راه ترقی

آخرين مطالب

پس‌انداز سلامتی در اولین دقایق زندگی مقالات

پس‌انداز سلامتی در اولین دقایق زندگی

  بزرگنمايي:

راه ترقی- وقتی کودکی متولد می‌شود؛ خانواده‌ها با تصمیم‌گیری‌های دقیق و درست می‌توانند آینده فرزندانشان را تضمین کنند، ذخیره خون‌بند ناف در اولین دقایق زندگی تصمیمی هوشمندانه است که به‌وسیله آن می‌توان سلامتی را پس‌انداز و در مواقع نیاز به کودک زندگی دوباره بخشید.

فاطمه دولت‌خواه مدیر بانک خون‌بند ناف جهاددانشگاهی قزوین در این خصوص می‌گوید: جفت و بند ناف پل ارتباطی مادر و جنین در دوران بارداری هستند به‌طوری‌که مواد غذایی و اکسیژن از طریق بند ناف و جفت به جنین می‌رسد و مواد دفعی نیز از این طریق دفع می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: درگذشته خون‌بند ناف را نوعی زباله بیولوژیک می‌دانستند اما 30 سال پیش دانشمندان متوجه شدند خونی که در جفت وجود دارد و دور ریخته می‌شود حاوی سلول‌های بنیادین است که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها قابل‌استفاده بوده و ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی برای اولین بار 20 سال پیش در امریکا صورت گرفت.

دولت‌خواه بیان می‌کند: خون‌بند ناف، مادرِ تمام سلول‌هایی است که در بدن ما وجود دارد، این سلول‌ها بسیار پرتوان و نامیرا هستند، درعین‌حال با قابلیت تکثیر بسیار زیاد این توانایی را دارند که اندام‌ها و بافت‌های مختلف را ایجاد کنند.

  در حال حاضر در کشور ما بیماری‌هایی که منشاء خونی دارند مانند انواع سرطان‌های خون، سرطان غدد لنفاوی، تالاسمی، نقص ایمنی، بیماری‌های خونی به‌وسیله این سلول‌ها درمان قطعی دارند و دانشمندان در حال تلاش و تحقیق هستند تا 85 بیماری دیگر را با این سلول‌ها درمان کنند.

مدیر بانک خون‌بند ناف جهاد دانشگاهی قزوین یادآور می‌شود: سلول‌های بنیادی بعد از زایمان در بیمارستان در شرایط کاملاً استریل و بدون درد توسط کارشناسان خون‌گیر و ماما جمع‌آوری و نمونه به تهران منتقل می‌شود و آنجا سلول‌های بنیادین از سایر سلول‌ها جداشده و آزمایش‌های مختلف بر روی آن انجام می‌شود.

وی تأکید می‌کند: درصورتی‌که نمونه از هر لحاظ سلامت کامل را داشته باشد ذخیره‌سازی و فریز در دمای منفی 197 درجه سانتی‌گراد صورت می‌گیرد و سلول‌ها به خواب زمستانی می‌روند.

  ذخیره خون‌بند ناف ذخیره‌ای باارزش و حیات‌بخش است که به‌طورمعمول در زمان طلایی پنج دقیقه بعد از تولد ذخیره می‌شود، درواقع با این روش می‌توان کودک را در مقابل بسیاری از بیماری‌ها واکسینه کرد و در شرایط سخت می‌توان زندگی را به وی برگرداند.

دولت‌خواه بابیان اینکه طرح درمان بهبود بخش است، تأکید می‌کند: در مرحله آزمایشی و درمان چند کودک که تکلم ندارند و کودکی که نمی‌تواند راه برود درمان جواب داده و کودکان موفق شدند چند گام بردارند یا تکلم کنند، همچنین افرادی که پیوند زدند ابراز بهبودی می‌کنند ولی باید زمان بگذرد و آزمایش‌های بیشتر انجام شود.

وی اظهار می‌کند: یکی از بیماری‌هایی که امید داریم در آینده نزدیک با این سلول‌ها درمان کنیم کودکان cp یا همان فلج مغزی است در درمان این بیماری چندین مورد پیوند زدیم هنوز در کارآزمایی بالینی است و نمی‌توانیم عنوان کنیم که 100 درصد درمان دارد.

مدیر بانک خون‌بند ناف جهاد دانشگاهی قزوین با اشاره به خدمات جدید بانک خون بندناف رویان، تصریح کرد: در این مرکز آزمایشگاه HLA یا همان شاخص‌های ژنتیکی انجام می‌شود که همه می‌توانند از این خدمات استفاده کنند، پانسمان بیولوژیک از پرده‌های جنینی و پرده‌های آمونیوتیک برای درمان زخم‌ها از قبیل زخم پای دیابتی و سوختگی‌ها و سایر بیماری‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. با توجه به این‌که پرده فاقد رگ است نیازی به شباهت ژنتیکی ندارد و یکی از بهترین روش‌ها برای پانسمان بیولوژیکی است.

  اتفاقی که به‌تازگی در کشور ما رخ‌داده این است که کشورهای جمهوری آذربایجان، عمان و برخی از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خود را در کشور ما انجام می‌دهند، چون بانک خون بندناف رویان بهترین بانک خون بندناف خاورمیانه است.

مدیر بانک خون‌بند ناف جهاد دانشگاهی قزوین یادآور شد: بانک خون بندناف رویان از سال 84 در کشور و نمایندگی آن در استان قزوین از سال 92 آغاز به کارکرده و تاکنون بیش از 750 مورد ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف نوزادان در استان قزوین انجام‌شده است.

وی افزود: ذخیره‌سازی در استان قزوین تاکنون روند رو به رشد داشته و سالانه 35 تا 40 درصد رشد در بحث ذخیره‌سازی سلول‌ها داشته‌ایم. ذخیره‌سازی خون بند ناف خون یک نوع ذخیره ژنتیکی برای استان ما محسوب می‌شود که اگر خانواده یا اعضای خانواده‌ای که ذخیره‌ای انجام دادند دچار بیماری شدند یک‌راه درمان داشته باشند.

دولت‌خواه بیان می‌کند: هزینه ذخیره‌سازی سلول‌های بندناف سه میلیون و 200 هزار تومان و شارژ سالیانه 140 هزار تومان است که امکان پرداخت به‌صورت اقساط وجود دارد همچنین می‌توانیم افراد را برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی کنیم.

وی خاطرنشان می‌کند: سلول‌های بنیادی خون بندناف برای هرکس که از نظر ژنتیکی با فرد شباهت داشته باشد قابل‌استفاده است؛ شباهت ژنتیکی والدین 50 درصد شباهت، خواهر، برادر، عمو، دایی، خاله و سایر بستگان حداقل 25 تا 30 درصد است و این افراد نیز شانس استفاده از سلول‌های بنیادی را دارند.

مدیر بانک خون‌بند ناف جهاد دانشگاهی قزوین تأکید کرد: ما این آمادگی راداریم که برای ادارات و سازمان‌ها کارشناس ارسال کنیم تا برای کارمندان سازمان‌های مربوطه در خصوص اهمیت ذخیره خون بندناف توضیحاتی ارائه دهد.

  خانواده‌ها می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و با مراجعه به مراکز خون بند ناف سلامتی را برای فرزندانشان پس‌انداز کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خودشناسی؛ راهی برای زندگی شادتر

شایع‌ترین بیماری ژنتیکی در غرب تا حد زیادی ناشناخته‌ است

کاهش جمعیت: بحران جدید پیش روی چین

چطور از ورم پا در سفر هوایی پیشگیری کنیم؟

افزایش قدرت امواج اقیانوس‌ها دراثرِ گرمایش زمین

وقت بیشتر و هزینه کمتر در سفر به کرمان

پارادایس، نمایشی تلخ از بهشتی که خاکستر شد

چگونه تنفس مناسب موجب تندرستی می‌شود

جنگل ها تا چه حد می توانند با تغییرات اقلیمی مبارزه کنند؟

پرستاری حلقه اصلی بهبود بیماران است

استفاده از نشاسته کاساوا برای تغذیه‌ جهان

خواب کمتر از 6 ساعت موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی می‌شود

چرا باید از مصرف خودسرانه مکمل‌های ویتامینی پرهیز کنیم؟

کفه سنگین اقتصاد در ترک تحصیل

چند راهکار برای جلوگیری از هدررفت آب

نگاهی به گرم شدن بی‌ سابقه اقیانوس‌ ها و علل آن

سطح‌ نشین قمری چین موفق به رشد پنبه روی سطح ماه شد

افزایش کربن خاک: راهکاری برای مدیریت تغییرات اقلیمی

عراق؛ ظریف و ترامپ

استفاده از مسکن ها عفونت روده را تشدید می کنند

فناوری هوشمند ما را کندذهن می‌کند؟

جهان‌های موازی و جهان‌های چندگانه: نگاهی جامع به نظریه‌ها و مفاهیم

فروپاشی یخچال‌های طبیعی: تهدیدی برای منابع آبی آسیا

نیمه‌‌ پنهان ماه و هدف فعلی از کاوش بشر روی آن

شیرین کننده‌های غیرشکری برتری مشهودی ندارند

تأثیر نامطلوب سدهای بزرگ بر جنگل‌های گرمسیری

رشد چشمگیر آمار ایدز میان نوجوانان ایرانی

با طراحی باغ عمودی مسکونی بیروت آشنا شوید

«ازدواج»؛ مشکلی با هزار درمان بی‌نتیجه

سرطان: علائم، تشخیص و درمان

گردن درد از پیامدهای نامطلوب نشستن جلوی کامپیوتر

درباره پدیده ذهن‌ آگاهی چه می‌دانیم؟

استمرار قیام عاشورا با روشنگری حضرت زینب(س)

چرا ازدواج کودکان در برخی مناطق ایران مرسوم است؟

بیماری صرع: علت‌ها، علایم و درمان

آیا دوستان فیسبوکی می‌توانند موجب بیماری فرد شوند

داستان برند: کداک، پیش‌گام دنیای عکاسی و نماد شکست در برابر تحول دیجیتال

خلق‌وخوی بد: مسئله‌ای فراتر از حالت منفی ذهن

صافی دیالیز اطفال در هلال احمر تولید شد

صفری که حذفش به قبولی در اقتصاد کمکی نمی‌کند

چگونگی درمان یک سرطان شایع زنان

دخترانی که تمایلی به "بله گفتن" ندارند...

علت تفاوت گونه‌های مختلف چیست

معاهده پاریس اهرمی برای کاهش اثرات تغییرات اقلیم

پایش «گرد و غبار» با داده های ماهواره ها

رسانه‌ها بدانند خودکشی شیوع ندارد اما واگیردار است

اگر کسب و کارتان برایتان مهم است، هفت دقیقه برایش وقت بگذارید

داستان برند: تخفیفان، تخفیفی که به گروه بودن ما گره خورده

روش‌ها و مزایای ماساژ کف پا

بیوگرافی: جان دی. راکفلر؛ تاجر نفتی و ثروتمندترین فرد تاریخ معاصر