راه ترقی

آخرين مطالب

آمریکا، در تحریم اقتصادی ایران ناکام ماند سياسي

آمریکا، در تحریم اقتصادی ایران ناکام ماند

  بزرگنمايي:

راه ترقی-شکست آمریکا در ادعای به صفر رساندن صادارت نفت ایران هر روز آشکارتر می شود تا آنجا که جان بولتون مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا و چهره افراطی و وابسته صهیونیست ها به عدم امکان کاهش مورد نظر صادرات نفت ایران اعتراف کرده است.
خبرگزاری بلومبرگ روز گذشته خبر داد که هشت کشور از تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران که مغایر قوانین تجارت بین المللی است، معاف شده اند که ترکیه نیز از جمله این کشورهاست.
رسانه های خبری ترکیه با انتشار اخبار و گزارش های مربوط به معافیت هشت کشور خریدار نفت ایران از تحریم های آمریکا، وضعیت پیش را آمده را به معنای شکست آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران و شکست تحریم ها عنوان کردند.
در همین راستا، فرمایش دیروز حضرت آیت الله خامنه ای در جمع هزاران دانشجو و دانش آموز عصر دیروز و امروز در صدر اخبار رسانه های ترکیه جای گرفت.
روزنامه خبر ترک با درج عنوان "خامنه ای: آمریکا به سوی فروپاشی می رود" به فرمایش دیروز رهبری پرداخت و نوشت: به گفته رهبر ایران، تحریم های آمریکا همواره در راستای فلج کردن اقتصاد کشور بوده اما با مقاومت مردم به قدرتمند تر شدت اقتصاد ایران منجر شده است.
روزنامه استار از رسانه های نزدیک به دولت ترکیه با درج عنوان "تحریم های آمریکایی باعث تقویت اقتصاد ایران شد"، نوشت: رهبر ایران تلاش آمریکا برای منزوی کردن ایران را مختص امروز ندانست و تاکید کرد که واشنگتن با همه گونه ابزار اقتصادی، رسانه ای و نظامی تلاش کرد تا کشور را به عقب برگردانده و شرایطی مانند دوران پهلوی بر ایران حاکم کند اما نتوانست.
استار به نقل از مقام معظم رهبری افزود: هدف آمریکا از جنگ و تحریم اقتصادی در طول 40 سال گذشته فلج کردن و عقب نگه داشتن کشور بود اما در جنگ اقتصادی نیز آنچه اتفاق افتاده، بر خلاف خواست آمریکاست زیرا حرکت به سمت خودکفایی و تولید در داخل، سرعت گرفته و امروز صدها گروه فعال از جوانان خوش فکرِ دانشگاهی مشغول فعالیتها و کارهای مهمی در کشور هستند.
روزنامه ینی آکیت نیز عنوان "آمریکا در حال فروپاشی است" را برای انتشار خبر فرمایش مقام معظم رهبری علیه تحریم های آمریکا اختصاص داد و نوشت: رهبر ایران در سخنانی قاطع اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا در مسیر فروپاشی گام بر می دارد و همه باید این را بدانند.
به نوشته این رسانه، آیت الله خامنه ای با تشریح چگونگی به قهقرا رفتن آمریکا تصریح کرد که این کشور نسبت به 40 سال قبل ضعیف تر شده است.
از دیگر رسانه های ترکیه می توان به روزنامه آکشام اشاره کرد که با انتخاب تیتر "خامنه ای: آمریکا، فلج اقتصادی ایران را هدفگذاری کرد، اما موفق نشد" به فرمایش دیروز مقام معظم رهبری اشاره کرد و نوشت: آیت الله خامنه ای، آمریکا را بازنده دائمی جنگ با ایران در طول چهل سال اخیر معرفی و تاکید کرد که فشار آمریکایی نه تنها بر اراده کشور افزوده، بلکه قدرت اقتصادی ایران را تقویت کرده است.
پایگاه اینترنتی شبکه ان.تی.وی ترکیه نیز با درج عنوان "تحریم های آمریکا خود به خود به اقتصاد ایران کمک کرد" به تشریح سخنان رهبر انقلاب در جمع دانش آموزان و دانشجویان پرداخت و نوشت: رهبر ایران در سخنانی، قدرت آمریکا را تضعیف شده خواند و نظر کارشناسان معتبر سیاسی و جامعه شناسی را موید این امر عنوان کرد.
این رسانه تلویزیونی ترکیه افزود: رهبر ایران، قدرت ایالات متحده در جنگ نرم را نیز متلاشی شده خواند و تاکید کرد که آمریکایی ها دیگر نمی توانند به راحتی نظر خود را به سایر کشورها تحمیل و یا بقبولانند.
روزنامه سوزجو نیز تیتری تکراری و شبیه شبکه ان.تی.وی را برای انتشار خبر مربوط به بیانات رهبر انقلاب انتخاب کرد و با اشاره ای کوتاه به آن نوشت: رهبر ایران، قدرت آمریکا را رو به افول خواند.
به نوشته این رسانه، رهبر ایران تسخیر سفارت آمریکا را سیلی دانشجویان به آنها تشبیه کرد و تاکید کرد که امروز ایران، تنها کشوری در جهان است که آمریکا کوچکترین نقش در آن ندارند.
روزنامه گونش با درج عنوان "خامنه ای: تحریم های آمریکا همواره شکست خورده است" به انتشار خبر مربوط به بیانات رهبر انقلاب پرداخت و به نقل از ایشان نوشت: هدف اصلی امریکا در چهار دهه اخیر، سیطره مجدد بر ایران بود اما با وجود همه تلاشها و توطئه ها، نتوانسته است به این هدف دست پیدا کند و در جنگ اقتصادی نیز آنچه اتفاق افتاده، بر خلاف خواست آمریکا بوده است.
روزنامه بیرگون تیتر متقاوت "خامنه ای: نتیجه بر خلاف مسیر حرکت آمریکا رقم خورد" را برای انعکاس بیانات رهبری انتخاب کرد و نوشت: رهبر ایران همه تلاش های آمریکا را در راستای بازگشت ایران به دوران پهلوی عنوان کرد که تاکنون نتیجه ای جز شکست برای واشنگتن نداشته است.
این رسانه در ادامه این خبر به نقل از رهبر معظم انقلاب نوشت: اکنون هم اقتدار معنوی و قدرت نرم آمریکا رو به افول است و هم اقدامات رئیس جمهوری عجیب و غریبِ فعلیِ آمریکا، "لیبرال دموکراسی" را نیز که پایه تمدن غرب محسوب می شود، بی آبرو کرده است.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
تحریم هایی که آمریکا یک جانبه علیه ملت ایران اعلام می کند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده تا جایی که ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی کند و در این مورد می توان به اظهارات رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه و رئیس بانک مرکزی ایران اشاره کرد.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است هیچ تحریمی نیست که آمریکا بخواهد بعدا انجام دهد، بعضی از افرادی که در آمریکا به دنبال تحریم ایران بودند، بیش فعال بودند؛ بنابراین هیچ چیز جدید برای نوامبر (13 آبان ماه) وجود ندارد که انجام دهد و این یک موضوع کاملا تبلیغی و روانی است.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم در حاشیه نشست سه جانبه وزرای امورخارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در استانبول گفت: آمریکایی ها با تحریم های غیرقانونی علیه ایران به هدف پیش بینی شده خود نرسیدند.
کارشناسان و ناظران منطقه ای و بین المللی تاکید دارند که آمریکا هرگز قادر نیست خرید نفت از ایران را با اعمال تحریم ها به صفر برساند و حتی وزیر نفت سعودی اعتراف کرده است که عربستان قادر نیست با افزایش صادرات خود مانع افزایش بهای نفت در بازار جهانی شود.
در راستای مقابله با تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا ضمن فعال کردن قانون انسداد برای حمایت از فعالیت شرکت های خود در ایران، اعلام کرد که سازوکار مالی برای ادامه تجارت شرکت های خارجی با ایران و همچینن فروش نفت ایران و امکان مبادله تجاری ایران با جهان ارائه می کند.
بسیاری از ناظران سیاسی و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که تحریم نفت ایران در بلندمدت همراه با افزایش بهای نفت به تضعیف دلار در سطح بین المللی منجر شده و به شکست و عقب نشینی آمریکا می انجامد، روندی که بخشی از آن در صحبت های برخی مقامات آمریکا دیده می شود.
«جان بولتون» مشاور رئیس جمهوری آمریکا با لحنی که حاکی از ناکامی آمریکا در تحریم ایران است، به همراهی نکردن شرکای تجاری مهم تهران در تحریم‌های یکجانبه کاخ سفید علیه ایران اعتراف کرد.
وی که سخنانش در موسسه آمریکایی «همیلتون» بیانگر عقب نشینی آمریکا از راهبرد به صفر رساندن صادرات نفت ایران است، برای توجیه این عقب نشینی و عدم همراهی کشورها گفت که قصد نداریم به دوستان و هم‌پیمانان خود آسیبی بزنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دادگاه آمریکا: مرضیه هاشمی به هیچ جرمی متهم نیست/ مجری پرس تی وی همچنان در بند

حضور ظریف در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

پیام اروپا به ایران در نشست دیپلمات‌های اروپایی با مقامات ایرانی در تهران

همراهی نکردن اروپا با آمریکا بر سرنشست ضدایرانی لهستان

بی انصافی به هاشمی از قبل انقلاب تاکنون ادامه دارد

چهل سالگی فجر انقلاب با افتخار به گذشته، امید به آینده

پیشنهادهای صادق خرازی به جهانگیری

ظریف: شریک مطمئنی برای همه شرکا و اقلیم کردستان عراق هستیم

روحانی: ترسی از تحریم نداریم

ظریف و نیچروان بارزانی دیدار کردند

پیام تسلیت معاون اول رییس‌جمهور در پی سانحه هواپیمای نیروی هوایی ارتش

افتتاح مرکز تروما و اورژانس 152 تختخوابی شهید نبوی گرگان

ظریف وارد اربیل شد

نمایندگان اقوام و ادیان مختلف عراق با وزیر خارجه ایران دیدار کردند

قاسمی: برای پرتاب ماهواره معطل نظر و خواست دیگران نخواهیم بود

دولت از انتقاد سازنده و راهگشا صمیمانه استقبال می‌کند

روحانی: ماهواره پیام به‌زودی به فضا پرتاب می‌شود

رییس جمهوری وارد گلستان شد

ظریف: روحانی اسفندماه به عراق سفر می‌کند

رییس جمهوری فردا عازم استان گلستان می شود

وزیر امور خارجه تهران را به مقصد بغداد ترک کرد

برنامه‌های ظریف در سفر به عراق

کاردار لهستان به وزارت امور خارجه فراخوانده شد

علت انتقادات و دلخوری این روزهای اصلاح طلبان از آقای رئیس جمهور/ واعظی باعث جدایی روحانی از اصلاح طلبان می شود؟

ظریف فردا عازم عراق می شود

جهانگیری فردا به کاشان می رود

شهروندان ایرانی تا اطلاع ثانوی به گرجستان سفر نکنند

در جهاد بی‌نیاز کردن کامل کشور از بیگانگان پیشگام باشید

فلاحت‌پیشه: آمریکا به‌دنبال جنگ روانی است/ایران با لهستان برخورد قاطع کند

گزارش برجامی وزارت خارجه 26 دی به مجلس ارائه می شود

جـزئـیـات طـرح اسـتـانـی شـدن انـتـخابـات مـجلـس و مـزایـا و مـعـایـب آن

تعادل بودجه و منطق حکمرانی

دمکرات های سنای آمریکا لایحه تحریم جدید علیه ایران را تایید نکردند

اشتغال جوانان و معیشت مردم دو اولویت دولت است

در مقابل توپ و تشر های آمریکا و اروپا بایستید

برخورد شدید وزارت خارجه با دیپلمات‌های اروپایی

سی‌ان‌ان مدعی شد: ایران برای پرتاب ماهواره آماده می‌شود

بروجردی: سخنان وزیر خارجه آمریکا درباره تحریم‌های ایران سخیف و بی‌ارزش است

برگزاری جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه

جهانگیری: قول می‌دهم که با تمام وجود بمانم

روحانی به اصلاح‌طلبان رودستی زد/گسترش اختلاف با پارلمان اصلاحات

ظریف: منتظر اروپا نمی‌مانیم

دستور صریح رئیس‌جمهور برای رسیدگی به ادعای «اسماعیل بخشی»

بخشی از تامین امنیت جامعه به دست کشاورزان است

ملت ایران در برابر فشارهای ظالمانه آمریکا سر فرود نمی آورد

آمریکایی ها در افغانستان دوبار برای مذاکره به من پیام دادند

بخشی از تامین امنیت جامعه به دست کشاورزان است

گسترش همکاری‌های ایران و هند در پی تحریم‌های آمریکا

دولت بگوید وضع معیشتی مردم با برجام بهتر شد یا بدتر؟

پرونده حسین فریدون مختومه نشده است