راه ترقی

آخرين مطالب

احتمال برکناری یا استعفای شش عضو کابینه ترامپ/ آمریکا به سمت جنگ داخلی پیش می رود سياسي

احتمال برکناری یا استعفای شش عضو کابینه ترامپ/ آمریکا به سمت جنگ داخلی پیش می رود

  بزرگنمايي:

راه ترقی- نشریه «پالیتیکو» به نقل از منابع آگاه از بروز تغییرات گسترده در ترکیب کابینه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پس از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره خبر داد.
بنا بر این گزارش، احتمال دارد پس از این انتخابات، 6 عضو کابینه ترامپ از سمت خود کنار روند یا برکنار شوند. «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد یکی از این افراد است که ماه گذشته رسما اعلام کرد در پایان سال جاری میلادی از سمتش کنار می‌رود.
«جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا هم که از مدت‌ها قبل زمزمه جدایی‌اش از ترامپ مطرح است، از دیگر افرادی است که به نوشته پالیتیکو، منابع نزدیک به کاخ سفید می‌گویند بعد از انتخابات میان‌دوره‌ای پنتاگون را ترک می‌کند. ترامپ چندی پیش متیس را «دموکرات» توصیف کرد، اما گفت مشکلی با کار کردن با او ندارد.
«جف سشنز» دادستان کل آمریکا که بارها مورد انتقاد صریح ترامپ قرار گرفته، «رایان زینک» وزیر کشور، «ویلبر راس» وزیر بازرگانی و «کریستن نیلسن» وزیر امنیت داخلی دیگر افرادی هستند که گفته می‌شود در آستانه جدایی از دولت آمریکا هستند.
به نوشته پالیتیکو، متحدان ترامپ می‌گویند او برای انتخاب جایگزین‌های این افراد، به انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 فکر خواهد کرد و تلاش می‌کند افرادی را به کار بگیرد که شانس او برای پیروزی مجدد در انتخابات را افزایش دهند.
یک سیاستمدار جمهوری‌خواه نزدیک به کاخ سفید در این مورد می‌گوید: «رئیس‌جمهور دنبال کسانی است که عملکرد بهتری داشته باشند. تمام این تصمیمات با دید پیشبرد کارزار انتخاب مجدد در سال 2020، اتخاذ می‌شوند. ترامپ می‌خواهد با قدرتمندترین تیم ممکن وارد [انتخابات] 2020 شود».
در آمریکا معمولا روسای‌جمهور در دو سالگی دولت دست به تغییر و تحولاتی می‌زنند، اما دولت ترامپ تا همین جا به هم نحوی غیرمعمول شاهد موارد متعددی از استعفا و برکناری بوده است. وزیر خارجه، رئیس آژانس مرکزی اطلاعات (سیا)، رئیس دفتر رئیس‌جمهور و مشاور امنیت ملی از جمله سمت‌هایی‌اند که در دو سالی که از دولت ترامپ می‌گذرد، چند بار دست به دست شده‌اند.

آمریکا به سمت جنگ داخلی پیش می رود
روزنامه "تایمز" لندن روز یکشنبه با چاپ مقاله ای با عنوان "آمریکا به سمت جنگ داخلی پیش می رود" نوشت: ما به نیمه شب نزدیک می شویم نیمه شبی که عقربه ساعت برای شروع فردای آخرالزمانی "ویرانی اتمی" درحال حرکت است.
"نیال فرگوسن" نویسنده مقاله نوشت: بولتن دانشمندان هسته ای منعکس کننده ترس فیزیکدانان از این است که چه کسی مشغول ساخت بمب اتمی است؟ نیمه شب منتهی به روز قیامت که در آن دانش فنی برای ایجاد فاجعه تسلیحات اتمی سوق داده خواهد شد. این پایانی هراسناک است.
"اوژن رابینوویچ" سردبیر این بولتن، سالیان سال است تصمیم گرفته عقربه های ساعت در کجا متوقف شود. پس از مرگ او، کمیته ای کار سردبیری بولتن را به دست گرفت. آنها دوبار در سال جلسه برگزار می کنند تا ساعت آخر الزمانی را تنظیم کنند.
در جریان جنگ سرد در سال های بین 1953 و 1959 وقتی ساعت آخر الزمانی دو دقیقه به نیمه شب موعود را نشان داد. همچنین در فاصله بین سال های 1984 و 1987 دانشمندان برای چهار سال متوالی زمان سه دقیقه به نیمه شب موعود را تجربه کردند.
همه اینها نشان دهنده نوعی تکرار بی معنی است. مهم نیست که چندین دانشمند مشهور ساعت آخر الزمان را مورد تایید قرار داده اند. امروزه مورخان متفق القولند که بدترین لحظه خطرناک در دوران جنگ سرد بحران موشک کوبا بود. اما در سال 1962 ساعت آخر الزمانی هفت دقیقه به نیمه شب موعود فاصله داشت و یک سال بعد ساعت آخرالزمانی عقب تر رفته و به ساعت 11 و 48 دقیقه بعد از ظهر رسید.
امروزه دانشمندان اتمی متفاوت تر از اسلاف خود فکر می کنند و پیش بینی شان این است ما فقط دو دقیقه به روز قیامت ویرانی اتمی فاصله داریم.
شکی ندارم در یکی از محافل دانشگاهی دانشمندان در حال تعیین ساعت آخر الزمانی هستند. روزی آنها سرخط خبری شان این خواهد بود: " دو دقیقه تا سرزمین عجایب".
اما آیا آمریکا چقدر به این "کشتار داخلی" نزدیک شده زمانی که نیروهای محلی کارولینای جنوبی در سال 1861 به قلعه مشهور آن حمله کردند.
من اشاره به جنگ داخلی فرهنگی کردم که توسط رسانه های اجتماعی براه افتاده و اینکه انتخابات میاندوره ای آمریکا در یک هفته آینده به پایان خواهد رسید و فرهنگ جنگ تا آن روز فراگیر خواهد شد.
البته فرهنگ جنگ به معنی جنگ واقعی نیست. آن نوعی تجارت جنگی است که دونالد ترامپ به راه انداخته است. با این وجود، اخبار ارسال بمب لوله ای دست ساز به باراک اوباما، هیلاری کلینتون و جرج سوروس، میلیاردر معروف صندوق های سرمایه گذاری "امانی" ، رابرت دونیرو و سی ان ان منتقدان مشهور ترامپ نشانه ای دیگر به نزدیک شدن نظریه جدید جنگ داخلی دوم آمریکاست.
دستگیری سزار سایوک مرد 56 ساله آمریکایی در فلوریدا همراه با صدای "بگیریدش" از طرف مردم در حالیکه او سوار یک اتومبیل ون بود که کاغذ های تبلیغاتی به طرفداری از ترامپ چسبانده شده بود.
یک خبرنگار در واشنگتن گفت: ترامپ فکر او را تصاحب کرده. من تعجب می کنم. من حرف های ترامپ علیه رسانه های بزرگ را دوست ندارم و بزرگنمایی اش برای به زمین زدن حریف اما ارتباط تصادفی مستقیم با پست کردن یک دسته بمب دست ساز وجود دارد؟
عجیب است که در ماه ژوئن سال گذشته، همان خبرنگار توئیتش را که نوشته بود "برنی سندرز فکر او را تصاحب کرده" حذف کرد پس از اینکه "استیو اسکالیز" نماینده کنگره آمریکا از حزب جمهوری خواه و سه نفر دیگر توسط "جیمز هادگینسون" حامی دست چپی "سندرز" با شلیک گلوله کشته شدند.
شما ممکن است بگویید لفاظی های سندرز هیچوقت بشدت ترامپ نبوده است. اما اینها نوعی راه گم کردن است.
در سال 2016 سندرز گفت: ریاست جمهوری ترامپ خطرناک است و اینکه او آمریکایی نیست. سندرز ترامپ را به " قباحت" متهم کرد و در ماه ژوییه امسال او را رییس جمهوری احمق نامید.
کشتار دیروز در کنیسه " پیتسبورگ" کارها را خراب تر کرد. این که گروه های دو حزب سیاسی رقیب را که در مخالفت با طرف مقابل با زبان خارج از کنترل حرف می زنند ، نمی توان نادیده گرفت. هرچند که چپ ها می گویند که طرف مقابل از ادبیات بد استفاده می کند. به هر حال به طور بالقوه امکان افزایش خشونت سیاسی در آمریکا وجود دارد.
با استاندارد اروپایی ها تعداد زیادی اسلحه مرگبار در دست افراد عادی وجود دارد.
بعضی ها می گویند این گونه بحث کردن باعث ایجاد رعب و وحشت است. وقتی که یک نویسنده داستان بلند کانادایی به خاطر مسخره کردن ترامپ مورد سوء قصد قرار گرفت. آمریکا دارد به چند تکه تقسیم می شود و آمریکایی های خوب به کانادا کوچ می کنند. عصبانیت را کنار بگذارید.
همین تمرین را وقتی که یک سرباز آمریکایی در گفت و گوی شو تلویزیونی با کسانی که از ایالت های رنگین پوستان امریکا زنگ زده بودند بر سر اینکه دولت بعدی آمریکا از دموکرات ها خواهد بود و او باید کوتاه بیاید، دست به اسلحه برد.
اما "ویکتور دیویس هنسون" یک همکار در موسسه هوور اخطار داد که ما در آستانه یک جنگ داخلی واقعی هستیم. ما همه باید توجه خود را معطوف این واقعیت کنیم.
ریحان سلام، از مرکز ملی مطالعات در کتاب جدیدش ادعا می کند در غیاب اصلاحات ریشه ای و ساختاری سیاست مهاجرتی، آمریکا متلاشی خواهد شد.
من همچنین به تحقیقات "پیتر تورچین"، با جدیت توجه می کنم که گفته است: نشانه های متعددی حاکی از بی ثباتی سیاسی و نابرابری در آمریکا وجود دارد که در سال 2020 به اوج خود خواهد رسید و ممکن است آمریکا را آسیب پذیر کند و به تغییرات خشونت آمیز منجر شود.
هنسون ادعا می کند تنش حاصله از "جهانی سازی"، اینترنت، چپ گرایی در دانشگاه ها و مهاجرت های غیر قانونی به چند تکه شدن ایدئولوژیکی و جغرافیایی خواهد انجامید.
جو آلوده کنونی او را به یاد جنگ داخلی دهه 1850 آمریکا و جنگ داخلی یونان در قرن پنجم پیش از میلاد انداخته است که شهر دولت های باستانی یونان را به چند تکه تقسیم کرد.

انتخابات میان دوره ای همه پرسی درباره ترامپ است
نیویورکر نوشت انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا به منزله همه پرسی درباره دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور است.
پایگاه اینترنتی این نشریه در مطلبی به قلم «دیوید رمنیک» نوشت: چه چیز باقی مانده تا درباره دونالد ترامپ بدانیم؟ ایا می توان گفت که مدارک کافی برای قضاوت منطقی در خصوص شخصیت ترامپ، ماهیت ریاست جمهوری اش و کارهایی که انجام می دهد وجود ندارد؟ هفته گذشته همزمان با نزدیک شدن به تاریخ انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا، پلیس این کشور تعداد زیادی بسته های انفجاری کشف کرد که برای منتقدان رئیس جمهور از جمله باراک اوباما، هیلاری کلینتون، جو بایدن، رابرت دنیرو، جان برنان و جیمز کلپر و دفتر شبکه سی ان ان ارسال شده بود.
گروهی از مزدوران بلافاصله گفتند حزب دموکرات قصد داشته با توطئه شانس خودش را برای پیروزی در انتخابات میان دوره ای بیشتر کند. روز جمعه ماموران اف بی آی فرد مظنونی را با سابقه کیفری بازداشت کردند اما تحقیقات نیروهای پلیس در این خصوص همچنان ادامه دارد. ترامپ در عوام فریبی بسیار ماهر است . او از دفتر کارش، با پیام های توئیتری و در گردهمایی های سیاسی در سراسر کشور فضا را مسموم می کند. انتخابات میان دوره ای در شرایطی برگزار می شود که استرس زیادی بر فضای کشور حاکم است. انتخابات میان دوره ای به منزله همه پرسی درباره ترامپ است، رقابتی میان پایگاه او و آنهایی که فکر می کنند اگر اکثریت مجلس نمایندگان به دست گروه دیگر بیفتد در جهت منافع ملی کشور است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تشدید تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران نشانگر استیصال رژیم آمریکا است

دولت موظف به پیگیری حقوقی اقدام آمریکا علیه سپاه در مجامع بین المللی شد

تهران و اسلام آباد خواستار اجرای سریع مفاد برجام شدند

ظریف عازم نیویورک شد

هیچ کشور ثالثی قادر نیست روابط برادرانه ایران و پاکستان را تحت تاثیر قرار دهد

تبریک روحانی به سردار سلامی/تقدیر از خدمات سردار جعفری

دیپلماسی فرهنگی تهران- پاریس؛ مسیری طولانی اما ممکن

بازدید روحانی از مناطق سیل زده استان لرستان

ایران و پاکستان 70 سال روی ریل دوستی

زنگنه به مجلس می‌رود/ بررسی طرح تقویت جایگاه سپاه در برابر آمریکا

روحانی: باید درس های لازم را از تجربه سیل بیاموزیم

ظریف با اردوغان دیدار کرد

رهبری فرمودند که باید از «صندوق» در راستای جبران خسارات مردم کمک شود

آنکه باید تغییر ماهیت دهد رژیم آمریکا است

بیانیه وزارت خارجه ترکیه درباره سفر ظریف به آنکارا

ظریف با بشار اسد دیدار کرد

نیلی احمدآبادی رییس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها شد

رهبران حزب جمهوری اسلامی تابع ولایت فقیه بودند

ابراز همدلی ظریف با مردم فرانسه و مسیحیان کاتولیک در پی آتش‌سوزی در "نوتردام"

ظریف به سوریه سفر می کند

ظریف: منعی برای غنی سازی ایران وجود ندارد

تشکیل کمیته‌ای در کمیسیون امنیت ملی برای جمع‌بندی پیرامون طرح مقابله با آمریکا

زمان فعالیت تبلیغات انتخاباتی کاندیداها مشخص شد

ترکیب هیات اجرایی مرکزی انتخابات مجلس تعیین شد

ایران تشکیل نهاد متناظر اینستکس را به اروپا اعلام کرده است

بحران های جدیدی در منطقه ایجاد شده است

دستگاه‌های امدادی تا هر زمان لازم در حالت آماده باش باشند

ظریف: اروپایی ها هیچ بهانه ای برای آغاز نکردن اینستکس ندارند

عراقچی:فرانسه درباره اظهارات سفیر این کشور در آمریکا اعلام موضع کند

گفتگوی ترامپ با ولی‌عهد سعودی درباره ایران

برنامه‌های سال جدید و عملکرد سال گذشته وزارت دفاع بررسی شد

عربستان و بحرین درک درستی از پیامدهای ماجراجویی آمریکا ندارند

اقدامات دولت آمریکا در برابر ملت ایران، چیزی جز اقدامات تروریستی نیست

تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل شد

مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای آغاز شد

مجلس تصمیماتی در شان ملت ایران علیه اقدامات آمریکا خواهد گرفت

گربه‌رقصانی آمریکا علیه سپاه به جایی نمی رسد

لاریجانی بیان کرد: تنفر کشورهای اسلامی از آمریکا به علت اتخاذ سیاست‌های سفاکانه اخیر

سپاه پاسداران و فهرست تروریستی آمریکا

ایران و عراق بر تنظیم تفاهم نامه امنیتی تاکید کردند

بیانیه پایانی نشست گروه هفت واقع بینانه نیست

صدور مجوز ساخت در بستر رودخانه ها معامله با جان مردم است

ایران و عراق برای توسعه همکاری ها عزم جدی دارند

اجلاس بین المجالس قطر فرصتی برای همکاری های بین المللی است

جهانگیری: آمادگی دستگاه‌ها برای مقابله با حوادث احتمالی ضروری است

رییس جمهوری ایران از نخست وزیر عراق استقبال رسمی کرد

همکاری های ایران و عراق برای مبارزه با تروریسم گسترش می یابد

صلح و ثبات عراق حاصل کمک ها و حمایت های ایران است

شورای عالی مدیریت بحران در وزارت کشور برگزار می‌شود

دعوت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از مردم برای حضور در مراسم یوم الله 12 فروردین