راه ترقی

آخرين مطالب

وقت دور زدن خودتحریمی مديريت

وقت دور زدن خودتحریمی

  بزرگنمايي:

راه ترقی- همزمان با شروع تحریم های ضدایرانی آمریکا، شورای نگبهان قانون اساسی لایحه CFT را رد کرد. هر چند معاون پارلمانی رئیس جمهوری اعلام کرده دولت اقدام به اصلاح لایحه کرده و برخی از نمایندگان از بررسی مجدد CFT در مجلس خبر داده اند اما گروهی نیز اعلام داشته اند بر همان مصوبه مجلس تاکید دارند و باید مجمع تشخیص مصلحت نظام به اختلاف مجلس و شورای نگهبان ورود یابد.
این در حالی است که «علی لاریجانی» رئیس مجلس دیروز در نامه خود خطاب به آیت‌الله «احمد جنتی» دبیر شورای نگهبان ورود مجلس به رفع ایرادهای مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مصوبه را به‌لحاظ قانونی ناممکن دانسته است. رییس مجلس در نامه‌ای به دبیر شورای نگهبان اعلام کرد که مجلس به دلیل عدم ارسال ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم در مهلت قانونی 20 روزه، ایرادات این مجمع را مورد بررسی قرار نمی‌دهد. از این رو به نظر می رسد رفت و برگشتی تازه میان این دو نهاد اصلی قوه مقننه صورت گیرد.
صرف نظر از مسائل سیاسی و قانونی مربوط به CFT و به طور کلی همکاری با نهادهای بین المللی، برخی از منظری عملگرایانه و اقتصادی به این موضوع می نگرند.
از این منظر، یکی از مهمترین اقدامات برای عبور از تنگناهای تحریمی، پیوستن به کارگروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF است که برای عضویت در این کارگروه باید لوایح چهارگانه آن از جمله CFT (الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم) به تصویب برسد. هر چند که 15 مهرماه این لایحه به تصویب نمایندگان مجلس رسیده بود، همچنان که اشاره شد، شورای نگهبان با وارد کردن ایرادات قانونی و شرعی CFT را رد کرد.
هر چند عده ای ابراز نگرانی می کنند که با تصویب این لایحه ایران مجبور به ارایه گزارش های مالی خواهد شد و این می تواند تبعاتی را به همراه داشته باشد اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مهم ترین مزیت عضویت در FATF امکان برقراری تعاملات اقتصادی و خروج از خود تحریمی ها است. از سوی دیگر حتی کشورهایی که همکاری آنها با گروه های تروریستی عیان و آشکار است هم به این کارگروه پیوسته اند و ایران که همواره مورد حمله و ظلم این گروه ها و کشورهای پشتیبان آنها قرار گرفته نباید این فرصت را از دست دهد.

** پیامدهای عضویت در FATF
«هادی حق شناس» کارشناس اقتصادی درباره تبعات رد CFT و نپیوستن به کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) گفت: هر پروتکل و کنوانسیون بین المللی می تواند عوارضی داشته باشد و در بخش هایی هم ممکن است مطابق میل کشورها بر اساس قوانین ملی نباشد و لوایح FATF از جمله CFT مستثنی از این موضوع نیست. با ای حال، نمی توان از مزایای عضویت در این کارگروه های بین المللی که بعضا شرط برقراری و انجام تعاملات بانکی است، چشم پوشی کرد.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به همزمانی اعمال تحریم ها و تمدید عضویت ایران در FATF گفت: با توجه به اینکه در شرایط حاضر آمریکا سعی دارد از هر طریقی و با هر ابزاری ایران را تحت فشار بگذارد و به تمام کشورها اعلام کرده که مبادلات مالی با ایران نداشته باشند، رد CFT یک نوع کج سلیقگی است چرا که گام اول برای انجام مبادلات مالی با کشورها پیوستن به نهادهای مالی از جمله FATF و CFT است.
به گفته وی، این امکان وجود دارد که کشورها شرط لحاظ برخی از قوانین ملی را مطرح کنند که گروه ویژه اقدام مالی برای بررسی این شرایط زمانی را در نظر می گیرد و با این شرایط ایران می تواند برای ماندن در لیست سفید کشورها برای خود زمان بخرد. اکنون اراده مجلس و دولت پیوستن به FATF است. دو قوه به دنبال تصویب FATF هستند و ایراداتی هم که شورای نگهبان به لایحه CFT وارد کرده است، قابل رفع خواهد بود.
این کارشناس اقتصادی درباره تبعات نپیوستن به کارگروه ویژه اقدام مالی بیان داشت: اگر عضو کارگروه نشویم و به مانند سال های گذشته در لیست سیاه بمانیم، چه اروپایی ها از ایران در تحریم ها حمایت کنند و چه حمایت آنها را نداشته باشیم، حتی اگر برجامی وجود داشته باشد و نباشد، امکان مبادله پولی و مالی با کشورها را نخواهیم داشت و به طور قطع مشکلاتی پیش رو اقتصاد ایران خواهد بود. اساسا عضویت در FATF و پذیرفتن لوایح چهارگانه آن از جمله CFT ارتباطی به بحث برجام ندارد و ارتباطی به تحریم ها هم ندارد. چه تحریم علیه ایران اعمال شود و چه نشود، پیوستن به کارگروه اقدام ویژه مالی از جمله پروتکل هایی است که عمده کشورها در آن عضو هستند تا ابهاماتی درباره شفافیت های مالی ایجاد نشود.
به گفته حق شناس برای هر گونه انجام واردات و صادرات نیاز به مراودات بانکی داریم حال اینکه زمانی می توانیم با بانک های خارجی همکاری داشته باشیم که به عضویت FATF درآمده باشیم.

** مخالفان و موافقان FATF چه می گویند؟
مخالفان پیوستن به FATF را می توان دو دسته دانست؛ دسته اول افرادی هستند که صاحبان اقتصاد های زیرزمینی اند و قصد پرداخت مالیات را ندارند. این دسته به طور جدی مخالف شفاف سازی هستند چرا که منافعشان و کسب و کارشان به خطر می افتد.
اما عده ای سیاسیون که مخالف اجرای قانون و پیوستن به FATF هستند، می گویند این امکان وجود دارد که ارتباطات ایران با برخی شرکای سیاست های منطقه ای قطع شده و اطلاعات اقتصادی کشور نیز در اختیار بیگانگان قرار گیرد
در حال حاضر چیزی حدود 97 درصد کشورها عضو FATFهستند،‌ حتی کشورهایی که حمایت آنها از گروه های تروریستی ثابت شده است . حال آنکه تعریف گروه های تروریستی نرد مراجع معتبر بین المللی مشخص و لیست آن شامل گروه هایی چون القاعده، جبهه النصره و داعش است.
به نظر می آید در شرایطی که آمریکا به دنبال به راه اندازی جنگ اقتصادی علیه ایران است، نپیوستن به این کارگروه به نوعی خود تحریمی محسوب می شود. در همان سال هایی که سازمان ملل قطعنامه های متعددی علیه کشورمان صادر می کرد ما از عضویت آن خارج نشدیم چراکه مزایای عضویت در این سازمان برای همگان آشکار است.
نکته دیگری که صاحبنظران مسائل اقتصادی و بین المللی بر آن تاکید دارند اینکه حضور در کارگروه ویژه اقدام مالی برای توسعه اقتصاد بسیار ضروری است. مهم ترین مزیت همکاری با این کارگروه کاهش‌ ریسک سرمایه‌ گذاری است که می تواند منجر افزایش اعتماد سرمایه گذاران به کشورهای عضو شود. چرا که با عضویت در FATF تمام مراودات بانکی و اقتصادی اعضا با سایر کشورها تضمین می شود و ورود سرمایه های خارجی در شرایط تحریم مهم ترین نیاز کشور در حوزه اقتصاد برای خروج از رکود است. ‌

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزون بر کارمندان، سرپناه کارگران فراموش نشود

درخواست مجلس از رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی

جهانگیری آیین نامه عرضه قیر رایگان را ابلاغ کرد

نمایندگان امروز گزارش حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد را بررسی می کنند

جهانگیری آیین نامه اجرایی «برنامه مدیریت سبز» را ابلاغ کرد

هفته قوه قضاییه فرصت مغتنمی برای مرور نظرات امام درباره عدالت است

تعرض پهپاد آمریکایی به حریم ایران در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی می شود

ارز نیمایی به سفره مردم نمی‌رسد

دو نماینده از پاسخ‌های وزیر کشور قانع نشدند

جهانگیری: پای اتخاذ و اجرای تصمیمات سخت ایستاده‌ام

مقررات ناپایدار بیش از تحریم ها به صادرات غیرنفتی آسیب می زند

جهانگیری: مردم باید در جریان سیاست‌های دولت برای عبور از شرایط کنونی قرار گیرند

نمایندگان امروز حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه‌ آزاد را بررسی می کنند

پایان نامه های تقلبی باطل می شود

27 هزار و 86 روستا به اینترنت متصل هستند

زمان دادگاه دانشمند ایرانی در بند آمریکا مشخص نیست/گزارشی از بیماری او دریافت نکردم

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی از دفتر وزارتی آموزش و پرورش جدا می شود

قاسمی مدیرکل دفتر امور مرزی وزارت کشور شد

قانون «حفاظت از خاک» از سوی رئیس جمهوری ابلاغ شد

مصوبه حق تحصیل افراد در صحن مجلس بررسی می شود

در نظر گرفتن یک منبع قابل توجه برای آبرسانی عشایر

شرایط بخشش غیبت اولیه سربازانِ حین خدمت اعلام شد

متن آیین نامه قانون رسیدگی به دارایی مسئولان و کارگزارن نظام

وزیر امور خارجه امروز در مجلس حضور می یابد

برای حفظ استقلال آموزش و پرورش تلاش می‌کنم

لایحه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تصویب شد

جهانگیری از کارخانه واگن‌سازی تهران بازدید کرد

همتی: با اجرایی شدن طرح ملی مسکن شاهد کنترل بازار مسکن خواهیم بود

ظریف به مجلس می‌رود/ قرائت گزارش عملکرد آمریکا در حوزه «حقوق بشر»

بدون تغییر سبک زندگی وزارت بهداشت تاثیر چندانی در نظام سلامت نخواهد داشت

10 پایگاه تخصصی برتر در همکاری با کارآفرینان خارج از کشور معرفی شد

باید تجدید نظری جدی در رویکرد آمریکا نسبت به روندهای بین المللی انجام شود

حق الوکاله ها شفاف سازی شود

سلامت قوه قضاییه بدون سلامت جریان وکالت ممکن نیست

ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های ترافیکی مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

دستور ویژه وزیر کشور برای آزادسازی حریم ساحلی دریای خزر

مشکلات صدور کارت هوشمند ملی با عرضه کارت تولید داخل رفع می شود

تخلف در مورد افزایش حقوق‌های 2/5تا 5 میلیون تومان

افزایش حقوق کارکنان هرچه سریع‌تر به روش صحیح اجرایی شود

کاندیدا‌های نواب رئیسی برای اجلاسیه چهارم مشخص شدند + اسامی

پاسخ وزارت نفت به اظهارات هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس

لاریجانی: صداوسیما از طرح مسائل اختلافی بین مذاهب پرهیز کند

لاریجانی سالروز فتح خرمشهر را تبریک گفت

بررسی گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره وضعیت کسب و کار در ایران

لایحه ساماندهی بهبود محیط کار در هیات دولت تصویب شد

حرف آخر وزارت علوم؛ تعویق در برگزاری کنکور سراسری 98 امکان پذیر نیست

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان منصوب شد

وزیر کشور: شرایط امنیت مرزهای کشور بهتر شده است

تصویب یک فوریت لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی

عرضه نفت در بورس انرژی ادامه دارد