راه ترقی

آخرين مطالب

دبیر کل UNWTO را با چه توجیهی به دیدن غار علیصدر می‌برند؟ فرهنگی

دبیر کل UNWTO را با چه توجیهی به دیدن غار علیصدر می‌برند؟

  بزرگنمايي:

راه ترقی- صراحت اداره کل میراث فرهنگی استان همدان در لزوم توقف فعالیت معدن در حریم غار «سراب» و ساخت هتل در عرصه‌ی غار «علیصدر» آن‌قدر زیاد بوده که درطول 10 ماه گذشته نه تنها فعالیت هیچ کدام از این دو کارگاه عمرانی و صنعتی متوقف نشده، بلکه هتل قرار گرفته در چند قدمی  باید متوقف شود اما برای نهایی شدن توقف ساخت هتل در دست ساخت در چند قدمی غار علیصدر نه تنها ارتفاع کم نکرده، بلکه دو طبقه هم بالاتر از مجوز اولیه‌ای که برای ساخت گرفته بود، هتل‌اش را ارتفاع داده است.

می‌گویند دو غار «سراب» و «علیصدر» در استان همدان از برجسته‌ترین و کم‌نظیرترین غارهای آبی کشور و چه بسا خاورمیانه است که البته هر دو در فهرست آثار طبیعی ایران به ثبت رسیده‌اند، اما به واسطه‌ی تجاوزهایی که با ساخت هتل در عرصه‌ی غار علیصدر و فعالیت معدن سنگ در حریم غار سراب در حال رخ دادن است، نه تنها محیط زیست و سفره‌های آب زیرزمینی این منطقه به مرور درحال آسیب دیدن است، بلکه عرصه و حریم این دو اثر به خصوص غار «علیصدر» را که در فهرست موقت میراث طبیعی یونسکو نیز قرار گرفته، با خطر خروج از این فهرست مواجه کرده است.

به نظر می‌رسد این اتفاق آن‌قدر از دید مسئولان شهری عادی است که حتی تا کنون چند اجلاس بین‌المللی گردشگری را در شهر به راه انداخته‌اند و بعد از برگزاری «اجلاس گردشگری 2018» در شهر باباطاهر، حالا نوبت به برگزاری «چهلمین نشست عمومی اعضای وابسته سازمان جهانی جهانگردی» در همدان است، اجلاسی که میزبان آن متولیان غار علیصدر است و قطعا بازدید از این غار شگفت‌انگیز در برنامه‌ی بازدیدهای گروه شرکت کننده قرار می‌گیرد، اما با کدام رو مسئولان شهری و میراثی قصد بردن گروه بین‌المللی گردشگری به سمت این محوطه‌ی طبیعی را دارند، خدا می‌داند...

آن‌هم در شرایطی که به نظر می‌رسد زور بخشداری کبودرآهنگ بیشتر از سازمان عریض و طویل «میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» است!

زور بخشداری قوی‌تر از سازمان میراث فرهنگی است!

حسین زندی، فعال میراث فرهنگی همدان می‌گوید: هتل در دست ساخت در حدود 30 – 40 متری غار علیصدر است، یعنی هر کس بخواهد از غار دیدن کند، باید از کنار هتل بگذرد تا به غار برسد، هتل را در واقع در ورودی غار علیصدر ساخته‌اند.

او با اشاره به تشکیل یک پرونده قضائی از سوی میراث فرهنگی برای این عملیات عمرانی در عرصه غار علیصدر در چند سال گذشته، ادامه می‌دهد: اوایل دهه‌ی 90 درخواست ساخت هتل برای نخستین بار مطرح شد، اما از حدود سال 1394 این درخواست وارد روند قضایی شدند و میراث‌فرهنگی جلوی کار را گرفت.

وی اضافه می‌کند: با پیگیری‌های میراث فرهنگی حدود سه سال گذشته این طرح را متوقف کردند، اما با اعتراض‌های مالک، باردیگر ساخت و ساز هتل آغاز شد، قبلا ارتفاع پایین تر بود، اما امروز حتی دو طبقه بالاتر ازارتفاع مصوب شده‌ی هتل کار ساخت آن ادامه دارد.

زندی با تاکید بر مخالفت میراث‌فرهنگی در اجرایی شدن این پروژه، می‌گوید: مجوز در روستا باید توسط بخشدار صادر شود که ظاهرا بخشدار نیز در این کار با مالک هتل همراه است چون انجام عملیات‌های عمرانی در روستاها باید با مجوز بخشداری و فرمانداری هماهنگ شوند، اما ظاهرا سازمان میراث‌فرهنگی نتوانسته جلوی کار را بگیرد.

سکوت سؤال‌برانگیز نماینده مردم همدان در تجاوز به عرصه علیصدر

او در ادامه همچنین به پیگیری‌ها و صحبت‌های محمدعلی پورمختار، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اشاره می‌کند و می‌افزاید: مساله اصلی این است که نماینده منطقه آقای پورمختار نیز به طور مدام از بحث گردشگری و منافع غاز حرف می‌زند، اما وقتی صحبت از چنین تخریب‌هایی می‌شود، او نیز سکوت می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: این سکوت سوال برانگیز است که چطور وقتی کنار یک اثر ملی و کم‌نظیر چنین تعرضی اتفاق می‌افتد نماینده مردم در خانه ملت سکوت می‌کند اما وقتی منافع مالی پیش می‌آید، آن‌ها وارد چانه‌زنی، چالش و مطالبه می‌شوند. این یک مساله سوال برانگیز است که فعالان مدنی این قضیه را پیگیری می‌کند، «چرا نمایندگان مجلس یه خصوص نماینده بهار، کبودراهنگ و لالجین در مقابل این بحث سکوت کرده‌اند!»

احتمال تخلیه کامل آب غار سراب وجود دارد

این فعال میراث فرهنگی با اشاره به عملیات صنعتی در دست انجام در عرصه غار سراب در همین منطقه از همدان نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: غار سراب یکی از بی نظیرترین غارهای منطقه است، هر چند ساختار آن با علیصدر قدری تفاوت دارد، ورودی آن مانند علیصدر افقی نیست، بلکه عمودی است و حتما غارنوردان باید وارد آن شوند.

زندی با اشاره به بهم خوردن ساختار غار سراب در اثر زلزله سال 1336 در این منطقه، ادامه می‌دهد: با بروز این حادثه طبیعی، مسیر خروجی‌های آب از این غار تغییر کرده و سطح آب مقداری فروکش کرده است، ‌اما مهمترین مساله‌ای که اکنون لان با آن مواجه هستیم، معادن اطراف غار است که در حریم این محوطه‌ی طبیعی قرار دارند.

او با اشاره به قرار گرفتن معدن در حال فعالیت در فاصله‌ی 60 متری دهانه‌ی غار سراب، می‌گوید: نگرانی‌ها در مورد غار سراب به این دلیل است که این معدن باعث می‌شود، همه‌ی آب غار تخلیه شود و آسیب وحشتناکی به غار وارد شود.

به گفته‌ی وی، با آغاز فعالیت یک معدن درنزدیکی غارها، لرزش‌ها و تحرکات زمینی، مسلما ممکن است سفره‌های آب زیرزمینی و دریچه‌های خروجی را تغییر داده و باعث تخلیه‌ی آب شود که با انجام این کار نیز به لحاظ اکوسیستم یک سرمایه طبیعی را از دست می‌دهیم.

تعیین عرصه و حریم سراب و علیصدر هنوز در دستور کارند!

او با بیان این که تعیین عرصه و حریم دو غار «سراب» و «علیصدر» از دوره‌ی حضور زهرا احمدی‌پور در سمت ریاست سازمان میراث فرهنگی آغاز شد، می‌گوید: غار علیصدر یکی از محتمل‌ترین گزینه‌های ثبت جهانی بود، همه آن را می‌شناسند، اما همین دست‌کاری‌ها و کارهایی مانند هتل‌سازی مسلما جلوی ثبت جهانی این محوطه را می‌گیرد.

وی با اشاره به صحبت مدیر عامل غار علیصدر مبنی بر تمایل‌شان برای خرید هتل در دست ساخت وپایین اوردن ارتفاع آن و حتی حذف کامل هتل، اظهار می‌کند: امروز غار علیصدر یک برند است که حتی میزبانی «چهلمین نشست عمومی اعضای وابسته سازمان جهانی جهانگردی» را نیز بر عهده گرفته است، بنابراین وقتی چنین ظرفیتی وجود دارد باید به ان به عنوان یک سرمایه نگاه کرد.

او بیان می‌کند: وقتی مسئولان نگاه بلند مدت داشته باشند هیچ وقت با ساختِ یک هتل و معدنکاوی در اطراف چنین آثاری موافقت نمی‌کنند، چون برای آن‌ها سرمایه‌ی ماندگار اهمیت بیشتری دارد، در حالی که به نظر می‌رسد در حال ازبین بردم ظرفیت‌ها هستند.

زندی با بیان این‌که قطعا اتفاقات در حال رخ دادن در حاشیه این دو غار تاثیر زیادی روی نگاه جهانی به میراث‌فرهنگی، طبیعت و عملکرد ما خواهد داشت، ادامه می‌دهد: قطعا بخشی از شرکت کننده‌گان در این همایش بین‌المللی از غار علیصدر دیدن می‌کنند، اما مشخص نیست قرار است به نگاه‌ها و سوالات آن‌ها برای این تعرض به حریم غاز طبیعی علیصدر چه جوابی داده شود؟

«چهلمین نشست عمومی اعضای وابسته سازمان جهانی جهانگردی» از 21 تا 25 آبان‌ماه در استان همدان به میزبانی مجموعه گردشگری غار علیصدر به عنوان عضو وابسته سازمان جهانی جهانگردی برگزار می‌شود که علاوه‌ بر دبیر کل سازمان جهانی جهانگردی و هیات اجرایی دبیرخانه اعضای وابسته، نمایندگانی از کشورهای اسپانیا، آلمان، افریقای جنوبی، ترکیه، نیجریه، آرژانتین، ایتالیا، فنلاند، مالزی، آمریکا، پرتغال، اندونزی، هند، پرو، یونان، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کلمبیا، پاکستان، کرواسی، ازبکستان، امارات، جمهوری آذربایجان، اردن و بلغارستان در آن حاضر می‌شوند





نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

"کمربند-راه" ظرفیت بزرگی برای توسعه همکاری های گردشگری

بازگشت تمام آثار تاریخی ایران به کشور فعلاً در حد آرزوست

ایران سرآمد قرآن‌پژوهی در بلاد اسلامی

زمین و محیط زیست، برای بشر آیت خداوند و امانت اوست

جای خالی موسیقی طنز

دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور منصوب شد

تاکید رئیس جمهور بر اهمیت توسعه گردشگری

نحوه اختصاص سهمیه به داوطلبان سیل زده اعلام شد

درخواست برای سهمیه مازاد حج 98/ میانگین سنی حجاج 56 سال است

می‌خواهیم ایران و اروپا را در زمینه فرهنگی به یکدیگر نزدیک کنیم

آغاز هفته فرهنگی ترکمنستان در تهران از 26 خرداد

دانش آموزان از دوره ابتدایی به آموزش های مهارتی نیاز دارند

تکذیب ممنوعیت پخش موسیقی در مدارس

زنده‌یاد دکتر احمدی اهتمام جدی به تدوین متون علوم انسانی داشت

امنیت و نظم تئاترشهر؛ مساله ای فراتر از اقدام برای یک مجموعه فرهنگی است

شبکه نمایش خانگی نشان داد عشق را نیاموخته‌ایم

رییس جمهوری درگذشت مادر شهیدان سجادیان را تسلیت گفت

تفاهم نامه همکاری میان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه الزهرا امضا شد

مذاکراتی برای دعوت از کشورهای حاشیه‌ی خزر برای حضور در یک رویداد تئاتری

تئاتر دینی؛ هنری برای تمام فصول

زینی وند سرپرست وزارت آموزش و پرورش شد

بیانیه مجمع عالی علوم انسانیِ اسلامی در پاسخ به مطالبه رهبری

رتبه بندی معلمان؛ طرحی با اعتبار 2 هزار میلیارد تومان در آستانه اجرا

آغاز ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد از امروز

جزییات بیمه حج 98 اعلام شد

چهارشنبه پانزدهم خرداد عید فطر است

حفظ آیین‌های نمایشی بدون پژوهش ممکن نیست

قیمت فطریه هر نفر هشت هزار تومان اعلام شد

نماز عید فطر به امامت رهبر انقلاب برگزار می شود

موکب داران شناسنامه دار اربعین از پرداخت گمرک معاف شدند

فعالیت های سیاسی آفت بزرگ انجمن های علمی است

استاد ارتباطات: روزنامه‌نگاری ما از سطح گزارش خبری به تحلیل و تفسیر حرفه‌ای نرسیده است

بازتاب خضوع مخلوق در برابر عظمت خالق در آیین «ترنا»

خیانت و خرافات در یک مستند

حضور 1.5 میلیون‌ نفر در مناطق عملیاتی دفاع مقدس کرمانشاه

معافیت تورهای ورودی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

علی (ع) در جنگ با تزویر تصویرها ناکام ماند

"برنامه درسی پوچ"؛ مغفول یا بی‌اثر؟

80 هزارتن کاغذ با ارز 4200 تامین می شود

پایان جاده ابریشم در فرانسه با ساز و فسنجان ایرانی

غیبت معنا دار ایران در جشنواره کن

حوزه فرهنگ و رسانه صاحب شوراهای حل اختلاف شد

پای درد دلِ ناشران قرآنی

دغدغه ویرانی زبان فارسی را جدی‌تر بگیریم

بحران فعلی رسانه‌ها، کمبود کاغذ است

درصدد بازگرداندن تمام الواح گلین هخامنشی از آمریکا هستیم

بطحایی: بر شهریه مدارس غیردولتی به طور کامل نظارت می شود

اعلام نتایج قرعه‌کشی دیدار دانشجویان با رهبر معظم انقلاب در ماه مبارک رمضان

خدمات و محتوا؛ حلقه‌های مفقوده شبکه ملی اطلاعات

بطحایی: سال تحصیلی آینده کمبود معلم نداریم