راه ترقی

آخرين مطالب

حمزه: باید طرح جامع و کاملی برای شفافیت نوشته شود انديشه

حمزه: باید طرح جامع و کاملی برای شفافیت نوشته شود

  بزرگنمايي:

راه ترقی- احمد حمزه در نطق میان‌دستور جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی ضمن عرض تسلیت ایام اربعین بیان کرد: در روز رای‌گیری دو فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان شاهد مساله عجیبی بودیم، در حالی که بیش از 150 نفر این طرح را امضاء کرده بودند و در حالی که همه دست‌ها به نشانه چهار و موافق بالا بود اما طرح رای نیاورد. عده‌ای از همکاران در راهروها داد می‌زدند که چهار بگویید اما رای شما دو باشد.

وی در ادامه بیان کرد: این اوج یک نمایش ریاکارانه بود که شاهد آن بودیم، چرا چنین است آن هم در محلی که عصاره فضائل ملت در آن حضور دارد؟ چرای آن را در هفته رای‌گیری لایحه CFT دریافتم. در حالی که گروه‌هایی خارجی از مجلس شورای اسلامی به شدت دنبال تاثیرگذاری بر روی رای نمایندگان بودند هیچ حمایتی از نمایندگان صورت نگرفت. پس از تصویب لایحه نیز انواع اتهامات و فحاشی‌ها و تهدیدها به نمایندگان روا داشته شد، اما باز هم حمایتی صورت نگرفت.

نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح شفافیت آرای نمایندگان می‌تواند دستاوردهایی نظیر حضور فعال‌تر نمایندگان در فرآیند قانون‌گذاری و احترام‌گذاری به رای نمایندگان در فرآیند قانون‌گذاری را به دنبال داشته باشد، اما بدون شک این طرح نیاز به بررسی بیشتر و تامین پیش‌نیازهای اساسی دارد.

وی افزود: این پیش‌نیازها عبارتند از نهادینه شدن آزادی بیان در چارچوب قانون در جامعه و دیگر شنیدن سخنان مخالفان یک تابو تلقی نکردند. وجود اراده قوی برای برخورد با گروه‌های فشاری که می‌خواهند آزادی‌های سایرین را محدود کنند. دادن تضمین برای این‌که سخنان و رای مخالفان در مجلس شورای اسلامی برعلیه آنان به‌کار گرفته نخواهد شد یا در تایید صلاحیت‌شان دخالت داده نخواهد شد.

حمزه در ادامه اظهار کرد: مگر در شرایط فعلی مهم‌ترین مسائل مردم مساله‌ی اقتصاد نیست. بیایید طرح کامل و جامعی برای شفافیت بنویسیم که در آن اطلاعات اقتصادی نمایندگان و درآمدهای آنان و اعضای خانواده آنان و همسرشان دیده شود و در منظر مردم قرار گیرد تا مردم بدانند که نمایندگان چه درآمدی دارند و گردش مالی آنها چقدر است.

وی تصریح کرد: مردم باید در جریان باشند از وقتی که نماینده شدیم چند نفر از بستگان‌مان در مدیریت‌های خاص اقتصادی و اداری قرار گرفته‌اند. به فرموده مقام معظم رهبری نباید چیز پوشیده‌ای از مردم داشته باشیم. در این طرح علاوه بر شفافیت اقتصادی نمایندگان که مطالبه عمومی مردم است، شفافیت آرا با همان سه پیش‌نیازی که ذکر کردم باید گنجانده شود. آنگاه این طرح به رای نمایندگان گذاشته شود تا ببینیم چه کسانی مخالف شفافیت است.

نماینده کهنوج در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ریاکاری که شاهد آن بودیم منشا بسیاری از اعتمادی‌های مردم به مسئولین است، چرا که این ریاکاری را در سایر قوا هم می‌بینیم. متاسفانه معضلات فرهنگی دیگری در بین مسئولین و به دنبال آن در بین توده مردم در حال گسترش است که هیچ سنخیتی با ارزشهای فرهنگی انقلاب ما ندارد. نظیر دروغ‌گویی، تهمت و غیبت.

وی در ادامه بیان کرد: متاسفانه تمام این معضلات از مسئولین شروع شده و به مردم گسترش می‌یابد. وقتی که از تریبون مجلس شورای اسلامی به مقام دولتی در حال سخنرانی می‌گوییم که دروغگو هستی این اولین پیامدش در جامعه ترویج دروغگویی است. زمانی که آمارهایی به مردم می‌دهیم که هیچ سنخیتی با زندگی آنان ندارد، دروغ ترویج می‌دهیم یا وقتی که گروه دیگر را خائن و ضد دین یا ضد ولایت می‌خوانند داریم غیبت و تهمت در جامعه ترویج می‌کنیم.

حمزه در ادامه گفت: وجود انواع اختلاس‌ها و کلاهبرداری‌ها و نبود برخورد محکمی با آنها این پیام را به مردم می‌دهد که خوردن مال مردم مساله مهمی نیست. همه این معضلات فرهنگی بر روی سرمایه اجتماعی نظام تاثیرگذار بوده و باعث کاهش اعتماد مردم به مسئولین شده است.

وی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات حوزه انتخابیه بیان کرد: وزارت کشور باید سریع‌تر استاندار کرمان را تایید کند، چرا که این استان پهناور و سیاسی پر از مشکلات عدیده است. غریب پنج ماه است که با سرپرست اداره می‌شود. این استان که دارای بعد مسافت زیادی است باعث شده مراکز دور از مرکز استان همانند مناطق جنوبی به دور از امکانات باقی بماند. لطفا مقدمات تقسیم استان و ایجاد استان کرمان جنوبی را فراهم کنید که هم خواست مردم است و هم مورد رضایت مسئولین.

نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی گفت: افراد زیادی در نواحی جنوبی فاقد شناسنامه هستند و از حداقل حقوق اجتماعی نظیر یارانه و تحصیل محروم هستند. لطفا سریع‌تر مساله را حل و فصل کنید. متاسفانه کم‌کاری پرسنل وزارت نیرو مشکلات عدیده‌ای را در صدور پروانه‌های چاه‌های غیرمجاز به وجود آورده است. لطفا نسبت به ساماندهی چاه‌های مردم اقدام لازم انجام شود. حق‌آبه زیست محیطی جنوب کرمان غریب 20 سال است که قطع شده است که این ظلمی است آشکار.

وی در پایان گفت: بنده از استاندار کرمان می‌خواهم ضمن مخالفت آب از سرشاخه‌های حریر، در راستای احقاق حقوق مردم جنوب کرمان هرچه سریع‌تر اقدام کنند. تعرفه برق وزارت نیرو صدای مردم را درآورده است. اگر تعرفه قابل تغییر نیست الگوی مصرف ما را تغییر دهید. چرا یک خانواده محروم باید تمام یارانه دریافتی را برای بهای برق بپردازد؟

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همان قلدر، همان قلدری، همان توهم

خروجی بلندمدت استانی شدن انتخابات توسعه پایدار سیاسی و پا گرفتن تحزب است

تقویت احزاب، نگاه فرابخشی و افزایش نخبگی از مزایای انتخابات استانی است

ماهواره‌بر «سیمرغ»، ماهواره «پیام» را با موفقیت به فضا پرتاب کرد

خطرات ماده غذایی دوست داشتنی/با «نمک» ها مراقب باشند

ستاری: پژوهش با پول دولتی محکوم به شکست است

در شرایط کنونی به یک مدیریت کارآمد نیازمندیم

جاسمی: هدف آمریکا براندازی نظام جمهوری اسلامی است

چرایی انتخاب لهستان برای برگزاری کنفرانس ضد ایرانی توسط آمریکا!

مراقب ورود خرافات در هیپنوتیزم باشیم

شمخانی: برگزاری اجلاس لهستان به معنای باختن قافیه است

در حوزه فرهنگی کشور ضعف داریم/ با زندانی کردن و شلاق زدن به دنبال حل مسائل فرهنگی نیستیم

واعظی: رییس جمهور و هیات دولت با جدیت از ظریف حمایت می کنند

روایت آیت الله نوری همدانی از قیام 19 دی مردم قم

لاریجانی سالروز قیام 19 دی56 قم را گرامیداشت

آیت الله مکارم شیرازی: مرجعیت حذف شدنی نیست

توسعه سیستم های تصفیه فاضلاب با جاذب های پلیمر و گرافن

تصحیح روش‌های آموزش در خانه‌های ریاضیات

ایران برای توسعه صنعت صلح آمیز فضایی از کسی اجازه نمی گیرد

تکیه به توانمندی‌های داخلی ضامن حفظ اقتدار کشور است

درمان زوج‌های نابارور با پزشکی شخصی

سامانه اطلس زنان و خانواده در مرحله نهایی است

معلولان نمی خواهند قانون روی زمین بماند

تولید نانورنگ با پایه حلال آب توسط محققان دانشگاه حکیم سبزواری

توسعه سیستم هوشمند کنترل گلخانه؛ صرفه جویی در آب و انرژی

جز بازگشت وجوه، مانع دیگری در پرونده بابک زنجانی وجود ندارد

سردار سلیمانی: کربلای 4 عملیات فرعی نبود

قلب چگونه موجب سکته مغزی می شود؟

کواکبیان: مسئولان اصلی دانشگاه درباره حادثه دانشگاه آزاد به نمایندگان توضیح دهند

آیا هیدروژن راهکار آینده خودروسازی است؟

ایران؛ رتبه نخست فیزیک و نجوم خاورمیانه

هیچ کجای دنیا آموزش و پرورش خود را دست بخش خصوصی نمی‌دهد

رمز موفقیت در چهل سال گذشته نرم افزار انقلاب است

شب علوم انسانی در باره پسااستعمارگرایی

بنزین تلویزیون در آتش کنکوری‌ها/ نسل بی‌خلاقیت و تستی تربیت نکنیم

یک فعال سیاسی: اگر گشاده‌دست نیستید، ابروگشاده باشید

وزیر علوم: رئیس جمهوری به دانشگاهیان اعتماد دارد

تاثیر زردچوبه بر داروهای شیمی‌درمانی

آیت الله شاهرودی پل ارتباط مراجع نجف، امام و انقلاب بود

برترین دستاوردهای فنی سال 2018 میلادی

اقدامات سازنده هاشمی‌شاهرودی بیانگر توان بالای علمی و مدیریتی ایشان بود

رفاه حق مردم است

همکاری سمن ها با مجلس در مبارزه با فساد تقویت شود

در آستانه چهل سالگی انقلاب باید ارزیابی صحیحی از عملکرد خود داشته باشیم

آیت الله مکارم شیرازی: ناجا در مبارزه با فساد قاطع باشد

73 طرح فناورانه رونمایی شد

ایران رتبه 16 تولیدات علمی جهان را دارد

چی بپوشیم؟

موفقیت محققان کشور در تولید موش‌های هموفیلی/تلاش برای توسعه روش‌های ژن‌درمانی

سخت‌گیری‌ها «نتیجه عکس»داد؛ جامعه امید می‌خواهد