راه ترقی

آخرين مطالب

شیر خفته کشتی! بیدار شو ورزشی

شیر خفته کشتی! بیدار شو

  بزرگنمايي:

راه ترقی- باید بپذیریم که امید مردم همان صبح روز نخست مسابقات کشتی (28 مهر) بعد از شکست حسن یزدانی، مقابل دیوید تیلور آمریکایی رنگ باخت و شوک عجیبی نه تنها به ملی پوشان کشتی وارد شد بلکه مردم را نیز در بهت و حیرت فرو برد و این شکست برایشان غیر قابل هضم بود.
از همان ابتدا مشخص بود که این مرتبه سالن پاپ لازلو مجارستان که سال 2013 تیم ملی کشتی آزاد کاپ قهرمانی را با 2 مدال طلا، یک نقره و 2 برنز بالای سر برده بود و ملی پوشان کشتی فرنگی نیز 2 مدال طلا در آن دشت کرده بودند (البته مدال طلای امیر علی اکبری در آن رقابت ها به دلیل دوپینگ بازپس گرفته شد)، بنای ناسازگاری را با کشتی ایران دارد.
اینکه تیم ملی کشتی آزاد روسیه با چهار مدال طلا و تیم قدرتمند آمریکا با سه نشان زرین، در کنار سه برنز ایران و هفت ملی پوش حذف شده و در کشتی فرنگی نیز تزارها با 6 مدال طلا بار دیگر قدرت و سلطه خود را به کشتی جهان دیکته کردند و در 10 وزن ممکن 9 فرنگی کار کشورمان دستشان از مدال کوتاه ماند و تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی حتی بدون داشتن یک فینالیست مسابقات را به پایان بردند، غم بزرگی است که این روزها در دل هر کشتی دوست ایرانی جا خوش کرده است.
سرافکندگی و سرخوردگی ملی پوشان کشتی ایران، سرافکندگی و شکست همه ایرانیانی است که در هفت دهه گذشته با پهلوانان و قهرمانان خود شاد شده اند و در شکست هایشان غمگین. انگار کشتی فرای ورزش برای این سرزمین است که به همراه مرام پهلوانی و جوانمردی، جزئی از فرهنگ مان شده، چرا که قهرمانان و پهلوانان این سرزمین از جنس خود مردم هستند و شاد کردن دل آنها جزئی از فرهنگ قهرمانان شده است.
از سال 1982 مسابقات جهانی ادمونتون کانادا که تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی از کسب مدال بازماندند، تیم ملی کشتی آزاد در سال 2005 بوداپست مجارستان تنها یک برنز گرفته بود. در کشتی فرنگی نیز هر چند تیم ملی در سال های 1961 یوکوهامای ژاپن، 1966 تولیدو آمریکا، 1973 تهران، 1977 گوتنبرگ سوید و 2002 روسیه به تک مدال برنز قهرمانان خود بسنده کرده بود اما در سال 2003 فرانسه، تیم ملی کشتی فرنگی نتوانست هیچ مدالی کسب کند.
کشتی فرنگی ایران از سال 2005 با حضور محمد بنا که به حق او را باید معمار کشتی فرنگی ایران نام نهاد، وارد دوران تازه ای شد و خود را به عنوان یکی از قدرتهای کشتی فرنگی جهان معرفی کرد و در 2 دوره بازی های المپیک با کسب سه مدال طلا و 2 برنز، نتیجه ای رویایی را برای کشتی ایران رقم زد.
اما چه شده که در 2 سال اخیر کشتی ایران دوران افول خود را می گذراند و حتی اقتدار گذشته را در قاره کهن نیز ندارد؟ آیا تنها مشکلات مالی و ارزی و حضور نیافتن تیم های ملی در تورنمنت های بین المللی از علل اصلی نتایج ضعیف کشتی در بوداپست بود؟
به طور حتم رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی در سال های اخیر تحول اساسی نه تنها در کشتی ایران بلکه در تغییر قوانین و مقررات و حتی ابداع مسابقات در سطح جهان ایجاد کرد اما به همان نسبت که توانست در سطح بین الملل موفق باشد و حامیان مالی خوبی برای کشتی جذب کند به همان اندازه نتوانست از ظرفیت های موجود در کشتی به نحو شایسته استفاده کند.
البته با همه انتقاداتی که افراد مختلف به نتایج ضعیف تیم ملی دارند، نباید از موفقیت کشتی پایه گذشت. امسال تیم های کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان و جوانان ایران هفت قهرمانی آسیا و جهان به دست آوردند و تنها تیم کشتی آزاد جوانان عنوان سومی را به دست آورد که شایسته تقدیر است.
قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد ایران در سال 2013 و نایب قهرمانی در سال های 2014 و 2015، نخستین قهرمانی تیم ملی کشتی فرنگی در سال 2014 و نایب قهرمانی در سال 2017 پاریس و کسب یک طلا، یک نقره و یک برنز کشتی آزاد و 2 مدال برنز کشتی فرنگی در بازی های المپیک 2016 ریو نیز از نتایج موفق سال های اخیر کشتی است.
تیم ملی کشتی تا همین 2 سال پیش وابستگی شدیدی به کشتی گیرانی همچون حمید سوریان، قاسم رضایی، امید نوروزی و سعید عبدولی داشت که طی این سال ها بارها مدال آوری کرده بودند اما دریغ از پشتوانه سازی و ساختن کشتی گیران جوان، ششدانگ و جسوری که بتوانند پا جای بزرگان بگذارند.
فرنگی کارانی همچون محمدعلی گرایی، مهرداد مردانی، محمد الیاسی، محمدرضا گرایی، حسین نوری، پژمان پشتام و یا سایر نفرات تیم ملی از داشته ها و ظرفیت های خوب کشتی ایران هستند اما در میادین مهم و جهانی هنوز نتوانسته اند از حقانیت کشتی ایران دفاع کنند.
قانون دست و پاگیر انتخابی تیم های ملی کشتی نیز در این سال ها، راهکار دوگانه ای را سر راه کادر فنی تیم های ملی قرار داده به گونه ای که برای همین مسابقات قهرمانی جهان، محمدعلی گرایی با وجود کسب عنوان دومی در وزن 77 کیلوگرم در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی از سوی کادر فنی به جای پژمان پشتام راهی بازی های آسیایی شد و مدال طلا گرفت، اما در تصمیمی بحث برانگیز برای جهانی مجارستان با کم کردن 9 کیلوگرم به وزن 72 کیلوگرم فرستاده شد و بعد از چند برد، در مسابقه با چونایف آذربایجانی دیگر رمقی برایش باقی نماند و یکی از امیدهای اصلی کسب مدال ایران از دور مسابقات حذف شد.
در حالی که در همین وزن فرنگی کار جوان، با انگیزه و جویای نامی همچون علی ارسلان وجود داشت که برای حضور در مسابقات جهانی دست و پا می زد.
در وزن 97 کیلوگرم نیز بعد از خداحافظی نصفه و نیمه قاسم رضایی و عملکرد ضعیف علی اکبر حیدری در بازی های آسیایی و از سوی دیگر دوپینگ سید مصطفی صالحی زاده، کادر فنی چاره ای جز انتخاب علیاری پا به سن گذاشته نداشت که تک مدال برنز تیم ملی را نیز گرفت.
در وزن 130 کیلوگرم شهاب قوره جیلی در دومین تجربه جهانی از روزهای آرمانی خود بسیار دور بود و حتی نمایش خوب پیکارهای جهانی سال 2017 را نیز نداشت و این موضوع نشان می دهد که تیم ملی بعد از موفقیت های جسته گریخته بشیر باباجانزاده، در سنگین وزن با مشکلات زیادی روبرو است.
حسین نوری بعد از کسب مدال برنز پیکارهای جهانی سال 2017، طلای قهرمانی آسیا و طلای بازی های آسیایی، نوید یک فرنگی کار ششدانگ در سطح جهانی را برای تیم ملی می داد. اما او نیز نشان داد که همچون سایر فرنگی کاران در برخورد با صخره سخت در مسابقات جهانی خیلی زود قافیه را می بازد و برای کسب مدال جهانی دیگر و حتی حضور در المپیک باید جهانی فکر کند.
در وزن 82 کیلوگرم صرف نظر از تصمیم اشتباه کادر فنی برای گذاشتن انتخابی بین سعید عبدولی و یوسف قادریان و حاشیه هایی که به وجود آمد، کادر فنی تیم ملی از یک سال پیش وقت باید به به فکر گماردن یک کشتی گیر تازه نفس در این وزن می بود. قادریان در سال های اخیر فرصت های زیادی را از دست داد و موفق نبود و عبدولی نیز با توجه به افزایش سن و همچنین حضور نداشتن در اردوهای تیم ملی دیگر نمی توانست مهره قابل اتکایی در این وزن باشد.
پژمان پشتام فرنگی کاری از جنوب تهران در نخستین تجربه جهانی خود در همان کشتی نخست مقابل حریف اوکراینی شکست خورد. او که در تورنمنت بین المللی جام مربیان اوکراین بسیاری از عنوان داران جهان را شکست داده بود، در این مسابقات حذف زودهنگامی داشت. این موضوع نشان می دهد که کشتی گیران جوانی همچون او به حضور در تورنمنت های بین المللی زیادی نیاز دارند و به قول گوش شکسته ها تنشان باید به تن مدعیان جهانی بخورد تا در چنین میادینی درس خود را به خوبی پس دهند.
وضعیت محمدرضا گرایی در وزن 67 کیلوگرم نیز همچون پشتام جوان در 77 کیلوگرم است. گرایی کشتی های جنگنده و خوبی گرفت و او نیز باید با حضور در تورنمنت های بین المللی بیش از گذشته آبدیده شود.
محسن حاجی پور از دیگر فرنگی کاران با تجربه ای است که بعد از نخستین میدان جهانی خود در سال 2011 که به دلیل روبرو نشدن با حریف اسراییلی از دور مسابقات حذف شده بود، برای جبران سال هایی که به واسطه حمید سوریان دستش به تیم ملی نمی رسید، انگیزه فراوانی برای کسب مدال داشت. اما او نیز مغلوب کشتی گیران جوان و جویای نامی از مولداوی شد تا در سال های پایانی کشتی خود نیز خاطره تلخ دیگری را تجربه کند.
مهرداد مردانی از فرنگی کاران جوان و خوبی است که توانست برای دومین سال پیاپی، دو بنده تیم ملی را در مسابقات جهانی بپوشد. مردانی در پیکارهای جهانی مجارستان به شینیبو اوتای ژاپنی باخت که در بازی های آسیایی نیز مغلوب او شده بود. شکست او به نوعی ضعف فنی او و همچنین غفلت کادر فنی را برملا کرد و نشان داد که هنوز مردانی با کشتی گیری ششدانگ و کسی که بتواند مدال جهانی بگیرد فاصله زیادی دارد.
در وزن 55 کیلوگرم نیز مسلم نادری خادم 37 ساله با وجود کسب عنوان نخست در مسابقات انتخابی و همچنین عملکرد خوبش در تورنمنت گرجستان برای نخستین مرتبه گام به مسابقات جهانی گذاشت که او نیز با شکست در همان کشتی نخست از دور رقابت ها حذف شد.
با وجود شکست های اخیر کشتی، اما ایران بیشه شیران است و این شیر خفته یک بار دیگر بیدار خواهد شد و اطمینان داریم که با بازنگری در برنامه ها و همچنین تغییرات اساسی در کادر فنی، موفقیت های گذشته دوباره تکرار خواهد شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرسپولیس و استقلال، پرتماشاگرترین تیم‌های غرب آسیا/ فرصتی که از دست رفت

نبرد والیبال ایران با پر افتخارترین تیم جهان

سلطانی فر: هیات مدیره پرسپولیس بازگشت برانکو را پیگیری می کند

«سیامند رحمان» در بین 10 ستاره رقابت های پاراوزنه برداری قهرمانی جهان

ایران صدرنشین لیگ ملت‌های والیبال شد

با قراردادی دو ساله؛ استراماچونی سرمربی استقلال شد

بهترین ورزش ها برای سلامت مغز کدامند

اولین رده بندی ایران با ویلموتس/ 20 جهان و اول آسیا

پاداش 49 هزار دلاری برای تیم ملی والیبال ایران

یکی از کمانداران معلول از هلند بازنگشت!

ایران - کره‌جنوبی؛ دوستانه ولی به قصد تلافی

پیشنهاد ایران به AFC برای میزبانی مراسم برترین‌های آسیا

مخالفت کمیته المپیک با انتخاب مجیدی به عنوان سرمربی تیم امید

مشاور مدیرعامل پرسپولیس: هیچ بازیکنی از پرسپولیس جدا نمی‌شود

نوزایی: همه ایرانیان برای احیای چوگان وظیفه دارند

ایران در رده سوم لیگ ملت‌های والیبال باقی ماند

والیبال ایران آرژانتین را هم تسلیم کرد

دیدار والیبال ایران با هموطنان ولاسکو

طلای ناب ستاره تکواندوی ایران در جایزه بزرگ رُم

معاون وزیر ورزش: هجوم و ازدحام هوادران پرسپولیس مانع حضور داماشی ها شد

سرپرست دبیرکل کمیته المپیک: 120 میلیارد ریال به حساب فدراسیون های ورزشی واریز شد

عرب: نگران شرایط برانکو نیستیم

آلمان هم مقابل قدرت والیبال ایران تسلیم شد

عرب: پیشنهاد یک قرارداد بلندمدت را به برانکو داده ایم/ از حق پرسپولیس و هوادارانش نخواهیم گذشت

ایران به رده دوم لیگ ملت‌های والیبال صعود کرد

فغانی داور دیدار دوستانه ایران با سوریه شد

437 ورزشکار و کادر فنی امروز با حضور رییس جمهوری تجلیل می شوند

سرمربی تیم بسکتبال جوانان: نسل بسیار خوبی داریم

ویلموتس: امیدوارم بتوانیم اینجا روزهای خوبی داشته باشیم/ ما هر هفته مسئولی خواهیم داشت تا لیگ را رصد کند

رویارویی سروقامتان والیبال ایران با ایتالیا در نخستین گام لیگ ملتهای 2019

سرمربی تیروکمان معلولان: اول به مدال جهانی فکر می‌کنیم بعد سهمیه پارالمپیک

ویلموتس وارد تهران شد

افتتاح لیگ ملت‌های والیبال با بازی ایران - ایتالیا + جدول مسابقات

زاهدی فر مصاف سپاهان و پرسپولیس را قضاوت می کند

سلطانی‌فر خبر داد: 11 خرداد در حضور رییس‌جمهور پاداش مدال‌آوران اهدا می‌شود

شرط کمیته اخلاق برای حضور بیرانوند در دیدار مقابل سپاهان

اساسنامه کمیته ملی المپیک چه روندی را در دولت طی کرده است؟

آخرین وضعیت مصدومان پرسپولیس؛ از آمادگی سیدجلال و شجاع تا تلاش بیرانوند برای بازگشت به تمرینات گروهی

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال: ویلموتس سرمربی قطعی تیم ملی است

تورنمنت بلغارستان آخرین فرصت کشتی‌گیران برای المپیکی شدن

فخری: جهان به شمشیربازی ایران احترام می گذارد

عضو هیات مدیره استقلال: فوتبال را باید به اهالی آن سپرد

اعزام تیم ملی والیبال بانوان به اسلوونی قطعی شد

واکنش رسانه‌های قطری به شکست السد برابر پرسپولیس

محصص: فوتبال زنان ایران دیگر زنگ تفریح تیم های شرق آسیا نیست

مراسم تجلیل از ورزشکاران جوانمرد برگزار می شود

لیموچی: زبان آمار روایتگر توسعه ورزش زنان پارالمپیکی است

تاج: ویلموتس چند روز پس از قرارداد وارد تهران می‌شود/ سرمربی امید ایرانی است

عضو تیم ملی فوتسال زنان: تکیه گاه نداریم

شاگردان بنا در دو گروه به اردو باز می‌گردند