راه ترقی

آخرين مطالب

دل نگرانی معلمان از تاخیر در رتبه بندی و ضمانت آموزش و پرورش انديشه

دل نگرانی معلمان از تاخیر در رتبه بندی و ضمانت آموزش و پرورش

  بزرگنمايي:

راه ترقی- وزارت آموزش و پرورش این روزها در تلاش است تا طرح نظام رتبه بندی معلمان را به موقع به دست نمایندگان ملت برساند، طرحی که می تواند وضعیت حقوق و مزایای معلمان را بر اساس ضوابط تعیین شده ارتقا دهد. البته مسئولان وزارت آموزش و پرورش به فرهنگیان این اطمینان خاطر را داده اند که در تصویب طرح هیچ گونه تاخیر زمانی وجود ندارد و کارها طبق برنامه پیش می رود.
تصویب طرح رتبه بندی معلمان پس از 2 ماه در کمیسیون امور اجتماعی دولت نیز عزم مسئولان نظام آموزشی را راسخ تر کرده با جدیت تا حصول نتیجه مطلوب پای کار باشند و به اعتماد فرهنگیان پاسخ مثبتی دهند.
شاید بتوان یکی از دلایل تحصن چند روز قبل معلمان در نقاط مختلف کشور را دل نگرانی از همین مساله دانست که اگر لایحه رتبه بندی در مجلس تصویب نشود معلمان سال آینده نیز از مزایای طرح محروم خواهند داشت و باید یک سال دیگر منتظر بمانند.
این لایحه به منظور ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقای شایستگی های حرفه ای، منزلت و مرجعیت علمی و اجتماعی معلمان و افزایش انگیزه در راستای ارتقای فعالیت‌های آموزشی و پرورشی آنان تهیه شده است.
با این نظام، رتبه های حرفه ای برای طبقه بندی معلمان در نظر گرفته می شود و بر اساس هر رتبه، ضرایبی در امتیازات شغل و شاغل و در نتیجه حقوق و مزایا برای آنان لحاظ می‌ شود.
با این مصوبه اکنون لایحه نظام رتبه بندی معلمان در انتظار سپری کردن مرحله دیگری در هیات وزیران است تا پس از تصویب نهایی در اختیار نمایندگان ملت قرار گرفته و به سرانجام روشنی برسد و در ردیف قوانینی قرار گیرد که اجرای آن قطعی خواهد بود.
تصویب این لایحه در کمیسیون دولت با حضور نمایندگان وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه کشور روزنه امیدی برای فرهنگیان گشود و وعده سید محمد بطحایی که 9 آبان ماه اعلام کرده بود مهم ترین اقدامی که برای معیشت معلمان در دستور کار قرار داده ایم طرح رتبه‌بندی است و به زودی این طرح در اختیار مجلس قرار می گیرد، محقق شد.
پیش از این اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از وزیر آموزش و پرورش خواسته بودند با جدیت طرح رتبه بندی معلمان را در دولت پیگیری کند تا با توجه به اینکه پیش نویس بودجه سال 98 در حال آماده شدن است، لایحه رتبه بندی معلمان زودتر به صحن علنی مجلس آمده و تصویب شود تا بتوان اعتبارات مناسبی را در بودجه سال 98 برای اجرایی شدن این طرح پیش بینی کرد.

***نظام رتبه بندی معلمان چیست؟
سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که تدوین آن مدت ها زمان برده بود آذر سال 1390به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و توسط رییس جمهوری وقت ابلاغ شد.
در مقدمه این سند آمده است: در تهیه سند ملی تحول بنیادین آموزش و پرورش کوشش شده با الهام گیری از اسناد بالادستی و بهره گیری از ارزش های بنیادین آنها و توجه به اهداف راهبردی نظام جمهوری اسلامی ایران، چشم انداز و اهداف تعلیم و تربیت در افق 1404 هجری شمسی تبیین شود.
این سند مشتمل بر 7 فصل و 131 راهکار ذیل چشم انداز سال 1404 تنظیم شده و در زمان تنظیم مدل سه گام برای اجرای آن تصور شد؛ گام نخست تدوین سند و نقشه راه، گام دوم زمینه سازی برای اجرای سند و گام سوم اجرای احکام سند است.
فصل ششم از این سند به ارتقای منزلت اجتماعی و جایگاه حرفه ‌ای منابع انسانی با تأکید بر نقش الگویی و جایگاه معلم می پردازد و به طور مشخص هدف 10 و راهکار عملیاتی 10/2 مقرر می دارد: استقرار نظام سنجش صلاحیت‌ های عمومی، تخصصی و حرفه ‌ای، تعیین ملاک‌ های ارزیابی و ارتقای مرتبه (نظام رتبه‌بندی) علمی و تربیتی معلمان و تقویت انگیزه ارتقای شغلی در آنان براساس نظام معیار اسلامی.
بنابراین آموزش و پرورش از همان سال به تدوین طرح رتبه بندی معلمان همت گذاشت و لایحه ای اوایل تابستان سال 92 توسط دولت به مجلس ارائه شد که بر اساس آن معلمان با در نظر گرفتن معیارهایی در چهار گروه طبقه بندی و دستمزد آنها بر همین اساس تعیین می شد.
این طرح پس از بررسی به دلیل برخی اشکالات توسط مجلس به دولت بازگردانده شد و نمایندگان مشخص شدن منابع مالی برای اجرای آن را خواستار شدند.
در ادامه بررسی طرح، مسئولان آموزش و پرورش اعلام کردند طرح رتبه بندی معلمان نیاز به مصوبه مجلس شورای اسلامی ندارد؛ از این رو پس از کش و قوس ها درباره این لایحه، با هدف افزایش انگیزه همکاران فرهنگی و ارتقای شایستگی های حرفه ای معلمان در آخرین جلسه هیات دولت 27 اسفند 93 در قالب قانون مدیریت خدمات کشوری به تصویب رسید.
بر این اساس مرحله اول طرح رتبه ‌بندی معلمان در نیمه ابتدایی سال 94 با بار مالی 1300 میلیارد تومان اجرا شد و طی آن حقوق فرهنگیان میانگین تا 400 هزار تومان افزایش یافت.
با وجود این برای اعتباربخشی بیشتر و قانونی بودن اجرا و تامین اعتبار این طرح در قانون برنامه ششم توسعه(1396 تا 1400)، دولت مکلف شد طرح رتبه‌بندی را در مرحله نهایی در قالب یک لایحه تهیه کرده و به مجلس ارائه دهد.
یکی از فعالان صنفی معلمان طرح رتبه بندی معلمان را گام مناسبی برای ترمیم حقوق آنها دانست و گفت: در شرایط کنونی و با ماهی 2 تا 3 میلیون تومان نمی توان زندگی کرد آن هم برای معلمی که بیش از 25 سال سابقه کار دارد و افزایش قیمت ارز و دلار نیز در ماه های گذشته باعث شده به ویژه در شهرهای بزرگ، معلمان نتوانند از عهده مخارج خود برآیند.
مهدی بهلولی عنوان کرد: حقوق معلمان در سال جاری تنها حدود 200 هزار تومان اضافه شده حال آنکه اجاره یک واحد مسکونی چندین برابر قیمت سال گذشته افزایش یافته است و حقوق معلمان کفاف 10 روز اول هر ماه را هم نمی دهد.
این فعال صنفی با بیان اینکه هر چند تعداد معلمان زیاد است اما زیادی نیستند که حق و حقوق آنها نادیده گرفته شود، افزود: در دولت یازدهم که تا حدودی تورم کنترل شده بود، معلمان شرایط بهتری داشتند اما با وضعیت اقتصادی کنونی معلمان با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می کنند.
وی اظهار داشت: مشکلات معیشتی باعث شده برخی از معلمان به کیفیت آموزشی چندان توجه نکنند زیرا شغل دوم و سوم به آنها اجازه چنین کاری را نمی دهد.

*** به فرهنگیان اطمینان می دهم تاخیر زمانی در تصویب رتبه بندی وجود ندارد
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش نیز تاکید کرد: به فرهنگیان اطمینان خاطر می دهم که هیچ گونه تاخیر زمانی در تصویب این طرح در هیات دولت وجود ندارد و کارها بر اساس برنامه پیش می رود.
علی الهیار ترکمن اظهار داشت: این طرح که چند ماه قبل از سوی وزارت آموزش و پرورش در اختیار کمیسیون امور اجتماعی دولت قرار گرفت اکنون به تصویب این کمیسیون رسیده و منتظر هستیم که در اولین فرصت در جلسه اصلی هیات وزیران مطرح شده و پس از تصویب راهی مجلس شورای اسلامی شود.
وی افزود: همزمان با سازمان برنامه و بودجه نیز در حال پیگیری هستیم تا اعتبارات مورد نیاز طرح رتبه بندی معلمان در پیش نویس لایحه بودجه سال 98 دیده شود تا وقتی لایحه آن به مجلس رفت دست نمایندگان برای هر گونه اقدامی باز باشد.
معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص میزان اعتبار مورد نیاز اجرای این طرح نیز عنوان کرد: برای تعیین اعتبار باید ابتدا طرح رتبه بندی معلمان در هیات دولت بررسی و تصویب شود تا در نهایت بدانیم که آیا این طرح دارای تغییراتی بوده یا خیر و بر اساس آن پیشنهاد بودجه در پیش نویس لایحه بودجه سال 98 ارائه شود.
الهیار ترکمن با بیان اینکه من به فرهنگیان تضمین می دهم که این لایحه به موقع در اختیار مجلس قرار گیرد، تصریح کرد: لایحه وقتی که از یک دستگاه اجرایی وارد دولت می شود یک سیر زمان اجرا را دارد این در حالی است که مشاهده می کنیم برخی مسئولان دیروز، بر این موضوع دامن می زنند که لایحه به مجلس نرفته در صورتی که خود نسبت به روال کار آشنایی دارند.
وی یادآورشد: در خصوص رتبه بندی فرهنگیان با همکاری و مساعدت کمیسیون اجتماعی دولت و دستگاه هایی چون سازمان امور اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه روند کار به نصف زمان استاندارد کاهش پیدا کرده و این لایحه قبل از پیش نویس لابحه بودجه 98 به مجلس می رود و از این بابت نگرانی نداریم.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه از زمان تصویب در مجلس ، طرح رتبه بندی معلمان لازم الاجرا است و می توانند پیش بینی بار مالی را در لایحه بودجه 98 انجام دهند ، افزود: از آنجا که ممکن است در حین تصویب در هیات وزیران تغییراتی ایجاد شود تشریح جزئیات، ویژگی ها، افراد مشمول و میزان اعتبارات را به پس از تصویب موکول می کنم.
الهیار ترکمن به دیگر موضوعات در دست اقدام این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: ماه قبل هیات وزیران در خصوص
بیمه تکمیلی ایثارگران مصوبه ای داشت مبنی بر اینکه دستگاه‌های اجرایی از محل منابع ذی‌ربط خود اقدام به پرداخت این حق بیمه کنند.
وی با بیان اینکه 80 هزار ایثارگر شاغل در آموزش و پرورش همراه با افراد تحت تکفل آنها وجود دارند، تصریح کرد: از آنجا که هزینه بیمه ایثارگران شاغل در آموزش و پرورش به عهده این وزارتخانه است و ابلاغ مصوبه آن نیمه سال انجام شد عملا مشکلاتی را به وجود آورد که در جلسه روز گذشته با بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان برنامه و بودجه تفاهم نامه ای امضا کردیم که بر اساس آن مجددا خدمات درمانی به ایثارگران از سر گرفته می شود.
معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین اظهار داشت: در خصوص اعلام خبر هرگونه پرداختی به معلمان از سوی جامعه فرهنگیان تحت فشار هستیم که چرا اینگونه موارد را منتشر می کنیم این در حالی است که خبرنگاران میزان و نحوه پرداخت مطالبات را از ما مطالبه می کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایرباس، بوئینگ و ATR برخلاف قانون لغو قرارداد کردند

پایان خونریزی عمل لوزه با محصول مخترع ایرانی

مدل معنایی رفتار انتخاباتی در نظام مردم‌سالار دینی

پاسخ تهران به آبه اجازه هیچ گونه بهره برداری سیاسی را به آمریکا نداد

وفای به عهد؛ خصلت مهم متخلقان به اخلاق الهی

توضیحات «لاریجانی» درباره جلسه غیرعلنی مجلس

فراخوان رئیس قوه قضائیه در خصوص مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضائی

زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی پزشکی اعلام شد/آغاز توزیع کارت از 27 خرداد

نمکی: وزارت بهداشت، خانه شرکت‌های دانش بنیان است

سرطان درمان شدنی است

لاریجانی: ایرانی‌ها در برابر فشارهای آمریکایی‌ها مقاومت می‌کنند

غربی‌ها در جذب استعدادهای درخشان ما از یکدیگر سبقت می‌گیرند

مدارس مهرماه امسال با بخاری نفتی خداحافظی می کنند

موفقیت محققان ایرانی در ساخت نانوحسگر تشخیص یون جیوه در بافت ماهی

فراخوان بازاندیشی جهانی درباره تغییر سریع در صخره‌های مرجانی

مصرف کم میوه‌ها و سبزیجات عامل میلیون‌ها مورد مرگ و میر در جهان است

توسعه سه ایستگاه ماهواره‌ای با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت

پای حق‌الناس وسط باشد، با کسی تعارف ندارم

تنها راه نجات اقیانوس‌ها، اقدامات بین‌المللی است

ایران جایگاه سوم دنیا در تولید کیت ضد درد را کسب کرد

سید حسن خمینی: وزارت ورزش و جوانان نسبت به ورزش بانوان اهتمام ویژه‌ای به خرج دهد

تجویز مراجع عظام برای اختصاص فطریه به زندانیان غیرعمد

شاهد 129 دست بلند ایران در آسمان

فراخوان معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری برای نشریه «دولت و حقوق»

ابداع پای مصنوعی که از زمین خوردن کاربر جلوگیری می کند

زمان برگزاری آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی اعلام شد

موفقیت محقق ایرانی: تولید ظروف یک‌بار مصرف سبز با تحمل 200 برابر وزن خود

ساخت نرم‌افزار تشخیص آنلاین نورون‌های داخل قشر مغز در حیوان

برگزاری دوره پودمانی مجازی پزشکی خانواده برای سه گروه هدف

طرح مجلس برای تعطیلی پنجشنبه‌ها به نفع اقتصاد کشور نیست

رشد 60 درصدی صادرات اتصالات نانویی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان

ظریف : پیشنهاد امضای تعهدنامه عدم تجاوز به کشورهای حاشیه خلیج فارس را دادیم

امسال 68 هزار شغل شناسنامه دار ایجاد خواهیم کرد

شورای عالی انقلاب فرهنگی فراخوان بورسیه برگزار می کند

لاریجانی: امیدواریم بتوانیم مشکلات مردم در زمینه‌های اقتصادی را برطرف کنیم

ایران سومین تولیدکننده کیت اتوکین پی ار پی جهان است

واکنش نوبخت به انتخاب علی ربیعی به عنوان سخنگوی دولت

روانچی: با شرایط موجود، کدام ملت عاقلی به پیشنهاد آمریکا برای گفت‌وگو اعتماد می‌کند؟

علوم پزشکی تهران با فنلاند همکاری های علمی خود را آغاز کرد

دکتر امیر محبیان: با بازشدن باب همه‎پرسی، شیرازه امور از دست دولت خارج می‎شود

دانش‌بنیان‌ها واستارتاپ‌ها واحدهای اقتصادی انکارناپذیرهستند

عرضه 80 هزار مترمربع کاشی و سرامیک نانویی به بازار از سوی محققان کشور

پاسخ مجازی به هذیانِ «پایان ایران»

سخنگوی وزارت خارجه حادثه تروریستی در مسیر راه آهن خواف - هرات را محکوم کرد

سنگ هایی که پیش از بنای پارلمان اصلاحات باید واکند

پیام معاون گردشگری کشور به‌مناسبت روز ایران‌شناسی و ایران‌گردی

شفافیت پادزهر فساد سیستماتیک

تبریک وزیر ارتباطات به استارتاپ‌های ایرانی: رقبا را پشت سر گذاشتید

هشدار درباره مصرف «قرص شب‌امتحانی»

انتظار برای ابلاغ آیین‌نامه ژن‌درمانی