راه ترقی

آخرين مطالب

11 برنامه وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در تابستان 98 مديريت

11 برنامه وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در تابستان 98

  بزرگنمايي:

راه ترقی- براساس برآوردهای انجام شده درباره مصرف برق در تابستان 98 و همچنین با در نظر گرفتن ظرفیت تولید در ابتدای مردادماه امسال، در اوج بار سال آینده حدود هشت هزار مگاوات کمبود قدرت قابل اتکا وجود دارد که برای جبران آن، قرار است تا تابستان 98، پنج هزار و 223 مگاوات به ظرفیت نیروگاه های حرارتی، 598 مگاوات به ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر و 150 مگاوات به نیروگاه های برقابی اضافه شود.
در کنار این افزایش ظرفیت ها، سه هزار مگاوات مدیریت مصرف نیز در دستور کار قرار گرفته که وزارت نیرو برای دستیابی به این هدف، 11 برنامه را مورد توجه قرار داده است؛ میزان مدیریت مصرف و همچنین پیش نیازهای فنی، قانونی و مالی هرکدام از این برنامه ها مشخص بوده و تخمین زده شده که برای اجرای این برنامه ها حدود یک هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
«طرح پیشنهادی اصلاح تعرفه ها» با هدف «کاهش مصرف مشترکان پر مصرف»، نخستین برنامه مدیریت مصرف برق برای سال آینده است؛ برآورد می شود این برنامه مصرف برق را یک هزار و 500 مگاوات کاهش می دهد؛ اجرای این طرح به هیچ پیش نیاز فنی و منابع مالی نیاز ندارد و لازمه آن فقط اخذ مصوبه هیات دولت است.
دومین برنامه مدیریت مصرف برق در تابستان 98، «اجبار به کاهش 30 درصدی بار صنایع بالای یک مگاوات» است؛ برای اجرای این برنامه دو مسیر پیش بینی شده است که نخست «تغییر ساعت کار شهرک های صنعتی در پنج روز هفته و یا در روز تعطیل (دو روز هفته) است.
این طرح که پیش بینی می شود400 مگاوات مصرف برق را در تابستان 98 کاهش دهد، به نصب تجهیزات مانیتورینگ و ادوات قطع از راه دور نیاز دارد؛ علاوه بر این، اجرای این طرح به اخذ مجوز از هیات دولت، همکاری شهرک های صنعتی، همکاری اتاق بازرگانی و همچنین همکاری وزارت کشور و استانداران به همراه 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
«تغییر ساعت کار ادارات در کل کشور و اخذ مجوز قطع در صورت عدم همکاری» سومین برنامه مدیریت مصرف برق در تابستان 98 است؛ این برنامه که 400 مگاوات مصرف برق در زمان پیک (اوج مصرف) را کاهش دهد، نیاز به نصب کنتورهای هوشمند و همچنین اخذ مجوز از هیات دولت و همکاری وزارت کشور و استانداران است؛ وزارت نیرو برآورد کرده این طرح یک هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
چهارمین برنامه مدیریت مصرف تابستان 98 مربوط به بخش کشاورزی است؛ این طرح در سال های گذشته نیز اجرا می شد، به این ترتیب که کشاورزان در چهار ساعت اوج مصرف (12 تا 16) موتور چاه ها را خاموش کنند و به جای آن در 20 ساعت باقیمانده شبانه روز، از برق رایگان استفاده کنند.
این طرح که قرار است 200 مگاوات مصرف برق را در زمان پیک کاهش دهد، به نصب کنتورهای هوشمند و 500 فیدر* قابل قطع نیاز دارد؛ همچنین علاوه بر پیش نیازهای فنی، به اخذ مجوز از هیات دولت، هماهنگی با مجلس و همکاری وزارتخانه های کشور و جهادکشاورزی و همچنین استانداران نیاز است. وزارت نیرو برآورد کرده است که این طرح به یک هزار و 327 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
* «فیدر» تجهیزاتی در شبکه توزیع است که برق را از پست های فوق توزیع دریافت کرده و به ترانسفورماتورها تحویل می دهد تا برق «فشار متوسط» برای مصرف مشترکان به «فشار ضعیف» تبدیل شود.
«استفاده از مولدهای خودتامین مشترکان» پنجمین برنامه ای است که برای مدیریت مصرف برق در پیک 98 در دستور کار قرار گرفته و برای آن، کاهش 170 مگاواتی مصرف برق پیش بینی شده است. اجرای این برنامه به نصب تجهیزات مانیتورینگ، تغییر آرایش فنی تابلومولد، بهره برداری از مول و تامین گازوئیل نیاز دارد.
علاوه بر این، برای اجرای طرح «استفاده از مولدهای خودتامین مشترکان»، به مجوز هیات دولت، تامین گازوئیل توسط وزارت نیرو و همکاری وزارت کشور، استانداران و نهادهای مرتبط با این بخش و همچنین 400 میلیارد ریال منابع مالی نیاز است.
وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در تابستان 98، در نظر دارد 10 میلیون لامپ فلورسنت ادارات در شهرهای بزرگ و استان های گرمسیر را با لامپ ال.ای.دی تعویض کند؛ این برنامه به عنوان ششمین طرح برای مدیریت مصرف برق، قرار است 80 مگاوات مصرف برق را در زمان پیک کاهش دهد. اجرای این طرح به اخذ مجوز از هیات دولت و شورای اقتصاد و همچنین 2 هزار و 800 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
«کنترل بار روشنایی معابر و پارک ها» از دیگر برنامه ها برای کنترل پیک شب در زمان اوج مصرف شبانه است؛ این برنامه 60 مگاوات مصرف برق را کاهش می دهد و اجرای آن به 100 میلیارد ریال اعتبار احتیاج دارد.
وزارت نیرو در هشتمین برنامه مدیریت مصرف خود برنامه ریزی کرده است که پنج میلیون دستگاه کولر آبی و یک میلیون دستگاه کولر گازی را سرویس کند؛ اجرای این طرح که مصرف برق در پیک را 50 مگاوات کاهش می دهد، به یک هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
«اجباری کردن همکاری دو ساعته ایستگاه های سی.ان.جی» از دیگر طرح های مدیریت مصرف برق است که وزارت نیرو برای تابستان 98 در دستور کار قرار داده و براساس آن 50 مگاوات مصرف برق در زمان پیک مدیریت می شود. اجرای آن به 23 میلیارد ریال اعتبار و اخذ مجوز از هیات دولت و همکاری وزارت نفت و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نیاز دارد.
از دیگر روش هایی که امسال برای مدیریت مصرف برق مورد تاکید وزارت نیرو قرار گرفته، استفاده پایلوت (آزمایشی) از فناوری های نوین مانند ذخیره سازها، اینترنت اشیا، قطع مستقیم بار، هوشمندسازی روشنایی معابر و توسعه استفاده از لامپ های ال.ای.دی است؛ پیش بینی شده است بکارگیری این فناوری های نوین حتی به صورت آزمایشی، می تواند مصرف برق را در زمان پیک، 50 مگاوات کاهش دهد.
اجرای این طرح، به تهیه و تولید ادوات، تدوین دستورالعمل های فنی و مبادله تفاهم نامه همکاری با مشترکان هدف، نیاز دارد و برای اجرای آن 700 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
یازدهمین طرح مدیریت مصرف برق در تابستان 98 مربوط به پایتخت است؛ در تهران 4.5 میلیون مشترک وجود دارد که 13 درصد مشترکان برق کشور را تشکیل می دهند و آنها 10 درصد برق کشور را مصرف می کنند.
وزارت نیرو برنامه ریزی کرده است که 56 میلیون لامپ فلورسنت در ادارات شهر تهران را با لامپ های ال.ای.دی تعویض کند تا به این ترتیب، مصرف برق این مشترکان در زمان پیک، 40 مگاوات کاهش یابد.
بر اساس برنامه تدوین شده وزارت نیرو، این طرح به اخذ مجوز از هیات دولت و شورای اقتصاد و یک هزار و 600 میلیارد ریال منابع مالی نیاز دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چه کسی به شما اجازه داده به ارکان نظام بتازید

فرصت خدمت محدود است / بیت‌المال را پایمال نخواهم کرد

تصویب کلیات طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس

میزان اجاره‌بها در تهران به طور متوسط 30 درصد افزایش یافته است

آذری‌جهرمی: اپراتورها موظف به اخذ گواهی کیفیت هستند

ابوترابی: نظر مجلس غیرقانونی بودن برگزاری انتخابات شورایاری‌ها است

برنامه‌ ویژه‌ای برای جذب دانشجوی خارجی نداریم

‌ آئین نامه اجرایی قانون تأسیس مدارس غیر دولتی تصویب شد

آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان ماند

موافقت مجلس با دوفوریت لایحه اصلاح موادی از قانون بودجه 1398

دهقان، صادقی مقدم و طحان نظیف حقوقدان شورای نگهبان شدند

افزایش فن‌بازارهای تخصصی و منطقه‌ای در کشور

دفتر رئیس جمهوری از مردم خراسان شمالی قدردانی کرد

دولت از سرمایه گذاری مردمی برای اعطای خوراک پالایشگاهی حمایت می کند

نگذارید این خواب آشفته تعبیر شود

قوه قضائیه مکلف به بهره‌گیری امکانات برای اعاده اموال نامشروع مسؤولان شد

نمکی از وجود فساد 50 هزار میلیارد تومانی در حوزه پزشکی خبر داد

تمهیدات بهبود وضعیت اقتصادی کشور را بررسی کردیم

انتشار فراخوان عضویت شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری در مرکز شتابدهی نوآوری

پاسکاری بودجه‌ای دولت و مجلس/ انقلاب اقتصادی چه شد؟

کدخدایی: برای کسی فرش قرمز پهن نمی‌کنیم

واکنش وزیر کشور به وعده‌های تقسیمات استانی

لایحه قانون نحوه مدیریت تعارض منافع در انجام وظایف تصویب شد

مهارت‌آموزی و شایسته‌سالاری کلید ورود به بازار کار دانشگاهیان

موکب های ایرانی اربعین توسط کارشناسان بهداشت محیط کنترل می شوند

نبود تطابق فارغ‌التحصیلان با نیاز جامعه، اساسی‌ترین مشکل اشتغال است

عزم جدی وزارت ارتباطات برای تدوین و اجرای برنامه‌های «توسعه اشتغال»

پیگیری پرونده «زنان زندانی» دارای فرزند خردسال برای انتقال به زندان باز

خرید ماهواره‌های سنجشی در دستور کار سازمان فضایی

کوچکترین واحد تقسیمات کشوری چگونه اداره می شود؟

هدف از تنظیم بازار، تزریق آرامش به مردم است

تغییرات دستگاه قضا و انتظارات زنان

درخواست سازمان محیط‌زیست از وزارت کشور برای مدیریت پسماند

قدیمی‌ترین‌جنگل‌کره زمین ایرانی ماند

نباید جوانان و دختران را با انتخاب‌های اجباری از جامعه راند

کارخانه‌های تولید قانون

تابش عضو شورای پول و اعتبار: باید اختصاص ارز 4200 تومانی از انحصار خارج شود

آمادگی وزارت بهداشت برای حج 98 و راهپیمائی اربعین حسینی

تفاهم نامه همکاری قوای سه گانه برای تنقیح قوانین امضا شد

وام قرض الحسنه به 200 هزار بازنشسته نیروهای مسلح پرداخت می شود

جاسمی: منطقه خلیج فارس به قیّم نیاز ندارد / کشورهای منطقه آمریکا را خارج کنند

پایتخت در انتظار معجزه حیات بخش طرح محدوده کنترل آلودگی هوا

از تحریم استقبال نمی‌کنیم اما راه مقابله با آن را آموخته‌ایم

از حقوق‌ها راضی نیستید، قانون را عوض کنید!

اعلام قیمت قطعی قطار مسافری تهران-وان

سایه روشن های نشست شورای امنیت درباره برجام

تصفیه آب 5 شهر استان کرمان با "سامانه نانو فناوری" ساخت محققان کشور

ماجرای 14 میلیارد دلار ارز کالاهای اساسی چیست؟

جهانگیری‬ مصوبه اصلاح تقسیمات کشوری در خراسان رضوی را ابلاغ کرد

پرونده الکترونیکی نظام سلامت گام دوم در تحول سلامت است