راه ترقی

آخرين مطالب

همت دولت و مجلس برای وزارتخانه‌های در انتظار سياسي

همت دولت و مجلس برای وزارتخانه‌های در انتظار

  بزرگنمايي:

راه ترقی- رئیس‌جمهور روز یکشنبه 29 مهر، محمد اسلامی را برای تصدی وزارت راه، فرهاد دژپسند برای تصدی وزارت اقتصاد، رضا رحمانی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت و محمد شریعتمداری برای تصدی وزارت کار به مجلس معرفی کرد. شنبه 5 آبان جلسه رای اعتماد به وزرا با حضور رئیس جمهور در مجلس برگزار خواهد شد.

در واکنش به معرفی وزرای پیشنهادی، فراکسیون‌های ولایی، مستقلین و امید اعلام کردند که پس از تشکیل جلسات خود و شنیدن دیدگاه‌های وزاری پیشنهادی، نظراتشان را اعلام خواهند کرد. البته فراکسیون‌های امید و مستقلین از دولت انتقاد و گلایه هم داشتند.

فراکسیون ولایی اعلام کرد که به بررسی کارنامه عملکرد وزرای پیشنهادی و میزان تطابق تخصص آنها با وزارتخانه‌های معرفی شده می‌پردازد و  در جلسات بعدی نظر خود را اعلام خواهد کرد. فراکسیون امید با گلایه از دولت به دلیل عدم مشورت در معرفی وزرا، اعلام کرد که موضع این فراکسیون درباره ترمیم کابینه بعد از تشکیل جلسه شورای مرکزی و مجمع عمومی مطرح خواهد شد. فراکسیون مستقلین  نیز از عدم رایزنی دولت با فراکسیون‌های سیاسی مجلس درباره معرفی وزرا انتقاد و اعلام کرد که فراکسیون مستقلین پس از دعوت از گزینه‌های پیشنهادی دولت و استماع برنامه‌های آن‌ها درباره این گزینه‌ها اظهار نظر خواهد کرد.

البته دولت ابراز امیدواری کرد با رایزنی با نمایندگان مجلس، نظر موافق آن‌ها را برای رای به وزرای پیشنهادی بدست آورد. مطابق روند رای اعتماد مجلس به وزرا، وزرای پیشنهادی با حضور در فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مجلس برنامه‌های خود را ارئه داده و به سوالات و ابهامات نمایندگان پاسخ دادند. دژپسند و شریعتمداری روز سه‌شنبه اول آبان‌ماه به فراکسیون ولایی رفتند و رحمانی و اسلامی هم امروز به این فراکسیون می‌روند. محمد اسلامی به فراکسیون مستقلین هم رفته است. از سویی پورابراهیمی رئیس فراکسیون اقتصادی مجلس در جلسه این فراکسیون با رحمانی خطاب به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت:«اعتماد به شما بالاست و به همان میزان انتظار هم وجود دارد.»

البته تحلیل‌ها و اظهارنظرهای متفاوتی هم در مجلس مطرح شده است. در حالیکه فراکسیون امید هنوز موضع رسمی اتخاذ نکرده است، محسن علیجانی عضو شورای مرکزی این فراکسیون در تحلیل شخصی خود از وضعیت رای آوری وزرای پیشنهادی گفته است:«دژپسند تجربه خوبی در حوزه سازمان برنامه‌ و بودجه داشته که به نظر می‌رسد با این تجربه می‌تواند در وزارت اقتصاد موفق باشند... رحمانی زمینه مناسبی برای رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی دارند... شریعتمداری و اسلامی کار سختی برای گرفتن رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی دارند و حتی ممکن است نتوانند رای اعتماد بگیرند.» حمید گرمابی عضو فراکسیون امید و نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی هم گفت: «رئیس‌جمهور چهره‌های توانمندتری برای معرفی وزرا نداشته، بنابراین از همان نیروهای قبلی استفاده کرده است. ظاهرا به نظر می‌رسد که دست دولت بسته است وگرنه در صورت داشتن چهره‌های جدید و چهره‌هایی که برای مجلس و مردم معقول باشند و بتوانند از عهده وظایف سنگین وزارتخانه بر بیایند، آن‌ها را معرفی می‌کردند. مجلس انتظار داشت که چهره‌های جدید را در بین وزرا شاهد باشد اما این اتفاق نیفتاد.»

نتیجه کلی جلسات وزرا با نمایندگان، تمایل مجلس برای رای اعتماد به وزرا بود. مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس اظهار کرد: «اعضای فراکسیون مستقلین با آقای رضا رحمانی، گزینه پیشنهادی وزارت صنعت تشکیل جلسه داده و پس از بررسی برنامه‌های ایشان به صورت یکپارچه از ایشان اعلام حمایت کردند.»

در میان وزرای معرفی شده، انتقادات بیشتر متوجه عملکرد محمد شریعتمداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت بود اما گویی فراکسیون مستقلین اعلام کرده است که فضای مجلس برای محمد شریعتمداری بهتر شده و این فراکسیون برای رای آوردن وی تلاش می کند. ابهامات فراکسیون ولایی نیز پس از دیدار با شریعتمداری رفع شده است. هرچند امیدی‌های مجلس هنوز موضع رسمی اتخاذ نکرده‌اند، اما اعضایی از فراکسیون امید اعلام داشته‌اند که برای رای‌آوری شریعتمداری تلاش می‌کنند.

همین اظهارنظرها و مواضع رسمی و غیررسمی فراکسیون‌های مجلس امیدواری دولت برای رای‌آوردن وزرای پیشنهادی خود را افزایش داده است. حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به این‌که روند اقناع نمایندگان مجلس برای رای وزرای پیشنهادی خیلی خوب پیش می‌رود، گفت: «خیلی امیدواریم چهار وزیر پیشنهادی دولت رای بالایی در مجلس به دست بیاورند... تعدادی از نمایندگانی که به شریعتمداری انتقاد داشته‌اند، جلسه مشترکی با وی برگزار کردند و اعلام کردند که شریعتمداری ابهامات موجود درباره عملکردش را رفع کرده است و ما در قبال پاسخ‌های او قانع شده‌ایم و حتما به او رای می‌دهیم. سایر وزرا نیز برنامه‌های خود را در مجلس اعلام کردند و فضای مجلس نسبت به روزهای گذشته در قبال وزرای پیشنهادی بهتر شده است.»

البته این ابهام هنوز وجود دارد که آیا فراکسیون‌ها به وزرای پیشنهادی رای فراکسیونی می دهند یا رای به وزرا را به اختیار خود اعضای فراکسیون واگذار می‌کنند.

در ماه‌های اخیر ترمیم تیم اقتصادی دولت به یک مطالبه عمومی از دولت و رئیس‌جمهور تبدیل شده بود که این مطالبه با معرفی چهار وزیر به مجلس همراه شد. هرچند رای اعتماد به وزرای پیشنهادی از اختیارات نمایندگان مجلس است اما با توجه به جنگ تمام عیار اقتصادی که آمریکا علیه کشورمان به راه انداخته است، ضرورت دارد که هرچه سریعتر تیم اقتصادی دولت تکمیل شود. مسلما نمایندگان مجلس هم در روند رای اعتماد به وزرا، منافع ملی کشور و ضرورت رفع مشکلات اقتصادی کشور را مدنظر دارند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ظریف با اردوغان دیدار کرد

رهبری فرمودند که باید از «صندوق» در راستای جبران خسارات مردم کمک شود

آنکه باید تغییر ماهیت دهد رژیم آمریکا است

بیانیه وزارت خارجه ترکیه درباره سفر ظریف به آنکارا

ظریف با بشار اسد دیدار کرد

نیلی احمدآبادی رییس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها شد

رهبران حزب جمهوری اسلامی تابع ولایت فقیه بودند

ابراز همدلی ظریف با مردم فرانسه و مسیحیان کاتولیک در پی آتش‌سوزی در "نوتردام"

ظریف به سوریه سفر می کند

ظریف: منعی برای غنی سازی ایران وجود ندارد

تشکیل کمیته‌ای در کمیسیون امنیت ملی برای جمع‌بندی پیرامون طرح مقابله با آمریکا

زمان فعالیت تبلیغات انتخاباتی کاندیداها مشخص شد

ترکیب هیات اجرایی مرکزی انتخابات مجلس تعیین شد

ایران تشکیل نهاد متناظر اینستکس را به اروپا اعلام کرده است

بحران های جدیدی در منطقه ایجاد شده است

دستگاه‌های امدادی تا هر زمان لازم در حالت آماده باش باشند

ظریف: اروپایی ها هیچ بهانه ای برای آغاز نکردن اینستکس ندارند

عراقچی:فرانسه درباره اظهارات سفیر این کشور در آمریکا اعلام موضع کند

گفتگوی ترامپ با ولی‌عهد سعودی درباره ایران

برنامه‌های سال جدید و عملکرد سال گذشته وزارت دفاع بررسی شد

عربستان و بحرین درک درستی از پیامدهای ماجراجویی آمریکا ندارند

اقدامات دولت آمریکا در برابر ملت ایران، چیزی جز اقدامات تروریستی نیست

تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل شد

مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای آغاز شد

مجلس تصمیماتی در شان ملت ایران علیه اقدامات آمریکا خواهد گرفت

گربه‌رقصانی آمریکا علیه سپاه به جایی نمی رسد

لاریجانی بیان کرد: تنفر کشورهای اسلامی از آمریکا به علت اتخاذ سیاست‌های سفاکانه اخیر

سپاه پاسداران و فهرست تروریستی آمریکا

ایران و عراق بر تنظیم تفاهم نامه امنیتی تاکید کردند

بیانیه پایانی نشست گروه هفت واقع بینانه نیست

صدور مجوز ساخت در بستر رودخانه ها معامله با جان مردم است

ایران و عراق برای توسعه همکاری ها عزم جدی دارند

اجلاس بین المجالس قطر فرصتی برای همکاری های بین المللی است

جهانگیری: آمادگی دستگاه‌ها برای مقابله با حوادث احتمالی ضروری است

رییس جمهوری ایران از نخست وزیر عراق استقبال رسمی کرد

همکاری های ایران و عراق برای مبارزه با تروریسم گسترش می یابد

صلح و ثبات عراق حاصل کمک ها و حمایت های ایران است

شورای عالی مدیریت بحران در وزارت کشور برگزار می‌شود

دعوت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از مردم برای حضور در مراسم یوم الله 12 فروردین

با اجرای رای علیه ایران در دادگاه لوکزامبورگ، راه برای دیگر آرای آمریکا هموار می شد

مسکو خواهان عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای است

دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران

رییس جمهوری وارد استان سیل زده گلستان شد

رئیس‌جمهور امروز به گلستان و مازندران سفر می‌کند

وزیر اطلاعات؛ سخنران مراسم 12 فروردین در حرم امام خمینی(ره)

پیام رهبر معظم انقلاب در پی حادثه سیل ویرانگر شیراز

طعنه معنادار ظریف به اعتبار بخشی های دروغین برای دونالد ترامپ

تسلیت آمریکا در پی حادثه سیل ایران و اعلام آمادگی برای کمک‌رسانی

واکنش به اظهارات بی خردانه وزیر خارجه امریکا

لاریجانی: اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن الحاق جولان به رژیم صهیونیستی محکوم است