتقالات فرهنگیان برای سال تحصیلی آینده

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده‌های بکر

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟

نمایش‌هایی از بلژیک، آذربایجان و رومانی

دو‌ کنسرت با یک بلیت

آموزش و پرورش باید با شجاعت موانع راه نشاط را کنار بزند

«هنر» تماشاگه چگونه زیستن یک ملت است

قدرت نمایی هنرمندان استانی در تئاتر خیابانی جشنواره فجر

بطحائی: به برخی اظهاراتم برچسب سیاسی می‌زنند

شرایط پذیرش دانشجوی بورسیه جهت تصدی منصب قضا

کرشندو «فرهت» در رپرتوار موسیقی فجر 97

حق التدریس‌ها نمی‌توانند معلم شوند

خاطره بازی با 37 دوره جشنواره تئاتر فجر

چهار هزار جایزه جهانی در 40 سال تاریخ سینمای بعد از انقلاب

85 درصد داوطلبان بدون تاثیر نمره کنکور وارد دانشگاه شدند

فیلم‌هایی به رنگ خون؛ تماشاگرانی در برزخ جشن و عزا

اسامی رشته‌های بدون کنکور امروز اعلام می‌شود

می‌توان مشکلات کشور را با اتکا به دین حل کرد

بطحائی: همچنان با ایده‌آل‌های بودجه‌ای فاصله‌ داریم

آموزش‌ مهارتی دانشجویان حقوق موجب تکامل دستگاه قضائی می‌شود

امام و رهبری حامیان اصلی اقلیت‌های دینی ایران بوده‌اند

بازگشت جشنواره فیلم فجر به بنیاد سینمایی فارابی

اعلام 10 فیلم برتر ارای مردمی جشنواره فیلم فجر بدون اولویت

اجرای "روزهای بی قوام" در اصفهان

سال عجیبی برای هنر تئاتر بود

نماینده زرتشتیان: شورای فرهنگ عمومی به مناسبت‌های ایرانی توجه کند

دهه دوم؛ غلبه هنرمندان حوزه هنری در عرصه انقلاب و دفاع مقدس

داشتن حق آزادی بیان، مسئولیت‌آور است

از بی انصافی سینما تا نقش فروشی و چند داستان دیگر

پوشاک ایرانی در تسخیر صفر و یک‌ها

داود آزاد صدا و موسیقی نرمینه است/ یک سال‌ونیم گشت‌وگذار در یک دیوان شعر

بخشنامه «اضافه تدریس معلمان» ابلاغ شد

36 برگزیده داخلی و خارجی جشنواره فارابی تقدیر شدند

شهرداری قانون شوراها را اجرا نمی کند

برای رهایی از عذاب قبر چه کنیم؟

مصوبات شورا انعطاف لازم برای اجرایی‌شدن و امکان بازنگری را داشته باشند

بلوغ جشنواره تجسمی فجر در چهل سالگی انقلاب

تبلیغات کنکور با مخاطبانشان صادق باشند

وزارت ارشاد برای آزمون استخدامی فراخوان داد

علت اختلاف در تاریخ شهادت حضرت زهرا(س)چیست؟

چراغ سبز وزارت علوم برای حذف کنکور تحصیلات تکمیلی

آموزگار: قریب بر قله افتخار فرهنگ ایران نشسته است

اولین همایش رسمی بدلکاران تلویزیون ‌و سینما برگزار شد

اختتامیه‌ی دومین سوگواره «اربعین در آیینه‌ی رسانه» فردا برگزار می‌شود

مسیر هنر، جز سیر باطن به ظاهر نیست

رقابت نشر خصوصی در مصاف با ماشین عظیم بخش دولتی

آغاز پیش‌فروش بلیت جشنواره فیلم فجر

واکاوی سهم تئاتر ایران در بازارهای جهانی

نقش برجسته هخامنشی، منتقل کننده ارزش معنوی و میراثی به نسل آینده