راه ترقی

آخرين مطالب

همت دولت و مجلس برای وزارتخانه‌های در انتظار سياسي

همت دولت و مجلس برای وزارتخانه‌های در انتظار

  بزرگنمايي:

راه ترقی- رئیس‌جمهور روز یکشنبه 29 مهر، محمد اسلامی را برای تصدی وزارت راه، فرهاد دژپسند برای تصدی وزارت اقتصاد، رضا رحمانی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت و محمد شریعتمداری برای تصدی وزارت کار به مجلس معرفی کرد. شنبه 5 آبان جلسه رای اعتماد به وزرا با حضور رئیس جمهور در مجلس برگزار خواهد شد.

در واکنش به معرفی وزرای پیشنهادی، فراکسیون‌های ولایی، مستقلین و امید اعلام کردند که پس از تشکیل جلسات خود و شنیدن دیدگاه‌های وزاری پیشنهادی، نظراتشان را اعلام خواهند کرد. البته فراکسیون‌های امید و مستقلین از دولت انتقاد و گلایه هم داشتند.

فراکسیون ولایی اعلام کرد که به بررسی کارنامه عملکرد وزرای پیشنهادی و میزان تطابق تخصص آنها با وزارتخانه‌های معرفی شده می‌پردازد و  در جلسات بعدی نظر خود را اعلام خواهد کرد. فراکسیون امید با گلایه از دولت به دلیل عدم مشورت در معرفی وزرا، اعلام کرد که موضع این فراکسیون درباره ترمیم کابینه بعد از تشکیل جلسه شورای مرکزی و مجمع عمومی مطرح خواهد شد. فراکسیون مستقلین  نیز از عدم رایزنی دولت با فراکسیون‌های سیاسی مجلس درباره معرفی وزرا انتقاد و اعلام کرد که فراکسیون مستقلین پس از دعوت از گزینه‌های پیشنهادی دولت و استماع برنامه‌های آن‌ها درباره این گزینه‌ها اظهار نظر خواهد کرد.

البته دولت ابراز امیدواری کرد با رایزنی با نمایندگان مجلس، نظر موافق آن‌ها را برای رای به وزرای پیشنهادی بدست آورد. مطابق روند رای اعتماد مجلس به وزرا، وزرای پیشنهادی با حضور در فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مجلس برنامه‌های خود را ارئه داده و به سوالات و ابهامات نمایندگان پاسخ دادند. دژپسند و شریعتمداری روز سه‌شنبه اول آبان‌ماه به فراکسیون ولایی رفتند و رحمانی و اسلامی هم امروز به این فراکسیون می‌روند. محمد اسلامی به فراکسیون مستقلین هم رفته است. از سویی پورابراهیمی رئیس فراکسیون اقتصادی مجلس در جلسه این فراکسیون با رحمانی خطاب به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت:«اعتماد به شما بالاست و به همان میزان انتظار هم وجود دارد.»

البته تحلیل‌ها و اظهارنظرهای متفاوتی هم در مجلس مطرح شده است. در حالیکه فراکسیون امید هنوز موضع رسمی اتخاذ نکرده است، محسن علیجانی عضو شورای مرکزی این فراکسیون در تحلیل شخصی خود از وضعیت رای آوری وزرای پیشنهادی گفته است:«دژپسند تجربه خوبی در حوزه سازمان برنامه‌ و بودجه داشته که به نظر می‌رسد با این تجربه می‌تواند در وزارت اقتصاد موفق باشند... رحمانی زمینه مناسبی برای رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی دارند... شریعتمداری و اسلامی کار سختی برای گرفتن رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی دارند و حتی ممکن است نتوانند رای اعتماد بگیرند.» حمید گرمابی عضو فراکسیون امید و نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی هم گفت: «رئیس‌جمهور چهره‌های توانمندتری برای معرفی وزرا نداشته، بنابراین از همان نیروهای قبلی استفاده کرده است. ظاهرا به نظر می‌رسد که دست دولت بسته است وگرنه در صورت داشتن چهره‌های جدید و چهره‌هایی که برای مجلس و مردم معقول باشند و بتوانند از عهده وظایف سنگین وزارتخانه بر بیایند، آن‌ها را معرفی می‌کردند. مجلس انتظار داشت که چهره‌های جدید را در بین وزرا شاهد باشد اما این اتفاق نیفتاد.»

نتیجه کلی جلسات وزرا با نمایندگان، تمایل مجلس برای رای اعتماد به وزرا بود. مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس اظهار کرد: «اعضای فراکسیون مستقلین با آقای رضا رحمانی، گزینه پیشنهادی وزارت صنعت تشکیل جلسه داده و پس از بررسی برنامه‌های ایشان به صورت یکپارچه از ایشان اعلام حمایت کردند.»

در میان وزرای معرفی شده، انتقادات بیشتر متوجه عملکرد محمد شریعتمداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت بود اما گویی فراکسیون مستقلین اعلام کرده است که فضای مجلس برای محمد شریعتمداری بهتر شده و این فراکسیون برای رای آوردن وی تلاش می کند. ابهامات فراکسیون ولایی نیز پس از دیدار با شریعتمداری رفع شده است. هرچند امیدی‌های مجلس هنوز موضع رسمی اتخاذ نکرده‌اند، اما اعضایی از فراکسیون امید اعلام داشته‌اند که برای رای‌آوری شریعتمداری تلاش می‌کنند.

همین اظهارنظرها و مواضع رسمی و غیررسمی فراکسیون‌های مجلس امیدواری دولت برای رای‌آوردن وزرای پیشنهادی خود را افزایش داده است. حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به این‌که روند اقناع نمایندگان مجلس برای رای وزرای پیشنهادی خیلی خوب پیش می‌رود، گفت: «خیلی امیدواریم چهار وزیر پیشنهادی دولت رای بالایی در مجلس به دست بیاورند... تعدادی از نمایندگانی که به شریعتمداری انتقاد داشته‌اند، جلسه مشترکی با وی برگزار کردند و اعلام کردند که شریعتمداری ابهامات موجود درباره عملکردش را رفع کرده است و ما در قبال پاسخ‌های او قانع شده‌ایم و حتما به او رای می‌دهیم. سایر وزرا نیز برنامه‌های خود را در مجلس اعلام کردند و فضای مجلس نسبت به روزهای گذشته در قبال وزرای پیشنهادی بهتر شده است.»

البته این ابهام هنوز وجود دارد که آیا فراکسیون‌ها به وزرای پیشنهادی رای فراکسیونی می دهند یا رای به وزرا را به اختیار خود اعضای فراکسیون واگذار می‌کنند.

در ماه‌های اخیر ترمیم تیم اقتصادی دولت به یک مطالبه عمومی از دولت و رئیس‌جمهور تبدیل شده بود که این مطالبه با معرفی چهار وزیر به مجلس همراه شد. هرچند رای اعتماد به وزرای پیشنهادی از اختیارات نمایندگان مجلس است اما با توجه به جنگ تمام عیار اقتصادی که آمریکا علیه کشورمان به راه انداخته است، ضرورت دارد که هرچه سریعتر تیم اقتصادی دولت تکمیل شود. مسلما نمایندگان مجلس هم در روند رای اعتماد به وزرا، منافع ملی کشور و ضرورت رفع مشکلات اقتصادی کشور را مدنظر دارند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لایحه اصلاح قانون انتخابات در هیات دولت تصویب شد

عقب‌نشینی آمریکا از تمرکز ضدایرانی نشست لهستان

این همه بانک یعنی این همه رباخواری

لاریجانی: اعلام دریافتی مدیران موجب ایجاد آرامش می‌شود

لاریجانی: نشست ورشو کنفرانس بازی دشمنان است

لایحه پالرمو در کمیسیون امنیتی مجمع تشخیص بررسی شد

درخواست استرداد یک لایحه از سوی دولت

معاون وزیر خارجه لهستان گفت‌وگو با مقامات ایران را سازنده خواند

مصائب سیاست ورزی جریانی

سخنگوی وزارت خارجه حمله انتحاری در کابل را محکوم کرد

روحانی: با خواست عمومی نمی توان مبارزه کرد

بازدید رییس‌جمهور از نمایشگاه «کسب و کارهای آینده»

اصلاح‌طلبان خواستار اهتمام بیش‌تر دولت و مجلس برای رفع مشکلات اقتصادی شدند

رفتار آمریکا نسبت به خبرنگار پرس تی وی نمونه سیاست ورزی دروغین آنهاست

لایحه پالرمو به کمیسیون های مجمع تشخیص ارجاع شد

دادگاه آمریکا: مرضیه هاشمی به هیچ جرمی متهم نیست/ مجری پرس تی وی همچنان در بند

حضور ظریف در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

پیام اروپا به ایران در نشست دیپلمات‌های اروپایی با مقامات ایرانی در تهران

همراهی نکردن اروپا با آمریکا بر سرنشست ضدایرانی لهستان

بی انصافی به هاشمی از قبل انقلاب تاکنون ادامه دارد

چهل سالگی فجر انقلاب با افتخار به گذشته، امید به آینده

پیشنهادهای صادق خرازی به جهانگیری

ظریف: شریک مطمئنی برای همه شرکا و اقلیم کردستان عراق هستیم

روحانی: ترسی از تحریم نداریم

ظریف و نیچروان بارزانی دیدار کردند

پیام تسلیت معاون اول رییس‌جمهور در پی سانحه هواپیمای نیروی هوایی ارتش

افتتاح مرکز تروما و اورژانس 152 تختخوابی شهید نبوی گرگان

ظریف وارد اربیل شد

نمایندگان اقوام و ادیان مختلف عراق با وزیر خارجه ایران دیدار کردند

قاسمی: برای پرتاب ماهواره معطل نظر و خواست دیگران نخواهیم بود

دولت از انتقاد سازنده و راهگشا صمیمانه استقبال می‌کند

روحانی: ماهواره پیام به‌زودی به فضا پرتاب می‌شود

رییس جمهوری وارد گلستان شد

ظریف: روحانی اسفندماه به عراق سفر می‌کند

رییس جمهوری فردا عازم استان گلستان می شود

وزیر امور خارجه تهران را به مقصد بغداد ترک کرد

برنامه‌های ظریف در سفر به عراق

کاردار لهستان به وزارت امور خارجه فراخوانده شد

علت انتقادات و دلخوری این روزهای اصلاح طلبان از آقای رئیس جمهور/ واعظی باعث جدایی روحانی از اصلاح طلبان می شود؟

ظریف فردا عازم عراق می شود

جهانگیری فردا به کاشان می رود

شهروندان ایرانی تا اطلاع ثانوی به گرجستان سفر نکنند

در جهاد بی‌نیاز کردن کامل کشور از بیگانگان پیشگام باشید

فلاحت‌پیشه: آمریکا به‌دنبال جنگ روانی است/ایران با لهستان برخورد قاطع کند

گزارش برجامی وزارت خارجه 26 دی به مجلس ارائه می شود

جـزئـیـات طـرح اسـتـانـی شـدن انـتـخابـات مـجلـس و مـزایـا و مـعـایـب آن

تعادل بودجه و منطق حکمرانی

دمکرات های سنای آمریکا لایحه تحریم جدید علیه ایران را تایید نکردند

اشتغال جوانان و معیشت مردم دو اولویت دولت است

در مقابل توپ و تشر های آمریکا و اروپا بایستید