راه ترقی

آخرين مطالب

5 گزینه شهرداری تهران چقدر شانس پیروزشدن دارند؟ اجتماعی

5 گزینه شهرداری تهران چقدر شانس پیروزشدن دارند؟

  بزرگنمايي:

راه ترقی- عابدین سالاری کارشناس حوزه شهری درخصوص احتمال رای آوری 5 گزینه معرفی شده از سوی شورای شهر تهران گفت: به نظر می آید 2 گزینه از میان 5 گزینه انصراف دهند.

وی در خصوص شانس رسول کشت پور برای شهرداری در حالی که موضوع بازنشستگی وی جدی است، گفت: برخی، 14 رایِ کشت پور را مانند حسینی مکارم در دوره قبلی چندان قابل اعتنا نمی‌دانند. مبنای این ادعا این است که احتمالاً برخی اعضاء، برای جلوگیری از راهیابی کاندیداهای خاص به دوره بعدی، نام وی را نوشته اند. بررسی آراء وی نشان می دهد که تیم اتحاد (به استثنای میرلوحی) و دو نفر از مستقلین به وی رای نداده اند. رای پایه وی «الویری» است و هیچ حزب و گروهی به دنبال شهردار شدن وی نیست. تعلقِ خاستگاهیِ به تیمِ کرباسچی می تواند در شرایطی وی را تبدیل به گزینه حزب کارگزاران کند؛ حزبی که با 4 رای (در بهترین حالت) نتوانست گزینه اول خود  محسن هاشمی  را به راند دوم برساند.

سالاری ادامه داد: بنابراین برای کشت پور دو حالت قابل تصور است؛ اگر بر مدار و سیاق کشاکش تیمی و حزبی، فرایند انتخاب شهردار پیش رود، وی در نهایت (آخرین راند) یک یا دو رای به دست خواهد آورد. اما اگر کلیت شورای سیاست گذاری و شورا به فرمولِ توزیع قدرت بر محور یک چهره غیرسیاسی و تکنوکرات به توافق و تقسیم برسند، کشت پور می تواند مورد توجه واقع شود، البته کارنامه متوسط و معمولی وی در منطقه دو، برخی روابط و ارتباطات خاص، مساله بازنشستگی و مدرک تحصیلی وی، چالش های پیش روی کشت پور است.

 این کارشناس شهری در خصوص وضعیت رای پیروز حناچی هم توضییح داد: رای پایهِ حناچی را باید در میان حزب اتحاد جستجو کرد (مخصوصاً یکی از اعضاء این تیم به صورت جدی پیگیر این مساله است). ترکیب آراء دوره اول نشان می دهد که تیم اتحاد (6 رای) به علاوه یکی، دو نفر از اعضاء (به دلیل ارتباطات شخصی) و تیم اعتماد ملی (در نتیجه توافق اولیه) به وی رای داده اند. این مساله نشان می دهد که اگر مانندِ راندِ اولِ دورهِ قبل (دوره انتخاب افشانی)، اتحاد ملی با اعتماد ملی به تفاهم و توافق برسند، سرجمع آراء آنها به عدد 9 خواهد رسید. جذب دو رای از میان منفردین نیز چندان سخت نیست. در این حالت، آراء وی به عدد 11 رسیده و در نتیجه اقلیت (برای نشان دادن پیام انسجام به افکار عمومی) به اکثریت پیوسته و وی شهردار خواهد شد،   البته  این انسجام ظاهری و اولیه به سرعت در روندهای آتی به سمت چند دستگی و از هم گسیختگی در شورا خواهد رسید. عملکرد حناچی در معاونت های عمرانی و شهرسازی و محوریت حزب اتحاد، چالش اصلی وی برای رسیدن به شهرداری است. دلیل این که شانس حناچی 50 منهای یک درصد محاسبه می شود، به نوعِ بازیِ حزب اعتماد ملی (با 3 رای) بر میگردد که فقط در یک شرایط خاص به سمت این توافق خواهند رفت.

 سالاری در خصوص میزان شانس کامل تقوی نژاد هم گفت: پایهِ حزبیِ رای تقوی حزب اعتماد ملی به صورت مشروط است. دلیلِ مشروط بودن این است که برخلافِ افشانی شهردار کنونی تهران که به حلقه سه نفره اعتماد ملی در شورا بسیار نزدیک است، تقوی به این حلقه چندان نزدیک نیست. از این رو، تیم اعتماد ملی در شورا امکان دارد در یک شرایطی از تقوی عبور کند. اگر این اتفاق بیفتد، وی به جزء رای دو نفر از مستقلین، پایه رای تیمی  را از دست داده و به مقام شهرداری نخواهد رسید. اما اگر تقوی همزمان با تیم اعتماد ملی و گروه مستقلین شورا به توافق برسد، امکان پیوستنِ کارگزاران و حتی یکی از چهره های منفرد به آنها وجود دارد. در این حالت تقوی شهردار تهران خواهد شد. از این رو، تقوی شرایطی به مانند حناچی با اندکی شانس بیشتر دارد. برخی سوالات در خصوص حلقه ای که تقوی به آن تعلق دارد و نداشتن تجربه کار در شهرداری از چالش های پیش روی وی است.

 به اعتقاد سالاری، رای پایه عباس آخوندی را باید در علاقهِ پنهانِ حزب اتحاد برای شهردار شدن وی دانست. (گرچه یک عضو این مجموعه منتقد جدی وی است) .  5 رای از 11 رای وی در راند اول محصول تعاملات و آشنایی فردی با اعضاء شورا است که در این مرحله به نفع آخوندی واریز شده است و در انتخاب نهایی معلوم نیست این اتفاق بیفتد. آخوندی شاید در شرایط عادی میتوانست به عنوان  فردی فرای منازعات گروهی درون شورا  ایفای نقش و انتخاب شود، اما به دلیل مخالفت گسترده و آشکار برخی جریانهای سیاسی (حجم مخالفت چندین برابر مخالفت اولیه با نجفی در زمان شهردار شدن) و ... مخالفت دولت در نتیجه خروج اعتراضی وی از کابینه، عملکرد غیرقابل دفاع در دوره وزارت مسکن و شهرسازی، تفکرات اقتصادی خاصی که عمدتاً با کارکردهای خدماتی و عمومی شهرداری در تضاد است، احتمالاً شورا به سمت ایجاد و تولید درگیری و تضاد جدید در سطح ملی نخواهد رفت. در نتیجه ، پیامی دال بر اینکه کلیت شورا به دنبال آخوندی باشد، به سمت وی ارسال نخواهد شد.

 این کارشناس شهری در خصوص شانس غلامرضا انصاری  هم در میان 5 گزینه گفت : انصاری گرچه عضو شورای مرکزی حزب اتحاد است، اما همه اعضاء حزب در شورا در راند اول به وی رای نداده اند. رقبای حزب اتحاد برای جلوگیری از راهیابی جهانگرد گزینه اصلی حزب اتحاد به دور بعدی به انصاری رای داده اند. از این رو، حزب اتحاد به انصاری به عنوان گزینه ای اصلی فکر نمی کند که بتواند آن را به مقام شهرداری تهران برساند. در نتیجه، با این وضعیت احتمالاً انصاری در نهایت بعد از ارائه برنامه خود در شورا با محاسبه این فضا انصراف خواهد داد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

از ایده های خلاقانه همکاران برای ارتقاء خدمات به جامعه تحت پوشش استقبال می شود

افزودن "گُل" به توتون برای شادی‌آور کردن قلیان

دریافت عوارض در پنج تونل شهری منتفی شد

معضل تشخیص دیرهنگام سرطان و رونمایی از تدبیر وزارت بهداشت در 7 بهمن‌ماه

بخشنامه نیروهای حجمی شهرداری تهران به دنبال ایجاد عدالت است

«مد و فشن» آلوده‌ترین صنعت دنیا بعد از نفت

امیدوارم شهرداری تهران برنامه سوم توسعه را اجرا کند

880 هزار نفر از تسهیلات وام ازدواج استفاده کردند

بازداشت خبرنگار پرس تی وی نقض آشکار آزادی بیان است

آلودگی و ترافیک مهم ترین معضلات تهران از دید شهروندان است

تجمیع بیمه های درمانی به صلاح کشور نیست

اختلال در حرکت قطارهای خط 5 مترو

برف و باران بیشتر مناطق کشور را در بر می گیرد

آیت الله سبحانی: مبارزه با فساد تنها بر عهده دولت نیست

سرقت رتبه دوم جرایم کشور را دارد

راننده اسنپ مسافرش را از دست آدم ربا نجات داد

حناچی: بیمه و شهید خواندن آتش‌نشانان در حال پیگیریست

فریب قیمتهای کذایی مسکن در سایت‌ها را نخورید!

پیکر 15 جانباخته هواپیما به پزشکی قانونی منتقل شد

مخالفت استانداری با پولی شدن معابر و تونل‌های پایتخت

گلایه آموزش و پرورش از وزارت نیرو

معاون شهردار تهران: خبر پولی شدن تونل ها حاوی 3 دروغ است

دریافت عوارض از شهروندان خارج از وظایف معاونت حمل و نقل و ترافیک

شریعتمداری خبرداد: احصای اطلاعات حدود 130 هزار کودک بیرون مانده از مدارس

تاکید بر گسترش تعاملات و همکاری‌ها بین شهرداری تهران و ایروان

اخذ عوارض از تونل‌های شهری واقعیت ندارد

تهران برفی می‌شود

زیرساخت لازم برای کاهش آسیب های اجتماعی فراهم نیست

13 میلیون مجرد و 220 هزار مجرد قطعی در کشور

آغاز موج اول آنفلوآنزا و توصیه به مردم

20 کشوری که کم سرعت‌ترین اینترنت جهان را دارند

دعوت حناچی از دانشجویان برای حضور در سه‌شنبه‌های بدون خودرو

مطالبات معلولان از رئیس جدید سازمان بهزیستی

شکایت از عضو شورای شهر تهران به دلیل "توئیت‌هایش"

بازگشایی درهای "میدان مشق" ثمره مذاکره ظریف و حناچی

منشا بو در تهران همچنان در هاله ای از ابهام!

ارایه فرصت سرمایه‌گذاری به شهروندان تهرانی با راه‌اندازی سامانه مشارکت و سرمایه گذاری

مخالفت با افزایش تعرفه‌های اماکن ورزشی تحت مدیریت شهرداری تهران

طرح افزایش سن ازدواج طبق اصول علمی و روانشناسی تنظیم گردد

آغاز بررسی سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران در کمیسیون فرهنگی شورای شهر

صدور حکم پرونده شهرام جزایری در دادگاه بدوی

نمایندگان در چند فرسخی قانون «تشدید مجازات اسیدپاشی»

مذاکره شهرداری با شرکت‌های دانش بنیان برای تولید دوچرخه‌های باطری دار

سه پیشنهاد خوشمزه برای تجربه سفر با تورهای آسیایی

برترین رخدادهای فضایی سال 2019

مقایسه اوبر و لیفت در خدمات تاکسی آنلاین

واریز مبلغ «بسته حمایتی» به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی

معاون وزیر:استعفای وزیر بهداشت فقط به موضوع بودجه سلامت مربوط نیست

راهنمای جامع ویزای شینگن