راه ترقی

آخرين مطالب

نظارت مجمع تشخیص مصلحت در دوره آیت‌الله هاشمی نیز اعمال می‌شد سياسي

نظارت مجمع تشخیص مصلحت در دوره آیت‌الله هاشمی نیز اعمال می‌شد

  بزرگنمايي:

راه ترقی- حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو هیئت نظارت تشخیص مصحلت نظام مجمع در واکنش به اظهارات علی مطهری، گفت: جناب آقای مطهری، نایب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به مصاحبه من، اظهاراتی را داشته اند و سوالاتی را کرده اند که من لازم می دانم به این سوالات، محترمانه پاسخ بدهم.

وی ادامه داد: سوال اول ایشان این است که «آیا در قانون اساسی غیر از شورای نگهبان هیچ نهاد دیگری حق بررسی مصوبات مجلس را آن هم صرفاً از نظر انطباق با شرع و قانون اساسی دارد؟» پاسخ من این است که «خیر، هیچ نهاد دیگری از نظر انطباق مصوبات مجلس با قانون اساسی و شرع غیر از شورای محترم نگهبان پیش بینی نشده است، ولی آیا معنای این سخن این است که هیچ نهاد دیگری و هیچ مقام دیگری غیر از شورای محترم نگهبان از بُعد دیگر و از جهت دیگری مثل سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، حق نظارت بر مصوبات مجلس را ندارد؟» قانون اساسی بر اساس اصل 110 بند دو، نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام را از وظایف رهبر انقلاب اسلامی معرفی می کند و این حق را هم به ایشان می‌دهد که این وظیفه نظارتی را به شخص دیگری واگذار کنند. 

مصباحی مقدم گفت: اکنون بیش از یک دهه است که رهبر معظم انقلاب این وظیفه نظارتی را بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام گذاشته اند. گمان می کنم که این مساله برای جناب آقای مطهری بسیار واضح باشد. در زمان حیات مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نظارت مجمع اعمال می شد و از این جهت مساله امر تازه ای نیست. آنچه که تازه اتفاق افتاده این است که در دوره اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، دستور تازه ای است که رهبر معظم انقلاب داده اند و این وظیفه را از مجمع تشخیص مصلحت نظام به یک هیئت منتخب مجمع تشخیص منتقل کرده اند و از این جهت هیئت عالی نظارت تشکیل شد.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام بیان کرد: بنابراین از نظر قانون اساسی امری بسیار واضح و روشن است که رهبر انقلاب بر اجرایی شدن سیاست ها، حق نظارت دارند و این حق نظارت خودشان را می توانند به شخص دیگری واگذار کنند و در دور جدید به هیئت عالی نظارت واگذار کرده اند که با دستور ایشان، تشکیل شده است.

وی افزود: آقای مطهری سوال دومی دارند که «از کجای این تفویض، ورود هیأت مذکور به روند قانونگذاری و اضافه شدن یک مرحله جدید به مراحل قانونگذاری کشور فهمیده می ‌شود؟» نکته‌ای که در پاسخ به این سوال لازم می دانم مورد تاکید قرار بدهم این است که ماده هفتم آئین نامه ای که رهبر معظم انقلاب، بیش از یک دهه است که تصویب کرده اند و به مجمع اعلام کرده اند، خیلی شفاف و روشن این حق را در تفویض این نظارت بر اجرای سیاست های کلی، به هیئت عالی نظارت تفویض می کند و این حق را می دهد که بر تحقق این سیاست ها در هر سه قوه نظارت کند. هم قوه مقننه، هم قوه مجریه و هم قوه قضاییه تا این که روند اقدامات آنها دقیقا منطبق با سیاست های ابلاغی، تحقق پیدا بکند و نه مغایر باشد و نه غیر منطبق.

مصباحی مقدم افزود: از این جهت پاسخ این سوال خیلی روشن است که تفویض این نظارت، این حق را می دهد که هیئت عالی نظارت، ورود کند و نظر بدهد. البته بیان ایشان این است که «به روند قانونگذاری کشور ورود کند و یک مرحله جدید به مراحل قانونگذاری کشور اضافه بشود»، که این یک مرحله جدید نیست. بلکه همان مرحله ای است که جلوتر هم واگذار شده و تجربه شده و آثار و نتایجی هم تا کنون داشته که به نظر ما آن آثار و نتایج در جاهایی که این نظارت مورد توجه و تاکید قرار گرفته و انجام شده، موفق هم بوده است. 

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت: گفته اند که «بند 2 اصل 110 می‌گوید نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی، نه ورود در روند قانون‌گذاری»؛ به نظرم ایشان توجه نداشته اند که نظارت بر اجرای سیاست های کلی، به معنای نظارت در مرحله اجرای قوانین نیست بلکه معنای نظارت بر اجرای سیاست های کلی در قانون گذاری و اجرا و قضا است و همه آنچه را که مشمول این سیاست ها هست را تحت پوشش، قرار می دهد به عبارت دیگر، کلمه «اجرا» شاید برای ایشان، اشتباهی را پدید آورده باشد. اجرای قوانین غیر از اجرای سیاست ها است. اجرای سیاست ها می‌بایست در قانونگذاری کاملا مورد توجه و تاکید قرار بگیرد.

وی اظهار داشت: آقای مطهری در ادامه گفته اند که «حداکثر این است که در زمان بررسی لوایح و طرحها در مجلس نیز این هیأت نظرات خود را به کمیسیون های مربوط ارائه نماید تا مجلس تصمیم بگیرد. ولی وقتی که لایحه یا طرحی مصوب شد» گام به گام ایشان نشان می دهند که متوجه این اقدام رهبر معظم انقلاب هستند که هیئت عالی نظارت، از طرف رهبری مامور شده و وظیفه دارد که نظارت بکند و در گام بعدی، عقب نشینی می کنند و اظهار می کنند که خیلی خب، این نظارت بر اجرای سیاست های کلی، به معنای ورود به روند قانونگذاری نیست.

مصباحی مقدم ادامه داد: البته هرگز! هیئت عالی نظارت کار خودش را به معنای یک مرحله در مراحل رسیدگی تلقی نمی کند، بلکه همزمان با بررسی هایی که در مجلس صورت می گیرد، ورود می کند و نظر خودش را به قانونگذار اعلام می کند تا اینکه قانونگذار، سیاست ها را در قانونگذاری رعایت کند و آنچه که از مجلس تصویب می شود و به شورای نگهبان ارجاع می شود، این سیاست ها در آن رعایت شده باشد. اصلا روند اصلی کار همین است و تجربه ما در این دو سال اخیر که این هیئت عالی نظارت شکل گرفته، همین بوده است.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام تصریح کرد: خود بنده و آقای دانش جعفری از طرف مجمع مامور شدیم و در کمیسیون اقتصاد مجلس حضور پیدا کردیم، لایحه مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی را از نظر انطباق با سیاست های ابلاغی مورد بررسی قرار دادیم. خوشبختانه با استقبال رئیس و اعضای کمیسیون هم روبرو شد و اصلاحات لازم را هم انجام دادند و دنبال کردند. بنا بر این همین امری که ایشان فرموده اند دارد تحقق پیدا می کند و جای نگرانی نیست.

مصباحی مقدم گفت: آقای مطهری گفته اند «دیگر این هیأت حق ندارد به عنوان شورای نگهبان دوم انطباق مصوبه با سیاست‌های کلی را بررسی و مجلس را ملزم به رفع ایرادات کند، زیرا این امر خارج از وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام در قانون اساسی است» گمان می کنم که یک خلطی برای ایشان صورت گرفته، بین وظیفه مجمع تشخیص مصحلت نظام، جهت حق اختلافات بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در مواری که شورای نگهبان ایراداتی می گیرد و مجلس بر روی آن از جهت مصالح نظام تاکید می ورزد که آنجا هم مساله به مجمع می آید و مجمع آن را رسیدگی می کند.

وی تصریح کرد: اما اکنون در مورد نظارت بر وضع قوانین و اجرا، دیگر و این وظیفه به مجمع واگذار نشده بلکه، به هیئت عالی نظارت واگذار شده است. پس این که می گویند این امر خارج از وظایف، مجمع تشخیص است در قانون اساسی این امر از وظایف رهبری است. در قانون اساسی، رهبری حق دارند که این وظیفه خودشان را تفویض بکنند و این تفویض از ناحیه ایشان سالهاست که صورت گرفته است. این وظیفه دومی است غیر از وظیفه ای که ذاتاً مجمع تشخیص مصلحت نظام بر عهده داشته است.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام بیان داشت: سوال سومی کرده اند «اگر مقام رهبری این وظیفه و اختیار خود را به این هیئت تفویض‌ نمی‌کردند، خودشان چگونه عمل می کردند ؟» به نظرم ما حق نداریم برای رهبری تعیین تکلیف کنیم که اگر شما این وظیفه را واگذار نکردید، خودتان چه کار می کردید و حالا هم همان را ادامه بدهید. اکنون این وظیفه را رهبری به هیئت عالی نظارت واگذار کرده اند وظیفه ما چیست و وظیفه مجلس چیست؟ و به مجلس هم تکلیف کرده اند که در قانونگذاری سیاست های ابلاغی را مد نظر قرار بدهد و رعایت بکند، آیا این سخن آقای مطهری، نوعی فرار از آثار حقوقی تفویض نظارت به هیئت عالی نظارت نیست؟

مصباحی مقدم گفت: بعد ایشان گفته اند که «آیا می ‌گفتند مصوبات مجلس را بیاورید تا من درباره انطباق آن‌ها با سیاست های کلی اظهار نظر کنم و وارد روند قانونگذاری می ‌شدند؟» ما نمی دانیم اگر بنا بود رهبر انقلاب خودشان نظارت کنند، چه می کردند اما مهم این است که اکنون این وظیفه واگذار شده و از این جهت هیئت عالی نظارت، وظیفه دارد که مطابق با دستور مقام معظم رهبری و ابلاغ حکم و دستورالعملی که شده وظایف خودش را به طور دقیق انجام بدهد.

عضو هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت: آقای مطهری گفته‌اند «از جناب آقای مصباحی مقدم ... درخواست دارم که تجاهل نفرمایند و از حق مجلس و در واقع از قانون اساسی و بعد مردم سالاری نظام جمهوری اسلامی دفاع نمایند و جناب ایشان فرض کنند که در مجلس دهم نیز حضور دارند. تغییر جایگاه نباید موجب تغییر موضع شود». در پاسخ به ایشان، اولا اظهار می‌کنم این وظیفه مجلس شورای اسلامی است که در حین قانونگذاری و بررسی طرح ها و لوایح، سیاست‌های کلان ابلاغی رهبری را مد نظر قرار دهند.

وی ادامه داد: از جمله سیاست های برنامه های پنج ساله را مد نظر قرار بدهد. اگر هیئت رئیسه ببیند، لایحه ای در حال تصویب است یا طرحی در مجلس مورد گفت و گو قرار گرفته است که انطباق با سیاست های ابلاغی ندارد. باید خود هیئت رئیسه این را رعایت کند، اگر هیئت رئیسه این را رعایت می کرد، ضرورتی نداشت، ما واکنش نشان بدهیم و بررسی کنیم و ایراداتی بگیریم.

مصباحی مقدم بیان کرد: بنابر این چون هیئت رئیسه و از جمله نایب رئیس محترم مجلس، اهتمام لازم را برای رعایت سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری نداشته اند. منجر به ورود هئیت عالی نظارت شده است. هئیت عالی نظارت، نظارت کند و ببیند، در مصوبات مجلس دقیقا سیاست های کلی ابلاغی در آن رعایت شده است، آیا دیگر منتهی به اظهار نظر از سوی هیئت عالی نظارت خواهد شد؟ حتما نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: ایشان اشاره کرده اند که  «تغییر جایگاه نباید موجب تغییر موضع شود». بنده وقتی که نماینده مجلس شورای اسلامی بودم در دوره های هفتم، هشتم و نهم، دقیقا همین وظیفه رعایت سیاست های ابلاغی را مد نظر داشته ام. اگر ایشان به خاطر بیاورند، زمانی که من در مجلس بودم، اخطارهایی داده ام و غالبا اخطارهای قانون اساسی من اصل 110 بوده است. یعنی به رئیس محترم مجلس در هر دوره گفته ام که آقای رئیس، این موضوعی که دارد مطرح می شود، خلاف سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است، دستور اصلاح بدهید.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام افزود: پس این طور نیست که جایگاه من از مجلس عوض شده و عضو مجمع تشخیص شده ام،رفتار من هم عوض شده، خیر. همین رفتار را در هنگام نمایندگی مجلس هم داشته ام و از ایشان و از سایر نمایندگان محترم هم می خواهم که اهتمام داشته باشند. باید سیاست های ابلاغی را به نمایندگان محترم، ارائه کرد و از آنها خواست که مورد مطالعه قرار بدهند و بررسی کنند و مد نظر داشته باشند.

مصباحی مقدم گفت: اگر ما بخواهیم که نظاممان رو به پیشرفت باشد و اگر بخواهیم نظام جمهوری اسلامی از نظر ابعاد مختلف از جمله از نظر اقتصادی، حرکتی رو به پیشرفت را دنبال بکند، حتما سیاست های کلی ابلاغی را باید در قانونگذاری و اجرا مد نظر قرار بدهیم.

وی خاطرنشان کرد: همین جا من سوال می کنم از جناب آقای مطهری، اگر سیاست های اقتصاد مقاومتی که در سال 1392 ابلاغ شد در مجلس مورد رعایت قرار می گرفت و در دولت هم رعایت می شد، آیا ما با مشکلاتی که امروز روبرو هستیم، مشکل چالش های سنگین اقتصادی و نوسانات ارزی و امثال این ها روبرو بودیم؟ بنده به روشنی معتقدم که خیر. یعنی ما می توانستیم دست دشمن را از اهرمهایی که برای فشار بر ملت ایران در اختیار داشت، خالی کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام خاطرنشان کرد: خاطر مبارکتان هست که در سال 1390 و 1391 در هنگام تصویب قانون بودجه، بنده اشاره کردم که اکنون شرایط ما، شرایط تحریم هاست و تحریم ها به طور عمده روی قیمت نفت و صادرات نفت ایران فشار آورده است. اتکای بودجه ما به نفت حدود 20 و 25 درصد شده است. ما می توانیم طی یک برنامه این اتکا را کاهش بدهیم به طوری که این اهرم فشار را از دشمن بگیریم. متاسفانه چنین کاری نکردند دوستان نماینده و دولت موافقت نکردند، نتیجه این شد که هم اتکای بودجه ی ما به درآمد نفت به بالای چهل درصد رفت و هم دشمن دقیقا و مجددا روی همین مساله تکیه کرد و تمام همتش این است که صادرات نفت ما را متوقف کند.

مصباحی مقدم در پایان تصریح کرد: عدم رعایت سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری است ما را به این مشکلات مواجه کرده است و این چیزی است که وظیفه نمایندگان و هیات رئیسه و دولت است و می بایست چه مجلس و چه دولت، این سیاست ها را به دقت رعایت کنند و اگر رعایت می کردند ما امروز با این مشکلات هرگز مواجه نمی بودیم. انتظار دارم اگر ایشان آمادگی دارند، پاسخ این سوال را بدهند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترامپ در برابر ایران فقط بلوف می‌زند

نخستین ضربه‌ جهانی واجا به شبکه‌ جاسوسی آمریکا/ارائه جزئیات جدیدترین ضربه در آینده‌ای نزدیک

شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

سخنگوی وزارت امور خارجه درگذشت محمد مرسی را تسلیت گفت

بُرد برجامی ایران در صدر تحلیل‌های رسانه‌ای آمریکا

ایران آماده توسعه روابط خود با چین در همه حوزه ها است

روحانی: تهران آماده گسترش همکاری‌ها با دوشنبه است

جنتی: شورای نگهبان آماده برگزاری انتخابات در بعد نظارتی است

موگرینی:خواستار خویشتن‌داری حداکثری و خردورزی در خلیج فارس هستیم

شمخانی فردا عازم روسیه می شود

فعالان ضد ترامپ در سراسر آمریکا به خیابان ها آمدند

آخرین اقدامات سازمان انرژی اتمی برای اجرای "کاهش تعهدات هسته‌ای"

حمله مشکوک به نفتکش‌ها مکمل تحریم‌های آمریکا علیه ایران است

چه کسانی از حمله به نفت کش ها در دریای عمان سود می برند/ ژاپن تایمز: حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان کار ایران نبود

اقدام سنجیده ایران در توقف موردی برجام

همکاری با کشورهای همسایه از اصول ثابت سیاست خارجی ایران است

آبه، ترامپ را از نتایج سفر خود به تهران مطلع کرد/ سفر نخست وزیر ژاپن به تهران مثبت بود

عفو و تخفیف 582 نفر از محکومین تعزیرات با موافقت رهبری

رئیس جمهوری: ایران خواهان ثبات، امنیت و توسعه افغانستان است

روحانی: ایران مانع نفوذ و گسترش تروریسم به دیگر نقاط جهان شده است

کسانی که از نگاه غرب گاو شیرده هستند، بهتر است درباره اعتبار مقامات مقتدر جمهوری اسلامی ایران سکوت کنند

شینهوا: سفر آبه به تهران مثبت بود

ایران در بازی ترامپ دست پیش دارد

هشدار ریابکوف به همتای آمریکایی‌اش درباره خطر از بین رفتن برجام

وکلای ایرانی امروز در دادگاه لاهه از حقوق ایران دفاع می‌کنند

شینزو آبه با رهبر انقلاب دیدار کرد

ژاپن علاقه مند به ادامه خرید نفت از ایران

بیانیه مشترک آلمان و امارات متحده عربی درباره ایران

پاسخ به 5 پرسش کلیدی درباره «اختلال در دستگاه محاسباتی»

آهنگ شرایط اقتصادی کشور به سمت مطلوب پیش می‌رود

ظریف: برای رفاه مردم خود راه‌هایی خواهیم یافت/ تارو کونو: ادامه تنش‌ها به همه آسیب میزند

عراقچی به سوییس می‌رود

جامعه بیش از همیشه مطالبه‌گر شده است/ معرفی حسینی به مجلس به حمایت فرهنگیان بستگی دارد

نخست وزیر ژاپن وارد تهران شد

رهبر انقلاب درگذشت آیت الله محقق کابلی را تسلیت گفتند

امیدوارم گفت و گو با مقامات ایران تنش های خاورمیانه را خنثی کند

دادگاه با آزادی مشروط نزار زاکا موافقت کرد

آبه و ترامپ تلفنی درباره ایران صحبت کردند

رسانه های شرق آسیا: ایران به کانون گفت و گوها تبدیل شده است

ظریف: جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران بسیار خطرناک است

موسوی: اروپا گام عملی بردارد وگرنه با قاطعیت به سمت اجرای گام دوم می‌رویم

دستور رئیس مجلس به کمیسیون امنیت برای پیگیری برگزاری مهمانی‌ها از سوی سفارتخانه‌ها

ظریف:ایران هیچ گاه نگران گفت وگو با کشورهای دوست و همراه نیست

وزیران خارجه ایران و آلمان با یکدیگر دیدار کردند

ماموریت آبه در تهران/ آیا ژاپن مذاکره میان ایران و آمریکا را کلید می زند؟

وزیر امور خارجه آلمان وارد تهران شد

تقاضای آزادی نزار زاکا در حال بررسی است/ برای پرونده نجفی فعلاً وقت رسیدگی تعیین نشده است

«معامله قرن» به معادله بی‌هویتی رژیم صهیونیستی تبدیل شد

ظریف:وظیفه اعضای برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران است

قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی را ابلاغ شد