راه ترقی

آخرين مطالب

زعفران بی متولی مقالات

زعفران بی متولی

  بزرگنمايي:

راه ترقی- زعفران گیاه کم توقعی است که در گستره تاریخ ایران همواره با کشاورزان مهربان بوده زیرا در بین گیاهان زراعی ایران مناسب ترین گونه برای مناطق محروم و دورافتاده ای است که اغلب با کم آبی شدید مواجهند.
در این مناطق کم برخوردار و کم آب، زعفران به سبب نیاز به آب اندک، امکان بهره برداری به مدت پنج تا هفت سال در یک نوبت کشت، ماندگاری طولانی محصول، آسانی حمل و نقل، بی نیازی به فناوری پیچیده در زمان کاشت، داشت و برداشت و آبیاری در زمانی که بیشتر گیاهان به آب نیاز ندارند به محصولی راهبردی تبدیل شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال تاکنون 85 تن محصول زعفران استان به ارزش 115 میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شده است.
مجتبی مزروعی افزود: خراسان رضوی پارسال نیز 65 تن زعفران به ارزش 88 میلیون دلار صادر کرد که با افزایش قیمت دلار صادرات زعفران استان نیز رشد صعودی داشت و این روند همچنان ادامه دارد.
وی پیش بینی کرد که امسال 310 تن زعفران در خراسان رضوی تولید شود.
مزروعی یاد آور شد: امسال تاکنون در کشور 98 تن زعفران به ارزش 124 میلیون دلار صادر شده است.
87 هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی زیر کشت زعفران قرار دارد و حدود 90 درصد زعفران تولیدی ایران محصول مزارع استان های خراسان رضوی و خراسان جنوبی است.
با این همه ساختاری که به شکل ویژه و اختصاصی پیگیر افزایش کیفیت این محصول مفید و راهبردی باشد در ایران تعریف نشده و این در حالی است که زعفران با آب و هوا و اقلیم خراسان رضوی و ایران مانوس و همراه است و در اصطلاح کاشت آن جواب داده است.

** ضرورت تشکیل سازمان زعفران همانند «سازمان چای»
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در کشور ما برای محصولی مانند چای که در یک استان تولید می شود «سازمان چای» راه اندازی شده و این در حالی است که بخش عمده ای از چای ما وارداتی است.
سید هاشم نقیبی حسینی افزود: در مقابل، برای محصولی مانند زعفران که بیش از 100 هزار هکتار زمین کشاورزی زیر کشت آن است و میلیاردها دلار ارزش صادراتی دارد هیچ سازمان و تشکیلاتی ایجاد نشده است.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز با تایید این مطلب گفت: دولت باید برای ایجاد مرکز مبادلاتی زعفران و محصولاتی از این جنس کمک های مالی و معنوی انجام دهد.
علی شریعتی مقدم افزود: این مرکز یا سازمان باید بتواند بستر و ساز و کاری را ایجاد کند که پیوند مستقیم میان تولید کننده، صادرکننده و شرکت های فرآوری و بسته بندی زعفران فراهم شود.
وی اظهار داشت: کارکرد دیگر این مرکز یا سازمان باید ارائه آموزش های لازم به فعالان بخش زعفران و پیگیری کنترل کیفیت آن باشد تا اگر فردی خواست در این حوزه سرمایه گذاری کند بداند که برای زعفران خالص سرمایه گذاری کرده است.
او گفت: در انگلستان که جایگاهی در تولید زعفران ندارد، موزه زعفران ایجاد شده است اما ما به عنوان اصلی ترین تولید کننده این محصول در جهان هنوز چنین بستر هویتی برای زعفران کشور ایجاد نکرده ایم تا بتوانیم اطلاعات این محصول، تاریخچه و روش های فرآوری آن را توضیح دهیم.
مشاور بازرگانی مرکز ملی گیاهان دارویی نیز گفت: راه اندازی مرکز مبادلات تجاری برای زعفران باید هم در خارج و هم در داخل کشور پیگیری شود.
ابوالفضل براتی افزود: تنها در این صورت است که راهبردها و سیاست ها به درستی اعمال می شود هر چند که رویکرد ما بیشتر توسعه بازارهای خارجی است.
این فعالان بخش کشاورزی هر چند نامی از «شورای ملی زعفران» نمی برند اما اظهارات آنان به شکل تلویحی نشان از ناخرسندی و نارضایتی کامل آنان از عملکرد این شورا به عنوان یک ساختار ایجاد شده برای زعفران و متولی این محصول دارد.

** حرکت به سوی استفاده دارویی از زعفران
دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی هم گفت: کیفیت زعفران تولیدی در ایران باید افزایش یابد زیرا می توان از آن در صنایع دارویی استفاده کرد و صادرات آن را افزایش داد.
مجید مهدوی افزود: برای این منظور کشاورزان باید با محوریت الزامات صنایع دارویی، آموزش هایی را دریافت کنند و امکانات و زیرساخت های لازم را در اختیار داشته باشند چرا که قیمت زعفرانی که در صنایع دارویی استفاده شود چندین برابر قیمت زعفران معمولی است.
وی اظهار داشت: اسپانیا با تولید سالیانه 10 تا 12 تن زعفران، درآمد بسیار از این محصول دارد و این در حالی است که ایران با تولید سالانه 350 تن زعفران، به انداره اسپانیا درآمد ندارد لذا باید کیفیت این محصول را برای استفاده در صنایع داروسازی افزایش داد تا اثرگذاری آن در بازارهای بین المللی افزایش یابد.
با این اوصاف به نظر می رسد تشکیل ساختاری که متولی زعفران باشد می تواند در افزایش کیفیت و کمیت این محصول و استحصال ارزش افزوده از آن از جمله در صنایع دارویی مفید باشد.
به هر حال حرکت به سوی تحقق این دو راهبرد در کنار حل مشکل قیمت گذاری زعفران و استفاده از ظرفیت برداشت زعفران به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری کشاورزی می تواند به رونق بازار این محصول راهبردی استان خراسان رضوی و کشور کمک کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کفه سنگین اقتصاد در ترک تحصیل

چند راهکار برای جلوگیری از هدررفت آب

نگاهی به گرم شدن بی‌ سابقه اقیانوس‌ ها و علل آن

سطح‌ نشین قمری چین موفق به رشد پنبه روی سطح ماه شد

افزایش کربن خاک: راهکاری برای مدیریت تغییرات اقلیمی

عراق؛ ظریف و ترامپ

استفاده از مسکن ها عفونت روده را تشدید می کنند

فناوری هوشمند ما را کندذهن می‌کند؟

جهان‌های موازی و جهان‌های چندگانه: نگاهی جامع به نظریه‌ها و مفاهیم

فروپاشی یخچال‌های طبیعی: تهدیدی برای منابع آبی آسیا

نیمه‌‌ پنهان ماه و هدف فعلی از کاوش بشر روی آن

شیرین کننده‌های غیرشکری برتری مشهودی ندارند

تأثیر نامطلوب سدهای بزرگ بر جنگل‌های گرمسیری

رشد چشمگیر آمار ایدز میان نوجوانان ایرانی

با طراحی باغ عمودی مسکونی بیروت آشنا شوید

«ازدواج»؛ مشکلی با هزار درمان بی‌نتیجه

سرطان: علائم، تشخیص و درمان

گردن درد از پیامدهای نامطلوب نشستن جلوی کامپیوتر

درباره پدیده ذهن‌ آگاهی چه می‌دانیم؟

استمرار قیام عاشورا با روشنگری حضرت زینب(س)

چرا ازدواج کودکان در برخی مناطق ایران مرسوم است؟

بیماری صرع: علت‌ها، علایم و درمان

آیا دوستان فیسبوکی می‌توانند موجب بیماری فرد شوند

داستان برند: کداک، پیش‌گام دنیای عکاسی و نماد شکست در برابر تحول دیجیتال

خلق‌وخوی بد: مسئله‌ای فراتر از حالت منفی ذهن

صافی دیالیز اطفال در هلال احمر تولید شد

صفری که حذفش به قبولی در اقتصاد کمکی نمی‌کند

چگونگی درمان یک سرطان شایع زنان

دخترانی که تمایلی به "بله گفتن" ندارند...

علت تفاوت گونه‌های مختلف چیست

معاهده پاریس اهرمی برای کاهش اثرات تغییرات اقلیم

پایش «گرد و غبار» با داده های ماهواره ها

رسانه‌ها بدانند خودکشی شیوع ندارد اما واگیردار است

اگر کسب و کارتان برایتان مهم است، هفت دقیقه برایش وقت بگذارید

داستان برند: تخفیفان، تخفیفی که به گروه بودن ما گره خورده

روش‌ها و مزایای ماساژ کف پا

بیوگرافی: جان دی. راکفلر؛ تاجر نفتی و ثروتمندترین فرد تاریخ معاصر

تلاش وسواس‌گونه برای شاد بودن و نتیجه‌ عکس آن

آیا فیس براش برای پوستمان مفید است؟

هوش مصنوعی توانایی پیش‌بینی مناطق اعیان‌نشین در شهرها را دارد

10 دلیل برای این‌که گوشی‌ شما معدن طلاست

اختلال طیف اوتیسم: علایم، علت‌ها و درمان

هوش هیجانی، مهارت زنان را در مذاکره افزایش می‌دهد

آنغوزه شیرین گیاهی بی نظیر

تاریخ نگرانی مردم درباره اثرهای منفی فناوری بر سلامت انسان

سیستم خنک کاری خودرو چگونه کار می‌کند؟

15 مورد از شگفت‌‌انگیزترین تغییرات تنوع زیستی زمین در سال 2019

مقابله با تغییرات آب و هوایی با نوعی پودر

حیوان خانگی، نیاز یا معضل اجتماعی

مراقب فالوئریاب، لایک‌بگیر و آنفالویاب باشید!