راه ترقی

آخرين مطالب

نجفی توانا: چالش جرم خیزی در کشور را نباید از یاد ببریم/ نیازهای بزهکاران مرتفع شود اجتماعی

نجفی توانا: چالش جرم خیزی در کشور را نباید از یاد ببریم/ نیازهای بزهکاران مرتفع شود

  بزرگنمايي:

راه ترقی- علی نجفی توانا  در رابطه با تصویب کلیات طرح «ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها» در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آنچه که به عنوان طرح در مجلس پیرامون قرار بازداشت و ابزاری با هدف تقلیل جمعیت زندانیان تحت قرار در چارچوب کلیات تصویب شده و ظاهراً پیرو سیاست ریاست محترم قوه قضاییه و به نوعی با هماهنگی مجلس طرح و تصویب گردیده، قطعاً در تطبیق با اصول سیاست جنایی تقنینی قدم مثبتی تلقی می‌شود و نشان از دغدغه مسئولین قضایی کشور و اجتناب از تحلیل اثرات منفی قرار بازداشت و زندانی شدن در خصوص جرایم به ویژه بزهکاری متوسط و کوچک خواهد بود.

وی افزود: مقایسه این قانون در یک مصداق عینی مانند آن است که شما به جای جلوگیری از سیل و بسترسازی برای ایجاد سیل، منافذی را تعبیه کنید که موجب جلوگیری از فشار کمتر و تخلیه سیل شود اما اساس و بنیان سیل‌خیزی کماکان باقی است.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: هر چند یک جنبه مثبت اینگونه اقدامات می‌تواند متوجه بزهکاران خرد یا متوسط باشد اما بعد منفی آن متوجه امنیت جامعه و احساس امنیت خواهد بود. شاید به علت مشکلات مربوط به اماکن فیزیکی زندان، نداشتن جا به اندازه کافی، فقدان تاسیسات و تجهیزات و پرسنل لازم از منظر دیگر به نفع سازمان زندان‌های کشور تلقی شود اما واقعیت این است که ما اصل معضل و چالش مترتب بر آن یعنی جرم خیزی در کشور را نباید از یاد ببریم.

نجفی توانا با بیان اینکه چرایی افزایش جمعیت کیفری را با تسهیل و تعدیل شرایط برای بزهکاران نمی‌توان حذف و توجیه کرد، گفت: به عبارت روشن‌تر ما برای مبارزه با جمعیت کیفری، جلوگیری از افزایش جرم و پیشگیری موثر و مدبرانه باید با آسیب شناسی دریابیم که چرا هر روز نظم گریزی و قانون گریزی و ارتکاب جرایم در کشور در فضای واقعی و مجازی با رشدی فزاینده و بیشتر از حد متعارف روبرو است.

وی اضافه کرد: مسلماً قربانیان جرم هم مردم و هم نهادهای عمومی هستند، طبیعتاً اگر ما می‌توانستیم به جای صرف کم کردن میزان بازداشت یا اجتناب از صدور قرار بازداشت و پر کردن زندان‌ها به این رویکرد جنبه ارفاقی و حمایتی دهیم و این خیل عظیم بزهکاران را بعد از آسیب‌شناسی و دریافت علل ارتکاب جرم وارد چرخه رفع نیازها می‌نمودیم و با زدایش فقر معنوی و مادی در چارچوب برنامه‌های حمایتی، آموزشی، فرهنگی و اقتصادی جامعه پذیرتر می‌کردیم،  این طرح به نظر قابل توجیه‌تر بود زیرا مراد از سیاست قضایی حمایت از قربانی جرم، جبران خسارت، ترمیم آلام جسمی، روحی و روانی بزه‌دیدگان خواهد بود.

این وکیل دادگستری یادآور شد: هر چند چنین اقدامی نیز نشانه پذیرش مسئولیت مدیران جامعه است که به موقع نتوانستند نیازهای مردم را تأمین کرده و حقوق ملت مانند کار، مسکن، ازدواج و سایر حقوق مصرحه در قانون اساسی و شهروندی را برای ملت فراهم آورند و چون می‌دانیم جرم ثمره یک شخصیت نامتعادل مربوط به برآورده نشدن نیازهای اقتصادی و فرهنگی است، اما امروز با قبول مسئولیت سعی می‌کنیم حداقل این بزهکاران را که خود قربانی تبعیض، فقر و فساد در جامعه بودند با نوعی دلجویی موقتی از تحمل فشارهای بیشتر واکنش اجتماعی معزول کنیم.

نجفی توانا تصریح کرد: واقعیت این است که این راهکار مسکنی است که نه تنها دردی را دوا نمی‌کند بلکه بر دردهای موجود می‌افزاید. یک سیاست کیفری سی و چند ساله قهرآمیز، بگیر و ببند و مجازات‌های سخت و ارعابی امروز با نوعی واقع بینی و تحت تاثیر داده‌های علوم جنایی می‌رود تا ارفاق، تعدیل و انعطاف را جایگزین سازد، اما اگر می‌بینیم که در کشورهای دیگر چنین رویه‌ای حاکم شده است نباید فراموش کنیم که در کنار این اقدامات، متعاقب و همزمان با آن نوعی آموزش، بازپروری، اقدامات تأمینی و تربیتی و در واقع مراقبتی پیش بینی شود که ضمن تعدیل شخصیت جرم‌گرای بزهکار، بالفعل بودن استعداد جنایی را تقلیل دهیم.

وی اظهار کرد: به نوعی باید با مراقبت و آسیب شناسی در چارچوب پرونده شخصیت نیازهای این افراد را هم مرتفع ‌کنیم تا بعد از ختم پروسه رسیدگی به صورت افراد عادی، دیگر برای خود و برای جامعه مسأله ساز نباشند.

این وکیل دادگستری افزود: بررسی شرایط عینی این بزهکاران و عوامل ارتکاب جرم باید به ما بیاموزد که ما سرچشمه جرم زایی را بخشکانیم و با شناختی که از عوامل جرم در نزد این اشخاص باید به دست آید در چارچوب پرونده شخصیت که نتیجه مطالعات جرم‌شناسی، روانشناسی، جامعه شناسی و پزشکی خواهد بود از تجارب حاصله و داده‌های جمع آوری شده با اجرای برنامه‌های عمومی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سعی ‌کنیم که با شناخت بزهکاران بالقوه از ارتکاب جرم توسط آنها جلوگیری به عمل آوریم و ضمن اینکه به اقدامات واکنشی خود با این تدبیر جدید اهتمام می‌ورزیم با اقدامات کنشی از وقوع جرم جلوگیری به عمل می‌آوریم.

نجفی توانا ضمن تأیید و حمایت از چنین اقداماتی توصیه کرد: این افراد نباید به حال خود رها شوند، حال که قرار نیست با صدور قرار بازداشت در زندان بمانند اما خروج آنها هم باید همراه با مراقبت و مواظبت باشد که مرتکب جرم نشوند، زیرا ارتکاب جرم همیشه ناشی از یک اراده آزاد نیست. گاهی فشار شرایط اقتصادی و اجتماعی انسان را وارد فرآیندی از تخلف، نظم گریزی و جرم می‌کند و اگر شرایط فرد که قبل از ارتکاب جرم بر او حاکم بوده موجب ارتکاب جرم او شده است با صدور قرارهای ارفاقی و عدم بازداشت وی، این شخص می‌تواند همان حالت خطرناکی را داشته باشد زیرا شرایط جرم‌زا کماکان برای او پابرجاست.

وی با بیان اینکه بزهکاری پدیده پیچیده‌ای است، گفت: نباید به این نوع قضایا مجرد و انتزاعی بنگریم و ساده‌لوحانه و ساده اندیشانه برخورد کنیم.

این وکیل دادگستری اظهار کرد: توصیه می‌کنیم که روسای سه قوه با استفاده از متخصصین مستقل برنامه‌ای را ترتیب دهند که با آسیب شناسی علل بزهکاری در جامعه در چارچوب اقدامات پیشگیرانه و کنشی، از قربانی شدن بزهکارانی که بالقوه در شرایط موجود اقتصادی و فرهنگی شانس ارتکاب جرم آنها بالاست جلوگیری کنند و در عین حال با رفع نیازها و تأمین حقوق ملت اصولاً‌ استعداد جنایی را در کشور به حداقل برسانیم.

نجفی توانا در پایان گفت: امیدوارم که در بررسی‌های تخصصی که بعد از تصویب کلیات در مجلس انجام می‌شود، نمایندگان عزیز بدون تکروی و بدون بررسی غیر تخصصی با استفاده از متخصصین مستقل نه متخصصین تحت امر که معمولاً از توانمندی‌های لازم برخوردار نیستند، این نوع لوایح و طرح‌ها را با دیدی علمی، واقع بینانه، و به دور از ذهنیت‌گرایی بررسی کنند و جزییات آن را با یک بسته سیاست جنایی موثر و کارآمد و آینده‌نگری به تصویب برسانند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روزشمار برای اجرای طرح کاهش آلودگی هوا آغاز شد

تفویض اختیاری دیگر در ساختمان وزارت نفت

خدمات سلامت به فرزند مادران ایرانی با همسرخارجی ارائه می شود

سلطان سکه و همدستش اعدام شدند

افشانی می‌تواند تا 15 آذر شهردار تهران باشد

کارت سوخت خود را نفروشید!

آزادی 4 هزار زندانی غیرعمد در نیمه نخست سال 97

پیروز حناچی شهردار پایتخت شد

ضرب‌الاجل 7 روزه وزیر تعاون برای تعیین تکلیف مدیران چند شغله

60 هزار کودک از مادر ایرانی و پدر خارجی داریم

هم‌اندیشی شورایی‌ها پیش از انتخاب شهردار جدید پایتخت

رای‌گیری در جلسه هم‌اندیشی در مورد انتخاب شهردار نشده است

افشانی: تهران طرح جامع پسماند ندارد

ایران برای گردشگران امن است

بدهی دولت پرداخت نشود صندوق‌های اجتماعی با مشکل مواجه می‌شوند

آیا به کاریابی های مجازی می توان اعتماد کرد؟

نامه‌نگاری وزیر بهداشت برای ممنوع شدن تبلیغ 36 کالا

تردیدها در کارآمدی مهریه برای حفظ حقوق زنان

واکنش شورا به برنامه های آخوندی/ 4 پرسش از وزیر سابق راه

استفاده از ظرفیت رسانه‌ای برای آگاهی بخشی و فرهنگ سازی جامعه

کشت پور از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف داد

امضای تفاهم‌نامه بین سازمان اسناد و شورای شهر

تشریح برنامه های 5 کاندیدای شهرداری تهران امروز در شورا

8 میلیون ایرانی مبتلا به دیابت هستند/دیابتی‌ها صاحب بیمه تکمیلی می‌شوند

638 میلیون ریال، سازش در شورای حل اختلاف شهرستان پردیس

پیک موتوری، پوشش سارق حساب شهروندان

هر گردشگر، 30 بشکه نفت

5 گزینه شهرداری تهران چقدر شانس پیروزشدن دارند؟

محدودیت‌های تردد در مسیرهای منتهی به ورزشگاه آزادی

مراکز نگهداری معلولان با کمبود لوازم بهداشتی رو به رو هستند

اینترنت 128 کیلویی هم اینترنت است؟!

پرفشاری خون قاتل خاموش

امیدوارم آخرین انتخاب شهردار در شورای پنجم باشد

پرونده موسسه مالی ثامن الحجج، به دیوان عالی کشور رفت

بهترین سن برای عاشق شدن چند سالگی است؟

اطلاعیه بتاجا درباره سهامدارن پهنه B پروژه چیتگر

پنج کاندیدای شهرداری تهران انتخاب شدند

نرخ بیکاری در مردان جوان افزایشی و در زنان کاهشی بود

لیست 30 نفره 13 نفری شد/انتخاب برای 5 نفر

«ام‌اس» با طب سنتی درمان نمی‌شود

کمیسیون آموزش شکایات احتمالی و نتایج آزمون استخدامی آموزش‌وپرورش را بررسی می‌کند

اگر افشانی به دیوان عدالت اداری می رفت ماندگار می‌شد؟

اعضای شبکه هرمی نوظهور` ورد واید انرژی` دستگیر شدند

فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می توانند تابعیت ایرانی بگیرند

بیمه سلامت، خدمات اقامتی معتادان را پوشش نمی دهد

نابرابری آموزشی در کشورهای ثروتمند

تبلیغ «لاتاری» و فروش ویزای آمریکا، کانادا و شینگن ممنوع است؟

قیمت گذاری داروهای بدون نسخه به سندیکا واگذار شد

نرخ بیکاری 12.2 درصد شد

احتساب سوابق بیمه‌شدگان به صورت یکپارچه آغاز شد