راه ترقی

آخرين مطالب

برپایی «جشنواره غذا و شیرینی دیابتی»بمناسبت هفته دیابت گفتگو

برپایی «جشنواره غذا و شیرینی دیابتی»بمناسبت هفته دیابت

  بزرگنمايي:

راه ترقی- زینب نصیری ضمن تشریح برنامه های هفته ملی دیابت اظهار داشت: امسال با بهره گیری از ظرفیت کانون دیابت شهر تهران وسازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه دیابت برنامه های متنوعی را در سطوح مختلف محله ای، منطقه ای و فرامنطقه ای در نظر گرفته ایم و بناداریم در راستای آگاه سازی شهروندان و حساس سازی آنان به پیشگیری از ابتلا به دیابت گام های موثری برداریم.

وی با اشاره به اسامی روزهای هفته ملی دیابت گفت: شنبه 19آبان به عنوان روز «دیابت، رسانه و خانواده»، یکشنبه20 آبان به عنوان روز «دیابت، آموزش و خانواده»، دوشنبه21 آبان به عنوان روز «دیابت، تغذیه و خانواده»، سه شنبه 22 آبان به عنوان روز «دیابت، سازمان های مردم نهاد و خانواده»، چهارشنبه23 آبان به عنوان روز «دیابت، غربالگری و خانواده»، پنجشنبه 24 آبان به عنوان روز «دیابت، مشارکت های محلی و خانواده» و جمعه 25 آبان به عنوان روز «دیابت، فعالیت بدنی و خانواده» نامگذاری شده است.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اعلام ویژه برنامه های اجرایی هفته دیابت در محورهای شش گانه گفت: این برنامه ها در راستای اطلاع رسانی و افزایش سطح آگاهی شهروندان با اولویت پیشگیری از دیابت، تقویت نقش کانون دیابت شهر تهران و جلب مشارکت اجتماعی شهروندان وسازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه دیابت برگزار می شود.

برپایی «گفت و گو در شهر» با محوریت «دیابت و خانواده» در 22 منطقه پایتخت

وی از برگزاری برنامه «گفت و گو در شهر» در 22 منطقه پایتخت خبر داد و افزود: این برنامه با محوریت موضوع دیابت و راهکارهای پیشگیری و کنترل عوارض ناشی از آن در یکی از اماکن مناسب هر یک از مناطق با مشارکت کانون پزشکان و کانون پیشگیری از چاقی برگزار می شود.

نصیری اعلام کرد: سه ویژه برنامه نیز در این زمینه به همت مناطق 3 و 11 و 20 برگزار و از شهروندان استقبال می شود.

وی، برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه های تفریحی ویژه اعضای کانون دیابت در سطح محلات، همایش منطقه ای در خصوص تاثیر شاد زیستن، فعالیت بدنی، تغذیه سالم بر پیشگیری و کنترل بیماری دیابت، تقدیر از دبیران فعال و مشارکت جو کانون دیابت محلات و مناطق و برگزاری جشنواره غذا و شیرینی دیابتی را از دیگر برنامه های محوری هفته ملی دیابت اعلام کرد.

برپایی ایستگاه های آموزشی، مشاوره و غربالگری دیابت در اماکن پرتردد

مدیرکل سلامت شهرداری تهران خاطرنشان کرد: همچنین بناداریم با برپایی ایستگاه های آموزشی مشاوره، غربالگری در اماکن پرتردد، پخش کلیپ ها و شعارهای آموزشی، معرفی فعالیت و عضو گیری کانون دیابت در محلات و تبلیغات محیطی در جهت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در حوزه بیماری دیابت با تاکید بر پیشگیری و کنترل دیابت گام برداریم.

وی ادامه داد: این پایگاه های مشاوره و غربالگری در حوزه دیابت در معابر پرتردد محلی، ایستگاه های مترو، میادین میوه و تره بار، فروشگاههای شهروند، سراهای محلات، ساختمان های مرکزی شهرداری در مناطق، مجموعه های ورزشی و تفریحی و... برای عموم شهروندان برپا می شود.

نصیری همچنین، معرفی فعالیت و عضو گیری کانون دیابت در محلات، پخش کلیپ و شعارهای آموزشی در ایستگاههای مترو و تبلیغات محیطی در مناطق را از دیگر برنامه های محور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در حوزه بیماری دیابت با تاکید بر پیشگیری و کنترل دیابت عنوان کرد.

وی از انجام تست ارزیابی خطر ابتلا به دیابت برای عموم شهروندان خبر داد و افزود: تست احتمال سنجی ابتلا به بیماری دیابت ویژه شهروندان در پایگاههای مشاوره و غربالگری و همچنین پرسنل شهرداری با بهره مندی از ظرفیت شرکای اجتماعی به همت اداره کل سلامت شهرداری تهران در سطح مناطق 22گانه صورت می گیرد.

برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه های تفریحی در سطح محلات

مدیرکل سلامت شهرداری تهران از برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه های تفریحی در سطح محلات پایتخت خبر داد و گفت: این مسابقات ویژه اعضای کانون دیابت با هدف روحیه بخشی به بیماران دیابتی و تقویت مشارکت آنان در برنامه ها و فعالیت‌های اجتماعی به صورت محله ای و منطقه ای اجرا می شود.

وی افزود: «جشنواره غذا و شیرینی دیابتی» از دیگر برنامه های جذاب هفته ملی دیابت است که با هدف معرفی غذاها و شیرینی های مناسب بیماران دیابتی در مناطق 22 گانه برگزار می شود.

به گفته نصیری، برگزاری تور گردشگری ویژه دبیران محلات کانون دیابت در مناطق 22 گانه، تقدیر از دبیران فعال و مشارکت جوی کانون دیابت محلات و برگزاری همایش در سراهای محلات، مدارس با استفاده از ظرفیت سایر کانون های مرتبط نظیر کانون پزشکان، کانون پیشگیری از چاقی، کانون مادر و کودک و سازمانهای مردم نهاد حوزه دیابت از دیگر برنامه های مهم این هفته به شمار می رود.

وی با اشاره به ویژه برنامه های مناطق گفت: پیاده روی بزرگ شهروندان به مناسبت روز دیابت منطقه 8 با حضور 2000 نفر از شهروندان منطقه و مشارکت سازمانهای مردم نهاد و شرکای اجتماعی فعال در حوزه دیابت، ارائه خدمات غربالگری و مشاوره پزشکی، دهکده دیابت منطقه 3 با ارائه خدمات مشاوره پزشکی و غربالگری، اجرای برنامه های ورزشی، تفریحی و سرگرمی و چارسوق پیشگیری از دیابت در قالب 4 ایستگاه تغذیه سالم، مشاوره پزشکی، غربالگری، تاثیر سلامت روان و اجتماعی در دیابت، تئاتر میدانی و گفتگوی در شهر، برگزاری برنامه های شاد و تفریحی توسط منطقه 11در زیرگذر چهارراه ولیعصر برگزار می شود.

25 درصد مبتلایان به دیابت از بیماری خود مطلع نیستند

نصیری با اشاره به افزایش شیوع بیماری دیابت درجهان گفت: طی سالهای اخیر این بیماری به بزرگتری اپیدمی تاریخ تبدیل شده است.

وی رشد ابتلا به دیابت در کشور ایران و در منطقه خاورمیانه را نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر دانست و افزود: بر اساس آمار موجود، حداقل 11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشورمان مبتلا به دیابت هستند و حداقل 25 درصد آن از بیماری خود، آگاه نیستند. در شهر تهران نیز نزدیک به 13 درصد افراد مبتلا به دیابت هستند که با احتساب افراد مستعد به این بیماری، رقم قابل توجهی به نظر می رسد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران، شناسایی موارد جدید، آموزش و کنترل منظم و دائمی بیماری را به عنوان سه رکن اصلی در خصوص این بیماری برشمرد و تاکید کرد: امروزه شناسایی مبتلایان به دیابت در کمترین زمان ممکن برای پیشگیری از بروز شایع ترین عامل معلولیت‌های ناشی از این بیماری نظیر نابینایی، قطع عضو، از بین رفتن کلیه ها و... اهمیت بسیاری دارد.

بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، به گفته نصیری، در چند سال اخیر اداره کل سلامت شهرداری تهران با نگاه سلامت محور در جامعه شهری تهران بزرگ،  «کانونهای پیشگیری از دیابت» را در محلات پایتخت تشکیل داده تا در راستای ارتقای سطح سلامت و کیفیت زندگی مبتلایان به دیابت و نیز افزایش آگاهی و حساس سازس شهروندان به این بیماری تلاش کنند.

وی اظهار امیدواری کرد که با توجه به نقش و جایگاه ویژه شهرداری تهران در آموزش و ارتقای سطح سلامت شهروندان و همچنین وجود ظرفیت های ویژه در این حوزه، ادارات سلامت مناطق 22گانه با استفاده از ظرفیتهای درون بخشی، کانونهای اجتماعی سلامت محور، سازمانهای دولتی وغیردولتی بتوانیم گام های موثری را در کاهش ابتلا به دیابت در جامعه برداریم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیش از 2 میلیون نفر مسافر در نوروز 98 با راه آهن جابه جا می شوند

غم روزگار کاغذ

توضیح درباره جزییات اعطای مرخصی نوروزی به زندانیان

بیانیه گام دوم انقلاب، مانیفست اندیشه‌ای برای همه نهادهاست

مانند اعتبارات عمرانی که سه برابر شده حقوق معلمان را افزایش دهید

نوروز، آیین پر رمز و راز کهن

نجفی: ظرفیت‌های زیادی برای توسعه روابط بین ایران و عراق وجود دارد

کمترین حقوق‌ها در سال آینده 525 هزار تومان افزایش می‌یابد

دستیابی ایران به فناوری سیستم پرتونگارمرئی سیالات و ریز ذرات

قدرت خرید اسفند 96 را به کارگران برگردانید!

سیاست های ارزی دولت در سال 98 بازنگری شود

سرقت نوظهور پولی به روش اسکیمر

علیرضابیگی: سینما می‌تواند نقش پررنگی در ترویج شعور معنوی ایفا کند

فشارهای غرب برای دلسرد کردن مردم از مقامات کشور است

امیدواریم رئیس قوه قضائیه قبل از رفتن لایحه امنیت زنان را تایید کند

حسینی: افزایش کرسی‌های زنان در مجلس را در اصلاح قانون انتخابات دنبال می‌کنیم

تیغ کند تحریم؛ بی اثر بر توسعه طرح های نفتی

هشدار پلیس فتا: رمز کارت بانکی را حتما خودتان وارد کنید

دستمزد کارگران را شناور کنید

همتی: مواد اولیه دارو در سال آینده با ارز 4200 تومان وارد می‌شود

عید 98 هم از پیک نوروزی خبری نیست

حقوق شهروندی نیازی برای توسعه یافتگی جامعه

زمان می‌برد تا فروش نفت در بورس جا بیفتد/هرهفته عرضه می‌کنیم

فضای مثبت داخلی در تمدید مهلت FATF تاثیر گذار بوده است

سال98کمبود دارو نداریم/رقم مربوط به فرار مالیاتی پزشکان درست نیست

احتمال تعیین دستمزد کارگران بعد از عـید

شهر نباید تبدیل به کارگاه ساختمانی شود

بهشتی‌پور: جنگ آمریکا با ایران، رسانه‌ای و اقتصادی است

گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی در مورد حساب واحد خزانه به مجلس ارائه می‌شود

ایران به 15 کشور رادیودارو صادر می کند

کمیسیون امنیت ملی امروز حادثه تروریستی زاهدان را بررسی می‌کند

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی بودجه 98

آمار ازدواج کودک همسران رو به افزایش است

پورحسین: حفظ استقلال و عزت نفس ایران دستاورد انقلاب اسلامی است

دستمزد سال 98 کارگران واقعی شود

ذوالقدر: نظر اتحادیه اروپا پیوند بین اینستکس و FATF نیست

تدوین طرح تشکیل کمیسیون زنان و خانواده در مجلس

بررسی تخلفات ایران مال توسط هیأت کارشناسان رسمی دادگستری

قربانی: «نمکی» رأی اعتماد بالایی از مجلس می‌گیرد

ضرورت نظارت مجلس بر فعالیت هندی‌ها در چابهار

فلاحت‌پیشه: اروپا نباید FATF را با اینستکس مرتبط کند

قیمت بنزین در سال 98 به تصمیم‌گیری مجلس بستگی دارد

سلیمی: اختلاف بین احزاب بزرگ‌ترین چالش پیش روی انقلاب پس از 40 سالگی است

سیاستگذاری‌ غلط باعث تشدید آسیب‌های اجتماعی می‌شود/عدم بررسی برخی آسیب‌ها با «تابوسازی»

روس ها هرچه تعهد کرده اند به نحو احسن انجام داده اند

12امشب آخرین مهلت ثبت نام در پذیرش بدون کنکور بهمن 97

جزئیات «بحرانی» که دیر به صحن مجلس رسید

پرداخت «عیدی» بازنشستگان کشوری تا پایان بهمن و همراه با حقوق

خجسته: دولت براساس چارچوب مشخص نسبت به قیمت‌گذاری کالاها اقدام کند

دولت موظف به حذف یارانه ثروتمندان شد