راه ترقی

آخرين مطالب

همت دولت و مجلس برای وزارتخانه‌های در انتظار سياسي

همت دولت و مجلس برای وزارتخانه‌های در انتظار

  بزرگنمايي:

راه ترقی- رئیس‌جمهور روز یکشنبه 29 مهر، محمد اسلامی را برای تصدی وزارت راه، فرهاد دژپسند برای تصدی وزارت اقتصاد، رضا رحمانی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت و محمد شریعتمداری برای تصدی وزارت کار به مجلس معرفی کرد. شنبه 5 آبان جلسه رای اعتماد به وزرا با حضور رئیس جمهور در مجلس برگزار خواهد شد.

در واکنش به معرفی وزرای پیشنهادی، فراکسیون‌های ولایی، مستقلین و امید اعلام کردند که پس از تشکیل جلسات خود و شنیدن دیدگاه‌های وزاری پیشنهادی، نظراتشان را اعلام خواهند کرد. البته فراکسیون‌های امید و مستقلین از دولت انتقاد و گلایه هم داشتند.

فراکسیون ولایی اعلام کرد که به بررسی کارنامه عملکرد وزرای پیشنهادی و میزان تطابق تخصص آنها با وزارتخانه‌های معرفی شده می‌پردازد و  در جلسات بعدی نظر خود را اعلام خواهد کرد. فراکسیون امید با گلایه از دولت به دلیل عدم مشورت در معرفی وزرا، اعلام کرد که موضع این فراکسیون درباره ترمیم کابینه بعد از تشکیل جلسه شورای مرکزی و مجمع عمومی مطرح خواهد شد. فراکسیون مستقلین  نیز از عدم رایزنی دولت با فراکسیون‌های سیاسی مجلس درباره معرفی وزرا انتقاد و اعلام کرد که فراکسیون مستقلین پس از دعوت از گزینه‌های پیشنهادی دولت و استماع برنامه‌های آن‌ها درباره این گزینه‌ها اظهار نظر خواهد کرد.

البته دولت ابراز امیدواری کرد با رایزنی با نمایندگان مجلس، نظر موافق آن‌ها را برای رای به وزرای پیشنهادی بدست آورد. مطابق روند رای اعتماد مجلس به وزرا، وزرای پیشنهادی با حضور در فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مجلس برنامه‌های خود را ارئه داده و به سوالات و ابهامات نمایندگان پاسخ دادند. دژپسند و شریعتمداری روز سه‌شنبه اول آبان‌ماه به فراکسیون ولایی رفتند و رحمانی و اسلامی هم امروز به این فراکسیون می‌روند. محمد اسلامی به فراکسیون مستقلین هم رفته است. از سویی پورابراهیمی رئیس فراکسیون اقتصادی مجلس در جلسه این فراکسیون با رحمانی خطاب به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت:«اعتماد به شما بالاست و به همان میزان انتظار هم وجود دارد.»

البته تحلیل‌ها و اظهارنظرهای متفاوتی هم در مجلس مطرح شده است. در حالیکه فراکسیون امید هنوز موضع رسمی اتخاذ نکرده است، محسن علیجانی عضو شورای مرکزی این فراکسیون در تحلیل شخصی خود از وضعیت رای آوری وزرای پیشنهادی گفته است:«دژپسند تجربه خوبی در حوزه سازمان برنامه‌ و بودجه داشته که به نظر می‌رسد با این تجربه می‌تواند در وزارت اقتصاد موفق باشند... رحمانی زمینه مناسبی برای رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی دارند... شریعتمداری و اسلامی کار سختی برای گرفتن رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی دارند و حتی ممکن است نتوانند رای اعتماد بگیرند.» حمید گرمابی عضو فراکسیون امید و نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی هم گفت: «رئیس‌جمهور چهره‌های توانمندتری برای معرفی وزرا نداشته، بنابراین از همان نیروهای قبلی استفاده کرده است. ظاهرا به نظر می‌رسد که دست دولت بسته است وگرنه در صورت داشتن چهره‌های جدید و چهره‌هایی که برای مجلس و مردم معقول باشند و بتوانند از عهده وظایف سنگین وزارتخانه بر بیایند، آن‌ها را معرفی می‌کردند. مجلس انتظار داشت که چهره‌های جدید را در بین وزرا شاهد باشد اما این اتفاق نیفتاد.»

نتیجه کلی جلسات وزرا با نمایندگان، تمایل مجلس برای رای اعتماد به وزرا بود. مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس اظهار کرد: «اعضای فراکسیون مستقلین با آقای رضا رحمانی، گزینه پیشنهادی وزارت صنعت تشکیل جلسه داده و پس از بررسی برنامه‌های ایشان به صورت یکپارچه از ایشان اعلام حمایت کردند.»

در میان وزرای معرفی شده، انتقادات بیشتر متوجه عملکرد محمد شریعتمداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت بود اما گویی فراکسیون مستقلین اعلام کرده است که فضای مجلس برای محمد شریعتمداری بهتر شده و این فراکسیون برای رای آوردن وی تلاش می کند. ابهامات فراکسیون ولایی نیز پس از دیدار با شریعتمداری رفع شده است. هرچند امیدی‌های مجلس هنوز موضع رسمی اتخاذ نکرده‌اند، اما اعضایی از فراکسیون امید اعلام داشته‌اند که برای رای‌آوری شریعتمداری تلاش می‌کنند.

همین اظهارنظرها و مواضع رسمی و غیررسمی فراکسیون‌های مجلس امیدواری دولت برای رای‌آوردن وزرای پیشنهادی خود را افزایش داده است. حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به این‌که روند اقناع نمایندگان مجلس برای رای وزرای پیشنهادی خیلی خوب پیش می‌رود، گفت: «خیلی امیدواریم چهار وزیر پیشنهادی دولت رای بالایی در مجلس به دست بیاورند... تعدادی از نمایندگانی که به شریعتمداری انتقاد داشته‌اند، جلسه مشترکی با وی برگزار کردند و اعلام کردند که شریعتمداری ابهامات موجود درباره عملکردش را رفع کرده است و ما در قبال پاسخ‌های او قانع شده‌ایم و حتما به او رای می‌دهیم. سایر وزرا نیز برنامه‌های خود را در مجلس اعلام کردند و فضای مجلس نسبت به روزهای گذشته در قبال وزرای پیشنهادی بهتر شده است.»

البته این ابهام هنوز وجود دارد که آیا فراکسیون‌ها به وزرای پیشنهادی رای فراکسیونی می دهند یا رای به وزرا را به اختیار خود اعضای فراکسیون واگذار می‌کنند.

در ماه‌های اخیر ترمیم تیم اقتصادی دولت به یک مطالبه عمومی از دولت و رئیس‌جمهور تبدیل شده بود که این مطالبه با معرفی چهار وزیر به مجلس همراه شد. هرچند رای اعتماد به وزرای پیشنهادی از اختیارات نمایندگان مجلس است اما با توجه به جنگ تمام عیار اقتصادی که آمریکا علیه کشورمان به راه انداخته است، ضرورت دارد که هرچه سریعتر تیم اقتصادی دولت تکمیل شود. مسلما نمایندگان مجلس هم در روند رای اعتماد به وزرا، منافع ملی کشور و ضرورت رفع مشکلات اقتصادی کشور را مدنظر دارند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نظارت مجمع تشخیص مصلحت در دوره آیت‌الله هاشمی نیز اعمال می‌شد

قوای سه گانه به دنبال حل مشکلات مردم هستند

برهم صالح: برای تقویت همکاری‌های اقتصادی با ایران تلاش خواهیم کرد

جهانگیری فرارسیدن روز ملی عمان را تبریک گفت

پایان کار شهرداران بازنشسته اعلام شد

ایران یکی از موضوعات گفت‌وگوهای موگرینی در سفر به ترکیه

واکنش آمریکا به سازوکار ویژه مالی اروپا؛ از انکار تا تهدید

امنیت کامل و توسعه عراق به نفع دو کشور و منطقه است

رییس جمهور در آذربایجان‌غربی به چه سئوالاتی پاسخ می‌دهد؟

ظرفیت های بالایی برای توسعه روابط ایران و عراق وجود دارد

استقبال رسمی روحانی از رئیس جمهور عراق

زنگنه برای پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس به بهارستان می‌رود

افزایش اعتماد آژانس به ایران به خاطر همکاری "فعالانه" و "به موقع"

مذاکرات جامع ایران و اسپانیا در مادرید برگزار شد

خوشرو خواستار موضع‌گیری گوترش علیه آمریکا شد

رییس‌جمهور عراق در راه تهران

روحانی: به آمریکایی ها فهماندیم نفت مان را می فروشیم

بررسی گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور از کلیات بودجه سال 98

انتخاب استانداران همدان، کرمان، زنجان و سیستان در هیات دولت

ظریف درباره موضوع پولشویی به کمیسیون امنیت ملی توضیح می‌دهد

مشکلات اقتصادی حل خواهد شد

کسی از «نواصولگرایی» خبر ندارد!

اظهارات ظریف درباره پولشویی بیان صادقانه یکی از مشکلات کشور است

جزئیات بسته پیشنهادی مجلس برای مقابله با تحریم‌ها

متن کامل سیزدهمین گزارش آژانس درباره ایران

با سوء ظن نمی‌توان با مردم برخورد کرد

دیدار سفیر ایران در لبنان با عضو ارشد حزب ملی-اجتماعی سوریه

جهانگیری:کارهایی که برای توسعه کشور انجام شده بی سابقه است

تصویب اصلاح تقسیمات کشوری در استان‌های مرکزی و آذربایجان شرقی

هیات عالی نظارت مجمع؛ ابهامات قانونی و توجیهات کارکردی

پیام مخالفت جهانی با تحریم ایران

ظریف اعلام کرد: قول مقامات پاکستانی برای آزادی مرزبانان ربوده شده

مکرون: ترامپ پذیرفت که ما در توافق هسته ای ایران بمانیم

رییس جمهور آمریکا تلاش می‌کند فضای اقتصادی ایران را ناامن کند

دیدار رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس برزیل با ظریف

عباس آخوندی توان کارهای اجرایی شهرداری تهران را ندارد

هیات پارلمانی سوریه برای دیدار با مقامات ایرانی وارد تهران شد

دور جدید تحریم های ایران، سقوط اخلاقی و سیاسی آمریکا

پاکستان اقدامات خود را برای آزادی گروگان های ایرانی افزایش می دهد

جهانگیری: در دوران تحریم از منابع خارجی استفاده خواهیم کرد

مقام پیشین انگلیسی: لندن باید از سیاست ترامپ در قبال ایران پرهیز کند

آخرین تصمیمات کمیته مدیریت مصرف بنزین

تشریح دستور کار کمیته ضد تحریم

ترامپ فکر می‌کرد با خروج از برجام، می‌تواند ایران را بهم بریزد

دبیرکل UNWTO تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور زد

مشکلات را حل و فصل می‌کنیم

جایی برای پیرمردها نیست

رهبر انقلاب: شهدا نیازی به اغراق ندارند

FATF و ضرورت پرهیز از بگومگوهای سیاسی

قاسمی: گروهک‌های تروریستی به زودی و برای همیشه از منطقه محو خواهند شد