راه ترقی

آخرين مطالب

لایحه تامین امنیت زنان منتظر تایید نهایی قوه قضاییه است اجتماعی

لایحه تامین امنیت زنان منتظر تایید نهایی قوه قضاییه است

  بزرگنمايي:

راه ترقی- اشرف گرامی زادگان اظهار داشت: «خشونت نسبت به زنان عبارت است از ارتکاب هر فعل یا ترک فعلی که موجب ورود آسیب یا ضرر به تمامیت جسمانی یا روانی یا حیثیت یا شخصیت و کرامت یا حقوق و آزادی های قانونی زن شود یا هر یک از آنها را در معرض تهدید جدی قرار دهد.» این تعریف عینا در لایحه منع خشونت کنونی مشاهده می شود.
وی درباره وضعیت کنونی کشور در زمینه خشونت علیه بانوان گفت: با کمی دقت در رفتار و کردار انسان ها، ناهنجاری ها دیده می شود. آمار متقنی از وضعیت کنونی خشونت به ویژه علیه زنان در کشور وجود ندارد ولی با توجه به اطلاعات دریافتی و مشاهدات ضرورت توجه به کاهش خشونت ما را ناگزیر به تدوین لایحه کرده است.
مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که مهمترین علت افزایش میزان خشونت علیه بانوان در چند سال اخیر چیست، گفت: تحقیقات انجام شده در کشور و نظرات اساتید متخصص در این زمینه نشان می دهد که راهکار و تدابیری برای کاهش خشونت و همچنین آسیب پذیری زنان باید صورت گیرد. در رسانه ها نیز شاهد بخشی از خشونت های واقع شده در اجتماع و خانه هستید. برخی حوادث بسیار غیرانسانی و آزاردهنده است و تحمل شما را از دیدن برخی صحنه ها به شدت کاهش می دهد.
وی تاکید کرد: برای ایجاد خانه و جامعه سالم، همه موظف هستند با تمام توان تلاش کنند تا به خانه یا جامعه ای آرام و کم خطر برسیم؛ بنابراین مردم و همچنین مسئولان در هر رده ای که هستند، باید منع خشونت را دستورکار خود قرار دهند. رفتارها و کردارهای ما است که می تواند رفتار فردی را که در مقابل ما است، خوب یا بد کند.
گرامی زادگان معتقد است: خشونت را نمی شود در خانه یا اجتماع تفکیک کرد زیرا تاثیرات متقابل بر یکدیگر دارند؛ در صورت وجود خشونت در خانواده، تبعات آن در اجتماع دیده می شود و برعکس این قضیه نیز وجود دارد.
وی اظهار داشت: می توان مهمترین علت افزایش خشونت را عدم آگاهی، نبود آموزش و شناخت حق و مسئولیت، نبود قانون مناسب، بی احترامی به کرامت انسان، تبعیض، عدم رعایت منشور اخلاقی و عدم فرهنگسازی نام برد. بی شک عوامل دیگری هم در افزایش خشونت دخیل است.
گرامی زادگان درباره بیشترین میزان خشونت علیه بانوان نیز گفت: پاس نداشتن کرامت زن و دریغ کردن حق انتخاب از او، اجبار و اکراه در انتخاب های شخصی زنان به خصوص در خانواده بیشترین آمار خشونت علیه زنان را تشکیل می دهد. خشونت در خانواده تبعات بسیار مضری بر اعضای آن دارد. فرزندان شاهد رفتارها هستند و تاثیر همان رفتارها بر آنان منجر به نهادینه شدن خشونت در وجودشان می شود و به جامعه تسری می یابد. این نمونه یک نمونه بسیار اندک است.
مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اظهار داشت: پرونده های تشکیل شده در دادگستری ها در بخش خانواده نشان می دهد بیشترین جدایی ها و متلاشی شدن خانواده ناشی از عدم تفاهم و ستیز کردن زوجین است که به خشونت کلامی و جسمی کشیده شده است.
وی در پاسخ به این سوال که مهمترین دلایل بروز خشونت چیست و آیا نابرابری در حقوق بانوان می تواند یکی از عوامل مهم خشونت و افزایش آن باشد، تصریح کرد: نابرابری در موضوع زنان گسترده است؛ کاهش اختیارات زنان در خانواده یا کاهش حضور زنان در صحنه های اجتماعی همچون حوزه مدیریتی و تصمیم گیری تا عدم بکارگیری ازجمله مصادیق نابرابری ها در حوزه زنان است و این درحالی است که با وضع قوانین یا تدوین راهبردهای فرهنگی می توان این خلاء را با سرعت از بین برد.
گرامی زادگان معتقد است: قانون فرهنگ را می سازد و فرهنگ موجب تدوین قانون می شود. در حوزه زنان باید این پیوند بیشتر شود. زیرا سنت ها بر قانون غلبه داشته اند و برای کنترل و اصلاح این وضعیت، تدوین و تصویب قوانین تاحد زیادی چاره ساز است.
وی ادامه داد: مسئولان موظف هستند در حوزه حقوق زنان بیشتر تلاش کنند و سرعت بیشتری به خرج دهند؛ تاکنون برای تصویب طرح ها و لوایح، زمان زیادی را از دست داده ایم. چه در مجلس و چه در دولت و چه در قوه قضاییه یعنی در هر سه قوه که در خدمت ملت هستند؛ بنابراین هر خشونتی که در فاصله های زمانی از دست رفته صورت گیرد و به انسانی آسیب برساند، ما را به جرگه پاسخگویان به مردم می افزاید.
گرامی زادگان تصریح کرد: خشونت علیه زنان به روح و جسم زنان آسیب می رساند و تبعات این خشونت در خانواده و اجتماع به همگان زیان می رساند؛ بنابراین ضروری است به اصول همزیستی در خانواده توجه کنیم.
وی اظهار داشت: بخشی از کاهش خشونت باید توسط والدین و اعضای خانواده صورت گیرد و با تدبیر و یافتن راه حل به کاهش خشونت کمک شود. در بخش دیگر که خانواده توانایی حل و فصل امور را ندارد، ابزارهای دولت به معنای عام، باید به مدد فرد خشونت دیده بیاید.
گرامی زادگان درباره آخرین وضعیت لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت نیز افزود: در لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت، هم ابزار فرهنگسازی به مدد فرد خشونت دیده می آید و هم کیفر در صورت خشونتی که به دلیل شدت به جرم قابل مجازات تبدیل شده است، به کمک فرد می آید. نخست ابزار نرم مثل مشاوره، مددکاری، معالجه و درمان، رجوع به خانه امن و سپس مجازات مجرم اجرا می شود.
وی معتقد است، این لایحه بهتراز قوانین سابق است و کرامت و ارزش انسانی زن را ملاحظه کرده است. از این رو معاونت امور زنان و خانواده اصرار بر تسریع ورود آن به مجلس شورای اسلامی دارد تا هر چه زودتر این خشونت ها با تبدیل شدن لایحه به قانون قابلیت اجرایی بیابد و دستگاه های مسئول در این لایحه برنامه ریزی کرده و دست به اقدام عملی بزنند.
گرامی زادگان ادامه داد: پژوهش لایحه بیش از 6 سال زمان برده است. این لایحه بیش از 9 ماه است که در قوه قضاییه و توسط قضات مجرب بررسی و آماده شده و منتظر تایید مقام اول قضایی کشور است. معاونت امور زنان و خانواده امید دارد که در ارائه لایحه به دولت تسریع شود تا بتوان در مجلس شورای اسلامی آن را نهایی کرد.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که در صورت تغییر قوانین آیا می توان شاهد کاهش این موارد از خشونت در جامعه باشیم، اظهار داشت: بی شک. وقتی افراد بدانند که قانون مانعی در راه ناهنجاری و خشونت نسبت به زنان است، رفتار و کردار خود را اصلاح می کنند و در چارچوب قانون به یک نظم منطقی اخلاقی می رسند. زنان، مادران، همسران، دختران و خواهران افراد هستند. احترام و حفظ کرامت آنان، موجب عزت و کرامت خودشان خواهد بود.
فردا چهارم آذرماه مصادف با 25 نوامبر روز جهانی رفع خشونت علیه زنان نامگذاری شده است.
این روز از سال 1981 میلادی، به منظور یادآوری عزم همگانی برای مبارزه با خشونت علیه زنان انتخاب شده‌ است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 17 اکتبر 1999 نامگذاری این روز را به عنوان روزی جهانی تصویب کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرونده الکترونیک سلامت را به سرانجام رساندیم

استقبال سرد از نواصولگرایان

اختصاص اعتبار 150 میلیاردی برای پرداخت وام به بازنشستگان تامین اجتماعی

نماینده مجلس: ارز افراد مستطیع نباید از بیت المال تأمین شود

واکنش "حناچی" به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری تهران

رییس جمهوری ترمینال «سلام» فرودگاه امام خمینی (ره) را افتتاح کرد

تبلیغات غیرقانونی زیبایی، بلای جان سلامت شده است

انتقاد وزیر کشور از نحوه عملکرد بانک‌ها در قبال سیل‌زدگان

طرح کنترل آلودگی هوا، جایگزین طرح زوج و فرد + جزئیات طرح

تبریک «لاریجانی» به تیم ملی والیبال ایران

موضوعات فرهنگی باید در آیین نامه پیوست اجتماعی طرح ها لحاظ شود

برگزاری جلسه فوق‌العاده شورا برای تعدیل ضرایب ارزش معاملاتی

هموطنان خارج از کشور به قوانین کشورها احترام بگذارند

هیات امنایی شدن بیمارستان ها منجر به مدیریت منابع می شود

انعقاد تفاهم‌نامه مترو با مجموعه نمایشگاه بین‌المللی برای راه‌اندازی مترو در این نمایشگاه

لایحه دوفوریتی عوارض شهری یکشنبه هفته آینده تقدیم شورا می‌شود

خدمات سلامت از اول تیر ماه با پرونده الکترونیک ارائه می‌شود

نه، وزیر بهداشت به تفکیک "غذا" از سازمان غذا و دارو / علت تغییرات مدیریتی در این سازمان

ضوابط و مقررات معافیت بخشودگی سنی اعلام شد

حمایت‌ دولت از متروی تهران نباید قطع شود

با برندهای لبنی گران‌فروش برخورد می‌شود

لزوم استفاده از ظرفیت علمی، تخصصی و مدیریتی زنان

موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

بیمه سلامت رایگان را فقط نیازمندان استفاده نمی کنند!

تاکید هاشمی بر لزوم همدلی مسئولان برای خدمت به ایران و مردم

رفتارهای غیرمدنی شبکه های مجازی تاثیر نامطلوب بر کودکان می گذارد

ضرورت ثبت‌نام همه خودروها در سامانه‌ «تهران من»

دادستانی در رفع اطاله دادرسی از تمام ظرفیت‌های قانونی استفاده می‌کند

لزوم هدفمندی "بیمه سلامت رایگان" به سمت نیازمندان

شهروندان حین سفر «وای فای» اینترنت منزل خود را غیر فعال کنند

پرونده نجفی با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شد

تغییر در چهره، نیازمند صدور مجددکارت ملی است

بر سرِ قولم هستم؛ پرونده الکترونیک سلامت تا پایان بهار اجرایی می شود/ لزوم کاهش 30 درصدی مصرف نمک در کشور

چگونه خوش مصرف باشیم؟

شهروندان مراقب دام مجرمان سایبری برای جمع آوری فطریه باشند

شهروندان تهرانی به جلسات کمیته‌های نما دعوت می شوند

طراحی اپلیکیشن راهنمای زائرین «روح الله»/ تهیه 60 هزار پک افطاری

مهریه همسرم ١٣٦٢ سکه بود/ گفت می‌خواهم کاری کنم از زندگی بیزار شوی

تمهیدات‬ لازم برای تسهیل حضور مردم در مراسم ارتحال امام(ره) انجام شد

بازنشستگی پیش از موعد، از بی تدبیری تا وقوع سونامی !

توضیحات "علیخانی" درباره سهمیه «طرح ترافیک خبرنگاران»

شب "قدر" مسئولان در خدمت صحیح به مردم است

برخورد با «شهروند» در صورت اثبات تخلف در موضوع برنج‌ها

١4٠ هزار تن نفت با بارنامه جعلی فروخته شده است

رد اختیاری و 5 ساله شدن سربازی/ جزییات طرح اصلاح قانون سربازی

پلیس به دوردور 12 هزار خودرو پایان داد/ برخورد قاطع با هنجارشکنان در دستور کار

عارف کاندیدای ریاست مجلس از سوی فراکسیون امید شد

ضرورت ارائه طرح برای کاهش مصرف نمک در تولید نان

تنوع زیستی و تضمین سلامتی بشر

تاکید شهردار تهران بر ضرورت گسترش مسیرهای دوچرخه‌سواری