راه ترقی

آخرين مطالب

تداوم امیدزدایی واعتماد سوزی؛ رویه منتقدان ظریف در خانه ملت گفتگو

تداوم امیدزدایی واعتماد سوزی؛ رویه منتقدان ظریف در خانه ملت

  بزرگنمايي:

راه ترقی- طرح استیضاح رییس دستگاه دیپلماسی روز سه شنبه با امضای 24 نفر از نمایندگان اصولگرای عمدتا وابسته به جبهه پایداری در 11 محور به هیات رییسه مجلس تقدیم شد.
روزهای آغازین آبان امسال ظریف در گفت و گویی نسبت به وجود پدیده پولشویی در کشور هشدار داد، پدیده ای که یکی از نمودهای فساد اقتصادی در کشور است که سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی را در معرض تخریب و نابودی قرار داده است.
بخشی از سخنان رییس دستگاه دیپلماسی که مستمسک مخالفان و منتقدان دولت در مجلس قرار گرفته است به این شرح است که:« بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ما است و خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند. من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم؛ اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند... با این وضعیت ما نمی‌توانیم با فضاسازی‌ها مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است 30 هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده‌اند. آنها می‌توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضاسازی‌شان کنند».
برای درک رفتار منتقدان دستگاه دیپلماسی باید به گذشته برگشت؛ زمانی که در جریان مذاکرات هسته ای همنوا با مخالفان منطقه ای و بین المللی توافق هسته ای ازهیچ اقدامی در تخریب دستاوردهای دستگاه دیپلماسی کوتاهی نکردند و با سیاه نمایی و بیان اینکه برجام هیچ دستاوردی نداشته در مسیر امید زدایی و اعتماد سوزی گام برداشتند. به دنبال خروج آمریکا از ، ترک شرکت ها و سرمایه گذاران از ایران محمل تازه ای برای حمله به دولت و دستگاه دیپلماسی شد. در شرایط کنونی دولت و دستگاه دیپلماسی به دنبال استفاده حداکثری از فرصت ها و ظرفیت های بین المللی ناشی از اقدامات یک جانبه و قهری آمریکا در نظام بین الملل اقدام به یارگیری می کند. تحقق این امر در گرو پیش نیازهایی است که مهمترین آن عملیاتی شدن توصیه های گروه ویژه اقدام مالی FATF است که دولت از سال ها قبل برای اجرایی شدن آن تلاش می کند.
با این حال و در شرایطی که دولت در نشست های این نهاد مالی رایزنی های فشرده ای برای جلوگیری از فرورفتن ایران در سیاه چاله فهرست اقدامات مقابله ای گروه ویژه اقدام مالی انجام داده و توانست از این نهاد مهلت چهارماهه دیگری دریافت کند مخالفان داخلی بدون توجه به این که آرزوی آمریکای ترامپ رژیم صهیونیستی و عربستان عدم تصویب لوایح مرتبط با اف ای تی اف است از هیچ کارشکنی در این زمینه کوتاهی نکردند.
ظاهرا اظهارات وزیر امور خارجه فضای مساعدی برای تخریب دستگاه دیپلماسی و فرصت سوزی در فرآیند اجرایی کردن توصیه های گروه ویژه اقدام مالی فراهم کرده است. در شرایطی که دربازه زمانی تعیین شده باید سرنوشت این لوایح روشن شود و در غیر این صورت نه سازوکار ویژه اروپایی ها و نه هرگونه تعامل بانکی و تجاری ایران با کشورهای حتی دوست و همسایه اجرایی نخواهد شد، تصمیم سازان کشور باید درگیر نمایش جدید منتقدان دولت در قالب طرح استیضاح وزیر امور خارجه باشند. با این اوصاف فضای مجلس شورای اسلامی نشان می دهد که نمایندگان با درک شرایط داخلی و بین المللی، چندان با امضا کنندگان طرح استیضاح محمدجواد ظریف همراهی نخواهند کرد.
**نمایندگان چه می گویند؛
«علی ابراهیمی» نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: به نظر من در اظهارات دکتر ظریف، اشکال جدی دیده نمی شود؛ استیضاح بیشتر جنبه سیاسی در واکنش به اظهار نظر وی درباره پولشویی است، باید بپذیریم وقتی در کشور مسئله قاچاق مواد مخدر وجود دارد و پول های کثیف از مبادی قانونی کشور رد و بدل می شود که نتیجه آن پولشویی است بنابراین نباید قضیه را خیلی سخت بگیریم.
وی با بیان این که پنهان کردن، انکار و پاک کردن صورت مساله بیش از خود مساله برای ما دردسرساز است؛ افزود: زمانی که مشکلی در کشور وجود دارد، باید درصدد رفع آن برآییم، نه این که به شکل کنونی بخواهیم آن را کتمان کنیم؛ اگر در سطح شهر بچرخیم، حجم انبوهی از کالاهای قاچاق را می بینیم که اینها نمونه ای از پولشویی است که در کشور جریان دارد.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم با تاکید بر این که من نقدهایی را به اظهارات دکتر ظریف وارد می دانم، گفت: از وی خواسته شد که مستندات خود را در این زمینه به مجلس ارائه دهد، اما در شرایط کنونی را استیضاح به صلاح نمی دانم؛ موضوع در حدی است با تذکر، سوال و شفاف سازی قابل حل است.
«حشمت الله فلاحت پیشه» با یادآوری این که «به شدت مخالف استیضاح هستم»، تصریح کرد: بیشترین دستورکارهای دولت مربوط به سیاست خارجی کشور است و آقای ظریف در این رابطه بیشترین تجربه، طرح و برنامه لازم را دارند، الان شرایط مساعد این نیست که وارد فضای استیضاح شویم.
رمضانعلی سبحانی فر نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی هم  گفت: آنچه در اظهارات آقای ظریف مطرح شد، در کشور اتفاق افتاده است، وی مستندات خود را ارائه دهند کمکی برای مبارزه با پولشویی در کشور خواهد بود.
سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از اینکه آقای ظریف درباره پولشویی سخن گفتند، تعدادی از نمایندگان بحث استیضاح ایشان را مطرح کردند؛ آنها اغلب افرادی هستند که در خصوص موضوعات مختلف از دکتر ظریف سوال پرسیده اند و اصرار داشتند که سوال آنان به رای گذاشته شود، اما سوال آنان رای نیاورده است.
وی افزود: بر خلاف تصور استیضاح کنندگان، من فکر می کنم که استیضاح فرصت مناسبی برای وزیر امور خارجه خواهد بود به این معنا که وقتی سوالات از وی در این قالب پرسیده می شود، با دست بازتر و راحت تر می توانند به بیان مسائل موجود بپردازند.
این نماینده مجلس به فضاسازی ها علیه دکتر ظریف در مجلس و در فضای سیاسی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از نقاط قوت دولت روحانی که اعتماد عمومی و رضایت مردم را به همراه دارد، وزیر امور خارجه است، بعضی در پی القای ناکارآمدی دولت به جامعه هستند و به همین جهت نشانه و هدف آنها معطوف به نقاط قوت دولت است؛ دکتر ظریف هم یکی از این نقاط قوت دولت به شمار می روند.
با توجه به اظهارات برخی نمایندگان و فضاسازی هایی که در دولت اول و دوم دکتر روحانی صورت گرفته است؛ استیضاح وزیر امور خارجه با کارنامه قابل قبول دستگاه دیپلماسی کشور برای موافقان و منتقدان دولت، بیش از هر چیز جنبه سیاسی دارد و هدف طراحان و موافقان آن نیز تداوم مانع تراشی در برابر برنامه ها و سیاست های دولت و انکار دستاوردهای آن در عرصه سیاست خارجی است؛ رفتاری که بیش از این که از بابت منافع ملی مطرح شده باشد، نشانگر پیگیری اهداف گروهی و جناحی است. طبیعی است که زیان چنین رفتارهایی بیش از آن که معطوف به دولت باشد؛ منافع ملی را نشانه می رود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زمان می‌برد تا فروش نفت در بورس جا بیفتد/هرهفته عرضه می‌کنیم

فضای مثبت داخلی در تمدید مهلت FATF تاثیر گذار بوده است

سال98کمبود دارو نداریم/رقم مربوط به فرار مالیاتی پزشکان درست نیست

احتمال تعیین دستمزد کارگران بعد از عـید

شهر نباید تبدیل به کارگاه ساختمانی شود

بهشتی‌پور: جنگ آمریکا با ایران، رسانه‌ای و اقتصادی است

گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی در مورد حساب واحد خزانه به مجلس ارائه می‌شود

ایران به 15 کشور رادیودارو صادر می کند

کمیسیون امنیت ملی امروز حادثه تروریستی زاهدان را بررسی می‌کند

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی بودجه 98

آمار ازدواج کودک همسران رو به افزایش است

پورحسین: حفظ استقلال و عزت نفس ایران دستاورد انقلاب اسلامی است

دستمزد سال 98 کارگران واقعی شود

ذوالقدر: نظر اتحادیه اروپا پیوند بین اینستکس و FATF نیست

تدوین طرح تشکیل کمیسیون زنان و خانواده در مجلس

بررسی تخلفات ایران مال توسط هیأت کارشناسان رسمی دادگستری

قربانی: «نمکی» رأی اعتماد بالایی از مجلس می‌گیرد

ضرورت نظارت مجلس بر فعالیت هندی‌ها در چابهار

فلاحت‌پیشه: اروپا نباید FATF را با اینستکس مرتبط کند

قیمت بنزین در سال 98 به تصمیم‌گیری مجلس بستگی دارد

سلیمی: اختلاف بین احزاب بزرگ‌ترین چالش پیش روی انقلاب پس از 40 سالگی است

سیاستگذاری‌ غلط باعث تشدید آسیب‌های اجتماعی می‌شود/عدم بررسی برخی آسیب‌ها با «تابوسازی»

روس ها هرچه تعهد کرده اند به نحو احسن انجام داده اند

12امشب آخرین مهلت ثبت نام در پذیرش بدون کنکور بهمن 97

جزئیات «بحرانی» که دیر به صحن مجلس رسید

پرداخت «عیدی» بازنشستگان کشوری تا پایان بهمن و همراه با حقوق

خجسته: دولت براساس چارچوب مشخص نسبت به قیمت‌گذاری کالاها اقدام کند

دولت موظف به حذف یارانه ثروتمندان شد

ترقی: لایحه جامع انتخابات به تقویت احزاب کمک می‌کند

قول مجلس به ملی‌پوشان فوتبال برای معافیت از سربازی

صالحی خطاب به اروپا: قبل ازآنکه دیر شود، به قول خود عمل کنید

عوارض لوازم آرایشی تقلبی/از دستفروش‌ها خرید نکنید

آشنایی با فعالیت‌های انجمن همسران دیپلمات‌های وزارت امور خارجه

احتمال انتخاب رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه بسیار زیاد است

کاهش وابستگی در واردات پروبیوتیک‌های صنایع لبنی

عابدی: هدف از نصب کارت‌خوان در مطب پزشکان رفاه مردم است

تصمیمات انرژی اتمی مبتنی بر تصمیمات شورای عالی امنیت ملی است

سازمان ویژه پیگیری امور زنان ایجاد می‌شود

احتمال خروج میدان نقش جهان از فهرست ثبت‌جهانی یونسکو

مقصران اصلی افت شاخص بورس

امینی: با استانی‌شدن انتخابات، نگاه نمایندگان استانی و ملی می‌شود

سایپا و خودروسازهای دیگر مجوز افزایش قیمت ندارند

بادامچی: استانی‌شدن انتخابات مجلس گامی اساسی در راستای دموکراسی است

بررسی مشکلات حوزه زاینده‌رود و تحولات سوریه در کمیسیون امنیت ملی

کاظمی: با استانی‌شدن انتخابات نمایندگان با تجربه‌تری به مجلس راه می‌یابند

نقش یک «ژنِ» خوب در قراردادی که با جان مردم بازی می‌کند!

نماینده رزن: زیرساخت‌های لازم برای استانی شدن انتخابات مجلس فراهم نیست

استانی‌شدن انتخابات از رای آوردن با «پول» و «شام» جلوگیری می‌کند

کاظم‌زاده: استانی‌شدن انتخابات، جایگاه مجلس را ارتقا می‌دهد

توضیحات دادستان تهران درباره سلطان کاغذ/ سه متهم اصلی به خارج کشور فرار کردند