راه ترقی

آخرين مطالب

11 برنامه وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در تابستان 98 مديريت

11 برنامه وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در تابستان 98

  بزرگنمايي:

راه ترقی- براساس برآوردهای انجام شده درباره مصرف برق در تابستان 98 و همچنین با در نظر گرفتن ظرفیت تولید در ابتدای مردادماه امسال، در اوج بار سال آینده حدود هشت هزار مگاوات کمبود قدرت قابل اتکا وجود دارد که برای جبران آن، قرار است تا تابستان 98، پنج هزار و 223 مگاوات به ظرفیت نیروگاه های حرارتی، 598 مگاوات به ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر و 150 مگاوات به نیروگاه های برقابی اضافه شود.
در کنار این افزایش ظرفیت ها، سه هزار مگاوات مدیریت مصرف نیز در دستور کار قرار گرفته که وزارت نیرو برای دستیابی به این هدف، 11 برنامه را مورد توجه قرار داده است؛ میزان مدیریت مصرف و همچنین پیش نیازهای فنی، قانونی و مالی هرکدام از این برنامه ها مشخص بوده و تخمین زده شده که برای اجرای این برنامه ها حدود یک هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
«طرح پیشنهادی اصلاح تعرفه ها» با هدف «کاهش مصرف مشترکان پر مصرف»، نخستین برنامه مدیریت مصرف برق برای سال آینده است؛ برآورد می شود این برنامه مصرف برق را یک هزار و 500 مگاوات کاهش می دهد؛ اجرای این طرح به هیچ پیش نیاز فنی و منابع مالی نیاز ندارد و لازمه آن فقط اخذ مصوبه هیات دولت است.
دومین برنامه مدیریت مصرف برق در تابستان 98، «اجبار به کاهش 30 درصدی بار صنایع بالای یک مگاوات» است؛ برای اجرای این برنامه دو مسیر پیش بینی شده است که نخست «تغییر ساعت کار شهرک های صنعتی در پنج روز هفته و یا در روز تعطیل (دو روز هفته) است.
این طرح که پیش بینی می شود400 مگاوات مصرف برق را در تابستان 98 کاهش دهد، به نصب تجهیزات مانیتورینگ و ادوات قطع از راه دور نیاز دارد؛ علاوه بر این، اجرای این طرح به اخذ مجوز از هیات دولت، همکاری شهرک های صنعتی، همکاری اتاق بازرگانی و همچنین همکاری وزارت کشور و استانداران به همراه 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
«تغییر ساعت کار ادارات در کل کشور و اخذ مجوز قطع در صورت عدم همکاری» سومین برنامه مدیریت مصرف برق در تابستان 98 است؛ این برنامه که 400 مگاوات مصرف برق در زمان پیک (اوج مصرف) را کاهش دهد، نیاز به نصب کنتورهای هوشمند و همچنین اخذ مجوز از هیات دولت و همکاری وزارت کشور و استانداران است؛ وزارت نیرو برآورد کرده این طرح یک هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
چهارمین برنامه مدیریت مصرف تابستان 98 مربوط به بخش کشاورزی است؛ این طرح در سال های گذشته نیز اجرا می شد، به این ترتیب که کشاورزان در چهار ساعت اوج مصرف (12 تا 16) موتور چاه ها را خاموش کنند و به جای آن در 20 ساعت باقیمانده شبانه روز، از برق رایگان استفاده کنند.
این طرح که قرار است 200 مگاوات مصرف برق را در زمان پیک کاهش دهد، به نصب کنتورهای هوشمند و 500 فیدر* قابل قطع نیاز دارد؛ همچنین علاوه بر پیش نیازهای فنی، به اخذ مجوز از هیات دولت، هماهنگی با مجلس و همکاری وزارتخانه های کشور و جهادکشاورزی و همچنین استانداران نیاز است. وزارت نیرو برآورد کرده است که این طرح به یک هزار و 327 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
* «فیدر» تجهیزاتی در شبکه توزیع است که برق را از پست های فوق توزیع دریافت کرده و به ترانسفورماتورها تحویل می دهد تا برق «فشار متوسط» برای مصرف مشترکان به «فشار ضعیف» تبدیل شود.
«استفاده از مولدهای خودتامین مشترکان» پنجمین برنامه ای است که برای مدیریت مصرف برق در پیک 98 در دستور کار قرار گرفته و برای آن، کاهش 170 مگاواتی مصرف برق پیش بینی شده است. اجرای این برنامه به نصب تجهیزات مانیتورینگ، تغییر آرایش فنی تابلومولد، بهره برداری از مول و تامین گازوئیل نیاز دارد.
علاوه بر این، برای اجرای طرح «استفاده از مولدهای خودتامین مشترکان»، به مجوز هیات دولت، تامین گازوئیل توسط وزارت نیرو و همکاری وزارت کشور، استانداران و نهادهای مرتبط با این بخش و همچنین 400 میلیارد ریال منابع مالی نیاز است.
وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در تابستان 98، در نظر دارد 10 میلیون لامپ فلورسنت ادارات در شهرهای بزرگ و استان های گرمسیر را با لامپ ال.ای.دی تعویض کند؛ این برنامه به عنوان ششمین طرح برای مدیریت مصرف برق، قرار است 80 مگاوات مصرف برق را در زمان پیک کاهش دهد. اجرای این طرح به اخذ مجوز از هیات دولت و شورای اقتصاد و همچنین 2 هزار و 800 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
«کنترل بار روشنایی معابر و پارک ها» از دیگر برنامه ها برای کنترل پیک شب در زمان اوج مصرف شبانه است؛ این برنامه 60 مگاوات مصرف برق را کاهش می دهد و اجرای آن به 100 میلیارد ریال اعتبار احتیاج دارد.
وزارت نیرو در هشتمین برنامه مدیریت مصرف خود برنامه ریزی کرده است که پنج میلیون دستگاه کولر آبی و یک میلیون دستگاه کولر گازی را سرویس کند؛ اجرای این طرح که مصرف برق در پیک را 50 مگاوات کاهش می دهد، به یک هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
«اجباری کردن همکاری دو ساعته ایستگاه های سی.ان.جی» از دیگر طرح های مدیریت مصرف برق است که وزارت نیرو برای تابستان 98 در دستور کار قرار داده و براساس آن 50 مگاوات مصرف برق در زمان پیک مدیریت می شود. اجرای آن به 23 میلیارد ریال اعتبار و اخذ مجوز از هیات دولت و همکاری وزارت نفت و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نیاز دارد.
از دیگر روش هایی که امسال برای مدیریت مصرف برق مورد تاکید وزارت نیرو قرار گرفته، استفاده پایلوت (آزمایشی) از فناوری های نوین مانند ذخیره سازها، اینترنت اشیا، قطع مستقیم بار، هوشمندسازی روشنایی معابر و توسعه استفاده از لامپ های ال.ای.دی است؛ پیش بینی شده است بکارگیری این فناوری های نوین حتی به صورت آزمایشی، می تواند مصرف برق را در زمان پیک، 50 مگاوات کاهش دهد.
اجرای این طرح، به تهیه و تولید ادوات، تدوین دستورالعمل های فنی و مبادله تفاهم نامه همکاری با مشترکان هدف، نیاز دارد و برای اجرای آن 700 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
یازدهمین طرح مدیریت مصرف برق در تابستان 98 مربوط به پایتخت است؛ در تهران 4.5 میلیون مشترک وجود دارد که 13 درصد مشترکان برق کشور را تشکیل می دهند و آنها 10 درصد برق کشور را مصرف می کنند.
وزارت نیرو برنامه ریزی کرده است که 56 میلیون لامپ فلورسنت در ادارات شهر تهران را با لامپ های ال.ای.دی تعویض کند تا به این ترتیب، مصرف برق این مشترکان در زمان پیک، 40 مگاوات کاهش یابد.
بر اساس برنامه تدوین شده وزارت نیرو، این طرح به اخذ مجوز از هیات دولت و شورای اقتصاد و یک هزار و 600 میلیارد ریال منابع مالی نیاز دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سال 98 سخت، اما قابل کنترل و مدیریت است

درخواست 150 نماینده مجلس برای رفع نارضایتی فرهنگیان از کیفیت بیمه تکمیلی

ولایتی: باید از ظرفیت جوانان در بدنه دانشگاه بهره برد

اجازه مجلس برای تاسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه به منظور توسعه مدیریت اطلاعات بلایا

زنگنه: افزایش بازیافت از مخازن نفت و گاز مهمترین اولویت وزارت نفت است

آغاز جلسه علنی مجلس/اصلاح لایحه CFT در دستور کار نمایندگان

کارگران هم بالاخره سبد کالا گرفتند

آخرین وضعیت لایحه «ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی»

8 وزیر به کمیسیون‌های تخصصی می‌روند

سفر چطور ارزان می‌شود؟

جنتی: شورای نگهبان نمی‌تواند درباره بودجه بی‌توجه باشد

از تغییر ترسی ندارم/برای منطقی سازی هزینه‌های "تحول" اقدام شود

مسئولان نقاط ضعف و خطاهای احتمالی را شناسایی و پیگیری کنند

کاهش بودجه نانو شوک آور است

اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده را پیگیریم

جهانگیری: نخبگان برای عبور از شرایط تحریم به دولت کمک کنند

نگاه واقع بینانه به درآمدها در بودجه 98 داشته باشیم

شاکیان خدادادی مستندات خود را ارائه کنند

کلیات لایحه بودجه 98 در کمیسیون تلفیق تصویب شد

جزئیات عیدی پایان سال کارکنان مشمول قانون کار

تفاهم وزراء برای بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل به مدارس

تشریح آثار اقتصادی، ترافیکی و روانی وضع عوارض بر پنج تونل و اتوبان صدر

سالن های ورزشی 250 متر مربعی ضمیمه مدارس دخترانه می شود

طرح‌های نیمه تمام مسکن شروع شده است

مخالفت مجلس با مسکوت ماندن سه ماهه طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس

آغاز جلسه علنی مجلس/اصلاح قانون انتخابات مجلس و بررسی ایرادات CFT در دستور کار

موافقت نمایندگان با اولویت رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس

جزییات سند درمان کشور تا 1404/وجود 125000 تخت در کشور

صالحی‌امیری: فرصتی برای ورود به حاشیه ندارم/ در اساسنامه بیشتر تکمیل داریم تا تغییر

سازوکار نظارت و مجازات متخلفان ازقانون حمایت ازتولید ملی تعیین شد

ادعاهای «اسماعیل بخشی» در کمیسیون امنیت بررسی می‌شود

کمیسیون امنیت ملی، فردا ادعاهای «اسماعیل بخشی» را بررسی می‌کند

روزشمار پایان مسکن مهر به جریان افتاد

پیرصالحی رئیس سازمان غذا و دارو شد

تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی در صدا و سیما و مطبوعات ممنوع شد

کواکبیان: پیوستن به FATF بهانه‌ها را می‌گیرد

کمیسیون امنیت ملی مجددا با حضور کدخدایی ایرادات CFT را بررسی می‌کند

شفافیت و تحقق عدالت اجتماعی از ویژگی های بودجه 98 است

تحریم‌ها ظرفیت فضایی کشور را توسعه بخشیده است

دستگاه‌های اجرایی مکلف به ثبت سفارش کالا قبل از واردات شدند

توقف اعلام نرخ تورم از سوی بانک مرکزی تا اطلاع ثانوی

لاریجانی: استیضاح وزیر جهادکشاورزی منتفی شد

بررسی تقاضای تشکیل کمیسیون ویژه زنان، جوانان و خانواده متوقف شد

مسئول جدید سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون کشور منصوب شد

تسلا اعضای جدیدی به هیئت‌مدیره اضافه کرد

هرآنچه باید درباره قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک بدانید

گزارش حادثه دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در مجلس بررسی می‌شود

تشکیل کمیسیون ویژه زنان بررسی می‌شود

«کودک همسری»؛ طرحی که نه «رای» آورد و نه «رد» شد!

تستا؛ قطع وابستگی در فناوری