راه ترقی

آخرين مطالب

11 برنامه وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در تابستان 98 مديريت

11 برنامه وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در تابستان 98

  بزرگنمايي:

راه ترقی- براساس برآوردهای انجام شده درباره مصرف برق در تابستان 98 و همچنین با در نظر گرفتن ظرفیت تولید در ابتدای مردادماه امسال، در اوج بار سال آینده حدود هشت هزار مگاوات کمبود قدرت قابل اتکا وجود دارد که برای جبران آن، قرار است تا تابستان 98، پنج هزار و 223 مگاوات به ظرفیت نیروگاه های حرارتی، 598 مگاوات به ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر و 150 مگاوات به نیروگاه های برقابی اضافه شود.
در کنار این افزایش ظرفیت ها، سه هزار مگاوات مدیریت مصرف نیز در دستور کار قرار گرفته که وزارت نیرو برای دستیابی به این هدف، 11 برنامه را مورد توجه قرار داده است؛ میزان مدیریت مصرف و همچنین پیش نیازهای فنی، قانونی و مالی هرکدام از این برنامه ها مشخص بوده و تخمین زده شده که برای اجرای این برنامه ها حدود یک هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
«طرح پیشنهادی اصلاح تعرفه ها» با هدف «کاهش مصرف مشترکان پر مصرف»، نخستین برنامه مدیریت مصرف برق برای سال آینده است؛ برآورد می شود این برنامه مصرف برق را یک هزار و 500 مگاوات کاهش می دهد؛ اجرای این طرح به هیچ پیش نیاز فنی و منابع مالی نیاز ندارد و لازمه آن فقط اخذ مصوبه هیات دولت است.
دومین برنامه مدیریت مصرف برق در تابستان 98، «اجبار به کاهش 30 درصدی بار صنایع بالای یک مگاوات» است؛ برای اجرای این برنامه دو مسیر پیش بینی شده است که نخست «تغییر ساعت کار شهرک های صنعتی در پنج روز هفته و یا در روز تعطیل (دو روز هفته) است.
این طرح که پیش بینی می شود400 مگاوات مصرف برق را در تابستان 98 کاهش دهد، به نصب تجهیزات مانیتورینگ و ادوات قطع از راه دور نیاز دارد؛ علاوه بر این، اجرای این طرح به اخذ مجوز از هیات دولت، همکاری شهرک های صنعتی، همکاری اتاق بازرگانی و همچنین همکاری وزارت کشور و استانداران به همراه 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
«تغییر ساعت کار ادارات در کل کشور و اخذ مجوز قطع در صورت عدم همکاری» سومین برنامه مدیریت مصرف برق در تابستان 98 است؛ این برنامه که 400 مگاوات مصرف برق در زمان پیک (اوج مصرف) را کاهش دهد، نیاز به نصب کنتورهای هوشمند و همچنین اخذ مجوز از هیات دولت و همکاری وزارت کشور و استانداران است؛ وزارت نیرو برآورد کرده این طرح یک هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
چهارمین برنامه مدیریت مصرف تابستان 98 مربوط به بخش کشاورزی است؛ این طرح در سال های گذشته نیز اجرا می شد، به این ترتیب که کشاورزان در چهار ساعت اوج مصرف (12 تا 16) موتور چاه ها را خاموش کنند و به جای آن در 20 ساعت باقیمانده شبانه روز، از برق رایگان استفاده کنند.
این طرح که قرار است 200 مگاوات مصرف برق را در زمان پیک کاهش دهد، به نصب کنتورهای هوشمند و 500 فیدر* قابل قطع نیاز دارد؛ همچنین علاوه بر پیش نیازهای فنی، به اخذ مجوز از هیات دولت، هماهنگی با مجلس و همکاری وزارتخانه های کشور و جهادکشاورزی و همچنین استانداران نیاز است. وزارت نیرو برآورد کرده است که این طرح به یک هزار و 327 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
* «فیدر» تجهیزاتی در شبکه توزیع است که برق را از پست های فوق توزیع دریافت کرده و به ترانسفورماتورها تحویل می دهد تا برق «فشار متوسط» برای مصرف مشترکان به «فشار ضعیف» تبدیل شود.
«استفاده از مولدهای خودتامین مشترکان» پنجمین برنامه ای است که برای مدیریت مصرف برق در پیک 98 در دستور کار قرار گرفته و برای آن، کاهش 170 مگاواتی مصرف برق پیش بینی شده است. اجرای این برنامه به نصب تجهیزات مانیتورینگ، تغییر آرایش فنی تابلومولد، بهره برداری از مول و تامین گازوئیل نیاز دارد.
علاوه بر این، برای اجرای طرح «استفاده از مولدهای خودتامین مشترکان»، به مجوز هیات دولت، تامین گازوئیل توسط وزارت نیرو و همکاری وزارت کشور، استانداران و نهادهای مرتبط با این بخش و همچنین 400 میلیارد ریال منابع مالی نیاز است.
وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در تابستان 98، در نظر دارد 10 میلیون لامپ فلورسنت ادارات در شهرهای بزرگ و استان های گرمسیر را با لامپ ال.ای.دی تعویض کند؛ این برنامه به عنوان ششمین طرح برای مدیریت مصرف برق، قرار است 80 مگاوات مصرف برق را در زمان پیک کاهش دهد. اجرای این طرح به اخذ مجوز از هیات دولت و شورای اقتصاد و همچنین 2 هزار و 800 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
«کنترل بار روشنایی معابر و پارک ها» از دیگر برنامه ها برای کنترل پیک شب در زمان اوج مصرف شبانه است؛ این برنامه 60 مگاوات مصرف برق را کاهش می دهد و اجرای آن به 100 میلیارد ریال اعتبار احتیاج دارد.
وزارت نیرو در هشتمین برنامه مدیریت مصرف خود برنامه ریزی کرده است که پنج میلیون دستگاه کولر آبی و یک میلیون دستگاه کولر گازی را سرویس کند؛ اجرای این طرح که مصرف برق در پیک را 50 مگاوات کاهش می دهد، به یک هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
«اجباری کردن همکاری دو ساعته ایستگاه های سی.ان.جی» از دیگر طرح های مدیریت مصرف برق است که وزارت نیرو برای تابستان 98 در دستور کار قرار داده و براساس آن 50 مگاوات مصرف برق در زمان پیک مدیریت می شود. اجرای آن به 23 میلیارد ریال اعتبار و اخذ مجوز از هیات دولت و همکاری وزارت نفت و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نیاز دارد.
از دیگر روش هایی که امسال برای مدیریت مصرف برق مورد تاکید وزارت نیرو قرار گرفته، استفاده پایلوت (آزمایشی) از فناوری های نوین مانند ذخیره سازها، اینترنت اشیا، قطع مستقیم بار، هوشمندسازی روشنایی معابر و توسعه استفاده از لامپ های ال.ای.دی است؛ پیش بینی شده است بکارگیری این فناوری های نوین حتی به صورت آزمایشی، می تواند مصرف برق را در زمان پیک، 50 مگاوات کاهش دهد.
اجرای این طرح، به تهیه و تولید ادوات، تدوین دستورالعمل های فنی و مبادله تفاهم نامه همکاری با مشترکان هدف، نیاز دارد و برای اجرای آن 700 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
یازدهمین طرح مدیریت مصرف برق در تابستان 98 مربوط به پایتخت است؛ در تهران 4.5 میلیون مشترک وجود دارد که 13 درصد مشترکان برق کشور را تشکیل می دهند و آنها 10 درصد برق کشور را مصرف می کنند.
وزارت نیرو برنامه ریزی کرده است که 56 میلیون لامپ فلورسنت در ادارات شهر تهران را با لامپ های ال.ای.دی تعویض کند تا به این ترتیب، مصرف برق این مشترکان در زمان پیک، 40 مگاوات کاهش یابد.
بر اساس برنامه تدوین شده وزارت نیرو، این طرح به اخذ مجوز از هیات دولت و شورای اقتصاد و یک هزار و 600 میلیارد ریال منابع مالی نیاز دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

9 توصیه مهم هلال احمر برای مسافران و ساکنان غرب و جنوب کشور

جهانگیری بر هماهنگی همه دستگاه برای مقابله با احتمال وقوع سیل تاکید کرد

مروری بر مقررات «تنبیه» در مدارس

دستور رئیس سازمان تعزیرات برای برخورد آنی با تخلفات توزیع کالاهای اساسی

برنامه ریزی برای صیانت از منابع انرژی کشور ضرورت دارد

حداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد

اقدام حقوقی حقوقدانان جهان علیه تروریسم و نژادپرستی

‌صالحی: بتن‌ریزی زیرساخت‌ راکتورهای نیروگاه‌های بوشهر 2 و 3 تا تابستان انجام می‌شود

انتقاد همتی از برخی اظهار نظرها در زمان آرامش بازار ارز

بخشنامه رئیس قوه قضاییه برای مرخصی نوروزی زندانیان ابلاغ شد

سرمایه گذاران خصوصی دربخش سلامت حمایت می شوند

قانون مدیریت خدمات کشوری دائمی شد

جلسه مجمع تشخیص مصلحت با دستور کار بررسی موارد اختلافی در بودجه98

هشدار پلیس فتا درباره آموزش ساخت مواد محترقه در فضای مجازی

در چند ماه آینده تحولاتی در دادسراها خواهیم داشت

موافقت دولت با اصلاحات تغییرات تقسیماتی در 12 استان کشور

وزیر راه موافق تفحص از قراردادهای خریدهواپیما در دوران آخوندی است

پلیس فتا: به اینترنت رایگان وصل نشوید

مصادیق تخلفات تبلیغات انتخاباتی مشخص شد

برخی اصولگرایان جلسه امروز مجلس را به تنش و درگیری کشاندند

تمهیدات پلیس برای تأمین امنیت کاروان‌های راهیان نور

اپراتوری های تلفن همراه باید به تعرفه های قبلی خود بازگردند

تبلیغ نامزدهای انتخابات مجلس از جایگاه‌های رسمی و دولتی ممنوع می‌شود

بودجه 80 هزار میلیاردی برای جبران کسری صندوق‌های بازنشستگی

جدول بدهی‌ها و مطالبات دولت به کمیسیون تلفیق ارائه شده است

تندگویان: سازمان‌هایی که به جوانان خدمات نمی‌دهند را به خط می‌کنیم

نوبخت: دولت با اختصاص یارانه به تولیدکنندگان از افزایش قیمت دارو پرهیز کند

گلایه بطحائی از نحوه اعتراضات معلمان

به جای کوپن، پول بدهید!

خمیر نان آب رفت!

مهلت 7 روزه داوطلبان نامزدی نمایندگی مجلس برای ثبت‌نام در سامانه الکترونیکی وزارت کشور

تصویب طرح اصلاح قانون انتخابات نیاز به دو سوم رأی نمایندگان ندارد

نمایندگانی که نمی توانند در دور یازدهم نامزد انتخابات شوند

نمایندگی مجلس بیش از سه دوره متوالی ممنوع شد

نا امیدی به آینده زنگ خطر گرایش جوانان به مصرف موادمخدر

تبصره مربوط به افزایش حقوق کارمندان به کمیسیون تلفیق رفت

نمایندگان مجلس با استعفای ظریف مخالف هستند

معاونین معاون اول رییس جمهور منصوب شدند

استعفای ظریف امروز در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی می شود

سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی ایجاد می‌شود

سامانه‌های مرتبط با شفافیت در وزارت تعاون رونمایی شد

رحمانی فضلی فردا به کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌رود

نحوه تهاتر بدهی اشخاص حقیقی و حقوقی به بانک‌های صادرات، تجارت و ملت تعیین شد

بطحائی تاکیدکرد: تلاش برای خلاص شدن دانش‌آموزان از محفوظات

دولت مجاز به فروش اموال و دارایی های غیر منقول مازاد شد

ماهانه 300 تومان از مشترکین برق و گاز برای بیمه خسارت اخذ می شود

مجوز مجلس به وزارت نفت برای انتشار 3 میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی

مجلس نحوه تسویه بدهی‌های دولت را مشخص کرد

انگار قرار نیست که بازنشسته‌ها بروند!

خودروسازی کشور مدیریت آینده نگر ندارد