راه ترقی

آخرين مطالب

دیپلماسی نفتی بی سرو صدای ایران، تحریم آمریکا را ناکام گذاشت اقتصاد

دیپلماسی نفتی بی سرو صدای ایران، تحریم آمریکا را ناکام گذاشت

  بزرگنمايي:

راه ترقی- همزمان با اعزام نمایندگان آمریکا به کشورهای خریدار نفت ایران برای به صفر رساندن صادرات نفت کشورمان که با تبلیغات و هیاهوی زیادی همراه بود، ایران نیز بدور از سروصدا و به آرامی، دیپلماسی نفتی خود برای مقابله با این سیاست واشنگتن را در پیش گرفت که در نهایت به ناکام گذاشتن این طرح منجر شد.
تهران با درک این واقعیت که بازارهای جهانی به نفت ایران نیاز دارد با بهره گیری از ابزارها و روش هایی که هیچ گاه اعلام نکرد، توانست جایگاه خود در عرصه بازار انرژی حفظ کرده و واشنگتن را ناچار به عقب نشینی کند.
حسن روحانی رئیس جمهوری در جلسه اخیر هیات دولت خطاب به مقام‌های آمریکایی گفت: شما نه می‌توانید نفت ایران را قطع کنید و نه می‌توانید به آن حدی که مورد نظرتان است، برسانید.
روحانی ادامه داد: «مطمئناً آمریکا در این توطئه جدید علیه ایران پیروز نخواهد شد، کما اینکه قدم به قدم در حال عقب‌نشینی هستند. نخست گفتند صادرات نفت ایران را به صفر می‌رسانیم، بعد گفتند که در نوامبر نمی‌شود به صفر برسانیم، چند ماه بعد ممکن است و بعد کم کم گفتند نمی‌شود به صفر برسانیم و می‌خواهیم صادرات نفت را کم کنیم.»

** تهدیدهای پر هیاهوی ترامپ
آمریکا بعد از خروج از برجام در اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد همه تحریم ها علیه ایران را در 2 مهلت زمانی 90 و 180 روزه باز می گرداند.
دور نخست این تحریم ها، 6 اوت (15 مرداد) اعمال شد و مرحله دوم آن که بخش هایی مانند صنعت نفت را هدف قرار داده بود، قرار است از چهارم نوامبر (13 آبان) اجرا شود؛ بر اساس سیاست آمریکا باید در چهارم نوامبر صادرات نفت ایران به صفر می رسید.
دونالد ترامپ بارها هشدار داد همه مشتریان نفت ایران باید تا زمان سر رسیدن مهلت 180 روزه چهارم نوامبر خرید نفت از ایران را متوقف کنند زیرا عواقب بدی در انتظار آنها خواهد بود.
پس از آن، مقام های ارشد و فرستادگان واشنگتن روانه کشورهای واردکننده نفت ایران شدند تا آنها را مجاب به توقف خرید نفت از کشورمان کنند که در این مسیر از هیچ تهدید و فشاری نیز خودداری نکردند.

** معافیت هشت کشور از تحریم‌ نفتی آمریکا
آمریکا که ابتدا اعلام کرده بود همه کشورها بدون هیچ اغماضی و چشم پوشی ملزم به توقف کامل خرید نفت از ایران هستند به تدریج مجبور به پذیرش این واقعیت شد که قادر نیست نفت ایران را از بازارهای جهانی حذف کند.
گذشت زمان نشان داد که حذف نفت ایران از بازارهای جهانی امکان پذیر نیست و سایر کشورها قادر به جبران خلاء ناشی از قطع صادرات نفت ایران نخواهند بود، بر این اساس، واشنگتن مجبور شد که در سیاست خود بازنگری کند و به مشتریان نفتی ایران معافیت بدهد.
بنابراین، گام به گام در سیاست تحریم نفتی ایران عقب نشینی کرد تا این که در نهایت دیروز (جمعه) منابع خبری از موافقت آمریکا با معافیت هشت کشور از تحریم نفتی خبر دادند.
بر این اساس، خبرگزاری بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش داد که دولت آمریکا تصمیم به مستثنی کردن هشت کشور از تحریم‌های نفتی علیه ایران گرفته است.
ژاپن، هند، کره‌ جنوبی و چین در میان این کشورها هستند. از چهار کشور دیگر در این گزارش اسم برده نشده است.
منابع آگاه در دولت آمریکا به بلومبرگ گفته‌اند که کاخ سفید با وجود تلاش برای قطع درآمدهای نفتی ایران، ناچار به صدور این معافیت‌ها برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در بازار جهانی شده است.
بلومبرگ در همین ارتباط به نقل از یک منبع دولتی دیگر نوشته که واشنگتن با وجود صدور معافیت، خواستار کاهش واردات نفت ایران از سوی همه کشورهای یاد شده است؛ موضوعی که با مخالفت شرکای تجاری مهم تهران مواجه شد.
انتظار می‌رود فهرست کشورهای معاف از تحریم‌های نفتی علیه ایران روز دوشنبه اعلام شود.
همچنین رسانه های ایتالیایی در آستانه دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران، از احتمال معاف بودن ایتالیا از این تحریم ها خبر داده و اعلام کردند که این کشور می تواند به واردات نفت از ایران ادامه دهد.
به گزارش شبکه خبری دولتی «رای نیوز 24» ایتالیا، شامگاه جمعه با عنوان «ترامپ با ضربه به صادرات نفت ایران به اروپا، بجز ایتالیا سیلی زد» نوشت: به عقیده منابع رسمی آمریکا، ایتالیا می تواند به همراه هفت کشور دیگر از جمله هند و کره جنوبی به واردات نفت از تهران ادامه دهد.

** ادامه صادرات راز آلود نفت ایران
واشنگتن نتوانست صادرات نفت ایران را متوقف کند، تنها نتیجه فشار آمریکا برای توقف صدور نفت ایران، رمزآلودن شدن نحوه صادرات و مقصد فروش نفت کشورمان بود به طوری که مقام های آمریکایی از کشف نحوه صادرات نفت ایران عاجز و درمانده شده اند.
خبرگزاری انگلیسی رویترز که پیوسته تحولات بازار جهانی نفت را رصد می کند، در این باره نوشت: نمی توان جلوی صادرات نفت ایران را گرفت و به هرحال تهران نفت خود را صادر خواهد کرد.
«کسب اطلاع دقیق از میزان صدور نفت خام ایران و آمار دقیق نفتکش هایی که نفت خام ایران را به گوشه و کنار جهان ارسال می کنند؛ به یک راز بدل شده است.»
رویترز گزارش داد: دولت ترامپ همه تلاش خود را می کند تا روز 13 آبان صادرات نفت ایران را قطع کند و پس از قطع جریان نفت ایران؛ قیمت جهانی نفت خام بالا نرود. اما یک مشکل اساسی وجود دارد. ایران اگر موفق شود نفت خود را صادر کند؛ در این زمینه شفاف سازی نخواهد شد. بنابراین سایر اعضای اوپک از جمله عربستان نمی دانند، آیا نفت ایران از بازار کم شده یا نه؟
منبع آگاه ایرانی در این مورد می گوید: «معافیت از تحریم ها اتفاق خواهد افتاد و عربستان و روسیه نمی توانند جای نفت ایران را پر کنند».
شبکه خبری سی.ان.بی.سی در گزارشی نوشت: به رغم نزدیک شدن دور دوم تحریم های آمریکا، ایران همچنان بین 1.7 تا 1.9 میلیون بشکه نفت در روز می فروشد.
رویترز هفته گذشته در تارنمای رسمی خود افزود: با وجود آنکه تنها چند روز به آغاز تحریم های کاخ سفید علیه ایران مانده، آمریکا راه بسیاری برای هدفی که در راستای کاهش صادرات نفت ایران تعیین کرده در پیش دارد.
درباره میزان صادرات نفت ایران، آمارهای مختلفی توسط منابع خبری اعلام می شود که همگی آنها بر حدس و گمان تکیه دارد، در واقع، میزان واقعی و مقصد صادرات ایران همچنان یک راز است، رازی که مقامات کاخ سفید خیلی تمایل دارند از جزئیات آن آگاه شوند.




نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هزینه یک درصدی غول‌های نفتی روی انرژی پاک

واریز پول بسته‌های غذایی به حساب حقوق کارکنان

تورم نقطه ای مواد خوراکی 47.5 درصد شد

برنامه دولت برای ترانزیت و حمل ونقل بین‌المللی

افزایش قیمت نفت به دنبال کاهش صادرات عربستان

تکلیف جدید دولت به بانک مرکزی

افزایش بیش از 64 درصدی قیمت 21 قلم محصول کشاورزی

نشست تولیدکنندگان بزرگ نفت برای بررسی کاهش تولید

شیوه وام‌دهی بانکها تغییر کرد/80 تا 90 درصد سپرده خود وام بگیرید

دومین عرضه نفت خام امروز در بورس/ نرخ ٧١ دلار و ٥٩سنت تعیین شد

ایران یکی از 10 کشور برتر دارنده ذخایر پتاسیم

انتقاد کارشناس مالی از سیاست دلال‌پروری در اقتصاد ایران

"چابهار"؛ شاهراه اقتصادی همگرایی منطقه‌ای ایران، هند و افغانستان می‌شود

تولید 3,2 میلیون تنی سیب در ایران

دیوان عدالت مصوبه دریافت حق گمرکی در مناطق آزاد را باطل کرد

دسترسی برخی بانک‌های ایرانی به سوئیفت قطع می‌شود

پیشنهادات جدید مالیاتی فعالان اقتصادی برای شرایط کنونی اقتصاد

قیمت جهانی نفت به طور چشمگیری کاهش یافت

گذر از رنج خام فروشی با توسعه صنایع تبدیلی

مگر می‌شود قیمت همه چیز افزایش یابد اما قیمت خودرو ثابت بماند!؟

تحریم‌ها تاثیری در روابط بانکی امارات و ایران ندارد

آمریکا از شکست های40سال گذشته خود برابر ایران درس عبرت نگرفته است

نرخ پایه‌های صادراتی اصلاح شود/حذف مشکلات ناشی ازپیمان‌سپاری ارزی

پالایشگاه‌های ژاپنی در تدارک از سرگیری واردات نفت ایران

آغاز واردات میعانات کره جنوبی از ایران تا دو ماه آینده

واکنش بانک مرکزی به تحریم‌های جدید آمریکا

300 هزار هکتار زمین برای کشت فراسرزمینی در اجاره ایران است

چین از تحریم های نفتی ایران معاف شد

افزایش ٢٠ تا ٣٠ درصدی نرخ خرید برق تجدیدپذیر تا دو ماه آینده

رشد 25 درصدی صادرات هند به ایران با توافق نفتی جدید

معافیت کره جنوبی از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران

رشد سه برابری پوشش های صندوق ضمانت صادرات

کاهش قیمت نفت در پی معافیت‌های آمریکا برای خرید نفت ایران

لاریجانی: کمیسیون اقتصادی به مشکلات ارزی زائران اربعین رسیدگی می‌کند

معافیت نفتی؛ گزینه واشنگتن برای تعویق ناکامی

نرخ خرید دلار در بانک‌ها/ یورو مسافرتی 14 هزار و 500 تومان

صادرات 100 میلیون دلار سازه و نهاده گلخانه ای

آغاز عرضه شمش‌های طلا در بانک کارگشایی/حراج امروز 13آبان، 16 عصر

پول خرید نفت هند از ایران به روپیه پرداخت می‌شود

جهش 45 پله‌ای شاخص سهولت تجارت فرامرزی ایران

صادرات برق ایران به 33 میلیارد دلار می‌رسد

هیچکس پاسخگوی گرانی لبنیات نیست

دیپلماسی نفتی بی سرو صدای ایران، تحریم آمریکا را ناکام گذاشت

نفت سال آینده ارزان می‌شود

توضیحات یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره قیمت‌ لبنیات

چهارمین کاهش هفتگی قیمت نفت در واکنش به معافیت‌های نفتی آمریکا

ارتقای 29 پله ای رتبه ایران در نماگر «ورشکستگی و پرداخت دیون»

کلید تحریم‌های آمریکا در قفل " مـعافـیـت‌ها " شکست

قیمت نفت جهش کرد

پتروشیمی و ذرت دامی در صدر کالاهای صادراتی و وارداتی ایران