راه ترقی

آخرين مطالب

وقت دور زدن خودتحریمی مديريت

وقت دور زدن خودتحریمی

  بزرگنمايي:

راه ترقی- همزمان با شروع تحریم های ضدایرانی آمریکا، شورای نگبهان قانون اساسی لایحه CFT را رد کرد. هر چند معاون پارلمانی رئیس جمهوری اعلام کرده دولت اقدام به اصلاح لایحه کرده و برخی از نمایندگان از بررسی مجدد CFT در مجلس خبر داده اند اما گروهی نیز اعلام داشته اند بر همان مصوبه مجلس تاکید دارند و باید مجمع تشخیص مصلحت نظام به اختلاف مجلس و شورای نگهبان ورود یابد.
این در حالی است که «علی لاریجانی» رئیس مجلس دیروز در نامه خود خطاب به آیت‌الله «احمد جنتی» دبیر شورای نگهبان ورود مجلس به رفع ایرادهای مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مصوبه را به‌لحاظ قانونی ناممکن دانسته است. رییس مجلس در نامه‌ای به دبیر شورای نگهبان اعلام کرد که مجلس به دلیل عدم ارسال ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم در مهلت قانونی 20 روزه، ایرادات این مجمع را مورد بررسی قرار نمی‌دهد. از این رو به نظر می رسد رفت و برگشتی تازه میان این دو نهاد اصلی قوه مقننه صورت گیرد.
صرف نظر از مسائل سیاسی و قانونی مربوط به CFT و به طور کلی همکاری با نهادهای بین المللی، برخی از منظری عملگرایانه و اقتصادی به این موضوع می نگرند.
از این منظر، یکی از مهمترین اقدامات برای عبور از تنگناهای تحریمی، پیوستن به کارگروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF است که برای عضویت در این کارگروه باید لوایح چهارگانه آن از جمله CFT (الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم) به تصویب برسد. هر چند که 15 مهرماه این لایحه به تصویب نمایندگان مجلس رسیده بود، همچنان که اشاره شد، شورای نگهبان با وارد کردن ایرادات قانونی و شرعی CFT را رد کرد.
هر چند عده ای ابراز نگرانی می کنند که با تصویب این لایحه ایران مجبور به ارایه گزارش های مالی خواهد شد و این می تواند تبعاتی را به همراه داشته باشد اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مهم ترین مزیت عضویت در FATF امکان برقراری تعاملات اقتصادی و خروج از خود تحریمی ها است. از سوی دیگر حتی کشورهایی که همکاری آنها با گروه های تروریستی عیان و آشکار است هم به این کارگروه پیوسته اند و ایران که همواره مورد حمله و ظلم این گروه ها و کشورهای پشتیبان آنها قرار گرفته نباید این فرصت را از دست دهد.

** پیامدهای عضویت در FATF
«هادی حق شناس» کارشناس اقتصادی درباره تبعات رد CFT و نپیوستن به کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) گفت: هر پروتکل و کنوانسیون بین المللی می تواند عوارضی داشته باشد و در بخش هایی هم ممکن است مطابق میل کشورها بر اساس قوانین ملی نباشد و لوایح FATF از جمله CFT مستثنی از این موضوع نیست. با ای حال، نمی توان از مزایای عضویت در این کارگروه های بین المللی که بعضا شرط برقراری و انجام تعاملات بانکی است، چشم پوشی کرد.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به همزمانی اعمال تحریم ها و تمدید عضویت ایران در FATF گفت: با توجه به اینکه در شرایط حاضر آمریکا سعی دارد از هر طریقی و با هر ابزاری ایران را تحت فشار بگذارد و به تمام کشورها اعلام کرده که مبادلات مالی با ایران نداشته باشند، رد CFT یک نوع کج سلیقگی است چرا که گام اول برای انجام مبادلات مالی با کشورها پیوستن به نهادهای مالی از جمله FATF و CFT است.
به گفته وی، این امکان وجود دارد که کشورها شرط لحاظ برخی از قوانین ملی را مطرح کنند که گروه ویژه اقدام مالی برای بررسی این شرایط زمانی را در نظر می گیرد و با این شرایط ایران می تواند برای ماندن در لیست سفید کشورها برای خود زمان بخرد. اکنون اراده مجلس و دولت پیوستن به FATF است. دو قوه به دنبال تصویب FATF هستند و ایراداتی هم که شورای نگهبان به لایحه CFT وارد کرده است، قابل رفع خواهد بود.
این کارشناس اقتصادی درباره تبعات نپیوستن به کارگروه ویژه اقدام مالی بیان داشت: اگر عضو کارگروه نشویم و به مانند سال های گذشته در لیست سیاه بمانیم، چه اروپایی ها از ایران در تحریم ها حمایت کنند و چه حمایت آنها را نداشته باشیم، حتی اگر برجامی وجود داشته باشد و نباشد، امکان مبادله پولی و مالی با کشورها را نخواهیم داشت و به طور قطع مشکلاتی پیش رو اقتصاد ایران خواهد بود. اساسا عضویت در FATF و پذیرفتن لوایح چهارگانه آن از جمله CFT ارتباطی به بحث برجام ندارد و ارتباطی به تحریم ها هم ندارد. چه تحریم علیه ایران اعمال شود و چه نشود، پیوستن به کارگروه اقدام ویژه مالی از جمله پروتکل هایی است که عمده کشورها در آن عضو هستند تا ابهاماتی درباره شفافیت های مالی ایجاد نشود.
به گفته حق شناس برای هر گونه انجام واردات و صادرات نیاز به مراودات بانکی داریم حال اینکه زمانی می توانیم با بانک های خارجی همکاری داشته باشیم که به عضویت FATF درآمده باشیم.

** مخالفان و موافقان FATF چه می گویند؟
مخالفان پیوستن به FATF را می توان دو دسته دانست؛ دسته اول افرادی هستند که صاحبان اقتصاد های زیرزمینی اند و قصد پرداخت مالیات را ندارند. این دسته به طور جدی مخالف شفاف سازی هستند چرا که منافعشان و کسب و کارشان به خطر می افتد.
اما عده ای سیاسیون که مخالف اجرای قانون و پیوستن به FATF هستند، می گویند این امکان وجود دارد که ارتباطات ایران با برخی شرکای سیاست های منطقه ای قطع شده و اطلاعات اقتصادی کشور نیز در اختیار بیگانگان قرار گیرد
در حال حاضر چیزی حدود 97 درصد کشورها عضو FATFهستند،‌ حتی کشورهایی که حمایت آنها از گروه های تروریستی ثابت شده است . حال آنکه تعریف گروه های تروریستی نرد مراجع معتبر بین المللی مشخص و لیست آن شامل گروه هایی چون القاعده، جبهه النصره و داعش است.
به نظر می آید در شرایطی که آمریکا به دنبال به راه اندازی جنگ اقتصادی علیه ایران است، نپیوستن به این کارگروه به نوعی خود تحریمی محسوب می شود. در همان سال هایی که سازمان ملل قطعنامه های متعددی علیه کشورمان صادر می کرد ما از عضویت آن خارج نشدیم چراکه مزایای عضویت در این سازمان برای همگان آشکار است.
نکته دیگری که صاحبنظران مسائل اقتصادی و بین المللی بر آن تاکید دارند اینکه حضور در کارگروه ویژه اقدام مالی برای توسعه اقتصاد بسیار ضروری است. مهم ترین مزیت همکاری با این کارگروه کاهش‌ ریسک سرمایه‌ گذاری است که می تواند منجر افزایش اعتماد سرمایه گذاران به کشورهای عضو شود. چرا که با عضویت در FATF تمام مراودات بانکی و اقتصادی اعضا با سایر کشورها تضمین می شود و ورود سرمایه های خارجی در شرایط تحریم مهم ترین نیاز کشور در حوزه اقتصاد برای خروج از رکود است. ‌

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سال 98 سخت، اما قابل کنترل و مدیریت است

درخواست 150 نماینده مجلس برای رفع نارضایتی فرهنگیان از کیفیت بیمه تکمیلی

ولایتی: باید از ظرفیت جوانان در بدنه دانشگاه بهره برد

اجازه مجلس برای تاسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه به منظور توسعه مدیریت اطلاعات بلایا

زنگنه: افزایش بازیافت از مخازن نفت و گاز مهمترین اولویت وزارت نفت است

آغاز جلسه علنی مجلس/اصلاح لایحه CFT در دستور کار نمایندگان

کارگران هم بالاخره سبد کالا گرفتند

آخرین وضعیت لایحه «ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی»

8 وزیر به کمیسیون‌های تخصصی می‌روند

سفر چطور ارزان می‌شود؟

جنتی: شورای نگهبان نمی‌تواند درباره بودجه بی‌توجه باشد

از تغییر ترسی ندارم/برای منطقی سازی هزینه‌های "تحول" اقدام شود

مسئولان نقاط ضعف و خطاهای احتمالی را شناسایی و پیگیری کنند

کاهش بودجه نانو شوک آور است

اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده را پیگیریم

جهانگیری: نخبگان برای عبور از شرایط تحریم به دولت کمک کنند

نگاه واقع بینانه به درآمدها در بودجه 98 داشته باشیم

شاکیان خدادادی مستندات خود را ارائه کنند

کلیات لایحه بودجه 98 در کمیسیون تلفیق تصویب شد

جزئیات عیدی پایان سال کارکنان مشمول قانون کار

تفاهم وزراء برای بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل به مدارس

تشریح آثار اقتصادی، ترافیکی و روانی وضع عوارض بر پنج تونل و اتوبان صدر

سالن های ورزشی 250 متر مربعی ضمیمه مدارس دخترانه می شود

طرح‌های نیمه تمام مسکن شروع شده است

مخالفت مجلس با مسکوت ماندن سه ماهه طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس

آغاز جلسه علنی مجلس/اصلاح قانون انتخابات مجلس و بررسی ایرادات CFT در دستور کار

موافقت نمایندگان با اولویت رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس

جزییات سند درمان کشور تا 1404/وجود 125000 تخت در کشور

صالحی‌امیری: فرصتی برای ورود به حاشیه ندارم/ در اساسنامه بیشتر تکمیل داریم تا تغییر

سازوکار نظارت و مجازات متخلفان ازقانون حمایت ازتولید ملی تعیین شد

ادعاهای «اسماعیل بخشی» در کمیسیون امنیت بررسی می‌شود

کمیسیون امنیت ملی، فردا ادعاهای «اسماعیل بخشی» را بررسی می‌کند

روزشمار پایان مسکن مهر به جریان افتاد

پیرصالحی رئیس سازمان غذا و دارو شد

تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی در صدا و سیما و مطبوعات ممنوع شد

کواکبیان: پیوستن به FATF بهانه‌ها را می‌گیرد

کمیسیون امنیت ملی مجددا با حضور کدخدایی ایرادات CFT را بررسی می‌کند

شفافیت و تحقق عدالت اجتماعی از ویژگی های بودجه 98 است

تحریم‌ها ظرفیت فضایی کشور را توسعه بخشیده است

دستگاه‌های اجرایی مکلف به ثبت سفارش کالا قبل از واردات شدند

توقف اعلام نرخ تورم از سوی بانک مرکزی تا اطلاع ثانوی

لاریجانی: استیضاح وزیر جهادکشاورزی منتفی شد

بررسی تقاضای تشکیل کمیسیون ویژه زنان، جوانان و خانواده متوقف شد

مسئول جدید سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون کشور منصوب شد

تسلا اعضای جدیدی به هیئت‌مدیره اضافه کرد

هرآنچه باید درباره قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک بدانید

گزارش حادثه دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در مجلس بررسی می‌شود

تشکیل کمیسیون ویژه زنان بررسی می‌شود

«کودک همسری»؛ طرحی که نه «رای» آورد و نه «رد» شد!

تستا؛ قطع وابستگی در فناوری