راه ترقی

آخرين مطالب

افزایش ٢٠ تا ٣٠ درصدی نرخ خرید برق تجدیدپذیر تا دو ماه آینده اقتصاد

افزایش ٢٠ تا ٣٠ درصدی نرخ خرید برق تجدیدپذیر تا دو ماه آینده

  بزرگنمايي:

راه ترقی- محمد صادق‌زاده در نشستی خبری اظهار کرد بر اساس تدابیر لحاظ شده نیروگاه‌های بسیار بزرگ خورشیدی کیلوواتی ٤٠٠٠ تومان و کوچک مقیاس‌ها ١٠٠٠ تومان برای هر کیلو وات خواهد بود و نهایتا تا دو ماه اینده تعیین تکلیف می‌شود.

وی با بیان اینکه بیش از 95 درصد نیروگاه‌های تجدیدپذیر در مناطق روستایی و محروم احداث شده‌اند افزود:‌ ٢٠٠٠ نیروگاه کوچک‌مقیاس، ٢٠٠٠ اشتغال ایجاد کرده و امیدواریم این تعداد به ٤٠٠٠ مگاوات برای سال آینده افزایش یابد.

معاون وزیر نیرو درباره احداث نیروگاه‌های زیست توده نیز گفت: در حال حاضر هفت نیروگاه زیست توده در کشور داریم که مجموع تولید برق آنها 13 مگاوات است و یک نیروگاه چهار مگاواتی نیز در مازندران در حال احداث است که تا چند ماه آینده وارد مدار می‌شود.

وی تاکید کرد:نوع فناوری و اقلیم کشور اقتضا می‌کند که نیروگاه‌های تجدیدپذیر با تعداد زیاد و به صورت پراکنده در کشور وجود داشته باشد که مجموع آنها به اندازه نیروگاه‌های بزرگ است، اما سرمایه‌گذاری در آنها خرد است و امکان جمع‌آوری نقدینگی و اشتغالزایی دارند.

صادق زاده افزود: بنابراین توسعه آنها نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها که با شرایط نرخ ارز و تحریم‌ها آسیب دیده‌اند کمتر دچار مشکل شده‌اند. البته نرخ ارز و تحریم در تجدیدپذیرها هم شاهد بوده‌ایم، ولی در هرحال توسعه نیروگاه‌های با ظرفیت بزرگ دچار کندی بیشتری شده‌ است.

وی با بیان اینکه تعداد نیروگاه‌های خورشیدی که توسط مشترکین نصب می‌شود نسبت به گذشته افزایش یافته است گفت: در حال حاضر ظرفیت این نوع نیروگاه‌ها به 10 مگاوات رسیده است که 17 هزار مگاوات ساعت برق در سال تولید می‌کنند و هر ماهه تعداد قابل توجهی وارد مدار می‌شوند.

معاون وزیر نیرو افزود: تعداد نیروگاه‌های کوچک مقیاس تجدیدپذیر سال گذشته سه مگاوات بوده و امسال پنج مگاوات وارد مدار شده است.

وی با بیان اینکه نیروگاه‌های متوسط مقیاس تجدیدپذیر نیز که با سرمایه‌گذاری و جذب نقدینگی‌های سرگردان احداث می‌شوند نیز نسبت به گذشته افزایش یافته است. گفت:تنها بخش نیروگاه‌های 10 مگاواتی دچار کاهش نرخ رشد نسبت به سال قبل شده‌اند که امیدواریم با تغییر نرخ خرید برق تجدیدپذیر جبران شود.

صادق‌زاده با بیان اینکه در سال 1396 نسبت به سال 1395 نرخ رشد تجدیدپذیرها در کشور 70 درصد بوده است و تا پایان سال شاهد افزایش 30 درصدی نسبت به سال گذشته خواهیم بود، بیان کرد: همانگونه که سال قبل آمار جذب سرمایه‌گذاری در این حوزه بالا بود، امسال امیدواریم که بالاترین نرخ سرمایه‌گذاری را از محل نقدینگی داخلی و تامین فناوری داخلی شاهد باشیم.

وی با اشاره به شرایط تحریم و تامین تجهیزات در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر خاطرنشان کرد: در حال حاضر دارای پنج خط تولید صفحات خورشیدی شده‌ایم و تعدادی نیز در حال احداث است. بنابراین در زمینه نیروگاه‌های خورشیدی اقدامات بومی‌سازی انجام شده و شرایط تحریم نمی‌تواند کار تامین صفحات این نیروگاه ها را دچار وقفه کند.

صادق‌زاده گفت: در زمینه ساخت نیروگاه تجدیدپذیر 67 درصد ارزش مربوط به صفحات و 33 درصد باقی مانده مربوط به استراکچر آن است که 100 درصد این 33 درصد توسط هفت شرکت داخلی تولید می‌شود. البته 15 درصد تجهیزات مورد نیاز نیز وارداتی است که برای آنها نیز ابلاغیه‌ تشویقی از سوی وزارت نیرو برای استفاده از توان داخل صادر شده که تاثیر مثبتی خواهد داشت و به این ترتیب تا دو ماه آینده ارقام تشویقی برای محقق شدن این امر در تعرفه‌ها اضافه می‌شود.

مدیرعامل شرکت ساتبا اظهار کرد: برای 15 درصد تجهیزاتی که نیاز به واردات داریم سه مرکز دانش‌بنیان در مشهد، تهران و شیراز احداث شده که نسبت به طراحی اینورترها اقدام می‌کنند، اما در هرحال با توجه به اینکه این محصولات در دنیا انبوه‌سازی شده‌اند شرایط تحریمی ایران روی آنها تاثیری ندارد و برای ورود به کشور دچار محدودیت نبوده بنابراین نگران نیستیم.

وی افزود: علاوه بر این ضمن اینکه با توجه به هزینه تمام شده مقرون به صرفه نیست که هر محصولی در هر جایی تولید شود و یا تمام محصولات مورد نیاز را داخلی‌سازی کنیم.

صادق‌زاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیروگاه‌های خورشیدی و بادی 90 درصد انرژی‌های تجدیدپذیر را تشکیل می‌دهند که از این میزان 85 درصد خورشیدی و 85 درصد نیز بادی است که تجهیزات آنها بومی‌سازی شده است.

معاون وزیر نیرو اظهار کرد: 15 درصد تجهیزات وارداتی از 40 کشور دنیا قابل تامین است که این کشورها کره، چین، مالزی، اروپای شرقی و غربی و... بوده و البته در داخل کشور نیز اینورترها به صورت نمونه ساخته شده است. بنابراین در شرایط خاص از نظر فناوری و تامین سرمایه دچار آسیب نمی‌شویم.

وی گفت: در حال حاضر فرهنگ استفاده از تجدیدپذیرها در کشور توسعه یافته و نقدینگی‌های سرگردان وارد عرصه شده‌اند و به همان مقیاس سرمایه‌گذاری‌های خارجی که در سال گذشته داشتیم منابع داخلی جذب می‌شود. البته تنها مانعی که وجود دارد بحث تعرفه‌ها است که ظرف چند ماه آینده با توجه به افزایش نرخ ارز تعرفه‌های خرید تضمینی برق باید به روز شده و افزایش یابد.

وی تاکید کرد: اکنون در حال رایزنی با بخش خصوصی هستیم و به محض اینکه به نقطه تعادل برسیم مشکل حل می‌شود. بنابراین باید گفت تجدیدپذیرها کمترین آسیب را در حوزه اقتصاد می‌بینند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

"طیب‌نیا" عضو شورای پول و اعتبار شد

مزایای توسعه ابزارهای مالی بورس کالا برای صنایع

ترخیص کالا در گمرک عادی شد

ایران با «سوئیفت بسته» هم تجارت می کند

شیب سقوط قیمت نفت تندتر شد

پتروشیمی‌ها چقدر ارز آوردند؟

پنج پیشنهاد برای افزایش جذابیت و اثرگذاری عرضه نفت در بورس

آژیر خطر IMF برای رشد اقتصادی صادرکنندگان نفت

توافق صادرکنندگان و بانک مرکزی در مورد پیمان سپاری ارزی

مراسم روز ملی کیفیت آغاز شد

مشکلات مربوط به صادرات محصولات غیرنفتی رفع شود

هزینه یک درصدی غول‌های نفتی روی انرژی پاک

واریز پول بسته‌های غذایی به حساب حقوق کارکنان

تورم نقطه ای مواد خوراکی 47.5 درصد شد

برنامه دولت برای ترانزیت و حمل ونقل بین‌المللی

افزایش قیمت نفت به دنبال کاهش صادرات عربستان

تکلیف جدید دولت به بانک مرکزی

افزایش بیش از 64 درصدی قیمت 21 قلم محصول کشاورزی

نشست تولیدکنندگان بزرگ نفت برای بررسی کاهش تولید

شیوه وام‌دهی بانکها تغییر کرد/80 تا 90 درصد سپرده خود وام بگیرید

دومین عرضه نفت خام امروز در بورس/ نرخ ٧١ دلار و ٥٩سنت تعیین شد

ایران یکی از 10 کشور برتر دارنده ذخایر پتاسیم

انتقاد کارشناس مالی از سیاست دلال‌پروری در اقتصاد ایران

"چابهار"؛ شاهراه اقتصادی همگرایی منطقه‌ای ایران، هند و افغانستان می‌شود

تولید 3,2 میلیون تنی سیب در ایران

دیوان عدالت مصوبه دریافت حق گمرکی در مناطق آزاد را باطل کرد

دسترسی برخی بانک‌های ایرانی به سوئیفت قطع می‌شود

پیشنهادات جدید مالیاتی فعالان اقتصادی برای شرایط کنونی اقتصاد

قیمت جهانی نفت به طور چشمگیری کاهش یافت

گذر از رنج خام فروشی با توسعه صنایع تبدیلی

مگر می‌شود قیمت همه چیز افزایش یابد اما قیمت خودرو ثابت بماند!؟

تحریم‌ها تاثیری در روابط بانکی امارات و ایران ندارد

آمریکا از شکست های40سال گذشته خود برابر ایران درس عبرت نگرفته است

نرخ پایه‌های صادراتی اصلاح شود/حذف مشکلات ناشی ازپیمان‌سپاری ارزی

پالایشگاه‌های ژاپنی در تدارک از سرگیری واردات نفت ایران

آغاز واردات میعانات کره جنوبی از ایران تا دو ماه آینده

واکنش بانک مرکزی به تحریم‌های جدید آمریکا

300 هزار هکتار زمین برای کشت فراسرزمینی در اجاره ایران است

چین از تحریم های نفتی ایران معاف شد

افزایش ٢٠ تا ٣٠ درصدی نرخ خرید برق تجدیدپذیر تا دو ماه آینده

رشد 25 درصدی صادرات هند به ایران با توافق نفتی جدید

معافیت کره جنوبی از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران

رشد سه برابری پوشش های صندوق ضمانت صادرات

کاهش قیمت نفت در پی معافیت‌های آمریکا برای خرید نفت ایران

لاریجانی: کمیسیون اقتصادی به مشکلات ارزی زائران اربعین رسیدگی می‌کند

معافیت نفتی؛ گزینه واشنگتن برای تعویق ناکامی

نرخ خرید دلار در بانک‌ها/ یورو مسافرتی 14 هزار و 500 تومان

صادرات 100 میلیون دلار سازه و نهاده گلخانه ای

آغاز عرضه شمش‌های طلا در بانک کارگشایی/حراج امروز 13آبان، 16 عصر

پول خرید نفت هند از ایران به روپیه پرداخت می‌شود