راه ترقی

آخرين مطالب

رئیسی: آیت الله مهدوی کنی یک چهره عالم، ربانی و روشنفکر انقلابی بود فرهنگی

رئیسی: آیت الله مهدوی کنی یک چهره عالم، ربانی و روشنفکر انقلابی بود

  بزرگنمايي:

راه ترقی- حجت الاسلام سیدابراهیم رییسی تولیت آستان قدس رضوی در این مراسم گفت: آیت الله مهدوی کنی عالمی انقلابی و چهره ای مردمی و سیاستمدار آگاه بودند.
وی با اشاره به اینکه بهتر است در این مراسم از علم و عالم سخن بگوییم و تشریح کنیم علم چیست و عالم کیست؟ افزود: فقه علم به عقائد و باورها و هم علم به فضائل و هم بایدها و نبایدها است و فقیه کسی است که دین و آموزه های دینی در جانش جا گرفته باشد مگر نه فقیه کسی نیست که مسلط به علم فقه باشد . رئیسی اضافه کرد :آنچه برای فقیه مهم است که دین در همه ابعاد فقه و جامعه اجرایی شود .
تولیت آستان قدس رضوی در بخشی دیگر از سخنانش تصریح کرد : دین در تمام لایه های زندگی انسان حرف برای گفتن دارد وعالم و فقیه کسی است که دین در درون و بیرون او نقش بسته شده باشد و خدا نوری در درون او قرار داده باشد که خوب ببیند و خوب بفهمد و خوب عمل کند و بداند هر آنچه در عالم وجود دارد آفریده خداست.
حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه عالمان دین تنها خدا را در عالم موثر می داند ادامه داد : عالمان دین تنها از خدا می خواهند و فقط از خداوند می ترسد
وی افزود: آیت الله مهدوی کنی با حرکت کادرسازی خود به وسیله دانشگاه امام صادق(ع) برای تحقق نظریه حکومت اسلامی امام خمینی، به دنبال این بود که اندیشه امام را اجرا و پیاده‌سازی کند .
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه دانشگاه امام صادق اولین دانشگاهی بود که بعد از انقلاب اسلامی برای کادرسازی نظام اسلامی تاسیس شد ادامه داد :اگر به دیگر شاگردان امام توجه کنیم، متوجه خواهیم شد تمام این بزرگواران از جمله شهید آیت‌الله مطهری و شهید آیت‌الله بهشتی نیز به دنبال پیاده‌سازی اندیشه امام بودند .
وی افزود :مشکل اصلی پیش روی عالمان دین و ناهیان از منکرو آمران به معروف این است که خودخواهان در برابرشان قرار می‌گیرند، آنان کسانی اند که مانع شنیدن سخنان دین می شوند یا اینکه با محوریت دین، تحولی در جامعه رخ دهد .
رئیسی در بخشی دیگر ادامه داد: ترور شخصیت یکی دیگر از راهکارهایی است که ازطریق آن جلوی عالمان دینی گرفته می‌شود. شایع پراکنی از دیگر راهکارهای این افراد خودخواه است تا سخن دین شنیده نشود. آنان که دل مردم را خالی می کنند و مردم را برای دفاع از دین سست می کنند، امروز جریان رسانه ای دشمن، یکی از برنامه های مهم اش توی دل مردم را خالی کردن است تا ظلم پذیری بین جوامع انسانی مورد قبول واقع شود.
تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: مشکل پیش روی عالمان وظیفه شناس خودخواهان و‌مستکبران و کسانی هستند که منافعشان با ترویج دین به خطر می افتد هستند . این افراد مانع از آن می شوند تا به نام دین در جامعه تحولی ایجاد شود . در طول تاریخ هم همینطور بوده و در مورد ائمه اطهار هم همین اتفاق افتاده است.
وی اظهار داشت: یکی از مشکلات عالمان ربانی و‌ وظیفه شناس ترور شخصیت توسط مستکبران است. این یکی‌از روشهای رایج دشمنان دین بوده است . این افراد کسانی هستند که مردم از یاری دین خدا باز می دارند دلهای مردم را خالی می کنند. امروز یکی از برنامه های جریان رسانه ای دشمن همین است . آنها می خواهند فرهنگ ظلم پذیری را در جوامع بشری گسترش دهند. امروز در رسانه های دشمن و نوع فیلم هایی که می سازند می خواهند فرهنگ تسلیم شدن در مقابل خواست مستکبران را القا کنند.
رییسی گفت: جریان شایعه ساز کاری می کند تا حق بر خواص جوامع هم پوشانده شود و ان چیزی که امروز بسیار در جامعه اهمیت دارد آن است وجود روشنفکران حقیقی مانند شهدا است که خوب جامعه و نیاز آن را شناختند و به خوبی جامعه را رصد کردند . روشنفکران حقیقی کسانی هستند که نیاز جامعه را بشاند و در مواقع خط هشدادر دهد.
وی ادامه داد: آیت الله مهدوی‌کنی یک‌روشنفکر واقعی بود که در دوران ستم شاهی از مسجد جلیلی مشکلات را به خوبی شناخت و فریاد کرد . روشنفکری دعوت مردم به فرهنگ غربی نیست . دانشجوی سیاسی دانشجویی است که جامعه خود را به خوبی بشناسد و‌متناسب با آن ایفای نقش بکند .
تولیت آستان قدس ضوی با با اشاره به دوران حکومت پهلوی اظهار اشت: مرحوم‌مهدوی‌کنی از پیشتازان مبارزه با حکومت شاه و از مدافعان پیشتاز انقلاب اسلامی بودند. ایشان به دنبال اجرای دین در جامعه بودند و تاسیس دانشگاه امام صادق هم در همین راستا بود .
رییس با تاکید بر فعالیت بیشتر حوزه ها و دانشگاه ها عنوان کرد: امروز بسیاری از سوالات در حوزه فرهنگی و‌اجتماعی وجود دارد که باید توسط حوزه و دانشگاه پاسخ داده شود. ما مبتنی بر فقه تمدن ساز در مقابل هیچ سوالی بن بست نداریم . ما با تکیه بر فقه امام صادق هیچ مشکلی نخواهیم داشت . کاری که آقای مهدوی در دانشگاه امام صادق کردند کادر سازی افراد متخصص و کار آمد برای نظام و انقلاب بود .
وی افزود : هر کدام از یاران امام برای تحقق خواسته های امام کارهایی کردند و‌کار آیت الله مهدوی‌کنی کادر سازی برای انقلاب اسلامی بود. این بزرگان در مقابل فرهنگ و اقتصاد لیبرال ایستادند. امروز‌هم رهبری معظم انقلاب همین سخن را برزبان جاری می کنند. ایشان می فرمایند راه عقب نشینی دشمن اقتصاد مقا‌ومتی و مقاومت است .
تولیت آستان قدس اظهار داشت: دشمن در میدان جنگ سخت و‌ نرم از ما شکست خورد اما امروز تلفیقی از جنگ نرم و سخت را شروع کرده است. آنها می خواهند با فشار وارد کردن به ملت ها آنها را خسته کنند. بسیاری از کنوانسیون ها را کشورهای پدید آورنده آن ، آن را امضا نکردند اما از ما می خواهند از آن تبعیت کنیم.ما شاهد بودیم در قرارداد الجزایر به خاطر درست ننوشتن واژه تابعیت بارها در دادگاه لاهه محکوم شدیم .
رییسی‌ خاطر نشان کرد: عالمان ربانی مانند آیت الله مهدوی کنی نسبت تهدیدات هشدار می دهند و امروز دفاع از استقلال اقتصادی و سیاسی و فرهنگی وظیفه همه است . سند 2030استقلال فرهنگی مارا مورد تهدید قرار می داد که رهبر هشدار دادند .
وی در پایان تصریح کرد: دشمن دست بردار نیست ما باید استقلال سیاسی و فرهنگی را حفظ کنیم .عالمان ربانی مانند آیت الله مهدوی کنی نسبت به تهدیدات هشدار می دهند و امروز دفاع از استقلال اقتصادی و سیاسی و فرهنگی وظیفه همه است. سند 2030استقلال فرهنگی مارا مورد تهدید قرار می داد که رهبر درباره آن هشدار دادند
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کشف اولین آثار خوارزمشاهی منطقه آذربایجان در گرمی

سوادآموزی در مهدکودک ممنوع است

اجتماع عظیم عزاداران اردو زبان در حرم مطهر رضوی برگزار شد

رئیس جدید سازمان سینمایی تا آخر هفته مشخص خواهد شد

چرا برخی به "طالع‌بینی" علاقه‌مندند؟

آمارهایی از میزان تحصیلات زنان

همدان میزبان بزرگترین رویداد گردشگری جهان در سال 2018

برگزاری جشن بهار مهربانی در سراسر ایران

همایش فلسفه علم کلام برگزار می‌شود

مدارس هفته‌ای دو ساعت فیلم پخش می‌کنند؟

دبیر کل UNWTO را با چه توجیهی به دیدن غار علیصدر می‌برند؟

آموزش و پرورش ساعت تدریس معلمان را افزایش می‌دهد؟

حضور مددجویان کانون اصلاح و تربیت در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

سازو کارهای رونق اقتصاد مطبوعات با تغییر مدیران فراموش نشود

مربیان مهدهای کودک درجه بندی می شوند

عمده‌ترین وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اجرای برنامه‌های فرهنگی است

اجلاس دبیران کل ملی آیسسکو امروز در شیراز برگزار می‌شود

همصدایی هنرمندان علیه تحریم‌ها

وزیر فرهنگ: نفوذ تمدنی ایران از طریق زبان فارسی انجام می‌شود

سهمیه مناطق محروم آزمون دستیاری پزشکی بدون قید و شرط اعمال شود

آموزش و پرورش گستره وسیعی برای تحقق حقوق شهروندی است

مرگ آرام تئاترهای کوچک

میراث فرهنگی برنده طرح مسکوت شد؟

کمبود موقوفات در راستای ترویج قرآن و حل مشکلات اجتماعی

انتظار برای حج به ١٤سال رسید/ 1,200,000 ایرانی در نوبت سفر به خانه خدا

جشنواره دستاوردهای کانون های فرهنگی تربیتی برگزار می شود

اخبار حماسه اربعین باید به صورت جهانی منعکس شود

ویژه‌برنامه‌های آستان قدس رضوی به مناسبت دهه آخر صفر اعلام شد

پایان کشمکش‌ها؛ تاثیر «معدل» در کنکور 98 مثبت شد

هزینه برای تئاتر دینی سرمایه‌گذاری فرهنگی است

تکریم مرجعیت و احترام به ارکان حوزه ضروری است

دولت به مشکلات درمانی جانبازان و ایثارگران ورود جدی کند

کاظم صدیقی خطیب این هفته نمازجمعه تهران

ایثار و رشادت شهدای دانش آموز در کتاب های درسی بیشتر تحلیل شود

توفیق زنگ تئاتر؛ در گرو تامین زیرساخت‌های نمایشی مدارس

دق‌الباب هفت درب مسجد از کجا نشات می‌گیرد؟

برگزاری رویداد کارآفرینی ویژه اندیشمندان و دانشمندان جوان در پارک تهران

وزیر اطلاعات: ما بسیار بیشتر از دشمن حقوق بشر را رعایت می‌کنیم

علمای اهل سنت از سراسر کشور به مشهدالرضا سفر کردند

فراخوان عمومی برای تکمیل اطلاعات دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج

برگزاری مراسم سوگواری آخر ماه صفر در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع)

دانش آموزان تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی را مطالعه کنند

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی

همدان میزبان ‌اجلاس اعضای وابسته به سازمان جهانی گردشگری

دوازدهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های غدد درون‌ریز برگزار می‌شود

تشریح اقدامات برای تکریم، آمد و شد، اسکان و امنیت زائران دهه آخر صفر مشهد

ضرورت مبارزه با قاچاق اینترنتی کتاب

تقویت استعدادیابی در نظام آموزشی ضروری است

تشرف 1 میلیون و 85 هزار زائر اربعین از مرز مهران

ضرورت وجود ضمانت اجرایی برای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت