راه ترقی

آخرين مطالب

احتمال برکناری یا استعفای شش عضو کابینه ترامپ/ آمریکا به سمت جنگ داخلی پیش می رود سياسي

احتمال برکناری یا استعفای شش عضو کابینه ترامپ/ آمریکا به سمت جنگ داخلی پیش می رود

  بزرگنمايي:

راه ترقی- نشریه «پالیتیکو» به نقل از منابع آگاه از بروز تغییرات گسترده در ترکیب کابینه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پس از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره خبر داد.
بنا بر این گزارش، احتمال دارد پس از این انتخابات، 6 عضو کابینه ترامپ از سمت خود کنار روند یا برکنار شوند. «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد یکی از این افراد است که ماه گذشته رسما اعلام کرد در پایان سال جاری میلادی از سمتش کنار می‌رود.
«جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا هم که از مدت‌ها قبل زمزمه جدایی‌اش از ترامپ مطرح است، از دیگر افرادی است که به نوشته پالیتیکو، منابع نزدیک به کاخ سفید می‌گویند بعد از انتخابات میان‌دوره‌ای پنتاگون را ترک می‌کند. ترامپ چندی پیش متیس را «دموکرات» توصیف کرد، اما گفت مشکلی با کار کردن با او ندارد.
«جف سشنز» دادستان کل آمریکا که بارها مورد انتقاد صریح ترامپ قرار گرفته، «رایان زینک» وزیر کشور، «ویلبر راس» وزیر بازرگانی و «کریستن نیلسن» وزیر امنیت داخلی دیگر افرادی هستند که گفته می‌شود در آستانه جدایی از دولت آمریکا هستند.
به نوشته پالیتیکو، متحدان ترامپ می‌گویند او برای انتخاب جایگزین‌های این افراد، به انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 فکر خواهد کرد و تلاش می‌کند افرادی را به کار بگیرد که شانس او برای پیروزی مجدد در انتخابات را افزایش دهند.
یک سیاستمدار جمهوری‌خواه نزدیک به کاخ سفید در این مورد می‌گوید: «رئیس‌جمهور دنبال کسانی است که عملکرد بهتری داشته باشند. تمام این تصمیمات با دید پیشبرد کارزار انتخاب مجدد در سال 2020، اتخاذ می‌شوند. ترامپ می‌خواهد با قدرتمندترین تیم ممکن وارد [انتخابات] 2020 شود».
در آمریکا معمولا روسای‌جمهور در دو سالگی دولت دست به تغییر و تحولاتی می‌زنند، اما دولت ترامپ تا همین جا به هم نحوی غیرمعمول شاهد موارد متعددی از استعفا و برکناری بوده است. وزیر خارجه، رئیس آژانس مرکزی اطلاعات (سیا)، رئیس دفتر رئیس‌جمهور و مشاور امنیت ملی از جمله سمت‌هایی‌اند که در دو سالی که از دولت ترامپ می‌گذرد، چند بار دست به دست شده‌اند.

آمریکا به سمت جنگ داخلی پیش می رود
روزنامه "تایمز" لندن روز یکشنبه با چاپ مقاله ای با عنوان "آمریکا به سمت جنگ داخلی پیش می رود" نوشت: ما به نیمه شب نزدیک می شویم نیمه شبی که عقربه ساعت برای شروع فردای آخرالزمانی "ویرانی اتمی" درحال حرکت است.
"نیال فرگوسن" نویسنده مقاله نوشت: بولتن دانشمندان هسته ای منعکس کننده ترس فیزیکدانان از این است که چه کسی مشغول ساخت بمب اتمی است؟ نیمه شب منتهی به روز قیامت که در آن دانش فنی برای ایجاد فاجعه تسلیحات اتمی سوق داده خواهد شد. این پایانی هراسناک است.
"اوژن رابینوویچ" سردبیر این بولتن، سالیان سال است تصمیم گرفته عقربه های ساعت در کجا متوقف شود. پس از مرگ او، کمیته ای کار سردبیری بولتن را به دست گرفت. آنها دوبار در سال جلسه برگزار می کنند تا ساعت آخر الزمانی را تنظیم کنند.
در جریان جنگ سرد در سال های بین 1953 و 1959 وقتی ساعت آخر الزمانی دو دقیقه به نیمه شب موعود را نشان داد. همچنین در فاصله بین سال های 1984 و 1987 دانشمندان برای چهار سال متوالی زمان سه دقیقه به نیمه شب موعود را تجربه کردند.
همه اینها نشان دهنده نوعی تکرار بی معنی است. مهم نیست که چندین دانشمند مشهور ساعت آخر الزمان را مورد تایید قرار داده اند. امروزه مورخان متفق القولند که بدترین لحظه خطرناک در دوران جنگ سرد بحران موشک کوبا بود. اما در سال 1962 ساعت آخر الزمانی هفت دقیقه به نیمه شب موعود فاصله داشت و یک سال بعد ساعت آخرالزمانی عقب تر رفته و به ساعت 11 و 48 دقیقه بعد از ظهر رسید.
امروزه دانشمندان اتمی متفاوت تر از اسلاف خود فکر می کنند و پیش بینی شان این است ما فقط دو دقیقه به روز قیامت ویرانی اتمی فاصله داریم.
شکی ندارم در یکی از محافل دانشگاهی دانشمندان در حال تعیین ساعت آخر الزمانی هستند. روزی آنها سرخط خبری شان این خواهد بود: " دو دقیقه تا سرزمین عجایب".
اما آیا آمریکا چقدر به این "کشتار داخلی" نزدیک شده زمانی که نیروهای محلی کارولینای جنوبی در سال 1861 به قلعه مشهور آن حمله کردند.
من اشاره به جنگ داخلی فرهنگی کردم که توسط رسانه های اجتماعی براه افتاده و اینکه انتخابات میاندوره ای آمریکا در یک هفته آینده به پایان خواهد رسید و فرهنگ جنگ تا آن روز فراگیر خواهد شد.
البته فرهنگ جنگ به معنی جنگ واقعی نیست. آن نوعی تجارت جنگی است که دونالد ترامپ به راه انداخته است. با این وجود، اخبار ارسال بمب لوله ای دست ساز به باراک اوباما، هیلاری کلینتون و جرج سوروس، میلیاردر معروف صندوق های سرمایه گذاری "امانی" ، رابرت دونیرو و سی ان ان منتقدان مشهور ترامپ نشانه ای دیگر به نزدیک شدن نظریه جدید جنگ داخلی دوم آمریکاست.
دستگیری سزار سایوک مرد 56 ساله آمریکایی در فلوریدا همراه با صدای "بگیریدش" از طرف مردم در حالیکه او سوار یک اتومبیل ون بود که کاغذ های تبلیغاتی به طرفداری از ترامپ چسبانده شده بود.
یک خبرنگار در واشنگتن گفت: ترامپ فکر او را تصاحب کرده. من تعجب می کنم. من حرف های ترامپ علیه رسانه های بزرگ را دوست ندارم و بزرگنمایی اش برای به زمین زدن حریف اما ارتباط تصادفی مستقیم با پست کردن یک دسته بمب دست ساز وجود دارد؟
عجیب است که در ماه ژوئن سال گذشته، همان خبرنگار توئیتش را که نوشته بود "برنی سندرز فکر او را تصاحب کرده" حذف کرد پس از اینکه "استیو اسکالیز" نماینده کنگره آمریکا از حزب جمهوری خواه و سه نفر دیگر توسط "جیمز هادگینسون" حامی دست چپی "سندرز" با شلیک گلوله کشته شدند.
شما ممکن است بگویید لفاظی های سندرز هیچوقت بشدت ترامپ نبوده است. اما اینها نوعی راه گم کردن است.
در سال 2016 سندرز گفت: ریاست جمهوری ترامپ خطرناک است و اینکه او آمریکایی نیست. سندرز ترامپ را به " قباحت" متهم کرد و در ماه ژوییه امسال او را رییس جمهوری احمق نامید.
کشتار دیروز در کنیسه " پیتسبورگ" کارها را خراب تر کرد. این که گروه های دو حزب سیاسی رقیب را که در مخالفت با طرف مقابل با زبان خارج از کنترل حرف می زنند ، نمی توان نادیده گرفت. هرچند که چپ ها می گویند که طرف مقابل از ادبیات بد استفاده می کند. به هر حال به طور بالقوه امکان افزایش خشونت سیاسی در آمریکا وجود دارد.
با استاندارد اروپایی ها تعداد زیادی اسلحه مرگبار در دست افراد عادی وجود دارد.
بعضی ها می گویند این گونه بحث کردن باعث ایجاد رعب و وحشت است. وقتی که یک نویسنده داستان بلند کانادایی به خاطر مسخره کردن ترامپ مورد سوء قصد قرار گرفت. آمریکا دارد به چند تکه تقسیم می شود و آمریکایی های خوب به کانادا کوچ می کنند. عصبانیت را کنار بگذارید.
همین تمرین را وقتی که یک سرباز آمریکایی در گفت و گوی شو تلویزیونی با کسانی که از ایالت های رنگین پوستان امریکا زنگ زده بودند بر سر اینکه دولت بعدی آمریکا از دموکرات ها خواهد بود و او باید کوتاه بیاید، دست به اسلحه برد.
اما "ویکتور دیویس هنسون" یک همکار در موسسه هوور اخطار داد که ما در آستانه یک جنگ داخلی واقعی هستیم. ما همه باید توجه خود را معطوف این واقعیت کنیم.
ریحان سلام، از مرکز ملی مطالعات در کتاب جدیدش ادعا می کند در غیاب اصلاحات ریشه ای و ساختاری سیاست مهاجرتی، آمریکا متلاشی خواهد شد.
من همچنین به تحقیقات "پیتر تورچین"، با جدیت توجه می کنم که گفته است: نشانه های متعددی حاکی از بی ثباتی سیاسی و نابرابری در آمریکا وجود دارد که در سال 2020 به اوج خود خواهد رسید و ممکن است آمریکا را آسیب پذیر کند و به تغییرات خشونت آمیز منجر شود.
هنسون ادعا می کند تنش حاصله از "جهانی سازی"، اینترنت، چپ گرایی در دانشگاه ها و مهاجرت های غیر قانونی به چند تکه شدن ایدئولوژیکی و جغرافیایی خواهد انجامید.
جو آلوده کنونی او را به یاد جنگ داخلی دهه 1850 آمریکا و جنگ داخلی یونان در قرن پنجم پیش از میلاد انداخته است که شهر دولت های باستانی یونان را به چند تکه تقسیم کرد.

انتخابات میان دوره ای همه پرسی درباره ترامپ است
نیویورکر نوشت انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا به منزله همه پرسی درباره دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور است.
پایگاه اینترنتی این نشریه در مطلبی به قلم «دیوید رمنیک» نوشت: چه چیز باقی مانده تا درباره دونالد ترامپ بدانیم؟ ایا می توان گفت که مدارک کافی برای قضاوت منطقی در خصوص شخصیت ترامپ، ماهیت ریاست جمهوری اش و کارهایی که انجام می دهد وجود ندارد؟ هفته گذشته همزمان با نزدیک شدن به تاریخ انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا، پلیس این کشور تعداد زیادی بسته های انفجاری کشف کرد که برای منتقدان رئیس جمهور از جمله باراک اوباما، هیلاری کلینتون، جو بایدن، رابرت دنیرو، جان برنان و جیمز کلپر و دفتر شبکه سی ان ان ارسال شده بود.
گروهی از مزدوران بلافاصله گفتند حزب دموکرات قصد داشته با توطئه شانس خودش را برای پیروزی در انتخابات میان دوره ای بیشتر کند. روز جمعه ماموران اف بی آی فرد مظنونی را با سابقه کیفری بازداشت کردند اما تحقیقات نیروهای پلیس در این خصوص همچنان ادامه دارد. ترامپ در عوام فریبی بسیار ماهر است . او از دفتر کارش، با پیام های توئیتری و در گردهمایی های سیاسی در سراسر کشور فضا را مسموم می کند. انتخابات میان دوره ای در شرایطی برگزار می شود که استرس زیادی بر فضای کشور حاکم است. انتخابات میان دوره ای به منزله همه پرسی درباره ترامپ است، رقابتی میان پایگاه او و آنهایی که فکر می کنند اگر اکثریت مجلس نمایندگان به دست گروه دیگر بیفتد در جهت منافع ملی کشور است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روحانی: به آمریکایی ها فهماندیم نفت مان را می فروشیم

بررسی گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور از کلیات بودجه سال 98

انتخاب استانداران همدان، کرمان، زنجان و سیستان در هیات دولت

ظریف درباره موضوع پولشویی به کمیسیون امنیت ملی توضیح می‌دهد

مشکلات اقتصادی حل خواهد شد

کسی از «نواصولگرایی» خبر ندارد!

اظهارات ظریف درباره پولشویی بیان صادقانه یکی از مشکلات کشور است

جزئیات بسته پیشنهادی مجلس برای مقابله با تحریم‌ها

متن کامل سیزدهمین گزارش آژانس درباره ایران

با سوء ظن نمی‌توان با مردم برخورد کرد

دیدار سفیر ایران در لبنان با عضو ارشد حزب ملی-اجتماعی سوریه

جهانگیری:کارهایی که برای توسعه کشور انجام شده بی سابقه است

تصویب اصلاح تقسیمات کشوری در استان‌های مرکزی و آذربایجان شرقی

هیات عالی نظارت مجمع؛ ابهامات قانونی و توجیهات کارکردی

پیام مخالفت جهانی با تحریم ایران

ظریف اعلام کرد: قول مقامات پاکستانی برای آزادی مرزبانان ربوده شده

مکرون: ترامپ پذیرفت که ما در توافق هسته ای ایران بمانیم

رییس جمهور آمریکا تلاش می‌کند فضای اقتصادی ایران را ناامن کند

دیدار رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس برزیل با ظریف

عباس آخوندی توان کارهای اجرایی شهرداری تهران را ندارد

هیات پارلمانی سوریه برای دیدار با مقامات ایرانی وارد تهران شد

دور جدید تحریم های ایران، سقوط اخلاقی و سیاسی آمریکا

پاکستان اقدامات خود را برای آزادی گروگان های ایرانی افزایش می دهد

جهانگیری: در دوران تحریم از منابع خارجی استفاده خواهیم کرد

مقام پیشین انگلیسی: لندن باید از سیاست ترامپ در قبال ایران پرهیز کند

آخرین تصمیمات کمیته مدیریت مصرف بنزین

تشریح دستور کار کمیته ضد تحریم

ترامپ فکر می‌کرد با خروج از برجام، می‌تواند ایران را بهم بریزد

دبیرکل UNWTO تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور زد

مشکلات را حل و فصل می‌کنیم

جایی برای پیرمردها نیست

رهبر انقلاب: شهدا نیازی به اغراق ندارند

FATF و ضرورت پرهیز از بگومگوهای سیاسی

قاسمی: گروهک‌های تروریستی به زودی و برای همیشه از منطقه محو خواهند شد

پزشکیان در نشست بین پارلمانی قزاقستان و فدراسیون روسیه حضور یافت

تصویب یک همکاری بین ایران و آذربایجان به مدت 5 سال

وزیر کشور: استانداران جدید روز یکشنبه به دولت معرفی می شوند

فیفا از ورود مسائل سیاسی به فوتبال جلوگیری کند

هدف تحریمهای نابجا و غلط آمریکا زندگی و معیشت مردم ایران است

ترکیه: تحریم های آمریکا علیه ایران پذیرفتنی نیست

دنیا نمی تواند زندانی و گروگان سیاست های آمریکا باشد

خوشرو: بازگرداندن یک جانبه تحریم‌ها مغایر حقوق بین‌الملل است

تجارت با ایران هنوز هم قانونی است

ظریف : کسی در برجام نقش پلیس بد یا خوب را بازی نمی‌کند

شکست برجام موجب بی اعتباری اروپاست/ایرانی‌ها بر سر استقلال خود معامله نمی‌کنند

آمانو: ایران در حال اجرای تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام است

دولت آمریکا پشیمان خواهد شد

دستیار ظریف: ایران این مرحله از تحریم‌های آمریکا را پشت سر خواهد گذاشت

احتمال از سرگیری لغو ویزا برای ورود عراقی‌ها به ایران از هفته آینده

لاریجانی: فدراسیون فوتبال مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شود