راه ترقی

آخرين مطالب

نشست بروکسل؛ برجام در وضعیت بسیار دشوار/ تلاش فرانسه و آلمان برای حفظ کانال ویژه مالی با ایران سياسي

نشست بروکسل؛ برجام در وضعیت بسیار دشوار/ تلاش فرانسه و آلمان برای حفظ کانال ویژه مالی با ایران

  بزرگنمايي:

راه ترقی- در این دور از گفت وگوها هیاتی از مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مدیران کل بخش های مختلف کمیسیون اروپا، نیز مشارکت داشتند.
همکاری های دوجانبه در حوزه های کشاورزی، آموزش و تحقیقات، تجارت، انرژی و تغییرات آب و هوا، حمل و نقل، مساﺋل بانکی، پناهندگان، مواد مخدر، بلایای طبیعی، حقوق بشر و مبارزه با تروریسم دستور کار این دور از گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا بود.
طرفین ضمن بررسی عملکرد سال گذشته در هر یک از حوزه های یاد شده، پیرامون نحوه پیشبرد برنامه های آتی توافق کردند. بخش دوم این دور از گفت وگوها به تبادل نظر در مورد مساﺋل منطقه ای اختصاص داشت.
سید عباس عراقچی در این نشست، با تاکید بر اهمیت راهبردی برجام برای صلح و امنیت بین المللی و منطقه ای و یادآوری تایید پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود ذیل برجام در سیزدهمین گزارش پی در پی آژانس بین المللی انرژی اتمی، ضرورت تسریع در اجرای کارآمد، قابل دوام و متقابل تعهدات سایر اعضای برجام و بخصوص اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی، در شرایط خروج غیر قانونی آمریکا از توافق را خاطرنشان کرد.
وی یادآور شد: تعلل در اجرای تعهدات، این دستاورد مهم دیپلماسی برای جامعه بین المللی را با چالش جدی روبرو خواهد ساخت و جمهوری اسلامی ایران در این صورت بر اساس استقلال و منافع خود تصمیم خواهد گرفت.
چهارمین دور گفت وگوهای بلند پایه همزمان با سومین سمینار عالیرتبه همکاری های هسته ای صلح آمیز میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا، به ریاست مشترک صالحی، معاون رییس جمهور و رﺋیس سازمان انرژی اتمی و کانیته، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا برگزار شد.

برجام در وضعیت بسیار دشوار
معاون وزیر امور خارجه: واقعیت این است که برجام در خطر است و در وضع بسیار دشواری قرار دارد.
 معاون وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نشست سطح بالای همکاری های هسته ای ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل از عهدشکنی آمریکا در خصوص برجام انتقاد کردند.
عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست، گفت: برجام، یکی از دستاوردهای مهم دیپلماسی است؛ این نکته ای است که سخنرانان پیش از من نیز به آن اشاره کردند و نمی خواهم دوباره تکرارش کنم. اما واقعیت این است که برجام در خطر است و در وضعیت بسیار دشواری قرار دارد. کمیسر اشاره کرد که توافق (هسته ای) از همه جهات کار می کند. بله، اما این فقط از سوی ایران است؛ در طرف دیگر داستان، (نتایج) حاصل نشده است. ایران کاملا به وظایف خود متعهد است و این دستکم نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها نهاد قضاوت کننده در این زمینه است.
معاون وزیر امور خارجه ادامه داد اما از سوی دیگر، مزایایی توافق برای ایران و عواید حاصل از لغو تحریم ها برای ایران محقق نشده است. این یک واقعیت است، همان طور که اشاره شد برجام به آمریکا، ایران یا گروه سه کشور اروپایی بعلاوه سه (ئی سه بعلاوه سه) که اکنون ئی سه بعلاوه دو شده است، تعلق ندارد؛ برجام توافقی بین المللی و متعقل به شورای امنیت سازمان ملل است. این توافق، تصمیم شورای امنیت است و نه اینکه (فقط) شورای امنیت از آن حمایت کرده باشد. این تصمیم در قطعنامه 2231 گرفته شد؛ آمریکا این قطعنامه را نقض کرده است و سایر کشورها را نیز تنبیه می کند که چرا با پیروی از آمریکا این قطعنامه را نقض نمی کنند.
وی افزود به اعتقاد ما، کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا به لحاظ سیاسی در مسیر درست قرار دارند، اما واقعیت آن است که هنوز به راهکار عملی نرسیده است و نتوانسته سازوکارهایی ایجاد کند که ایران بتواند از توافق هسته ای بهره مند شود و اعمال دوباره تحریم های آمریکا قادر نباشد توافق را نابود کند. ما از نزدیک با همکاران اروپایی خود در تماس هستیم، چندین نشست کارشناسی برگزار کردیم و کماکان این بحث ها را دنبال می کنیم؛ اما باید بگویم واقعیت این است که اگر اگر ایران از برجام نفع نبرد، برجام نمی تواند دوام بیاورد.
عراقچی افزود: اعمال دوباره تحریم ها از سوی آمریکا، همکاری هسته ای ما را نیز به خطر انداخته است. همکاری هسته ای در برجام فقط به اراک یا فردو محدود نمی شود و همان طور که اشاره شد فقط به بحث ایمنی هسته ای نیست، بلکه طرح های بسیاری وجود دارد که ماهیت تجاری (غیرنظامی) دارد و همه آنها به علت تحریم های آمریکا متوقف شده یا در حال توقف هستند؛ به این خاطر که آمریکا، نام های بسیاری را در فهرست SDN (تحریم شدگان اوفک) گنجانده و سایر شرکت ها را تهدید کرده است که با ایران همکاری نکنند و همچنین کانالی برای اینگونه همکاری ها وجود ندارد.
وی ادامه داد: این مسئله، بسیاری از حوزه های همکاری هسته ای بین ایران و کشورهای اروپایی را به خطر انداخته است. نمونه دیگر آن، نامه ای از «پارس ایزوتوپ » شرکت شناخته شده ایرانی در حوزه پزشکی هسته ای است که در زمینه تولید داروهای مورد استفاده در تشخیص و درمان طیف گسترده ای از سرطان ها فعالیت دارد. میلیون ها ایرانی نیازمند این محصولات هستند و اکنون آمریکا نام این شرکت را به علت ارتباط آن با سازمان انرژی اتمی ایران در فهرست تحریمی (SDN) قرار داده است. اکنون این شرکت تحریم شده است و دیگر نمی تواند داروهای مورد نیاز بیماران مبتلا به سرطان در ایران را تولید کند. مثال های بسیاری از دیگر شرکت ها و نهادها وجود دارد که باید با شرکای اروپایی خود همکاری کنند، اما فعالیت همه آنها به خاطر تحریم ها یا نبود کانال های پرداخت بانکی متوقف شده است.

پیامد عملی نشدن وعده های اتحادیه اروپا درباره برجام
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان نیز در ادامه این نشست؛ گفت: همکاران عزیز، بگذارید اکنون به تصویر کلی نه چندان خوشایندی بپردازم که آینده همکاری ثمربخش بین ایران و اتحادیه اروپا را در زمینه اجرای برجام، احاطه کرده است. نیازی به گفتن نیست که این مسئله، خروج دولت آمریکا از توافق هسته ای و تلاش های ادامه دار همه جوره برای توقف یا مخدوش کردن اجرای برجام را، از جمله با اعمال فشار به دیگران برای پیروی از خط مشی خودخواهانه و غیراصولی، به همه ما یادآوری می کند. رویکرد غیرسازنده دولت کنونی آمریکا نشان می دهد آنها به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل از تعهدات بین المللی تبعیت نکرده و هیچ گونه احترامی برای آن قائل نیستند.
وی افزود منطق نهفته در خروج آمریکا از برجام، به رغم سیزده گزارش پی در پی آژانس بین المللی انرژی اتمی که همگی آنها پایبندی ایران به تعهداتش را تأیید می کند، برای همه کشورها عجیب به نظر می رسد. عجیب آنکه یک عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، با لکه دار کردن نتایج توافق بین المللی که از طریق همین شورا از آن حمایت شده است، تعهدات خود را در زمینه صلح و امنیت دنیا را نقض می کند.
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، در نشست خبری مشترک با میگوئل آریاس کانیته، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا در بروکسل، در ارتباط با حفظ توافق هسته ای ایران ابراز امیدواری کرد.
صالحی در بخشی از سخنانش، گفت: ما امیدواریم که ما در کنار یکدیگر، به انضمام سایر شرکا، یعنی چین و روسیه، بیشترین تلاش خود را انجام دهیم تا این توافق را زنده نگه داریم. این نبردی است که ما باید در آن پیروزی شویم. ما نمی توانیم در این نبرد شکست بخوریم. این هشداری است که من اینجا (به همه) ابلاغ می کنم. من همچنین امیدوارم که سخنانی که بیان شده است یا مواضع سیاسی که اتحادیه اروپا و همچنین چین و روسیه اعلام کرده اند، (از گفتارِ صِرف) به عمل تبدیل شود. اگر واژه ها به عمل تبدیل نشوند، بسیار بد یُمن خواهد بود و می توانم بگویم که اوضاعی که اتفاق خواهد افتاد، غیرقابل پیش بینی خواهد بود. همان گونه که گفته می شود (معروف است): شما هر آن چیزی را درو می کنید که می کارید. امیدوارم ما بتوانیم از فواید این توافق بهره مند شویم و اجازه ندهیم به مفاد آن عمل نشود. ما باید از فرصت استفاده کنیم. ما باید از فرصت پیش رویمان که این توافق نشأت گرفته است، بهره برداری کنیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در ارتباط با سؤالی که از من در ارتباط با اقداماتی که اتحادیه اروپا تاکنون کرده است، پرسیدید، باید بگویم که آن ها در مسیر عمل به وعده هایی که داده بودند، هستند. فرضِ من بر این است که آن ها با دشواری های خاص خود مواجه هستند. من در زمینه های مربوط به بخش های بانکداری و اقتصاد در این توافق، تخصصی ندارم؛ من تنها در بعد فنی این توافق مشارکت داشتم. بر اساس اطلاعاتی که دریافت کرده ام، باید بگویم که اتحادیه اروپا در حال انجام بیشترین تلاش های خود است و آن ها در مسیری قرار دارند که واقعاً ساز و کاری را ایجاد کنند که باعث تسهیل مبادلات بانکی و همچنین فروش نفت خواهد شد. به همین دلیل، ما امیدواریم پیش از آن که ما زمان را از دست بدهیم، این سخنان (وعده های اتحادیه اروپا به ایران) تبدیل به عمل شوند. تا جایی که می دانم، آن ها در این مسیر قرار دارند و آن ها در ارتباط با آنچه تاکنون گفته اند صادق هستند و در حال انجام بیشترین تلاش های خود هستند. ما امیدواریم قبل از سپری شدن زمان، چیزی (دستاوردی) ملموس به دست آید، تا این توافق (برجام) دست نخورده بماند.

کمیسر اتحادیه اروپا: برجام برای امنیت کل جهان مهم و حیاتی است
میگل آریاس کانته کمیسر تغییرات اقلیمی اتحادیه اروپا در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت اتحادیه اروپا و ایران همکاری هسته ای غیرنظامی را در راستای برجام تقویت می کنند. توافق ایران برای امنیت اروپا، منطقه و کل جهان مهم و حیاتی است. ما تنها از طریق دیپلماسی و نه رویارویی می توانیم به راه حل های پایدار دست یابیم.

تلاش فرانسه و آلمان برای حفظ کانال ویژه مالی با ایران
وال استریت ژورنال به نقل از برخی دیپلمات‌ها نوشت: فرانسه و آلمان در تلاش هستند با ارائه چندین طرح مانع شکست سازوکار ویژه «اس پی وی» شوند.
بر اساس این گزارش، به دنبال خودداری اتریش و لوکزامبورگ از میزبانی مکانیزم کانال مالی دادو‌ستد با ایران، فرانسه و آلمان طرح‌هایی ارائه کرده‌اند که براساس آن‌ها یکی از این دو کشور میزبان این سازوکار ویژه خواهد بود.
گفته می‌شود انگلیس نیز در حال بررسی چگونگی پیوستن به این طرح‌های جدید است.
در صورتی که فرانسه میزبان این سازوکار باشد، مدیر آن یک فرد آلمانی خواهد بود و چنانچه آلمان میزبان این سازوکار باشد، مدیر آن فرانسوی خواهد بود.
این طرح‌ها هنوز نهایی نشده‌اند و قرار است مذاکرات در این باره در حاشیه نشست سران گروه 20 در پایان ماه جاری میلادی و در پایتخت آرژانتین ادامه یابد.
تاکنون هیچ‌ یک از کشورهای 28 گانه عضو اتحادیه اروپا حاضر به میزبانی این سازوکار ویژه نشده‌ بود. پیش از این رسانه‌ها گزارش‌هایی درباره این که اتریش و لوکزامبورگ حاضر نشده‌اند میزبانی از این سازوکار ویژه را بپذیرند، منتشر شده بود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تنش فزاینده با تهران و گسست شتابنده در واشنگتن

بیانیه مجلس به مناسبت روز جهانی "قدس"

رییس جمهوری فرا رسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت

فشار به دولت و ناچیز شمردن تلاش‌های آن خیانت به تاریخ و ملت ایران است

دعوت «روحانی» از رئیس‌جمهور عراق برای سفر به تهران

علی لاریجانی رییس مجلس شد

توضیح سخنگوی وزارت خارجه در مورد رایزنی اخیر ظریف با یک سناتور آمریکایی

ظریف احتمال گفت وگوی تلفنی با پمپئو را رد کرد

دکتر امیر محبیان در گفتگو با روزنامه ابتکار: هنوز برای داغ شدن تنور انتخابات زود است

ظریف فردا به پاکستان می‌رود

سی ان ان: آمریکا فاقد جایگاه حقوقی برای جنگ اقتصادی علیه ایران است

گفتگوی روزنامه شرق با دکتر امیر محبیان درباره بهنگامی و نابهنگامی تصمیمات سیاسی

دومین پیام تهدید آمیز ترامپ علیه ایران/ واکنش ایران به تهدیدهای رئیس جمهور آمریکا

آیا دبیر مجمع تشخیص می‌تواند لوایح پالرمو و CFT را از دستور خارج کند

آسیب تحریم‌ها به سلامت بیماران ایرانی/ جامعه بین‌الملل، آمریکا را بازخواست کند

امید، تدبیر دولت در نیمه دوم فعالیت

ایران نسبت به تلاش های فتنه جویانه خارج از منطقه هشدار داد

افزایش اعتماد مردم به نظام موجب اقتدار ملی خواهد شد

استانی شدن انتخابات مجلس و لایحه ای که باز هم به انتخابات نرسید!

دستور رییس جمهوری به دستگاه‌ها برای رونق تولید

ترامپ: کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شود

واکنش های جهانی به سیاست جنگ طلبانه ترامپ در قبال ایران/ فشار حداکثری آمریکا علیه ایران جواب نمی دهد

پایان سفر منطقه‌ای ظریف

انتخابات هیات رییسه؛ ایستگاه پایانی مجلس دهم

ظریف در خط مقدم کارزار دیپلماتیک

وزارت امور خارجه: اتهامات مغرضانه امیراحمدی ارزش پاسخ ندارد

محمد جواد ظریف عازم توکیو شد

لایحه شفافیت در جلسه هیات دولت تصویب شد

جنگ نخواهد شد

طرح آمریکا برای اعزام 120 هزار نیرو به خاورمیانه برای تقابل با ایران/ پامپئو: هدفمان جنگ نیست

دیدار وزیران خارجه ایران و هند در دهلی نو

ظریف: سفر به هند در راستای گفت‌وگوها بین مقامات انجام شده است

بیانیه وزارت امور خارجه به مناسبت یوم النکبه

دکتر امیر محبیان: مؤثر بودن ایده گفتگوی ملی زیر سؤال است

لودریان: اروپا کماکان خواهان باقی ماندن ایران در توافق هسته‌ای است

120روز برای اثبات پایبندی به برجام زمان نیاز داریم/ اروپا مانند آمریکا اهداف پنهانی ندارد

نشست مشترک تجاری ایران و ترکمنستان برگزار شد

ظریف: مشترکات ما با ترکمنستان بیش از همسایگی است

در نشست روحانی با فعالان سیاسی کشور چه گذشت؟/ دکتر محبیان: دولت برای مردم پناهگاه اقتصادی ایجاد کند

موسوی:ابعادحادثه برای چند کشتی در دریای عمان روشن شود

هشدار رئیس ستاد انتخابات استان تهران نسبت به تبلیغات زودهنگام انتخاباتی

مطهری: موضع ایران در قبال بدعهدی آمریکا شجاعانه بود

ایران ضرب الاجل خود را اجرا خواهد کرد

نشست مشترک مجلس و قوه قضائیه برگزار می‌شود

عراقچی: دیگرانی که مسبب مشکلات افغانستان هستند به مسئولیت خود عمل کنند

سازمان همکاری اسلامی ازمان هم خواستار خروج صهیونیست ها از جولان شد

لاوروف: وضعیت موجود درباره برجام، حاصل سیاست‌های غیرمسئولانه آمریکاست

صالحی: از امروز ملزم به رعایت300 کیلو اورانیوم غنی شده نیستیم

ایران از امروز 18 اردیبهشت 98 برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند

نامه رییس جمهوری تسلیم سفیران کشورهای عضو برجام شد