راه ترقی

آخرين مطالب

آمریکا، در تحریم اقتصادی ایران ناکام ماند سياسي

آمریکا، در تحریم اقتصادی ایران ناکام ماند

  بزرگنمايي:

راه ترقی-شکست آمریکا در ادعای به صفر رساندن صادارت نفت ایران هر روز آشکارتر می شود تا آنجا که جان بولتون مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا و چهره افراطی و وابسته صهیونیست ها به عدم امکان کاهش مورد نظر صادرات نفت ایران اعتراف کرده است.
خبرگزاری بلومبرگ روز گذشته خبر داد که هشت کشور از تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران که مغایر قوانین تجارت بین المللی است، معاف شده اند که ترکیه نیز از جمله این کشورهاست.
رسانه های خبری ترکیه با انتشار اخبار و گزارش های مربوط به معافیت هشت کشور خریدار نفت ایران از تحریم های آمریکا، وضعیت پیش را آمده را به معنای شکست آمریکا در به صفر رساندن فروش نفت ایران و شکست تحریم ها عنوان کردند.
در همین راستا، فرمایش دیروز حضرت آیت الله خامنه ای در جمع هزاران دانشجو و دانش آموز عصر دیروز و امروز در صدر اخبار رسانه های ترکیه جای گرفت.
روزنامه خبر ترک با درج عنوان "خامنه ای: آمریکا به سوی فروپاشی می رود" به فرمایش دیروز رهبری پرداخت و نوشت: به گفته رهبر ایران، تحریم های آمریکا همواره در راستای فلج کردن اقتصاد کشور بوده اما با مقاومت مردم به قدرتمند تر شدت اقتصاد ایران منجر شده است.
روزنامه استار از رسانه های نزدیک به دولت ترکیه با درج عنوان "تحریم های آمریکایی باعث تقویت اقتصاد ایران شد"، نوشت: رهبر ایران تلاش آمریکا برای منزوی کردن ایران را مختص امروز ندانست و تاکید کرد که واشنگتن با همه گونه ابزار اقتصادی، رسانه ای و نظامی تلاش کرد تا کشور را به عقب برگردانده و شرایطی مانند دوران پهلوی بر ایران حاکم کند اما نتوانست.
استار به نقل از مقام معظم رهبری افزود: هدف آمریکا از جنگ و تحریم اقتصادی در طول 40 سال گذشته فلج کردن و عقب نگه داشتن کشور بود اما در جنگ اقتصادی نیز آنچه اتفاق افتاده، بر خلاف خواست آمریکاست زیرا حرکت به سمت خودکفایی و تولید در داخل، سرعت گرفته و امروز صدها گروه فعال از جوانان خوش فکرِ دانشگاهی مشغول فعالیتها و کارهای مهمی در کشور هستند.
روزنامه ینی آکیت نیز عنوان "آمریکا در حال فروپاشی است" را برای انتشار خبر فرمایش مقام معظم رهبری علیه تحریم های آمریکا اختصاص داد و نوشت: رهبر ایران در سخنانی قاطع اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا در مسیر فروپاشی گام بر می دارد و همه باید این را بدانند.
به نوشته این رسانه، آیت الله خامنه ای با تشریح چگونگی به قهقرا رفتن آمریکا تصریح کرد که این کشور نسبت به 40 سال قبل ضعیف تر شده است.
از دیگر رسانه های ترکیه می توان به روزنامه آکشام اشاره کرد که با انتخاب تیتر "خامنه ای: آمریکا، فلج اقتصادی ایران را هدفگذاری کرد، اما موفق نشد" به فرمایش دیروز مقام معظم رهبری اشاره کرد و نوشت: آیت الله خامنه ای، آمریکا را بازنده دائمی جنگ با ایران در طول چهل سال اخیر معرفی و تاکید کرد که فشار آمریکایی نه تنها بر اراده کشور افزوده، بلکه قدرت اقتصادی ایران را تقویت کرده است.
پایگاه اینترنتی شبکه ان.تی.وی ترکیه نیز با درج عنوان "تحریم های آمریکا خود به خود به اقتصاد ایران کمک کرد" به تشریح سخنان رهبر انقلاب در جمع دانش آموزان و دانشجویان پرداخت و نوشت: رهبر ایران در سخنانی، قدرت آمریکا را تضعیف شده خواند و نظر کارشناسان معتبر سیاسی و جامعه شناسی را موید این امر عنوان کرد.
این رسانه تلویزیونی ترکیه افزود: رهبر ایران، قدرت ایالات متحده در جنگ نرم را نیز متلاشی شده خواند و تاکید کرد که آمریکایی ها دیگر نمی توانند به راحتی نظر خود را به سایر کشورها تحمیل و یا بقبولانند.
روزنامه سوزجو نیز تیتری تکراری و شبیه شبکه ان.تی.وی را برای انتشار خبر مربوط به بیانات رهبر انقلاب انتخاب کرد و با اشاره ای کوتاه به آن نوشت: رهبر ایران، قدرت آمریکا را رو به افول خواند.
به نوشته این رسانه، رهبر ایران تسخیر سفارت آمریکا را سیلی دانشجویان به آنها تشبیه کرد و تاکید کرد که امروز ایران، تنها کشوری در جهان است که آمریکا کوچکترین نقش در آن ندارند.
روزنامه گونش با درج عنوان "خامنه ای: تحریم های آمریکا همواره شکست خورده است" به انتشار خبر مربوط به بیانات رهبر انقلاب پرداخت و به نقل از ایشان نوشت: هدف اصلی امریکا در چهار دهه اخیر، سیطره مجدد بر ایران بود اما با وجود همه تلاشها و توطئه ها، نتوانسته است به این هدف دست پیدا کند و در جنگ اقتصادی نیز آنچه اتفاق افتاده، بر خلاف خواست آمریکا بوده است.
روزنامه بیرگون تیتر متقاوت "خامنه ای: نتیجه بر خلاف مسیر حرکت آمریکا رقم خورد" را برای انعکاس بیانات رهبری انتخاب کرد و نوشت: رهبر ایران همه تلاش های آمریکا را در راستای بازگشت ایران به دوران پهلوی عنوان کرد که تاکنون نتیجه ای جز شکست برای واشنگتن نداشته است.
این رسانه در ادامه این خبر به نقل از رهبر معظم انقلاب نوشت: اکنون هم اقتدار معنوی و قدرت نرم آمریکا رو به افول است و هم اقدامات رئیس جمهوری عجیب و غریبِ فعلیِ آمریکا، "لیبرال دموکراسی" را نیز که پایه تمدن غرب محسوب می شود، بی آبرو کرده است.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
تحریم هایی که آمریکا یک جانبه علیه ملت ایران اعلام می کند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده تا جایی که ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی کند و در این مورد می توان به اظهارات رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه و رئیس بانک مرکزی ایران اشاره کرد.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است هیچ تحریمی نیست که آمریکا بخواهد بعدا انجام دهد، بعضی از افرادی که در آمریکا به دنبال تحریم ایران بودند، بیش فعال بودند؛ بنابراین هیچ چیز جدید برای نوامبر (13 آبان ماه) وجود ندارد که انجام دهد و این یک موضوع کاملا تبلیغی و روانی است.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم در حاشیه نشست سه جانبه وزرای امورخارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در استانبول گفت: آمریکایی ها با تحریم های غیرقانونی علیه ایران به هدف پیش بینی شده خود نرسیدند.
کارشناسان و ناظران منطقه ای و بین المللی تاکید دارند که آمریکا هرگز قادر نیست خرید نفت از ایران را با اعمال تحریم ها به صفر برساند و حتی وزیر نفت سعودی اعتراف کرده است که عربستان قادر نیست با افزایش صادرات خود مانع افزایش بهای نفت در بازار جهانی شود.
در راستای مقابله با تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا ضمن فعال کردن قانون انسداد برای حمایت از فعالیت شرکت های خود در ایران، اعلام کرد که سازوکار مالی برای ادامه تجارت شرکت های خارجی با ایران و همچینن فروش نفت ایران و امکان مبادله تجاری ایران با جهان ارائه می کند.
بسیاری از ناظران سیاسی و تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که تحریم نفت ایران در بلندمدت همراه با افزایش بهای نفت به تضعیف دلار در سطح بین المللی منجر شده و به شکست و عقب نشینی آمریکا می انجامد، روندی که بخشی از آن در صحبت های برخی مقامات آمریکا دیده می شود.
«جان بولتون» مشاور رئیس جمهوری آمریکا با لحنی که حاکی از ناکامی آمریکا در تحریم ایران است، به همراهی نکردن شرکای تجاری مهم تهران در تحریم‌های یکجانبه کاخ سفید علیه ایران اعتراف کرد.
وی که سخنانش در موسسه آمریکایی «همیلتون» بیانگر عقب نشینی آمریکا از راهبرد به صفر رساندن صادرات نفت ایران است، برای توجیه این عقب نشینی و عدم همراهی کشورها گفت که قصد نداریم به دوستان و هم‌پیمانان خود آسیبی بزنیم.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روحانی: به آمریکایی ها فهماندیم نفت مان را می فروشیم

بررسی گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور از کلیات بودجه سال 98

انتخاب استانداران همدان، کرمان، زنجان و سیستان در هیات دولت

ظریف درباره موضوع پولشویی به کمیسیون امنیت ملی توضیح می‌دهد

مشکلات اقتصادی حل خواهد شد

کسی از «نواصولگرایی» خبر ندارد!

اظهارات ظریف درباره پولشویی بیان صادقانه یکی از مشکلات کشور است

جزئیات بسته پیشنهادی مجلس برای مقابله با تحریم‌ها

متن کامل سیزدهمین گزارش آژانس درباره ایران

با سوء ظن نمی‌توان با مردم برخورد کرد

دیدار سفیر ایران در لبنان با عضو ارشد حزب ملی-اجتماعی سوریه

جهانگیری:کارهایی که برای توسعه کشور انجام شده بی سابقه است

تصویب اصلاح تقسیمات کشوری در استان‌های مرکزی و آذربایجان شرقی

هیات عالی نظارت مجمع؛ ابهامات قانونی و توجیهات کارکردی

پیام مخالفت جهانی با تحریم ایران

ظریف اعلام کرد: قول مقامات پاکستانی برای آزادی مرزبانان ربوده شده

مکرون: ترامپ پذیرفت که ما در توافق هسته ای ایران بمانیم

رییس جمهور آمریکا تلاش می‌کند فضای اقتصادی ایران را ناامن کند

دیدار رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس برزیل با ظریف

عباس آخوندی توان کارهای اجرایی شهرداری تهران را ندارد

هیات پارلمانی سوریه برای دیدار با مقامات ایرانی وارد تهران شد

دور جدید تحریم های ایران، سقوط اخلاقی و سیاسی آمریکا

پاکستان اقدامات خود را برای آزادی گروگان های ایرانی افزایش می دهد

جهانگیری: در دوران تحریم از منابع خارجی استفاده خواهیم کرد

مقام پیشین انگلیسی: لندن باید از سیاست ترامپ در قبال ایران پرهیز کند

آخرین تصمیمات کمیته مدیریت مصرف بنزین

تشریح دستور کار کمیته ضد تحریم

ترامپ فکر می‌کرد با خروج از برجام، می‌تواند ایران را بهم بریزد

دبیرکل UNWTO تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور زد

مشکلات را حل و فصل می‌کنیم

جایی برای پیرمردها نیست

رهبر انقلاب: شهدا نیازی به اغراق ندارند

FATF و ضرورت پرهیز از بگومگوهای سیاسی

قاسمی: گروهک‌های تروریستی به زودی و برای همیشه از منطقه محو خواهند شد

پزشکیان در نشست بین پارلمانی قزاقستان و فدراسیون روسیه حضور یافت

تصویب یک همکاری بین ایران و آذربایجان به مدت 5 سال

وزیر کشور: استانداران جدید روز یکشنبه به دولت معرفی می شوند

فیفا از ورود مسائل سیاسی به فوتبال جلوگیری کند

هدف تحریمهای نابجا و غلط آمریکا زندگی و معیشت مردم ایران است

ترکیه: تحریم های آمریکا علیه ایران پذیرفتنی نیست

دنیا نمی تواند زندانی و گروگان سیاست های آمریکا باشد

خوشرو: بازگرداندن یک جانبه تحریم‌ها مغایر حقوق بین‌الملل است

تجارت با ایران هنوز هم قانونی است

ظریف : کسی در برجام نقش پلیس بد یا خوب را بازی نمی‌کند

شکست برجام موجب بی اعتباری اروپاست/ایرانی‌ها بر سر استقلال خود معامله نمی‌کنند

آمانو: ایران در حال اجرای تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام است

دولت آمریکا پشیمان خواهد شد

دستیار ظریف: ایران این مرحله از تحریم‌های آمریکا را پشت سر خواهد گذاشت

احتمال از سرگیری لغو ویزا برای ورود عراقی‌ها به ایران از هفته آینده

لاریجانی: فدراسیون فوتبال مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شود