راه ترقی

آخرين مطالب

تقویت استعدادیابی در نظام آموزشی ضروری است فرهنگی

تقویت استعدادیابی در نظام آموزشی ضروری است

  بزرگنمايي:

راه ترقی- «سید احسان قاضی زاده هاشمی» درباره استفاده از نخبگان در «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ شد، اظهار داشت: این الگو، سند طولانی مدت است که تمام شاخص های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را برای مدت50 سال نشان می دهد.
وی با یادآوری این که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت فرهنگی دارای ارزش های متعالی و قابل ارائه به جهان است، افزود: اگر این قدرت فرهنگی بخواهد به عرصه جهانی معرفی شود، نیازمند یک برنامه ریزی دقیق، منسجم و شناخت از آن است.
نماینده مردم فریمان و سرخس در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما نیازمند یک جمعیت نخبه، با سواد و همچنین استعدادهایی هستیم که در درجه اول بتوانند شکوفا شوند و در عین حال منشا اثر برای کشور و آینده ایران باشند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: ما نیازمند یک روند نخبه گزینی، نخبه گرایی و میدان دادن به نسل جدید هستیم که در رشته های مختلف تحصیلی دارای تحصیلات عالیه بوده و در شرایط ایجاد تفکر و انگیزه برای شاخص های مختلف اجتماعی است.
قاضی زاده هاشمی یادآور شد: طبعا برای یک سند طولانی مدت ما نیازمند منابع انسانی قوی و وفادار به آرمان ها و ارزش های انقلاب هستیم که در عین حال به فکر پیشرفت و تعالی ایران باشند.
وی با بیان این که نخبگان باید بر هویت ایرانی و اسلامی خود تاکید کنند، گفت: برای ایجاد فضای نخبگی صحنه و میدان کشور باید در اختیار نسل تحصیلکرده و جدید قرار بگیرد که دل در گرو پیشرفت آینده ایران دارد. بر این اساس می توان یک سند متوازن و متعالی را پیشنهاد داد.
وی تصریح کرد: اگر ما صرفا گفتمان سازی کنیم اما این گفتمان در عرصه عینیت و عمل وجود خارجی پیدا نکند، بر روی کاغذ خواهد ماند و بعنوان اسناد صرفا کاغذ مطرح خواهد شد.
نماینده مردم فریمان در مجلس ادامه داد: برای این منظور نیازمند مجریان قوی، تربیت کادر مناسب، وفادار به اصول و آرمان های انقلاب و پیشرفت و توسعه ایران و در عین حال رویکرد رو به جلو هستیم.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره تاکید این الگو در استفاده از نخبگان برای اداره کشور نیز اظهار داشت: بخشی از این اقدام به نظام تعلیم و تربیت نظام جمهوری اسلامی بر می گردد، در یک نظام تعلیم و تربیت، باید برجسته گزینی در همان ابتدای امر صورت گیرد یعنی ما بتوانیم را در دوران ورود به دبستان و دبیرستان استعدادیابی کنیم.
قاضی زاده هاشمی با تاکید بر این که حوزه استعداد یابی در نظام آموزشی باید تقویت شود، یادآور شد: در این صورت اشخاص در هر مسیری می توانند در صورت داشتن استعداد و توانمندی مسیر رشد خود را طی کنند.
وی نکته دیگر در استفاده از نخبگان را چرخش بین نسلی دانست و خاطرنشان کرد: در یک نظام نخبگی، چرخش بین نسل باید بوجود آید، اگر این چرخش وجود نداشته باشد، منجر به از بین رفتن و سرکوب استعدادها می شود.
نماینده مردم فریمان در مجلس ادامه داد: هنگامی که استعداد سرکوب شود، نخبگان یا از صفحه و مدار خارج می شوند یا در خارج از کشور برای خود جایگاه پیدا می کنند. بحث مهاجرت نخبگان را باید در همین بستر دانست.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: استفاده از توانمندی، ظرفیت، انرژی یا تحصیلات افراد نخبه باید بتواند در داخل کشور جنبه کاربردی پیدا کند؛ بنابراین ما نیازمند جذب حداکثری و استفاده درست از ظرفیت ها جامعه هستیم.
قاضی زاده هاشمی به نیازهای مختلف کشور اشاره کرد و گفت: باید برای این نیازها در عرصه عرضه و تقاضا پاسخ داده شود و در قالب های مختلف برنامه ریزی شود. ممکن است عرضه تفکر و اندیشه با نیازها تطابق نداشته باشد که این موضوع نیازمند یک برنامه ریزی مدون توسط دستگاه اجرایی و متولی امر است.
وی بر اعتماد به جوانان تاکید کرد و گفت: برای داشتن یک روند متعالی در کشور، درصدی از خطاهای جوانان را بپذیریم.
نماینده مردم فریمان در مجلس با بیان این که تجربه ها باید در یک رده بالاتر استفاده کرد، ادامه داد: از جوانان می توان در رده های مختلف مدیریتی بهره برد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: چرخش بین نسلی منجر به پیشرفت، پویایی، تبلور و زایش تفکرات جدید در کشور و توسعه علمی در حوزه های مختلف افتصادی، عمرانی و اجتماعی کشور می شود و طبعا در حفظ و صیانت از انقلاب نقش به سزایی خواهد داشت.
 در پی تدوین الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، که در آن اهم مبانی و آرمان‌های پیشرفت و اُفق مطلوب کشور در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر مؤثر برای دستیابی به آن طراحی شده است، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دستگاه ها، مراکز علمی، نخبگان و صاحب‌نظران را به بررسی عمیق ابعاد مختلف سند تدوین‌ شده و ارائه نظرات مشورتی جهت تکمیل و ارتقای این سند بالادستی فراخواندند.
ایشان همچنین مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را موظف کردند که با مشورت مراجع مندرج در ابلاغ، نظرات و پیشنهادهای تکمیلی را دقیقاً بررسی و بهره‌برداری کند و نسخه ارتقا یافته الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را حداکثر ظرف دو سال آینده برای تصویب و ابلاغ ارائه کند، به ‌طوری‌ که از ابتدای قرن 15 هجری شمسی اجرای این الگو با سرعت مطلوب آغاز و امور کشور بر مدار آن قرار گیرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رییس مجلس با آیت الله العظمی میلانی و آیت الله مددی الموسوی دیدار کرد

آموزشگاه‌های کنکور به حال خود رها شده‌اند

75 درصد کتاب‌های منتشرشده در سال 97 تالیفی هستند

چهارشنبه سوری منحرف شده است

هنر انقلاب، سفارشی نیست

امکان ثبت نام در کاروان‌های فوق العاده عتبات نوروزی

رایزنی فرهنگی لازمه فرصت سازی برای اقتصاد فضای مجازی

21 میلیون نفر از موزه‌های کشور بازدید کردند

«مشتاق» را از زندگی در کرمان سیر کردند

همایش برنامه ویژه مدرسه محور بوم آغاز به کار کرد

جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور کارآفرینان اجتماعی است

بالا و پایین هزینه‌های حج/ راه‌ حل‌هایی برای کاهش هزینه‌ها

توهین به شورای عالی حوزه اهانت به مراجع و رهبری است

بطحائی خبر داد: پرداخت مطالبات حق‌التدریسی‌ها تا پایان سال

چگونه با عکس‌هایمان داستان بگوییم؟

رویکرد جدید وزارت علوم تربیت دانشجویان خودباور و خوداتکا است

افزایش سرعت واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی

فرهنگ و هنر کشور برای درخشان ماندن نیاز به زیرساخت علمی دارد

جشنواره ای در سایه

مرگ در جزیره لهجه‌ها قدم می‌زند

مردم باید زمانی که به ما می رسند احساس آرامش کنند

حضرت فاطمه(س)؛ طلایه دار دفاع از حریم ولایت

بررسی شیوه نامه‌های انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

جشن جهانی نوروز برگزار می‌شود

تیغ تحریم حوزه هنری بر گردن آشغال‌ها دوست داشتنی

بطحائی: با اجرای رتبه‌بندی، حقوق‌ تمامی فرهنگیان دو سه برابر نمی‌شود

رستم خواندن بازیگران معلول از سوی وزیر

تجربه‌هایی بدیع برای ورود به جهان تئاتر نوین

ابلاغ بخشنامه نقل و انتقالات فرهنگیان برای سال تحصیلی آینده

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده‌های بکر

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟

نمایش‌هایی از بلژیک، آذربایجان و رومانی

دو‌ کنسرت با یک بلیت

آموزش و پرورش باید با شجاعت موانع راه نشاط را کنار بزند

«هنر» تماشاگه چگونه زیستن یک ملت است

قدرت نمایی هنرمندان استانی در تئاتر خیابانی جشنواره فجر

بطحائی: به برخی اظهاراتم برچسب سیاسی می‌زنند

شرایط پذیرش دانشجوی بورسیه جهت تصدی منصب قضا

کرشندو «فرهت» در رپرتوار موسیقی فجر 97

حق التدریس‌ها نمی‌توانند معلم شوند

خاطره بازی با 37 دوره جشنواره تئاتر فجر

چهار هزار جایزه جهانی در 40 سال تاریخ سینمای بعد از انقلاب

85 درصد داوطلبان بدون تاثیر نمره کنکور وارد دانشگاه شدند

فیلم‌هایی به رنگ خون؛ تماشاگرانی در برزخ جشن و عزا

اسامی رشته‌های بدون کنکور امروز اعلام می‌شود

می‌توان مشکلات کشور را با اتکا به دین حل کرد

بطحائی: همچنان با ایده‌آل‌های بودجه‌ای فاصله‌ داریم

آموزش‌ مهارتی دانشجویان حقوق موجب تکامل دستگاه قضائی می‌شود

امام و رهبری حامیان اصلی اقلیت‌های دینی ایران بوده‌اند

بازگشت جشنواره فیلم فجر به بنیاد سینمایی فارابی