راه ترقی

آخرين مطالب

11 برنامه وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در تابستان 98 مديريت

11 برنامه وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در تابستان 98

  بزرگنمايي:

راه ترقی- براساس برآوردهای انجام شده درباره مصرف برق در تابستان 98 و همچنین با در نظر گرفتن ظرفیت تولید در ابتدای مردادماه امسال، در اوج بار سال آینده حدود هشت هزار مگاوات کمبود قدرت قابل اتکا وجود دارد که برای جبران آن، قرار است تا تابستان 98، پنج هزار و 223 مگاوات به ظرفیت نیروگاه های حرارتی، 598 مگاوات به ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر و 150 مگاوات به نیروگاه های برقابی اضافه شود.
در کنار این افزایش ظرفیت ها، سه هزار مگاوات مدیریت مصرف نیز در دستور کار قرار گرفته که وزارت نیرو برای دستیابی به این هدف، 11 برنامه را مورد توجه قرار داده است؛ میزان مدیریت مصرف و همچنین پیش نیازهای فنی، قانونی و مالی هرکدام از این برنامه ها مشخص بوده و تخمین زده شده که برای اجرای این برنامه ها حدود یک هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
«طرح پیشنهادی اصلاح تعرفه ها» با هدف «کاهش مصرف مشترکان پر مصرف»، نخستین برنامه مدیریت مصرف برق برای سال آینده است؛ برآورد می شود این برنامه مصرف برق را یک هزار و 500 مگاوات کاهش می دهد؛ اجرای این طرح به هیچ پیش نیاز فنی و منابع مالی نیاز ندارد و لازمه آن فقط اخذ مصوبه هیات دولت است.
دومین برنامه مدیریت مصرف برق در تابستان 98، «اجبار به کاهش 30 درصدی بار صنایع بالای یک مگاوات» است؛ برای اجرای این برنامه دو مسیر پیش بینی شده است که نخست «تغییر ساعت کار شهرک های صنعتی در پنج روز هفته و یا در روز تعطیل (دو روز هفته) است.
این طرح که پیش بینی می شود400 مگاوات مصرف برق را در تابستان 98 کاهش دهد، به نصب تجهیزات مانیتورینگ و ادوات قطع از راه دور نیاز دارد؛ علاوه بر این، اجرای این طرح به اخذ مجوز از هیات دولت، همکاری شهرک های صنعتی، همکاری اتاق بازرگانی و همچنین همکاری وزارت کشور و استانداران به همراه 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
«تغییر ساعت کار ادارات در کل کشور و اخذ مجوز قطع در صورت عدم همکاری» سومین برنامه مدیریت مصرف برق در تابستان 98 است؛ این برنامه که 400 مگاوات مصرف برق در زمان پیک (اوج مصرف) را کاهش دهد، نیاز به نصب کنتورهای هوشمند و همچنین اخذ مجوز از هیات دولت و همکاری وزارت کشور و استانداران است؛ وزارت نیرو برآورد کرده این طرح یک هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
چهارمین برنامه مدیریت مصرف تابستان 98 مربوط به بخش کشاورزی است؛ این طرح در سال های گذشته نیز اجرا می شد، به این ترتیب که کشاورزان در چهار ساعت اوج مصرف (12 تا 16) موتور چاه ها را خاموش کنند و به جای آن در 20 ساعت باقیمانده شبانه روز، از برق رایگان استفاده کنند.
این طرح که قرار است 200 مگاوات مصرف برق را در زمان پیک کاهش دهد، به نصب کنتورهای هوشمند و 500 فیدر* قابل قطع نیاز دارد؛ همچنین علاوه بر پیش نیازهای فنی، به اخذ مجوز از هیات دولت، هماهنگی با مجلس و همکاری وزارتخانه های کشور و جهادکشاورزی و همچنین استانداران نیاز است. وزارت نیرو برآورد کرده است که این طرح به یک هزار و 327 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
* «فیدر» تجهیزاتی در شبکه توزیع است که برق را از پست های فوق توزیع دریافت کرده و به ترانسفورماتورها تحویل می دهد تا برق «فشار متوسط» برای مصرف مشترکان به «فشار ضعیف» تبدیل شود.
«استفاده از مولدهای خودتامین مشترکان» پنجمین برنامه ای است که برای مدیریت مصرف برق در پیک 98 در دستور کار قرار گرفته و برای آن، کاهش 170 مگاواتی مصرف برق پیش بینی شده است. اجرای این برنامه به نصب تجهیزات مانیتورینگ، تغییر آرایش فنی تابلومولد، بهره برداری از مول و تامین گازوئیل نیاز دارد.
علاوه بر این، برای اجرای طرح «استفاده از مولدهای خودتامین مشترکان»، به مجوز هیات دولت، تامین گازوئیل توسط وزارت نیرو و همکاری وزارت کشور، استانداران و نهادهای مرتبط با این بخش و همچنین 400 میلیارد ریال منابع مالی نیاز است.
وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در تابستان 98، در نظر دارد 10 میلیون لامپ فلورسنت ادارات در شهرهای بزرگ و استان های گرمسیر را با لامپ ال.ای.دی تعویض کند؛ این برنامه به عنوان ششمین طرح برای مدیریت مصرف برق، قرار است 80 مگاوات مصرف برق را در زمان پیک کاهش دهد. اجرای این طرح به اخذ مجوز از هیات دولت و شورای اقتصاد و همچنین 2 هزار و 800 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
«کنترل بار روشنایی معابر و پارک ها» از دیگر برنامه ها برای کنترل پیک شب در زمان اوج مصرف شبانه است؛ این برنامه 60 مگاوات مصرف برق را کاهش می دهد و اجرای آن به 100 میلیارد ریال اعتبار احتیاج دارد.
وزارت نیرو در هشتمین برنامه مدیریت مصرف خود برنامه ریزی کرده است که پنج میلیون دستگاه کولر آبی و یک میلیون دستگاه کولر گازی را سرویس کند؛ اجرای این طرح که مصرف برق در پیک را 50 مگاوات کاهش می دهد، به یک هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
«اجباری کردن همکاری دو ساعته ایستگاه های سی.ان.جی» از دیگر طرح های مدیریت مصرف برق است که وزارت نیرو برای تابستان 98 در دستور کار قرار داده و براساس آن 50 مگاوات مصرف برق در زمان پیک مدیریت می شود. اجرای آن به 23 میلیارد ریال اعتبار و اخذ مجوز از هیات دولت و همکاری وزارت نفت و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نیاز دارد.
از دیگر روش هایی که امسال برای مدیریت مصرف برق مورد تاکید وزارت نیرو قرار گرفته، استفاده پایلوت (آزمایشی) از فناوری های نوین مانند ذخیره سازها، اینترنت اشیا، قطع مستقیم بار، هوشمندسازی روشنایی معابر و توسعه استفاده از لامپ های ال.ای.دی است؛ پیش بینی شده است بکارگیری این فناوری های نوین حتی به صورت آزمایشی، می تواند مصرف برق را در زمان پیک، 50 مگاوات کاهش دهد.
اجرای این طرح، به تهیه و تولید ادوات، تدوین دستورالعمل های فنی و مبادله تفاهم نامه همکاری با مشترکان هدف، نیاز دارد و برای اجرای آن 700 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
یازدهمین طرح مدیریت مصرف برق در تابستان 98 مربوط به پایتخت است؛ در تهران 4.5 میلیون مشترک وجود دارد که 13 درصد مشترکان برق کشور را تشکیل می دهند و آنها 10 درصد برق کشور را مصرف می کنند.
وزارت نیرو برنامه ریزی کرده است که 56 میلیون لامپ فلورسنت در ادارات شهر تهران را با لامپ های ال.ای.دی تعویض کند تا به این ترتیب، مصرف برق این مشترکان در زمان پیک، 40 مگاوات کاهش یابد.
بر اساس برنامه تدوین شده وزارت نیرو، این طرح به اخذ مجوز از هیات دولت و شورای اقتصاد و یک هزار و 600 میلیارد ریال منابع مالی نیاز دارد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پارسایی: اظهارات اخیر ظریف ایجاد امیدواری برای مقابله با فساد است

یکشنبه بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه CFT با حضور ظریف و علوی

بازنشسته های شاغل از 15 آذر به دادگاه معرفی می شوند

طرح «نظام جامع مشاوره» برگشت خورد

باران‌ پاییزی کم‌آبی‌ها را جبران نمی‌کند

کاهش شاخص طلاق و آسیب های اجتماعی در حوزه نزاع و سرقت

قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان اجرا می شود

استان خوزستان یکی از کانون‌های امن منطقه است

زندانی کردن مرد در اختلافات خانوادگی، کمکی به زن نمی‌کند

نظر نهایی مجلس درباره بازنشستگان فدراسیون فوتبال

تاکید رییس قوه قضاییه بر استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس از سوی قضات

ایران از آمریکا به سازمان بین المللی دریانوردی شکایت می کند

دولت لایحه رتبه‌بندی معلمان را هر چه سریع‌تر به مجلس ارائه کند

هوشمندسازی ماموریت جدید حوزه بنادر و دریانوردی

انبارها پُر است

واکنش معاون عملیات ارتش به تهدید نفتکش‌های ایرانی

ارز صادرکنندگان به چرخه اقتصاد می‌آید

27 آبان، آیین پایانی جشنواره کتاب و رسانه

دستگاه ها از استادان خارج از کشور حمایت کنند

برگزاری سی‌ویکمین جلسه از گفتگوهای راهبردی با سخنرانی علی مطهری

ده سال حبس برای حجت الله یازرلو قاضی متخلف

بازدید «ذوالقدر» از شرکت قطعه‌ساز خودرو و بررسی مشکلات صنعتگران

ظرفیت تولید برق خورشیدی تا پایان دولت دوازدهم به 4هزار مگاوات می‌رسد

میزان مالیات سهام عدالت متوفیان اعلام شد

دستگیری 700 توزیع کننده اینترنتی داروهای تقلبی در عملیات پانجیا

850 صندلی ورزشگاه آزادی سهم زنان از فینال لیگ قهرمانان

تغییرات یکساله بازار کار/یک میلیون و 313هزار فارغ‌التحصیلان بیکار

با رانت واردات مقابله شود!

بختیار: دولتمردان کارهایی را که انجام می‌دهند به اطلاع مردم برسانند

دروغ آشکار آمریکایی‌ها درباره عدم تحریم دارویی ایران

بیماران SMA از پرداخت فرانشیز معاف شدند

واعظی و جنتی مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان هستند

وقت دور زدن خودتحریمی

با مستندات، حمله سایبری روز گذشته را از مراجع بین‌المللی پیگیری می‌کنیم

مجلس با مستثنی کردن همه شهرداران از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان موافق نیست

بخشی از ایرادهای شورای نگهبان به CFT قابل رفع است

مرزبانان ربوده شده به نزدیک مرز افغانستان منتقل شده اند

تودیع و معارفه شریعتمداری و رحمانی با حضور جهانگیری

موفقیت طرح کاهش در گام‌های نخست

گزارش تخلفات ثبت سفارش خودرو به قوه قضاییه ارجاع شد

تصویب لایحه عضویت دولت ایران در همکاری‌های تایید صلاحیت آزمایشگاهی آسیا - اقیانوسیه

نظرات شورای نگهبان درباره CFT در مهلت قانونی به مجلس ارسال شده است

وزارت خارجه نسبت به اخراج برخی از سفرا از کشورهای اروپایی اقدام متقابل انجام دهد

آغاز جلسه علنی مجلس/ ظریف به سوالات پاسخ می‌دهد

تکذیب افزایش یک میلیون تومانی حقوق بازنشستگان در سال آینده

یک فوریت طرح ادغام معاونت‌های شهرداری رأی نیاورد

ناظران مجلس در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشخص شدند

ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح «قانون چِک» رفع شد

جلسه غیرعلنی مجلس برای ارایه توضیحات لاریجانی درباره نشست شورای هماهنگی اقتصادی

کمک خرجی دولت به کارکنان چطور واریز می‌شود؟