راه ترقی

آخرين مطالب

پس‌انداز سلامتی در اولین دقایق زندگی مقالات

پس‌انداز سلامتی در اولین دقایق زندگی

  بزرگنمايي:

راه ترقی- وقتی کودکی متولد می‌شود؛ خانواده‌ها با تصمیم‌گیری‌های دقیق و درست می‌توانند آینده فرزندانشان را تضمین کنند، ذخیره خون‌بند ناف در اولین دقایق زندگی تصمیمی هوشمندانه است که به‌وسیله آن می‌توان سلامتی را پس‌انداز و در مواقع نیاز به کودک زندگی دوباره بخشید.

فاطمه دولت‌خواه مدیر بانک خون‌بند ناف جهاددانشگاهی قزوین در این خصوص می‌گوید: جفت و بند ناف پل ارتباطی مادر و جنین در دوران بارداری هستند به‌طوری‌که مواد غذایی و اکسیژن از طریق بند ناف و جفت به جنین می‌رسد و مواد دفعی نیز از این طریق دفع می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: درگذشته خون‌بند ناف را نوعی زباله بیولوژیک می‌دانستند اما 30 سال پیش دانشمندان متوجه شدند خونی که در جفت وجود دارد و دور ریخته می‌شود حاوی سلول‌های بنیادین است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها قابل‌استفاده بوده و ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی برای اولین بار 20 سال پیش در امریکا صورت گرفت.

دولت‌خواه بیان می‌کند: خون‌بند ناف، مادرِ تمام سلول‌هایی است که در بدن ما وجود دارد، این سلول‌ها بسیار پرتوان و نامیرا هستند، درعین‌حال با قابلیت تکثیر بسیار زیاد این توانایی را دارند که اندام‌ها و بافت‌های مختلف را ایجاد کنند.

  در حال حاضر در کشور ما بیماری‌هایی که منشاء خونی دارند مانند انواع سرطان‌های خون، سرطان غدد لنفاوی، تالاسمی، نقص ایمنی، بیماری‌های خونی به‌وسیله این سلول‌ها درمان قطعی دارند و دانشمندان در حال تلاش و تحقیق هستند تا 85 بیماری دیگر را با این سلول‌ها درمان کنند.

مدیر بانک خون‌بند ناف جهاد دانشگاهی قزوین یادآور می‌شود: سلول‌های بنیادی بعد از زایمان در بیمارستان در شرایط کاملاً استریل و بدون درد توسط کارشناسان خون‌گیر و ماما جمع‌آوری و نمونه به تهران منتقل می‌شود و آنجا سلول‌های بنیادین از سایر سلول‌ها جداشده و آزمایش‌های مختلف بر روی آن انجام می‌شود.

وی تأکید می‌کند: درصورتی‌که نمونه از هر لحاظ سلامت کامل را داشته باشد ذخیره‌سازی و فریز در دمای منفی 197 درجه سانتی‌گراد صورت می‌گیرد و سلول‌ها به خواب زمستانی می‌روند.

  ذخیره خون‌بند ناف ذخیره‌ای باارزش و حیات‌بخش است که به‌طورمعمول در زمان طلایی پنج دقیقه بعد از تولد ذخیره می‌شود، درواقع با این روش می‌توان کودک را در مقابل بسیاری از بیماری‌ها واکسینه کرد و در شرایط سخت می‌توان زندگی را به وی برگرداند.

دولت‌خواه بابیان اینکه طرح درمان بهبود بخش است، تأکید می‌کند: در مرحله آزمایشی و درمان چند کودک که تکلم ندارند و کودکی که نمی‌تواند راه برود درمان جواب داده و کودکان موفق شدند چند گام بردارند یا تکلم کنند، همچنین افرادی که پیوند زدند ابراز بهبودی می‌کنند ولی باید زمان بگذرد و آزمایش‌های بیشتر انجام شود.

وی اظهار می‌کند: یکی از بیماری‌هایی که امید داریم در آینده نزدیک با این سلول‌ها درمان کنیم کودکان cp یا همان فلج مغزی است در درمان این بیماری چندین مورد پیوند زدیم هنوز در کارآزمایی بالینی است و نمی‌توانیم عنوان کنیم که 100 درصد درمان دارد.

مدیر بانک خون‌بند ناف جهاد دانشگاهی قزوین با اشاره به خدمات جدید بانک خون بندناف رویان، تصریح کرد: در این مرکز آزمایشگاه HLA یا همان شاخص‌های ژنتیکی انجام می‌شود که همه می‌توانند از این خدمات استفاده کنند، پانسمان بیولوژیک از پرده‌های جنینی و پرده‌های آمونیوتیک برای درمان زخم‌ها از قبیل زخم پای دیابتی و سوختگی‌ها و سایر بیماری‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. با توجه به این‌که پرده فاقد رگ است نیازی به شباهت ژنتیکی ندارد و یکی از بهترین روش‌ها برای پانسمان بیولوژیکی است.

  اتفاقی که به‌تازگی در کشور ما رخ‌داده این است که کشورهای جمهوری آذربایجان، عمان و برخی از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خود را در کشور ما انجام می‌دهند، چون بانک خون بندناف رویان بهترین بانک خون بندناف خاورمیانه است.

مدیر بانک خون‌بند ناف جهاد دانشگاهی قزوین یادآور شد: بانک خون بندناف رویان از سال 84 در کشور و نمایندگی آن در استان قزوین از سال 92 آغاز به کارکرده و تاکنون بیش از 750 مورد ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف نوزادان در استان قزوین انجام‌شده است.

وی افزود: ذخیره‌سازی در استان قزوین تاکنون روند رو به رشد داشته و سالانه 35 تا 40 درصد رشد در بحث ذخیره‌سازی سلول‌ها داشته‌ایم. ذخیره‌سازی خون بند ناف خون یک نوع ذخیره ژنتیکی برای استان ما محسوب می‌شود که اگر خانواده یا اعضای خانواده‌ای که ذخیره‌ای انجام دادند دچار بیماری شدند یک‌راه درمان داشته باشند.

دولت‌خواه بیان می‌کند: هزینه ذخیره‌سازی سلول‌های بندناف سه میلیون و 200 هزار تومان و شارژ سالیانه 140 هزار تومان است که امکان پرداخت به‌صورت اقساط وجود دارد همچنین می‌توانیم افراد را برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی کنیم.

وی خاطرنشان می‌کند: سلول‌های بنیادی خون بندناف برای هرکس که از نظر ژنتیکی با فرد شباهت داشته باشد قابل‌استفاده است؛ شباهت ژنتیکی والدین 50 درصد شباهت، خواهر، برادر، عمو، دایی، خاله و سایر بستگان حداقل 25 تا 30 درصد است و این افراد نیز شانس استفاده از سلول‌های بنیادی را دارند.

مدیر بانک خون‌بند ناف جهاد دانشگاهی قزوین تأکید کرد: ما این آمادگی راداریم که برای ادارات و سازمان‌ها کارشناس ارسال کنیم تا برای کارمندان سازمان‌های مربوطه در خصوص اهمیت ذخیره خون بندناف توضیحاتی ارائه دهد.

  خانواده‌ها می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و با مراجعه به مراکز خون بند ناف سلامتی را برای فرزندانشان پس‌انداز کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قبای آیینی کهن بر تن متکدیان!

خوشی و ناخوشی های چهارشنبه آخر سال

بی‌وزنی بر نحوه تصمیم‌گیری فضانوردان تأثیر می‌گذارد؟

دوازده فایده و زیان موادغذایی تراریخته را بشناسید

روند افزایش دما در قطب شمال از کنترل خارج شده است

دانشمندان با نور و صدا، پلاک‌های مرتبط با بیماری آلزایمر را پاک کردند

داستان برند نستله؛ بزرگ‌ترین شرکت صنایع غذایی جهان

تشریح نحوه‌ی تاثیر امواج بر بدن انسان به تفکیک مضر یا غیر مضر

فواید مواد خوراکی حاوی پتاسیم بر سیستم عصبی و قدرت عضلات

ظرفیت حمل‌ونقل ریلی کشور به کمک فناوری افزایش می‌یابد

جوانان بی‌تجربه یا کهنه‌کاران باتجربه؟

از بیماری تا "توهم" بیماری

این پیامک‌ها را با دقت بیش‌تری بخوانید

چهارشنبه سوری از اصالت تا بدعت

آسیب به جنین از بدو شکل‌گیری بر اثر قرار گرفتن در معرض دود سیگار

فوائد مصرف روزانه سه عدد خرما برای سلامت

خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته

چطور می‌توان در دنیایی ناامیدکننده، شاد بود؟

مصرف غذاهای ارگانیک و کاهش خطر ابتلا به سرطان

ورزش روزانه از بروز سنگ کلیه جلوگیری می کند

زنان در خانواده فقر را بیشتر از سایر اعضا درک می کنند

ماهی‌های قرمز در قفس‌های بلورین

وقتی سرمای شدید و سوزان دریاچه‌ی بالاتون را به سرزمین یخی تبدیل می‌کند

درمان آلزایمر، دیابت و کلسترول در دست پژوهشگران ایرانی

اگر فیسبوک نباشد چه اتفاقی می‌افتد

استفاده از حیوانات اصلاح ژنتیکی‌شده برای کاهش فقر در آفریقا

آیا رژیم غذایی وگان برای حفظ سلامت قلب بهتر است؟

آیا کم‌خوابی منجر به افزایش دردهای بدن می‌شود؟

ایران ایر از کجا و چگونه شکل گرفت؟

تأثیر مخرب ترس از پشیمانی روی زندگی

احتمال پیش‌بینی نجات بیماران مبتلا به سرطان تخمدان با هوش مصنوعی

برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های انسانی برای تولید انسولین

پیشگیری از افسردگی گاهی اوقات ممکن است

چگونه استونی جای پای خود را در عرصه‌ تولید علم محکم کرد

استفاده از برگ‌های مصنوعی در محیط بیرون از آزمایشگاه

بلند کردن ساختمان توسط سوپرمن، تعبیری هجوآمیز از فیزیک

بی خوابی؛ عارضه‌ای با چند حالت عملکردی متفاوت

ایمنی طبیعی دربرابر عفونت مزیتی دارد؟

هوش مصنوعی و کپی رایت چه رابطه‌ای دارند؟

انزوای سیاست ضدایرانی ترامپ در ورشو

دوره کوتاه‌تر پرتودرمانی در مبتلایان به سرطان پروستات روشی مؤثرتر است

فضا-زمان: توهم یا واقعیت؛ نگاهی جامع به مفاهیم و نظریه‌ها

چگونه با کسی که دوستش نداریم کار کنیم

داروی جدیدی که 6 نوع سرطان را درمان می‌کند

هوای آلوده چگونه می‌تواند بر سلامت شکم تأثیر بگذارد

انواع روزه داری متناوب در رژیم غذایی

دانستنی‌های سفر به مشهد

کاردینال کمیابی که نصف ماده و نصف نر است

غم مرگ همسر ممکن است مرگبار باشد

کشف الگوهای مغزی مرتبط با خودآگاهی